Waterweg 15: Vliegveld op Maasvlakte ongewenst Beja Kluiters vraagt hulp voor Oekraïners Leerlingen herstellen klok Waterbedden. .het ideale slapen. Reconstructie tweede fase 's-Herenstraat f Meneer Bakker van de Arbeid (2) WNF-actie groot succes Muzikanten in de strijd Knotters gezocht Krokus-drive in Holy Docenten geven concert Schiedam en Hoek van Holland wijzen idee van Brielle af DE LANGE REEK Rotterdams Dagblad Woensdag 17 februari 1993 v Ach gutteguttegut, wat was die meneer Bakker vorige keer kwaad op mij. De ijverige Sehiedamse PvdA-fraetievoorzitter kwam zelfs, ro kend uitzijn oren en beladen met stapels papieren, helemaal naar de redactie in Vlaardingen om dat brutale jongetje Dickie van der Lugt eens de oren te wassen. Want ik had het gewaagd de draak te steken met zijn schriftelijke vragen naar fraude met bijstandsuitkeringen. I En wat las ik maandag in de krant? Burgemeester en wethouders l van Schiedam zijn. het zowaar met mij eens. Niet dat dit nu een eom- pliment is voor een columnist, maar nu hoort meneer Bakker eens uit onverdachte bron wat ik al beweerde, nadat hij zijn naar-de-be- kende-weg vragen had gesteld. r Wat schreef ik en wat antwoordden B en W? Dat Groningse onder- 1 zoek. waarop meneer Bakker zijn vragen baseerde, was een fluton- derzoek. En meneer Bakker maar denken, zoals hij gepikeerd in een ingezonden brief beweerde, dat ik de enige in Nederland was die dit meende. Wat schreef ik nog meer? Omdat hij wilde weten hoe de fraudebe- t strijding in Schiedam was geregeld, vroeg ik me af of hij ooit die dik- s ke enveloppen openmaakte, die hij als raadslid ontvangt. Ik kon me l niet voorstellen dat hij dat als goed geïnformeerd raadslid niet wist. f En wat antwoordden B en W? Schiedam kent al sinds 1987 een anti- l fraude beleid. Dat kan maar één ding betekenen. Meneer Bakker s maakt inderdaad die dikke enveloppen niet open. Hij legt ze gelijk bij het oud papier, of hij stopt ze in de vuilniszak, als hij niet zo mi- heubewust is, die hij netjes één keer per week buiten zet, j Maar op één punt zat ik er vorige keer goed naast. Ik schreef dat me- neer Bakker als raadslid 12.000 gulden per jaar verdient. Ik vond dat v/at veel voor iemand die zijn post niet leest. Maar dat klopte niet. Raadsleden verdienen niet 12.000 gulden, maar ruim 20.000 gulden per jaar, tikte een bevriend PvdA-lid mij dezelfde avond nog op de vingers. - Omdat fouten rechtgezet dienen ie worden, bied ik daarom op deze plaats alsrog mijn welgemeende excuses aan meneer Bakker van de Arbeid aan. DICK VAN DER LUGT Schiedam Leerlingen van de Prinses Beatrixschool hebben het Wereld Natuur Fonds een bedrag overhandigd dat aangewend mag worden om de witte neushoorn in Afrika'te redden. De hoorn van het beest is erg ge wild vanwege de mystieke krachten die hij zou heb ben en stropers dreigen de diersoort uit te roeien. Leerlingen van de Beatrixschool kwamen op het idee om een handtekeningenactie en een sponsor loop te houden. Dat initiatief leverde maar liefst ƒ3500 op. Mevrouw J. Hijnen van de regio Rotterdam van het WFN heeft de gift in ontvangst genomen. De leden van de christelijke muziekvereniging Har- pe Davids nemen het zaterdag 20 februari met hun instrumenten tegen elkaar op. Die dag vindt het tra ditionele solistenconcours plaats. Blazers, slagwer kers en majorettes van de vereniging strijden 's mid dags en *s avonds om de eer en de daarbij behorende wisselbekers. Verenigingsgebouw De Tamboerijn, dat het decor vormt voor de muzikale strijd, is om 13.30 open. Het middagprogramma begint om 14.00 uur. het avond programma om 18.00 uur. Tussen de bedrijven door verzorgt het B-orkest van Harpe Davids een optre den; De toegang is gratis en De Tamboerijn vindt men aan het Nijhoffplein in de Woudhoek. De Knotgroep Schiedam zit dringend verlegen om versterking van het team dat er in het krtotseizoen één keer per twee weken op uittrekt om de knotwil gen in het buitengebied van Schiedam te onderhou den, Het knotten van de wilgen is noodzakelijk omdat de bomen anders het gevaar lopen een bepaal de ziekte op te lopen. Al de werkzaamheden worden met handgereed schap uitgevoerd en iedere knotter is verzekerd te gen ongevallen. De komende maanden wordt ge werkt op de zaterdagen 20 februari. 