Waterweg 15 e hebben veel lol met dit werk' tLS OPEN HUIS tfGh BALY 25 BALY BALY'S SEX BALY'S IOBS zwicht voor bewonersclubs Bestaat JAAR! Koopshop - artikelen - lektuur - lingerie - middelen - films Koopshop! Interland Thalita naar Nice Groen de winter door -Eerste paai geslagen Vrijwilligers De Kleine Schaal blij met nieuw onderkomen in Maassluis dinsdag 9 februari 1993 19.00-21.30 uur Westwijk: Claudius Civilislaan 41 Holywijk: Koninginnelaan 771 informatie: (OIO) 435 07 22 Zaterdag 20 februari 1993 TER SCHIE U wilt meer weten over TER SCHIE Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 februari 19S3 De oud-hoogleraar die in Rotterdam de burgemeestersketting over nam van de toen- achteraf voor even - minister geworden André van der Louw, heeft ongewild veel publiciteit gegeven aan de interland Nederland-Turkije, Het besluit van Bram Peper, ooit zelf actief als semi-prof, om de KNVB in dit geval geen avond-interland toe te staan heeft de wereld van voetbalfanatici flink op stelten gezet. Zijn voor mij zeer begrijpelijke standpunt heeft uiteindelijk ook de oplossing gebracht, die Peper maanden geleden al aan de KNVB ad viseerde. Er wordt nu gespeeld in een kleiner stadion. Nieuw Galge- waard w Utrecht, De hele commotie er omheen heeft aan een oud- Vlaardinger de kam geboden zich eindelijk als echte autoriteit te manifesteren. Ik bedoel een man, die als pas beginnend jurist op het Vlaardingse stadhuis en protégé van burgemeester Heusdens zijn eerste schre den zette op weg naar een autoriteiten-carrière. Hij heeft er zeker het postuur en de houding voor. Als hij zijn dienstplicht heeft vervuld, was dat ongetwijfeld bij de marechaussee. Twintig jaar geleden was hij medewerker van het kabinet van de burgemeester en gedroeg zich als bijna-autoriteit met het opvallend afschermen van de mensen om wie het echt ging. Hij vertrok uit Gaardingen om iets bij de BVD te gaan doen. Later herkende ik hem voor de televisiecamera's aan het ongewijzigde, opvallende 'bijna- gedrag', Dat was overigens niet bij de B maar bij de WD. Hij liep toen in de schaduw van oud-minister Ginjaar, die als voorzitter van de WD door een menigte journalisten werd belaagd. Mr. Van Opstelten, over wie ik het heb, is in zijn partij en ambtelijk Den Haag stilletjes omhoog geslopen, en kwam onverwacht uit de schaduw toen Utrecht een nieuwe VVD-burgemeester moest heb ben. Deze week zat hij voor de NOS-camera in de ouderwetse burge meesterszetel van de Domstad als erkend autoriteit. Dankzij Peper. Overigens hebben we in deze regio onze eigen interland. In het Ste delijk Museum .gaat vandaag een tentoonstelling van start van kun- stenaars uit Turkije, die dit weekeinde gast zijn in het museum, en Nederlandse kunstenaars, die vorig jaar ons land vertegenwoordig den op een tentoonstelling in Instartbul. Schiedammers, sommigen ook van Turkse afkomst, zullen met kunstenaars op de 24ste in het museum gezamenlijk naar de voetbalinterland kijken. BEN VAN HAREN Vlaardingen De Vlaardingse showbrassband Thalita gaat eind fe bruari naar het zuidfranse Nice voor een aantal op- tredens. Het is de vierde maal dat de muzikanten in - de2e badplaats aan de Rivièra hun kwaliteiten tonen. Het verblijf, dat een week duurt kan volgens de lei ding van Thalita niet als vakantie worden gezien, 1want er wordt maar liefst twaalf maal opgetreden. Schiedam Natuurliefhebbers kunnen zondag ontdekken welke bomen groen de winter doorgaan en niet zoals ande re bomen hun bladeren verliezen. Waarom bepaalde bomen 'groen' blijven wordt verteld door natuurgids Martin Tijdgat die een excursie verzorgt door de heemtuin van het Beatrixpark. In het park zijn heel wat bomen te vinden die gedurende de