Rotterdam 13 Stads TV kan een jaar doorgaan Herdenking deportatie uit joods ziekenhuis Rotterdamse arts Tutuhatunewa nieuwe president RMS Pleidooi voor lift bij metro Russische tiener presenteert CD Bedrijf vrijgesproken na dood werknemer Blijdorp is nummer drie Tien man aangehouden bij drugsactie Dordt Redactie kleiner; programma's bijna hetzelfde; 1,2 miljoen gulden van gemeente Simons: hulpverlening aan tienermoeders moet beter #8 Nieuwe actie 'open' rolluik Overval op pompstation CNV klaagt fabriek aan Jeugdpolitie decentraal Bierwinkels verkocht I Rotterdams Dagblad Zaterdag 27 februari 1993 Rotterdam - Er moeten liften komen in alle metro stations tussen het Centraal Station en Spijkenisse om de toegankelijkheid voor gehandicapten en ou deren te verbeteren. Dat stellen de Vereniging van Gehandicaptenorganisaties Rotterdam en de stede lijke adviescomissie Ouderenbeleid vandaag in een brief aan minister Maij-Weggen (Verkeer en 'Water staat), waarin zy haar om de benodigde subsidie vra gen. Ze zijn het hierover eens met B en W van Rotter dam. Tot op heden is deze Noord-ZuidJijn de enige metroverbinding in Nederland, waar liften ontbre ken. Het bouwen van liften kost bijna twintig miljoen gul den. De vereniging en de commissie wijzen erop dat deze maatregel op den duur ook geld oplevert. Meer mensen met een handicap kunnen dan gewoon met de metro mee en zijn niet meer gedwongen thuis te blijven. Bovendien vervallen de kosten van duurde re voorzieningen als taxigebruik. Irma Mezu- eva, 'ape trots' op haar eerste CD. Foto Jasper Juinen Rotterdam - Je zult maar 17 jaar zijn, in Moskou wo nen, uitgenodigd worden voor een internationaal pianoconcours en dan nog winnen ook. Irina Mezu- eva overkwam het vorig jaar tijdens het vierde Edu- ard Flipse-eoncours. Aan haar successen lijkt geen eind te komen: gisteren presenteerde de veelbelo vende Russische pianiste haar eerste CD in het Rot terdamse bibliotheektheater, .Apetrots is ze," zei voorzitter Klaas Aalders van de Eduard Fiipse Stichting, Irina zei erg verbaasd te zijn met dit succes in Nederland. Ze verschijnt in eens op televisie, reist de hele wereld rond en komt haast niet toe aan haar studie bij de bekende Russi sche pianist Vladimir Tropp. Wie Irina Mezueva wil zien optreden, kan vandaag terecht by muziekinstrumentenhandel Joh. de Heer en zaterdag 6 maart by Wijnand van Hooff in boek handel Donner. Donderdag 4 maart is ze te zien op Stads-tv en mogelijk volgende week zaterdagavond bij Sonja op Nederland 3. Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam acht niet bewezen dat het bedrijf Tankcleaning Rotterdam schuldig is aan het ongeluk, dat op 3 januari 1991 het leven kostte van een 29-jarige werknemer. Officier van Justitie mr. L de Jonge had de maximale straf te- gen Tankcleaning geëist (een boete van 25.000 gul den), omdat zij het bedrijf schuldig achtte aan het in gevaar brengen van de gezondheid en veiligheid van werknemers door het materieel slecht te onderhou den, waarmee zij moesten werken. Bij het ongeluk van 3 januari 1991, dat zich voordeed op het helicopterdek van het bij Verolme Botlek BV gelegen booreiland Glomar Biscay II, werd de werk nemer dodelijk, getroffen door een 160 kilo zwaar deksel van een onder druk gezette vacuümkar. Bij de rechtszaak op 15 februari draaide het voor de rechtbank om de vraag, of de werknemer om het le ven was gekomen door fouten van de man zelf of door slecht onderhoud van de vacuümkar. Biijdorp-directeurTon Dorrostein (tweede van links) enKuno Bleijenberg, hoofd levende have van de diergaarde, ontvan gen een gezelschap van deShanghai Zoo. Het bezoekhad gis teren te maken met een wederzijdse schenking van diersoor ten. Zo krijgt Blijdorp mandarijnslangen voor de fok en herten