Rotterdam 13 Kunstenaars beducht voor eroscentrum Onherroepelijk einde voor tramseks 'Misschien gaat Perron Nul wel ondergronds' Meer zieken door asbest in scheepsbouwregio's Bijna 3 procent mannen heeft prostaatkanker Toch wéér woningbouw in hart Vlaardingen In mond geschoten Ministers ruziën over Zestienhoven 'Maij moet Betuwelijn op palen onderzoeken' Reizigerstunnel in CS bïijft open Opheffing van dertig woon- werkateliers lijkt onvermijdelijk Vechtersbazen gearresteerd Fatale klim voor bejaarde Zuidplein: opvallend rustig I Rotterdams Dagblad Zaterdag 6 februari 1993 Vlaardingen - Minister Alders (VROM) heeft de ge meente Vlaardingen toestemming gegeven weer wo ningen te, bouwen in het centrum en de Oost- en de Westwijk. De realisering van niet minder dan circa 1500 woningen was onmogelijk gemaakt door een uitspraak van de Kaad van State. Die bepaalde me dio vorig jaar dat de Wet Geluidhinder woningbouw verbood in gebieden met meer dan 55 decibel lawaai, Dat is in zo ongeveer de helft van Vlaardingen het geval vanwege de geluidoverlast van industrieën in Pernis en het Botlekgebied. Vlaardingen had net, naast kleinere plannen, een groot plan ontwikkeld voor het opkrikken van het stadshart. De heipalen waren daar at nagenoeg voor besteld, Intensief overleg tussen de gemeente, de provincie en het ministerie luidde tot de positieve uitspraak van Alders van gisteren. Die houdt in dat Vlaardingen in gebieden tot 60 decibel mag bouwen, met ingang van 1 maart. De VlaarcÖhgse wethouder mr. Ton van der Steen (Stadsontwikkeling) is „heel blij" met de uitspraak van. de minister. „Ik hef het glas," aldus Van der Steen. „Het js net of er een hekwerk om Vlaardingen wegvalt." Overigens mag Vlaardingen direct aan de rivier nog steeds niet bouwen. Daar is de lawaaibe- Iasting te hoog. Den Haag - Minister Maij van Verkeer en haar colle ga Alders van Milieu verschillen fors van mening over de bouw van het nieuw vliegveld byüotterdam, ten noorden van Zestienhoven. Mede daardoor loopt de nota ever regionale vliegvelden van minister Maij een maana vertraging op, Maij-Weggen heeft besloten de nota nog eens op nieuw te bekaken nar het 'zeer verdeelde en onhel dere' advies van de Rijks Planologische Commissie en de 'Rijks Milieu Commissie. De discussie spitst zich toe op de aanleg van het nieuwe vliegveld bij Rotterdam. Tijdens eerdere besprekingen is gebleken dat er een groot "verschil van mening is tussen de ministers Maii van Verkeer en Alders van Milieu, Daarin speelt de controverse tussen economische- en milieubelan gen, Minister Andriessen van Economische Zaken steunt minister Maij. Daarentegen zou minister Al ders gesteund w orden door vice-premier Kok van Fi nanciën. Verder heeft een aantal ministers moeite met de cri teria die minister Maij in de nota hanteert voor over heidssteun aan de regionale luchthavens. Den Haag - Het CDA wil dat minister Maij van Ver keer en Waterstaat onderzoekt of het mogelijk is de len van de Betuwelijn op vijf meter hoge palen aan te leggen. CDA-woordvoerdcr M. van Vlijmen zei dit gisteren vuur ue VARA-radio. Van Vlijmen wil dat de onderzoekscommissie die momenteel bestudeert of de Betuwelijn op een aantal plaatsen kan worden on- dertunneld, ook het idee van het Nederlandse off shore bedrijf Grootint onderzoekt. Dit Zwijndrechtse bedrijf bekijkt de mogelijkheid om grote delen van de toekomstige hogesnelheids trein op een fly-over. enkele meters boven de grond, aan te leggen. Ook voor bepaalde delen van de Betu welijn ziet het bedrijf mogelijkheden voor boven grondse aanleg. Volgens Van Vlijmen zou dat ertoe kunnen leiden dat zeer moeilijke punten in het tracé voor de Betu welijn in een bocht kunnen worden aangelegd in plaats van door tunnels, ,A1> er zich mogelijkheden voordoen voor betere alternatieven die in wezen ook nog