9 Reijnhout Irriteert personeel 1 R$ PvdA verontrust over voortgang buurtbeheer Uitlatingen van wethouder 'onverteerbaar' genoemd Maassluis verwacht flinke schade van transportcentrum '30*5$ Jsj&lrf fo-M* v wë %r *j V' Carrièrevrouwen en huismannen Cindy is dé sportvrouw 'Meer geld voor fietspad en minder voor rijweg' Huurdersraad schrikt van extreme verhogingen Gereedschap uit auto Paardenmarkt in Schiedam trekt veel jeugdig bekijks Historische wandelroute in Vlaardingen geschrapt Helers opgepakt Te veei gedronken Woning- en winkelinbraken Vrouw bekent -> zakkenrollerij Tuinkabouters en wasgoed weg Binnenband Rotterdams Dagblad Maandag 29 maart 1993 Door Mariette Olsthoorn .Gaardingen - Hij, Rupert Johns, komt doodmoe thuis van zijn zeep- /handeltje en ploft onderuitgezakt neer op de bank. 'Schat, ik ben 'r jhoor'. Zij, Celia Johns: 'Nou, en wat dan nog'. Het huishouden komt -haar de keel uit en haar 'liefhebbende' echtgenoot toont geen grein- -tje respect. Beetje stoffen, boodschapjes doen, een hapje koken, een -makkie toch? Ik zou zeeën van tijd overhouden, beweert hij. Uitein- -delijk doet zij hem een voorstel: Waarom draaien we de rollen niet -om?" De.deoi w ordt al snd gesloten. Zij bekommert zich voortaan om het bedrijf, hij om het huishouden. Elk begin is moeilijk, maar na een korte gewenningsperiode vermaakt Rupert zich uitstekend met zijn ikookboeken, cursus pottenbakken, bridgemiddagen, modeltekenen en, de buurvrouw. Celia blijkt een neus voor zaken te hebben en oogst succes, met als gevolg de bekende overuren, de zakendineetjes en de reisjes naar het buitenland. Zij: jSchat, ik kom wat later thuis vanavond'. Een jaloerse echtgenoot aan de andere kant van de lijn begint zich nU'pas echt zorgen te maken. '(•Zij: 'Maar dat zei jij toch ook altijd?' Hij'Ja, daarom juist'. .'Schat, ik ben d'r hoor' is een blijspel van auteur Jack Poppleweli, -uitgevoerd door amateurtoneelgroep de Fakkel. Het is een luchtig -stuk, boordevol herkenningen en aangedikt met clichés en vooroor delen over de rolverdeling tussen man en vrouw. Desondanks gaf de •voorstelling in de Harmonie genoeg aanleiding tot gegrinnik vanuit bet publiek en hier en daar een volle lach. Dochterlief komt thuis na een jaartje Canada met wat extra bagage: een tweeling. Dat zorgt weer voor de nodige opschudding. Even dreigt het nog de mist in te gaan en alles en iedereen in scheiding te liggen. Maar de emancipatie viert hoogtij. Aan het eind van het liedje hebben we drie werkende vrouwen en drie huismannen. Lenie de Swart (Celia Johns) en vooral Louis de Boer (Rupert Johns) spelen hun personages vol overgave en groeien in hun rol. Soms is ■hetaisofje naar de one-man-show van De Boer zit te kijken. Regis seur Albert Brouwer geeft hem terecht alle ruimte. Met zijn veelzeg gende mimiek draagt hij de voorstelling, ondersteund door het en thousiaste acteerspel van de andere spelers, Jeanette Molenaar speelt de rol van dochter Karen. Huisvriend Ro- hm,Nightingale, die eveneens met een schortje voor in de keuken beland, wordt leuk neergezet door Harry Dzurahur. Ron van Herp zorgt voor een aangename verrassing aan het eind met spring-in-'t- veld Rodney Billingham, de aanstaande van Karen. De andere perso nages worden gespeeld door Inge de Kok, Colin Ferguson en Rita Hoogenboom. Hock van Holland - Cindy Sneevliet is gekozen tot sportvrouw van het jaar 1992. Onder het oog van vele tientallen sportmannen en -vrouwen uit Hoek van Holland werd zij vrijdagavond in De Hoekstee be noemd. Jan van Belkom, portefeuillehouder van Sport en Recreatie, maakte de benoeming bekend. Of het nu het allerlaagste pupillenteam was of een kampioenschap schieten by de veteranen, iedereen die vorig jaar een officieel