Waterweg 13 Prioriteit voor bestrijding misdrijven 96,1 'We hebben een talent ontdekt' CDA hekelt Hoeks Welzijn iA.wm Zwaar weer Nieuw politiekorps Vlaardingen/Maassluis/Hoek van Holland presenteert aanpakll Omgaan met spanning Expositie in bibliotheek Groothandel in vleeswaren moet zich aanpassen OMROEP VLAARDINGEN DE STEM VAN UW STAD KLEERMAKER Rotterdams Dagblad Vrijdag 29 januari 1993 In café De Oude Markt, gebouwd op de plek naast het stadhuis waar de eerste herberg van Vlaardingen heeft gestaan, gaf op zaterdag 31 januari 1953 de toneelvereniging Vondel een voorstelling. In wat toen nog het bovenzaaltje van Boomert heette, naar de toenmalige eigenaar van het café. Nu is het al meer dan dertig jaar woonruimte. De toenmalige zaalruimte was op die gedenkwaardige zaterdag- avond goed bezet. Met mensen, die in meerderheid lopend waren ge komen. Logisch, want de meesten hadden in die tijd geen auto en een stadsbus ontbrak in het nog door weiland omringde Vlaardin gen. En op de fiets ging je niet snel zitten met je nette Weren. Een van mijn zussen speelde mee in dat toneelstuk en dus gingen mijn ouders kijken. Ik weet dat nog omdat hun ervaring van die avond diepe indruk op my en de andere thuisblijvers heeft gemaakt. „Het is zwaar weer," zei mijn vader bij thuiskomst. Na afloop van de voorstelling aan de Markt waren ze over de brug, door de Hoflaan naar ons huis aan de Goudsesingei in de Babberspolder gewandeld. Tegenover de werf van De Jong werden ze in de Hoflaan bijna te gra zen genomen door de storm. Bij de toen nog nieuwe brandweerka- zerne moesten ze vluchten voor vallende dakpannen. De tocht naar - huis was een angstig gebeuren. De volgende dag leerde ik van mijn vader wat springtij was en hoor den we op de radio dat overstromingen gevreesd werden. Ingeseind door de actieve ANP-correspondent uit Vlaardingen., Dirk van der Ende, meldde de nieuwsdienst in zijn eerste uitzending van zondag- - ochtend, dat in Vlaardingen tanks van de installatie van de BPM (meer bekend als Sheli-opslag aan de Galg kade) waren weggedreven naar de Rotterdamse kant van de rivier. Het buitendijkse gebied was zo snel onder gelopen dat benedenverdiepingen van. kantoren en woonhuizen blank stonden voor men er erg in had. Minister-presi dent Drees en minister van Verkeer en Waterstaat Algera bezochten die zondag Vlaardingen. Ook rij wisten toen nog niet dat elders het woeste water veel erger had toegeslagen. Het waren spannende momenten voor de mensen in de Oostwijk en Vettenoordsepolder in Vlaardingen, omdat de smalle spoordijk een wankele dam bleek. De sluizen en de spoordijk (bij Binnensingel en Oostha venkade) werden met planken en zandzakken versterkt. Tussen, de Vlaardingse Buitenhaven en de Schiedamsedijk bij NS* station Oost is nu, veertig jaar later, de officiële zeewering Deltadijk nog steeds niet aangelegd. Het enige stukje, dat nog ontbreekt tus- t sen Hoek van Holland en Rotterdam en waarschijnlijk ook nooit op Deltapeil zal komen. Buitendijks wonende Maassluizers werden wel getroffen. Willem van de Stelt, inmiddels tachtig jaar geweest en bijna veertig jaar ac- 'tief als fotograaf in zijn woonplaats, herinnert zich hoe hij in zijn wo ning aan de Keucheniusstraat zestig centimeter water had staan. „Een puinhoop was het. Je zag nergens meer wegen. Alleen de spoor lijn, die lag als het ware op het water." Ten zuiden van de rivier was het allemaal veel erger, beseften we pas na die stormachtige zondag. Documentaires, dezer dagen op televi sie, en morgen deze krant geven dat goed weer. BEN VAN HAREN