uit Tibet. Foto Jasper Juinen Rotterdam - De Rotterdamse diergaarde Blijdorp heeft vorig jaar het op twee na hoogste aantal bezoe kers van alle Nederlandse dierenparken gehaald. Al leen het Noorder Dierenpark in Emmen en de Am sterdamse dierentuin Artis trokken meer mensen. Het Noorder Dierenpark trok vorig jaar 1,7 miljoen bezoekers, tweehonderdduizend meer dan het jaar daarvoor. Artis werd in 1992 bezocht door ruim 1,1 miljoen belangstellenden, iets meer dan in 1991. Diergaarde Blijdorp zag vorig jaar 1.088.671 dieren liefhebbers langs de kassa's gaan, 85.000 meer dan het jaar daarvoor. Dordrecht - De Dordtse politie heeft bij een actie in de PA de Genestetstraat tien inwoners aangehou den Vijf van de verdachten zouden op straat in ver dovende middelen hebben gehandeld. De andere vijf waren klanten. Bij de actie werden kleine hoe veelheden cocaine en heroïne in beslag genomen. De dealers, van 17 tot 27 jaar oud, zijn voorgeleid aan de officier van Justitie. Vier verdachten zijn in voor lopige hechtenis genomen. De vijf kopers, Dordtena- ren van 22 tot 32 jaar oud, werden donderdag na ver hoor op vrije voeten gesteld. Bij de actie waren vijf tien politiemensen betrokken, inclusief een aantal hondengeleiders. De actie vond plaats na aanhou dende klachten vanuit de buurt. Door Han \ran der Leu r Rotterdam - Het college van B en W is gisteren in grote lijnen akkoord gegaan met het bedrij fsplan voor Stads TV, zoals dat is opgesteld door interim-manager W. Boon. Kernpunten uit het bedrijfsplan zijn onder meer een budget van 2,1 miljoen per jaaT, een aanzienlijke verkleining van de huidige redactie die Stads TV maakt, en het gebruikmaken van het Omroepbedrijf Rotterdam BV als enige leverancier van faciliteiten. De ge meente wil per maand 100.000 gulden in Stads TV steken. De verwachting van Boon is dat meer dan zestig procent van de huidige mensen in vaste dienst en de via het Omroepbedrijf be taalde freelancers meekunnen in de nieuwe constructie. Vaste dienstverbanden zullen wel wor den omgezet in tijdelijke tot 1 ja nuari 1994. Er zal zo spoedig mo gelijk een nieuwe hoofdredacteur worden aangezocht. Het personeel van Stads TV wordt maandag officieel ingelicht, maar men heeft wel al vernomen wat de grote lijnen van het bedrijfsplan zijn. De redactie stemt daar niet mee in en wil een eigen be drijfsplan presenteren. Volgens het personeel van de lokale om roep is het uitgangspunt van de interim-manager verkeerd, omdat hij in zijn bedrijfsplan zou uitgaan van een (te) beperkte hoe veelheid geld en vervolgens daar aan de manier van TV-maken zou aanpassen. Dat zou gaan neerko men op kortere programma's, ge maakt door minder mensen en met minder materiaal en kwali teit. Bezwaren Interim-manager Boon kan zich de bezwaren bij het personeel van Stads TV voorstellen, maar meent dat de programmatische en in houdelijke ideeën niet ver uit elkaar liggen. In de visie van Boon zullen de programma's van Stads TV in grote lijnen hetzelfde kunnen blijven, met als hoofdele menten nieuws, sport en een 'Rot terdamse en actueler magazine'. Omdat er met minder camera uren gewerkt moet worden, zal er meer nieuws vanuit de studio ko men. Bovendien zal er worden ge werkt met één redactie, die flexi beler inzetbaar moet zijn. De re dactie vreest dat het ten koste gaat van beeldtechnische en in houdelijke kwaliteit en dat de helft van de medewerkers er uit gaan. De journalistenvakbond NVJ is ingeschakeld. Begroting Tot nu toe zijn de echte kosten van het maken van Stads TV steeds geraamd op 3,8 miljoen gulden per jaar. Per maand komt dat neer op ongeveer drie ton. waarvan tweederde gedekt moet worden uit inkomsten uit reclame en uil winst van het Omroepbe drijf Rotterdam BV, dat de pro gramma's voor Stads