6 maart, 20 maart en 2 april. Geïnteresseerden kunnen contact opne men met Chris Vermaat (4714897). Vlaardingen Bridgeclub Doublet'91 organiseert zaterdag 20 fe bruari een bridge-drive in wijkcentrum Holy aan de Aristi.de Briandring. Belangstellenden die aan deze kaartavond willen deelnemen dienen er wel reke ning mee te houden dat er tijdens het kaarten niet mag worden gerookt en dat ze vroeg uit de veren moeten. De zogenoemde Krokus-drive begint name lijk al om 9.00 uur. Deelname, inclusief lunch, kost ƒ15 per persoon en er kunnen maximaal 96 personen meedoen. Voor de beste bridgers zijn aardige prijzen weggelegd. Maassluis In ontmoetingscentrum de Koningshof wordt zater dag het jaarlijks terugkerende docentenconcert van de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord ge geven. Aan het concert werken zeventien muziekle raren mee die de luisteraars een afwisselend programma voorschotelen. Kaarten voor dit muziekevenement kosten ƒ7.50. Ze zijn elke middag tussen 14.00 en 17.00 uur verkrijgbaar in de Koningshof aan de Uiverlaan 20. Het concert begint om 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 1 Huidige Maasvlakte 2 Toekomstige Maasvlakte 3 Op of bij Tweede Maasvlakte geprojecteerd vhegvefef 4 Vlieerootes overzee j tl Rotterdam Westvoome Bemlssa o Heilevoetsluis Spijkenisse Ftóttardams Dagblad öeirwe FabCfy Jonge Schiedam/Hoek van Holland - De Sehiedamse wethouder Chris Zijdeveld en Willy Doorn, voorzitter van de deelraad Hoek van Holland, reageren afwijzend op het idee van de Brielse burgemeester Jaap Sals het nieuwe Zestien hoven niette bouwen bij Rotterdam, maarvoor de kust, op een tweede Maasvlakte. Zijdeveld erkent dat Schiedam en andere Rijnmondgemeenten veel minder overlast zouden onder vinden van een vliegveld in een onbewoonde uithoek dan van een luchthaven ten noorden van Rot terdam. Maar directe overlast is voor Zijdeveld niet het belang rijkste criterium. Hij wil, met hot oog op de schade aan het milieu, een totaal verbod op regionale luchthavens. „Mocht Sala gehoor vinden voor zijn idee. dan is Zestienhoven straks wel weg uit achter tuin. maar ligt er elders in de om geving toch weer een vliegveld. Waar het om gaat is dat we af moe ten van het idee dat zo'n voorzie ning onmisbaar is. Er zouden ge woon geen regionale vliegvelden meer gebouwd moeten worden," aldus de Sehiedamse wethouder. Volgens Zijdeveld kan Europa be ter zijn spoorwegnet uitbreiden dan nieuwe vliegvelden bouwen. Hij staat dan ook vierkant achter de opvatting van minister Maij- Weggen (Verkeer en Waterstaat) dat het vliegverkeer op de korte en middellange afstand in Europa moet worden teruggedrongen. Treinen kunnen het passagiers aanbod op een veel schonere ma nier verwerken. Alleen intercon tinentaal vliegverkeer zou nog moeten worden toegestaan, vindt Zijdeveld. W'Uy Doorn, voorzitter van de deelraad Hoek van Holland, ziet nog andere bezwaren: „Een vlieg veld op een plaats waar ook in dustrie is gepland, lijkt me met het oog op de veiligheid niet zo geschikt. En hoe valt een vlieg veld op de Maasvlakte te combi neren met het natuurgebied dat daar zou worden aangelegd?" Sala's bewering dat bijna nie mand last heeft van vliegtuigla waai omdat de toestellen aanvlie gen over zee en de Zeeuwse eilan den, trekt mevrouw Doorn in twij fel. „Als de wind draait, moeten vliegtuigen een andere route kie zen. Nee, ik denk niet dat wij dit plan erg op prijs stellen. Er staat al genoeg industrie op de Maas vlakte en in het Europoortgebied. Wij streven hier naar geluidsver- mindering, niet naar vermeerde ring.'1 Door Ben van Haren Vlaardingen - Het totalitaire com munistische systeem mag dan zijn afgeschaft, de bureaucratie is daarmee