Waterweg 15 Politie is vaak een manusje van alles 96,1 Faustus beukte zich dwars door Noorderpier 'Eindpunt buslijn 82 naar Hoogstad' Arme kinderen van Maassluis Tweede 'Play-In' zorgt voor muziekspektakel Kinderen en dieren Geluidswering in mei Expositie fotoclub OMROEP VLAARDINGEN DE STEM VAN UW STAD STAATSLOTEN 'Burgemeester wordt ook 's nachts uit zijn bed gebeld' Viêm I Rotterdams Dagblad Woensdag 27 januari 1993 Ik las in de krant dat de Maassluise Speelinstuif definitief verdwijnt. De gemeente moet bezuinigen want de miljoenen verslindende bo demsanering van de Steendijkpolder werpt haar schaduw vooruit Ook een laatste reddingspoging leed schipbreuk, Het is niet gelukt een particuliere geldschieter te vinden voor dit sympathieke zomer vakantiefestijn. Arme kinderen van Maassluis. Ze zijn te jong om duizenden protest ballonnetjes op te laten. Ze hebben te weinig ervaring om een pro testbijeenkomst in de Koningshof te organiseren. 2e hébben geen geld om een advocaat in de arm te nemen. Ze liggen al op één oor als de gemeenteraad hun doodvonnis tekent. Ze mogen niet met luci fers spelen, dus een fakkeloptocht kan ook al niet. Arme kinderen van Maassluis. Hun negen dagen durende paradijsje wordt opgeofferd aan het versleten argument 'geen geld'. Een uit 2ijn neus peuterende ambtenaar de laan uit, een behangetje minder voor de collegekamers, een kleine bezuiniging op de declaraties van topambtenaren en hun vakantiepretje was gered. Maar het kan niet, het raag niet, want de Eerste Stad aan de Waterweg moet bezuinigen. Arme kinderen van Maassluis. Ga morgen uit protest niet naar school. Ga naar het protserige stadhuis en maak op het plein voor de ingang een mooie straattekening met huilende kinderen. Hef samen een fel protestlied aan en zing zo luid, dat de ambtenaren hun werk niet kunnen doen. En als dat niet helpt, verhuis dan naar Schiedam (drie volle zomerweken Jeugdland) of "Vlaardingen (Jeugdstad in de kerstvakantie). Arme kinderen van Maassluis. Zaten ze maar in de WAO, dan waren ze een kabinetscrisis waard. Waren ze maar werkloos, dan kregen ze banenpools en sociale vernieuwingsprojecten. Waren het maar alle maal meisjes, dan vielen ze onder de Emancipatieraad. Waren ze maar in loondienst, dan hadden ze een vakbond. Waren ze maar be jaard, dan kregen ze een bejaardenpas. Woonden ze maar in Somalië, dan werd er voor hen geld ingezameld. Maar ze wonen in Maassluis en het zijn maar kinderen en ze gaan niet naar de stembus en ze betalen geen onroerend-goedbelasting en ze kennen de wethouder niet persoonlijk en ze zijn niet lid van een politieke partij en hun Eeuw van het Kind werd in Maassluis dezelf de dag de nek omgedraaid als waarop minister d'Ancona het Jaar van de Ouderen ten doop hield. DICK VAN DER LUGT Door Mariette Olsthoom Vlaardingen - De waterleiding is gesprongen en de loodgieter kan niet meteen komen. Een familielid is plotseling ziek gewor den en de dokter laat op zich wachten. De verwarming is kapot, de TV doet het niet meer. In hun radeloosheid pakken mensen al snel de telefoon en bellen hun 'beste vriend'de politie. Die is er immers altijd. Op het politiebureau hebben ze dagelijks met dit soort telefoon tjes te maken. Dat levert door gaans weinig problemen op maar soms loopt dat wat uit de hand. Zoals in Maassluis, twee maan den geleden. Mensen die rustig voor de buis zaten, zagen ineens hun favoriete programma van het beeld verdwynen. De stroom was uitgevallen. Massaal pakten de