Rotterdam 13 Top van illegale lotto hield 'lopertjes' dom Blijdschap in regio over tweede Beneluxtunnel Leserauwaet genoemd als opvolger van Bar 'Bonbondoos' kruipt de kosmos weer in Lubbers voorzichtig over Zestienhoven Nieuwe start voor Koninginne-kermis Pendelaars verrichten groot deel van werk Verkeersruzie in vechtpartij ontaard Rotterdams Dagblad Zaterdag 20 maart 1993 Cc- Rotterdam - Nog enkele weken, dan is het weer zover. Vanaf 10 april zal de Koninginne-kermis op de Müllerpier weer voor vele blijde gezichten zorgen. Maar voordat het zover is, moest er wel eerst een nieuw contract worden getekend. Na het fiasco van Rivoli en het daaruit voortvloeiende gekibbel, moest het oude namelijk enigszins herzien worden. Ivo Janvier, organisator van de kermis, toog daarom gis teren naar Rotterdam, met onder de arm ook een nieuw affiche, om zijn krabbel te zetten. .,Echt veel is er aan het contract overigens niet ver anderd hoor zegt Janvier, Be directeur van bureau De Kermisgids organiseert de kermis in Rotterdam 0 voor het 23ste jaar. Kermisexploitanten schrijven zich bij hem in, en zijn bureau ontvangt een deel van de pacht die de exploitanten betalen. ,\In 1990 is er echter het een en ander fout gegaan," herinnert Janvier zich. „Na afloop van de kermis wil den twee exploitanten hun pachtsom niet betalen. J^oen ik daar een proces tegen wilde aanspannen, kregen zij steun van 43 andere exploitanten. Als ik Hat proces had verloren, dan had ik meteen mijn zaak kunnen opdoeken. Het gemeentebestuur van Rotterdam wilde niet langer dat ik die exploitanten op eigen houtje aan zou kunnen pakken. Ik moet daar nu toestemming voor vragen aan Recreatie Rot terdam, dat de kermiszaken van Rotterdam regelt. Dat is de reden waarom nu het contract is veran derd." Met het contract veranderde ook het affiche voor de kermis. Het oude donkere met het paardje heeft plaats moeten maken voor een nieuw, frisser ogend affiche. Bovendien heeft de maker er een boodschap in verstopt. Een dagje kermis wordt vergeleken met de eerste russische ruimtereis. „Een leuk idee," vindt Janvier, „want een kermis is zo apart, bijna iets onwezelijks. Maar, hoewel ik het oude ook foeilelijk vond, had het van mij toch niet vervangen hoeven worden. Het was namelijk heel herkenbaar. Maar Rotterdam vernieuwt heel veel dus hebben we ook besloten een nieuw affiche te maken," zegt directeur Janvier. Dit jaar zullen er op de Koninginne-kermis, die ge opend wordt door een aantal Feyenoord-spelers, 85 •attracties staan. De Bungy Jump, de sprong van zes- jtig meter hoogte aan een elastiek, zal er ook weer "zijn. „Dat was verleden jaar een dubbel succes," weet Janvier. jiNaast de springers zijn daar ook een heleboel men sen op af gekomen om te kijken. Verder zal er in de weekeinden met Space Cannons een lichtshow wor den gegeven. Die lichtbundels zijn vanaf 70 kilome ter afstand te zien, zodat men weet dat er op de Mül lerpier iets gebeurt." Ook zullen we meer voor jongere kinderen doen. Er killen bijvoorbeeld mensen in dierenpakken rondlo pen die presentjes aan de allerkleinsten uitdelen." De organisator zegt het 'heel belangrijk' te vinden dat de Müllerpier als evenemententerrein behouden blijft. De Koninginne-kermis heeft in Rotterdam nu al op diverse plaatsen gestaan en na elke verplaat sing waren er minder inkomsten. Verleden jaar pas waren de bruto-inkomsten (1,1 mdjoen) weer gelijk aan die van 15 jaar geleden op het voormalige Heli- portterrein. „Elke stad heeft een evenemententerrein in de buurt van het centrum. De Müllerpier is bovendien ideaal met zijn ligging aan het water. Daarnaast zul je er nooit klachten van omwonenden krijgen," weet Jan vier. Hij voegt daar echter aan toe: „Maar zolang er plan nen voor woningbouw op de pier bestaan, zal geen organisator in een evenement op de pier durven in vesteren. Daar begint men namelijk niet aan met het cjsico dat het maar voor een jaar is." Êlelft - De gemeente Delft trekt in Zuid-Holland de fneeste pendelaars aan. Ruim 48 procent van het \Verk in deze stad wordt verricht door mensen uit an- B'ere gemeenten. Dit blijkt uit een overzichtje, dat Gedeputeerde Staten op verzoek van de politieke partijen hebben gemaakt Zoetermeer staat tweede. Hier wordt 37 procent van de banen bezet door personeel van elders. In de lijst van gemeenten met een belangrijke pendel volgen daarna Pijnacker en omgeving (33,5 procent) en Lei den (33 procent). De Rotterdamse regio zit tussen de 24 en 28 procent San pendelaars. De Hoeksche Waard scoort als één van de laagste. Hier woTdt slechts 15 procent van het werk gedaan door mensen van buiten de streek. .Naar de regio Rotterdam komen vooral forensen uit Voorne-Futten (32.900), Drechtsteden (15.000), Goud se regio (10.100), Hoeksche Waard (9.900) en Noord- •Brabant (7.300). Rotterdam - Een verkeersruzie tussen twee brom fietsers en een automobilist is gistermiddag op de Hoek van de Nieuwe Binnenweg en de Aelbrechtska- de ontaard m een vechtpartij waarbij twee gewonden vielen. Dc 52-automobihst werd toegetakeld met een ketting en liep daarbij een gebroken sleutelbeen en een gebroken rib op. De man liet zich zelf ook niet onbetuigd en stak een tan de bromfietsers, een 28-jarige Rotterdammer, niet een mes in zijn arm en zijn been. Dit slachtoffer is behandeld in het Dijkzigt-ziekenhuis. Tegen beide vechtersbazen is proces-verbaal opgemaakt. De poli tie laat de andere bromfietser ongemoeid, omdat 2ijn aandeel in de mishandelingen te verwaarlozen zou zyn. Ivo Janvier (rechts) en Ton Zim merman van de dienst Re creatie Rot terdam voor het nieuwe affi che van de de Konin ginne-ker mis. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Door Joop Spanjersberg en Taco Slagter Rotterdam/Utrecht - De Haarlem se hulpbisschop monseigneur J.F. Leserauwaet (69) wordt m ka tholieke kringen genoemd als de vermoedelijke opvolger van mon seigneur Bar. Leserauwaet, die tevens hoogle raar theologie in het Belgische Leuven is, geldt als iemand van het kaliber-Bar - in staat tot een dialoog met progressieven en conservatiever., ervaren in de om gang met jongeren en ouderen en een uiterst beminnelijk mens. Bovendien is Leserauwaet, die zijn wetenschappelijke carrière aan het afbouwen is, boven elke kritiek verheven en op korte ter mijn beschikbaar. De Haarlemse hulpbisschop wordt bij uitstek geschikt geacht om het bisdom Rotterdam, waar de emoties na het gedwongen ver trek van bisschop Philip Bar hoog zijn opgelopen, naar rustiger vaarwater te brengen en de scha de aan het imago van de r.k -kerk voor zover mogelijk te beperken. Leserauwaet, gisteren met be reikbaar voor commentaar, kan maximaal tot zijn 75ste het bis schopsambt bekleden. In een reactie noemt Joost dc Lange, secretaris van de priester raad van het bisdom Rotterdam, de mogelijke keuze voor de zeer erudiete Leserauwaet een verras sing, maai geen onplezierige ..Als het jeserauwaet wordt," stelt De L age, ..dan zou ik daar blij mee zijn. Hij is Bar op een an dere manier." Voorlichter H. Herucr van het bis dom Rotterdam noemt aile specu laties omtrent Leserauwaet als opvolger var. Bar 'voorbarig'. Het kapittel van het bisdom moet nog een aanbeveling terzake doen. al dus Heruer die de huidige stem ming onder veel gelovigen en pastores in het bisdom om Bar ge zamenlijk te bewegen tot herover weging van zijn aftreden, weinig reeel vindt. „Terugkeer van Bar ligt buiten de realiteit." verduide lijkt de