kampioenschap behaalde, kreeg de herinnenngsmedaille, die door de deelge- meenteraad speciaal voordeze gelegenheid werd ge maakt Vorig jaar werd de huldiging voor het eerst gehouden. Cindy Sneevliet toonde zich bijzonder verheugd mei haar benoeming tot sportvrouw van het jaar. Zij werd vorig jaar Nederlands kampioene junioren da mes tot 19 jaar en Nederlands kampioene tot 66 kilo bij het judo. Verder werd zij open Belgisch. Duits en Frans kampioenen tot 72 kilo en als klap op de vuur pijl behaalde zij een derde plaats op de jeugdwereld kampioenschappen Judo in Argentini. Cmdy is lid van sportschool Mahorokan. die in Maassluis en Hoek van Holland actief is. Gaardingen - Pleeg minder onderhoud aan de rijwe gen voer auto's m de stad en besteedt het geld aan het opknappen van het fietspadennet. Zo'n verschui ling is goed voor het milieu, de verkeersveiligheid en de gezondheid. Dit schrijft PvdA-gemeenteraads- iid Peter Roovers tn een brief aan burgemeester en wethouders. Roovers heeft onlangs met zijn zoontje Fedor de kwaliteit van de Vlaardtngse fietspaden geïnspec teerd: Zij kwamen tot de conclusie dat het droevig is gesteld met het wegennet voor het langzame ver keer. Vele kuilen, hobbels, kapotte tegels en uitste kende putdeksels kruisten hun pad. Roovers vindt dat daar snel iets aan moet worden gedaan. Omdat de gehele gemeenteraad van mening is dat de 'auto in woongebieden te gast is," vindt Roovers het verantwoord de rijwegen voortaan minder goed te onderhouden. Zo'n maatregel zou werken als een natuurlijke snelheidsverlager. Alleen belangrijke ohtsluitingswegen zouden in goede staat moeten worden gehouden om een vlotte afwikkeling van het verkeer te garanderen. Roovers heeft bij zijn brief aan B en W de 'top 3' van dc slechtste fietspaden in Vlaardingen gevoegd. Vol gens hem is onderhoud dringend nodig op de fiets paden langs de Burgemeester Heusdenslaan, de Beethovensingel en de Schiedamseweg. De Huurdersraad Maassluis (HRM) is geschokt door de -extreme huurverhogingsplannen van de Wo ningstichting Maassluis. De Woningstichting wil de huren van de meeste woningen met 5,5 procent ver hogen en van de 2.100 populairste woningen zelfs met het maximum van 6 procent. De huurdersraad heeft aangekondigd zich met kracht tegen die plannen te verzetten en brengt de voorgenomen huurverhoging morgen tijdens de openbare vergadering van het bestuur uitvoerig ter sprake. Ook de voorstellen om nieuwe bewoners een aanzienlijk hogere huur voor de woningen te laten betalen is by de huurdersraad in het verkeerde keel gat geschoten. Het dagelijks bestuur van de HRM heeft morgen een overleg met de bewonerscommissies en stelt vanaf 20.00 uur het pand aan de Noordvliet 145 open om be langstellenden over de maatregelen te informeren. Vlaardingen - Uit een bestelauto die geparkeerd stond aan dc Lissabor.weg zyn enkele gereedschap pen gestolen. Ook een personenauto van het merk Opel op de Lissabonweg werd opengebroken. Ge tracht werd de auto te stelen. Dit lukte niet omdat bij het forceren van het stuurslot de stuurstang aibrak. Een Opel in dc Agricolastraat werd opengebroken, waarna de radiocassettespeler werd gestolen. Het zelfde gebeurde met een Opel op de Lepelaarsingel. Schiedam - Het personeel van de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) is 'zeer verbaasd' over het voorstel van de ge meente om te participeren in de exploitatie van de gedeeltelijk met sloop bedreigde woningen in de Gorzen, „Het bevreemdt ons dat het Gemeentelijk Woningbeheer (GWB) woringen wil kopen die voorzover wij zelf weten niet te koop staan," schrijft de ondernemingsiaad in een brief aan wethouder Reijnhout. Reijnhout en directeur Ton Ver does van het GWB deden het voorstel als reactie