Waterweg 15 'Rondhangjeugd' onder de loep 'Schiedams Dagboek' vertelt meer over mensen dan over stad f Parkweg-bewoners tegen nog meer horeca in de buurt Hoek van Holland probeert overlast jongeren terug te dringen De beschrijving van een week uit het leven van 33 Schiedammers Weinig allure Nieuwe lampen centrum Slovenen op bezoek Stoppen met roken Feest in Wereldwinkel Veerpont vaart weer Fietspad krijgt voorrang 'Jarig' Apoïlo speelt geen 'schuifdeurén- toneel' maar Molière Inspraak over Lickebaert-stort j Rotterdams Dagblad I Dinsdag 30 maart 1993 De paardenmarkt van Schiedam is een evenement dat elk jaar weer aanslaat. "Waarom de viervoeters slechts van 9.00 tot 12.00 uur te be- wonderen zijn en niet de heie dag, is voor mij een raadsel. Waarom er op de activiteit nooit eens aardig wordt ingespeeld zodat het volk eert 'rondje centrum' pakt, begrijp ik evenmin. Met de braderie die zaterdagmiddag op de Hoogstraat en Lange Nieuwstraat werd gehouden -niemand kwam op het idee het Broersveld er bij te betrekken zodat voorzichtig van de Grote Om loop kon worden geproefd - verviel Schiedam weer in- haar oude ge- wponte. De kraampjes hadden de bezoekers niets bijzonders te bie den. Armoe troef.. „Middenstanders probeerden hun voorraden te lozen maar moesten toezien dat bij de friet- en hamburgertenten, oliebollenkramen en ^Visstalletjes beter zaken werd gedaan. Hele families trokken over de Hoogstraat, Zakje patat in de rechterhand, blikje limonade in de lin kerhand en ergens tussen de vingers ook. nog eens een shaggie ge- 'kIetnd.'En de winkels mag je nu eenmaal met de vette troep niet in. Afgezien van paard en wagen en de dweilband die over de Hoog- 'stfëat trokken viel er in de winkelstraat niets aardigs te beleven. Aan Hier en daar een straatartiest, een leuke attractie of levende muziek hadden de organisatoren kennelijk met gedacht. Welgeteld één café had levende muziek voor de deur en trok dan ook meer bekijks dan de loterij - een wanvertoning - op het bordes van het stadhuis, het mini-springkussen op de Grote Markt of de kunstwerken die op het (Museumplein waren opgesteld. De binnenstad moet straks na de uitvoering van alle vooruitstreven de nieuwbouwplannen in aanzien stijgen. Zeker bij het winkelend en toeristisch publiek. Het wordt hoog tijd dat ook bij openluchteve- dementen in het centrum in die richting wordt gedacht. Want wat zich er zaterdag afspeelde had weinig allure. Uf SANDER SONNEMANS Dé openbare verlichting langs een deel van de Schie, op de Korte en Lange Haven en de Hoogstraat wordt vanaf donderdag 1 april vervangen. De achttien lan taarnpalen die er nu staan maken plaats voor 28 nieuwe. Volgens het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) zullen die de sociale veiligheid ver groten, omdat ze beter verlichten dan de oude. De vervangingswerkzaamheden zullen ongeveer zes weken in beslag nemen. De-gemeente Schiedam krijgt vrijdag 2 april bezoek van zes Sloveense journalisten. Op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de dienst Educatie een dagprogramma voor hen samenge steld, waarbij het accent op het Nederlands onder wijs ligt. De Slovenen zullen onder meer gesprekken hebben met directie, docenten en leerlingen van scholengemeenschap Schravelant. De GGD start in samenwerking met wij keen tram De Telder een cursus Stoppen met roken. Vanaf 19 april worden tijdens acht bijeenkomsten van bijna twee uuradviezen, achtergronden en tips gegeven. De cürsüs;kÖst iridusiéf cursusboek negentig gulden per persoon. Er kunnen maximaal vijftien mensen deelnemen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij I. Hooghien^tra van de Telder (4348993). De Wereldwinkel aan Hoogstraat 39 heropent zater dag 3 april haar deuren en doet dat met tal van fees telijke activiteiten. Een en ander gebeurt vanaf 11.00 uur. Na een grondige verbouwing wordt nu ook de bovenverdieping in gebruik genomen en is het as sortiment uitgebreid. Tijdens de heropeningsdag is er een modeshow, levende muziek en worden allerlei hapjes en drankjes geserveerd. Alle bezoekers krij gen een aardige attentie. De