voorlichter. „De bisschop heeft het ontslag aanvaard en is weg - overigens wel in dankbare herinnering." De KRO wndt vanavond een extra uitzending aan de kwestie-Bar. De ref ortage is te zien op Neder land van 23.30 tot 23 55 uur Door Marjoiijn van Lynden Rotterdam - De ruim 60 jaar oude tearoom, ook wel 'bonbondoos' genoemd, schittert sinds gisteren weer als vanouds boven op het Van Nellegebouw. De bijna twee jo uurende renovatie, waarbij eigenlijk alleen het ijzeren ge raamte gedeeltelijk bleef staan, is voltooid. Tegelijkertijd werden ook de 'luchtbruggen' opgeknapt Ondanks het verzet van Van Nel- Ie werd het uit 1927-1929 stam mende pand, dat is ontworpen door Brinkman en Van der Vlugt (en misschien ook een beetje door Stam, maar dat zullen we nooit met zekerheid weten) in 1984 op de monumentenlijst van de ge meente Rotterdam geplaatst. Vanaf dat moment zijn er vele moeizame besprekingen over de benodigde restauraties en de sub sidies daarvoor gevoerd. Uitein delijk kwam men medio 1991 tot overeenstemming. De gemeente gaf een subsidie van 1 miljoen en Van Neile (inmiddels Sara Lee/ Douwe Egberts geworden) kwam met de andere 4,5 miljoen over de brug. De opdracht voor de restau ratie ging naar de 'opvolgers' van de bouwer; architectenbureau Van den Broek en Bakema. „Het is natuurlijk een heel ide alistisch soort architectuur," zegt Van Nelle-archivaris Ton van Lint over het gebouw. „Het is een voorbeeld van functionele archi tectuur, maar er is ook grote in vloed van De Stijlbewegmg in te zien." Bouwheer directeur Van der Leeuw was een vooruitstre vend man. 'Een derde van je le ven breng je op je werk door', zei hij. Dus liet hij een heel licht en ruim gebouw neerzetten." „En hij was ook theosoof. Hij had bij Freud gestudeerd en was een volgeling van Krishnamurti. Dat koepeltje, dat als het ware in de kosmos kruipt, is daar een uit drukking van," vertelt van Lint verder. „Bij de totstandkoming van dit gebouw waren byna uit sluitend theosofen en vrijmetse laars betrokken. Het hele pand zit vol symboliek en filosofie." Staand in het koepeltje voelt men zich als de kapitein op de brug van een schip. Voor de voeten strekt het Van Nelle-complex zich als een machtige olietanker uit. Toch was dit niet de werkkamer van de directeur, maar diende het juist als ontvangstruimte voor de klanten. Huisvrouwenvere- mngmgen bijvoorbeeld die 's avonds 'lichtjes kwamen kijken'. Met een kopje koffie werden ze ontvangen en als ze weggingen kregen ze nog een 'attentie' mee naar huis. Letterlijk alles in het koepeltje, dat vanaf nu zowel door de ge meente Rotterdam als door Van Nelle als representatieve ruimte zal worden gebruikt, is schoonge maakt, gerestaureerd en indien noodzakelijk in stijl vernieuwd. De rondlopende verwarmingsbui zen. die bij een restauratie in de jaren zestig liet leven lieten zijn terug, net als de om de balustrade van de trap 'gevouwen' verwar ming. Nieuw zijn de verrijdbare zonne schermen en de vloerverwar ming. Het originele meubilair was rond. Ook nu is er nog niks hoekigs te vinden. De nieuwe ovale of wat glooiende meubel stukken passen best bij de oude Gispen stoelen en tafeltjes. De oorspronkelijke kleuren, zilver, blauw, rood en geel zijn vanzelf- Wethouder Pim Vermeu len vet richt de officiële heropening van de zestig jaar oudetea room van Van Nelle. Foto Arenda Oom en/ Rotterdams Dagblad sprekend gehandhaafd. Al koste dat bij de vloerbedekking nogal wat hoofdbrekens, want op de ou de zwart-witfoto's kon men wel het patroon, maar niet de kleuren zien. Het herstel van koepel en luchtbruggen is overigens pas een eerste stap in de veelomvat tende restauratie van het com plex die tot eind 1995 zal duren. De nieuwe 'bonbondoos' in