op het plan voor de sloop van 160 woningen in de Gorzen. Het duo wil de wonin gen behouden. Zij denken dat de WBS het sloopvoorstel heeft ge daan omdat de woningbouwver eniging opziet tegen de financiële risico's van herstel. Het GWB is bereid in deze risico's te delen. „Het draait niet om de financiële risico's, maar om de toekomst van de volkshuisvesting in de Gor zen," schrijft de ondernemings raad. „Wij moeten helaas vaststel len dat u geen goede kennis heeft willen nemen van onze inhoude lijke argumenten. Als het gaat om financiële risicospreiding lijkt het Gemeentelijk Woningbedrijf bovendien niet de ideale partner. Dit gezien de financiële positie van dit bedrijf." A-sociaal Het personeel van de WBS zegt het onverteerbaar te vinden dat wethouder Adri Reijnhout hen beschuldigt van 'a-sociaal beleid". De wethouder uitte met oe uit spraak zijn woede over de wijze waarop de WBS haar sloopplan- nen voor een deel van de Gorzen aan de bewoners heeft geprest n- teerd. Volgens het persen )el maakt de wethouder met zijn u t- spraken toekomstige samenwt king vrijwel onmogelijk. Reijnhout was woest toen de WBS een brief stuurde aan de bewo ners van haar huurwoningen in het gebied tussen de Nieuwe Maasstraat en de Havendijk. Veel bewoners lazen in de brief dat hun woning zou worden gesloopt. „Dat is een regelrechte schande. Het is afschuwelijk hoe die club met haar huurders omgaat," liet Reijnhout weten. De woede van de gemeente was vooral gewekt door de gekozen procedure. Stadsvermeuwings- ambtenaar Jules Peppelaar het weten datje bewoners met derge lijke ingrijpende plannen met mag overvallen. Volgens hen had de WBS een voorbeeld kunnen nemen aan de wijze waarop de ge meente het ingrijpende stadsver- meuwmgsproces begeleidt. De briefschrijvers schrijven "hard geraakt' te zijn door de beschuldi gingen. „Als personeel van de wo ningbouwvereniging beseffen juist wij vrat het betekent te wer ken bij een organisatie die ervoor moet zorgen dat er goede betaal bare woningen blijven bestaan De ondernemingsraad, die niet op de procedurele kant van Reijn- houts kritiek reageert, meent dat de door de WBS gekozen aanpak voor de Gorzen de beste is. Het plan behelst de aanpak van 468 woningen. De WBS wil 160 wonin gen slopen en vervangen door 240 nieuwbouwwoningen. 103 Wonin gen worden gerenoveerd en de resterende 190 woningen zouden een kleine onderhoudsbeurt moe ten krijgen. Voorschrijven ,.De wijze waarop onze organisa tie invulling geeft aan de veran derende regelgeving is de beste om nu en in de toekomst te voor zien in goede betaalbare huurwo ningen. De meeropbrengst van de duurdere nieuwbouwwoningen kunnen we gebruiken om de goedkopere huizen in stand te houden." Het personeel meent dat Reijn hout zijn boekje te buiten L ge gaan. .Als wethouder denkt u de WBS nog steeds te kunnen voor schrijven hoe zij met het huurbe leid en haar woningbezit dient om te gaan. Het is de woningbouw vereniging toegestaan een zelf standige koers te varen. Als wet houder zult u daar aan moeten „Kijk mam, die pony zou ik best willen hebben. Hijkijktzo lief naar ma." „Maar meisje, we kunnen dat beest toch niet kwijt op jouw kamertje. Hij zou niet eens de trap op kunnen." De jaarlijks terugkerende paardenmarkt, die zaterdag ochtend op de Grote Markt in Schiedam werd gehouden, trok weer veel bekijks. Serieuze kopers waren ver te zoeken, maar gezien de aan zienlijke belangstelling van vooral de allerkleinste jeugd en het vriendelijke zonnetje hadden de veehouders niets te klagen. Liefkozend werden hun vier voeters geaaid en sommige kinderen gaven de paarden suikerklontjes te eten. Publiekgenoeg dus in het cen trum. Daarop was door de win keliers van de toekomstige 'Grote Omloop' echter niet of nauwelijks ingespeeld. De paardenmarkt duurde tot het eind van de ochtend. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Het buurtbeheer in Vlaardingen zit in het slop. Willen de experimenten, die m 1991 be gonnen en in april 1994 aflopen, niet als een nachtkaars uitgaan, dan moet er snel worden bijge stuurd. Dat is in het kort de inhoud van een nota, waarin de Vlaardingse PvdA een nieuwe koers uitzet voor buurtbeheer. De nota wordt ondersteund door schriftelijke vragen aan burgemeester en wet houders. Kern van de kritiek op de huidige gang van zaken is dat buurtbeheer voor de bewoners uit de betrokken wyken te ondoor zichtig is. Zy hebben geen inzicht in de budgetten voor hun wijk, de bevoegdheden van de coordinator zijn onduidelijk en er is geen aan wijsbaar verband meer met de so ciale vernieuwing. Daardoor ver loopt de belangstelling. De PvdA benadrukt echter dat er geen weg terug is. De partij hecht groot belang aan het slagen van de experimenten in de drie daar voor aangewezen buurten: het PLN-complexin de Zuidbuurt, de Elementum-womngen in de Vo- gelbuurt m Holy-Zuid en de De Snayer- en Brederowoningen in de Babberspolder. De opzet on vervuiling, verpaupering, leeg stand en onveiligheid tegen te gaan slaagt alleen als de bewo ners zich verantwoordelijk gaan voelen voor hun eigen buurt. En dat lukt alleen als ze daarvoor van de gemeente de ruimte krijgen. Daarom stelt de PvdA voor dat de bewoners zeggenschap krijgen over het geld dat voor (het onder houd van) hun wijk is gereser veerd. De coordinator buurtbe heer. die door de gemeente is aan gewezen, moet volgens de voor stellen van de PvdA een duidelijk herkenbare plek krijgen binnen bet gemeentelijk apparaat. Deze functionaris is nu onderge bracht bij de sector Verkeer en is derhalve verantwoording ver schuldigd aan wethouder Ton van der Sleen. Dat werkt niet, want Van der Steen is niet de eerst aan gewezen wethouder voor buurt beheer. De PvdA pleit e, voor de coordinator onder te brengen bij de dienst Welzijn, zodat hy res sorteert onder wethouder Aart Kool, m Vlaardingen verantwoor delijk voor de sociale vernieu wing. Maassluis - De geplande bouw van 150 woningen in het noord westelijke deel van de Stcendijk- polder in Maassluis is uiterst on zeker geworden door de komst van een transportcentrum in de Oude Campspolder. Verleden week nam de Eerste Ka mer de laatste hindernissen voor dit vervoerscentrum weg. De Maassluise wethouder Jan Storm wil buurgemeente Maasland aan sprakelijk stellen voor de te ver wachten planschade. Op Maaslands grondgebied wordt het distributiecentrum voor de Westlandse tuinbouw pal tegen de grens van de Steendijkpolder gebouwd. De verwachting is dat de activitei ten van de transporteurs veel ge luidsoverlast in het aangrenzen de deel van de Steendijkpolder gaan opleveren. Nieuwbouw in dit gebied is daardoor in de toe komst wellicht in strijd met de wettelijke geluidsnormen. Minister Alders (Vrom) stelde ver leden week tijdens een debat met de Eerste Kamer reeds voor een milieu-effectrapportage te maken voor de geplande woningbouw in dit deel van de Steendijkpolder. Hij vroeg zich openlijk af of de bouw van zo'n wijk wenselijk is. zo pal naast een transportcen trum. Wethouder Jan Storm (grondbe drijf, milieu) blijkt de twijfels van Alders te delen. Mocht het trans portcentrum de woningbouw daadwerkelijk blokkeren, dan zal de Maassluise wethouder niet aarzelen buurgemeente Maas land voor dc schade aansprake lijk te stellen. „Het afblazen van de bouwplannen zou het Maas sluise grondbedrijf flink benade len. In dat geval gaan we zeker trachten de schade op de veroor zakers te verhalen." Er is geopperd om de nieuwe woonwijk met een veertien meter hoge geluidswal