Waterweg 13 Volkstuinders verhuizen vol goede moed Vrijwilligers mogen het zelf uitzoeken In de Blauwe Brug is het de hele middag 'Boekenbal9 Sterren stralen op de buis Toch weemoedig vertrek van Moermancomplex naar Marathonweg De Regenboog wint tafeltennistoernooi GSD verhuist deels Vrouwendag met koffie Foster Parents op bezoek Nieuwe CDA-voorzitter Vervanging rioolbuizen Molenmuseum extra attractie tijdens festival Hoekse VW houdt A- status I Rotterdams Dagblad I Vrijdag 5 maart 1993 Meer dan normaal heb ik deze week televisie gekeken. Inderdaad, Kees Jansma heeft met de bezorging van drie voetbalwedstrijden live op de buis hieraan een flinke bijdrage geleverd. Thuis zijn we sportliefhebbers en van een goede of spannende voetbalpartij kun nen wij in 't algemeen wel genieten. Hoewel de tijd voorbij is dat we (bijna) geen wedstrijd op televisie misten. De overvloed aan uitzendingen én aan teleurstellend resul- taatspel hebben mijn huisgenoten en mij van die verslaving afgehol pen. De komst van een video en de zekerheid dat wat mooi is altijd meerdere keren in herhalingen terugkeert, hebben het selectieve knoppengebruik aanzienlijk bevorderd. Deze week heb ik dus het zwoegende Feyenoord, het sprankelende spel (en de blunders) van het Nederlandse en Franse Ajax en zelfs de 'crash' van de voetbaldivisie van Philips uitgekeken. Want dat is wel het risico van live-uitzendingen. Meer genoten heb ik toch van andere beelden op mijn TV-buis, waar naar ik deze week wel moest kijken. In Avro's Service Salon zag ik hoe een stel kapsters van Fox, uit Vlaardingen en Schiedam, een tiental vrouwen uit Zaltbommel gelukkig maakte. Hans Fokkinga kan trots zijn op zijn sterren, die behalve een gewaardeerde meta morfose ook een vlotte vakmatige toelichting op de buis gaven. In onze huiskamer straalden ze heel bijzonder, omdat mijn jongste dochter in die kleurige show zo'n. belangrijke rol heeft gespeeld. De allermooiste beelden die ik deze week op het schern heb gezien, waren niet in kleur. Ze kwamen ook niet uit Hilversum, Aalsmeer of via de satelliet, maar van een videoband. Ze lieten me, via een echo, de allerjongste van de familie zien, veilig groeiend in de moeder schoot. Prachtig. BEN VAN HAREN Basisschool De Regenboog is als grote winnaar van de Schiedamse tafeltenniskampioenschappen voor scholieren uit de bus gekomen. Het eerste team ein digde als eerste en het tweede team volgde op de tweede plaats. Bij het toernooi werd onderscheid ge maakt tussen deelnemers die zijn aangesloten by de Nederlandse Tafeltennisbond (NTTB) en spelers die niet bij een vereniging actief zijn. Ralph van der Poort en zijn zusje Kim van der Poort eindigden bij respectievelijk de jongens- en de meis jesafdeling als besten van het NTBB-klassement. Bij de niet actieve tafeltennissers ontpopten de gebroe ders Klarijs zich als talenten. Arne Klarijs werd eer ste van groep 8 en zijn broertje Marco won bij groep 6/7. Laura van de Harg werd winnares bij de meisjes. Met ingang van vrijdag 12 maart zijn het Buro voor Werk en het Projekt Schuldhulpverlening van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) niet meer aan de 's-Gravelandseweg te vinden, maar aan de Nieu we Haven 147. Reden van de verhuizing ligt in de be perkte ruimte waarover de Sociale Dienst in gebouw 's-Graveland beschikt. In verband met de verhuizing zijn beide afdelingen 9.10 en II maart gesloten. De vrouwelijke werkneemsters op het stadhuis