Waterweg 13 Scholieren weg door schoolzwemmen i Betere beveiliging voor vrachtwagens Vuurzee in oude panden Nieuwe leerlingen voor islamitische school El Furkan Fietsdieven vinden veel schuren open Personeel RDM geeft zich niet gewonnen Vreemdelingenpolitie doet inval in atelier Roep om randstedelijke openbaar vervoer-BV Arrestatie in moordzaak 24-jarige Maassluizer Lozingsvergunning DSM ongeldig Kikkerpoel en jongerenplek bij Jacob van Dijkstraat Bestemming Emous Sport ongewijzigd Aanïeg van riool officieel gestart Voetbalciub Olympus is het witte schaap Glad: auto slaat om Sociale dienst opgelicht Winkeldief opgepakt Overvallers bleken slapers Man beroofd Dief botst met auto I Rotterdams Dagblad Dinsdag 23 februari 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 'Houd de RDM op koers' en 'ES (Energiesyste men) moet blijven' staat sinds gisteren In koel- eietters te lezen op de poort en de gebouwen van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Honderdvijftig werknemers onderbraken gis teren het werk om de spandoeken op te han gen. Ze protesteren daarmee tegen de forse sanering die vrijdag Is aangekondigd. De eige naar van de werf, het Begemann-concern van J. van den Nieuwenhuljzen, wil onder meer de af deling Energiesystemen sluiten. Door de reor ganisatie bij RDM komen 500 van de 1200 Werknemers op straattestaan.FotoN.viJschschraper Rotterdam - De Vreemdelingenpolitie heeft gister middag in samenwerking en de Dienst Inspectie Ar beidszaken (DIA) een inval gedaan in een naai-ate- lier aan de Baan in Rotterdam. Er werden 47 werkne mers van Turkse afkomst aangehouden, van wie 28 illegaal in Nederland waren. Ze worden ons land uit gezet De overige negentien hadden wel geldige pa pieren. De DIA beeft proces-verbaal opgemaakt te gen de twee eigenaren van het atelier. Rotterdam - De Nederlandse Spoorwegen (NS) en Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN-groep) wil len een besloten vennootschap oprichten die zich be zighoudt met het openbaar vervoer in de Randstad. De BV zou moeten bestaan uit twee bedrijven, één voor het noordelijk deel van de Randstad met daarin Amsterdam en Utrecht en één voor het gebied Rot terdam/Den Haag. De NS en de VSN-groep hebben hierover inmiddels overleg gevoerd met de wethou ders van de vier grote steden. De BV richt zich in eer ste instantie op uitbreiding van het openbaar ver voer. Volgens voorzitter C. Nyqvist van de Raad van Bestuur van de VSN-groep moeten de vervoersbe drijven marktgerichter werken nu de overheidsbij drage terugloopt. Daarom moet de op te richten BV de uitvoering van een lijndienst overlaten aan de on derneming die dat het best kan doen tegen een con currerende prijs. Volgens Nyqvist moet worden er kend dat de huidige concurrentieslag in het open baar vervoer niet altijd leidt tot efficiënte besteding van overheidsmiddelen. Als dat niet snel verandert ontstaat het gevaar dat buitenlandse bedrijven een deel van de markt overnemen. Nyqvist: „Sinds vanaf januari de Europese grenzen open zijn, is het niet denkbeeldig dat een Frans bedrijf zich op de Neder landse markt aanbiedt om een deel van het vervoer op zich te nemen. En dat voor een lager bedrag zal doen. Welke gemeenteraad zal dan 'nee' zeggen als ze toch al de eindjes aan eikaar moeten knopen?" Het plan van de VSN-groep en de NS staat haaks op het beleid van het ministerie van Verkeer en Water- Staat dat een verdeling van Nederland in 21 vervoer- regio's voorstaat. Dat betekent dat alleen al in de Randstad vijf vervoerregio's moeten worden ge vormd. Maar volgens Nyqvist sluit de oprichting van Jwee vervoer BVs aan bij de oprichting van provin cies nieuwe stijl, waarbij in het 2uiden van de Rand stad sprake is van de vorming van het Overleg Or gaan Rijnmondgemeenten en de Haaglanden. De bij de VSN-groep aangesloten vervoerbedrijven die in de Randstad opereren zijn Centraal Nederland (CN), de Noord-Zuidhollandse Vervoer Maatschappij (NZH), de Verenigde Autobus Diensten (VAD) en Verenigd Streekvervoer Westnederland (WN). Maassluis - Een 30-jarige man die verdacht wordt van