Waterweg ll1 Schiedamse bieb niet erg actueel Jonge marmotjes dood na diefstal van de moeders Consumenten controleert boeken-aanbod op veertig plaatsen Extra geld rijk voor PEC Vernieuwing Parkpïein leidt tot verwarring Veel luisteraars weg bij Radio Rijnmond Wolfson hoogleraar Molukkers in Capelle krijgen woningenbeheer Toerisme heeft eigen professor Minder gesleep met erg zieke kinderen Extra staanplaatsen in metro geen succes Schiedam en Rotterdam concurreren ondanks pleidooi voor samenwerking Munitie bij huisvuil Monteur met 'babbeltruc' Vervoersverbod voor vogels Drie rijders onder invloed Fust foetsie Computer gestolen Autokraken Onderhoudsdag bij Volksbos Rotterdams Dagblad Dinsdag 2 februari 1993 Regio Watera-eg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Hilversum - Regionale omroepen in Groningen, Friesland en in de Randstad hebben vorig jaar veei luisteraars zien vertrekken naar commerciële zen ders. Dat blijkt uit cijfers van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. Radio Rijnmond heeft, zo blijkt uit een vergelijking tussen november 1992 en november 1991, de belang stelling zien dalen van 33 naar 26 procent. Radio Noord daalde van 33 naar 29 procent en Omrop Frys- lan daalde van 31 naar 27 procent. Volgens kijk- en luisteronderzoek valt de verminderde belangstelling te wijten aan de sterke groei van commerciële zen ders. Radio 10, RTL-radio en Sky Radio hebben in die gebieden sinds enige maanden de beschikking over etherfrequenties. Vorig jaar november bereikten de regionale omroe pen gezamenlijk nog 2,4 miljoen luisteraars van 13 jaar en ouder. Het jaar daarvoor was dat 2.5 miljoen. Radio Drenthe blijft met een dagbereik van 37 pro cent de best beluisterde regionale omroep van Ne derland. Verder maakte Omroep Zeeland een grote sprong in het aantal luisteraars. De Zeeuwse omroep heeft thans een dagbereik van 23 procent. Radio Noord-Holland en Radio Utrecht zijn met een dagbe reik van 10 procent de slechtst beluisterde omroe pen. Rotterdam - Dr.D.J, Wolfson is benoemd tot hoogle raar Economie aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Hij zal deze functie gaan bekle- den bij de vakgroep Bestuurskunde van de Faculteit der So ciale Wetenschap pen. .Wolfson (1933) studeerde economie aan de Universiteit van- Amsterdam, waarbij in 1974 pro moveerde. Tot 1990 heeft hij in het be drijfsleven en bij overheidsinstanties diverse hoge econo mische functies bekleed. Daarnaast vervulde en vervult Wolfson een groot aantal maatschappelijke functies, waaronder zijn lidmaatschap van de Wetenschappelijke Raad vóór Regeringsbeleid en het kroonlidmaatschap van de Sociaal Economische Raad. Wolfson is tevens lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van Weten schappen (KNAW) en van diverse begeleidingscom missies voor wetenschappelijk onderzoek. D. J. Wolfson: hoorleraar Erasmus Universi teit. Archieffoto ANP Capelle aan den Ussef - Dc Molukse wijkraad Oosf-^ gaarde en de woningbouwvereniging De Samenwer king in Capelle aan den IJssel hebben overeenstem ming bereikt over de overdracht van de 156 wonin gen in de Molukse wijk Vak G. Per 1 juli 1993 wordt overgedragen aan de bewoners. De afgelopen jaren had een groot aantal bewoners in de wijk een enorme huurachterstand, die mede ont stond door de slechte staat van de woningen. Begin 1984 leidde dat tot grote onrust in de Capelse wijk, waarbij zelfs de Mobiele Eenheid heeft moeten in* grijpen, Rotterdam - Dr. M. Jansen-Verbeke is de eerste hoogleraar toerisme in ons land. Zij is per 1 februari benoemd tot bijzonder