koude maan den groen blijven. De natuurexcursie is gratis, duurt anderhalf uur en •begint om 14.00 uur bij de ingang van de heemtuin aan het Duivepad. Maassluis In de Steendijkpolder is vandaag door wethouder .'Wustrow de eerste paal geslagen voor een project -van 172 woningen waarvan er 12 bestemd zijn voor 132 bewoners van de Stichting Sehievaart. De Stich- 'ting Sehievaart is een organisatie die mensen met 'een verstandelijke handicap de gelegenheid biedt zelfstandig tc leven en ze, waar nodig, begeleidt en verzorgt In het project in Maassluis gaan de bewo ners onder begeleiding een eigen huishouding voe ren. De Stichting Sehievaart heeft ai twee van derge lijke projecten lopen in de Schiedamse nieuwbouw wijk Spaiand Agenda Vlaardingea vrijdag 5 februari Opening fototentoonstelling over Hof van Spekta kel en aankopen van 1992, Cultureel Centrum Hol- landia. 20.00 uur. Het Koninklijk ballet van Gaanderen, Stadsge hoorzaal, 20.15 uur. Franky Johnny (film), Stadsgehoorzaal, 21.30 uur zaterdag 6 februari Gooien markt. Lijnbaanhal, 9.00-17.00 uur. Opening expositie Ellen Liang (gemengde technie ken). bibliotheek de Loper, 10 30 uur. 4 Postzegel beurs, Bethelkerk. 11.00-15.00 uur. 4 Puzzels (toneel), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Franky Johnny, Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. zondag 7 februari Stripverzamelbeurs, Lijnbaanhal, 10.00-17 00 uur. maandag 8 februari Gerald Johng. Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Schiedam vrijdag 5 februari Tienerdisco. Buurthuis Nieuwland. 19.30-22.00 uur. Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Show Orkest. Passagetheater, 20.15 uur. Heren op zicht (muziektheater). De Teer stoof, 20.30. No ha bras mas penas m olvido. Filmhuis, 21.30 uur. zaterdag 6 februari T' Tentoonstelling 'Turkije-Nederland', Stedelijk Mu- seum, t/m 21 maart. Deesje (kindertheater), DeTeerstoof. 14.00 uur. 'Abstract, hoezo?'(lezing). Stedelijk Museum, 14.30 uur. Heren op zicht De Teers toof, 20.30 uur. Tangos, l'exile de gardel (film), Filmhuis, 21.30 uur. Hot Boudm, Podium, 22.30 uur. Repetitie Harpe Davids, Nyhoffplem 20,11 30 uur. zondag 7 februari Koffieconcert Mandolmegezelschap ON1. Passage Theater, 1130 uur. Fourtee. Podium. 21.30 uur. dinsdag 9 februari Jamsessie, Podium. 21.00 uur. Maassluis maandag 8 februari Seniorenbridge, Koningshof. 13.30 uur. Bridge. Koningshof, 19.45 uur. dinsdag 9 februari - Bingo Koningshof. 20.00 uur. Door Carel van der Velden Maassluis - Voor duizend piek kun je een compleet huis inrichten. Dat is onmogelijk voor de klanten van Sanders Meubelstad, maar bij een kringloopwinkel behoort het tot de mogelijkheden. Anne ke Kouwenhoven weet het uit eigen ervaring. De vrijwillig ster van De Kleine Schaal zat ooit zonder spullen. In haar ei gen winkel kocht ze toen een bankstel, een eethoek, een dressoir, een wasmachine en een gasfornuis voor het ge noemdebedrag. De prijzen bij het kringloopcen trum zijn de laatste jaren nauwe lijks gestegen. Prijsbewuste Maassluizers kunnen derhalve nog steeds hun slag slaan. Sinds kort is het bedrijfje gevestigd aan de Zuidelijk, in een voormalig on derkomen van Gemeentewerken. De vrijwilligers zijn er blij mee, want er is veel meer ruimte dan in het oude pand aan de Burgemees ter de Jonghkade. Lol De Kleine Kring verkoopt ge- hruikte meubelen en goederen als televisies, radio's, koelkasten en kleding. De spullen krijgt de winkel van bewoners uit aüe de len van de stad. Aan de Zuiddijk worden ze uitgestald in de nieuwe bedrijfsruimte van 250 vierkante meter. De gemeente vangt een schappelijk huurtje van 500 gul den per maand. „Het bedrijf is nu kostendek kend," zegt medewerkster Sija