de moord op een 24-jarige Maassluizer op 1 de cember vorig jaar, wordt al sinds januari door justitie vastgehouden. De man werd op 6 januari in Amster dam gearresteerd. Tot nu toe ontkent hij iedere be trokkenheid bij de moord op de Maassluizer, die 's avonds rond tien uur in een flat aan de Henriëtte Bosmanlaan werd doodgeschoten. De Maassiuise po litie had ai vanaf het begin een sterk vermoeden van de identiteit van de dader, maar slaagde er niet in de man op te sporen. Het vermoeden bestond dat hij bij en aantal overvallen betrokken zóu zijn geweest. Den Haag - De lozingsvergunning van DSM Chemi cals Rotterdam is door de Raad van State in Den Haag op een aantal onderdelen vernietigd, waardoor de vergunning ongeldig is geworden. DSM heeft in 1991 een vergu nning gekregen voor het lozen van af valwater in de Nieuwe Maas en de Oude Maas voor de tijd van een jaar, te verlengen tot 1 januari 1994. Die automatische verlenging had niet mogen gebeu ren zonder toetsing van de aanvraag en van alle lo zingen. De verlenging van de vergunning is vernie tigd. Daarmee is de lozingsvergunning ongeldig. De Stichting Natuur en Milieu en Greenpeace waren tegen de door het ministerie van Verkeer en Water staat afgegeven vergunning in beroep gegaan omdat die niet voldoende bescherming zou bieden aan het iniiieu. DSM zelf en het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders waren ook in beroep gegaan. De geschillenafdeling van de Raad van State vindt dat in de vergunning voorschriften ontbreken voor onderzoek naar de reductie van arseen en stik stofverbindingen. Vlaardingen/Schiedam - Omdat zij gekant zijn tegen gemengd schoolzwemmen hebben de ouders van twaalf leerlingen hun kinderen overgeplaatst van de openbare basisscholen DeZuid- buurt en De Wetering in Vlaardingen naar de islamitische school EI Furkan in Schiedam. Tegen vij f ouders is proces-ver baal opgemaakt wegens het thuishouden van hunkinderen tij- densdezwemles. Zij moeten te zijnertijdvoorde kantonrechter verschijnen. Sommige ouders van Turkse en Marokkaanse kinderen hebben grote bezwaren tegen het Neder landse systeem van schoolzwem men, waarbij jongens en meisjes tegelijkertijd les krygen. „Ze heb ben er problemen mee dat hun dochters zich in zwemkleding moeten vertonen in het bijzijn van jongens," aldus Leen van 't Hoff, ambtenaar leerplicht in Vlaardingen. Volgens Van 't Hoffs informatie blijven deze protesten beperkt tot de twee scholen in de Westwijk. Elders op Vlaardingse scholen ko men allochtone ouders ook wel eens tegen dé zwemregels in ver zet, maar niet op zulke schaal als nu in de Westwijk. Fred Swane- veld, adjunct-directeur van De Zuidbuurt, zegt dat de uitstroom inmiddels is gestopt. „Het ging maar om een paar families." Problemen waren er volgens Swa- neveld altijd al rond het school zwemmen. „Er bleven altijd wel kinderen achter die niet mee mochten. Dat werden er steeds meer. Omdat de regels niet duide lijk waren, wisten wij als schoolei- ding niet precies wat we eraan moesten doen." Verplicht vak Duidelijkheid kwam er na een ge rechtelijke uitspraak (over een soortgelijk probleem op een ande re school) dat schoolzwemmen een verplicht vak is voor alle leer lingen, Een aantal ouders besloot toen hun kinderen op El Furkan te doen. Ook leerplicht-ambtenaar Van !t Hoff vindt dat zwemmen een ver plicht vak is. Op basis van die re gel schreef hij zijn processen-ver baal. „Wij hebben er de koran op nageslagen, maar daarin staat niets over een verbod op school zwemmen." De leerlingen van El Furkan krij gen ook zwemles, vertelt direc teur AR. van Zichem. .Alleen gaan bij ons de jongens en meis jes gescheiden naar het zwembad. En met de instructeurs is afge sproken dat zij op hun kleding letten. Voorde hoogmoralistische gevoelens van islamieten is het aanstootgevend als een instruc- trice in bikini les zou geven aan jongens. Of als een instructeur tij dens een les voor meisjes rond loopt in een tanga-zwembroek." El Furkan, opgericht in 1990, telt momenteel 180 leerlingen. De aparte regeling voor schoolzwem men is één van de redenen