veerpont van het recreatieschap Midden-Delf land is vanaf zaterdag 3 april weer in de vaart. Het veer vormt een verbinding voor voetgangers en fiet sers tussen de Noordvliet (Kwakelweg) en de Bom- meer (Broekpolder). Het vaartochtje kan halverwege worden onderbroken voor consumptie bij 't Jacht huis. Vanaf het terras heeft men een prachtig uitzicht op het natuurreservaat De Vlietlanden. De pont vaart tot en met 3 oktober dagelijks tussen 10.00 en 18.00 uur. Een overtocht kost vijftig cent voor voetgangers en drie kwartjes voor fietsers. Zondag 4 april organiseert het recreatieschap tussen 11,00 en 15.00 uur een wandeling in de Broekpolder. Mensen met een routebeschrijving mogen gratis ov ervaren. Info: Ger de Reus (01891-12166). Hoek van Holland De aanleg van het fietspad langs de Prins Hendrik- weg moet wat de commissie Verkeer van de deelge- meenteraad betreft voorrang krijgen. Het is aantrek kelijk dit plan snel uit te voeren, omdat het de deeï- gemeente weinig kost. Een groot deel van de kosten wordt betaald door de provincie. Over het probleem van het parkeren van vrachtau to's binnen de bebouwde kom kan de commissie het nog niet eens worden. De helft van de commissie wil dat probleem met zachte hand oplossen via bemid deling van de politie, de andere helft wil speciale par keerterreinen voor vrachtwagens. Schiedam woensdag 31 maart Dammen en schaken, dienstencentrum De 4 Molens. 13,00-16.00 uur. Bloemschikken, dienstencentrum De 4 Molens, 13.30 uur. Vlaardingen woensdag 31 maart Informatiemarkt voor ouderen, bibliotheek Waalstraat, t/m 3 april Verkoop oude boeken, bibliotheek Waalstraat, «m 3 maart. Asterixen de knallende ketel (film). Stadsgehoorzaal. 14.00 uur. Maassluis dinsdag 30 maart Bingo. Koningshof. 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care) van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 234005rt Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Hoek van Holland - In Hoek van Holland wordt in april begon nen met een onderzoek naar de zogenoemde 'rondhangjeugd' en de problemen waarmee de jongeren te kampen hebben. Aan leiding is het toenemend gebruik van drugs onder de school jeugd en de daarmee gepaard gaande overlast. Met het onafhankelijke onder zoek wil de raad van de deelge meente inzicht krijgen in het jeugdbeleid en kijken op welke vlakken het beleid moet worden aangepast om het probleemge drag onder de jeugd te kunnen aanpakken. Dat gedrag wordt in Hoek van Holland hoofdzakelijk gesignaleerd bij jongens en meis jes van twaalf tot achttien jaar. Onder probleemgedrag wordt in de kustplaats rondhangen op straat, verschillende vormen van jeugdcriminaliteit, overmatig al coholgebruik, beginnend drugge bruik en weglopen van huis ver staan. Als gevolg van de ontwik kelingen heeft een aantal instan ties waaronder politie, basisscho len. kruiswerk, de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverle ning Westland en huisartsen de handen ineengeslagen om in teamverband de problemen op verschillende niveaus aan te pak ken. Hoofddoel van het onder zoek. dat door Advies- en Onder zoeksgroep Beke uit Arnhem wordt uitgevoerd, is het formule ren van concrete en bruikbare be leidsadviezen. Tijdens het onder zoek wordt bekeken waar in Hoek van Holland de risicogroepen zich ophouden en worden over last veroorzakende jongeren en buurtbewoners met klachten over hen. onderworpen aan een inter view. Ook worden de scholen in en rond het dorp ingeschakeld om een betere greep op het spij belen en gebruik van drugs en al cohol te krijgen. Na afloop van het onderzoek wordt een rapport opgesteld. Daarin wordt geschetst waar de ronühangjongeren zich het liefst ophouden en worden concrete maatregelen geopperd die door diverse instellingen uitvoerbaar zijn. „Het gaat er om,'' benadrukt Wim de Groot, beleidsmedewer ker van de afdeling Welzijn van de deelgemeente, „dat de zaken waarom het hier draait niet ver der escaleren. Er is weliswaar een kleine verhoging van de kleine criminaliteit, maar het betreft bier echt geen groep jongeren die een bepaalde wijk terroriseert. Vanuit het