Fastl. „De omzet moet echter flink omhoog. De gemeente wil het eerst een jaartje aankijken, maar gaat in de toekomst moge lijk een iets hogere huur vragen. AJs het meezit, kunnen wij in de toekomst misschien gaan werken voor het minimumloon." Fastl zwaait samen met Anneke Kouwenhoven en Bep van der Steen de scepter over het Maas- sluise kringloopcentrum. Het be drijf brengt mot genoeg op om de drie drijvende krachten een sala ris te kunnen bieden. Toch zou den de medewerkers van kring loopcentrum De Kleine Schaal hun werk niet willen missen. „Het is heel leuk," zegt Anneke Kouwenhoven. „We hebben ont zettend veel lol." Sija Fastl denkt er net zo over. „Als bejaardenver zorgster liep ik nog wel eens te ba len. Nu ga ik nooit met tegenzin naar het werk." De Kleine Schaal is geen alle daags bedrijf. Er werken alleen vrouwen. „De keus voor een vrou- wenbedryfje is een bewuste ge weest," zegt Anneke Kouwenho ven. „Toch is een geschikte kerel hier best welkom, zeker als hij handig is met reparaties. Maar het probleem is dat mannen na een tijdje vaak de baas willen spe len. Daar hebben wij geen zin m." Avonturen De Kleine Schaal werd negen jaar geleden opgezet. „We huurden voor drie gulden per maand twee afbraakpanden in de Nieuwe Schoolstraat, een zijstraat van de Lange Boonestraat," zegt Anneke Kouwenhoven. „We wilden iets doen voor een beter milieu. En verder wilden we voor onszelf werk creeren Ik zat thuis met drie kinderen en zocht een baan met aangepaste werktijden. Dat heb ik bij de Kleine Schaal zelf kunnen regelen." Later kreeg De Kleine Schaal m de voormalige Groen van Prinste- rerschool de beschikking over twee klaslokalen. Hergebruik is Anneke Kou wenhoven (links), Bep van der Steen (midden) en S'ja Fastl drinken koffie in één van de vele 'huiska mers' in De Kleine Schaal. In het nieuwe on derkomen nn de Zuid dijk kunnen de vrijwilli gers veel meer spullen kwijt. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra het uitgangspunt bij de Kleine Schaal, maar met betrekking tot de eerste twee onderkomens is dat niet gelukt. De onderkomens in de Nieuwe Schoolstraat en de Groen van Pnnstererkade wer den uiteindelijk gesloopt. Wethouder Wustrow raadde de dames in die tijd aan de zaken commercieel aan te pakken. Vol gens de vrijwilligers is dat echter bijna onmogelijk. „Daarvoor brengt het centrum met genoeg op," zegt Sija Fastl. „Het liefst zien we dat het een stichting wordt met een bestuur. Dan kun nen anderen er direct instappen als wij er mee stoppen." Hoofd De nieuwe stek vond De Kleine Schaal drie jaar geleden aan de Burgemeester de Jonghkade, in de nabijheid van het Hoofd. Echt ideaal was het daar volgens Sija Fastl met. „Zeker na de afsluiting van de weg liep de klandizie te rug. De m de buurt woonachtige Jan Storm stapte wel eens bin nen. Samen met een paar ambte naren heeft hij ons gelukkig aan dit nieuwe pand geholpen." Volgens de vrijwilligsters heeft het maar een haar gescheeld of De Kleine Schaal was opgeheven. «Aan de Burgemeester de Jongh kade huurde de gemeente voor ons een ruimte onder architecten bureau De Bruijn. Het bureau wil de de ruimte er later graag zelf hebben. Men zag het niet zo zitten dat we beneden voortdurend ou de meubels aan het in- en uitla den waren." ..We moesten er eigenlijk uit op een moment dat het nieuwe pand nog met beschikbaar was," vertelt Anneke Kouwenhoven. „Geluk kig heeft Maarten van Hemert van het architectenbureau ons nog een tijdje laten zitten. Anders hadden we alle spullen tijdelijk ergens anders op moeten slaan. Dat hadden we echt niet meer zien zitten." Terug Aan dc Zuiddijk mag De Kleine Schaal veel klanten van vroeger opnieuw begroeten. Dc omstan digheden zijn echter