15 'Ook appartementen goed verkoopbaar' |j|g[ mm m Open plekken in Vlaardingen goed voor 2.500 woningen Makelaars fixeren zich teveel op eengezinswoningen Laatste stadsuitbreiding Steendijkpoider van start Pnoileiutwise JDpen huis in apotheek Amfibiëëh^n'Boshoek Leutloggers popelen 1 Mannenkoor jubileert ISfe Onderzoek naar nieuw hulpsysteem Rotterdams Dagblad Woensdag 10 februari 1993 Een koe zegt boe, een schaap bèèè, een hond doet woef en een poli tiesirene ta-tüüüüüt. Dat laatste begrijp ik althans van de voorlich- tingspagina van de Vlaardingse politie die sinds enige maanden re- gelmatig verschijnt in een bekend plaatselijk advertentieblad. Onder de titel Pnoileiutwise (maar misschien lees ik het(wél ver- keerd. want de letters staan schots en scheef) houdt het bureau voor- lichting mij op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op het.ge- bied van de bloedstollende Vlaardingse Crime. Zo weet ik inmiddels, dat 98 procent van de inbraakalarmen loos is en dat een Vlaardingse diender ooit in het donker een etalagepop voor een inbreker aanzag (ha, ha, ha). Ook weet ik nu alles van de zogeheten babbeltruc. Daarmee wordt niet gedoeld op politici die A zeggenen B doen, evenmin op de in- i specteur.dei: directe belastingen, die mij elk jaar een poot. uitchaait.:. Maar het bureau vóórlichting waarschuwt mij voor snode lieden, zo- ;j geheten 'smoesjesmakers', die met een smoes binnen .willen komen om mij te b eroven (na dez e publicatie durft dit volk zich' natuurlijk V hier niet meer te vertonen). - En ik weet nu dat mijn wijkagent Hans van Loopik heet (dat-wist ik trouwens' al 'uit de gemeentegids). Hij heeft een snor en houdt spreekuur in de Rehobothkerk en Buurthuis De Haven. Hij is 'ont- staan' in de jaren zeventig (zo staat het echt in de tekst). Hij kan met I mij 'langdurige contacten' aangaan (ik moet er niet aan denken). Hij zal 'op alle mogelijke manieren de problemen in de wijk benaderen met als doel de veiligheid en de leefbaarheid te verbéteren' (Hans, doe iets aan die irritante hondepoep). Dat s gevat in een creatief, bleekblauw kader met tekeningetjes van een helm, dames- en herenpolitiepet, handboeien, een opgehe- i ven hand en een sirene. Voorlichting is dit. Iedereen die aap-noot-mies kan spellen, denkt er ;i verstand van te hebben; onbeschaamd braakt de voorlichtingsmdus- j triedeenena deandere folder uit; het opgehevendommeesvingertje i^van Postbus 51 achtervolgt ons alle dagen als we een glaasje bier drinken, eensigaret .opsteken óf een aantrekkelijke dame willen kussen. De Vlaardingse politie doet dus ook aan voorEchting, Hoeveel moei zame vergaderuren zouden er in die titel zitten? Heeft de burge meester, als hoofd van de politie, nog een vinger in de pap gehad? Hoeveel suggesties zijn de revue gepasseerd? Hoeveel uren kost het bedenken van onderwerpen,'het schrijven van de.tekst, het maken van foto's, het opmaken van de. pagina? Geld- en papierverspilling vind ik het, zo'n pagina. Op zijn'best ovëf- ^-i-bodig, op zijn slechtst propaganda. Ik houd er niet van, wat word ik ■J „euvijzer van, wie zit hierop te wachten? Politie, publiceer deze non- Is informatie, geschreven met de pen van een Mavo-2 leerling, alsje- •j ;biieft in je eigen korpsblad. Doe gewoon je werk. Of zeggen jullie: 'pief-paf-poef, als je boeven vangt? DICK VAN DER LUGT -*Bij apotheek Jansen aan de Van Swindensingf1 kun- „nen de bezoekers zaterdag 13 februari zien hoe pil len, zalven, capsules en andere medicijnen worden gemaakt en. wat er met hun recept gebeurt. Die dag 2§estaat de apotheek namelijk zestig jaar en dat 3tardt gevierd met een open dag die van 12.00 tot «15.00 uur wordt gehouden. Ook kinderen zijn wel- kom. Zij kunnen meedoen aan een kleurwedstrijd. 'Op vrydag l2TebruarFis-er van 18.00 tot 20.00 uur een receptie voor genodigden;. 