jongerenwerk is nau welijks een aanbod van activitei ten voor de ongeorganiseerde jeugd. Het onderzoek is van be lang om straks het jeugdbeleid te kunnen organiseren. Zo kan je meten waaraan behoefte is. Mo menteel is het belangrijk dat de rondhangjeugd geen invloed uit oefent op de risicogroepen." Door Peter de Lange Mensen sie ren de omslag van het Dag Foto Roel Dijkstra Wel eens van een stoeltherapeut gehoord? Dat is ie mand die beoordeelt of je wel rechtop zit. Het woord staat in 'Schiedams Dagboek', de Schiedamse bijdra ge aan de (inmiddels voorbije) Boekenweek, en het vloeide uit de pen van Het Jongbloed, ambtenaar bij de reinigingsdienst. Hij kreeg op zijn werk een le zing over de juiste zithouding. Jongbloed snapte er niks van. Hij had liever voorlichting gehad over.de fysieke belasting van de beladers achter de vuilnis auto. Wel eens er bij stilgestaan dat buschauffeurs het fijn vinden als u hen bij het instappen begroet? Wim Meijers van de RET ergert zich wild aan chagrijnen die nooit gedag zeggen. Hij geneert zich dan ook niet om gerechten met veel knoflook te eten. „Niet te ge loven, wat stink je daar toch van. Lekker voor mijn passagiers, maar wat moet ik altijd van hen ruiken?" Lachen kan Meijers ook, vooral om meisjes die bingo gaan spelen en die hij in zijn bus hoort klagen dat het leven zo duur is. Wel eens beseft hoe laat een café baas 's nachts naar bed gaat (half vijf, half zes) en welke invloed dat beeft op zijn relatie? Pim Zaal (van café 't Paard) vertelt erover. „We hebben weinig tijd voor elkaar en dat al heel lang, We pra ten erover en het huilen staat baar nader dan het lachen." Kun stenaars ritten trouwens met het zelfde probleem, onthult Aad Riepsame.- Zijn werk neemt zo veel tijd in beslag dat hij daarover geregeld ruzie heeft met zijn vriendin. „Marjolein ontploft als ze me ziet. Het is inmiddels veer tien dagen geleden dat ik haar ge zien of gesproken heb." Omslachtig De 33 stadgenoten die meewerk ten aan het Boekenweek-project, hadden geen van allen ervaring met dagboek schrijven. Hun noti ties getuigen daarvan. De meeste schrijvers aarzelden wat ze wel en wat ze niet aan het papier zullen toevertrouwen, kozen vaak onge vaarlijke onderwerpen (het weer, de kat) en formuleerden boven dien gebrekkig of omslachtig. Naar persoonlijke zieleroerselen zal de lezer dan ook vergeefs zoe ken in 'Schiedams Dagboek'. Toch is het allerminst saaie lec tuur. Het boek bewijst hoe boei end beschrijvingen van alledaag se bezigheden kunnen zijn. 'Schiedams Dagboek' kun je op verschillende manieren beoorde len. De bedoeling van de samenstel lers was een kaleidoscopisch beeld te geven van wat er in één bepaalde week (eind januari 1993) in de stad gebeurde. Die opzet is mislukt. Daarvoor zijn de dag boekschrijvers te willekeurig ge kozen (opvallend veel mensen uit de bibliotheek en de gezond heidszorg). Bovendien hadden dan vooraf eisen gesteld moeten worden aan de kwaliteit van de tekst en de onderwerpkeuze. Het'Schiedams' had gerust uit de titel weggelaten kunnen worden. De relatie met de stad komt nau welijks uit de verf. Het boek gaat vooral over mensen en veel min der over de stad. Te betwijfelen valt of een brandweerman uit Schagen, een chirurg uit Emmen of een kraamverzorgster uit Eind hoven een wezenlijk ander dag boek hadden ingeleverd dan Joop Mols, M.V. Kagie en Sandra Simons uit Schiedam nu deden. Ze schrijven voornamelijk over hun werk en dat verschilt per ge meente niet wezenlijk. Bevalling Ontdoe je als lezer de bundel van zijn oorspronkelijke opzet, dan blijft er toch een interessant boek over. Want als gewoon inwoner heb je maar zelden de kans eens een kijkje tc nemen in hel kan toor van de burgemeester (in dit geval Reinier Scheeres), mee te rijden in een surveillance-auto van de politie (met Ferry Lock- horst) of over de schouder te gluren van een huisarts (Jos Beemster) in zijn spreekkamer. Het dagboek biedt die gelegen heid, Daarnaast blijf je je verbazen over de dingen die mensen meema ken. Edward Sparreboom. be heerder van wijkcentrum Nieuw- land. zit met spanning te wachten