flink gewij zigd. Er is veel meer ruimte en als gevolg van de toenemende druk te hebben dc vrijwilligers hun service een beetje in moeten per ken. Nog steeds worden spullen voor vijf gulden bij de mensen thuisbezorgd, maar niet meer tot in de huiskamer. „Daar hebben we het veel te druk voor. Vroeger sjouwden een bankstel naar de derde verdieping. Dat wordt ons tegenwoordig een beetje teveel Het bezorgen en ophalen van spullen zorgt soms voor hilari sche momenten. Het rijden met de bus ziet het trio van De Kleine Schaal als een attractie, al halen sommige klanten de vrouwen het bloed onder de nagels vandaan. „Ooit moesten we bij een klant een bankstel in de kelder zetten," zegt Sija Fastl. „De huiskamer was nog niet afgeverfd, vandaar. De kelder zat aan het eind van de gang. Hij hield alleen de deur open en wij maar sjouwen. Naast de kelder zaten twee grote bui zen, waardoor het bankje nooit de draai kon maken. Volgens de klant ging het wel. Hij duwen en toen zat het bankje klem. We heb ben uiteindelijk de deurposten moeten slopen om het zitje er weer uit te halen." Zelf gaan de dames van de Kleine Schaal ook wel eens de mist in. Ze schamen zich diep als dat gebeurt bij het ophalen van spullen. Zoals die keer met dat dressoir. De gul le geefster was er altijd zuinig op geweest. De dames sleepten het gevaarte de lift in. Het was krap, maar de liftdeur ging net ver ge noeg dicht om contact te maken. Toen de lift m beweging kwam, bleek echter dat de kast net op het puntje van het portaal bleef hangen. In de bewegende lift werd de kast totaal aan gruzele menten geslagen. Rare kwast In het verleden redde De Kleine Schaal veel spullen voor de kraakwagen. „Met onze bus re den we vroeger voor het grofvuil uit." vertelt Sija Fastl. „Een keer pakten we een paar matrassen van de stoep. Kwam de bewoner boos naar buiten. Hij wilde niet hebben dat andere mensen er nog plezier aan zouden hebben. Som mige mensen slaan liever een kast in elkaar, dan dat ze hem aan iemand anders gunnen," Gelukkig voor de Kleine Schaal en de klanten zijn dat uitzonde ringen. Er zijn veel ouderen die hun complete huisraad weggeven als zij naar het bejaardentehuis moeten verhuizen. Maar ook bij de gevers zit wel eens een rare kwari, „Sommigen doen wel erg laat dunkend. Een vrouw bood een keer een bank aan met enorme gaten. Ze dacht dat het misschien nog wel iets voor een Turkse fa milie zou zijn. Op dergelijke aan biedingen gaan we uiteraard niet in. De mensen moesten eens we ten. Veel buitenlanders hebben hun huis prachtig en heel modern ingericht. Daar kunnen veel Hol landers nog een puntje aan kun nen zuigen." Over de klantenkring van de Klei ne Schaal bestaan ook wijdver breide misverstanden. „Velen denken dat er alleen buitenlan ders en uitkeringstrekkers ko men," 2egt Anneke Kouwenho ven. „Dat is echt nergens op geba seerd. We bezorgen de spullen in heel Maassluis. We komen ook in de Merellaan." De meeste klanten tonen zich zeer tevreden. „Er zitten geschei den mensen bij," zegt Anneke Kouwenh oven. „Die hebben soms niks meer. Die zijn maar wat blij dat ze hier voor een paar centen een nieuwe inrichting kunnen kopen. Vaak geven we er dan een gratis tafel bij." Orde Zo kort na de verhuizing krijgt De Kleine Schaal een enorme hoe veelheid spullen aangeboden. Op dit moment blijken Maassluizers vooral van hun enorme eiken wandkasten af te willen. „Voorlo pig nemen we ze even niet meer aan," zegt Sija Fastl. „We moeten eerst de boel eens netjes op orde brengen." Als de rust is teruggekeerd, ho pen de vrijwilligers van de Kleine Schaal ook weer tijd te vinden voor het uitvoeren van reparaties aan de meubels, de televisies en de andere spullen. Op dit moment