WG{| 15 Straussplein wint gevecht om iiften Jan van Toor mag musicalcollega's niet rondleiden in Visserijmuseum Zo'n 2000 Schiedammers willen geen reclame Bomen Stadserf weg Geen vrijwilligersinarkt Theater en discussie op anti-racisme dag Water misschien bruin Mijnenjager vaart weer Presentatie boeken Lentefeest in de Meerpaal Alles over composteren Lentemarkt in Trefpunt Maassluis dond erdag 18 maart Gemeentelijk Woningbeheer is nu veel duurder uit AwS:'4'*"" Container- brand gedoofd Eigen speeltuin voor Straussplein Vastenactie: geld alleen helpt niet Rotterdams Dagblad Donderdag 18 maart 1993 1 j&f%. m «f m $p&*? Schiedam In het kader van de boomverplantingsoperatie wor den deze week zes bomen van het Stadserf verplant naar een nieuwe plaats elders in de stad. De bomen worden verplaatst omdat ze moeten wijken voor de nieuwbouw die op het Emmaplein en het Stadserf gerealiseerd zal worden. Ook op het Wilhelminaplein worden bomen wegge haald. Daar moeten drie krimlindes verdwijnen omdat ze na de reconstructie van het plein niet in het nieuwe ontwerp passen. De vrijwiltigersmarkt die het Steunpunt Vrijwilli gerswerk Schiedam (SVS) zaterdag in de Margrie thal wilde houden, gaat wegens gebrek aan belang stelling niet door. Te weinig organisaties hebben zich voor deelname aan de markt aangemeld. De SVS zit echter niet bij de pakken neer en heeft ge pland de vrijwilligersmarkt samen te laten vallen met de Internationale Vrijwilligersdag die in decem ber wordt gehouden. In het kader van de internationale anti-racisme dag houden het Anti-Discriminatie Buro Schiedam, wijkcentrum De Erker en de campagne 'Schiedam mers van overal en nergens' zondag 21 maart een talkshow over integratie- Schiedammers uit de poli tiek, sport en het sociaal-cultureel werk gaan tussen 14.00 en 17.00 uur met elkaar in De Erker over dit on derwerp discussiëren. De talkshow wordt telkens onderbroken door de theatergroep 'De Vieze Gasten'. De toegang is gratis. Het ONS gaat vanaf maandag 22 maart in de Slacht- huisbuurt en een déél van de wijk Nieuwland de drinkwaterleidingen doorspoelen. De waterdruk in de woningen kan iets lager zijn en cr kan bruin water uit de kraan komen. Dit is echter van tijdelijke aard en niet schadelijk voor de gezondheid, verzekert het Nutsbedrijf. Vlaardingén De miinenjager 'hr. Ms. Vlaardingén' zal op vrijdag IS maart weer in diensi worden gesteld van de Ko ninklijke Marine. Het marineschip heeft een onder houdsperiode van een jaar achter de rug. De in- dienslstelling gebeurt in aanwezigheid van burge meester Stam en wethouder Ranshuijsen. Ze zullen de scheepsbel van het schip, die nu tijdelijk in het stadhuis staat, weer op de bestemde plaats aan boord bevestigen. Kinderboekenschrijfster Carry Slee en illustratrice Dagmar Stam brengen morgen een bezoek aan Vlaardingén om hun kinderboek 'Met zonder jas' te presenteren. Voor de presentatie in de bibliotheek aan de Waalstraat zijn 250 kleuters uitgenodigd. Ook in de praktijk van de Stichting Beweging en Muziek wordt een boek gepresenteerd. Zaterdagoch tend om tien uur kan men kennismaken met Jeanne Bakkers boek 'Kruisbewcgingen met muziek'. Be weging en Muziek, die het boek uitgeeft, bestudeert welke invloed beweging en muziek hebben op de mens. De Stichting Beweging en Muziek vindt men aan de Hofsingel 76, Het lentefeest in de Meerpaal wordt dit jaar gevierd op zaterdag 20 maart en staat in het van zee vaart en visserijKinderen kunnen ai - aat en zee rover worden geschminkt en de muzikale begelei ding door Karei Rijkuiter zal bestaan uit bekende zeeliedjes. Verschillende kramen zullen weer zijn voorzien van onder meer groente en fruit, haring, gebak en poffer tjes. Voorts zijn er een koffiekraam. een terras en een rommelmarkt. Hoek van Holland Van zaterdag 20 maart tot zondag 4 april is op zater dag en zondag bij het vogelopvangcentrum De Hout