Waterweg 13 F Coalitie verdeeld over Stadserf 1 Woonwagens verkassen najaren naar Spaland Schiedam reorganiseert van onderop 'Ze jatten z'n ladder zo onder z'n kont vandaan' Verdediging Elf-Atochem zaait twijfel over aanpak brand Groenlinks en deel D66 willen eerst meer duidelijkheid Vervoersbond FNV: 1 procent in haven Minister praat op EUR over industriebeleid Waterwinningsbedrijf stopt inname Maaswater Decaan Poeth weer aan de slag bij Bedrijfskunde 'Nepgoud-Ben' probeert 't weer Beroofd van spelletjes Brandstichting opgelost S Verhuisplan Fortuna Snelkraak Achtervolging van auto's Vrouw kraakt zeven auto's Inbreker opgepakt Rotterdams Dagblad Dinsdag 16 maart 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-234D055/fax 4349754 Rotterdam - DeVervoersboricl FNV heefï voor de volgende week dinsdag beginnende onderhandelin gen over de nieuwe centrale haven-CAO een voorstel voor een verhoging van de basis-maandsalarissen met 1 procent ingediend. De havenondernemersver eniging SVZ heeft van de bond ook te horen gekre gen dat een langlopende CAO bespreekbaar is. Verder wil de vakbond een VUT-regeling zowel op 6Ö-jarige leeftijd als ook bij 40 arbeidsjaren. Deoude- renregeling moet volgens de bond worden'voortge zet. Vanaf de leeftijd van 50 jaar moeten havenwer kers vier dagen kunnen werken en drie dagen vrij hebben. De WAO-reparatie kan het beste worden ge regeld in het havenpensioen fonds. Ook de haven werkgevers schijnen voor deze oplossing te voelen. Rotterdam - Minister dr. J. E. Andriessen (Economi sche Zaken), prof. dr. W. S. P. Fortuyn, NCW-voorzit- ter J. C. Blankert en Stork-directeur dr. J. C. M. Ho- vers zijn de prominente sprekers tijdens een forum discussie over 'het industriebe leid van de Ne derlandse over heid'. De discus sie, volgende week maandag, is georganiseerd door de Rotter damse politieke jongerenorgani saties en de fa culteitsvereni ging Cedo Nulli van de Erasmus Universiteit. Prof.dr. A. van der Zwan zal de discussie leiden. Onderwerpen die tijdens de discus siemiddag aan de orde komen zijn: de gebrekkige betrokkenheid van de Tweede Kamer bij de be sluitvorming om trent economi sche overeenkomsten tussen de overheid en het be drijfsleven, de financiële omvang van het industrie- bereid en samenwerking in Europees verband op het terrein van de industriepolitiek. Werkendam - Het Waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch NV zal waarschijnlijk in de loop van van daag de inname van Maaswater voor de bereiding van drinkwater staken. Omleiding is de veront- reinging van het water met diisopropylether. Het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling leeft de verontreiniging vorige week bij Eijsden gemeten, Er is een gemid deld gehalte per etmaal vastgesteld van 180 micro gram diisopropylether per liter. Het waterwinnings bedrijf hanteert een maximumgrens van vijf micro gram Op grond van berekeningen gaat het bedrijf er van uit dat bij het innamepunt net gehalte 25 tot 50 microgram zal zijn. Diisopropylether wordt in de industrie onder meer gebruikt als oplosmiddel voor dierlijke en minerale oliën en kleurstoffen. Waar de verontreiniging van daan komt, is volgens de woordvoerder van het wa terwinningsbedrijf niet duidelijk. Uit de permanen te watermonsters die sinds enige tijd op zeven pun ten in het Belgische deel van de Maas worden geno men, is dat in ieder geval niet duidelijk geworden. Hij denkt dat het zeker tot maandag zal duren eer het bedrijf weer Maaswater kan innemen. Bereiden van drinkwater komt door het stoppen van de inna me niet in gevaar. Het bedrijf heeft in de spaarbek kens in de Biesbosch een voorraad die voldoende is voor negen weken. Het