zijn oude luister hersteld. Van Nelle en de gemeente Rotterdam zullen het koepeltje als representatieve ruimte gaan gebruiken. Foto CeesKuiper/Rotterdams Dagblad Door Poter de Lange Schiedam - Niemand zag er kwaad in. De spelers met, die een paar knaken betaalden om mee te kunnen doen. En de 'lopertjes' niet, de mensen die de illegale lot tobriefjes aan de man brachten en een omzet draaiden van hooguit 200 gulden per week. Wat ze daar aan verdienden vergokten ze zen' meestal ook weer. Voor iedereen was hot gewoon een spelletje. Be halve voor de 'grote jongens'. Die verdienden er miljoenen aan. „Hun kracht was: iedereen dom houden," analyseert Ruud Koop mansschap, hoofdagent van de af deling Bijzondere Wetten van de Schiedamse politie. Koopmans schap had een belangrijk aandeel m het oprollen van de illegale lot to die vanuit Schiedam werd ge coördineerd. Er gingen miljoenen guldens in om, want de organisa tie was wijdvertakt: ook in Rotter dam. Dordrecht en Utrecht wer den 'Schiedamse' Iottobriefjes verkocht. Koopmansschap: „Maar niemand, behalve de top, wist dat. De kleine jongens dach ten allemaal dat het op vrij on schuldige schaal gebeurde." Tijdens de verhoren kwam dat duidelijk naar voren. Zes van de zeven arrestanten hadden er nau welijks notie van dat ze met cri minele activiteiten bezig waren. Ze leken niet te begrijpen waar om de politie zo'n punt maakte van een spelletje met cijfers. De zevende verdachte, een 36-jarige Schiedammer, moet beter heb ben geweten. Hij wordt door de politie weliswaar niet beschouwd als de topman, maar wel als ie mand die 'hoog in de boom' zat. Dat blijkt ook wel uit de aanslag die hij van de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) kan verwachten. Volgens Koop mansschap zal hij ongeveer een kwart miljoen gulden aan de be lastingdienst moeten betalen. De man legde overigens, net als de andere arrestanten, een volledige bekentenis af. Gouden slag Ruud Koopmansschap erkent dat de omvang van de zaak ook voor de Schiedamse politie een verras sing was, „Dat er illegaal gespeeld wordt weten we natuurlijk al heel lang. Dat gebeurt in heel Neder land. Maar je denkt: ach, zo'n vaart kan het nooit Iepen, het gaat om een paar tientjes. We pakten wel 's iemand met een illegaal lot- tobnefje en zo'n man kreeg dan een bekeuring. Verder ging je er met op door." De politie kwam de loterij in Schiedam dan ook bij toeval op het spoor. Dat gebeurde op 16 no vember vorig jaar, toen bij speur tocht naar een partij illegaal vuur werk een mval m een woning in de Schiedamse Gordonstraat werd gedaan. Daar werd de admi nistratie van een lotto gevonden Ook toen was nog niet direct dui delijk dat de politie een gouden slag had geslagen Aan het licht kwamen vervolgens circa honderd adressen van men sen die in verschillende steden lottobriefjes verkochten. Hun klanten vonden ze m cafés en kantines van sportverenigingen. Het arresteren van honderd ver dachten leek onbegonnen werk. „Dan ben je maanden bezig, daar hebben we geen tijd voor." Daar om pikte het rechercheteam er al leen zes stadgenoten uit die op het eerste gezicht „wel interes sant" leken. De zevende man, de hoofdverdachte, werd afgelopen maandag aangehouden. Lucratief Dat wil niet zeggen dat de hon derd 'lopertjes' uit het in beslag genomen adressenbestand vrijuit gaan. Zij kunnen een aanschrij ving van de Fiod tegemoet zien. Minder duidelijk is, op welke wij ze het onderzoek naar de 'grote jongens' achter de lotto wordt voortgezet. Dat de 36-jarige Schiedammer met aan het hoofd stond van de organisatie is voor de politie wel zonneklaar. Maar hoe de verbanden liggen met ille gale kansspelletjes in de rest van Nederland, lijkt minder helder. Vermoedelijk