De SMWS, de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam, start in februari met een cursus voor mensen die regelmatig last hebben van spannings klachten en lichamelijke klachten waarvoor geen aanwijsbare oorzaak is. Met de acht bijeenkomsten tellende cursus wordt de deelnemers geleerd, hoe ze met hun klachten om kunnen gaan en hoe ze eventuele concentratiepro blemen kunnen overwinnen. De cursus-wordt gegeven in het SMWS-gebouw aan de Vah-:$w!ndensinger50 en deelnemen kost ƒ35. Voor meer informatie of aanmeldingen kan gebeld worden met Anne-Marie de Lange, telefoon (010) 4731033. Vlaardingen In de Centrale Bibliotheek aan de Waalstraat wordt van woensdag 3 tot en met zaterdag 27 februari een tentoonstelling van Marya Gasille gehouden over te kenen en schilderen als hobby. Er zijn ook kinder-te- keningen. Verder is er een presentatie van materiaal dat by het maken van tekeningen- en schilderijen wordt gebruikt. Op de vrijdagmiddagen 5 en 19 februari is er een de monstratie tekenen. Voor meer informatie kan ge beld worden met (010) 4343900. Agenda Schiedam „vrijdag 29 januari, Schrijversavond met gastspre- ker oud-hoofdcommissaris JA Blaauw, Blauwe Brug, 20.00 uur. Opera Banana (musical), Passage- theater, 20.15 uur. Alexandra van Marken (ca baret), De Teerstoof, 20.30 uur. Sur (film), Filmhuis, 21.30 uur. zaterdag 30 januari, Confetti Clown (jeugd theater), De Teerstoof, 14.00 uur. Inloopcon cert. Grote Kerk, 15.00 uur. De frivole fram- .boos (muziektheater), Passagetheater, 20.15 -'-uur. Marcel Boon (cabaret), de Teerstoof, 20.30 uur. La historia official (film), Filmhuis, 21.30 uur. Blues for breakfast, Podium. 22.30 Redactie Waterweg: Jan Booister Benvan Haren Peter de Lange - Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sport redactie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Leen van Qoijen Vlaardingen/Maassïuis - Het voorkomen van een verdere toene ming van het aantaimisdrijven vormt de voornaamste doelstel ling van het nieuw te vormen distriet 1 van de politieregio Rot terdam/Rijnmond. Onder de titel 'Veiligheid is sa menwerken' is het eerste dis- trictsj aarplan gepresenteerd voor de gemeenten Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland, die samen het district 1 gaan vormen in de nieuwe politie-op- zet. De drie steden kunnen geza menlijk beschikken over 256 poli tiemensen in de actieve en de ad ministratieve sfeer. Vorig jaar nam de criminaliteit in het gehele district 1 belangrijk toe. Volgens het rapport wordt een groot deel van de diefstallen niet gepleegd door lokale daders. Er is aantoonbaar een uitstraling van de grote stadscriminaliteit. Dat maakt het opsporen van de daders moeilijk en arbeidsinten sief. Het aantal diefstallen uit wonin gen en kelderboxen bedroeg in 1992 in Maassluis 265 en in Hoek van Holland 100. De politie wil proberen dat aantal met vijf pro cent te verminderen en het oplos singspercentage te verhogen naar vijftien procent (was zeven tot acht). Het aantal inbraken in auto's, au todiefstallen, vandalisme en ge weld mag volgens het rapport ze ker niet verder stijgen. Ook hier wordt gestreefd naar een hoger percentage oplossingen van vijf tien tot twintig procent. In Maas sluis werden in 1992 in dergelijke zaken 2305 aangiften gedaan en in Hoek van Holland 857. Bijzondere positie Het districtsjaarplan onderkent de bijzondere positie die Hoek van Holland inneemt onder de"* "drie gemeenten. In de eerste' plaats is de Hoek nog steeds een deel van Rotterdam. Daarnaast wordt het vaste inwonertal van Hoek van Holland in de