Waterweg 13 Henk Post heft het glas op Weeskindj I: '-F.i., VJROOM Winkelhart en Marjol Flore in actie voor Oekraïne VELDMAN ASSURANTIËN MAAK NU EEN KEUZE EN BEL DE BELASTING VOOR EÉN AFSPRAAK Voor nieuwe Schiedamse likeur is zelfs al belangstelling in Oostenrijk O.DM!NISTR,JIES Papier Keverlezing in Boshoek Wereldwinkel dicht Films in Streekmuseum Cursus Wijkwerkplaats Spelmiddag voor vrouwen Van Houwelingen van Oudheusden Algehele verzorging van uw aangifte voor slechts 100,00 Maak een afspraak (tel. 474.83,66) Dillenburgsingel 122 Vlaardingen administratiekantoor Rotterdams Dagblad Donderdag 4 maart 1993 Milieubewust als altijd, opende Schiedam als eerste gemeente in de regio eind vonge week met een sticker-actie het offensief tegen de papierverspilling. Er moet, vindt het gemeentebestuur, een einde komen aan de gewoonte van ondernemers ais warenhuizen, postor- aerbedri jven en bouwmarkten om hun folders ongevraagd bij ieder een m de bus te stoppen. Met een (gratis verkrijgbare) sticker op de brievenbus kan de burger duidelijk maken dat hij geen priis stelt op reclamedrukwerk. De uitgifte van anti-drukwerkstickers is een goed moment voor het stadsbestuur om zich eens te bezinnen op het eigen papierverbruik, De gemeente Schiedam is waarschijnlijk de grootste producent van bedrukt papier in de stad. Alleen al de stukken die verstuurd worden aan de gemeenteraadsleden moeten samen jaarlijks vele duizenden kilo's wegen. De interne nota's, memo's en praatpapieren die de ene gemeentelijke dienst naar de andere zendt zijn goed voor nog eens duizenden kilo's. Voor papier bestaat sinds enkele jaren een goed alternatief. Nu een groot deel van het ambtelijk apparaat is uitgerust met pe's moet het toch een koud kunstje zijn informatie op diskette uitte wisselen. Het is de hoogste tijd dat het stadsbestuur, al was het maar om het goede voorbeeld te geven, meer gebruik gaat maken van floppies, en het wat kalmer aan doet met papier. Als bedrijven hun drukwerk moe ten beperken, kan de gemeente niet achterblijven. PETER DE LANGE De Insektenwerkgroep (I\VG) van het KNNV houdt zich onder meer bezig met het in kaart brengen van de hier voorkomende insekten. Voor het inventarise ren van de kevers zoekt de IWG nog hulp. Natuur liefhebbers die wél belangstelling hebben maar niet over de juiste kennis beschikken kunnen vanavond -de keverlezing bijwonen in natuurcentrum de Boshoek aan het Bach plein. Die begint om 20.00 uur. De Wereldwinkel Schiedam is twee weken dicht als gevolg van een verbouwing. De winkel moet groter worden en de service aan het publiek verbeterd. In kopen kunnen tijdens de verbouwing worden ge daan in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat en wel tussen 13.00 en 16.00 uur. Woensdag 17 maart is de wereldwinkel aan de Lange Achterweg weer open. Vlaardingen Bij de tentoonstelling 'Watersnood 1953. door Vlaar- dingse ogen gezien.' in Streekmuseum Jan Ander son worden zaterdag 6 en zondag 7 maart tussen 14.00 en 16.00 uur twee films vertoond. De eerste gaat over de Vlaardinger Leen Maat. die de week na het werken in het rampgebied door de hofauto van de koningin van Soestdijk naar Vlaardingen werd gebracht. De tweede, drie kwartier durende, film toont het verloop van de overstroming. Voor langdurig werklozen, herintredende vrouwen en werkloze jongeren die ingeschreven staan bij het arbeidsbureau bestaat de mogelijkheid deel te ne men aan het nieuwe traject van de Wijkwerkplaats 'Oriëntatie op de kinderverzorging'. Daarin worden kinderverzorging en opvoeding, handenarbeid, sport en spel. Nederlands en sociale vaardigbeden behandeld. Het begint maandag 8 maart, duurt tot en met vrydag9 juli. Informatie: tel. 4717540. Internationale vrouwendag wordt maandag in Maas sluis gevierd in Le Carillon en de Schuurkerk. Er is een spelmiddag en 's avonds wordt een bekende film vertoond. De spelmiddag (13.30-15.00 uur) is in Le Carillon (toegang gratis en kinderopvang is gere geld). De film An angel at my table wordt vanaf 19.30 uur in de Schuurkerk vertoond. Entree ƒ5.