Waterweg 17 Bezwaarschriften Spaland afgewezen Anna en haar ketellapper hebben altijd plezier Onderwij s-ambtenaren willen eigen gebouw Vijftien woonwagens komen dichter tegen bebouwing te staan STAATSLOTEN m Inspraak met Van der Steen 'alleen maar rotter' Eeuwig sinterklaas 'Tuinlessen' in Boshoek Kleuters vieren leest 'Ambtelijke molens staan nu stil' Eerste paal voor kerk Aanpak fout parkeren mmi Politiek akkoord met museumgeld Goedkeuring voor plan Weeshuis Rotterdams Dagblad Woensdag 24 februari 1993 Met de regelmaat van de klok praten Vlaardingse politici over het in- wonertal, Ook deze maanden weer, nu ze zich buigen over het struc- 1 tuurplan. Dat is een plan, waarin in grove lijnen wordt geschetst wel- ke kant het met Gaardingen op moet. Gewenst aantal inwoners, wo- ningen, winkels, recreatiegebieden, wegen, winkelcentra; alles wat een stad tot stad maakt, wordt erin vastgelegd. Niets ontglipt aan de aandacht van de plannenmakers in hun ijver om de toekomst te be heersen. Zo'n structuurplan heeft iets van een verlanglijstje dat een kind voor sinterklaas maakt. Indien hij gelcoft in de goedheiligman, verwacht hij dat zijn wensen worden vervuld. Gebeurt dit niet, dan is hij stout geweest. Volgend jaar beter. Als hij er niet meer in gelooft, maakt hij het ook. Want papa en mama zijn nog veel guller dan de niet meer be staande bisschop. En kindlief heeft inmiddels geleerd dat overvra- gen de beste taktiek is. Dus vraagt hij tweemaal zo veel als hij wil hebben. Waarom maken politici zich toch zo druk over het inwonertal? Nooit lees ik eens in de krant dat ze het aantal inwoners willen terugbren- gen. Nooit kunnen we onze kont niet keren, glijden we uit over de hondepoep, krijgen we hooikoorts van al dat groen, struikelen we over de uitverkoopborden, stikken we in de uitlaatgassen, staat de geluidsinstallatie van onze buren te hard. Altijd moet het inwonertal maar stijgen - want het draagvlak zus en zo, de winkelstand zus en zo, de plaatselijke voorzieningen zus en zo. Ze willen altijd maar meer, die politici, Cynici beweren dat die invvonerwens slechts één drijfveer heeft: hun inkomen. Hoe meer inwoners, hoe meer raadsleden, hoe hoger het inkomen van burgemeester en wethouders. Ik geloof daar niet zo in. Volgens mij komt het omdat politici nooit volwassen zijn geworden. Het zijn grote kinderen voor wie het eeuwig sinterklaas is. Het zijn etterbakkies die verdomd goed weten dat hoe harder je stampvoet, hoe groter de kans dat je wensen in vervulling gaan. Met hun invvonerwens lijken politici op kinderen die 'een broertje' of 'een zusje' op het verlanglijstje zetten. Ach. weten ze veel, die kinde ren. Maar politici zouden verstandiger moeien zijn. Je zal goedhei ligman zijn en zón lijstje bij de post vinden. Wat moet onze kinder vriend uit Spanje daarmee? Alle condooms leksteken, de pil vervan gen door aspirientjes, alle spiraaltjes rechtbuigen? DICK VAN DER LUGT In natuurcentrum De Boshoek start donderdag een serie van zes thema-avonden met als motto 'Maak ie eigen tuin natuurlijk'. De gemeente verzorgt dat sa men met de KNKV. De avonden hebben als doel par ticulieren te wijzen op de mogelijkheden om eigen tuinen op een natuurvriendelijke manier in te rich ten en te onderhouden. De gemeente is erbij betrok ken omdat die dat al met het openbaar groen doet. De bijeenkomsten beginnen om acht uur en de toe gang is gratis. De Boshoek heeft als adres Churchill- weg 52. naast Bachpleinflat 5. Meer informatie is ver krijgbaar bii de hoofdafdeling Groenvoorziening Natuur van de gemeente, tel. 4275521. Vlaardingen Openbare basisschool Erasmus start morgen met een derde kleutergroep. Daartoe is overgegaan omdat het aantal aanmeldingen van nieuwe kleuters door bleef gaan. Om de komst van de derde groep te vieren, is er morgenochtend een spelletjesronde voor alle kleuters, afgesloten met een pannekoek- maaltijd. 