zijn uitgenodigd maandagmorgen 8 maart naar De Har monie te komen. In verband met de internationale vrouwendag is ex dan inloop met koffie, een wel komstwoord en de theatergroep Tegenwicht die de productie 'Koffie met wat lekkers' opvoert. De informatiebus van Foster Parents Plan bezoekt dinsdag de basisschool 't Ambacht. In de bus krijgen de leerlingen informatie over geschiedenis, werkwij ze en doel van de humanitaire ontwikkelingsorgani satie. Verder is er voor iedere groep een lespakket over de Derde Wereld met spelletjes, opdrachten, re cepten, muziekinstrumenten en kleding. De voorzitter van de CDA-afdeiing in Vlaardingen, G Otterloo, stapt op. Gezondheidsredenen liggen ten grondslag aan zijn beslissing. Op 16 maart wordt tijdens een ledenvergadering een nieuwe voorzitter gekozen. Waarschijnlijk wordt dat de huidige vice- 1 voorzitter C. T. Oosterom. In de Staringstraat, het Da Costaplein en de Tollens straat wordt vanaf maandag 8 maart m opdracht van de gemeente Maassluis begonnen met het vervan gen van rioolbuizen. Het karwei neemt naar schat ting acht weken in beslag. Tijdens de werkzaamhe den zal telkens een gedeelte van de openbare weg zijn afgesloten voor het verkeer. Schiedam vrijdag 5 maart Tienerdisco, buurthuis Nieuivldnd. 19 30-22 30 uur. Stuffed Puppet Theatre, Passagelheater. 20 30 uur Remder van der Naait (cabaret) DeTeerstoof 2030uur StnctJy Ballroom (film) Filmhuis 2130 uur zaterdag 8 maart Poppentheater Heksenketel. Teerstoof, 14 00 uur Theaterdiner. Passagetheater. 38 00 uur Deep River Quartet. Passagetheater. 20.IS uur Remder ver der Naait (cabaret). Passagelheater. 20 30 uur Emar Been Band, Podium. Lange Haven. 22 30 uur. zondag 7 maart Heemtumexcursse. Beatrsxpark. 14 00 uur •Internationale vrouwendag de Erker. 14 00-37 00 uur Zangmanilestatieïtoegang gratis) Grote Kerk 17 00-20 00 u ur The two-chord genius. Podium. Lange Haven, 21 30 uur maandag 8 maart Info-avond voor aanstaande ouders. Magnolia Deikerk. 20 00 uur Vlaardingen vrijdag 3 maart Opening expositie Lent Dingemanse cultureel centrum Hoiian- ctia, 2u uu uur Paul de Leeuw. Staosgehoorzaal 2015 uur Five girls and a rope Ifilm). Stadsgehoorzaal 2130 uur Bastards of the universe. Harmonie. 23 00 uur zaterdag 6 maart Postzegelruilbeurs. Betbelkerk. 1100-16 00 uur Paul de LeeuwSladsgehoa w 17 uur Five girls and a rope (film), f Jsgehoorzaal. 2130 uur Coast To Coast en 4T flock. Repetitiehuis, 22 uur Maassluis vrijdags maart Tno de Janeiro (cabaret). Schuurkerk. 20 00 uur (uilverkocht) Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - Aan het slot van de boekenweek houdt Schiedam een plaatselijk 'boekenbal' in de Blau we Brug. Óp zondag 21 maart wordt in het wjjkgebouw aan het Bachplein het 'Schiedams Dag boek' gepresenteerd, een bundel die is samengesteld uit de dag boeken van 33 inwoners. Daarom heen wordt een feestje gebouwd met de schrijvers Martin Ros en Koos van Zomeren, zanger Bertus de Bruin die liederen van Schu bert zingt en de kleinkunstenaar Ab Kok die het Odyssee-verhaal uitbeeldt. Het 'dagboekenproject' is het meest spraakmakende onderdeel van de Schiedamse boekenweek en het schrijversbal. ,,Laat mij al le autobiografieën van alle Parij- zenaars lezen en ik ken de ge schiedenis van deze stad," merk te de Franse letterkundige Cha teaubriand ooit op. Martin Ros, directeur van de Arbeiderspers, nam die opmerking over in zijn voorwoord bij het 'Schiedams Dagboek'. Belevenissen In