Maassluizenaars de telefoon en beiden naar de politie in plaats van het energiebedrijf. Er was geen doorkomen meer aan. De lij nen raakten overbezet. In een wijk in Vlaardingen ge beurde hetzelfde. De telefoon op het politiebureau stond rood gloeiend nadat de stroom was uit gevallen. „Mensen kwamen er bij het energiebedrijf niet meer door en gingen ons bellen," zegt voor lichtster Christel Willems van de Vïaardingse politie. De politie De commissie harmonie-orkesten van het Al gemeen Muziek Overleg Schiedam heeft voor de tweede maal een 'Play-In' georganiseerd. Die vindt plaats op zaterdag 30 januari in De Blauwe Brug. Alle leden van harmonie-orkes ten en drumbands in Schiedam en omgeving en leerlingen van muziekscholen kunnen zich voor deze 'Play-In' inschrijven. De deelnemers repeteren onder deskundige leiding de mu ziek die ze overigens bij aanvang van het eve nement nog niet kennen. Er wordt ook nog een apart orkest gevormd voor de leden van man dolineorkesten in Schiedam en omstreken. Aan het eind van de middag wordt het muziek spektakel afgesloten met een concert waarin de ingestudeerde werken aan het publiek ten gehore-worden. Deelnemen kost ƒ7.50 per per soon. Voor inschrijving kan men terecht bij Corine Sey, telefoon (010) 4275468. Vlaardingen De verteller Wim Akkermans brengt woens dag 3 februari in de Stadsgehoorzaal zijn nieu- e vertelling voor schotieren, 'De Tijger', op de planken. Zonder techniek en 2onder attribu ten speelt Akkerir«ns een verhaal over een ctierenmoeder en haar kind. Aan dit project nemen 545 leerlingen van de groepen 3 en 4 van Vïaardingse basisscholen deel. De kinderen leren op school in drie les sen hoe je verhalen vertelt en diere i uitbeeldt. Tijdens de laatste les worden ze voorbereid op de voorstelling 'De Tijger' in de Stadsgehoor zaal die om 14.00 uur begint. De gemeente Vlaardingen verwacht dat begin mei zal worden begonnen met de plaatsing van een geluidsscherm langs de Spoorsingel. De precieze datum is nog met bekend, omdat het rijk nog met subsidie af moet komen. De ge meente verwacht daarerigens geen onover komelijke problemen oi er. Het colege stelt zich wel op het standpum dat het scherm de gemeente niets mag kosten. De geluidswering is nodig in verband met de verlegging van de rijbaan van de treinen langs de Spoorsingel. Amper een halfjaar na de oprichting heeft de nieuwe Maaslandse Fotoclub al haar eerste tentoonstelling belegd. Voorlopig is het voor de ruim veertig leden behelpen in een voorlo pig onderkomen, dat eigenlijk al te klem is. Een eigen verenigingsgebouw waar een don kere kamer kan worden ingericht, is echter nog niet gevonden. Het werken in de doka wordt nu bij enkele leden thuis gedaan. De tentoonstelling vindt tot en met zondag 31 januari plaats in de gemeentelijke expositie ruimte Tavenu. Burgemeester M. Kokxboorn verricht de opening. De openingstijden zijn morgen van 20.00-21.00 uur, donderdag en vrij dag van 15.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur en zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur. De toegang is gratis. Schiedam donderdag 28 januari, Opus One (dansvoor stelling), Passagetheater, 20.15 uur. Vlaardingen donderdag 28 januari, Orgelconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 12.45 uur. Grand Theater Café cabaret-diner, Harmonie, 19.30 uur- De Noorderlingen (film), Stadsgehoor zaal, 20.30 uur. Maassluis woensdag 27 januari, Bridge-cursus, Ko rtingshof, 19.30 uur. Harry's Jazz and