niet verdwenen in de ou de Sovjetrepublieken. Evenmin de corruptie ter bevoordeling van de plaatselijke en regionale top. Het wantrouwen bij hulpverle ners is dus nog groot. Er raken nog steeds brieven zoek. Telefo nische afspraken over hulppak ketten worden uit angst voor af luisteren heel omzichtig gemaakt en telkens via andere nummers. De plaatsen waar alles heen gaat, komen daarom ook niet in de krant. Wel wil Beja Kluiters zeggen dat zij de pakketten naar de Oekraïne verstuurt. Ook geeft zij de garan tie dat het pakket, mogelijk na een konvooirit van 5.500 kilome ter en zes tot acht weken, per soonlijk wordt afgeleverd. Gete kende ontvangstbewijzen onder strepen die zekerheid. De Vlaar- dingse heeft een en ander trou wens in juni met haar man Henk op zo'n drieduizend kilometer vaif hier ter plaatse gecontro leerd. „Degene aan wie wij ons pakket hadden geadressee-d, kreeg na een aantal weken bericht dat het bezorgd zou gaan worden. Wel moest er voor een treinkaartje voor de bezorger gezorgd worden voor de terugreis van maar liefst 250 kilometer omdat hijzelf geen retour kon krijgen. Hij zou het pakket afgeven bij de bushalte. Nu zijn er in de betrokken plaats twee bushaltes op grote afstand van elkaar. Ik ben met Henks neef naar de ene halte gegaan en zijn vrouw wachtte met Henk bij de andere. Wij zagen toen een man uitstappen met een grote doos keurig afgedekt in een jute zak. Een vermomming voor ons pakket. Na legitimatie en teke ning van het ontvangstbewijs kreeg Henks neef het mee. Alles was in orde." Verzameladres Sindsdien fungeert Beja Kluiters als verzameladres voor pakket ten, die particulieren aan familie, vrienden of kennissen naar Oost- Europa willen versturen. Om de veertien dagen komt een busje van de Nederlands/Belgische on derneming Perfect bij haar wo ning in Holy-Noord langs om pak ketten op tc halen. Het is een be trouwbare organisatie, die in de afgelopen tien jaar een netwerk van vervoerders en bezorgers heeft opgebouwd in Polen en ou de Sovjetstaten. „We hebben sinds oktober al meer dan vijftig pakketten met levensmiddelen en kleding ver- Beja Kluiters heeft een weegschaal klaar staan om de hulppakketten te wegen in haar huiskamer, waarveel voorwerpen herinnerin gen aan de Oekraïne zijn. Foto Ellenden Ouden/Bureau Roel Dijkstra zonden. En er moet nog veel meer heen, want de armoede is groot in de Oekraïne, Er is geen gas en het brood is inmiddels op de bon. De nood is er zo hoog gestegen dat deze, van huis uit trotse, mensen nu zelfs om hulp vragen." Beja Kluiters. werkende moeder van twee bijna volwassen kinde ren. heeft rechtstreekse contac ten m de Oekraïne. Ze is ge trouwd met de zoon van een Oekrainse. Haar schoonmoeder werd in de nazi-tnd gedeporteerd naar Duitsland, waar Russen ais 'Unter-mensehen' in verplichte arbeidsdienst beestachtig werden behandeld. Na de bevrijding kwam ze naar Nederland, het va derland van de daar ook onder dwang tewerkgestelde man op wie ze in het 'Lager' verliefd was geworden. Over haar herkomst is hier nooit veel gesproken, want ook in ons landje werden in de na oorlogse tijd met zijn Koude Ooi - log alle Russen met scheve ogen aangekeken. Beja's schoonou ders zijn inmiddels zeventig jaar geweest en de contacten met fa milieleden zijn door de ontwikke lingen van de afgelopen jaren in tenser geworden. ..Zo zijn wc achter het bestaan van de enorme armoede in dat land gekomen. Jarenlang hebben dc mensen daar de werkelijkheid verdoezeld Twee jaar geleden is ons gezin er voor het eerst ge weest met de vouwwagen. Ik heb me toen geschaamd voor onze rijkdom bij het hanteren van de viaeo-camera." „Eigenlijk hadden we in 1986 wil len gaan. maar zo kort na Tsjer- nobvl was het nog veel te riskant om naar de streek onder Kicw te reizen. Henk. mijn man was er zesentwintig jaar geleden wel als achttienjarige geweest. Zijn nich tje. dat hij toen ten doop heeft ge houden, is afgelopen zomer hier geweest." Tussen de vele andere voorwer pen in haar woonkamer, die