'Lang zullen ze' leven' is de titel van de groots opge- r zette expositie over amfibieën die zaterdag 13 fe- l bruari in het KNNV-natuurcentrum De Boshoek aan J het Bachplein wordt geopend. Met de tentoonstel- ling willen de organisatoren aantonen dat het door de toenemende huizenbouw en industrie slecht is gesteld met de overlevingskansen van deze dieren- 't groep. *"Er zijn terraria geplaatst, zodat levende amfibieën "kunnen worden bekeken. De videofilms over amfi bieën, salamanders en adders, informatiepanelen en -een speurtocht voor de kinderen maken de tentoon stelling compleet. De Boshoek is de weekeinden 13 en 14 maart en 20 en 21 maart geopend van 1 l.OÖ tot 16.00 uur. Ook woensdag 17 februari kan men in de --Boshoek terecht. Informatie is bij Wout van der Schalie (4262316) beschikbaar. Vlaardingen Van^f, komende week heet Vlaardingen weer twee --weken lang het Buizengat en regeert prins René I -imet zijn Leutloggers. Voor de Vlaardingse carnavals vereniging kan het feestweekeinde niet snel genoeg "komen want het 11-jarig jubileum wordt gevierd. Het cijfer elf is in carnavalskringen niet alleen het gekkengetal maar het heeft ook alles te maken met "de dag waarop de nieuwe prins carnaval bekend wordt gemaakt: de elfde van de elfde. Volgende week worden de verzorgingstehuizen met een bezoek van de Raad van Elf vereerd en zaterdag 20 januari trekken de Leutloggers om 14.00 uur van- ._-af de Hoflaan in optocht door het Vlaardingse cen trum. 's Avonds is in Triangel het grote feest met me dewerking van diverse muziekbands. ^Het Maassluis' Mannenkoor viert dit jaar zijn 25-ja- rig jubileum. Aanstaande vrijdag is er daarom in de '■"Koningshof een concert waaraan de nationaal en in- ternationaal bekende zangeres Wilma Driessen haar medewerking verleent. Ze treedt niet alleen solo op Tmaar zingt ook enkele nummers met het koor, dat •"„wordt begeleid door drie pianisten. Het programma omvat, naast een scala aan klassieke werken, ook -een-reeks 'lichtere' stukken. .<EiJëijri'nog kaarten verkrijgbaar. Belangstellenden •bunnen de toegangsbewijzen telefonisch via num- -mer 01899-19787 bestellen of 's avonds aan de zaal Vanaf 19.30 uur afhalen. Schiedam woensdag 10 februari Start computercursus. Kluphuis Oost, 18.45 uur. Kijkavond project 'Techniek', o.b.s. De Klinker, Warmoezenierstraat 38,18.30 uur. 'yiaardingen donderdag 11 februari - Lunchconcert, Grote Kerk, 12.45 uur. -!h Dolf de Vries (cabaret), Harmonie, 14.00 en 20.30 -Uur. Maassluis woensdag 10 februari Bridgecursus, Koningshof, 19.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Peter de Lange Schiedam - In Schiedam heerst een schreeuwend tekort aan eengezinswoningen. Daarover zijn de plaatselijke makelaars het roerend eens. Tegelijkertijd leeft het besef dat dit tekort niet is op te heffen door overal stelselmatig eengezinswoningen te bouwen. Want daarvoor is de grond te schaars en te duur. Om de grondexploitatie rendabel te houden, kiest de gemeente ge regeld voor bouwen in de hoogte. Maar zijn appartementen- blokken wel zo in trek? De makelaars denken daar ver schillend over en dat doet het imago van Schiedam als woon stad geen goed. Wethouder Adri Reijnhout (volkshuisvesting) ver weet de makelaardij onlangs 'ge makzucht' toen hij de eerste paal sloeg voor een appartementen complex aan de Merwedestraat in Schiedam-Zuid. Makelaars, zei Reijnhout, hebben de neiging elkaar kritiekloos na te praten. Ze vertellen projectont wikkelaars dat er in Schiedam geen goede markt is voor apparte menten. Daardoor durven veel beleggers het niet aan koop-ap partementen op de markt te bren gen. Dat frustreert dikwijls de planontwikkeling. In het Schiedams Nieuwsblad diende Anke Bodewes van het ge lijknamige makelaarskantoor de wethouder daarop van repliek. Zij verklaarde dat de ervaring nu eenmaal aantoont