Blues Band, theater de Sehuurkerk, 20.00 uur. don derdag 28 januari, Spreekuur Ziekenfonds. Koningshof, 14.00 uur. Bridge, Koningshof, 19.45 uur. gaat verhuizen Vanaf maandag 1 februari hoort u via de kabel op mhz Via de ether blijft omroep Vlaardingen te ontvangen op de frequentie 107,8 FM VERKOOPADRESSEN Hoek van Holland P. Vervenne Prins Hendrikstraat 265. Tel. 01747-82516 Maassluis Jan Booster Lederwaren Koningshoek'923-14. Tel. 01899-13243 Schiedam De BlocktrenS Groenelaan 99a. Tel. 010-4730525 Schiedam Tabakshop De Bot Hof. v. Spaland 6. Tel. 010-4714083 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80. Tel. 010-4265513 Schiedam Tabakspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58. Tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel. 010-4267613 Schiedam B.P.H. Janse Broersvest öa. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakspeciaalzaak Nico Smitshoek P J. TroeistraJaan 31. Te!. 010-4703037 Vlaardingen Tabakswinkel „Op de Hoek" Diepenbrockstraat 133. Tel. 010-4344892 Vlaardingen Tabakspeciaalzaak Nico Smitshoek De Loper 82. Tel. 010-4742997 GEEN MOOIER LOT DAN 'N STAATSLOT kan in zo'n geval echter weinig meer doen dan 'zo snel mogelijk afhandelen'. „Het komt geregeld voor dat mensen ons bellen voor zaken die niet op ons terrein liggen," zegt ook commissaris van politie in Maassluis Cees van Nieuwkoop. „Ik vergelijk het weieens met de positie van de burgemeester. Die wordt ook 's nachts uit z'n bed ge beld door mensen met hun pro blemen." Lastig, maar ook enigszins begrij pelijk: „Wij zijn als enige 24 uur per dag bereikbaar." „Mensen voelen zich vaak in de steek gelaten door hulpverlenen de instanties," meent ook de Schiedamse politieman Wim Kleinhuis. „Die zijn er van negen tot vijf. Wij zijn altijd open." In de meeste gevallen verwijst de politie deze bellers door naar des kundige instanties. Een totaal overspannen persoon wordt door verwezen naar het Riagg. Iemand met een gesprongen waterleiding wordt geadviseerd eerst eens een loodgieter te bellen. Voor het ver wijderen van vuil wordt de reini gingsdienst gebeld. „De taak van de politie is breed en de grenzen zijn vaag," stelt Christel Willems. „Wij verkopen nooit nee." Type Collega's in Schiedam beoordelen binnenkomende telefoontjes op het type mens dat belt en het ver baal dat wordt opgehangen. Lang niet alles wordt in het dagrapport genoteerd. In Maassluis zijn er duidelijke afspraken gemaakt. De aanvraag moet wel redetijk zijn en tot de taak van de politie behoren. Als het om verstoring van de openbare orde en de veilig heid van burgers gaat, wordt er ingegrepen. Sommige mensen draaien echter wel heel makkelijk het nummer van de politie, vindt de Maasslui se commissaris. Zonder zelf eerst een poging te hebben gedaan het probleem op te lossen. „Het ge beurt regelmatig dat mensen een probleem niet zelf oppakken," be vestigt Kleinhuis van de Schiedamse politie. „Dat ze zich een tijd heel erg lopen te ergeren aan iets en dan pas de politie bel len. Bijvoorbeeld by geluidsover last." De reden is duidelijk volgens hem: „Ik ben geen socioloog, maar dat mensen in eerste instan tie een beroep op ons doen, heeft te maken met individualisering van de maatschappij en een stuk je angstbeleving." In de drie gemeenten probeert men zijn inwoners zoveel moge lijk te wijzen op hun eigen verant woordelijkheid. Wat kunnen bur gers zelf doen? Dat gebeurt door middel van voorlichting en acties, bijvoorbeeld met betrekking tot het