goedkoper zijn en minder aantasting van het mi lieu veroorzaken, zie ik niet in waarom we niet zo snel mogelijk ook dit alternatief serieus kunnen be kijken," aldus Van Vlijmen. De CDA'er wil dat er desnoods ten proefproject wordt gestart. Rotterdam - Op het laatste moment hebben de Ne derlandse Spoorwegen beslist dat de reizigerstunnel von CS vanavond gewoon open blijft. Na overleg met burgemeester Peper besloot de NS alsnog overstag te gaan: niet-reizigefs die angst hebben voor het fiet serstunneltje mogen gewoon door het station lopen. De NS zorgt zelf voor begeleidend personeel. Maandag wordt er met burgemeester Peper overlegd over een definitieve oplossing. Daarbij is volgens een woordvoerder van de burgemeester ,.f en kele optie uitgesloten". Tot en met vorige week betaalde de deelgemeente Noord particuliere bewakers die niet-reizigers door de stationtunnel begeleidden. Boze buurtbewoners hadden al acties aangekondigd als ze niet door het station, mochten lopen. De NS sluit het station 's avonds in de nacht van zaterdag op zondag af om zwartrijders buiten de tremen te houden. Rotterdam - In een poging de steun voor Perron Nul te vergro ten vond het symposium over 'Feiten en mythen rond Perron Nul' gisteren nu eens niet plaats in de Pauluskerk. Nee, dominee Visser had als plaats van hande ling zijn oog laten vallen op con grescentrum Engels in het Groothandelsgebouw. In het hol van de leeuw dus, want Groot handelsgebouw-directeur C. Jansen is op dit moment zo'n beetje de taaiste tegenstander van de verslaafden-opvang naast het Centraal Station in Rotteidam. De 'drugsdominee' had daar mee een bedoeling: hij ziet de maatsehippelijke tolerantie voor de verslaafdenopvang bij het Centraal Station afnemen. Daarom zoekt hij nu ook bij het bedrijfsleven steun voor het ver- slaafdenverblijf. Visser wil alle partijen nu eindelijk eens een keer bij elkaar te krijgen. „Het be drijfsleven heeft zich tot nu toe afzijdig gehouden," aldus Visser. Hij deed daarom een beroep op het Groothandelsgebouw, Natio nale Nederlanden 'en Plaza om zitting te gaan nemen in een plat form dat Perron Nul begeleidt De dominee had daarmee maar gedeeltelijk succes. De bedrijven in de omgeving beschouwen Per ron Nul alleen ais een bron van overlast die ze liever kwijt dan rijk zyn. „Nationale Nederlanden bemoeit zich nergens mee," ver klaarde Visser. „En de meneer van Plaza zegt dat hij alleen brie ven schrijft, en nooit ontvangt. Zo kom je niet ver." Uit de eommerciele hoek waren alleen Engels en het Groothan delsgebouw komen opdraven. Jansen overweegt nog of hij zit ting wil nemen in het platform „Wat moet ik doen in een club die het openbare gebied gaat bewa ken?" vroeg hij zich af. Hij veegde de vloer aan met alle optimistische verhalen van domi nee Visser en de politie. „Ik geef anderhalf m^oen gulden uit aan beveiliging," deed hij zijn beklag. Volgens de directeur neemt het aantal incidenten schrikbarend toe in vergelijking met vong jaar. Hij noemde drie steekpartijen waarvan veiligheidsmensen het slachtoffer geworden zijn. Hij noemde de veiligheid rond CS „puur slecht". Adjudant Piet Dijkstra begrijpt niet waar Jansen dat vandaan haalt. „Hij heeft nooit aangifte ge daan, anders had ik het geweten," gromde Dijkstra. „Die man klaagt altijd. Zelfs als het goed gaat, blijft hij nog klagen." Volgens Dijkstra is de omgeving van CS met onveiliger dan de rest van de stad. Maar het probleem is, daarover was iedereen het giste ren wel eens, dat mensen zich daar wel degelijk onveilig voelen. De omliggende bedrijven en scholen zouden maar al te graag zien dat Perron Nul verdwijnt. Maar daarvan willen Dijkstra en Visser mets weter .Perron Nul blijft staan totdat v*. een alterna tief is gevonden," vindt Dijkstra Dominee Visser is best bereid om te praten ovlv 'en andere plek, zolang het ma*u i n het centrum is. „Niet naar de Maasvlakte," aldus Visser. ..Maar de plek van de Weena IJshal is niet onmogelijk. Of het postkantoor, dal dadelijk een keer leegkomt. Misschien gaan we ondergronds, wie zal het zeggen." Visser pleitte ook voor meer ge- doogplekken in de stad. „Daar door wordt de druk op Perron Nul kleiner Zowel Visser als Pgk- stra vinden dat de drugsh' lp- verleningsinstellingen te vei- nig doen om verslaafden op 'e vangen. „Er valt veel met,** to doen in de wijken," meent Vis ser. „Methadon geven is niet voldoende.