Waterweg Op zoek naar het betere mantelpakje li!?? Historisch besef Beeld van de modale Schiedamse winkelklant klopt niet meer Aankopen artoteekhet 'modernste van het modernste' m Feestcommissie Pruissingel opgeknapt Wagenstraat afgesloten "ïnr Warmtekracht voor Maaslandse tuinders In de Babberspolder zijn de eerste nieuwe woningen betrokken. Glanzend zien de ramen en puien er uit op de nummers 102 en ho ger. Wat er voor die huisnummers komt te staan, is nog een open vraag. Straatnaamborden ontbreken dus. Pas in maart beslist de ge meenteraad hierover. Laat ja, maar achteraf gelukkig. Nu heeft men nog tijd om na te denken. Het voorstel van burgemeester en wethouders getuigt namelijk van weinig historisch besef. Het efficiency-virus heeft Stam en de zijnen kennelijk zo in zijn macht gekregen, dat 2e in het aantal straat namen willen schrappen. Het zou overigens, volgens een insider, de eerste keer in de geschiedenis worden dat de Vlaardingse gemeente raad officieel straatnamen intrekt. In het verleden verdwenen stra ten geruisloos van de plattegrond. Terug naar de Babberspolder. In de oorlog werd hier een wijk van noodwoningen, winkels en werkplaatsen gebouwd voor uit hun ei gen stad weggebombardeerde Rotterdammers. Bij de straatnaamge- ving golden toen twee uitgangspunten: het gebruik van Rotterdam se straatnamen en netjes in alfabetische volgorde. Vijftig jaar lang was zo de geschiedenis van die wijk in de naamgeving herkenbaar. Stam c.s. handhaven wel oude namen, maar schrappen ook zonder nadenken. Met het feit dat ze van de Goudsestraat een verlengde bocht van de Pompenburgsingel maken, om de verwarring met de Goudsesingel op te heffen, kan ik nog wel leven. Maar onvergeeflijk vind ik de Benthemstraat te schrappen. Juist naamgever ridder Si mon van Benthem had een band met deze stad als nazaat van de hier zo heldhaftig opgetreden graaf Dirk. Hij was echtgenoot van Agniese van Bokel, de ambachtsvrouwe van het belangrijkste deel van Rot terdam (ten westen van de Rotte) en een van de grote edelen uit de veertiende eeuw. Hij sneuvelde in 1345 bij een slag in Friesland. Met het schrappen van zijn naam husselen B en W bovendien de boel zo door elkaar dat de alfabetische volgorde voorgoed verdwijnt. In al le gemeentelijke mededelingen over de nieuwe Babberspolder wordt gerept over afgebakende 'kwadranten' maar in zijn straat- namenvoorstel trekt het college plotseling de Eleonorastraat door naar het 'kwadrant' waarin de reeks met de ongewijzigde Amman- straat begint. Beide stommiteiten kan de commissie Algemene Zaken maandag voorkomen door te adviseren het nog ten westen van de Van der Duijnstraat te bouwen deel van de al genummerde straat gewoon Benthemstraat te noemen. BEN VAN HAKEN Schiedam Om de opening van de binnenterreinen aan de Rid- derkerksestraat gepaard te laten gaan met een ge weldig feest is door bewoners van De Gorzen een feestcomité in het leven geroepen. Dat comité. Orga nisatiecomité Openingsfeest Binnenterreinen Rid- derkerksestraate.o. genaamd, gaat zich ook inzetten om de bewoners beter kennis met elkaar te laten ma ken en allerlei informatie te verstrekken. Voor de opening van de nieuwbouw tegenover de Heilig Hartkerk heeft het comité een voor de hele buurt vrij toegankelijk feest in petto dat echter wel een klein kapitaaltje kost. De voorlopige kosten zijn geraamd op 7650 gulden en