op een telefoontje. Zijn vrouw moet bevallen. Een lolbroek belt op en doet zich voor als de gynae coloog van het ziekenhuis: „De bevalling gaat beginnen." Hu mor! Hilde Tromp van 71 jaar gaat elke dag naar verpleeghuis Driemaas- stede om haar echtgenoot te ver schonen. Een kaal, maar aangrij pend dagboek. Weer heel anders van toon is het relaas van distilla teur Tom Wanders, die weliswaar directeur is van zij neigen bedrijf, maar ook helpt bij het laden van de vrachtauto en niet zelden zelf achter het stuur kruipt. En dan is er nog de stijl, die vaak meer verraadt dan de woorden zelf. De een kiest voor een uitvoe rig, maar saai ambtenaren jargon, een ander wil zoveel mogelijk uil- leggen aan de lezer (zoals burge meester Scheeres). een derde kiest voor de dichtvorm. Opval lend is de bijdrage van drie Turk se inwoners, die verreweg de kortste dagboeken inleverden en die vooral piekeren overwerk (dat ze niet hebben) en over de ge beurtenissen in het voormalige Joegoslavië. Alsof de Balkan voor hen dichterbij is dan de Koe markt. 'Schiedams Dagboek' werd gere digeerd door Kor Kegel. Het voorwoord is van Martin Ros van de Arbeiderspers. Het boek werd uitgegeven door Uitgeverij Scriptum, de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek en boek handel Mercurius. Het kost 25. Schiedam - In 1673 werd het to neelstuk 'De ingebeelde zieke' al door de schrijver van het stuk. Molière, gespeeld. Donderdag avond speelt de Schiedamse to neelvereniging Apollo de kome die. De toneelvereniging, die dit jaar 25 jaar bestaat, speelt twee pro ducties per jaar. De toneelstuk ken zijn meestal serieuzer van aard dan 'De ingebeelde zieke'. Marq Oudshoff, één van de Apol- lo-leden, zegt dat het voor de spe lers „best moeilijk" was deze keer een komedie in tc studeren. „Een komedie is lastig spelen. Ti ming, mimiek en ook de uitver grote karakters zijn niet makke lijk. Maar Yoi Hoefnagels, een re gisseur uit Rotterdam, heeft ons veel geleerd. Het klikte allemaal. Yol kon opschieten met ons ei genwijze clubje en wij konden ons in de rollen vinden, toneel spelen is voor mij namelijk onlos makelijk verbonden met de per soon." De repetities begonnen pas begin december, omdat de groep daar voor nog met "Vuur in de sneeuw' op de planken stond. Het bete kende voor Apollo twee en soms drie avonden per week oefenen. De acht spelers vinden liet geen probleem om zoveel tijd vrij te maken voor het toneelspel. „Het doel van de spelers is. verder te komen. Wij zijn natuurlijk een amateurvereniging, maar dat be tekent nog geen schuifdeurento- neel. Wij willen meer en gaan uit dagingen aan omdat we zeker niet voor de makkelijkste stuk ken kiezen. Ik denk trouwens dat een goede amateurvereniging niet onder hoeft te doen voor een professionele. Er is wat dat be treft een rare strikte scheiding in het toneel. Amateurtoneel kan net zo goed een boeiende avond betekenen voor de toeschouwer." Donderdagavond begint om 20.30 nwr de eerste voorstelling van 'De ingebeelde zieke' in theater de Teerstoof in Schiedam, De toe gang bedraagt 12,50 af f 10- voor pashouders. Op 16 en 17 april is de voorstelling op lief rei/de tijdstip en rooi' dezelfde prijs te zie» in het Bibliotheektheater in Rotterdam. Vlaardingen - Over ruim twee we ken vindt de grote inspraakavond plaats over het bestemmingsplan dat een afvalberging in het Licke- baertgebied tussen Vlaardingen en Maassluis mogelijk moet ma ken. Voor die bijeenkomst is ruimte gereserveerd in het. stad huis op donderdag 15 april. De in spraakavond begint om acht uur. Mogelijk komen er meer in spraakavonden als de gemeente raad besluit dat er een volwaardi ge procedure moet komen voor deze zaak. De meeste raadsfrac ties lijken daar voor te zijn. De Initiatiefgroep tegen Afvalber ging houdt los daarvan in zaal De Harmonie in Vlaardingen een ei gen avond waar mensen worden geholpen bij het maken van be zwaarschriften tcgcr. het betref fende bestemmingsplan. Het protestbos wordt overigens nog steeds bedreigd door onder houdswerkzaamheden die aan de sloten rond het bos moeten wor den uitgevoerd. Via de gemeente