hoogleraar voor de leerstoel toerisme aan de faculteit der bedrijfskunde van de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Een stichting met daarin vertegenwoordigers van or ganisaties die met reizen hebben te maken, staat tot 1997 garant voor de financiering van de leerstoel. De ze stichting vindt dat de toeristische sector weten schappelijke steun moet krijgen om zo meer te 'pro fessionaliseren'. De toeristische sector heeft inkom-, sten van ongeveer 35 miljard gulden en geeft werk aan bijna een kwart/niljoen mensen. Jansen is verbonden aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen en daar ook gepromoveerd op het on derwerp 'Stedelijk toerisme'. Zij is aangesteld voor één dag per week. Rotterdam - Het Sophia kinderziekenhuis in Rotter dam heeft er twee bedden op de intensive care bij ge kregen. Het ziekenhuis had het ministerie van WVC ai jaren geleden om een uitbreiding met vier bedden gevraagd, vanwege het grote tekort aan plaatsen. Dat tekort leidde ertoe dat Sophia jaarlijks tweehon derd ernstig zieke kinderen moest weigeren. Deze kinderen moesten noodgedwongen worden ver voerd naar andere ziekenhuizen in binnen- en bui tenland. In totaal wordt het aantaï intensivê care- bedden in Nederland met-veertien uitgebreid. Dat heeft volgens kjnderarts/iïitensivistE. van der Voort van het Sophia kinderziekenhuis tot gevolg dat het 'gesleep' met kinderen minder zal worden. „Maar helemaal stoppen zal dat niet," zegt hij. „Ik denk dat we het aantal nu kunnen halveren." Rotterdam - De proef met extra staanplaatsen op de noord-zuidlijn van de Rotterdamse metro is geen succes. „Het zit er niet in dat we deze weg vervol gen "zegt woordvoerder T. Michielse van het Rotter damse stadsvervc. '.drijf RET. Vooral in de spitsu. -cft de RET te kampen met overvolle metrotreineu. Om meer ruimte te maken, werden in oktober vorig jaar zitbankjes weggehaald, zodat de passagiers meer ruimte hadden om te staan. Het verwijderen van zestien zitplaatsen pér rijtuig leverde 22 staanplaatsen op. De RET gaat nu kijken naai' andere manieren om meer mensen te vervoeren in de metro op hét traject noord-zuid. Voor uitbreiding van de capaciteit is geen geld. Schiedam - Volgens de Consumentenbond is het boeken-aan bod van de bibliotheek in Schiedam niet erg actueel. De lande lijke organisatie concludeert dat op basis van een onderzoek in veertig bibliotheken in verschillende steden. Als het om de be schikbaarheid van nieuwe boektitels gaat, bevindt Schiedam zich volgens de Consumentenbond in de achterhoede. De test werd uitgevoerd door een eenvoudige proef. Medewerkers van de Consumentenbond stap ten de veertig bibliotheken bin nen met een boodschappenlijstje, waarop negen actuele boektitels stonden vermeld. Aan het balie- personeel werd gevraagd, of de ti tels direct beschikbaar waren voor de uitleen. Onder meer werd er gevraagd om 'De Wetten' van Connie Palmen, 'De Laatste Ro ker' van W. F. Hermans en 'Advo caat van de hanen' van A. F.Th. Van der Heijden. Van de gevraagde titels waren er in Schiedam slechts drie lever baar. De andere boeken bevinden zich wel in de collectie, maar wa ren op het moment van het be zoek van de onderzoeker van de Consumentenbond uitgeleend. De conclusie is dat het in een ge meente als Schiedam niet een voudig is om een recente uitgave te lenen. Het predikaat 'matig' met betrek king tot de actualiteit deelt de Schiedamse bibliotheek met veel andere vestigingen. In de helft van de vestigingen is het actuele boeken-aanbod 'matig' of'slecht'. De Rotterdamse bibliotheek aan de Hoogstraat kon alle gevraagde boeken wél direct leveren. Daar mee behoort zij tot de zeldzame boekuitlenen die het predikaat 'zeer goed' verdient. In zijn algemeenheid tonen de klanten van de bibliotheek zich positief over de kwaliteit van de openbare bibliotheek. Negentig procent van de bezoekers kan de gezochte boeken doorgaans een voudig vinden. Landelijk toont zevenenzestig procent zich tevre den over de omvang en de kwali teit van de collectie. Wat de tarieven behoort Schiedam bij de goedkopere ge meenten. 