-. Agenda Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Caret van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Schiedam donderdag 4 maart Jamsessie Podium. 21.00 uur. vrijdag 5 maart Schoolhandbaliwrnooi. Sporthal Margriet. 9 00-17 0 Vlaardingen donderdag 4 maart Five girls and a rope (film). Stadsgehoorzaal. 20 30 u Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Sander Sonnemans Schiedam - Ketel 1 is onge twijfeld bij iedere jeneverlief hebber wel eens tussen de lip pen gegleden en ook de likeu ren van De Kuyper en de moutwijnjenevers van Nolet worden overal in het land ge schonken. De Jonge Notaris van UTO wint meer en meer terrein, maar de andere alco holhoudende dranken van Schiedamse bodem. Proosje van Schiedam, Scvedam-je- never en het Grifiïoenbier lij ken typische versnaperingen waar louter en alleen in de Brandersstad naar wordt ge vraagd. Aan die reeks produk- ten is onlangs een nieuwko mer toegevoegd: Weeskind. De geestelijk vader van die ci- troenlikeur. zoals het etiket aan geeft, is Henk Post. Met de nodige promotie probeert de Schiedamse horecabaas zijn op ambachtelijke wijze geproduceerde 'borrel' naamsbekendheid te bezorgen. Daarin lijkt hij, een kleine maand voordat 'zijn' Weeskind officieel wordt gepresenteerd, redelijk ge slaagd want in diverse Schiedam se slijterijen en cafés is het gelige goedje verkrijgbaar. Post zelf is er een liefhebber van en neemt bijna dagelijks wel een glaasje van zijn eigen brouwsel tot zich. „Het is een smaakvol al ternatiefvoor mensen die jenever te sterk of te scherp vinden." prijst Post zijn fabrikaat aan ter wijl hij een glaasje inschenkt om het te laten proeven. „En." bena drukt hij. „het is een puur natuur lijk produkt. Dus geen toevoegin- Glunderend nipt Henk Post aan zijn eigen Weeskind. Nu ook a( interesse vanuit Oostenrijk. FotoEiten den Ouden/Roel Dijkstra gen van kleur-, geur-, smaak- of houdbaarheidstoffen en ook niet op basis van melasse-alcohol (sui kerhoudende alcohol, red.)." Met gedrevenheid praat de 41-ja- rige Schiedammer over de berei dingswijze van de drank. Dat kan ook niet anders, want nadat hij vijf jaar geleden zijn grammo- foonplalcnwinkeltje aan de Hoog straat verruilde voor tapperij 't Weeshuis, slechts enkele deuren verwyderd van het oude weeshuis aan de Lange Achterweg, dook hij in de boeken om zich de kennis van buitenlandse bieren »n gedis tilleerde dranken eigen te maken. Nu hij zelf een drankje op de markt heeft gebracht is er duide lijk sprake var. een uit de hand gelopen hobby. Post: „Dat kan je wel zeggen. Toen ik nog in mijn platenwinkel stond, werkte ik ook als discjock- ey en ik kwam dus nog wel eens ergens. Ik draaide veel in België en maakte daar kennis met de ve le soorten bier die er worden ge brouwen. Vanaf dat moment was ik besmet met het horeea-virus. #Veel van die biersoorten waren in Schiedam niet verkrijgbaar. Het leek mij aardig daar iets aan te gaan doen en ik greep die kans toen ik het leegstaande pand aan de Lange Achterweg op de kop kon tikken om