TV maakt. Voor de gemeente zou er dan nog een bedrag van één ton per maand resten. De inkomsten uit reclame en OBR zijn echter voor een belang rijk deel weggevallen, waardoor de gemeente voor een belangrijk deel had moeten opdragen voor de kosten van het maken van Stads TV, Ondanks de inmiddels sterk gewijzigde omstandigheden en te optimistisch gebleken prog noses, is dat bedrag van een ton 'blijven hangen'. In het bedrijfsplan van Boon wordt nu uitgegaan van een be groting op jaarbasis van 2,1 mil joen gulden, waarvan de gemeen te 1,2 miljoen op zich neemt. Het resterende bedrag van 9 ton moet voor ruim de helft komen uit re clame en zendervergoeding. Die inkomsten zijn volgens Boon 'hard' en ook over het overige deel van het bedrag is hij optimis tisch. Tiesma De bezwaren van het personeel richten zich bij monde van woord voerder Wiert Omta ook op hel feit. dat de banden tussen Stads TV' en het Omroepbedrijf Rotter dam BV van directeur Henk Ties ma blijven bestaan. Tiesma heeft in december van het vorig jaar zijn rechtstreekse bemoeienissen met Stads TV beëindigd met de komst van interim-manager Boon. Het Omroepbedrijf blijft nu toch het enige toeleveringsbe drijf. dat bovendien de admini stratie en andere werkzaamheden voor Stads TV gaat doen. Interim-manager Boon heeft een aantal redenen voor deze keuze, maar noemt als belangrijkste: „Niemand kan momenteel zo goedkoop leveren als het Om roepbedrijf. Ik kan me de huiver bij de redactie wel voorstellen, maar ook het Omroepbedrijf moet een veer laten en voor veel minder geld faciliteiten leveren." Hoewel er nu na een lange perio de van onzekerheid meer duide lijkheid bestaat rond Stads TV. zullen zich rond de lokale omroep meer ontwikkelingen blijven voordoen. In de regio rond Rotter dam zal er in de toekomst nog maar ruimte zijn voor één gewes telijke omroep, iets wat gevolgen kan hebben voor zowel Radio Rijnmond als Stads TV. Boven dien zal de regeling van de in komsten uit reclame in de nieuwe mediawet veranderen. De redactie van Stads TV voert momenteel al gesprekken met Radio Rijnmond over mogelijke vormen van samenwerking. Boon hierover: „Als er straks maar één gewestelijke omroep kan zijn, dan zijn er twee mogelijkheden: de sterkste overleeft, of je zoekt een samenwerking waar alle par tijen beter van worden. Ik ben voorstander van het laatste." Rotterdam - Staatssecretaris Si mons (Volksgezondheid) heeft vrijdag in Rotterdam de plaatse lijke hulpverleningsorganisaties opgeroepen om beter samen te werken. Uil een studie naar de hulpverlening aan zwangere meisjes en tienermoeders blijkt dat het daar nogal aan ontbreekt. Hulpverleners en beleidsmede werkers moeten wat meer „over de schutting" kijken, stelde de staatssecretaris. Daar hoeven niet meteen grote, nieuwe gebouwen voor te komen. Beleid en hulpver lening moeten het meer zoeken in samenwerking, goede voorlich ting en preventie en ook in het be ter inspelen op de situatie. Uit het vrijdag gepresenteerde onderzoek, uitgevoerd in op dracht van het Emancipatiebu reau Riet Hof en de Contactgroep Vrouwen en Sociale Vernieuwing, blijkt dat de betrokken organisa ties nauwelijks van elkaar weten wat ze doen. Ook zijn er nauwelijks cijfers be kend, Samenwerking en registra tie, luiden de aanbevelingen. Si mons herinnerde eraan dat het met geboorteregeling niet slecht is gesteld in Nederland: het laag ste percentage tienerzwanger schappen en -huwelijken en het laagste abortuscijfer ter wereld. Dat houdt niet in dat aandacht voor seksualiteit en geboortere geling niet meer nodig is, bena drukte hij. Loco-burge meester Pim Vermeulen onthult de plaquette bij het voormali ge Joods Zie kenhuis aan de Schiet baanlaan. „Iedere stad heeft zijn ei gen geschie denis, die een dergelijke