dat apparte menten dücwijls moeilijk te ver kopen zijn. Zij kaatste de bal te rug naar de gemeente: die let al leen maar op een zo hoog mogelij ke grondopbrengst. En dat gaat ten koste van de enorme vraag naar eengezinswoningen. Bram Lopik van Ooms Makelaars heeft aan de Merwedestraat ge merkt dat appartementen deson danks goed verkocht kunnen worden. Voor meer dan de helft van de woningen had zich al een koper gemeld. Volgens Lopik moet er een onderscheid worden gemaakt tussen verschillende ca tegorieën appartementen. „Met prijzen tot twee ton is het best te doen." is zijn men>ng. Boven die grens wordt hit moeilijker een appartement a in de man te bren gen, wat ook blijkt uit het misluk ken van Residence Warande en de noodgedwongen prijsreductie bij Stolberg Staete aan de Burge meester Knappertlaan. Patricia Molenaar van makelaars kantoor Anke Bodewes erkent dat er voor goedkopere apparte menten wel een markt kan zijn. „Maar je kan niet tegen een ont wikkelaar zeggen: boven de twee ton raak je ze zo kwijt. Dat is abso luut niet het geval. Als ons wordt gevraagd waaraan in Schiedam behoefte is, zeggen we: eenge zinswoningen, Onze ervaring is dat er niet zoveel mensen zijn die boven de twee ton in een apparte ment gaan zitten. Die hebben toch liever een woning. De vraag of appartementen goed in de markt liggen moet je genu anceerd benaderen, is de bood schap van Lopik. Behalve de prijs, is de ligging van doorslag gevende betekenis. Factoren als: zijn er scholen en winkels in de buurt spelen een belangrijke rol. Onder bepaalde voorwaarden kan een appartement een goed alter natief zijn voor een eengezinswo ning. Bram Lopik: „In elk geval heeft het geen zin je te fixeren op louter eengezinswoningen, want de bouw daarvan is niet overal mogelijk." De gemeente Schiedam onder schrijft dat. Volgens de voorlich ter van Gemeentewerken lopen de meeste projecten met apparte menten goed. Van een complex met gestapelde woningen in Spa- land was het gros al verkocht toen daarvoor recent de eerste paal de grond in ging. Ook voor een toe komstig project in Spaiand, met stapelwoningen die iets meer dan twee ton gaan kosten, wordt een goede belangstelling verwacht. Dc voorlichter wijst erop dat in de ontwikkelingsplannen voor de binnenstad ook verschillende ap partementencomplexen zijn op genomen. Bij do vernieuwde Pas sage wil de MAB een groot blok gestapelde woningen bouwen en Amstelland heeft in zijn plannen op het Stadserf ook al apparte menten opgenomen. Waarmee de gemeentelijke woordvoerder sug gereert dat de ontwikkelaars der gelijke plannen nooit zouden op stellen ais ze er geen brood in za gen. vë1:'' V- r*- y..- .i...v.'BK-.... r.otnd HV: Maassluis - Het monotone gedreun van heimachines in de Steendijkpoider behoort over enkele maanden defini tief tot het verleden. Verleden week werd in het meest noordelijke gedeelte van de wijk de eerste paal geslagen van de laatste stadsuitbrei ding. Tegen de Maasdijk aan worden naast veertig sociaie huurwoningen en twaalf hui zen voor de Stichting Schievaart honderden twintig koopwoningen gebouwd. Net als ccn nabijgelegen bouw project tekent het Maaslandse ar chitectenbureau TK voor het ont werp van een deel van de wonin gen. De voor het bureau typeren de strakke, moderne architectuur is ook in dit ontwerp terug te vin den. Het Naaldwijkse architec tenbureau Vermeer heeft een an der gedeelte van de nieuwbouw wijk ontworpen. Marcel Muyres West uit Alphen aan den Rijn bouwt de huizen en treedt tevens op als projectontwikkelaar. Hoewcl.de stad bijna is volge bouwd, poogt Maassluis de ko mende jaren het afkalvende be volkingsaantal toch te keren door het plegen van nieuwbouw. Dat gebeurt door het bebouwen van braakliggcr.de terreinen in dc be staande stedelijke omgeving. Op de iets langere termijn wil Maas sluis het liefst