snip aan de Rondgang 16 een tentoonstelling ever composteren. Deze gratis toegankelijke tentoonstel ling is van de Vereniging Tegen Milieubederf (VTM) uit Vlaardingén en geeft antwoord op allerlei vragen op het gebied van compost. De Houtsnip Ls zaterdag en zondag van 13.30 uur tot 17.00 geopend. Op woensdag 24 maart is cr vanaf 14.00 uur een Len temarkt in Het Trefpunt op de eerste etage van het Bertus Bliekhuis. Er zullen onder andere handwerk- artikelen worden uitverkocht. Ook zal er weer een Oudhollandse snoepkraam zijn, diverse andere kraampjes en een demonstratie houtbranden. Agenda Schiedam donderdag 18 maart Thema-avond over geloulsop voeding, Nederlandse Christen Vrouwenbond, gebouw De Ark Hargpletn 19 45 uu: Thema-avond NPB, West vest 90 20 00 uur Jamsessie. Podium, 2100 uur vrijdag 19 maart 'Bridgen, dien sten centrum DetMolens. 13 00-]6 15 uur Vlaardingén donderdag 18 maart Lezing over scheepswerf De Haas Visserijmuseum. 20 00 uur Halve finale Vlaardings Songfestival Stadsgehoorzaal 201)0 uur Tous les matins de monde (filmStadsgehoorzaal. 20 30 uur vrijdag 19 maart Wethouder Van Ardenne plant eerst»- boom in tuin Fontijne Hol land. Industrieweg 25 ïB 00 uur. Bridge. Koningshof. 19 4n uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingén Postbus 4008 3130 KA Vlaardingén Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - Als vrucht van een lange actie kunnen bewo ners van flat 2 op het Johann Straussplein binnenkort ver moedelijk gebruik maken van een lift. De raadscommis sie voor Wonen, Wijk- en Buurtbeheer schaarde zich deze week achter de conclu sies van de Schiedamse Om- budscommissie. Die heeft ge oordeeld dat de voor een lift pleitende bewoners niet be hoorlijk zijn behandeld door het Gemeentelijk Woningbe heer (GWB). Op het Straussplein werden in 1991 vier flats uitgerust met een lift. De andere twee gebouwen werden bij de opknapbeurt slechts voorzien van een nieuw portiek. De raadscommissie meent dat er in deze flats alsnog liften moeten worden aangelegd als de bewoners dat in meerder heid willen. De uitspraak plaatst het GWB voor hoge kosten. Er kunnen al leen liften komen als de driejaar geleden aangebrachte portieken worden gesloopt. Directeur Ton Verdoes erkent dat de ingreep veel goedkoper zou zijn geweest als alle flats direct met een lift wa ren uitgerust. .,Nu moet er apart een heistelling komen. We moe ten kijken hoe we de kosten kun nen opvangen. De discussie over de liften startte in 199Ü. Toen vormden vertegen woordigers van de zes flats een overleggroep voor het onder houdsplan met het Gemeentelijk Woningbeheer. Het GWB stelde toen dat ze pas liften zou plaatsen als bijna 100 procent van de bewo ners van een flat akkoord zou gaan. De eerste uitkomst van een en quête was dat er uitsluitend liften bij de flats 6, 5 en 3 zouden ko men)' Naar aanleiding van een spontane handtekeningenactie van bewoners in flat 4 zegde het GWB ook deze bewoners een lift toe. De bewoonsters Geisler en Eijsberg hielden een paar dagen later eveneens een handtekenin genactie. En hoewel 75 procent van de bewoners van flat 2 zich voor een lift uitsprak, kregen de huuurders hier nul op het re quest. Volgens de ombudscommissie is er rechtsongelijkheid ontstaan. Als het GWB rekening houdt met een 'wilde' enquête in flat 4, zo luidt de redenatie van de om budsman, dan had dit ook moeten gebeuren met een vergelijkbare actie in flat 2. Directeur Verdoes, die een bouw- voorstel voor de liften aan het voorbereiden is, vindt de uit spraak van de ombudscommissie wel begrijpelijk, maar toch teleur stellend. ,.Ik ben het niet eens met de beschuldiging dat we met twee maten meten. Feitelijk wor den we gestraft voconze soepele opstelling. Uit onze enquête bleek destijds dat drie flats een lift wilden. We zijn toen soepel omgegaan met een spontane actie van een groep bewoners in flat 4. Misschien