de band met de Oekraïne weerspie gelen, haalt ze een foto voor de dag van een jong gezinnetje. „Dat is dal nichtje met haar man en hun kindje. Zij had geen moeder melk en heeft hier van ons baby voeding gekregen. Daar heeft het kind die bolle wangetjes van ge kregen." Op de tafel in de woonkamer van Beja's rijtjeshuis liggen lange lijs ten met namen en adressen van mensen in de Oekraïne, die hard hulp nodig hebben Ze heeft ze toegezonden gekregen van een arts, tandarts en raadslid met wie ze via familie regelmatig contact heeft. Armoedegrens Ze pakt de lijsten op en wijst er mee in mijn richting: ..Ik heb al duizend adressen. Deze mensen zitten echt ver onder de armoede grens. Het zijn zieken, bejaarden en weeskinderen, vaak invalide ook nog. Kijk hier. een meisje van tien jaar. Ze woont bij oma. cie een heel klein pensioentje heeft omdat ouderen daar normaal ge sproken weinig nodig hebben maar die er nu aan tekort komt. Verder hier een jongetje van zes jaar, die bij zijn oudere zus in woont." Op een andere lijst blijft haar vin- gL'i steken bij een voor mij met te ontcijferen adres. „Dit zijn een broer en een zus van vijftien en achttien jaar, die samen zijn over gebleven en bij elkaar wonen." Beja kan achter bijna elk adres een verhaal vertellen. Het gaat over slachtoffers van de chaos en lam geslagen economie in een ge bied. dat ook nog worstelt met de gevolgen van de kernramp van Tsjernobyl. Het aantal wezen en zieken is er onevenredig hoog. De nieuwe politieke koers richting democratie en vrije markt eist zijn tol en gewone, vooral kwets bare burgers zijn daar de dupe van. Zelfs dagelijkse levensmid delen. schoeisel en kleding zijn voor hen onbereikbaar, terwijl toch een kleine bovenklasse met Amerikaanse dollars wel Wester se mode-artikelen weet te ver werven. „Er wonen, zo is roe nu gebleken, opvallend veel Russische en Oekraïnse vrouwen in deze regio. Met Kerstmis stond onze woonka mer barstensvol met pakketten. Mijn kinderen werden er niet goed van. En begrijpelijk. Ze kon den er nauwelijks langs en ner gens bij. Toch hebben ze me ge holpen. waar mogelijk." Pasen Rond de Pasen wil Beja Kluiters weer een grote hoeveelheid pak ketten vanuit Vlaardingen naar de Oekraïne laten verzenden. Be halve de inhoud van de pakketten is ook geld nodig voor het ver voer. Het vaste tarief van Perfect is 42 gulden per pakket plus vier gulden per kilo. „Uitgaande van een pakket van 25 kilo is dat dus 142. Het lijkt veel, maar dat is het toch niet want het is inclusief de inklaringskosten, de bezor ging en dat over een afstand van ongeveer drieduizend kilometer. Nog geen vijf cent per kilometer dus voor vijfentwintig kilo." In de Oekraïne is behoefte aan zeer veel goederen. Levensmid delen zoals rijst, meel. suiker, ma caroni en aardappelpuree. In blik groente, vlees, vis en olie. Verder tandpasta, verbandmiddelen, schoenen, kleding, medicijnen, chemische stoffen en handschoe nen voor in het laboratorium van het ziekenhuis. Lappen aan de voeten „Het is verschrikkelijk wat je soms 2iet. Mensen hebben lappen om hun voeten gebonden omdat ze geen schoenen hebben. In het ziekenhuis lopen patiënten met vierkante lapjes op het hoofd omdat verband ontbreekt." Beja Kluiters hoopt steun te vin den voor hulp aan de mensen m de Oekraïne. „Mensen kunnen bij mij pakketten bezorgen of twee- dehandskleding. Het liefst zou ik zien. dat ze by voorbeeld een tami- lie of iemand adopteren om er een paar maal jaarlijks wat naartoe te sturen. Laat ze me maar bellen. Ik geef ze wel adressen en voor ver taling van brieven kunnen ze ook terecht. Trouwens wie wil helpen met vertalen of anderszins is ook welkom. Ik ben niet altijd thuis, maar wel altijd bereikbaar, zeker voor hulp aan de Oekrainers. Mijn telefoonnummer is: 4741942." Schiedam woensdag I? februari Start cursus 'Handig in huis', Kiubhuis Zuid. 19.30-22.30 uur. donderdag 18 februari Start cursus 'Weet. watje eet'. Kluphuis Oost. Galileistraat 86,14.00 uur. Vlaardingen woensdag 17 februari Herman Finkers. Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. donderdag 18 februari Start cursus geheugentraining, trefcentrum de Bijenkorf. 10.00 uur. Lunchconcert, Grote Kerk. 12.45-13.15 uur. Lamba (toneel). Stadsgehoorzaal. 14.00 uur. Maassluis donderdag 18 februari Informatieavond nieuwbouw Steendijkpol- der, Koningshof, 19.30 uur. Bridge, Koningshof. 19.45 uur. Bettowog 17 Spaanse Poldet 3 Schiedam TW, OIO - 437 49 44 Fax 010 - 437 40 07 Maasland - De tweede fase van de reconstructie 's-Herenstraat in Maasland gaat binnenkort van start. Al in maart of april wil het gemeentebestuur met de werk zaamheden beginnen. Fase twee betreft het gedeelte tussen de Stationsstraat en liet eind van de 's-Hercnstraat bij de Prinses Beatrixlaan. Uitgangs punt is een rijbaanbreedte van 3.60 meter en een trottoir van ten minste een meter breed. Langs de waterkant komen opnieuw bomen, zij het minder dan er mo menteel staan. De smalle gras berm aan het eind van de bomenstrook zal ook worden be straat. Het aantal parkeerplaat sen blijft gelijk, zij het dat er vak ken komen. Knelpunten in het reconstructie plan zijn een garagebedrijf en een smederij. Die bedrijven moeten goed bereikbaar blijven, ook voor leveranciers. Op hun weg naar de smederij ondervinden vrachtwa gens regelmatig problemen bij een zuivehvinkei aan de 's-Heren straat. Het vrachtverkeer kan daar nauwelijks passeren. Ook bij het postkantoor is de doorgang niet al te breed Om daaraan tege moet te komen wordt een lan taarnpaal weggehaald. Het reconstructieplan begint met de vernieuwing van de gas- en wa terleiding en de aanleg van een riolering. Er zijn aan de 's-Heren straat nog diverse woningen die niet op de riolering zijn aangeslo ten Na aanleg van die nutsvoor zieningen wordt de straat proviso risch diehtgelegd. De eigenlijke reconstructie begint dan in au gustus na de bouwvakvakantie. Maassluis - Het mechanische uurwerk uit de toren van de Gro te Kerk in Maassluis, dat dienst heeft gedaan van 1650 tot 1953, wordt in de oude glorie hersteld. Leerlingen van deEZH-bedrijfs- school in Rotterdam zijn bezig de klok te ontdoen van kilo's roest. Als het metaal vervolgens weer netjes is opgepoetst, zullen de scholieren alle onderdelen weer in elkaar zetten. De bedoe ling is het uurwerk daarna ten toon te stellen in de Grote Kerk. Ingewikkeld Het herstel is een langdurig en ingewikkeld karwei. Aanvanke lijk zag de bedrijfsschooï van het Electriei teïtsbedrij f Zuid-Hol land er dan ook geen heil in. De kisten die vanuit Maassluis wer den bezorgd, bevatten nauwe lijks iets meer dan bergen roest. Maar toen de belangstelling en de nieuwsgierigheid van enkele doordouwers eenmaal waren ge wekt, werd er met grote geest drift aan de klus begonnen. Ook buiten de normale lesuren wa ren er mensen met de klok bezig. Sierobject Leermeester Hans Kieboom toog naar Maassluis om foto's te maken van een soortgelijk uur werk dat in het stadhuis de func tie van sierobject heeft. Anderen staken hun licht op in de litera tuur en er werd een Haagse uur- werkdeskundige bijgehaald. Het mooiste zou zijn als de uurwerk herstellers over een bruikbare 'bouwtekening' beschikten, maar die is tot nu toe niet boven water gekomen. De leerlingen moeten zich behelpen met Kie- booms foto's, hun technische er varing en een flinke dosis geluk. De Maassluise klok is er een met drie raderwerken. Een was be stemd voor het aanwezen van de tijd, een voor het slaan van de hele uren en een voor het laten horen van de halve uren. Het ij zeren gevaarte deed dienst tot 1953, toen was het zodanig ver sleten dat het werd vervangen door een elektrisch exemplaar. De gemeente had geen geld om de oude klok te laten opknappen door een professional. Daarom verdween het ijzer voorlopig naar een opslagplaats. De EZH- directie iwude zich uiteindelijk bereid het project te laten uit voeren door de leerlingen van de bedrijfsschooï.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1