dat bedrag moet onder andere worden opgehoest door sponsors. Vlaardingen Binnenkort wordt de herinrichting van het oostelijk groen aan de Burgemeester Pruissingel afgerond. De laatste fase waarin 35 populieren aan de centrum kant van de laan zullen verdwijnen, gaat maandag 22 februari van start. De inmiddels 40-jarige bomen hadden door hun enorme uitgroei last van takbreuk en veroorzaakten bij een behoorlijk aantal woningen schaduwoverlast. Bovendien werd op veel plaatsen de bestrating door de wortels omhoog gedrukt. De populieren worden vervangen door platanen zodat de Pruissingel een nieuw gezicht krijgt. Maassluis Gedurende de komende drie weken kan het verkeer geen gebruik maken van de Wagenstraat. Omdat het wegdek en de fundering in een slechte staat verke ren is het noodzakelijk dat de nodige grondwerk zaamheden worden uitgevoerd. In de periode dat de straat open ligt wordt het verkeer omgeleid via de Marei- en Korte Boonestraat. Het gemotoriseerde verkeer moet rekening houden met oponthoud. Agenda Schiedam vrijdag 19 februari Luk Wijns (cabaret), De Teerstoof. 20.30 uur. Night on earth (film). Filmhuis. 21.30 uur. zaterdag 20 februari Vlooienmarkt, Sporthal Margriet. 10.00-18.00 uur. Open dag scholengemeenschap Ter Schie. Mgr. Nolensiaan 3,10.30-12.30 uur. Amfibiènexpositie, De Boshoek, Bachplein. 11.00- 16.00 uur. De Spotvogel (jeugdtheater), Teerstoof, 14.00 uur Orgelconcert. Stedelijk Museum. 15.00 uur. Jules Deelder, Passagetheater, 20.15 uur. Maarten Peters, De Teerstoof, 20.30 uur. Big Bang Boom Band, Podium. 22.30 uur. zondag 21 februari Orgelconcert. Passagetheater. 11.00 uur. Amfibiènexpositie. De Boshoek. Bachplein. 11.00- 16.00 uur. Kunstmarkt, de Erker. 13.00-17.00 uur. Texmex (Mexicaanse rock roll), Juijncafé. 17.00- 20.00 uur. Peter Koene. Podium. 21.30 uur. Vlaardingen wijdag 19 februari Bingo-dansant kiaverjasvereniging De Pit. De Tel- der. 20.00 uur. Djazzex (danstheater). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. The best intentions (film). Stadsgehoorzaal. 20.30 uur. zaterdag 20 februari Vlooienmarkt, buurthuis de Pijpelaar. 9.00 uur. Bridge-drive, bridgeclub Doublet'9L wijkcentrum Holy. 10.00 uur. Pleuni Touw en Hugo Metsers spelen 'Ex', Stadsge hoorzaal. 20.15 uur. The best intentions. Stadsgehoorzaal. 20.30 uur. maandag 22 februari Raadscie Milieu/Sport/Volksgezondheid. 20.00 uur. Maassluis zaterdag 20 februari Docentenconcert Streekmuziekschool, Konings hof, 20.00 uur. Cabaret Erven de Wit. de Schuurkerk. 20.30 uur. maandag 22 februari Seniorenbridge, Koningshof Maassluis, 13.30 uur. Bridge, Koningshof. 19.45 uur. Door Peter de Lange Schiedam - Een schoenenfabrikant stuurt twee vertegenwoor digers naar de Sahara. Nummer één is nog niet geland of hij stuurt zijn baas een telegram: „Neem eerste vliegtuig terug. Niemand draagt hier schoenen." De tweede vertegenwoordiger stuurt ook een telegram: „Niemand draagt hier schoenen. Blijf minstens vijf jaar." Leuke vraag voor een ondernemersexa men: in welke vertegenwoordiger herkent u zichzelf het best? tfüve BINS (Hl «r-r'.W 4^90 2 WW 8990 Boetieks te over in de Schiedamse binnenstad. Maar veel kledingzaken verkopen hetzelfde assor timent. Meer diversiteiten een kwalitatief beter aanbod zou de aantrekkingskracht van het cen trum vergroten. Foto Roet Dijkstra Het grapje is van Gerard Verhuls- donk. De grijze Schiedammer