zomer maanden uitgebreid met onge veer 20.000 mensen. Op mooie da gen komen daar nog eens 50.000 tot 100.000 dagreereamen bij. Het recreatieoord vraagt volgens de politie in toenemende mate aandacht Naast gewone vakan tiegangers wordt met name de camping min of meer als perma nente uitvalsbasis gebruikt door arbeidskrachten die voor een groot deel afkomstig zijn uit En geland. Ierland en de voormalige Oostbloklanden. Tussen de 'autochtonen' en deze arbeidskrachten onstaan op de re creatieoorden soms spanningen. Deze oorden kampen ook met een toenemende criminaliteit, blijkt uit het aantal aangiften van dief stal. Drugs In alle drie de gemeenten zal vol gens het rapport extra aandacht worden geschonken aan delicten die bij de bevolking onrust en overlast veroorzaken. Het gaat daarbij vooral om de zogenoemde kleine criminaliteit. Zo steeg in Hoek van Holland het aantal diefstallen uit auto's vorig jaar met maar liefst 69 procent. In Maassluis en Vlaardingen was dat 25 procent. Het drugsbeleid wordt in op dracht van het openbaar ministèl rie vrij ruim geïnterpreteerd. E? wordt vooral aandacht 'gcgevetf aan. preventief optreden en de leefbaarheid in de woonomg& ving. De aandacht richt zich ver der op de invoer en handel van grote partijen soft-drugs. Ten aanzien van hard-drugs is hét streven gericht op minimaliseraj van het aantal verkooppunten. In beginsel worden alle plaatséd aangepakt en jeugdige gebrui kers krijgen speciale aandacht. In milieuzaken zal de politie voot- al letten op garagebedrijven en herstelinrichtingen, illegale vuiL- stort en zwerfvuil, alsmede gej luidsoverlast. Schiedam - Het vleesbewer- kingsbedrijf Van Harten Zn. BV in de Schiedamse Slachthuis- buurt moet een nieuwe hinder wetvergunning aanvragen als het de werkzaamheden wil blijven voortzetten. Eind vorig jaar kwam tijdens een onderzoek van de DCMR Milieudienst Rijnmond aan het licht dat de vleeswaren- groothandel niet over een hinder wetvergunning beschikt. Aanleiding voor het onderzoek was een reeks klachten van om wonenden die op de openbare weg waren gestuit op slachtafval zoals beenderen en verpakkin gen. De Bewonersvereniging Schiedam-West verzamelde de klachten en stapte naar de DCMR. Toen bleek dat het bedrijfje geen hinderwetvergunnig had, kreeg het door de Milieudienst een aan tal strenge voorschriften opge legd en werd er geëist dat Van Harten de benodigde vergunning ,zoi(aanyragen. Aan de eisen werd voldaan want éfïs al èeruime tijd geen sprake meer van dierlyk af val dat zomaar, jn het openbaar valt aan te treffen. 'Maar over-het aanvragen van een hinderwetver gunning denkt directeur P. van Harten toch anders. Tot op de dag van vandaag blijft Harten beweren wel degelijk over een hinderwetvergunning te be schikken. Een woordvoerder van de DCMR verklaarde vorig jaar dat de vergunning die op het adres van het genoemde bedrijf in 1960 werd afgegeven in 1979 is komen te vervallen. Waarom is nog steeds niet duidelijk maar in middels is de Milieudienst wel tot de ontdekking gekomen dat vroeger een hinderwetvergun ning is verstrekt voor een benzi nepompinstallatie op de bewuste plek. Hoe dan ook, Van Harten zegt dat zijn vergunning nog al tijd van kracht is. „Goed, hebben we toen maar ge zegd," reageert de DCMR-woord- voerder, „dan doen we alsof hij wél een hinderwetvergunning heeft. Dan is het nog zo dat hij een nieuwe vergunning moet aanvra gen omdat de situatie in zijn be drijf in de loop der jaren flink is gewijzigd." zondag 31 januari, Rommelmarkt, Kluphuis Oost, Galileïstraat 86, 11.00-16.00 