'Volwassenen betalen bij de bezochte bibliotheken tus sen de 16 en 41,50 gulden. In Schiedam is het tarief 24 gulden. Vlaardingen en Maassluis werden niet door de Consumentenbond bezocht. Schiedam - De eerste jaren blij ven Rotterdam en Schiedam har de concurrenten in de strijd om de schaarse stadsvernieuwings- gelden. Die voorspelling deed wethouder Adri Reijnhout (stads vernieuwing) gisteravond in de gemeenteraad. Raadslid Gé Brou wer (PvdA) riep de wethouder op gezamenlijk met de grote buurge meente te lobbyen voor meer geld voor de Rotterdamse regio. Brouwer stelde dé kwestie aan de brd'elri hét Vfagetihalfüüi-tj e: Mét' zijn pleidooi haakte de PvdA'er in op een suggestie van de Rotter damse wethouder voor stadsver nieuwing Pim Vermeulen. Die pleitte verleden week in het Rot terdams Dagblad voor een geza menlijke strijd van de- twee buurgemeenten in de richting van de landspolitiek. Op de langere termijn voelt Reijn hout voor het idee, maar nu is het voor een dergelijke samenwer king volgens de Schiedamse wet houder r.og te vroeg. Op dit moment voeren drie cate gorieën gemeenten strijd om de vraag, wie de hardste klappen in de door staatssecretaris Eeerma afgekondigde bezuinigingen moet leveren. In het voorstel van het kabinet worden de grootste vier steden het meest gespaard. In plaats van 45 procent krijgen zij in de toekomst 55 procent van het totale (overigens kleinere) budget. De kleinere steden moe ten het restant verdelen. Steden als Schiedam, met minder dan 100.000 inwoners, zijn in deze ver deling bovendien slechter af dan de steden die boven deze inwo- nersgrens zitten. Van het be staande jaarbudget van negen miljoen gulden houdt Schiedam de helft over. „Rotterdam is nog steeds bezig met een actie om het aandeel van de grote vier steden in de stads- vernieuwingsgelden op te voeren tot zeventig procent. Met die claim concurreren zij met ons," analyseerde Reijnhout.Als zij er nog meer geld bijkrijgen, gaat het er bij ons af." Brouwer spoorde het college aan fel van. leer te trekken tegen de aangekondigde halvering van het budget, In een stevige lobby die nen volgens hem de Raad van de Ruimtelijke Ordening, de Raad voor de Gemeentefmanciën en de Raad voor de Volkshuisvesting te worden overtuigd van het gelijk van de Schiedamse claim. Adri Reijnhout zegde de door Brouwer gewenste inspanningen toe. Gezien de onderlinge concur rentie acht hij samenwerking met Rotterdam pas op de lange ter mijn interessant. „In 1997 wordt er opnieuw gekeken naar de stadsvernieuwing. Als er dan een regiobestuur is, kan er gezamen lijk in de richting van Den Haag worden opgetrokken." PvdA'er Brouwer was het met de wethouder eens dat Schiedam in eerste instantie het best kan blij ven samenwerken met de groep van 23 middelgrote stadsvernieu- wingsgemeenten. Tot dusver heeft deze lobby-club altijd één lijn getrokken. „De erkenning leeft dat er in de club gemeenten zitten die relatief gezien teveel geld krijgen." vertelde Reijnhout. die hoopt dat een onderlinge her verdeling van de beschikbare gel den in