er een café te be ginnen." De horeca-exploitant speciali seerde zich in specïaalbieren, werkte zich op tot Commissionair in bieren en behoort met het Weeshuis tot de 33 bijzondere bicrcafcs die zijn aangesloten bij de Alliantie van Bier Tapperijen en aan strenge eisen moeten vol doen. Sinds enige tijd is Post ook de uitbater van partycentrum de Branderskelder onder het Stede lijk Museum. Toch vist hij tijd vrij tc maken om zich in een nieuw avontuur te storten. „Het gebeurt eigenlijk voordat je er erg m hebt," moet de vriende lijke cafébaas lachen. „Tijdens een vergadering van de Alliantie van Bier Tapperijen werd geop perd om naast de spcciaaibieron ook de andere produkten meer aandacht te geven. Geen jus d'orange uit flessen maar vers si naasappelsap en meer van dat soort dingen. De verkoop van je never, brandewijn, advocaat en bitters loopt enorm terug. De oor zaak daarvan moet waarschijnlijk worden gezocht in de verminder de kwaliteit. Toen ik tijdens een cursus in Brugge F iorde vertei len over een zaak waarin alleen jenevers werden verkocht, inclu sief een hele serie fruitjenevers. ontstond bij mij het idee ook iets in die richting te doen." Post haalde de nodige boeken in huis, studeerde en probeerde een en ander uit. De meningen over de resultaten van zijn brouwsel- tjes liepen ver uiteen en het expe riment van de voormalig 'platen boer' leek mislukt. Geen van zijn probeerseltjes sprong eruit. Tot dat Post een kennis van distilleer derij de Ooievaar uit Amsterdam tegen het lijf liep. Voorzien van enkele adviezen ging Post weer aan het werk en hel Weeskind zag het levenslicht. „Zo eenvoudig is hel niet hele maal gegaan." aldus Post. „Er moest een goede verhouding tus sen de verschillende ingrediën ten worden gevonden. Daarna is een proeffles naar de Ooievaar ge gaan en is er weer iets aan de be reidingswijze veranderd. Maar het recept is mede ontworpen door de klanten. Ik heb hen voort durend laten proeven en aan de hand van hun meningen de re ceptuur steeds een beetje bijge steld. En als je bovendien weet dat ook het etiket nog moest wor den ontworpen en er voor het pro duceren en vervoeren aan allerlei wetten moest" worden voldaan, kan je je waarschijnlijk wel voor stellen dat er heel veel tijd in is gaan zitten. Ik werd zonder het te beseffen gedreven door mijn ei gen interesse." Weeskind is geen jenever. Het is j een elixer van brandewijn, mout- j wijnjenever gelagerd op citroen- j en msndarijnschillen. suiker stroop, vanille en een kruidenme- lange waarvan Post begrijpelij- i kerwijs het geheim niet prijs-1 geeft. „Het is een puur produkt in eigen j beheer op ambachtelijke wijze ge- i produceerd. Het bereiden, afvul- len. etiketteren en distribueren' wordt allemaal door mij gedaan." vult Post met gepaste trots aan. i „Het is niet de bedoeling om lan- j delijk te scoren. Ik heb er de tijd en de productieplaats niet voor om met het Weeskind het land in te gaan. Het is natuurlijk wel leuk om bepaalde bedrijven of groepen in mijn zaken te verwelkomen met mijn eigen drankje." Verschillende Schiedammers j hebben inmiddels al kennis ge-1 maakt met het nieuwe produkt. j Wijnhandel en slijterij Oranje eni slijterij De Romein zijn al door' hun eerste voorraad literflessen! en 'halfjes' heen en ook dranken- i handel Wemka heeft Weeskind in het assortiment opgenomen. In! café de Unie en bijna vanzclfspre- kend 't Weeshuis vindt het elixer gretig aftrek. Wellicht dat Post toch aan expansie van zijn werk- terrein moet denken, want choco- j lade-galerie De Bonte Koe aan