uur. Qos- tenrijk-dag, wijkcentrum De Erker, 10.00 uur. Isabella Friends, Podium, 21.30 uur. maandag 1 februari, Thema-avond Vrijzin nige Geloofsgemeenschap NPB, Westvest 90, 20.00 uur. dinsdag 2 februari, Opening expositie Wiüy Beppel (weefsels en vouwsels). galerie Het Spectrum, Hoogstraat 171.10.00 uur. Vlaardingen vrijdag 29 januari, Orgelconcert Jan Jonge- pier. Grote Kerk, 20,00 uur. The Shooting Party (muziek en humor), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. zaterdag 30 januari. Opening tentoonstel ling 'De watersnoodramp februari 1953' door burgemeester Stam. Streekmuseum Jan An derson, Kethelweg 50, 13.30 uur. Olivier (jeugdfilm), Triangel, 13.30 uur en Leger des Heüs. 14.30 uur. Jeroen van Merwijk (caba ret). Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Maarten Pe ters (concert), Harmonie, 20.30 uur. zondag 31 januari, Concert Dick de Graaff (viool) en Karin Volmer (piano), Visserijmu seum. 15.00 uur. Maassluis zondag 31 jauari, Lunchconcert Hans Eijs- ackers (piano), theater de Schuurkerk, 13.00 uur. maandag 1 februari, Semwenbnage, Ko ningshof, 13.30 uur. Bridge, Koningshof, 19.45 uur. gaat verhuizen Vanaf maandag 1 februari hoort u via de kabel op mhz Via de ether blijft omroep Vlaardingen te ontvangen op de frequentie 107,8 FM 57 jaar in Schiedam ^c/usieve maatkleding en confectie Ruim 1QO jaar kleermakers In onze etalages steeds speciale aanbiedingen! p Ook voor confectie naar de ■Al rrnmi ft ÉreD Rotteróamsedijk409a.- ■1 el. 4268164, Schiedam. Fred Besters J zet zijn beste' beentje voor4 Hij behoort lj tot degenen'} die auditie hebben ge- daan voor de) nieuwe voor- j stelling van j hetVlaar- dings Must- j calgezel- schap. Foto Ellen den Ouden/, Roel Dijkstra 1 Door Mariette Olsthoorn Vlaardingen - Tijdens een barbe cuefeestje bij vrienden was hij componist Dick Borst tegen het lijf gelopen. Ze hadden gezellig wat gezongen en natuurlijk was ook de nieuwe musical van het Vlaardings Musicalgezelschap ter sprake gekomen. In januari zou den er audities worden gehouden. 'Je moet meedoen joh', had de componist tegen Fred Besters ge zegd. Tja. wel vaker was het bij hem op gekomen auditie te doen vooreen musical. Hij 2ingt nu eenmaal graag. Toch had hij nog nooit het lef gehad het ook werkelijk te doen. Maar nu hij er expliciet voor werd gevraagd nou, maar doen dan. „Ik kijk wel of ik het leuk vind." Fred Besters (42) is één van de weinige mannen die maandag avond auditie kwam doen voor een rol in de musical 'Brood uit het water'. De twee vorige voor stellingen van het Vlaardings Mu- sicaigezelschap zag hij al in het theater. Pas dan zie je wat voor werk eraan vast zit. zegt hij. De voorbereiding lijkt hem de groot ste lol. Dat het stuk over Vlaar dingse vissers gaat, weet hij wel, ja. Maar hoe het verhaal precies in elkaar steekt? Geen idee. Eerst maar eens door de selecties zien te komen. Het Vlaardings Musicalgezel schap zoekt voor de nieuwe pro ductie, die volgend jaar maart in premiere moet gaan, nog zo'n twintig mensen voor de vacante rollen. Aan de oproep gaven ruim vijftig mensen gehoor, variërend in leeftijd van dertien tot zestig jaar. Er wordt van hen verwacbi dat ze kunnen spelen, zingen e'i dansen cn wat ook heel belan \- rijk wordt gevonden is dat ze zvli voor 100 procent in willen zetten. Ingnd Verheij (13) is samen met haar vriendinnetje naar de audi ties gekomen. Pas heeft ze nog meegezongen in de schoolmusi- cal en dat vond ze hartstikke leuk. Nu zij er vanavond alleen voor staat, vindt ze het toch wel een beetje eng. Spannend Op tweede kerstdag zat