*' De gemeenteraad praat op 8 april over h<rt gemeentelijk drugsbeleid. WD-raadslid San dra Korthuis vindt het jammer dat de drugsdiscussie helemaal wordt overheerst door dc onvei ligheid ,.De politic en de hulp verlening hebben hetzelfde be lang," vindt Korthuis. „Het is daarom belangrijk dat de be trokkenen met elkaar om de ta fel zitten." Ook Korthuis is voor zichtig een voorstander van ge dooglanden. Rotterdam - Er wordt aangebeld, je doet de voordeur De man die open en ineens valt er een man naar binnen, die in in de Berg- zijn mond geschoten blijkt te zijn. Dat overkwam polder- gisteravond om zeven uur een vrouw in de Rotter- straat in de damse Bergpolderstraat. De geschrokken bewoon- mond werd -ster belde haastig de GGD die het slachtoffer naar geschoten, het Dijkzigt-ziekenhuis bracht Hij verkeert niet wordt de langer in kritieke toestand. De politie tast nog in het ambulance duister over de achtergronden van het incident Een in gedra- inval door een arrestatieteam in een ander huis in de gen. straat leverde niets op. Foto Jasper Juinen Rotterdam - De gemeentelijke plannen voor het inrichten van een 'eroscentrum' aan de Keileweg 26-28 hebben voor onrust gezorgd onder dertig kunstenaars, die op deze plaats hun woon- en werkruimten hebben. De kunstenaars, verenigd in de stich ting Kunst Complex, vrezen voor opheffing van hun ateliers. Een meerderheid van de raads commissie Algemene Bestuurs zaken is deze week tijdens een be sloten vergadering akkoord ge gaan met het voornemen de hcro- ineprostitutie van de G.J. de Jonghweg te verplaatsen naar de Keileweg en de komst van een 'eroscentrum' met 'peeskamer tjes', pornoshop en kijkruimte aan de Keileweg 26-28. Woordvoerder Ludo Hoes zegt niet verbaasd te zijn over de nieu we plannen. Eind vorig jaar be keek hij een discussieprogramma bij de VPRO, waarin een Rotter damse politiecommissaris de om- wónenden van de G.J. de Jong hweg probeerde gerust te stellen met de mededeling dat 'de straat- prostitutie binnen afzienbare tijd zou worden verplaatst naar de Keileweg.' Hoes; „Destijds is nie mand verder op die mededeling ingegaan, maar nu denk ik: toen was al bekend dat hiertoe beslo ten zou worden." „Het zit ons natuurlijk niet lek ker, maar ik heb zo mijn reserves bij de plannen. Ik moet nog maar zien dat het gebeurt; ik heb al zo veel plannen zien passeren Advo caat Smit, die de belangen behar tigt van de in deze buurt gevestig de bedrijven, is gelukkig zeer strijdvaardig. Hij heeft al 23 rechtszaken gewonnen om de prostitutie weg te houden van de Keileweg. Als het hem nog een keer lukt, zitten we hier m ieder geval nog een aantal jaar." Mocht de gemeente toch haar zin krijgen, dan ziet het ernaar uit dat de kunstenaars over een jaar de lokatie moeten verlaten. Ludo Hoes: „We wisten toen we hier m kwamen, dat de gemeente plan nen had voor een eroscentrum op deze lokatie. Ik ben dus allang blij dat we het hier zes jaar hebben kunnen uithouden." Hoes is momenteel in onderhan delingen met de dienst Stadsont wikkeling voor het behoud van een deel van het pand voor ate liers. „Ze schijnen met alles nodig te hebben. Misschien kunnen een aantal ateliers in tact blijven." Het is voorbij met de seks- advertenties op de Rotter damse RET- abri's. Veel reizigers er voeren