deze bundel noteerden inwo ners uit alle lagen van de bevol king hun belevenissen in één en dezelfde week van januari. Op die manier ontstond een levendig beeld van de stad. Het eerste exemplaar wordt uitgereikt aan wethouder Bart de Leede. De fo to's van de dagboekschrijvers (on der anderen een huisarts, een scholier, pen distillateur, een mo lenaar, een vrachtwagenchauf feur en een cafébaas) worden in de Blauwe Brug tentoon gesteld. Het boekenbat begint om kwart voor twaalf 's morgens en duurt tot ongeveer vijf uur. Het feest wordt georganiseerd door de boekhandels Mercuiius en Van Leeuwen en de openbare biblio theek. De decors en belichting worden verzorgd door de stich ting Kunstwerkt. De toegang is gratis. De volkstuinders G. Eibers (metzonnebrjl), C.Bos (midden) en L. de Kok leggen deeerstetege! voorweer een tuinhuisje. 'Overvier jaar ïshet hier een paradijsje.' FotoRoei Dijkstra Door Wessel Penning Vlaardingen - Ze zeggen dat het „natuurlijk wel wennen" is en dat enkelen een „psychische tik" kregen. De prachtige natuur van het Moermancomplex is natuurlijk niet te vergelijken met een stel voormalige voetbalvelden aan de Marathonweg. Maar de verhuizende Moermantuinders hebben ook wel zin iets op nieuw op te bouwen. „En de tuinbonen, die gaan volgende week de grond alweer in." Een regenachtige ochtend. Het piepjonge volkstuinencomplex aan de Marathonweg in Vlaardin gen ligt er verlaten bij. Een kale omgespitte vlakte met hier en daar een splinternieuwe blokhut. Een cnkelng, gekleed in fel geel regeni-a'- legt de eerste hand aan zijn nieuw tuin. In een bouwkeet bekijkt eei. drietal bestuursleden het papier md de indeling en af metingen van de verschillende volkstuinen. Ze zijn het eens: „Dit wordt nog eens heel mooi." De bedachte straatnamen geven blijk van historisch besef. Op het papier staan onder meer de Dr. Moermanlaan en Hoogstadlaan aangegeven. Want de tuin op het landgoed van de beroemde dok ter Moerman, in de volksmond ook wel Hoogstad genoemd, zul len ze niet gauw vergeten. Voorzitter 0. Bos van de Moer mantuinders: ,.Want dat Moerman complex, dat was echte natuur. Rondom ons het land van boer Jan Bos, je liep eigenlijk tus sen de varkens en koeien te tui nieren. Als ik daar aankwam, rook je de selderij al en wist je: 'Ik ben weer op de volkstuin'. Zo vrij en blij als we daar waren, zullen we hier aan de Marathonweg niet meer zijn." Wildgroei De nieuwe tuinen zullen wat ste rieler ogen, wat georganiseerder. Een wildgroei aan verschillende huisjes, volgens 'de oude deuren- politiek' in elkaar getimmerd en kenmerkend voor de vroegere tuinen, zal op het nieuwe complex met meer zijn toegestaan. De ge meente heeft strikte voorschrif ten gesteld wat betreft de afme tingen van de tuinen en tuinhuis jes. De Moermantuinders zijn er derhalve flink op achteruitge gaan. Hadden ze daar wegge drukt tussen de Westlandseweg en de A20 soms wel tuinen v^n zeshonderd vierkante meter, aan de Marathonweg tellen de groot ste tuinen tweehonderd vierkante meter en is het overgrote deel nog eens vijftig meter kleiner. Bovendien zijn ook minder tui nen beschikbaar. Bijna 100 van de 185 Moermantuinders maakten de verhuizing daarom met mee: omdat ze vreesden geen tuin te kunnen krijgen, omdat ze elders een 'nieuwe' tuin vonden, of omdat ze stopten met tuinieren. Veel ouderen voelden weinig voor zo'n verhuizing, ook al omdat de 'huur' van de grond flink omhoog ging. „Als AOWcr is dat niet ge