bedrijf levert water aan Rot terdam en een groot deel van zuidwest-Nederland. Minister Andries sen: dis cussie over Nederlands industrie beleid Archieffoto Hans Steïnmelj er/Af IP Rotterdam - De decaan van de Rotterdamse faculteit Bedrijfskunde G. Poeth heeft gisteren zijn functie weer opgenomen. De twee interim-managers die het universiteitsbestuur tijdelijk had aangesteld blijven de decaan wel terzijde staan. Zij waren aangesteld toen het bestuur het volledige bestuur van de facul teit op 8 december uit zijn functie had ontheven. Het wegsturen van raad en bestuur van de faculteit heeft van verschillende kanten zware kritiek gekre gen. Zo heeft de ambtenarenrechter in Rotterdam in januari geoordeeld, dat Poeth niet zorgvuldig is be handeld. De rechter maande het universiteitsbe stuur hem uiterlijk op maart weer in zijn functie te herstellen. Dat is nu gebeurd. De interim-managers mr C. van Lookeren Campag ne en drs. K. Liem zullen Poeth voorlopig terzijde blijven staan bij het bes' ur en beheer van de facul teit. Grootste probleem waar de faculteit voor staat is het wegwerken van een miljoenentekort, opgelopen door de Rotterdam School of Management die aan de faculteit verbonden is. Een goed strategisch plan voor de faculteit en een reorganisatie van de oplei ding zijn volgens het bestuur noodzakelijk. Ridderkerk - Een man die zich Ben noemt en die in het hele land al diveise me-- -on heeft opgelicht met vals goud. heeft ook getracht in Ridderkerk een slachtoffer te maken. Iemand die zijn boot in een ad vertentie in de krant had aangeboden is de afgelopen dagen drie keer telefonisch benaderd door een man die zich als Bennie voorstelde. De man wilde de boot betalen in goud in plaats van in geld. De eerste keer bood hij 7,5 duizend gulden per kilo goud, de tweede keer 6,5. Bij de derde keer zakte hij zelfs tot vijf mille per kilo. De Ridderkerker trapte er niet in, maar deed wel aangifte bij de politie. De advocaat van het chemisch bedrijf Elf- Atochem is er in geslaagd twijfel te zaaien over de aanpak van de bestrijding van de brand die vo rig jaar juli op het bedrijfsterrein in de Botlek woedde in een loods met chemicaliën. De rechtbank in Rotterdam heeft daarop giste ren de strafzaak tegen Elf- Atochem en zijn directeur 'in vol le omvang' terugverwezen naar de rechter-commissaris. Advocaat mr. Fibbe probeerde aan de hand van vijf getuigen aan te tonen dat de Rotterdamse brandweer en de DCMR Milieu dienst Rijnmond hebben gefaald in een adequate aanpak van deze calamiteit. Door de brand kwa men onder meer dampen van zoutzuur, ammoniak en zwavel- dioxyde vrij, wat in de ruime om geving een knoflook-, uien- en kattepislucht veroorzaakte. Tot een week na de brand kwamen daarover ruim duizend klachten binnen bij de milieudienst. Hoe de brandweer de zaak heeft aangepakt, is van belang omdat Justitie juist Atochem verwijt een sta-in-de-wegtezijn geweest Volgens de dagvaarding heeft het bedrijf, en in het bijzonder de directeur, tijdens de brand onvol doende medewerking verleend aan de autoriteiten FLbbe liet eerst vier medewer kers van Atochem opdraven die als ervaren leden van de bedrijfs brandweer betrokken waren bij de brand. In koor verklaarden zij dat ze op last van de bevelvoer der van de bedrijfsbrandweer de directe omgeving van de bran dende loods met water koel hiel den om zo verspreiding van het vuur tegen te gaan. Hun direc teur zou daarbij hand- en span diensten hebben verleend zoals het uitrollen van slangen. ,,Ik neem daar m'n petje voor af," aldus één van hen. Ook verklaar den deze vier medewerkers dat de Rotterdamse hrandweer geen enkele keer contact met hen had gezocht. Coördinator Belangrijker