de re clame voor de 06-lijnen als aanstootge vend en klaagden met succes bij de RET-directie. Eén voor één werden alle abri's de af gelopen da gen 'ont- sekst'; alleen deze, in het hart van de stad, was vooralsnog aan de op- ruimactie ontsnapt. Foto Arenda Oomen/ Rotterdams Dagblad Rotterdam/Den Helder - In regio's waar de scheepsbouw vroeger veel as best heeft gebruikt, komt kanker van het borstvhes (pleuramesotheh- oom) veel vaker voor dan elders in Nederland. Dat constateert de Hel- derse longspeciahst M. Schrijver, nadat ruim twee jaar achtereen alle meldingen van deze dodelijke kankervorm centraal zijn geregistreerd. In onder meer de regio's Rotterdam, Amsterdam, Zaanstad en Den Hel der komt borstvheskanker tien tot dertig keer vaker voor dan in gebie den zonder scheepsbouw. In de omgeving van Vhssingcn, waar statis tisch de meeste ziektegevallen worden ontdekt, komt borstvlieskanser ruim honderd keer va*er voor dan gemiddeld in Nederland. Jaarlijks ontdekken Nederlandse longartsen circa 200 nieuwe ziektegevallen. Volgens de Held°rse longspccialist is er direct verband tussen het ont staan van borstvheskanker by (voormalige) scheepsbouwers, machinis ten en anderen en het vroegere gebruik van asbest als brand- en hitte bestendig isolatiemateriaal. Sedert het Asbestbesluit van 1978 is de toe passingvan dit matenaal verboden. Pleuramesothelioom ontstaat 20 tot 40 jaar na inademing van asbestvezels. Daardoor kunnen getroffen werknemers het oorzakelijk verband met hun vroegere werk zelden aantonen m procedures om schadevergoeding of smartegeld. Volgens Schrijver is het gebruik van asbest destijds in talrijke sectoren wijdverbreid geweest en ishet aantal ziektegevallen in dat licht „opval lend iaag." Longkanker komt in Nederland bij voorbeeld meer dan tien maal vaker voor. Onbekend is, waarom de borstvheskanker zich bij sommige werknemers wel ontwikkelt en bij anderen met dezelfde blootstelling niet. Voor zover hem bekend zijn er volgens Schrijver geen andere beroepsgroepen, die opvallend veel vaker door de ziekte worden getroffen. De Vereniging van Beroepsmilitairen bij de Konin klijke Marine wil naar aanleiding van de uitlatingen van de arts een on derzoek van alle medewerkers uit de risicogroepen, oi ik na hun ontslag uit de zeemacht. Asbest werd op marineschepen veelvuldig gebruikt, onder meer als isolatiemateriaal rond stoomleidingen. Ook wil de ver eniging dat dc marine deze risicogroep wyst op de juridische mogelijk heden bij i" "uele invaliditeit. Rotterdam - De politie heelt gis teren negen mensen gearresteerd die slaags waren geraakt met een agent. De diender was eerder te hulp geroepen om te bemiddelen in een hoog opgelopen relatiepro bleem. Toen hij eenmaal binnen was in het huis aan dc Kapelstraat in Belfshaven, keerde dc hele fami lie zich tegen hem Dc politieman liep daarbij een klap op. Rotteidam - Een 82-jarige man is gisteren bij zijn huis aan de Rhynau wen singel van een ladder gevallen en om het leven gekomen. De bejaarde was zijn huissleutel vergeten en vroeg daarna bij een buurvrouw een ladder te leen om zijn woning op de eerste etage te bereiken. Die klauter- party werd hem fataal Rotterdam - De politie heeft gis teren op het Zuidplem acht be keuringen uitgedeeld aan jonge- lu die zich naar de zin van dc "genten niet snel genoeg uit de voeten maakten. Desondanks spreekt de politie van „een rusti ge avond" Een lastige bezoeker werd door een politiehond in zijn jas gebeten. „Er waren anders dan vorige week geen ongeregeldheden," zegt politiewoordvoerster Sylvia Zevenbergen. Dit is volgens haar te danken aan de zichtbare aan wezigheid van agenten „Wy voerden het hk-op-stuk-beleid," aldus Zevenbergen. Iedereen die een politiebevel naast zich neer legde kieeg diiect een boete. Zo konden zich geen groepjes vormen, De surveillerende