's Middags is er een optocht door de wijk. Schiedam - De vijf bezwaarschriften die door bewoners van de Schiedamse wijk Spaland zijn ingediend tegen de bouw van een aantal woningwetwoningen en koophuizen, staan de reali satievan hetprojectniet langer in de weg. De gemeente heeft de protesten afgewezen omdat de nieuwbouw aan het Majoraan- veld niet in strijd is met het bestemmingsplan. Vier van de vijf bewoners waren met hun bezwaren volledig kans loos omdat ze niet tegen het bouwplan maar tegen de komst van vijftien woonwagens ageer den. „Dat klopt," zegt gemeentevoor- Iichtcr Jan Langstraat. „Aanvan kelijk was de plek bedoeld voor de plaatsing van vijftien woonwa gens maar dat is gewijzigd. De lo catie voor de woonwagens wordt als gevolg van de komst van het nieuwbouwcomplex een stuk op geschoven. Zodoende komen de woonwagens dichter bij hun wo ningen te staan en dat willen de indieners van de bezwaarschrif ten kennelijk niet. Ze moeten dus geen bezwaar indienen tegen de de bouwplannen maar tegen de nieuwe plek van de woonwa gens." Mooier „Die wijziging is toegepast om de inpassing wat mooier te maken." voegt wethouder Zijdeveld er aan toe. ,,We hebben er zo voor willen zorgen dat iedereen daar maxi maal gelukkig is Op bezwaar schriften reageer ik in de regel niet. De mensen hebben het recht die in te dienen." Het gaat om nieuwbouw in het deelplan De Velden in het zuid westelijk deel van de nieuwbouw wijk. De vier bewoners die be zwaarschriften hebben ingediend wonen aan het Mieriksveld dat is gelegen aan de oostkant van De Velden. Van de bouw zelf hebben ze dus niet direct last De vijfde Spa land-bewoner die protesteerde legen het 74 woning wetwoningen en 17 koophuizen tellende nieuwbouwproject, vreest wel direct nadelige gevol gen te ondervinden als de ctage- woningen zijn gerealiseerd. Hij verwacht dat zijn privacy wordt aangetast en de lichtinval wordt belemmerd. Ook in dat geval be roept de gemeente zich op het feit dat het bestemmingsplan de bouw van eiagewonmgen toe staat. Vlaardingen - Het Hollandia- gebouw aan de Oosthavenka- de in Vlaardingen is weer slecht bereikbaar geworden voor rolstoelgebruikers van wege de bouwwerkzaamheden aan de achterzijde. Het be stuur van de Stichting Vrije Academie heeft meerdere po gingen gedaan om de toegankelijkheid weer op het oude niveau te brengen, maar is in die pogingen op het stad huis gestrand. „De spreekwoordelijke ambte lijke molens lijken dit keer geheel stil te staan," consta teert secretaris Pauline Thiele- Geurtsen van de stichting bit ter in een brief aan de gemeen te. Gehoopt wordt dat burge meester en wethouders zullen ingrijpen. Dat is nodig omdat rolstoelge bruikers nog steeds een trap moeten worden opgerdagen. Dat gebeurt met veel moeite, wordt het college meegedeeld in een brief. Bovendien is hét bij het gebouw behorende erf in het ongerede geraakt en blijkt de beloofde stenen muur, die als afscheiding dienst van de uitgevoerde nieuwbouw aldaar, een houten schutting te zijn geworden. Voor het nieuwe kerkgebouw van de Kerk van de Nazarcner aan de Zwanensingel in Vlaar dingen gaat donderdag om twee uur officieel de eerste paal de grond in. De handeling wordt verricht door ds. C. Holleman. Deze evangeli sche kerk maakt een sterke groei door. In 1982 is gestart met twaalf leden. Dat zijn er inmid dels 340. Daarmee vormt men de grootste Kerk van de Nazarener in West-Europa. In september moet het gebouw in gebruik wor den genomen, zo is de planning. De Hoekse politie gaat de komende twee we ken in bepaalde gevallen waarschuwen voor fout parkeren. Vooral in de dorpskern is een si tuatie gegroeid waarin fout parkeren gedoogd werd. De laatste tijd echter is er in toenemende mate sprake van overlast, aldus de politie. Na de waarschuwingsperiode wordt men onher roepelijk op debon geslingerd. Schiedam woensda&24 februari Opening expositie Jaap Verweij sr. (schilde rijen), bibliotheek Noord. Bachplein 589, t/m 13 maart. Psychometric-avond, wijkcentrum Nieuw- land. Wibautplein 1 Co, 20.00 uur. donderdag 25 februari Start cursus bloemschikken. Blauwe Brug, 13.30 uur. Concert mandolineorkest ONI, Huize Spa land. 19.30 uur. Jamsessie. Podium, 21.00 uur. Vlaardingen woensdag 24 februari De markiezin (toneel met Willem Nijholt en Allard van der Scheer). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. donderdag 25 februari Lunchconcert Grote Kerk, Aad Zoutendijk, 12.45 uur Lezing over Donau (Ver. Huiswouwen), Tri angel. 14.00 uur. Grand theater cabaret diner. Harmonie, 19.30 uur. Raadscie Financiën. 20.00 uur. De Pijnbank (cabaret). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Twin Peaks (film). Stadsgehoorzaal. 20.30 i'iaaajiuij woensdag 24 februari Bridgecursus. Koningshof, 19.30 uur. donderdag 25 februari Bridge, Koningshof. 19.45 uur. VERKOOPADRESSEN Hoek van Holland P. Vervsnne Prins Hendrikstraat 265. Tel. 01747-82516 Maassluis Jan Booster Lederwaren Koningshoek 923-14. Tel. 01899-13243 Schiedam De Blocktrent Groenelaan 99a. Tel. 010-4730525 Schiedam Tabakshop De Bot Hof. v. Spaland 6. Tel. 010-4714083 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80. Tel. 010-4265513 Schiedam Tabakspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58. Tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel. 010-4267613 Schiedam B. P, H, Janse Broersvest 8a. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakspeciaalzaak Nico Smitshoek P J. Troelstralaan 31. Tel. 010-4703037 Vlaardingen Tabakswinkel „Op de Hoek" Diepenbrockstraat 133. Tel. 010-4344892 Vlaardingen Tabakspeciaalzaak Nico Smitshoek De Loper 82. Tei. 010-4742997 GEEN MOOiER LOT DAN 'N STAATSLOT Het echtpaar Ham: 'Waar hebben we het aan te danken? We hebben altijd zoveel plezier...' Foto Roei Dijkstra Schiedam - De 84-jarige Anna Ham was deze week zestig jaar getrouwd met de nu 88-jarige Siem Ham. Ze is eigenlijk import. „Ik ben hier in 1916 vanuit Ko blenz gekomen. Het was oorlog en ik mocht zes weken in Neder land bij een tuinder in Nootdorp logeren. Ik had het er zo naar m'n zin dat ik graag wilde blijven. Dat kon niet direct, maar toen ik weer naar Nederland kwam ben ik voorgoed terecht gekomen bij een broer van die tuinder." Anna ging naar school en werd op 13-jarige leeftijd kindermeisje bij een gezin met zestien kinderen. Na een paar jaar werd zij huis houdster bij de gebroeders Lans bergen in Kethel. „Mijn vriendin was toen ene Co van Mil. Co had een vriendin die bevriend was met de zus van Siem. Ik kwam daar weieeens thuis, nou dan weetje wel hoe het gegaan is.'' Siem begint te lachen als hij zijn vrouw hoort vertellen. „Ja, het raakte eigenlijk aan op de kermis op de Rotterdamsedijk." Zijn vrouw interrumpeert: „Ja. hij dacht natuurlijk 'nou heb ik pik in het bakkie'. Je moet weten, mijn man was toen onderhand al 28. Hij had wel verkering gehad hoor, met ene Ploon geloof ik dat ze heette, uit Maasland. Maar ja. dat was wel een eind fietsen en toen hij een keer op z'n fiets op weg naar Maasland was natgere gend, was met de regen ook de liefde weggeregend." Een half jaar later trouwde het stel. „Het was een drama. Wij trouwden in Kethel en er moesten papieren van mij uit Duitsland komen. We hadden al getekend en nog drie weken te gaan voor de trouwdag. Weetje wat de wethou der zei? 'Zou je er niet van af zien? Het wordt een dure bruid.' Maar de trouwdag moest natuur lijk doorgaan en de papieren kwa men alsmaar niet. Uiteindelijk kregen we de papieren via een bij dehante oom, een dag voor de trouwdag." .,De zes kinderen kwamen nooit melk tekort. Ik heb zo'n 27 jaar op de melkauto gezeten. In '48 ben ik overgestapt naar Bols. Eerst melk en toen jenever, altijd wit spul. Ik ben daar 21 jaar meesterknecht geweest en je kan dus zeggen dat ik een echte Ketellapper ben," vertelt pa. De familie is uitge breid met 10 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. „We hebben nog altijd zo'n ple zier," verzekert de heer des hui zes. „Gisteren hadden we een feest. Nou het was grandioos. Vannacht lagen we op bed en wc zeiden tegen eikaar: „Waar heb ben we het allemaal aan te dan ken, wij hebben altijd zoveel ple zier..." Schiedam - Een meerderheid van de fracties in de Schiedamse gemeenteraad heeft geen be zwaar tegen het heffen van en treegeld m het Stedelijk Mu seum. Alleen de WD is tegen. In