hadden we beter onze poot stijf kunnen houden." Voor de eventuele liftbouw in flat 2 kan de WBS gebruik maken van een subsidie uit de pot van de Stichting Experimenten Volks huisvesting. Per lift is 40.000 gul den subsidie beschikbaar. Toen de eerste vier flats werden aange pakt bedroeg de subsidie per üf't nog 80.000 gulden. De brandweer van Maassluis heeft gistermorgen een con- tainerbrand gedoofd bij het afvalverwerkingsbedrijf Pol dervaart BV aan de Industrie weg. De container was gevuld met i&oiatiemateriaal en mi- neralenolie en raakte door broei in brand. Het chemisch adviesbureau van de DCMR Milieudienst Rijnmond heeft metingen verricht en geen ge vaarlijke stoffen in de lucht aangetroffen. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Zo'n tweeduizend Schiedammers willen geen 'onge wenst drukwerk' ontvangen en dat stelt de gemeente voor proble men. Onder meer bij de versprei ding van de rampenfolder hebben die zich voorgedaan, omdat de PTT aanvankelijk weigerde het voorlichtingsmateriaal te stoppen in brievenbussen waarop een stic ker tegen ongewenst drukwerk was geplakt. Hoofd Voorlichting Theo Reyman meent dat Schiedam met de stic kers, een initiatief van de ge meente zelf. zich in de vingers kan snijden. „Enerzijds wil de ge meente milieuvriendelijk bezig zijn door overbodig papierge- bruik te beperken," zegt hij, „maar anderzijds maakt de rege ling het moeilijk gemeentelijke informatie tc verstrekken." Met de sticker heeft de bewoner de mogelijkheid om op de brie venbus aan te geven dat hij geen prijs steit op ongeadresseerd drukwerk. Hij kan kiezen uit tw^e stickers: één die al het onge adresseerd materiaal afwijst en één die alleen buis-aan-Lw .a- den toelaat. ..De campagne loopt goed." meent Reyman. „Op het Stadskantoor hebben we'in totaal achtduizend stickers liggen en daarvan zijn er dus al enkele dui zenden de deur uit." De voorlichter weet dat de bewo ners die ook geen huis-aan-huis bladen willen ontvangen, een moeilijk te informeren groep zal worden. „Die mensen zijn nauwe lijks te bereiken, ze worden niet geregistreerd. Elke maand publi ceren we het gemeentenieuws in bladen als De Havenloods of het Het Nieuwe Stadsblad, maar die krijgen ze dus niet. Ook de wette lijk verplichte publicaties staan daar-n. Ze zullen de informatie zelf moeten komen halen op het Stadskantoor. We gaan er maar vanuit dat deze mensen een be wuste keuze hebben gemaakt." Ook de jaarlijkse stadsgids wordt bij hen niet bezorgd. Een ander obstakel vormt het verspreiden van voorlichtingsmateriaal. Per campagne moet voortaan worden bekeken welke vorm van distri butie het, beste is, vertelt Reyman. De campagne in het ka der van rampenbestrijding leek de eerste problemen op te leve ren. De PTT weigerde de folders in brievenbussen met anti-druk werksticker te stopnen. „Geluk kig hebben we het op kunnen los sen. In de toekot?st zullen we ze ker met nog meer dit soort proble men te maken krijgen." Door Ben van Haren Vlaardingén - Oud-rondleider Jan van Toor van het Visserijmu seum mag het musicalgezel schap. dat momentcel op een voorstelling van 'Brood uit het water' studeert, niet rondleiden in het museum waar hij lot okto ber heeft gewerkt. Directeur Frits Loomeijer wal het niet Van Toor kreeg dit vorige week tot zijn stomme verbazing te horen toen hij een afspraak wilde maken voor een bezoek met zo'n zestig leden van de Vlaardingse Musi- eaivereniging, waarvan hij zelf ook deel uitmaakt. „Hij is niet meer welkom in het Visserijmu seum." bevestigt Loomeijer. Op één van de eerste repetine- avonden van het musiealgezel- schap is het idee voor een geza menlijk bezoek aan het museum geopperd. Jan van Toor. die ook in de vorige Vlaardingse musicals optrad, bood toen aan om zijn me despelers wat wegwijs te maken in het Vlaardmgs vissersverle den. Het leek iedereen nuttig. Im mers, de musical 'Brood