agenten droe gen gisteravond 'steekvrije ves ten', uit angst voor de jeugd die veelal met messen m het winkel centrum rondloopt. Door Annemiek Veelenturf Rotterdam - De eerste resultaten van het onderzoek naar prostaat kanker onder Rotterdamse man nen van vijftig jaar en ouder ko men volledig overeen met de ver wachtingen. Zoals gedacht is bij twee a drie per honderd onder zochte mannen prostaatkanker gevonden. De meesten van hen hebben een tumor die nog met uitgezaaid, en potentieel te gene zen is. Minimaal drie mannen - nog niet allen zijn volledig onder zocht - hebben een uitgezaaide tumor ln totaal zijn het afgelopen jaar 3100 mannen uitgenodigd aan het onderzoek deel te nemen, waar van de uroloog prof. dr. F.H Schroder van het academisch zie kenhuis Dykzigt de leiding heeft. Zo'n 1070 van hen deden mee. Schroder is blij met de grote op komst. By een vergelijkbaar on derzoek in Duitsland kwam maar tien procent van de opgeroepen mannen opdagen. „De Nederlandse man is zich meer bewust van het feit dat er problemen kunnen ontstaan met de prostaat," concludeert Schro der. „De taboesfeer rond prostaat kanker is m Nederland kennelijk rnmijer groot damn een land als Duitsland." Doel van de studie is uit te zoeken of het wenselijk is een massaal bevolkingsonderzoek naar pros taatkanker te starten. Ter voorbe reiding daarvan is het onder zoeksteam inmiddels een tweede studie gestart. De opzei van dit onderzoek is iets anders. In het eerste onderzoek ondergingen al le deelnemers eerst een bloedon derzoek. Als de uitslag wees op een grote kans op r\ ostaaikanker werd de persoor doorgestuurd voor verder ond^zoek en behan deling De onderzoekers verdeelden de overige deelnemers via loting m twee groepen. Dc mannen in groep écn, de screcningsgroep, ondergingen twee aanvullende onderzoeken naar beginnende prostaatkanker Van deelne mers in de tweede groep zijn al leen ziekte- en gezondheidsgege- vens bijgehouden Bij het onderzoek dat Kort gele den is gestart is het bloedonder zoek in de controlegioep verval len. „Het is wetenschappelijk zui verder de deelnemers direct in twee groepen te verdelen," zegt Schroder. „We hadden dat ook graag in het eerste onderzoek ge daan, maar destijds heett de me disch ethische commissie var. Dykzigt daartegen bezwaren ge uit Nu ccn van dc mogelijke -ub sidiegevers de nieuwe methode als voorwaarde stelt voc bij drage, gaat ook de con net de nieuwe opzet akk< Volgens Schroder is hot tweede onderzoek, ondanks de verander de methode, eveneens ethisch verantwoord Wanneer uit de vra genlijst. die de helft van de deel nemers moet invullen, blijkt dat een man een ei hoogde kans op een tumor heelt, krijgt hy de aan beveling zich via zijn huisarts met een uioioog in vei binding tc stellen Dc beule onderzoeken zijn pilot- studies voor een groot onderzoek naar prostaatkanker dat naar ver wachting in januai 11934 van stuit gaat Voor dat onderzoek zyn 35.000 mannen van vijftig jaar en oudei nodig Omdat dat aantal zo groot is. zullen de komende vier jaai in principe alle mannen in deze leeftijdscategorie in de regio Rotterdam een oproep krijgen om deel te nemen „Via dit grote onderzoek kunnen we achterhalen hoeveel van de kleine tumoren die we vinden zo danig doorgroeien dat de patient daaraan overlijdt. Pas dan wordt duidelijk of vroege opsporing van prostaatkanker leidt tot verlen ging van het leven." zegt Schro der De kosten van dit grote onder zoek bedtagen in dc eerste vier jaar 4.5 miljoen gulden, waarvan de EG een deel voor haar reke ning neemt Als de onderzoeksre- sulLdlen dam me aanleiding ge ven. zulle-1 roder en zyn me dewerker- Nederlandse rege ring adviMu n wettelyke maatre gelen te nemen om in heel Neder land een bevolkingsonderzoek naar prostaatkanker op te zetten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2