te beschermen tegen de herrie op het transport centrum. „We gaan dat kritisch volgen." kondigt Storm aan. „Voor ons blijft dit onverteerbaar. De Maaslanders bly ven zelf mid den in het groer: zitten en zadelen ons met de overlast op." Asfalt Het bouwrijp maken van de Oude Campspolder begint volgende maand. In de loop van het jaar verhuizen naar verwachting vijf tien transporteurs uit de krappe Westlandse dorpskernen naar de nu nog groene polder. Het aanleggen van asfalt in de polder is mogelijk geworden doordat de Eeisle Kamer akkoord is gegaan met een inperking van het beschermde Midden-Delf- iandgebied. Tot dit gebied be hoorde tot vorige week ook de Ou de Campspolder. De lobby van Jan Storm en andere Maassluise gemeentebestuurders om de ont wikkeling te keren bleek verle den week vergeefs. „Ik ben hevig teleurgesteld," zegt Jan Storm. „We hebben hier de kans gehad om een groene polder te behouden. Dat stukje milieube leid is verkwanseld door de ge meente Maasland. En minister Alders heeft hiermee de uitgangs punten van zijn eigen nationaal milieubeleidsplan verloochend." De D66-wethouder doelt hiermee op de beleidsvisie van Alders om het opofferen van groen elders te compenseren. „In dit geval heeft Alders m eerste instantie voorge steld de Groenevddsepolder m Maasland toe te voegen aan het beschermde Midden-Delfiandge- bied. Die belofte heeft hij niet in gelost. Willens en wetens heeft hij verzuimd compensatie te bie den." Agri-distripark Maassluis had het transportcen trum liever gevestigd gezien in de Oranjepolder, tussen Hoek van Holland en Maassluis. Daar had het een onderdeel kunnen vormen van een op stapel staand agri-distripark. „Ons is verweten dat wij met ons verzet geen rekening hebben ge houden met de moeilijke econo mische situatie." zegt Storm. „Maar dat verwijt werpen wij ver van ons af. We hebben ze een vol waardig alternatief geboden." Vlaardingen - De historische wandelroute "Van 't Hof naar 't Hoofd' wordt geschrapt en er komt toch een proefrit met vrachtwagens om na te gaan of de Westhavenkade in Vlaardin gen (deels) kan worden ver smald. Wethoudei Agnes van Ardenne- van der Hoeven heeft dat de raadscommissie Verkeer toege zegd. Geen draagvlak Het besluit om de wandelroute langs de haven niet verder te ontwikkelen is genomen omdat het draagvlak in de coalitie (PvdA, CLA, D66) ontbreekt. De toezegging om toch een proef met vrachtwagens te doen is ge daan aan de wijkvereniging Vet- tenoordsepolder (VOP), die zich zeer boos heeft gemaakt over ambtelijke stukken waarin stond dat dit niet meer nodig was. Daarbij zijn zaken ver draaid weergegeven, was de be schuldiging in de raadscommis sie. De VOP strijdt al langer tegen de plannen die onderdeel vormen van de recreatieve route Van 't Hof naar !t Hoofd. Alleen het onderdeel Prinses Juliana- brug en omgeving wordt nog uitgevoerd omdat daar toch een nieuwe brug moet komen. Die kemt er alleen voor het fiets- en voetgangersverkeer en moet eind juni in gebruik worden ge nomen. Er is nu een noodbrug. Die gaat 15 april weg. Dan begint het vaarseizoen. De gemeente heeft al subsidies gekregen van de provincie voor de recreatieve route. Wethouder John Ranshuijsen zal met de provincie overleggen wat daarmee moet gebeuren. De projectgroep voor de recreatieve route is opgeheven. Veilig Verkeer Nederland (WN) veroordeelt de versmalling ove rigens, De verkeersorganisatie schrijft dat het niet raadzaam is het huidige profiel minder oreed te maken. De voorzienin gen voor de fietsers worden ook bekritiseerd. Verkeerde cijfers Overigens bestrijdt de gemeen te de bevindingen van VVN omdat die op verkeerde cijfers zouden zijn gebaseerd. De raadscommissie heeft ook kritische geluiden laten horen over de