deze gemeenten de pijn in Schiedam wat kan verzachten. Vlaardingen/Schiedam - Het Plaatselijke Educatief Centrum (PEC) in Vlaardingen kan de lange wachtlijsten voor de di verse cursussen wegwerken. Minister Ritzen (Onderwijs) heeft hiervoor 388.000 gulden beschikbaar gesteld. Hij noemt de wachtlijsten maatschappe lijk onacceptabel. Daarmee ko men de uitgaven van het PEC voor dit jaar op 1.348.843 gulden, een bedrag dat dus aanzienlijk hoger is dan vorig jaar. De ge meenteraad moet de uitgave woensdagavond goedkeuren. Bij het PEC wordt onderwijs aan volwassenen gegeven, door middel van vele cursussen. Er wordt bijvoorbeeld gewerkt aan het wegwerken van taalachter standen, maar ook het opfrissen van oude kennis of het bijbren gen van sociale vaardigheden. Een deel van het extra geld dat nu ter beschikking komt, gaat naar het zogenoemde PÏN-pro* ject, wat staat voor Project Intre- ding Nieuwkomers. Daarmee worden migranten geholpen als ze in Vlaardingen komen wo nen. Met het project wordt ze een oriëntatie op de Nederland se samenleving gegeven, waar na een zeer intensieve taalcur sus volgt van zestien uur per week, gedurende een half jaar. Er is 34.000 gulden voor uitge trokken. Een ander deel van het geld, te weten bijna 28.000 gulden, wordt gebruikt om een mede werker aan te trekken voor een centrum voor werk en scholing, waarin onder meer het arbeids bureau, de gemeente en een aantal scholingsinstellingen sa menwerken, Deze zogenaamde Lokale Supermarkt helpt werk zoekenden zich te oriënteren op een terugkeer in het arbeidspro ces. Mensen zullen er 'op maat' worden geholpen, zo is de be doeling. Ook Schiedam kan een bijdrage tegemoet zien. In de meerjaren begroting 1993-1997 is al een be drag van 150.000 gulden voor het PIN-project gereserveerd. Voor het wegwerken van de wachtlijsten krijgt Schiedam van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen voor een periode van driejaar een bedrag van 1.433.000 gulden. In overleg met het Educatief Centrum voer Volwassenen (ECV) en Mercuri- us is bekeken op welke wijze de gelden zó effectief mogelijk kunnen worden ingezet. Daarbij is vast komen te staan dat op grond van de huidige wachtlijs ten per jaar 108.140 gulden be schikbaar moet komen voor Mercurius terwijl het ECV jaar lijks over 369.526 gulden moet beschikken. Jan Bakker toont de twee nog levende jonge marmotjes. Zeven zijn er al dood omdat de moeders gestolen zijn. 'De politie wil niets doen'. Foto Elfen den ouden/Roei Dijkstra Door Ben van Haren Schiedam - „Bij elkaar 24 mar motten heeft hij van me gestolen. Zestien heeft de politic er terug gehaald van het adres, dat ik heb aangewezen. Acht ontbreken er nog en daaronder zitten de zeven moeders van negenjonkii.^. waar van er nu al 2even dood zijn en ook de andere twee zullen het niet halen omdat ze de eerste weken niet zonder moedermelk kunnen. De politie wil niks doen en heeft de dief ongestraft naar huis laten gaan." Jan Bakker maakt na vijf ellendi ge dagen de trieste balans op. Hij is gek van dieren. Veel Schiedam mers en treinreizigers weten dat, want Jan heeftal jaren zijn :;gen, vaak door schoolklassen bezoch te, particuliere kir.derboerderijtje naast de spoorbrug over de Pol dervaart. Koeien, schapen, gei ten, kippen en ander pluimvee verzorgt Jan er al jaren met veel uefde. Het kost hem een aardige duit, die hij voor een deel bijeen schraapt door een beetje handel in dieren. Hij heeft contacten met groothandelaren, waardoor hij ongeveer weet waar met dieren liefde en veel geduld de kans op enige v.inst ligt. Ook loopt hij zo