herdenking rechtvaar digt," stelt Vermeulen vast. Foto Niels van tfer Hoeven/ Rotterdams Dagblad Rotterdam - De stromende regen tijdens de onthulling was bijna symbolisch voor het leed, dat op deze plek is geleden. Gisteren was het precies vijftig jaar gele den, dat de Duitsers opdracht ga ven om alle joodse moeders, kin deren en bejaarden uit het voor malig joodse ziekenhuis aan de Schietbaanlaan via Westerbork af te voeren naar de concentratie kampen. Alle reden voor een her denking. Onder de aanwezigen tijdens de bijeenkomst waren veel mensen, die aangesloten zijn bij de joodse gemeenschap. Som mige onder hen proberen nu nog te achterhalen, wat er na die dag met hun grootvader is gebeurd. Wethouder Vermeulen nam het eerste exemplaar van een lesbrief in ontvangst, die bestemd is voor alle schoolkinderen in Rotter dam. De brief is bedoeld om kin deren bewust te maken van de ge varen van antisemitisme en ras sendiscriminatie. Vermeulen be nadrukte „dat het van groot be lang blijft om uit het verleden le ring te trekken voor het heden." Rotterdam - De 69-jarige Rotter damse arts Frits Tutuhatunewa is, zoals verwacht, door de Moluk se eenheidsbeweging Badan Persatuan aangewezen als opvol ger van ir. Manusama als presi dent van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken, de RepubHk Maluku Selatan (RMS). Een nieu we leider van een volk, dat zich in ballingschap bevindt. De radicale geluiden over het streven naar een vrije Molukse re publiek lijken verstomd. Het Mo lukse volk is geïntegreerd in de Nederlandse samenleving, velen van de jonge generatie doen het verlangen van hun ouders als uto pisch af, maar nóóit zal iemand uit Tutuhatunewa's mond horen dat de RMS dood is. Hoe verder weg het lijkt, hoe meer het doel nabij is, is de stellige overtuiging van de nieuwe president. En toch is Tutuhatunewa een reëel mens. Het 'instituut' Manusama opge volgd... Tutuhatunewa krijgt de bijna onmogelijke taak 'de zaak' levend te houden. Een zaak die bijna automatisch is gekoppeld aan die ene naam, die tientallen jaren synoniem was voor de RMS, ir. Johan Alvarez Manusama. Van wie wel eens werd gezegd dat met zijn afscheid ook het ideaal van een vrije Molukse republiek zou verdwijnen. Frits Tutuhatunewa moet het tegendeel gaan bewijzen en daar ziet hij niet tegenop. Tutuhatunewa is net zo Moluks vriendelijk, innemend en gastvrij als de ingenieur uit Capelle aan den IJssel. Maar in tegenstelling tot hem (nog) niet gewend op de voorgrond te staan. Een onbe schreven blad? Een man die plot seling vanuit de anonimiteit naar voren wordt geschoven? Voor de buitenwacht misschien wel, maar niet voor de Molukse gemeen schap in Nederland. Frits Tutuha tunewa is een gerespecteerd man bij zijn volk. Lid van de Molukse eenheidspartij Badan Persatuan, adviseur van Manusama, minis ter in zijn kabinet-in-balling- schap. We moeten achttien jaar terug om de naam tegen te komen in een van die duistere perioden uit de Molukse geschiedenis in Neder land, de eerste treinkaping by Wij ster, december 1975. Toen haalde Tutuhatunewa op verzoek van het kabinet-Den Uijl twee zwangere vrouwen uit de trein, „Ik kende die jongens. Wie mij overhoop wil schieten, moet van goeden huize komen." Oude garde Hij is van de oude garde, volgens traditie: de Adat. Een kwestie van respect. „Nu nog is er geen jonge re die klaar staat om het vaandel te gaan dragen, maar degene die na mij komt zal iemand uit de tweede generatie Molukkers zyn, iemand die er niet geboren is.': Het pionierswerk is verricht door Manusama, 82 jaar inmiddels, de president wiens gezondheid de laatste jaren te wensen over laat en op wie de kritiek kwam dat zijn functioneren als president daar door te lijden heeft. Velen zijn het met zijn manier van