sluit een dezer dagen zijn bon- bonwinkel op de Hoogstraat. Het pand wordt verhuurd aan een ju welier, de chocolademachines zijn verkocht naar Nieuiv- ZeeJand. Verhulsdonk gaat ren tenieren. „Maar het spijt me dat ik niet twintig of dertig jaar jon ger ben. Dan ging ik eens flink geld verdienen." De portee van Verhulsdonks ver haal: als er ooit een kans was voor de Schiedamse middenstand om eens 'flink geld te verdienen', dan is het nu wel. De zaken in de bin nenstad kunnen de komende ja ren rekenen op een grotere aan loop dan ooit. Er komen twee grote trekkers bij in de vorm van het ABC-waren- huis in de Lange Kerkstraat en het winkelcentrum Imelda/Passa- ge tussen Hoogstraat en Broers- vest. Andere koopkrachtbevorde- rende impulsen zijn de bouw van circa 500 huizen in en rond het centrum, de aanleg van een metro met een halte aan de Parkweg (een paar honderd meter lopen van de binnenstad) er. twee nieu we attracties met nationale allure: het molenmuseum De Palmboom en het Nationaal Gedistilleerd Museum. Risico's Het bedrag van 54.000 gulden huur dat Verhulsdonk jaarlijks zou moeten betalen voor een middelgrote winkel in Imelda/ Passage (inclusief servicekosten en de bijdrage voor promotie-acti viteiten) lijkt hoog. maar is vol gens de vertrekkende onderne mer „best op te brengen." Maar ondernemen is risico's nemen, en niet iedere middenstander durft dat. Dat blijkt wel uit de tot nu toe geringe belangstelling die de plaatselijke middenstand heeft getoond voor de nieuwe Passage. De winkels zijn voornamelijk in trek bij buitenstaanders. Verhulsdonks collega Chris Cop- pens, die aan de Hoogstraat in bedden en metrassen handelt, wijt die afwachtende houding niet meteen aan een slappe on dernemersmentaliteit. De voor lichtingsavond deze week waarop projektontwikkelaar MAB uit Den Haag de mogelijkheden in de nieuwe Passage uit de doeken deed. was voor veel Schiedamse middenstanders pas de eerste kennismaking met het plan. „Ik denk dat de belangstelling sinds dien behoorlijk is gegroeid," zegt Coppens. „Verschillende mensen hebben bij MAB na afloop meer bijzonderheden gevraagd." Spijkerbroeken Mogelijk, suggereert Coppens, hebben veel ondernemers ge dacht 'eerst zien. dan geloven'. Over vernieuwing van het winkel apparaat in de Schiedamse bin nenstad wordt al zo lang gepraat, en zijn al zoveel varianten in de prullenbak verdwenen, dat nie mand er op voorhand veel ver trouwen in heeft. Maar veel hout snijdt die suggestie niet. Zaal De Monopoie zat tijdens de informa tie-avond bomvol. Het valt niet aan te nemen dat al die mensen een avond hadden uitgetrokken om naar het zoveelste winkel- sprookje te komen luisteren. Toch lijken de winkeliers in Schiedam niet uit tc munten in dynamisch ondernemerschap. MAB liet een onderzoeksbureau uit Vugt een martkverkenning doen, en daaruit bleek dat de Schiedamse middenstandsmarkt enkele flinke gaten vertoont. Veel winkels missen uitstraling, in de etalages ligt teveel van hetzelfde en zaken met een kwalitatief meer dan gemiddeld aanbod zijn met een kaarsje te zoeken. Verder is er een opvallend gebrek aan meubelzaken, warenhuizen en de betere modewinkels. „Dat klopt." zei een vrouwelijke toehoorder in De Monopoie met een. „Spijkerbroeken te over, maar voor een leuk mantelpakje of gewoon een mooie blouse moei je toch echt naar Rotterdam." El ders aan tafel werd ook instem