een sprong over de gemeentegrens maken. In de ogen van het gemeentebestuur is de Dijkpolder in hel naburige Maasland zeer geschikt voor dc bouw van enkele duizenden wo ningen. Vierkanten en driehoeken do mineren de woningbouw die gerealiseerd wordtin het noordelijk deel van de Steen dijkpoider. Hoek van Holland - De fractie van de Partij van de Arbeid in de Hoekse deelgemeenteraad kijkt reikhalzend uit naar een nieuw stelsel waarmee het werk van de zorginstellingen kan worden gecoördineerd. De Hoekse deelgemeenteraad ging onlangs akkoord met een bedrag van 36.000 voor een onderzoek hiernaar onder lei ding van prof. dr. A. Schrijvers van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Van dat bedrag krijgt men ove rigens weer 28.000 terug van de Dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid: Het onder zoek is op 7 januari van start gegaan en de resultaten zullen pas over een half jaar bekend ,'züh. Vv. „Wij hadden dit' niéuwe zorg systeem al in oris'verkiezings programma staan," zegt frac tieleider Adri Bras van de Hoekse PvdA. „Wij streven naar een één loketsysteem,. een centrale plek dus waaralle burgers terecht kunnen voor. huïp. Dat kan variëren van tij- deiyke thuiszorg, na een zie kenhuis opname van een jon ge moeder, tot blijvende hulp voor een bejaarde of opname in een verpleeghuis." Er zijn nu diverse instellingen in Hoek van Holland die hulp bieden en vaak weten mensen niet eens waar ze zich moeten melden. Ook belandt men op een wachtlijst na de inschrij ving. Het komt wel voor dat men bij de ene instelling op de lijst staat, terwijl de andere hulp had kunnen bieden. InNederland is men op ver schillende plaatsen bezig met een dergelijk experiment. Huisarts Gerard Freriks, ex- deelraadslid voor de PvdA en namens de huisartsen deelne mer aan de "klankbordgroep' die dit project begeleidt, con stateert dat er in Hoek van Holland te veel zorginstellin gen als zelfstandige, eenheid opereren. Vlaardingen - Met zijn medede ling dat Vlaardingen onder de zeehavennorm valt en dus ge woon tussen rijksweg A20 en spoorlijn woningen mag bouwen, heeft minister Alders (Volkshuis vesting Ruimtelijke Ordening en Milieu; voor grote opluchting ge zorgd. Het Vlaardingse gemeentebe stuur kent een hoge prioriteit toe aan uitbreiding van de woning voorraad, liefst binnen de be staande bebouwingsgrenzen, zo dat de Broekpolder groen kan blijven. Nu minister Alders de be letsels, die door de Wet Ge luidhinder werden opgeworpen, voor een groot deel heeft wegge nomen, kan Vlaardingen begin nen met de uitvoering van een ou de wens: het bebouwen van open plekken in de stad ten zuiden van de rijksweg. De globale plannen daarvoor lig gen al ccn tijdje ldaar. Ze zijn te vinden in het door de dienst Stadswerk opgestelde 'Werkboek Woningbouw'. Daarin staat waar in Vlaardingen in de toekomst huizen zouden kunnen worden gebouwd, om hoeveel woningen het per lokatie gaat en wat de af zonderlijke bouwplannen onge veer gaan kosten. Over dat laatste aspect worden overigens door de gemeente geen gegevens ver strekt. Geen scenario Het werkboek bevat geen kant cn klaar scenario voor de toekomst: het geeft alleen mogelijkheden aan. Lang niet alle plannen die er in staan zullen worden uitgevoerd en veel plannen zullen worden bijgesteld. Of er op bepaalde plaatsen heipalen de grond in zul len gaan, hangt van teveel facto ren af om daarover nu al zeker heid te geven. Een belangrijke hindernis kan zijn dat de exploi tatie onrendabel blijkt, bijvoor beeld door bodemvervuiling of geluidhinder door verkeer, waar door kostbare milieumaatregelen nodig zijn. Daarnaast gaat het om politieke keuzes en de uitslag daarvan is al helemaal niet te voorspellen. Het werkboek is dan ook te beschouwen als niet meer dan een eerste indicatie. De Broekpolder is in het 'Werk boek