gang van zaken, temeer daar laatstelijk was besloten het voorstel van de VOP over te ne men. Daaraan werd nu weer ge tornd. Gezegd werd dat dit minachting van de commissie was. Schiedam - De Schiedamse poli tie heefteen eind gemaakt aan de praktijken van twee helers. Het gaat om een 28-jarige en een 32- jange Schiedammer. Bij de helers thuis werd een behoorlijke hoe veelheid gestolen spullen in be slag genomen, zoals radiocasset- tespelers. gereedschap, een laser apparaat en schoenen. De helers zouden zich al ongeveer een jaar met de aan- en verkoop van deze spullen bezighouden. De politic kwam de mannen vorige week op het spoor nr- dt aanhouding van een 22-jarige autokraker m de An na van BurensTaat. Schiedam - Een dronken auto mobilist botste gisteravond m de Lange Nieuwstraat tegen een fiet ser. In plaats van te steppen, doof de de autobestuurdei zijn lichten en reed door. Voorbijgangers had den zijn kenteken genoteerd, zo dat de dader even later door de politie werd aangehouden. Afgelopen nacht hield de Schiedamse politie neg een auto" r.obilist aan die te diep in het g.aasje had gekeken. De man* reed nogal slmgererd over dö« Vlaardingerdijk, wat de aandacht' trok van surveillerende agenten,., Hij kreeg een rijverbod van zes uur. Zaterdagochterd werden ook al twee bestuurders op de Vanr der Leeuwlaan en het Van 'tHoff- plein met teveel drank op aange houden. Ook zij kregen een rij verbod. Viaardingen/Schiedam - Een in sluiper heeft zaterdagavond, ter wijl de bewoners thuis waren, een deel van een buis aan de Alber- tine Agneslaan in Vlaardingen doorzocht en een portemonee meegenomen. De dief kwam bin nen door de niet afgesloten keu kendeur. Zondagmorgen vroeg werd inge broken in huizen aan de Goudse- singel, de Geraniumstcaat en de Hortensiastraat in Vlaardingen- Oost. Op het laatste adres klom de dief op een balkon en forceerde een deur. By de inbraken verdwe nen geld, een bankpasje, sieraden en horloges. Zaterdagmorgen weid bij een winkel aan de Hoogstraat een ruit ingeslagen. Uit de wirkel werden enkele electrische huishoudelijke apparaten gestolen. Bij de politic werden dit weekeinde ook een, vrijdagnacht gepleegde, inbraak in een kledingzaak aan het Lies veld gemeld en een poging tot in braak bij een kaaswinkel aan de Hoogstraat. In Schiedam werden inbraken ge meld uit kelderboxen aan de Sportlaan (damesfiets), de Toon Verheystraat (een krat met drank, een fiets) en het Bachplein (fiets). Bij inbraken in vier woningen in de Kor Kuilerstraat werden onder meer sieraden, audio visuele ap paratuur en kleding gestolen: Van de daders ontbreekt elk spoor. Schiedam - De 24-jarige vrouw uit Rotterdam, die donderdag avond in het centrum van Schiedam werd gearresteerd na dat zij mensen traangas in het ge zicht had gespoten, heeft bekend dat zij even tevoren had gepro beerd de portemonnee van een vrouw in een supermarkt te ste len. Zij bekende ook vijf andere diefstallen van portemonnees m verschillende supermarkten. De dader verzette zich donderdag hevig tegen haar aanhouding. Zij verweerde zich met con spuitbus traangas en wist met een auto te ontkomen. De politie kreeg haar even later toch te pakken. Schiedam - Vanaf een waslijn bij een woning aan de He nsiusstraat verdwenen zaterdagmiddag twee broeken. Uit ten achtertuin van een huis aan de Hoofdstraat wer den eind vorige week vijf tuinka bouters gestolen. Schiedam - In een bedrijfspand aan de Westerkade brak zaterdag ochtend omstreeks half acht brand uit. Dc brandweer wist het vuur te blussen. De vermoedelij ke oorzaak van de vlammenzee was kortsluiting. Het bedrijf leed schade doordat verschillende op geslagen goederen bj de brand verloren gingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1