makkelijk op te vangen." Toch was dat kostenplaatje voor de meeste ouderen - de gemiddel de leeftijd schommelt nog altijd rond de zestig, het oudste lid is zelfs negentig jaar - geen onover komelijk bezwaar. Bij de verhui zing waren ze er dan ook bijna al lemaal. De tevreden voorzitter van de Moermantuinders^ „Je had het moeten zien. De zeventig jarigen werkten en sjouwden als jonge knapen." Ze moesten wel. Vanaf de 'Moermantuin* moest toch nog heel wat materiaal wor den meeverhuisd: zeventig ton trottoirtegels, grote stukken hout. broeiramen en waterreservoirs. Maar het meeste bleef achter. Met pijn in het hart moesten veel tumders hun oude tuinhuisjes en broeikassen achterlaten. „Na tuurlijk was het vaak oude rot zooi," aldus Bos. „Maar het had wel z'n charme en je was toch ge hecht geraakt aan je oude huisje." De 'oudere' bomen en struiken verhuisden ook niet mee. Secre taris L. de Kok: „Ik kon nogal wat druiveranken niet meenemen. En wat dacht je van de vele kerse-. appel- en perebomen van de an dere tuinders. Eet is jammer, maar alles wat ouder is dan een jaar of vier kunnen we niet mee nemen." Voetbalvelden Nu zijn de tuintjes op de omge spitte voetbalvelden van DSS'26 nog afgebakend met touwen en liggen her en der de trottoirtegels klaar om enige vorm aan de nieu we tuinen te geven. Het zullen groente- en siertuinen worden. Bos: „Tja, als je op acht hoog woont en geen tuin hebt, gebruik je graag een bloementuin om in te ontspannen." De meeste tuinders verwachten heel binnenkort hun huisjes te bouwen. Huisjes? Voorzitter Bos noemt het blokhutten of zelfs chalets. De keurige tuinhuizen zyn te bouwen aan de hand van een bouwtekening. Het 'Moermancomplex-nieuwe-stijl' aan de Marathonweg zal als een nieuwbouwwijk van tuinhuizen gaan ogen. En op het oude complex, aan dc A20. krijgt vanaf 31 maart de ge meente vrij spel. De bulldozers zullen dan spoedig komen en geen pardon kennen voor de nog groeiende flora en de nog be staande tuinhuisjes. De Moer mantuinders zullen tegen die tijd uit de buurt blijven. Ze kunnen het bouwrijp maken van de grond maai' beter niet aanschouwen. Misschien komen ze nog eens te rug als de kantoren er staan. We zullen zien, zeggen de Moer mantuinders. „Tegen die tijd, over een jaar of vier. Dan is het hier ook een paradijsje geworden. Dan moet u eens terugkomen." Schiedam - Het Schiedams Ha- venmuziek- en Molenfestival dat zaterdag 15 mei in de monumen tale omgeving van het Schiedam se centrum wordt gehouden, heeft dit jaar een extra publieks trekker. Vanaf die dag gaat molen De Nieuwe Palmboom als Neder lands Malend Korenmolen Mu seum door het leven en is het toegankelijk voor publiek. Het museum is volgens ingewij den het enige molenmuseum in Nederland en wellicht op de hele wereld dat niet alleen een ten toonstelling herbergt maar ook volledig in werking is. Een dag voor het Havenmuziek- en Mo lenfestival wordt het museum of ficieel geopend. Wie de plechtig heid verricht is nog niet bekend. De expositie die vanaf 15 mei gra tis valt te bezichtigen, bestaai uit diverse programma-onderdelen die de relatie boer-molenaar- brander-bakker behandelen. Op de begane grond van de wederop- gebouwde molen is een openge werkt schoolmodel van het mu seum te zien. Zoals gebruikelijk staat ook dit jaar tijdens het festival het mo- lenparcours over de Noord-, Vei le- en Westvest op het program ma. De molens de Walviseh, De Vrijheid en De Noord houden open huis