de raadscommissie van wet houder Chris Zijdeveld (Cultuur) bleek deze week dat politiek Schiedam het redelijk vindt als museumbezoekers voortaan een bedrag van ongeveer drie gulden entree gaan betalen. Voor kinde ren zou half tarief gelden. Op die manier zou de gemeente een klein deel van de investeringen in het gebouw en de kunstcollectie terug kunnen verdienen. Het Ste delijk Museum aan de Hoogstraat is een van de laatste gratis toegankelijke musea in Zuid-Hol- land. De WD vindt het onrechtvaardig dal Schiedammers voortaan een kaartje voor het museum moeten kopen. Raadslid Gerard Verhuls- donk merkte op dat de Schiedam se bevolking al meebetaalt aan het instandhouden van het ge bouw en de collectie. „Dan is het niet redelijk dat ik als burger ook nog eens moet betalen om te zien wat er met dal geld wordt ge daan." Ook het idee, neergelegd in een ambtelijke notitie, om bij grotere exposities hogere toegangsgel den te heffen werd door de com missie aanvaard. Voor zulke ge vallen wordt gedacht aan een toe gangsprijs van een tientje of meer. Voor houders van de mu seumjaarkaart en de Rotterdam- pas zouden kortingen gaan gel den. Overwogen wordt om het museum één dag of middag per week gratis open te stellen. Vlaardingen - De Vlaardingse Welstandscommissie is gisteren op enkele details na akkoord ge gaan met het verbouwingsplan voor het Weeshuis. Architecten bureau Geluk en Treurniet moet alleen nog uitgebreider omschrij ven welke materialen en kleuren cr zullen worden gebruikt. Het verbomymgspian gaat uit van twaalf woningen op de eerste ver dieping, met op de begane grond kantoren en bedrijfsruimten. Op drachtgever is het Vlaardingse Aannemingsbedrijf Werner BV. Het plan is al eerder in de Wel standscommissie aan de orde ge weest. De commissie had vooral moeite met de materiaalkeuze voor de galerij langs de woningen, waar de ontwerper transparant mate riaal voor wilde gebruiken. Zo'n glazen 'schijf langs de gevel zou aan het karakteristieke pand ech ter damg afbreuk doen, oordeelde Welstand. In de jongste versie is gekozen voor 'open' materiaal, waarschijn lijk hout. Ook de pilaren waaraan de galerij met tuien wordt opge hangen zijn aangepast. Vlaardingen - De oppositiepartij en in de Vlaardingse raad hebben gisteravond DC6-wethouder Ton van der Steen fel bekritiseerd omdat hij volgens hen een loopje neemt met de inspraak. Vooral de WD en de SP hekelden de be stuurder. De kritiek barstte los bij de 'ver waarloosde' inspraak rond de plannen voor het nieuwe winkel gebied in het centrum van Gaar dingen. In november bleek dat de projectgroep Centrum nog steeds niet was gehoord over de plannen en dat de raadscommissie Stads ontwikkeling daar wel behoefte aan had. De projectgroep werd ge raadpleegd. maar dat gebeurde pas vorige weck, „Wat is er al die tijd gedaan?" vroeg WD'er Henk Rovers ui vei se mdlen. „Niks," bleek uiteindelijk het antwoord van wethouder Van der Steen. „Maar dat is toch schandalig," was meteen de volgende vraag van Rovers. „Vindt u?" reageerde de wethouder, die het alleen over „formele" plichten had. Niet al leen het late tijdstip, maar ook de wijze waarop om advies was ge vraagd aan de projectgroep lever de kritiek op. Met name van leden uit de projectgroep zelf. die gis teravond aanwezig waren in de raadscommissie Stadsontwikke ling. Ze meldden reeds enkele ja ren geen fatsoenlijk vergaderstuk meer te hebben gekregen. Ook daar wist de wethouder niet van. SF'er Remi Poppe constateerde dat het met de inspraak m Gaar dingen „alleen maar rotter" is ge worden met D66 in het college. Maar voor PvdA-fractieleider Bert Kandel was het allemaal ,.re- gelneverij" van de oppositiepar tijen. Royers zei daarop dat ook de PvdA had gewaagd om een vol waardige reactie van de project groep Centrum. ..En mag ik de wethouder daar dan aan houden? "aldus de WD'er. Uiteindelijk stemden de WD. SP, Groen Links en Burger Belangen tegen de gang van zaken. De co alitiepartijen PvdA. CDA en D66 steunden de wethouder. Overigens was Van der Steen er evenmin van op de hoogte dat zijn