mend geknikt. „Schiedam is in de eerste plaats een stad voor spij kerbroeken en pitbullsmokings." Upgrading Tenminste bij een deel van de middenstand heeft de Schiedam mer het imago van een niet erg koopkrachtige klant, bleek uit sommige opmerkingen. De stad telt verhoudingsgewijs immers veel ouderen, uitkeringstrekkers en mensen met een modaal inko men. Maar dat is slechts één kant van de medaille. Een groot deel van de clientèle komt van buiten de stad. Eurocheques en girobe taalkaarten wijzen dat uit. Frans Griffioen, adjunct-direc teur Gemeentewerken, waar schuwde in dc wandelgangen voor stereotypen. Behalve dat het beeld van de 'modale' Schiedam mer door dc instroom van redelijk kapitaalkrachtige inwoners steeds verder wordt ondergraven, worden winkelcentra in toene mende mate bezocht door een nieuw en kooplustig soort pu bliek. Dat bestaat volgens Griffi oen uit vutters en gepensioneer den met een redelijk goed gevul de beurs, voor wie winkelen een soort vrijetijdsbesteding is. Desondanks hoeft Schiedam niet te mikken op 'een filmsterrenpu- bliek', zoals Chris Coppens het uitdrukt. Maar winkels met een kwalitatief iets beter assortiment zijn hard nodig. „Om eens een Engels woord te gebruiken: wc moeten meer aan upgrading doen," meent Coppens. „Boetiek jes die allemaal hetzelfde verko pen zijn er genoeg." Circuit Het KNOV (Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond) ad viseert de Schiedamse midden stand gebruik te maken van de historische setting. Grote delen van de Grote Omloop (Broersvest. Lange Kerkstraat, Hoogstraat) grenzen aan of liggen in het mo numentale deel van Schiedam. Er zijn maar weinig steden met sfeervolle plekjes als de Lange Haven en mooie gebouwen als de Korenbeurs of het Stedelijk Mu seum. Schiedam moet dat voor deel uitbuiten. Want de meeste winkelcentra zijn modern, over dekten missen een eigen charme. Uiteindelijk zou de klant toch de voorkeur geven aan een winkel-, centrum met een duidelijke iden titeit. Gemeentewerken-topman Frans Griffioen sluit zich gaarne bij die opvatting aan. „Vergelijk Schiedam eens met Vlaardingen. Dan hebben wij toch veel gunsti ger voorwaarden? Als je in Vlaar dingen de Hoog-,trail afloopt, moet je op een gegeven moment weer terug omdat de winkels ge woon ophouden. Zeker, ook in Vlaardingen wordt gewerkt aan vernieuwing van het winkelappa raat. Maar het enige wat daar ge beurt is dat er winkels en wonin gen aan de bestaande voorraad worden toegevoegd. Wij hebben een echt winkelcircuit - de Grote Omloop. En onze binnenstad is veel mooier." ■r srfxc Volgens artothecaresse Erica van Dijk hebben sommige mensen er jaren wachten voor over om een bepaald kunstwerk te kunnen lenen. Door Mariètte Olsthoorn Vlaardingen - Het moet tegenwoordig vooral groot en kleurig zijn. Abstract mag ook best. „Mensen willen vaak het modernste van het modernste," zegt Eri ca van Dijk, 'artothecaresse' in Vlaardin gen. Wat dat betreft is „een groot gedeel te" van de nieuwe aankopen voor de ar- toteek ..prima geschikt". Van de 75 kunstwerken die in het afgelo pen jaar zijn aangekocht, worden er mo menteel 28 tentoongesteld in het Hol- landiagebouw. De liefhebber van ab stract en figuratief werk wordt er op zijn wenken bediend. De overzichtstentoonstelling iaat een zestal opvallende werken in gemengde techniek zien van Herman Geerdink. Uitgangspunt is steeds