milieu. „Door onderbemanning en een hoge werkdruk dringt zich echter steeds vaker de vraag op: waar moeten we onze prioriteiten leg gen?" zegt voorlichtster Christel Willems. De Vïaardingse politie' vraagt 2ich weieens af of er niet wat vaker nee moet woTden ge zegd en wat meer alleen bemid deld moet worden. Dilemma Ook de politie in Schiedam staat voor een dilemma. Aan de ene kant zoekt zij door middel van wijkteams intensiever contact met de bevolking, waardoor men sen sneller by hen aankloppen., Aan de andere kant is er steeds minder tijd voor deze hulpaanvra- gen. En dat botst, zegt Kleinhuis. Een wykagent zal nooit te be roerd zijn een vastzittende kraan open te draaien voor een oud da-' metje. Een geruststellend ge-, sprek is ook een kleine moeite. En als iemand belt om de dokter, stuurt de Vïaardingse politie er zelf een arts op af. Maar als er be-t langrijkere zaken zijn. gaan dief voor. Door Leen van Qoijett Hoek van Holland - Met de storm van de afgelopen dagen, waarbij rukwinden de scheepvaart in flin ke problemen brachten, gaan steevast bij aardig wat inwoners van Hoek van Holland de gedach ten terug naar die gedenkwaardi ge avond van 7 november 1952. Wat niemand ooit voor mogelijk had gehouden, gebeurde toen. De Noorderpier, de enorme stenen dam die één van de toegangspoor ten vormt tot de Nieuwe Water weg en die ook dienst doet' als golfbreker voor het soms woeste water van de Noordzee, werd in tweeën gespleten door een schip. In de loop der jaren hadden veel kapiteins zich met hun schepen door de zee laten verrassen en wa ren gestrand op de pier. Soms konden ze worden geborgen, vaak ook vonden ze een roemloos einde op of nabij de pier, waar zich een waar scheepskerkhof heeft gevormd. Maar nog nooit had een schip zich dwars door de pier gewerkt en daar een enorm gat achtergela ten. Dat deed op 7 november 1952 wel de Faustus. Het Panamese schip, onder commando van een Griekse kapitein, strandde aan de zeekant en beukte zich vervol gens dwars door de pier om uit eindelijk in de Nieuwe Waterweg z'n graf te vinden. De Faustus liep in de vroege morgen van donder dag 6 november ten noorden van het Noorderhoofd in een kolken de zee muurvast op het strand. De reddingboot President Jan Leis met schipper Willem van Seters voer ter assistentie uit. On danks het woeste water wisten de redders in de buurt van de Faus tus te komen, maar kapitein en bemanning verkozen op dat mo ment aan boord te blijven, zodat de reddingboot onvenichterzake terugkeerde naar de Hoekse Berghaven. Pufkolen In de loop van de morgen voeren Van Seters en zijn mannen ten tweede male uit. De positie van het schip werd steeds slechter. De harde wind en de stroming druk ten de Panamees Faustus, gela den met pufkolen, niet alleen ho ger op het strand, maar ook steeds meer in de richting van de Noorderpier. Het ongeluk kige ss Faus tus strandde op 6 novem ber 1952 op zo'n 200 me ter van het Noorder hoofd. De stormachtige wind drukte het schip ia- ter door de pier heen. Foto uit het boek 'In het zicht van de Haven'. Omdat de luiken van het schip deels waren weggeslagen, veran derde de lading in een drabbige massa, die in de loop van de dag ook nog ging schuiven. Het schip maakte 's middags een slagzij van dertig graden, maar de kapitein weigerde nog steeds om van boord te gaan, Hachelijk In de loop van de middag nam de wind wat af, maar aan boord had men zich inmiddels toch gereali seerd dat de situatie 's nachts bij zonder hachelijk