leiderschap niet meer eens. anderen zeggen dat hij de sociale problemen van zijn volk in ballingschap heeft verwaarloosd. Hij zou zich vol gens deze groep slechts hebben biindgestaard op zijn ideaal van een viije Molukse republiek. Ma nusama heeft ook altijd toegege ven dat dat zijn eerste prioriteit was. Leider Tutuhatunewa wordt de derde president in ballingschap (Chris Soumokil was de eerste; hij werd in 1966 op het eiland Ceram door de Indonesiërs gefusilleerd). „Manusama moest een volk lei den, dat bestond uit soldaten die het wapengeweld in Indonesië uiteindelijk moesten ontvluchten uit lijfsbehoud. Mensen die slechts de gewapende strijd ken den. mensen met een lage oplei ding, want hoger opgeleiden wer den immers geen soldaat." Zelf is Tutuhatunewa nauwelijks KNIL-soldaat geweest. „Eventjes maar. het mag geen naam heb ben. Ik ben op 23 juni 1951 met fa milie mee naar Nederland geko men. Toen zat ik al in Batavia, het tegenwoordige Jakarta, op'de Ge neeskundige Hoogeschool. Daar werd ik verwijderd omdat ik de RMS-gedachte aanhing en er geen afstand van wilde nemen, net als alle andere Molukse stu denten. Ik heb gevangen gezeten, ben geslagen en met de dood be dreigd. Maar kijk wat ons volk heeft, voortgebracht: leidingge venden, academici, artsen, land bouwkundigen. En we hebben het zelf bevochten. Wij moeten als Molukse minderheid het dubbele presteren om hetzelfde te berei ken als een Nederlander en on danks alle problemen die onze mensen hebben, werkloosheid, verslaving, is ons dat gelukt. Het is zodanig gelukt dat ik wel eens het idee heb dat de Molukkers als voorbeeld dienen voor het min derhedenbeleid van de Neder landse regering. En dat terwijl het tien jaar geleden hopeloos leek." Uit een volk van KNIL-soldaten is volgens Tutuhatunewa nu het po tentieel voortgekomen dat zonder wapens, maar met menskracht en kennis de strijd voor terugkeer naar een vrij Molukken kan voortzetten. „We hebben hier de mogelijkheden vergaard om daar, op de Molukken, een maatschap pij op poten te zetten en le bestu ren, als dat ooit van ons wordt ver langd. En in die situatie word ik president nu. Ja, je kunt rustig zeggen dat ons volk zich hier ge setteld heeft." Hij glimlacht als hem wordt ge vraagd of de Sedjarah Kesabaran, de 'geschiedenis van het geduld', voor zijn volk niet te lang duurt. „Het vuur is niet gedoofd. Mijn kinderen zijn fanatieker dan ik. Kijk, we zitten hier goed in Ne derland. niet iedereen zal terug willen als de tijd daar is. Maar mijn kinderen zeggen net als ik: wat doet een Tutuhatunewa tus sen de Bakkertjes, de De Vriesjes en de Janssens. Dat leeft nog wel degelijk. We lopen er niet militant bij, maar dat wil niet zeggen dat we het te grabbel hebben gegooid We blijven Molukkers. Onze cul tuur, ons land en ons ideaal ver loochenen we nooit." Erfgenaam Of hij net zoveel geduld heeft als Manusama? „Misschien wel meer geduld," zegt de voormalige huis arts uit Friesland, tegenwoordig woonachtig in Rotterdam en als medicus verbonden aan de Mo lukse stichting voor verslavings zorg Tjandu in Utrecht en aan het Landelijk Ontwennings Centrum voor Molukkers in Leusden. „Ik zal het, net als Manusama, mis schien niet meer meemaken dat ik een voet op vrije Molukse bo dem zet. Mijn ouderlijk huis staat daar nog, op Ambon en ik ben er de enige erfgenaam van. Het wordt nu beheerd door familie en het is de vraag of ik het ooit terug zie. Ik leef en werk hier, in Neder land. Deze maatschappij heeft me opgeleid en gevoed. En daarom heb ik, zolang ik hier ben, de plicht om te zorgen dat deze maatschappij blijft draaien." En die verantwoordelijkheid gaat wat Tutuhatunewa betreft heel ver. „Als er ooit een vreemde mo gendheid dit land aanvalt, zal ik voorop lopen om het te verdedi