dezelfde onder grond, samengesteld uit gekopieerde fo tootjes van allerlei beroemdheden. Tel kens met een andere afbeelding: een paardebloem of sierlijke figuren op een geometrisch ingedeeld vlak. Verder onder meer kleurig werk van Jack Prins op groot formaat, abstracte zaken van Johan Breuker en Peter Klap wijk, de uit blokken opgebouwde 'Kleu rige dame' van Jon Marten in zeefdruk, ccn magere klcurpotloodtekcning van een man met hoge hoed van Emo Ver kerk, een houtsnede en ook een paar lit ho's. Dc tentoongestelde werken zijn afkom stig van de tentoonstelling 'Kunst)ijn' m Haarlem. De overige kunstwerken ko men onder andere van een groepsten toonstelling in het Singermuseum m La ren en van exposities die in het cultureel centrum zelf zijn gehouden. In maart mag het werk in de huiskamers worden opgehangen, tot eind februari hangt het in het cultureel centrum aan de Oostha- venkade. Er zit „wel leuk werk" tussen, zegt Erica van Dijk. maar ze loopt niet over van en thousiasme. Zeifis ze niet betrokken ge weest bij de aankopen. Die zijn gedaan door de commissie voor beeldende kunst die daar jaarlijks een bedrag van vijftigduizend gulden voor beschikbaar heeft. Gezicht Al vijftien jaar is ze hel gezicht van de artoteek. Erica van Dijk kent alle kunst werken en ook zo'n beetje alle leners. Dat zijn er een kleine negenhonderd. „Er zijn mensen bij die al vijftien jaar lid zijn." zegt ze. „Dat is te gek." Steeds meer mensen besluiten een ge leend kunstwerk in huis te halen. Dat kan al voor vijftig gulden per jaar. Ech ter pas in 1984. zes jaar na de oprichting, is hei aantal abonnees gaan groeien. De reden: „Kun je je dat spotje nog herinne ren? Met die jongelui met een kunst werk achter op de fiets? Het werkte." Opvallend is de piek van vier jaar gele den in het aantal opzeggingen. Het was hel startjaar voor de huidige commissie voor beeldende kunst. Die moesten even wennen, zegt ze. „Natuurlijk krijg je ook meer opzeggingen naarmate je meer le den hebt. Maar het gegeven is er. Aan het eind van het jaar is alles weg en wacht iedereen met smart op de nieuwe aankopen. Nou. als dat dan tegenvalt ko men de opzeggingen. Ja, het was wel erg toen. Maar, het gaat beter, dat wel." Gelijktijdig met de aanwinst van de 75 nieuwe werken gaan cr zo'n 110 de deur uit. „Dat zijn voornamelijk de kleintjes zegt Erica van Dijk. „Die lopen niet zo goed meer. Mensen vragen tegenwoor dig om grote afmetingen. Daar hebben ze nu ook plaats voor in huis." Meestal dankt ze niet zo snel een kunst werk af. Kunst die speciaal voor de arto- Fow Ellen den Ouden/Roel Dijkstra. teek is aangekocht al sowieso nooit. Al leen als iets uit de BKR-pcriode jaren lang niet is uitgeleend, gaat het naar zol der. Daarmee bedoelt ze de zolder van het stadhuis, waar alle BKR-vverken lig gen opgeslagen die worden uitgeleend aan gemeentelijke instellingen. Van de in totaal 1500 werken die de arto teek bezit, zijn er zo'n kleine vijfhon derd afkomstig van Vlaardingse kunste naars. Kunstenaar Jan de Winter neemt de leiding met 66 werken. Dik Kats is vertegenwoordigd met een zestigtal schilderijen en Remi Poppc leverde er 43 in. De Vlaardingers zijn in trek bij het artoteek-publiek. zegt Van Dijk Van de circa zestig stukken die jaarlijks worden aangekocht is dan ook zo'n twintig pro cent werk van plaatselijke kunstenaars. Als echte 'klapper' noemt de 'artotheca