zou kunnen worden. Daarom maakten de red ders voor de derde keer de moei lijke tocht naar de Faustus. Op het Hoekse strand had zich die dag een grote menigte verza meld. Met het blote oog kon men waarnemen hoe schipper Van Seters de reddingboot aan de lij zijde van het schip wist te bren ger en hoe de bemanning over sprong. Tegen vier uur voer de 'Leis' met de vlag in top de Berghaven bin nen. De klus was geklaard, de be manning was in veiligheid. De Faustus werd overgelaten aan ae woede van wind en water, In de loop van vrijdag nam de wind weer toe. De harmoniever eniging Rotterdam aan Zee ver zorgde 's avonds een concert in gebouw De Harmonie. Tijdens het bal kwam iemand hijgend de zaal binnen lopen met de mede deling: De Faustus is door de Noorderpier geslagen. Even werd er gelachen, niemand nam het serieus. Maar toen op za terdagmorgen de dag aanbrak, bleek inderdaad te zyn gebeurd wat leken en deskundigen voor onmogelijk hadden gehouden. De Faustus had zich dwars door de stenen van de pier gewerkt, vanaf de seinpost had men het schip nog even zien drijven en de sleep boot Blankenburg had het schip nog even in het zoeklicht gehad, daarna was het gezonken, mid den in de Waterweg. Op het radarscherm had men het allemaal kunnen volgen, totdat het schip in de diepte verdween. Dat het schip reddeloos verloren zou zijn, was een gegeven waar mee al rekening was gehouden. Veel ergerwas echter dat de Nieu we Waterweg, de levensader van de Nederlandse economie, ge blokkeerd was. Aanvankelijk wist niemand pre cies waar het wrak op de bodem van de Waterweg terecht was ge komen. Daarom werd al het scheepvaartverkeer naar en van Rotterdam stilgelegd. Dat was een financiële ramp die miljoe nen zou gaan kosten en die de Maasstad een zware slag toe bracht. In de loop van zaterdag werd het wrak via peilingen gelokaliseerd en daaruit bleek dat beperkte scheepvaart weer mogelijk was. Kapitein L. Meier was met de Ko ningin Emma van de Maatschap pij Zeeland de eerste die met zijn schip, uiterst voorzichtig, naar zee ging. Daaruit bleek dat Rot terdam in ieder geval voor kleine en middelgrote schepen bereik baar was. Begraven Op grond van de rapporten van loodsen en door peilingen konden de beperkingen in de loop van de volgende dagen verder worden te ruggeschroefd. Onder gunstige omstandigheden bleek onbelem merde scheepvaart mogelijk. Wel was inmiddels duidelijk ge worden dat het niet mogelijk zou zyn de Faustus te bergen. Daar om werd besloten om het schip in de Nieuwe Waterweg te begraven. Met dieptebommen werd ge tracht de kleilaag te doorboren, waarop het schip lag. Daarna be gon de zandzuiger Ahoy het scheepsgraf te delven. Maar de vindingrijkheid van de mens liep ook nu weer te pletter tegen de krachten van de natuur, i Door storm en stroming werd het schip verplaatst naar een deel van de monding van de Nieuwe Wa- terweg waar een veel dikkere - kleilaag aanwezig was dan men had berekend. Pas nadat veel voorbereidende - werkzaamheden waren verricht. kon de zandzuiger weer aan het werk. Wekenlang werd de grond onder het wrak weggezogen en was de Nieuwe Waterweg daarna weer goed bevaarbaar. Behalve de miljoenensehade liet de Faustus nog een aardige be zienswaardigheid na. Een gat van bijna dertig meter in de Noorder pier dat daar jarenlang heeft ge- zelen. Met de verlenging van de pier met de blokkendam is ook het Faustusgat gedicht, maar by oudere hengelaars is het nog steeds een bekende markering van het middelste