moeten de vrijwilligers flink aan poten. Zeker op bezorgdagen gaat het er stevig aan toe. Sija Fastl: „Soms zit ik 's avonds als een dood vogeltje op de bank. Tijd of zin om te koken heb ik niet altijd. Op zulke dagen wordt er bij ons thuis een Chineesie gehaald." De Kringloopwinkel De Kleine Schaal is gevestigd aan de Zuid dijk 78 in Maassluis Van dinsdag tot en met vrijdag ts de winkel ge opend van 11 tot 15 uur. Schiedam - De bewonersvereni- grngen in de oudere stadswijken claimen de overwinning in een gevecht over de toekomst van het opbouwwerk in Schiedam. Voorzitter Bert van Kan van het IOBS heeft inmiddels enkele be langrijke concessies gedaan m de richting van vooral de bewoners- clubs in Zuid, West en Oost. Hij gaat ermee akkoord, dat de vijf stadsvermeuwingswijken en Noord elk een eigen opbouwwer ker krijgen. „Hiermee is de gewraakte nota van het IOBS van tafel," juicht André Marbus van de Bewoners vereniging Sehiedam-Zuid. Deze club ontwikkelde zich in de afge lopen maanden als de motor van het verzet tegen de plannen Het IOBS wilde de macht van de be wonersverenigingen inperken door zélf als opdrachtgever van dc werknemers te gaan fungeren. Nu vervullen de wijkorganisaties deze functie. Verder zouden de organisaties in het plan van het IOBS flink moeten bezuinigen. Deze week zaten de vijf bewo- nersverenigingen rond de tafel om een standpunt te formuleren. Aanvankelijk spleet de nota van het IOBS de geesten in bewoners- land Voorwaarden Centrum en Nieuwland wilden onder voorwaarden met het nieu we beleid instemmen. Oost was verdeeld en West en Zuid mordi cus tegen. „In het gesprek bleek, dat we al snel op één lijn zaten," zegt André Marbus. „Wij vinden dat iedere wijk een eigen werker verdient Het zou volgens ons alleen eer. oeten spelen als er conflicten/i|ii De bewonersveremgmgen gaan er vanuit, dat zij de 'baas' van de opbouwwerkers blijven. Bert van Kan maakt op dit punt echter een voorbehoud. In een aan John de Kievith van West overhandigde brief kondigt de voorzitter aan, dat afspraken over de gezagsver houdingen moeten worden ge maakt in een convenant. Zuid en West willen hier niet aan. Volgens hen hoeven alleen afspraken te worden gemaakt over de inhoud van het werk van de technische deskundigen. Op 15 februari praten het bestuur van het IOBS cn de bewonersver enigingen verder over het advies, dat de commissie voor de bewo nersondersteuning aan de ge meenteraad moet geven. De poli tiek heeft bij voorbaat als voor waarde gesteld, dat de bewoners ondersteuning ook in de toe komst binnen het bestaande bud get van 6 ton per jaar moet blij ven. Gymnasium Atheneum HAVO MAVO VBO I-VBO VLAARDINGSE OPENBARE SCHOLENGEMEENSCHAP Scholengemeenschap voor Beroepsonderwijs TER SCHIE betekent: Goede leerlingbegeleiding Regelmatig kon takt met de ouders Een plezierige en ordelijke sfeer Alle leerlingen van groep 8 en hun ouders zijn van harte welkom op onze OPEN DAG Zaterdag 20 februari 1993, 10.30 -12.30 uur Mgr. Nolenslaan 3, Schiedam Maak dan een afspraak Tel. 010 - 4737883 4710009 VIDEO'S VOOR KLEIN EN GROOT Speelfilms en sexfilms (op aparte afdeling) Ook verhuren wij videorecorders 1 dag 5.- t eek ƒ25.- (Lorg 100.- of girobet.krt.) Geen inschrijfgeld, wel uitgebreide legitimatie (Bel voor INFO) Dam 9-11 Schiedam tel. 010-4267126 GEOPEND: ma.-vr. 10.00-21.00 zat. 10.00-20.00 zon. 14.00-20.00 »s weer OPEN Dé speelgoedwinkel voor volwassenen!! Verkoop van... NIEUW en GEBRUIKT INKOOP/ VERKOOP en ook rubber kleding NIEUW en GEBRUIKT INKOOP/ VERKOOP Dam 9-11 (ingang videotheek) Schiedam Tel. 010-4267126 GEOPEND: ma.-vr. 10.00-18.00 zat. 10.00-17.00 DONDERDAG KOOPAVOND!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1