de i Lange Haven heeft al te kennen gegeven rond Pasen met de pro- j duktie van Weeskind-likeurbon-1 bons te willen starten. Bovendien heeft een Oostenrijkse cafó-eige- naar die van een stamgast van 't Weeshuis een fles cadeau kreeg, te kennen gegeven naar Schiedam te willen komen om te praten over de mogelijkheid het 'spul' te importeren. Henk Posts wees kindje loopt kennelijk harder dan hij zelf ooit heeft kunnen vermoeden. Door Ben van Haren Vlaardingen - Bcja Kluiters heelt van verschillende kanten steun toegezegd gekregen voor haar hulpactie voor de Oekraine. De winkeliersvereniging van het Vlaardingse centrum komt in ac tie, evenals leerlingen van Bene den-Maas. Voorts komt entertai ner-chanson nière Marjol Fiore op 31 maart speciaal naar Vlaardin gen ter ondersteuning van het goede doel. „Wat Beja doet is enorm. Dat weet ik uit eigen erva ring." zegt dc Edison-winnares van 1991. De 'week van de winkel', die van 29 maart lot 3 april in heel Neder land wordt gehouden, krijgt van de Vlaardingse centrumwinke liers een Oekminc-accent. De op brengst van de verschillende acti viteiten die Winkelhart in de be wuste week organiseert, zijn be stemd voor de financiering van de vervoerskosten van de hulppak ketten, die rond de Pasen naar het Oosteuropese land gaan. Voorzitter Ger Euverman (be drijfsleider van Hema) hoopt dc 10.000 gulden bijeen te schrapen, die r.odig is om het beoogde aan tal pakketten tegen die tijd naai de Oekraïne te transporteren. Hel voedsel en dc kleding worden bij de slachtoffers van de slechte eco nomie en ongewijzigde corrupte bureaucratie aan huis bezorgd via een particuliere hulporganisatie De combinatie van hulpactie en winkelweek van Winkelhart kan met los gezien worden van het werk. dat Beja Kluiters eerst als voorzitter van de winkeliersver eniging en sinds enige maanden als informatnee voor de nieuwe ontwikkelingen in het centrum heeft verricht. Haar door familie banden persoonlijke betrokken heid met in de verdrukking ge raakte Oekrainers (Beja heeft al ruim duizend adressen van hulp behoevenden) is in deze werkom geving ook bekend geraakt. Daar om willen haar (cx)collega's graag in actie komen. Bij The Body Shop aan het Lies veld kunnen bijvoorbeeld nu al goederen en voedselpakketten ingeleverd worden, die mensen aan de armlastige Oekrainers wil len schenken. De meeste aan dacht krijgt de actie van de cen- trumwinkeliers echter eind maart als via een speciale krant en strooifrolders de aandacht op de komende activiteiten wordt ge vestigd. Burgemeester Bert Stam zal op zaterdag 27 maart df> 'weck van de winkel' officieel openen. „Wel." zo waarschuwt voorzitter Euverman. „is de actie voor Oekraine niet het enige onder deel van die week. We hebben een uitgebreider programma. Zo krijgt vanaf 22 maart het win kelend publiek al de gelegenheid om de aardigste verkoper/ver koopster van het centrum aan te wijzen." Op maandag *29 maart zullen in verschillende winkels bekende Vlaardingers werkzaam zijn. Zij zullen het personeel terzijde staan bij het helpen van klanten. Op dinsdag verzorgen scholieren van het christelijk economisch college Beneden Maas een show in Triangel. Marjol Flore zal de volgende avond in deze zaal be langeloos optreden, waar dan ook een modeshow plaatsvindt van kledingzaken uit het centrum. Op donderdag is het 1 april en dan willen de centrumwinkeliers op ludieke wijze de start van de nieuwbouw op en rond het Lies veld uitbeelden. „Het liefst zou den we echt de eerste paal de grond in zien gaan. maar daar re kenen wc maar