Vlaardingen wordt geprobeerd bij het recreatieschap uitstel voor dit werk te krijgen. Actievoerder Koffeman heeft de gemeente om financiële hulp ge vraagd als blijkt dat er meer geld nodig is wanneer het onderhoud zorgvuldiger wordt gedaan. Ook de Distelwet is een bedrei ging. Die schrijft voor dat er om de zoveel tijd moet worden ge maaid. Om de nog jonge boom pjes te beschermen is besloten hiermee nog even te wachten. Door Sander Sonnemans Schiedam - Een mime meerder heid van de bewoners en midden standers op de Schiedamse Park weg keert zich sterk tegen de komst van een nieuw horecabe drijf op de Parkweg. Een horeca- exploitant heeft interesse ge toond voor het vrijgekomen win kelpand op de hoek van de Noord- vestsingel en de Parkweg. Er wordt gevreesd voor aantasting van de winkelstraat en nog meer overiast. De horeca-gelegenheden aan de Parkweg tussen de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de Spoelinghrag - drie in getal - zijn niet pop» air bij de omwonenden. Het onlangs geopende café Roe mers, dat nog geen definitieve vestigingsvergunning heeft, ver oorzaakt nagenoeg geen klach ten. Over de Turkse koffieshop is men echter niet te spreken. De omwo nenden worden regelmatig uit hun nachtrust gehouden door be zoekers van de zaak die 's nachts niet altijd geruisloos vertrekken. Snackbar De Drie Molens veroor zaakt volgens zeggen zwerfvuil en bij bepaalde weersomstandig heden een hinderlijke frituur- lucht. Eén van de bewoners kreeg lucht van de vermoedelijke vestiging van het vierde horecabedrijf toen in het leegstaande pand geluid- metingen werden gedaan. Het hoekpand was het onderkomen van gokautomaten firma Hobea. De bewoner, die zijn naam liever niet vermeld ziet, hield een hand tekeningenactie. Van de 160 Parkwegbewoners tekende 85 procent tegen de komst van meer horeca. Hij diende bezwaar in bij het bureau Algemene en Burger zaken op het stadskantoor. Ook de winkeliersvereniging kwam in actie. „We hebben be zwaar gemaakt." licht voorzitter Herman Bode toe. „vanwege dc te venvachten overlast. Ik heb zelf achter mijn zaak gewoond en weet wat het is om 's nachts wak ker te worden van het koffiehuis dat dicht gaat. We willen hier niet nog eens een horecazaak. In wel ke vorm dan ook. We hebben er drie en dat is 2at voor één winkel straat. Bovendien geeft het GRES (rapport over het gewenste toe komstige winkelaanbod in de wijk Nieuwiand; red.) aan dat ver dere uitbreiding van dc horeca hier ongewenst is." Else Poortvliet, hoofd van het bu reau Algemene en Burgerzaken, geeft toe dat er een onderzoek is geweest inzake een hinderwet vergunning, maar zc zegt dat er nog geen zekerheid is of het pand geschikt wordt verklaard voor een horecazaak. Het betreft een winkelpand zonder inrichting voor een dergelijke onderneming. De winkeliersvereniging vindt dat dc gemeente de middenstan ders dwarsboomt in de poging hun winkelstraat meer allure te geven. Bode: „Op verschillende manieren proberen we wat van de Parkweg te maken en volgens ons zitten er enkele winkels die het aanzien van de straat naar bene den halen. Het pand waarin de koffieshop is gevestigd wordt nauwelijks onderhouden en ook de uitstraling van het kleding- cn gordijnenatelier is niet bepaald aantrekkelijk. „Af en toe vragen we de betrok ken personen daar iets aan te doen. We hebben zelfs regelmatig contact met de particuliere ver huurders om te bewerkstelligen dat in hun panden redelijke win kels worden gevestigd. Die sa menwerking loopt vrij goed. want ze willen zelf ook'geen derde rangs winkeltje in hun ruimte. Maar als de gemeente hier nu nog meer horeca toestaat gaat de Parkweg achteruit in plaats van vooruit." „In heel Nieuwiand," vult één van de bewoners aan, „zijn twee cafés. Aan de Troelstralaan en hier aan de Parkweg. Met de komst van nog zo'n zaak zou je hier twee ca fés tegenover elkaar in dezelfde straat krijgen. Dat zou toch ab surd zijn. Ik dacht dat Nieuwiand leefbaarder moest worden. Daar om moet er geen café maar een winket inkomen. Die veroorzaakt geen overlast."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1