resse' de schilderijen van de Vlaar dingse Anne van der Ploeg. Ook nu weer staat een abstract landschap met con briefje 'gereserveerd' klaar voor de vol gende lener. Het schilderij is wel door acht mensen besproken, zegt ze. De laat ste kan dan rekenen op een wachttijd van acht jaar. „Tja. cr zijn mensen die dat er voor over hebben." Maasland - Het Nutsbedrijf Westland over weegt in de Kralingerpolder tussen Maas land en De Lier een gasgestookte warmte krachtcentrale te bouwen voor tuinders m de omgeving. Ongeveer 40 tot 50 hectare kas- sengebied zou van de nieuwe voorziening ge bruik kunnen maken. De centrale zou zijn warmte, voor de gebruikers goedkoper dan aardgas, doorgeven via ondergrondse leidin gen. Het Nutsbedrijf is nog bezig met een haal baarheidsonderzoek, dat naar verwachting deze zomer wordt afgerond. Gezocht wordt naar technische verbeteringen om het lage rendement te verhogen. Met de bouw van de centrale (vermogen circa 35 MegaWatt) is een kleine 50 miljoen gulden gemoeid. Het project zou étn van de eerste in zijn soort in Nederland worden. Alleen in Made (Bra bant) krijgen honderd tuinders warmte van de kolengestookte Amer-centrale. De Elek triciteitsmaatschappij Zuid-Holland (EZH) onderzoekt momenteel of tuinders in Eerg- schenhoek en Bleiswijk kunnen worden aan gesloten op de Roka-clektriciteitscentrale in Rotterdam. Ook is er nog steeds overleg gaande over het bouwen van een grote warmtekrachtcentrale langs de Nieuwe Waterweg, die warmte zou kunnen levertn voor 250 hectare kassen (100 tot 200 tuinders). Over dit plan zijn bespre kingen gaande tussen het Nutsbedrijf West- land en de Elektriciteitsmaatschappij Zuid- Holland. Als lokaties worden genoemd een plaats bij de Oranjesluis en dc landtong tus sen de Waterweg en het Hartelkanaal. Milieuvriendelijk Het Nutsbedrijf Westland is al geruime tijd bezig bij tuinders individuele warmtekracht installaties te plaatsen. Deze centrales leve ren warmte aan kassen en elektriciteit aan het openbare net. Sinds 1988 wordt dit gesub sidieerd door het ministerie van Economi sche Zaken. Warmtekracht is milieuvriende lijk. Het gebruikt minder energie dan de ge scheiden elektriciteitsopwekking en warm teproductie. Daardoor komen er minder ver vuilende stoffen in de atmosfeer. De vermin dering in de uitstoot van verzurende stoffen bedraagt 20 tot 30 procent. Waar de elektriciteitscentrale in Maasland precies komt, is nog onzeker. Voorlopig heeft het Nutsbedrijf de gemeente gevraagd plano logisch mee te werken aan de bouw ten oos ten van de Burgerweg. De centrale krijgt een oppervlakte van rond de vijfduizend vierkan te meter. De hoogte van de turbine wordt 8,2 meter, de schoorsteen wordt met maximaal achttien meter het hoogste punt. Het Nutsbedrijf heeft Maasland verzocht het bestemmingsplan aan te passen. De huidige bestem ming - landelijk gebied - laat de bouw van een centrale niet toe. Vanwege de milieu-belangen staat het ge meentebestuur van Maasland niet afwijzend tegenover het plan. De verkavelingssituatie vraagt echter om een iets andere lokatie dan die het Nutsbedrijf beoogt. Omdat die lokatie in het gebied van Midden-Delfland ligt, dient ook de reconstruetieeommissie zich over een warmtekracht-centrale uit te spreken. Het Bureau van Uitvoering heeft inmiddels laten weten geen bezwaren te hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1