weieens tegen andere dan de ge bruikelijke kinderboerderij-die ren aan. Zo heeft hij we! lama's en struisvogels in zijn weitje gehad. De laatste tijd houdt hij uitslui tend de bekende 'Hollandse' die ren. Hij verdiende wat voer met het fokken van marmotten „in mooie, speciale kleurtjes op vraag van de groothandel." Afgelopen woensdag ging Jan Bakker, zoals gebruikelijk voor voedertijd, om 16.00 uur naar de goed beschutte kleine stallen op zijn weiland en ontdekte tot zijn grote verbijstering dat alle jon kies en enkele grotere marmotten waren weggehaald. „Ik ben direct naar het politiebu reau gegaan om aangifte te doen en vervolgens langs een stel die renwinkels om te informeren of er soms marmotjes te koop waren aangeboden. Zo kwam ik achter het telefoonnummer en adres van wat volgens mij zeker de dief is van mjjn marmotten. Ik ben naar dat huis gegaan en heb bij de poli tie raam en adres van de dief op- gegegeven. Men wekte op het bu reau niet de indruk er veel mee te willen doen. Later zag ik dat ondertussen een stel grote marmotten en voeder bakken waren weggehaald. Toen was ik helemaal wotdend en heb de politie gevraagd de dief op te pakken en mijn dieren en bokken terug te halen, Met een smoes over een blaffende hond is de po litie bij die man binnengekomen. Ze hebben er zestien marmotten van mij teruggevonden en de man meegenomen naar het bu reau, koffie gegeven en later weer naar huis laten gaan. Niet ikzelf, want ik was over de rooie, maar mijn vrouw en een vriend zijn daarna ook naar dat adres gegaan en hebben er mijn voederbakken vandaan gehaald. De zeven moeders waren echter nergens te vinden. Dat betekent dus dat de pas drie dagen oude jonkies ten dode waren opge schreven, want de eerste weken kunnen ze niet zonder moeder melk: Zeven jonkies zijn inmid dels al dood." De politiewoordvoerder bevestigt dat Bakker woensdag aangifte heeft gedaan van diefstal van marmotten. Verder zegt ze: „Er is niemand aangehouden. Wel heb ben wc op het bureau gesproken met een man bij wie we thuis zes tien marmotten hebben aange troffen, die Bakker als de zijne herkende. Het adres van betrok kene hebben we via de dieren handel aan het Rubensplein ach terhaald." „De man heeft verklaard de die ren te hebben gekocht voor 150 gulden van iemand, die hij heeft ontmoet in het Beatrixpark. Op de kinderboerderij had hij ook twee marmotten aangeschaft, wat bij onze navraag bleek te klop pen. Er was geen enkel bewijs dat de man bij de diefstal betrokken was. Hij heeft vrijwillig afstand gedaan van dc dieren." Jan Bakker tenslotte: „Het ver haal klopt niet en dat kan de poli tie weten. Ze zag van begin af aan er al weinig in dat heb ik op het bureau kunnen merken ook. Die dief kreeg nota bene koffie en kon zo weer weglopen." Vlaardingen - In de Thomas a Kempisstraat in Vlaardingen is bij huisvuil een doosje munitie gevonden. Het bevatte zeventien scherpe hagelpatronen van het kaliber .36. Onbekend is van wie ze afkomstig zijn. De ophaal dienst heeft het doosje bij de poli tie afgeleverd, omdat de munitie op verantwoorde wijze moet wor den afgevoerd. Vlaardingen - By een 93-jarige bewoner van een woning aan de Billitonlaan in Vlaardingen is met een 'babbeltruc' een portemon nee gestolen. Er had zich een 'ver- warmingsmonteur' gemeld, zoge naamd voor een controle. Deze vroeg de bewoners de douchekraan enkele malen te openen. De bewoner voldeed aan het verzoek, maar zag even later de 'monteur' in de woonkamer staan. Hij sommeerde hem het pand te verlaten, wat gebeurde. Maar even later miste hij zijn por temonnee. Vlaardingen - In verband met het uitbreken van pseudo-vogelpest in Rotterdam is in deze stad én in Schiedam een verbod ingesteld op het vervoer van vogels, broedeieren, pluimveemest en strooisel voor pluimvee. Genoem de waren mogen dus niet vanuit of naar deze plaatsen worden in- of uitgevoerd. Maassluis - DeMaassluise politie heeft gisternacht drie: keer een man betrapt op het besturen van een auto met teveel alcoholhou dende drank op. Het betrof een 28-jarige Rotterdammer en een 45-jarige en 31-jarige Maassluizen Ze kregen alle drie een rijverbod opgelegd. Schiedam - Vanaf een bedrijfs terrein aan de Van Heekstraat in Schiedam is een compleet fust met frisdrank gestolen. Onbe kend is hoe de dieven op het ter rein konden komen. Schiedam - Uit een bedrijfspand aan de Goeman Borgesiuslaan te Schiedam is een personal compu ter gestolen. Gisteren is aangifte gedaan. Uit een woning aan de Tuiniaan zijn enkele honderden guldens gestolen. Schiedam/Vlaardingen - Aan de Buitenhavenweg in Schiedam zijn gisteren twee vrachtwagens opengebroken, waarna een radio, autotelefoon en mobilifoon wer den gestolen. Uit personenauto's aan de Juli- analaan en Newtonstraat zijn een kinderzitje, speakers, kaart en een lampje ontvreemd. In Vlaardingen was de buit onder meer gereedschap toen een be stelbusje aan de Willem Beukels- znstraat werd opengebroken. Vlaardingen - Het Volksbos Lickebaart, zoals de actievoerders hun 'verzameling' van 17.000 bomen tussen Vlaardingen en Maassluis hebben genoemd, krijgt komende zaterdag zijn eer ste grote onderhoudsbeurt. Vrijwilligers worden opgeroepen zich 's morgens tien uur voor de verdeling van het werk te mel den. Schiedam - Pas na lang aarzelen heeft de gemeenteraad gisteren toestemming gegeven voor het ontwikkelen van een uitvoerings plan voor het Parkplein in Nieuw land. Na de sloop van twee school gebouwen wil het college hier. naast 64 woningen, een welzij ns- accommodatie voor het oostelijk deel van Nieuwland bouwen. Met name de PvdA-fractie was aanvankelijk bang dat een ak koord van de gemeenteraad door het college zou kunnen worden uitgelegd als een impliciete in stemming met de afzonderlijke onderdelen van het plan. „Ik ben benieuwd naar de status van onze besluitvorming," stelde PvdA'er Hans Bakker. „Als we nu al akkoord zouden gaan met het welzijnscentrum, zouden we eerst een fundamentele discussie moe ten voeren. Die willen we houden aan de hand van het Beheer plan Nieuwland. Bovendien zijn er nog de financiën. De beslissing over het welzijnscentrum kunnen we pas nemen aan de hand van de 1 april-excrcitie van het college." Volgens Bakker kunnen er alleen op basis van dit financiële verslag knopen worden doorgehakt. Dit verslag is bedoeld om te inventa riseren welke voornemens van het college nog voor het einde van de zittingsperiode kunnen wor den verwezenlijkt. Wethouder De Leede (welzijn) zegde de raad een volledig open discussie over de invulling van het Parkplein toe. „U stemt nu al leen in met het ontwikkelen van. het plan. Als de kredietaanvragen in de raad worden behandeld. heeft u alle wijheid om nee te zeggen en een andere invulling van de nieuwbouw te kiezen. Met het steunen van dit voorstel bindt u zich niet." In het plan wordt uitgegaan van een welzijnsruimte van achthon derd vierkante meter. Ook wordt gedacht aan een speelgebied van tweehonderdvijftig vierkante me ter. Voor het tekenwerk aan het plan is geen apart krediet beno digd. De kosten worden betaald uit het budget van het Beheer- plan Nieuwland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2