niet zo vast op." aldus voorzitter Euverman. De vrijdag is gereserveerd voor aller lei straatactiviteiten en verwen ning van de klanten. De zaterdag staat in het teken van een grote 'kunst en kitch'-veiling. Op de tweede etage van het warenhuis van Vroom Dreesmann kunnen dan mensen kunstzinnige bezit- De winkeliers het program. V. .n.r. F, van de Berg. B. Roodhorst, M. ter Haar Kluiters voorzitter G. Euverman, C. Mulders, en A. Veld. Ellen den Ouden'Roel Dijkstra tingen laten taxeren en eventueel verkopen. Notaris Kroese treedt op als veilingmeester. De taxatie van dc goederen doen deskundi gen als juwelier Van Heyst, de kunsthandelaren Peter van de Hoeven en Gcrrit Bolderheij en strcekmuseumdirecteur Jan An derson. Dames van het Vlaar dingse serviceteam geven assis tentie. Gedurende de 'week van de win kel' zal op het Liesveld ook een nieuwe zaak geopend zijn. Het is een proefwinkel met de naam 'Klasse' en komt in de vroeger bontzaak van Kalkman. Zij wordt geheel gerund door leerlingen van Beneden Maas. die hiermee praktijkervaring opdoen. Ze ko pen zelf artikelen in. krijgen ver der (restant)produktcn aangele verd van zaken in het centrum en proberen een zo hoog mogelijk winst binnen te slepen ter onder steuning van de actie voor de Oekraine. Ook de opbrengst van de avonden die in Triangel geor ganiseerd worden en de tien pro cent veilinggeld. die bij dc 'kunst en kitch-veiling wordt gevraagd, gaan naar de actie. Marjol Flore. de in 1948 in Am sterdam geboren dochter van een Franaise en een CasaBlancaan. is enthousiast over de Vlaardingse actie voor de Oekraïne. Zij is er ook bij betrokken via Beja Klui ters. De internationaal als zangeres, cabaretière, toneelspeelster en filmster actieve kleinkunstenares vertelt: „Via haar heb ik dit jaar op een veilige manier een pakket kunnen versturen naar vrienden, die tk daar gemaakt tijdens het Ho 1 la nd-Kiew-festival. enkele ja ren geleden. Zij heeft me gehol pen met het schrijven van een Russisch briefje aan de studenten van het theaterschool daar. Het is zo mooi wat zij doet en zonder ei gen belang. Echt helemaal als een pnvé-persoon. die alleen haar hart laat spreken en niet zoals bij voorbeeld Tineke op televisie doet ter meerdere glorie van zich zelf. Beja doorbreekt het corrupte systeem, waardoor het echt te recht komt bij de mensen die het 't hardst nodig hebben. Daarom kom ik graag op 31 maart naar Vlaardingen om voor haar actie een gedeelte van mijn theaterpro gramma 'Kwetsbaar' op te voeren. Op dit moment treed ik er vooral mee op in Duitsland." Het Vlaar dingse publiek wordt opgeroepen in de actieweek ook levensmidde len voor Oekrainers in te leveren Gedacht wordt aan rijst, macaro ni, soep. olie, spaghetti, meel. kaas. suiker, aardappelpuree, zeep. tandpasta, vlees, vis, sham poo. krenten, rozijnen en groen ten in blik. De Body Shop, Lies veld 147 is inzamelingspunt. ook voor tweedehands kleding, schoeisel en sokken, m Verzekeringen Hypotheken Pensioenen Financieringen Sonderdanckstraat 1 3116 BS Soh'edam Tel 010 426 77 25 WEEDA ADMINISTRATIES Administraties Bedrijfsadviezen Belastinzaken midden- en kleinbedrijf Computerservice en vrije beroepen Westmolenstraat 1Schiedam 010 - 42S2222 ADMINISTRATIE- EN BELASTINGADVIESBUREAU Uw adviseur voor al uw zakeiijke- en privé belastingaangiften Administratie- en Belastingadviesbureau VROON Churchillsingel 468 Kerklaan 3 Vlaardingen De Lier Tel. 010 - 475 14 33 Tel. 01745 - 14865 Fax 010 - 474 00 02 Fax 01745 -10101

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1