en er worden demon straties gegeven. Ook de distil leerderijen zijn toegankelijk. Ver der worden er aan de Lange Ha ven, de Vismarkt en de Korte Ha ven diverse muziekoptredens verzorgd en zijn er tal van andere activiteiten te beleven. Hoek van Holland - Het staat vrijwel' vast dat van de West- iandse VWs alleen de vesti ging in Hoek van Holland zich kan handhaven onder de vlag van de Algemene Nederlandse Vereniging van vreemdelin- 1 genverkeer (ANW). Hiervoor moeten de kantoren minstens - zes dagen per week open zyn met een minimum van in to- - taal 45 uur. Daartiaast moeten de!' "medewerkers gediplo meerd zijn en ten minste twee vreemde talen spreken. Ook aan de inrichting van de kantoren worden veel strenge re eisen gesteld. Informatie zal niet meer alleen via folders verstrekt worden, er zal ook per computer informatie moe- 'ten kunnen worden opge vraagd over hotelboekingen, theaterbesprekingen en der gelijke. „Het is inderdaad een fors pakket van eisen, waaraan we moeten voldoen," erkent de Hoekse VW-direeteur Eefje Drost. „Daarom zijn wij ook heel blij dat we de A-status hebben verworven." Het Hoekse WV-kantoor moest daarvoor overigens niet alleen voldoen aan alle eisen, maar er moest door de over koepelende ANW ook nog een uitzonderingspositie gecre- eerd worden. Per gemeente mag er in de nieuwe formule eigenlijk maar één VW-kan- toor werken. Maar Hoek van Holland is, als deel van de ge meente Rotterdam, in het be zit van het tweede kantoor in „We hebben gelukkig begrip kunnen kweken voor het feit dat we dertig kilomeier van de stad af liggen en dat we in feite een badplaats op 2ichzelf zijn," verklaart mevrouw Drost. Door Carel van der Velden Ambtenaren stelden een uitge breid enquêteformulier samen en 97 instellingen namen de moeite om het papiei ingevuld terug te sturen. Vervolgens waren wel- zijns-ambtenaren maanden met de gegevens aan het stoeien. Het resultaat werd verwerkt in een 33 pagina's dikke nota over het Vrij willigerswerk m Maassluis. Wethouder Timmermans loste met het pak papier een politieke belofte m Drie jaar geleden spra ken de coalitie-partners bij de vorming van het college af dat de politiek een visie moet ontwikke len op het vrijwilligerswerk. Dat. was een heel begrijpelijke wens. Onbetaalde krachten leve ren met hun activiteiten sinds jaar en dag een belangrijke bij drage aan de kwaliteit van de Maassluise samenleving. De loka le overheid heeft er belang bij dat deze mensen in staat zijn hun werk te blijven uitoefenen. Een nota kan daartoe een eerste aan zet geven. Bovendien zal de rol van de vrij williger de komende jaren be langrijker worden. De regering roept al weer een paar jaar dat de overheid met langer alle maat schappelijke taken naar zich toe kan trekken. Er is te weinig geld en de overheid heeft ook te wei nig autoriteit om problemen op eigen kracht te voorkomen en op te lossen. Een voorbeeld. Als het onkruid als gevolg van bezuinigingen de straattegels overwoekert, «s het voor de gemeente weliieht een aardige gedachte om bewoners te laten «chnffelen Hne bevorder jc dat vrijwilligers die taak uitvoe ren? In een nota kan een ambi tieuze wethouder trachten een antwoord op dit soort vragen te formuleren. Timmermans geeft alleen een in ventarisatie van de problemen in het vrijwilligerswerk. Een van de knelpuntenis dat vrijwilligers on kosten maken en hun organisa ties zijn lang niet altijd in staat om die te vergoeden. De vrijwilli