waar om streng-islamitische ouders de ze school uitkiezen. Een andere overweging is vaak dat de vakan ties aansluiten op islamitische feestdagen. Op de recente toeloop uit Vlaar dingen reageert Van Zichem met gemengde gevoelens: „Wij vin den het natuurlijk prettig als we er leerlingen bij krijgen, maar on ze opnamecapaciteit is beperkt. Als je er halverwege het jaar op eens een aantal nieuwe leerlingen bij krygt moetje die ergens laten. En ik kan ze toch niet op de gang proppen." Vlaardingen - De bewoners van de Jacob van Dijkstraat en de Ja cob van der Wintstraat in Vlaar dingen moeten zich uitspreken over de inrichting van het stukje groen in hun buurt langs de Maassluissedijk. De gemeente is van plan daar (meer) voorzienin gen voor de kleintjes, maar ook voor de oudere jeugd aan te laten brengen. Daarbij wordt gedacht aan ver breding van de sloot. Aldus moet een kikkerpoel worden gereali seerd, een wens die juli 1992 naar voren kwam tijdens een kinder gemeenteraad. Het voorstel was overigens die poel in het park 't Hof aan te leggen. Verder werd toen gevraagd om een zogenaamde 'hangspeelvoor- ziening'. Dat is een speeltoestel met allerlei klim- en klautermo- gelijkheden. Ook deze voorzie ning willen burgemeester en wet houders nabij genoemde straten realiseren. Tot slot wil het college er een overdekte zitgelegenheid creëren voor de oudere jeugd, die er al Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen voelt weinig voor een wijziging van de bestem mingsmogelijkheden van het pand Lepelaarsingel 236-238 (Emous Sport). Daarin is nu een winkel in sportartikelen geves tigd, maar het kan eventueel ook als horecavoorziening worden in gericht. Eigenaar Mok van het Aziatisch restaurant Tim Hong in Holy had geprotesteerd tegen de mogelijke komst van een andere 'Chinees' in genoemd pand aan de Lepe laarsingel. Daarvan is heel even sprake geweest. Hij eiste dat de bestemming horeca aan het pand werd ontnomen. Ook omwonen den van de winkel van Emous Sport eisten dat. Maar het college voelt er niets voor de bestemmingsmogelijkhe- den in te krimpen. Alle betrokke nen hebben altijd geweten of had den kunnen weten wat er •11e- maal in het winkelpand aan de Lepelaar singel kan worden ge daan. Schiedam - Met de aanleg van het hoofdriool in de Schiedamse wijk Spaland is dan toch gister middag officieel gestart. De han deling zou begin januari plaats vinden maar vorst in de grond verhinderde dat. Het hoofdriool wordt onderheid en komt naast de Slimme Wete ring en de Zwaluwlaan. Het sluit aan op het bestaande hoofdriool bij Kethel-Oost. Het nieuwe hoofdriool wordt anderhalve kilo meter lang en het werk eraan zal tot halverwege volgend jaar du ren. De aanleg kost ongeveer vier miljoen gulden. Steeds wordt er tweehonderd me ter aangelegd, een karwei dat elke keer zo'n twee maanden duurt. Er wordt begonnen met het heien van een damwandkuip. De ze wordt dan tot vier meter diepte uitgegraven. Vervolgens worden betonpalen geheid waarop later betonplaten worden gestort. Daarop worden de buizen gelegd. Dan wordt de sleuf dichtgegooid en worden de damwandplaten uit de grond getrokken om aan de volgende tweehonderd meter te kunnen beginnen. Er zullen zo'n duizend palen wor den geheid. Die zijn soms lang, variërend van 14,5 tot 37 meter, vanwege de veenbodem die op sommige plaatsen in Schiedam- noord erg dik is. langer rondhangt. Dat doen ze tot ergernis van een aantal omwo nenden. De politie heeft er ai en kele malen ingegrepen. Na gesprekken met diverse be trokkenen hebben de jongeren zich positief opgesteld, reden voor de gemeente om de zitgele genheid aan te laten leggen. B en W verwachten dat zo de proble men uit het verleden voorbij zijn. Mochten de bewoners overwe gend negatief oordelen dan zul len burgemeester en wethouders zich opnieuw over de situatie daar beraden, „waarbij het ongewij zigd laten van de bestaande situ atie overigens tot de mogelijkhe den behoort," wordt er dreigend aan toegevoegd. Er is ook met de jongeren gespro ken over de mogelijkheden iets te realiseren op het braakliggende terrein