Joyce Molhoek (19) in de schouwburg naar een musical te kijken en dacht: dat wil ik ook. Builen een rolletje in een lagere school pro ductie had ze nog nooit aan zoiets meegedaan. „Spannend hoor, al die mensen die naar je kijken." Fia Poorter (50) hoorde nog geen half uur geleden dat ze auditie moest doen in Vlaardingen. Ze komt rechtstreeks uit haar werk in Den Haag. Vroeger heeft ze wel toneel gespeeld en gezongen, maar door een druk en werkzaam leven heeft ze daar later geen tijd meer voor kunnen vinden. Al een tijdje heeft ze de kriebels, wil ze de draad weer eens oppakken. Het is immers nog steeds een hobby van d'r. Ze dacht dat ze al leen voor een gesprek moest ko men. Nu hoort ze dat ze ook dans pasjes moet maken. Had ze dat geweten, dan had ze wel een lan ge broek aangetrokken. 'Ze is niks veranderd...niks niet...een kwieke, pittige meid, die Wil„.(nadenkend)...dat was ze vroeger al...en eerlijk.Jk weet nog..toen.op zondagsschool...' Fred Besters staat tegenover re gisseur Eric van der Ende en leest zijn tekst. Eerst vrolijk, dan gaat hij op fluisterende toon verder, de spanning opvoerend. Hij eindigt het stukje tekst met verontwaar diging in zijn stem. 'Zo goed?' 'Perfect', moedigt de regisseur hem aan. Bij de beoordeling let Eric van der Ende op het uiterlijk en de stem van de kandidaat. Zit er volume in? Hoe is de articula tie? De intonatie? „Een vorige kandidaat stond met een vrolijke lach boos te zijn," vertelt hij. Over de 48-jarige vrouw die zoe ven tegenover hem stond is hij meer te spreken: „Ze kan er zo bij." Die bracht hear tekst met zo'n emotie dat ze er zelf haast een hrok van in de keel kregen. En dan heeft hij het nog niet eens over dat ene meisje van net: wham! Die stond er gewoon. „We hebben een talent ontdekt," fluistert componist Dick Borst in de gang. Daar wacht ook Fred Be sters geduldig op zijn beurt. Met stalen zenuwen of is dat slechts uiterlijke schijn? Toen hij op weg was naar de repetitie in buurthuis De Pijpelaar had hij toch wel een beetje raar gevoel in de maag. be kent hij later. Dansen De keel wordt geschraapt voor de volgende ronde. Componist/diri gent Dick Borst bepaalt de toon soort, de stemhoogte en het rit megevoel van de kandidaat. „Als je het voelt, kun je ook zingen," zegt hij. Ondanks een kleine ver koudheid brengt Besters het hier ook goed vanaf. Het velletje pa pier met de beoordelingen die hij tot nog toe heeft gehad gaat mee naar het laatste beproeving. „Ik ben niet zo'n danser, maar het zit er aan vast hè," zegt hij tegen choreografe Anneke van Gelde ren. Zij laat haar kandidaten eerst op muziek lopen. Daaraan zie je meteen of het iets is, zegt ze. Af hangende schouders en slappe ar men zijn uit den boze. Iemand moet er 'staan en strakke armen' hebben. Bij ouderen kijkt ze niet zo nauw. Dan vindt ze het al leuk als ze kunnen bewegen. Het duurt even voor Besters de pasjes die hem worden voorge daan onder de knie heeft. Maar de choreografe is tevreden. „Je mag het ook zeggen als het niks is hoor," zegt hij tegen haar. „Als ie mand goed speelt en goed zingt dan let je ook wat meer op de bej weging," zegt ze even later. I Fred Besters is dan al op het eind1 station gearriveerd waar voorzit ter Jopie Vons en secretaris Wil lem Poldervaart iets vertellen over de vereniging. Zodat ieder een weet waar ze aan beginners „Wy zijn een leuke groep," zegt Jopie Vons. „Maar in één ding zijn we streng en dat is dat wè trouw repeteren." 