gersorganisaties zelf hebben er doorgaans het geld niet voor. En Timmermans? Blijkens de nota had hij alleen geld om het pro bleem te onderzoeken. „Hoe graag zouden wij de organisaties wat meer geld geven," riep Tim mermans vorige week pathetisch uit. ..Maar ik heb het met." Het gebrek aan een serieuze op positie is bij dergelijke debatten duidelijk voelbaar. Net als bij het debat over het voorbestaan van de VW en de kinder-instuif ge bruikte het college de dooddoe ner dat er geen geld is om de scho ne voornemens te verwezenlij ken. Apathisch De gemeenteraad reageerde bijna apathisch. Met een beetje gemor heten de coalitiegebonden partij en weten dit ook spijtig te vinden. Een serieus oppositielid zou de wethouder met zijn eigen nota om de oren hebben kunnen slaan. "Want leidt datzelfde geldgebrek bij de overheid er niet juist toe dat er in de toekomst meer vrijwilli gers nodig zijn? De meeste vrij willigersorganisaties komen nu al mensen tekort. Als de vrijwilli gers niet opstaan, blijft er als we de nota moeten geloven in de toe komst veel nuttig werk liggen. De ervaring leert dat ook buiten de bestaande circuits veel men sen zijn die in principe best onbe taald een maatschappelijke taak willen oppakken. Voor mensen met een laag inkomen blijken er echter financiële barrières te zijn. Als er geen goede onkostenver goeding bestaat, betekent dit in de praktijk dat de vrijwilliger geld moet meenemen voor het voorrecht om zich nuttig te ma ken. Een paar honderd gulden per persoon kan al een wereld van verschil uitmaken. De ham\raag werd Timmermans niet gesteld. Waarom reserveert de wethouder geen geld als het vrijwilligerswerk zo in nood is? De stelling dat de gemeente geen geld heeft, is natuurlijk onzin. De wethouder krijgt elke maand zijn salaris en de ambtenaren die de nota opstellen ook. Jaarlijks geeft de gemeente Maassluis 110 mil joen gulden uit. Heeft hij in het college gevochten voor een budget? Heeft hij ergens anders in zijn sector gekeken of er geld te vinden is dat minder goed wordt besteed? De wethou der heeft er geen blijk van gege ven. Terwijl hij voor het maken van dergelijke keuzes toch wordt ingehuurd. Gezien het belang dat hij aan het vrijwilligerswerk zegt te hechten, zou het Timmermans sieren als hij de invullers van de enquêteformulieren duidelijk maakt waarom de keuzes voor de besteding van gelden in het na deel van de vrijwilligers uitpakt. Een visie op de toekomstige rol van vrijwilligers in de Maassluise samenleving heeft Timmermans ook niet gegeven. Het proces van sociale vernieuwing werd ooit be dacht om braakliggende taken toch te laten verrichten. Timmermans heeft er geen idee- en over of hij is ze vergeten op tc nemen in de nota. „Vraag en aan bod zijn nog niet bij elkaar geko men," liet hij de gemeenteraad weten. Met welke noden de sa menleving volgens hem kampt, blijkt niet uit de nota. En hoe vrij willigers een rol kunnen spelen in het invullen van de huidige en toekomstige behoeften ook niet. Het gebrek aan geld is spijtig voor dc vrijwilligers, maai- de vraag is of dit algemene geldgebrek zich op den duur ook niel tegen de po litiek zelf gaat keren. Als er nooit geld is voor nieuwe dingen, zullen Maassluizers zich op de duur wel licht afvragen waarom er zoveel beleidsambtenaren nodig zijn. Hetzelfde geldt voor de wethou ders. Zeker als ze niet in staat zijn verfrissende ideeen te presente ren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1