was echter de getui genis van het hoofd van de brandweer van de nabijgelegen Nerefco-raffinaderij. Als coördi nator namens de bedrijfsorgani satie Europoort Botlek Belangen (EBB) had hy zitting in het team dat de bestrijding van de calami teit coördineerde. Op het hande len van de Atochem-brandweer had hij geen kritiek. „Als je niet genoeg schuim hebt, moetje koe len." Als getuige en deskundige plaat ste hij grote vraagtekens bij het optreden van de Rotterdamse brandweer. Volgens hem was in een vroeg stadium bekend welke 'hoofdstof (methylmercaptaam) in de loods aanwezig was en was daarop maar één antwoord moge lijk: zo snel mogelijk afdekken met schuim. Het was hem dan ook een raadsel waarom de brandweercommandant geen ge bruik maakte van de schuim- bluscapaciteit van buurbedrijf Shell. Dat had zijn rijkelijk ge vulde schuimkanon al m een vroegtijdig stadium aangeboden. Nu duurde het veel te lang voor dat er voldoende Schuim was aangevoerd. Ook zei deze getuige dat de DCMR Milieudienst Rijnmond in een veel vroeger stadium had moeten adviseren tot blussen met schuim, ongeacht welke stoffen in de loods lagen. ,.In 98 procent van alle branden met vloeistoffen is dat het beste. Had den ze dat wel gedaan dan was ik om half negen in plaats van om half twaalf thuis geweest." con cludeerde hy. Hij gaf wel toe dat hij het vreemd vond dat de Atochem-directie geen complete lijst van de in de loods opgesla gen stoffen kon overhandigen. Tussen neus en lippen door ver telde hij dat de EBB ondanks herhaalde verzoeken van deze organisatie tot op de dag van dit incident nooit betrokken werd bij calamiteiten-oefeningen van de Rotterdamse brandweer. Dat leidde tot gefronste wenkbrau wen bij rechtbankpresident mr. Van Dooren. „Dat verbaast me zeer. EBB bestaat al sinds Me- thusalem." Nieuw onderzoek Behalve gebrek aan medewer king tijdens de brand, legt Justi tie Atochem ook ten laste dat in de bewuste loods in strijd met de vergunning tien verschillende stoffen lagen opgeslagen. Onbe kend is hoeveel tijd de rechter commissaris nodig heeft voor zijn nieuwe onderzoek. Advocaat Fibbe zei na de zitting bijna triomfantelijk: „De brandweer denkt in minuten, de rechtbank in redelijke termijnen." Schiedam - GroenLinks en een deel van D66 hebben gisteravond tegen een voorstel gestemd om architect Hans Ruijssenaars een definitief ontwerp voor de bebou wing van het Stadserf te laten ma ken. GroenLinks wil die uitgave van drie miljoen gulden aanhou den en eerst een inhoudelijke dis cussie voeren over de precieze ruimteverdeling binnen het com plex, De D66-ers Marcel Hout kamp en Trudy van den Akker vinden de financiering van het project, dat veertig miljoen gaat kosten, te onduidelijk. In de be groting gaapt nog een gat van cir ca twintig procent. De opstelling van GroenLinks. in clusief wethouder Bart de Leede, en de verdeeldheid binnen D66 verraste de rest van de gemeente raad. Over alle besluiten voor het Stadserf bestond tot nu toe poli tieke overeenstemming. De te genstanders werd gisteravond verweten dat zij terugkrabbelden op het moment dat het op daad werkelijk geld uitgeven aankomt. In de wandelgangen sprak Coby de la Rie (D66) smalend van een „kruideniers- en huisvrouwen- mentaliteit". Voor GroenLinks. verklaarde Jolie Hakkert. zit de pijn in de gevolgde procedure. Haar fractie wil zich met vastleg gen op een definitief ontwerp, voordat duidelijk is hoeveel ruim te de bibliotheek, het theater en de bestuursvertrekken (voor bur gemeester en wethouders en de fracties) afzonderlijk krijgen. Vol gens het raadsvoorstel zal daar over drie weken in een commis sievergadering over worden ge praat. GroenLinks, vindt dat de omgekeerde