Woningbouw' nadrukkelijk buiten beschouwing gelaten. Wel opgevoerd is het inmiddels al ou de plan om de Pelmolen aan de Westhavenkade te verbouwen tot appartementen. Maar omdat in dit gebied nog wel strenge ge luidsnormen van toepassing zijn, staat de uitvoering voorlopig op losse schroeven. De overblijven de plannen hebben betrekking op het centrum, de Oost-, West- en Zuidwijk en Holy-Zuid en -Noord. In totaal gaat het om de bouw van circa 2.500 huizen. Kolpabad Op een aantal bouwplekken die in het werkboek worden ge noemd, zoals de Babberspolder en de Vaart, wordt inmiddels al hard gewerkt. Ook duiken er ver schillende andere bekende plan nen op, die op papier al in een ver gevorderd stadium zijn. zoals het Liesveldviaduct en de Billiton- laan, waarvoor inmiddels bouw- aanvragen zijn ingediend. Van een aantal van ue resterende plekken was ook al min of meer bekend dat de gemeente er hui zen wil bouwen. Nieuw in het werkboek is echter, dat daarin voor het eerst schattingen van aantallen worden genoemd. Zo blijkt bijvoorbeeld dat op het ter rein van het Kolpabad (na de bouw van een nieuw zwembad schuin aan de overzijde) plaats is voor circa 111 eengezinswonin gen, een categorie huizen overi gens waaraan de gemeente voor rang wil verlenen omdat daaraan grote behoefte is. In het centrum komen verder on der meer voor bebouwing in aan merking het marktterrein aan de Broekweg (na verplaatsing van de markt naar de binnenstad is daar ruimte voor ongeveer 63 huizen) en twee plekken aan de Groen van Prinstererstraat. Het huidige schoolgebouw van de VOS zou moeten verdwijnen om plaats ie maken voor 22 huizen; een leeg staand schoolgebouw zou kunnen worden 'geruild' voor nog eens 14 woningen. 'Gat' Een andere mogelijkheid in het centrum is sloop van de Kurnetis Speelmanstraat. Op de plaats van de huidige 28 huizen kunnen 16 nieuwe woningen worden gereali seerd. Op de hock van de Hoog straat en de Peperstraat is plaats voor vijf huizen, op de hoek van de Markt en de Maassluissedijk ('het gat in de Markt') zouden ze ven eengezinswoningen kunnen komen. Aan de voet van de dijk, bij het Sclaavenburch, is plek voor ruwweg 85 eengezinswonin gen en 28 gestapelde huizen. Bij de Lijnbaanhallcn is plek voor 17 huizen. Het Buizengat is goed voor 50 eengezinswoningen en 200 gestapel de huizen. De plannen voor de West- en Zuidwijk houden verband met de voorgenomen face-lift van dit stadsdeel, waar veel zogenaamde PLN-flats staan. Om tot een gedif ferentieerd woningaanbod te ko men wordt bekeken of bebou wing van open plekken mogelijk is. Een iijstje met verdere moge lijkheden: 30 geluidswalwoningen langs rijksweg 20; 40 eengezinswoningen op het oude sportveld van Cion; 41 eengezinswoningen op het Erasinusplein; 96 woningen bij de Wetering; 30 eengezinswoningen aan de Geert Grotelaan. In de Oostwijk wordt gedacht aan onder meer; 17 eengezinswoningen bij de Parkweg; 23 nieuwe huizen aan de Spoor- singel, na sloop van 36 woningen; 19 nieuwe huizen op de 'Evag- lokatie', na sloop van 15 panden; Een appartementenblok van 9 woningen hoek Bleekstraat/Oost- havenkade. Holy Op de kaart van Holy-Zuid staan voorlopig bouwlokaties ingete kend by: de Koninginnelaan (60 stapel- woningen, indien het gebouw van de VOS wordt gesloopt); 54 woningen bij de Meerpaal; 75 woningen bij Vaartland; Aan de 'Goudkust' zou plaats zijn voor ruim 50 huizen. In Holy-Noord is het plan-Vaart met ruim 500 huizen uiteraard de belangrijkste uitbreiding. Daar naast is gekeken naar de moge lijkheden op het IJsselhoeve-ter- reïn (16 eengezinswoningen), bij De Lopen 17 eengezinswoningen) en het Hollandiacnpad (in totaal 50 huizen). Alle aantallen zijn globaal. De ge noemde woningtypen zijn indica ties: bij eventuele uitvoering kan de keuze op een ander type val len.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1