collega-wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoeven (Econo mische Zaken) haar raadscom missie een bepaald onderzoek had beloofd in verband met het Weeshuis. Dat betrof de gevolgen van de realisering van zevenhon derd vierkante meter bedrijfs vloeroppervlak in het mettertijd opgeknapte gebouw. Van der Steen vond die eis ook maar „onzin", zo zei hij. om ver volgens lachend zijn hand voor zijn mond te houden, alsof hij dat woord niet gezegd had. Schiedam - Het Stadskantoor is bij verschillende ambtelijke dien sten niet populair meer als werk plek. In navolging van de dienst Sport en Recreatie willen nu ook de onderwij s-ambtenaren de wit te toren aan het Stadserf verlaten. De dienst Educatie wil zich vesti gen in een nieuw gebouw naast scholengemeenschap Schraven- lant. Met de nieuwbouw is ruim twee miljoen gulden gemoeid De wens om te verhuizen komt volgens hoofd Ger Kruijt van de dienst Educatie voort uit de be hoefte aan een 'eigen gezicht'. De o i idenvij s-ambtenaren vinden dat zij in de ambtelijke kolos voor de buitenwereld een anoniem be staan leiden. De relaties met de doelgroepen kunnen volgens de onderwij s-ambtenaren beter wor den onderhouden in een eigen ge bouw. In een nieuw gebouw denken de ambtenaren ook meer faciliteiten te kunnen bieden voor de onder wijswereld. In deze overtuiging is de dienst Educatie gesterkt door de ervaringen van Sport Recre atie. Ambtenaren van deze dienst stellen dat zij na de vei huizing naar het nieuwe gebouw bij sport hal Margriet nauwere contacten met de sportwereld hebben. Voor het Onderwijsvoorrangsge- bied Schiedam wordt ook een plekje ingeruimd in het nieuwe gebouw. Deze dienst maakt nu r.og gebruik maakt van een te slo pen gebouw aan Mgr. Nolenslaan. Beneden-Maas heeft hier ook een paai- lokalen in gebruik. De school voor kort-middelbaar be roepsonderwijs wordt in het plan gevestigd aan de Burgemeester van Haaienlaan. Dat schoolge bouw is nu in gebruik bij basis school De Kameleon/De Harleki- no. Ms compensatie krijgt de ba sisschool een semi-permanent ge bouw naast de hoofdvestiging aan de Thorbeckesmgel. De verhuizing van de dienst Educatie valt samen met een gro te verhuisoperatie in het onder wijs. Zo wordt het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouder slaan na het vertrek van het Educatief Centrum voor Volwas senen (ECV) gegund aan basis school Sint Jozef, dat een tweede gebouw nodig heelt. Andere scholen met ruimtege brek krijgen ook een gebouw er bij. De Annie M.G. Schmidtschool is een jaar na de opening reeds te klein. De school krijgt cr nu twee lokalen bij aan de Aleidastraat. De islamitische basisschool El- Furkan aan de Eduard van Bei- numlaan krijgt in het voorstel de beschikking over de voormalige St. Maitinusschool in Tuindorp. Dit gebouw is op het moment in gebruik bij het Mcrcunus-colle- ge. Op haar beurt verkast deze in stelling voor volwassenenonder wijs naar een schoolgebouw aan de Burgemeester van Haaren- laan. Deze lokalen zijn nu in gebruik als bijgebouw bij scholengemeen schap Buiten De Veste. Als alter natief krijgt deze schooi de be schikking over eer. semi-perma nent gebouw aan de Van Hogen- durpstraat. schuin tegenover het hoofdgebouw van de school. De doorschuifactie van de scho len biedt efficieney-voordelen. Als gevolg van de verhuizing kun nen de gebouwen beter worden benut. Dit levert de gemeente jaarlijks een voordeel van 250.000 gulden op. Van dit geld wordt 183.000 benut om de jaar la sten van liet nieuwe gebouw van de dienst Educatie te dekken. De rest van het geld moet de dienst inleveren bij de algemene dienst. Hoofd Ger Kruijt van de dienst Educatie vindt deze bezuiniging niet onredelijk „Dat is het wissel geld dat we moeten betalen. De betrokken scholen zijn beter af en dat is belangrijk. In zijn alge meenheid kan ik zeggen dat Schiedam veel geld over heeft voor onderwijs. Naast de rijksbij dragen stelt de stad jaarlijks ze ven miljoen gulden beschikbaar voor onderwijs. Met dat bedrag zitten we in de kopgroep."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2