'Kreukelaars' zijn hen die avond bespaard gebleven. De prestaties waren van een hoog niveau. „D'e uiteindelijke selectie zal een zwa re klus worden," zeggen Jopie Vons en Willem Poldervaart. Ze zijn blij dat deze last niet op hun schouders ligt. Dat is de taak van de artistieke leidmg. Kiezen Na de tweede auditieronde van maandag 1 februari moeten zij een keuze maken uit het aanbod van de twee avonden, waarna be1 gonnen kan worden met de repe tities van het stuk. Het gezêl( schap zit echter nog steeds te springen om jongens vanaf 1$ jaar. „Die vinden het vast een beetje gek," geeft een van de mannelijke leden als verklaring! „Als ik naga hoe ik er zelf by ben gesleept. Eerst allerlei smoesjesj verzonnen tot ik er niet meer on deruit kon. Toen ben ik een keer met mijn vrouw meegegaan. En dan zie je dat het toch leuk is." Hoek van Holland - CDA-fraetie- voorzitter Piet van der Wel is bij zonder boos op Hoeks Welzijn. De confessionele woordvoerder vindt dat de lokale groepering veel te ver gaat in de aanvallen op de coalitie van PvdA en CDA, die in de Hoekse deelgemeente- raad de dienst uitmaken. Van der Wel geeft toe dat deze co alitie niet de eerste keus was van het CDA, De eerste optie na de verkiezingen was tot een 'regeer akkoord' te komen met Hoeks Welzijn en PvdA Het CDA had uitdrukkelijk de wens uitgespro ken dat Hoeks Welzijn de porte feuille sport en recreatie zou gaan beheren. „Maar Hoeks Webüjn is voor die verantwoordelijkheid weggelo pen. Ik heb het idee dat deze par tij de laatste tijd het schoppen naar bepaalde zaken leuker vindt dan het trekken eraan." Van der Wel vindt dat Hoeks Wel zijn daarmee duidelijk heeft ge maakt waar deze partij politiek wil staan. „Ze heeft een keus ge maakt en de kans gehad om een andere beslissing te nemen. Wel, dan moet ze nu niet de legitimi teit van de coalitie ter discussie gaan stellen. Want die coalitie is ten slotte het resultaat van de weigering van Hoeks Welzijn om deel te nemen aan het deelraads- bestuur." Terugkijkend stelt de CDA- woordvoerder dat hij alleen maar dankbaar kan zijn dat een en an der zo gelopen is. Want hij wordt er, zoals hij dat zelf zegt, 'niet vrolijker op' als hy ziet hoe Hoeks Welzijn in de raad ope reert en hoe zy in haar informa tiebulletin 'omgaat met de Hoek se bevolking een eerlijk beeld te geven van de standpunten en ac tiviteiten van de fractie van Hoeks Welzijn'. Het 'meer dan drammerige en ir ritante optreden' van Hoeks Wel zijn versterkt volgens hem de band tussen CDA en PvdA alleen maar meer. „Hoeks Welzijn is van een belangengroepering een heuse politieke groepering ge worden, die op het gebied van milieu de schijn wekt zelfs Groen Links te willen inhalen." Ook de vertegenwoordiger van coalitiepartner PvdA, Adri Bras, stelt zich op het zelfde standpunt als Van der Wel. Hy heeft duide lijk de indruk dat Hoeks Welzijn vragen stelt om het vragen en niet vanwege de belangstelling. Frits Soekhai, fractievoorzitter van D66, maakt zich kwaad om de commentaren. Hij is van me-i' ning dat het een deelraad niet^ past om, zoals hij het noemt met I stront naar elkaar te gooien. i De reactie van Hoeks Welzijn komt verrassend genoeg niet van fractievoorzitter Leen Vreugd-r enhil. maar van partijgenoot Bob"'- van Aalst sr. Van Aalst is ver-'- baasd over de uitlatingen van;, Van der Wel. Hij stelt dat er de laatste tijd sprake was van een-, wat rustiger sfeer en dat die nu 'door Van der Wel is verpest'. Van Aalst 2egt dat, als er in het;, verleden wel eens harde woorden of scherpe kritiek door Hoeks; Welzijn zijn uitgesproken, dit al- tijd naar aanleiding van een agendapunt gebeurde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1