uit hel water' van Chris Bezooijen en Dick Borst is gebaseerd op de ge lijknamige streekroman van Fe- nand van den Oever (pseudoniem voor Jaap Kolkman), die het leven beschrijft van een jonge Vlaar dingse visser aan het begin van deze eeuw. Veel, vaak door oud-vissers of hun nazaten geschonken, materi alen uit die tijd vormen de basis van de collectie van het Vlaar dingse museum. Aanschouwelijk onderwijs in die omgeving, waar Van Toor gedurende vijftien jaren honderden schoolkinderen, groe pen student-'n en andere bezoe kers deskundige toelichting gaf. Jan van Toor wilde de cast van 'Brood uit het Water' wegwijs ma ken in de vis serij. Maar hij mag het Vis serijmuseum niet meer in. Foto Elfen den Ouden/Roet Dijkstra leek hem een uitstekende metho de om dc musicalspeiers zich te laten inleven m hun rollen. Stoppenkistje „Ze moeten over dingen praten en zingen, die ze nog nooit gezien hebben. Weten zij veel wat een stoppen kistje is nf het vrondcl7 Zulke dingen zou ik ze willen la ten zien." vertelt Jan van Toor. De artistieke leiding van het gezel schap vond het een prachtig idee en was blij dat Van Toor ook een en ander zou willen regelen. Hij kent tenslotte de weg in. het mu seum. redeneerde men. Doorzijn jarenlange arbeid in die omgeving kent Jan de museum verzameling uit zijn hoofd. Hij zou dus ook kostuumontwerpster Ans Monster, decorbouwer Jan van Girmeken en hun medewer kers naar voorbeeldfoto's en on derdelen van bijvoorbeeld de in het museum uit het gezicht ver dwenen kledingcollectie kunnen begeleiden. Om een en ander netjes af te spre ken met de museumleiding toog Jan van Toor vorige week naar zijn oude werkplek. Hij meldde zich bij directeur Frits Loomeijer aan wie hij zijn voornemen be kend maakte. „Toch mooi even zestigmaal 3,50 gulden toegang in de kassa voor een gezelschap waarnaar je geen omkijken hebt, dacht ik nog. Maar Frits zei tegen me: 'Dat ge zelschap is welkom, maar jij met.' Zoiets had ik nooit verwacht," vertelt enkele dagen later een verbolgen Van Toor. die over deze zaak de verantwoordelijk wethou der wil raadplegen. „Ik wil er eigenlijk geen zaak van maken, maar het kan toch met zo zijn dat ik niet meer het museum m kan? En ik mag toch net als ie dereen de vrienden, die ik dan hij mu heb. vertellen wat ze daar zien?1' Directeur Loomeijer bevestigt desgevraagd dat hij een en ander tegen Van Toor gezegd heeft. „Hij is hier - »t museum niet meer welkom als rondleider na de wijze waarop wij afscheid van elkaar hebben genomen en de manier waarop hij zich vervolgens heeft uitgelaten." Interview De museumdirecteur doelt dan op een interview in het Rotter dams Dagblad, waarin Van Toor onder meer aan de kaak stelde de manier waarop hij eerder dan ver wacht met VUT werd gestuurd en hoe er afscheid van hem is geno men. Hij kreeg bijvoorbeeld een envelop met duizend gulden, wat tot zijn verrassing later als voor schot van zijn salaris werd inge houden. In het bewuste interview laakte Van Toor het personeelsbeleid van de directeur en de nieuwe be stuursvoorzitter Van der Heijden, dat gericht is op het heenzenden van de gehele oude garde. Na Van Toor, die zonder bewijsvoering werd beschuldigd van het lekken van een door een ander geschre ven kritische brief aan het be stuur en drie maanden voor het bereiken van de VUT-leeftijd naar huis kon gaan, zouden de oudste museummedewerker, de technicus (enbriefschrijver) Leen Moerman en bibliothecaresse Marcella van Dooren ook moeten verdwijnen. De bibliothecaresse is inmiddels per 1 maart voor zes tien jaar op wachtgeld gezet. Jan van Toor had zich er wel over verbaasd dat hij na verschijning van het bewuste interview eind vorig jaar nooit iets van Frits Loomeijer of het museumbestuur heeft gehoord, maar dat de direc teur hem nu uit het museum wil weren, vindt hij bcr °den alle peil. Schiedam De bewonersver- eniging van het Johann