hebben alle lokale afdelingen wel iets met elkaar te maken, zegt Koopmansschap. „De indruk bestaat dat het toch de richting uitgaat van zware cri minaliteit," laat hij er voorzichtig op volgen. Meer dan dat er nieu we arrestaties worden verwacht, wil hij niet kwijt. „Het is met in het belang van het onderzoek, daar nu al op vooruit te lopen." Overigens handelde de Schiedamse bende niet alleen in Iottobriefjes In februari leidde het spooi naai een pand waar ille gale copieen van bespeelde cas settebandjes werden gemaakt Daarnaast verkocht de groep ook valse merkhorloges en -kleding. Koopmansschap: „Alles bij elkaar hadden ze een heel luckratieve handel. Hun hele opzet was een leuke, snelle cent verdienen." Rotterdam - In Rotterdam, Vlaar- dingen, Schiedam en Spijkenisse - de vier gemeenten die het nauwst te maken hebben met de nieuwe Beneluxtunnel- is over het algemeen verheugd gerea geerd op het kabinetsbesluit om een tweede Beneluxtunnel aan te leggen. Het plan voor de tweede Benelux blijkt in grote lijnen aan te sluiten op voorstellen die m de regio met Rijkswaterstaat zijn ontwikkeld. Blijdschap bestaat er onder meer over het feit dat er een fietstunneï en een tunnel voor openbaar vervoer in het plan zijn opgenomen. Schiedam Terughoudend en zeer voorzich tig reageert ïr. Chris Zijdeveld op het kabinetsbesluit. Zijdeveld, wethouder Verkeer in Schiedam en voorzitter van de kamer Noord-West van de Vervoersregio Rotterdam, is een uitgesproken tegenstander van de auto-lobby en bepleit al jaren uitbreiding van fietsverbindingen en openbaar- vervoersmogelykheden. ..Ik wist dat het kabinet een dezer weken een besluit zou nemen over de voorstellen, die we als ge meenten m samenwerking met Rijkswaterstaat hebben gemaakt Onze inzet was met meer auto tunnel en absoluut een buis voor openbaar vervoer en een voor fiet sers. De mensen staan immers bij deze tunnel slechts in de file omdat ze geen alternatief heb ben." Zijdeveld hoopt dat met ge bruikmaking van de 500 miljoen gulden die zijn gereserveerd voor de door Vlaardingen en Schiedam overbodig geachte rijksweg 19 snel begonnen kan worden aan de tweede Beneluxtunnel met een metrolijn van het Marcomplein via Schiedam naar Spijkenisse. „Het resterende geld moet op een andere manier te vinden zijn. Als alles glad verloopt kunnen de nieuwe oververbindingen in 1998 gereed zijn. Het zou het eerste project worden, waaruit blijkt dat er buiten de spoorwegen om ook iets aan het openbaar vervoer wordt gedaan." Vlaardingen De Vlaardingse wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoeven (Verkeer en Vervoer) reageert met: „Dat is fijn. Schitterend! Ik ben cr opgewonden van Van de exacte inhoud van het kabinets besluit is zij nog met op de hoogte gesteld, maar als blijkt dat het om onder meer een fietstunneï, een metro-tunnel en doelgroepbuizen Den Haag - De brochure over de aanleg van de Tweede Beneluxtun nel is prachtig. De uitgave van Rijkswaterstaat-Directie Zuid-Hol land, waarvan CDA-minister Maij de politieke baas is, werd gisteren op de wekelijkse persconferentie van premier Lubbers verspreid. Opvallend is echter dat in het boekwerkje met geen woord wordt ge rept over de komst van Airport Rotterdam. En dat terwijl de brochu re toch wel aparte aandacht besteedt aan het onderwerp 'Mainport Rotterdam' Of dat toe\ al is? Of het wellicht een signaal is dat het kabinet defini tief zal besluiten af te zien van de omstreden aanleg van Rotterdam Airport? Minister-president Lubbers laat in een reactie nog niet het achterste van zijn tong zien. „Zestienhoven is een controversieel project. Daar zullen we dubbel voorzichtig mee moeten zijn," is het enige wat de premier kwijt wil. Volgende