gen. En ik weet dat velen van het Molukse volk er zo over denken, ook de jongeren. Hier hebben we ons ontwikkeld. Maar het doel blijft terugkeer naar ons eigen land." Rotterdam - De gemeente gaat opnieuw proberen om winkeliers enthousiast te maken voor de plaatsing van transparante rollui ken. Wethouder Linthorst (Economi sche Ontwikkeling) heeft op kor te termijn een evaluatie toege zegd, waarin wordt bekeken hoe het bestaande plan nieuw leven is in te blazen. D66-fractievoorzitter Francisca Ravestein vindt het onbegrijpe lijk dat met name op de Lijnbaan overal nog metalen rolluiken zijn geplaatst, terwijl de gemeente toch subsidie geeft op vervanging door doorzichtige luiken. Rotterdam - Een onbekende man heeft gisteravond om kwart voor tien een overval gepleegd op een benzinestation aan de Tjalklaan in Rotterdam-West. Hij bedreigde de pompbediende met een vuurwapen en ging er vandoor met enkele honderden guldens. Rotterdam - De Hout- en Bouw bond CNV gaat de Rotterdamse meubelfabriek Lems van derVen aanklagen bij de SER-fusiecode- commissie. De bond moest de fusie met het Hilversumse bedrijf Van Brakel uit de krant lezen en dat is in' strijd met de gedragsregels. Het is volgens distrietsbestuur- der W. Kwappenberg de zoveelste keer dat de bond te maken krijgt „met de eigenzinnige directie". De Hout- en Bouwbond CNV had zich in het voorjaar van vorig jaar constructief opgesteld toen het bedrijf door moeilijkheden moest inkrimpen. „Er is toen zelfs door bemiddeling van ons een gesprek gevoerd met een overnamekandi daat. De directie gaf echter te kennen dat niet te willen, omdat men wel op eigen gelegenheid door zou kunnen gaan. Toch ging in oktober het bedrijf failliet en bleven bedrijfsvereniging, belas tingdienst en schuldeisers met de brokken zitten," aldus Kwappen berg. Plet bedrijf ging met een nieuwe BV weer van start, maar de bond werd hier volkomen buiten gela ten. Ook ligt de bond overhoop met het bedrijf over de verkiezingen voor de ondernemingsraad. De bond vraagt de bedrijfscommissie Meubel de verkiezingen ongeldig te verklaren, omdat de termijnen niet in acht zijn genomen en de bonden daardoor geen kandida ten konden stellen. „We zijn het beu dat het bedrijf ons als jojo denkt te kunnen ge bruiken,!' aldus Kwappenberg. Rotterdam - Wie aangifte wil doen van jeugd- en zedendelic ten, kan in Rotterdam voortaan terecht op vier politiebureaus: - Eendrachtsplein (Centrum); - Prins Hendriksstraat (Noord); - Dr. J. .J. P. Oudsingel (Oost); - Lopikstraat (IJsselmonde). Vanaf 1 maart is de Jeugd- en Ze denpolitie gedecentraliseerd. Vroeger zat ze alleen op het hoofdbureau en op bureau Maas haven. De nu doorgevoerde decentralisa tie maakt deel uit van het korps beleid, dat tot doel heeft om alle politiediensten zo dicht mogelijk bij het publiek te brengen. Zo hoopt de politie doelmatiger te werken. Rotterdam - Harry van de Wiel, horeca-exploitant te Rotterdam en eigenaar van het grootste bier winkelconcern in ons land, heeft zijn drie Bierwinkels van de hand gedaan. Ex-horeea-ondernemer Frank Kruynen - voormalig ei genaar van eetcafé de Spaanse Poort in de Oude Haven in Rotter dam - heeft de twee Rotterdam se zaken en de Delftse Bierwinkel gekocht. Tot voor kort werkte Kruynen als subsidie-adviseür voor bedrijven. De Bierwinkels krijgen een iet wat andere opzet. Op 4 maart wor den de zaken officieel 'heropend'. Medefirmanten zijn Arte van Wij nen en Wilco Eindhoven. Kruy nen is altijd al 'gek' geweest van bieren. In zijn eetcafé werden ook al meer dan tachtig soorten bier uit de hele wereld verkocht. De Bierwinkels voeren rond de vijf honderd merken. Kruynen maakt deel uit van Pint, dê landelijke Consumenten Bier Vereniging.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1