Straussplein en omgeving in Schiedam krijgt het beheer over een eigen speeltuin. De commissie Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Milieu stemde vorige week unaniem in met een voorstel van buurt en speeltuinvereniging Strauss en Co. Strauss en Co stelde eenzelfde samenwerking voor als die tussen de gemeente Rotter dam en haar speeltuinvereni gingen, Die houdt in dat voor zieningen als een hekwerk, ac commodatie, zandbak en grond eigendom blijven van de gemeente en de verenigin gen verantwoordelijk zijn voor het onderhoud. In de raadscommissie werd het plan goed ontvangen. Coby de la Rie van D66 verwoordde de mening van de gehele com missie toen ze sprak var. een 'prima voorstel' en de vereni ging veel succes wenste met het opzetten van de speeltuin. Wethouder Bart de Leede be loofde het plan zo snel moge lijk om te zetten in een college- besluit. De vrijwilligers van Strauss en Co gaan nu meteen het nog vrijwel leegstaande speelter rein inrichten, liet buurteon- ciërge Liset van Berkel weten. De door haar gesteunde ver eniging probeert al tijdenlang een speeltuin te krijgen op het Straussplein. Gebrek aan financiën vormde een obstakel, maar sinds vorig jaar kan de vereniging een be roep doen op een schenking van vijftigduizend gulden door Shell Pemis. Steeds bij het be reiken van een miljoen ge werkte uren zonder ongeval len geeft de raffinaderij een fi nanciële bijdrage aan een maatschappelijk project. Overigens zijn de bewoners van het Straussplein op meer dere fronten actief. Ze doen zelf aan buurtbeheer door de wyk schoon te houden en klei ne karweitjes op te knappen. Bovendien beheren ze ook kinderboerderij het Geiten weitje aan de Puceinistraat. Vlaardingén - Ogenschijnlijk heeft de eenwording van Europa niets te maken met ontwikke lingshulp. Maar de organisatoren van de vastenacties in de regio denken daar anders over. Door de strengere bewaking van de Euro pese buitengrenzen wordt het voor niet-EG-onderdanen moei lijk 'het fort' Europa nog binnen te komen. Inwoners van Derde Wereldlanden worden als eerste de dupe, zegt de staf van de Vas tenactie. De actie, die jaarlijks wordt ge houden om projecten op te zetten in ontwikkelingslanden, richt zich dit keer niet in de eerste plaats op het inzamelen van geld. De collecte blijft een wezenlijk onderdeel van de actie, maar de nadruk wordt dit keer gelegd op bewustwording. „Geld alleen helpt niet. er moet iets verande ren in de mentaliteit van de men sen in Europa," meent Kees van Reisen. Van Reisen is voorzitter van de re gionale Vastenactie in Maassluis, Schiedam en Vlaardingén, waar aan als gewoonlijk een groot aan tal scholen en kerken meedoen. Afrika is het continent waarop de ze actie zich richt. Om de nood in enkele landen te helpen lenigen, zijn kleinschalige projecten (op het gebied van gezondheidszorg, landbouw, hulp aan jongeren) op gezet. Ze kunnen worden uitge voerd met het geld dat m de Wa terwegsteden wordt ingezameld. De - apart opererende - Oecume nische Vastanctie Schiedam Noord werkt onder hetzelfde the ma Europa, maar richt zijn aan dacht uitsluitend op Cambodja. Het geld dat in Schiedam-Noord, waar vijf scholen en vijf kerken samenwerken, binnenkomt gaat naar onderwijsprojecten in de buurt van de Cambodjaanse Ijoofdstad Pnom Penh. Vlaardin gén concentreert zich vooral op hulp aan Bacolod, een stad op de Filippijnen, waarmee al jaren een vriendschapsband wordt onder houden. De Vastenacties lopen tot en met 11 april Tn kerken en op scholen wordt de komende dagen uitge breid aandacht besteed aan de ac ties tijden» gebedsdiensten en speciale lessen over Afrika en Cambodja. Opvallende 'buitenae- tiviteiten zijn ondermeer De An dere Markt, op 27 maart op het Liesveld en een grote fancy-fair op 3 april in en om gebouw De Ark op het Hargplein in Schiedam- Noord.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1