van de voormalige Eras- musschool. maar dit is afgewe zen. Dc grond is mettertijd nodig voor woningbouw. Bovendien vinden de jongeren de plek langs de Maassluissedijk „met de aan wezigheid van andere voorzienin gen en bosschages" prettiger, al dus het college. Schiedam - Carnavalsvereniging De Rietzeilers heeft voetbalver eniging Olympus uitgeroepen tot het witte schaap. De voetballers worden geëerd omdat zij geheel belangenloos optreden als ambas sadeur van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. De bijbehorende versierselen werden afgelopen zaterdag tij dens het Prinsenbal in De Blauwe Brug overhandigd aan voorzitter Jan Gordijn, Het shirt van Olympus is sinds enige tijd getooid met de naam en het logo van Unicef. Er is sprake van omgekeerde sponsoring. Krijgen de meeste clubs geld of materiaal voor het voeren van shirtreclame, in het geval van Olympus betaalt de club aan de sponsor. „Olympus houdt onder meer sponsorlopen voor Unicef," zegt Lydia Verwaal van De Rietzeilers. „Zij doen het nodige voor net goe de doel. In Europa zijn zij de eni gen die het logo van Unicef op het shirt mogen voeren." Voor Olympus vormt de onder scheiding een bijzondere afslui ting van een periode in de korte clubgeschiedenis. Met ingang van het nieuwe seizoen gaat de in Hargs spelende club fuseren met GSS. VVGO is de naam van de nieuwe Schiedamse voetbalver eniging. Aan deRotterdamsedijkin Schiedam brak gisteravond rondeif uurbrand uitintweeslooppanden. Het kostte de brandweer aanvankelijk enige moeite het vuur, dat op de bovenste verdiepingen woedde, te bereiken. Daarna had men de brand vrij snel onder controle. De schade is nog niet be kend. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De panden zijn afgedicht. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Aan de Willem de Zwijgerlaan en omgeving in Schiedam is sinds een paar we ken een duidelijke toename ge constateerd van fietsdiefstallen. De politie heeft vastgesteld dat de rijwielen in de meeste gevallen zijn ontvreemd uit schuren en ga rages die niet goed 2ijn afgeslo ten. Daarom wordt geadviseerd schuur en garages altijd goed af te sluiten als zich daar waardevolle spullen bevinden. Bovendien wordt aangeraden de fietsen al tijd op slot te zetten, hetgeen ove rigens ook relevant is in verband met het innen van verzekerings gelden. De politie heeft geen an dere verklaring voor de toename van de fietsdiefstallen juist in die buurt van Schiedam. Vlaardingen - Op de Burgemees ter Heusdenslaan in Vlaardingen is een auto omgeslagen. De be stuurder raakte bij het inhalen in een slip en kwam met de wielen tegen een stoeprand bij het corri geren van de rijrichting. Op de Woudweg is een automobi list met zijn voertuig tegen een lichtmast gegleden en vervolgens met lichtmast en al in de sloot te recht gekomen. Op de Westland- seweg botste een auto vanwege de gladheid achterop een wagen die voor de verkeerslichten stond te wachten. Er vielen geen gewon den bij deze ongelukken. Een 54-jarige vrouw uit Maasland raakte gisterochtend op een opge vroren stuk van de Oostgaag in een slip en gleed met auto en al het water in. Zij slaagde er op ei gen kracht in op het droge te ko men en kwam klappertandend met de schrik vrij. Vlaardingen - De sociale recher che van de Vlaardingse politie heeft tegen een 51-jarige Vlaar- dinger proces-verbaal opgemaakt omdat de man de sociale dienst voor 120.906 gulden heeft bena deeld. De man had verzwegen dat hij sinds 1984 ook inkomsten had uit een wachtgeldregeling van het ministerie van Onderwijs en een invaliditeitsuitkering van het ABP. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermiddag in de Bre de Havenstraat rond één uur een 38-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. De man had twee truien bij zich die waren gestolen uit een winkel in het centrum. Hoek van Holland - Bewoners van de Dirk van 'der Burgweg in Hoek van Holland zagen gisternacht twee personenauto's met Engelse kentèkëns"voor een pand aan de Dirk van der Burgweg stoppen. De bewoners zagen acht mannen uit de auto's komen en vervol gens bivakmutsen over de hoof den trekken. Ze alarmeerden de politie. Na de aanhouding van de verdachten bleken er geen bivak mutsen over de hoofden te zijn getrokken, maar truien tegen de kou. Omdat zij de nachtboot naar Engeland hadden gemist, wilden zij in de auto overnachten. Maassluis - Een 59-jarige Maas- sluizenaar is vannacht beroofd nabij het Bloemhofje. Hij fietste daar rond kwart over vier toen hij door twee mannen, beiden met een bivakmuts op, van zijn rijwiel werd getrokken. Ze bedreigden hem met een mes en pakten zijn portefeuille af. Schiedam - Een 30-jarige Schiedammer is gistermiddag kwart over vier op de Nieuwport- weg met zijn auto tegen een ande re auto gebotst. De man was dron ken en had in zijn auto acht zon nebrillen liggen die vorige maand waren gestolen uit een winkel op de Hoogstraat. Maassluis - De Maassiuise politie gaat intensiever surveilleren op het speciaal voor vrachtwagens aangelegde parkeerterrein aan de Industrieweg. Dat is de uitkomst van een gesprek tussen burge meester Jannie Sterkenburg, wethouder Jan Storm en een aan tal chauffeurs. Een aanhoudende golf vernielingen en diefstallen vormde voor de truckers de aan leiding om in actie te komen. Op last van het gemeentebestuur moeten de chauffeurs hun vracht wagens sinds enige jaren parke ren op het terrein langs dc spoor baan, op een steenworp afstand van de Koepaardbrug. Omdat controle ontbreekt, vormen de vrachtwagens op het terrein een interessant object vuur dieven en vandalen, Na een enquête hebben de chauffeurs inmiddels een enorme schadelijst opgesteld. Naast intensievere politie-contro- le hebben de chauffeurs onder meer gevraagd om het weghalen /an de begroeiing tussen het par keerterrein en de Industrieweg. De struiken zorgen ervoor dat het parkeerterrein voor een groot ge deelte aan het zicht wordt ont trokken. „We gaan onderzoeken of de bos jes kunnen worden weggehaald," zegt wethouder Jan Storm. „Des tijds zijn ze aangelegd als af- schermf'unctie. Ik ben benieuwd hoe de gemeenteraad denkt over het idee om de struiken bijvoor beeld te vervangen door bomen. We beginnen met het weghalen van het zwerfvuil van het terrein. Daar hebben de chauffeurs ook om gevraagd." De problemen zijn onder de aan dacht gebracht door de chauf feurs Ton Kal en Ron de Kruif. 2 beschouwen hel plaatsen van ee, afsluitbaar hek als de beste maat regel om onbevoegden van het truckersterrein te weren. In het gesprek heben de gemeen tebestuurders de chauffeurs laten weten vooralsnog niet zo warm te lopen voor dit idee. Storm: „De- wens is begrijpelijk, maar ik denk .t het plaatsen van een hek som mige lieden juist aantrekt. Zo wordt het hek van de dienst Ge meentewerken aan de Vlaar- dingsedijk ook regelmatig open geknipt." De chauffeurs zeggen dat er goe- Aan de Indus trieweg gaat de politie een oogje in het zeil houden op de be drijfsvoertui gen van onder meer de ac tievoerende chauffeurs Ron de Kruif en Ton Kal. Foto Richard Hoogeveen de ervaringen met het afsluiten van êêji parkeerterrein zijn opge daan inNieuwerkerk aan den IJs- sei. Daar hebben alleen de chauf feurs een sleutel van het voor hen bestemde terrein. „Ik ga zeker een keer in Nieuwer- kerk kijken," zegt Jan Storm. „Maar op de plek aan de Indus trieweg verwacht ik problemen. Het kan tot verkeersopstoppin gen leiden als de chauffeurs eerst het hek moeten openmaken voor dat zij het terrein kunnen oprij den." Na een gesprek over de problema tiek in de raadscommissies en de gemeenteraad praten de burge meester en Jan Storm over zes weken opnieuw met de truckers over de te treffen maatregelen. Bij voorbaat zegt Storm echter dat hij de ultieme oplossing niet voorhanden heeft. „Helaas is er tegenwoordig wei nig respect voor andermans bezit tingen. Ook heel wat particuliere slachtoffer geworden van vernie lingen." zegt Storm, wiens klas sieke Volvo onlangs ook een prooi vormde voor autokrakers. „Er zou iets moeten worden gedaan aan de2e vorm van criminaliteit. We kunnen moeilijk om elke auto een hekwerk plaatsen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2