dee! van de Noorderpier. Een ramp die geen slachtoffers eiste is na de Berlin (124 doden op 21 februari 1907) wel de bekend ste geworden in de Rotterdamse - scheepvaartgesehieden is. Vlaardingen - Het begin/eind punt van buslyn 82 moet worden verlegd van het centrum van Vlaardingen naar het Hoogstad terrein, tegenover het Kolpabad. Op die manier moet het daar te ontwikkelen bedrijfs- en kanto renterrein een hoogwaardige ont sluiting met het openbaar vervoer krijgen. De gemeente Vlaardin gen zal bij de busmaatschappij Streekvervoer Zuid-West-Neder land overleggen over het ver plaatsen van het begin/eindpunt. Om het openbaar vervoer aldaar verder te optimaliseren zal een aantal bussen op deze lijn, in de visie van de gemeente Vlaardin gen, via een gewijzigde route bin nen de stad een sneldienst moe ten onderhouden. In een ambtelijke notitie wordt uitgesproken dat het Hoogstad terrein ook voor (brom)fietsver- keer goed ontsloten moet worden. Dat betekent onder meer een vol waardige fietsroute direct langs de Vïaardingse Vaart. Ook moe ten er tussen de bedrijven en kan toren goede fietspaden komen. De ondernemers die zich voor de nieuwbouw op genoemde terrein melden zullen worden verplicht voor goede groenvoorzieningen te zorgen. Ze mogen, wat de kan toren betreft tot vier hoog, en bij hoge uitzondering tot zes hoog, bouwen. Deze kantoren zijn langs de Westlandseweg gepland Bij het Ibis-hotel is rekening ge houden met een eventuele uit breiding. Ook wordt bekeken of er eventueel nieuwbouw voor de Vïaardingse Openbare Scholen gemeenschap kan worden gerea liseerd. Intussen wordt nog geworsteld met twee plekken in het plange bied waar de grond vervuild is. Voor het terrein van de nabijgele gen watersportvereniging is na der bodemonderzoek nodig. Voor dat van het voormalige Windmill- gebouw is een saneringsplan in de maak. Het door de Stirnrgroep Hoogstad gemaakte plan voor het gebied kent nog een exploitatietekort. Dat wordt veroorzaakt door het al daar geplande zwembad, waar voor meer parkeerplaatsen moe ten worden aangelegd dan aan vankelijk was aangenomen. i' Deze impressie toont hoe het Hoogstad-terrein er uit kan zien als alle bouwplannen zijn voltooid. Linksonder is nog het oude Kolpabad getekend, bovenin ligt Rijksweg 20 en rechts de Burgemees ter Heusdenslaan. Het terrein rond de vroegere woning van dokter Moerman is overeenkomstig afspraken met hem groen gehouden. Repro Roei o«jkstfa Medio februari volgt een informa- tic-/inspraakavond over de plan nen. Er zal een verkorte inspraak procedure worden gevolgd. De gemeenteraad beslist volgende maand over het bouwnjk maken van de eerste fase van het gebied. Die werkzaamheden houden m dat het bouwterrein wordt opge schoond, grond- en rioleringswer ken worden uitgevoerd en bouw- straten worden aangelegd. Dit al lemaal kost, inclusief wat voor werk aan de tweede fase, 2,8 mil joen gulden. Voor het Hoogstad-terrein zijn in tussen reserveringscontracten af gesloten. Die betreffen 22.000 vierkante meter bedrijfs- en 3.500 vierkante meter kantooropper vlak. Er hebben zich drie auto- showrooms gemeld, evenals een adviesbureau, handelskantoren en drie projectontwikkelaars, al dus wethouder Agnes van Arden- ne-van der Hoeven (Economische Zaken). Op het westelijk deel van het terrein is in totaal 55.000 vier kante meter beschikbaar voor be drijven. Bouwrypmaken van dit gedeelte kost een kleine drie mil joen gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1