week zal naar verwachting - als vice-premier Kok weer hersteld is - het kabinetsbesluit vallen over het al of niet aanleggen van het Rotterdamse vliegveld. gaat reageert ze enthousiast. „Het betekent, dat de voorstellen zyn overgenomen die Vlaardingen. Schiedam, Rotterdam en Rijks waterstaat vorig jaar hebben ge daan in de zogenaamde Beneor- studie over deBenelux-corndor." Haar milieu-collega drs. Kees van der Windt is ook verrast cloor het kabinetsbesluit. „Met het overne men van onze voorstellen om de uitbieidmg van de Beneluxtun nel te benutten voor de aanleg van doelgroepbuizen, waardoor zakelijk en privé-autogebruik worden gesplitst en tevens tun nels onstaan voor het openbaar vervoer en fietsers, worden de vervoersverbindingen tussen dc beide rivieroevers kwalitatief ver beterd. Hierdoor zullen veel Vlaarrimgers, die aan de overkant werken, gemakkelijker dc auto thuis laten Spijkenisse Aan 'de overkant', in Spijkenisse. reageert ook wethouder Heiman Dame (Verkeer en Vervoer) zeer verheugd op het kabinetsbesluit. „Je kunt slechter nieuws op de vrijdagavond brengen." roept hij uit „Dit is waai we al jaren voor pleiten Volgens Dame betekent vooral de metio-aansluiting van Hoogvliet op het Marcomplein een hele ver betering voor de reizigers uit Spij kenisse die dagelijks naar Rotter dam-West, bcdujventmein Spaanse Polder ot met de trein naar bijvoorbeeld Den Haag moe ten reizen. ..Het kost nu al een half uur om in het centrum van Rotterdam te komen." Bovendien is de metrolijn Spykenisse-Rot- terdam al overbelast sinds de ope ning ervan Hoewel het college van B en W van Spijkenisse al jaren meent dat de metroverbinding met Schiedam cr het liefst gisteren zou moeten liggen, is Dame toch enigszins overvallen door het ka binetsbesluit. „Ik heb vanmiddag nog met de Rotterdamse wethou der van Vervoer overleg gehad. Juist ü\ei de infrastructuur. Maar er is met geen woord over de tun nel gereptVolgens Dame is het geen bezwaar dat er in de tunnel door automobilisten tol moet wor den betaald Dame: „Ik heb de in druk dat automobilisten liever wat betalen dan m de file moeten staan." Or.danks de lovende woorden plaats hij toch een kanttekening. „Spijkenisse is namelijk nog niet rechtstreeks met wegen op het tunneltraject aangesloten Het zou goed zijn als nu ook de A4 wordt doorgetrokken Dat is ook van belang als Spijkenisse en Oud-Beijerland verder uitbrei den Je kunt ons wel als Vinex-lo- catic aanwijzen en meer wonin gen bouwen, maar die mensen werken niet allemaal m Spijke nisse." Rotterdam De chef van de Rotterdamse Ver keersdienst. ïr. H. Richter, is „zeer verheugd" over de beslis sing van het kabinet. „Het heeft lang geduurd, maar nu is het ein delijk zover," zegt hij. „Het kabi net heeft het plan overgenomen dat is gemaakt door Rotterdam. Vlaardingen. Schiedam en Rijks waterstaat." Richter noemt de nieuwe tunnel „een belangrijke schakel voor het bereikbaar houden van het ha vengebied". Vooral de 1 mrkeur voor doelgroepen heelt zijn in stemming. „Het economisch ver keer kan vooruit, en de andere kunnen kiezen tussen in de rij staan of in de metro gaan zitten. Dat laatste zullen ze wel moeten, want er is geen ruimte voor ieder een" Richter vraagt zich wel af hoe de nieuwe tunnel betaald zal wor den. „Tol op de nieuwe tunnel zelf aan met. want dan neemt ieder een de andeie tunnel Ik ben dus benieuwd hoe ze dat gaan doen." De nieuwe tunnel onder de Noord zou oorspronkelijk ook door pri vate financiering worden betaald, maar daar is niets van teieehtge- komen. „Rekeningrijden en het spitsvignet zijn nooit ingevoerd," aldus Richter. ..Maar er moet wel zoiets komen om dit geld te gene reren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1