volgorde. „Anders kunnen we straks alleen nog pra ten over de kleur verf voor de deu ren." De partij staat vooral zeer gereserveerd tegenover de ge plande omvang van het theater. Een zaal voor grote producties hoeft niet; GroenLinks vindt tweehonderd stoelen genoeg, zo blijkt uit een artikel in het partij blad 'De Spot'. In dat artikel staat ook dat, nu de gemeente er finan cieel niet al te rooskleurig voorst aat, er pijnlijke keuzes gemaakt moeten worden en dat niets heilig is, ook een theater met. Jolie Hak kert wees de raad erop dat die zich heeft voorgenomen in april te discussieren over de vraag wat Schiedam zich financieel nog kan veroorloven. Nu een besluit ne men over grote uitgaven staat vol gens haar haaks op dat voorne men. Wethouder Chris Zijdeveld poogde tevergeefs de bedenkin gen te weerleggen. Houtkamp en den Akker Heten zich niet ovenuigen door Zijdevelds argu ment dat architect Ruijssenaars bekend staat om zijn vermogen tot kostenbeheersing. Zijn ge ruststelling dat de begroting rond zal zijn bij de start van de bouw haalde mets uit. Ook zijn pleidooi richting GroenLinks dat over de ruimteverdeling wel overeen stemming bereikt kan worden, bleek tevergeefs. Na een schor sing voor nader overleg bleken de standpunten ongewijzigd. PvdA- fractievoorzitter Hans Bakker reageerde tamelijk lakoniek op de houding van zijn coalitiepart ners. Gezien het aantal tegen stemmers (vijf) vond hij het debat „tijdverspilling"'. „De meerder heid van de raad blijft het plan steunen. Het project gaat dus ge woon door." Schiedam - Met behulp van grote diepladers is gisteren een begin gemaakt met de verhuizing van vijftien woonwagens naar de nieuwbouwwijk Spaland. Vanaf het woonwagenkamp aan de Schiekade werden de eerste vier wagens getransporteerd naar de nieuwe stek in de Gaardenbuurt. De verhuisoperatie hoopt de ge meente Schiedam voor het eind van de week af te ronden. De verhuizing vormt de start van de veelbesproken ontruiming van het terrein langs de Schie, dat reeds tientallen jaren in gebruik is als woonwagenkamp. Aanvan kelijk verzetten de bewoners zich fel tegen de verhuizing, die. het gevolg is van het op integratie van woonwagenbewoners gerich te beleid van staatssecretaris En- neus Heerma. Nog enkele weken geleden liet een aantal bewoners dreigend we ten dat men van de verhuizing zou afzien als de verhuiskostenre geling niet goed geregeld zou worden. Over deze zaak heeft de gemeente inmiddels overeen stemming bereikt met de betrok ken bewoners. In een eerder sta dium verkasten verschillende woonwagenbewoners naar een klein centrum in Holy-Noord. Een tweede centrum voor woon wagenbewoners hoopt de ge meente volgend jaar in te richten in het deelplan Midden-Delfland. De jarenlange verbintenis met het terrein aan de Schiekade blijft voor veel bewoners ook in de toe komst bestaan. Verschillende fa milies ondernemen er activitei ten als autosloper. Schiedam - Een 15-jarige jongen is gisteravond rond acht uur aan de Schiedamseweg beroofd van een aantal computerspelletjes en videobanden. Een groep van vier personen, allen volwassenen, hield de knaap staande en dwong hem de plastic tas die hij bil zich had, af te geven Daai bij dreigde het viertal met geweld. Nadat de jongen de tas had afge geven moest hij toch nog enkele klappen Van de daders ont breekt elk spoor. Grote diepladers zorgden gisteren voor de verhuizing van de eerste woonwagens naar Spaland. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Geen mensenoffers, geen fluistercampagnes. Open heid en behoud van werkgelegen heid zijn de trefwoorden van de reorganisatie die het Schiedam se ambtenarenkorps te wachten staat, benadrukten gisteren ver schillende sprekers tijdens een informatief feestje in sporthal Margriet De circa 1150 dienaren van de plaatselijke overheid hoeven niet bang te zijn voor ent slag. afvloei ing of outplacement Hun vverk- olek v mdt gegarandeerd. „Het is hiei geen DAF of RDM." hield Koos an Batenburg zijn massaal toegooioornde collega's voor. Van Batenbui g is voorzitter van het overlegplatform dat de geza menlijke medezeggenschaps commissies van de gemeentelijke diensten hebben gevormd om te genspel te bieden aan de politiek, die in een later stadium zijn idee- en over de reorganisatie op tafel zal leggen. De Schiedamse ambtenaren krij gen een behoorlijke vinger in de pap in het aangekondigde ver nieuwingsproces. Dat is ook niet meer dan normaal, betoogden zowel wethouder Aad Wiegman (Personeelszaken) als burge meester Rcimcr Scheer es ..Want als de medewerkers het belang van zo'n operatie niet onderken nen. kun je er net zo goed niet aan beginnen." Hoe waar dat is weten Schecres en Wiegman maar al te goed. In het verleden is dikwijls gepro beerd een andere structuur op te zetten voor het ambtelijk appa raat. Al die pogingen leden voor tijdig schipbreuk of gingen als een nachtkaars uit omdat er bin nen hot apparaat geen draagvlak voor was. Ondertussen kostten die inspanningen de gemeente wel veel geld. De laatste keer moest voor het werk van een ad viesbureau circa een kwart mil joen gulden worden betaald, zon der dat er iets wezenlijk veranda de aan dc structuur. Bij de nu geplande operatie v or den dure adviseurs zoveel moge lijk buiten de deur gehouden. Eerst moeten de ambtenaren zelf maar eens met kritiek en voor stellen komen. Zij kregen giste ren een 21 pagina's dik vragenfoi- mulier mee naar huis, cn een 'vijf je' in de Staatsloterij als beloning voor hun moeite Zijn de gege vens van deze, strikt vertrouwelij ke, enquête eenmaal verwerkt, dan pas zal worden gepraat over mogelijke blauwdrukken voor de toekomstige organisatie. In de wandelgangen van de sport hal viel veel waardering te beluis teren voor deze aanpak, die schril afsteekt tegen het recent voltooi de reorganisatieproces in Vlaai- dingen, waar dc nieuwe structuur van bovenaf werd opgelegd. Dat veranderingen nodig zijn staat voor veel Schiedamse ambtena ren buiten kijf Door de toekom stige 'stadsprovincie' Rotterdam zal immers ook de taak van de plaatselijke overheid veranderen. Schiedam Eens in dc veertien dagen, je kant er als het ware de klok op gelijk zetten, ontfermt een glazenwasser zich kloek over de ongeveer veertig woningen van dc Schiedamse 'C&A-fiat' op de hoek Koemarkt-Broers vest. Zo ook gisteren, toen de jongeman fluitend met zijn werkzaamheden bcgor». zich keurig netjes 'vast klemde' aan het hoge gebouw en er wel eventjes voor zou zorgen dat iedereen weer goed gehu meurd nog beter kon genieten van de voorzichtig kietelende voorjaarsstraaltjes. „Maar op een gegeven moment," zegt de heer J. H. Villenus, huis- van het statige puiiu. „wordt er tegen mijn raam getikt Roept die glazenwasser tegen mi) dut hij naar beneden wit, maar dat dat niet kan, omdat ze z'n lange ladder onder z'n kont vandaan hebben gestolen. Kun je het gelo ven. meneer, op klaarlichte dag een ladder jatten van acht, negen meter lang? Dat vind ik schot te- ng. anders kan ik het niet noe men" Zo goed en zo kwaad als het ging loodste Villenus de gla zenwasser ('Een knecht, meneer, in loondienst bij een grootbedrijf, die jongen stond bijna tc huilen, kun je het je voorstellenvia zijn woonkamer in 'veilige haven' „Die knul,' briest Villenus van woede, „hing met touwen aan de gevel en kon geen kant meer op. Nou vraag ik je. meneer, dat is toch vei schrikkelijk. We hebben nog wel hier en daar gekeken, maar niks hoor En niemand die iets heeft gezien ei' heeft gerea geerd. Een grof schandaal." Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft zeker vier ge vallen van brandstichting in por tieken aan de Parallelweg en de Van Beethovensmgel opgelost. De dader, die inmiddels heeft be kend, werd vorige week voorge leid aan de officier van Justitie in Rotterdam en zal binnenkort wor den gedagvaard. In de maanden oktober en no vember van het vorige jaar wer den in drie nachten vier branden gesticht, telkens tussen 2.00 en 4.30 uur. Het begon met een kel- derbrand op dinsdag 20 oktober aan de Parallelweg. Zes dagen la ter werden twee kelders in vuur en vlam gezet, waarvan één aan de Van Beethovensmgel en één aan de Parallelweg. De schade, veroorzaakt door onder meer rookontwikkeling, bedroeg onge- veei 150.000 gulden. Op vrijdag 6 november trof de brandweer we derom een brandende kelder aan. Het is vooralsnog onbekend of de man ook schuldig is aan twee branden op maandag 30 novem ber. Toen werden een fiets en een schuur in brand gestoken. Vlaardingen - De verhuizing van de voetbalclub Fortuna naar een andere plaats in Vlaardinger wordt als één van de mogelijkhe den genoemd voor de herstructe- rering van de Vlaardingse veld- sporten. Onzeker is of de verhui zing ook echt doorgaat. Andere clubs moeten eveneens verhui zen, maar onduideHjk is nog wel ke dit zijn. De overleggroep die vanuit de Sportraad is gestart om te bezien hoe gemeentelijke bezuinigingen bij de veldsporten kunnen wor den gerealiseerd, heeft kort gele den aan het college van B en W gerapporteerd, Wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoeven spreekt van een „goed rapport". Er staan volgens haar ingrijpende voorbeelden in van de huisves ting van de sportclubs. Van Ardenne: „Het rapport geeft visie op de toekomst. Er wordt niet alleen aangegeven hoe t be zuinigd kan worden, m ook hoe de kwaliteit van de velüapor- ten kan worden verbeterd." Voorzitter Ruud van Putten van de overleggroep wil niet zeggen welke clubs voor verhuizing wor den genoemd. „De verhuizing van Fortuna is een optie, maar het kan ook dat de club blijft waar ze nu zit." De overleggroep heeft geconsta teerd dat doorvoeren van de be zuinigingen in de tarieven bete kent dat de clubs 200 a 300 pro cent kostenstijging te verwerken krijgen. Als op alleen de velden wordt bezuinigd, blijven er twaalf over voor grassporten en zes trai ningsvelden, zo leerde een reken som. Ven'olgens zijn voorstellen gedaan voor clustering van spor ten, maar daar wilden de vereni gingen niet aan. Daarna is toch maar een rapport gemaakt en vervolgens naar B en W gestuurd. Maassluis - Uit een winkel aan dc Nicuwstraat in Vlaardingen is gisternacht de kassa gestolen na dat de ruit was ingegooid. Een ge tuige heeft het alarm gehoord en een auto zien wegstuiven. Die wa gen is later in Schiedam gevon den en bleek gestolen. Maassluis - Op de Vermeerlaan in Maassluis is vannacht een auto klemgereden na een achtervol ging die in Naaldwijk begon. De twee inzittenden konden vluch ten. In de auto werd gestolen kle ding aangetroffen. Ook de ayto was gestolen, evenals een tweede wagen die met kon worden ach terhaald en waarschijnlijk ook met diefstal te maken had. Schiedam - Een 31-jarige Rotter damse vrouw heeft bekend zeven auto's te hebben opengebroken. aUemaal in het oostelijk deel van Schiedam. Ze werd vorige week aangehouden. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteren een 21-jarige Rotterdammer opgepakt op ver denking van een inbraak in een woning aan de Willem Fredenk- straat. Die inbraak werd 20 fe- bruan gepleegd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2