Waterweg Stortbesluit minister nageplozen Vlaardingen beperkt afvalberging in Lickebaertgebied Huurverhoging noodzakelijk door toekomstplannen WSM Bibliotheek ergert zich aan straatjeugd Koken met het milieu voor ogen Meer glasbakken mét prullenbakken n J 1 -< Pluche beren uit Indonesië Drugsdebat uitgesteld Oud-Dachau'ers halen bevrijders naar reünie Ook in Rotterdam dagtrainingscentrum Kastanjes moeten wijken voor beton Twee arrestaties in Vlaardingen Buitenlandse vrouwen leren Nederlands Vergunning Turks centrum vernietigd Hemdendief betrapt Inbraken en diefstallen Jubileumboek woningbeheer I Rotterdams Dagblad Dinsdag 30 maart 1993 1 RW A Regio Waterweg j Westhavenplaats 22 1 3131BT Vlaardingen 1 1 t J tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Met drie klappen op de gong gaf de am bassadeur van Indonesië gisteren het startsein voor de promotieweek van Indonesisch speelgoed, „Op ons land kun je rekenen als handelspartner gaf hij te kennen in zijn openingsspeech in het Indonesian Trade Distribution Centre (ITDC). Volgens direc teur Harry Sentosa moet dit handelscentrum hét in termediair worden voor de export van Indonesische produkten binnen Europa. Rotterdam is hiervoor de aangewezen plek. Via de haven vindt de handelswaar baar weg in dit wereld deel. Het is de eerste keer in het eenjarig bestaan van het ITDC dat er een presentatie van speelgoed wordt gehouden. Volgens de directeur is het juist de goede kwaliteit van de produkten, waardoor Indonesië zich onderscheidt van landen als China en Taiwan. Sen tosa: „Dat maakt het weliswaar iets duurder, maar het speelgoed voldoet aan alle eisen die in Europa worden gesteld op het gebied van veiligheid voor kinderen," Volgens de organisatoren is het handelscentrum no dig, omdat er, niettegenstaande de EG-harmonisa- tie, toch grote verschillen zijn in importbepalingen en regelgeving. Exporteur en importeur worden in zijn centrum bij elkaar gebracht. Het speelgoed is tot en met 1 april te bezichtigen in het ITDC aan de Innsbruckweg 12. Rotterdam - Het drugsdebat, dat de Rotterdamse ge meenteraad donderdag 8 april zou houden, is op nieuw uitgesteld, nu met twee weken. Dat heeft te maken met het gedwongen vertrek van de (nog heel eventjes) verantwoordelijke wethouder Johan Hen derson. Hij biedt op 1 april zijn ontslagbrief aan de gemeenteraad aan, nadat Henderson daartoe twee weken geleden werd geprest, omdat hij een fraude rapport over de Beverwaard had achtergehouden. Zijn vertrek heeft tot gevolg dat in de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering (8 april) de raad moet in stemmen met de nieuwe portefeuilleverdeling. Daarom kanhet drugsbeleid pas de vergadering daarna door de nieuw verantwoordelijke wethouder worden verdedigd. uit Indone sië is tot en met laprif te bezicntt gen fn het ITDC aan de Innsbruck weg 12. Foto Nie 3 -/an der Hoeven/ Rotterdam - Vier veteranen van de 42ste Ameri kaanse Rainbow-divisie zijn 24 april in Rotterdam aanwezig op een reünie van Nederlandse overleven den v;;n het concentratiekamp DachauDe Rainbow- divisie bevrydde de gevangenen van Dachau op 29 april 1945, Het is niet voor het eerst dat veteranen de reünie bijwonen. ïn 1970 kwamen er twee, in 1985 één. Omdat de tijd ook voor oorlogsslachtoffers en bevrijders onherroepelijk voortschrijdt, is er deze keer alles aan gedaan om meer veteranen naar Ne derland te halen, zegt secretaris H. Sietsma van de Vriendenkring van Oud-Dachau'ers.He vier kunnen overkomen dankzij een donatie van de stichting Fondsenwerving Militaire en Oorlogsslachtoffers (SFMO). Eén van de veteranen voert op de reünie het woord. Onder zijn gehoor is prins Bernhard, goed bekend met een aantal slachtoffers uit Dachau. Van de vier veteranen reist er na de reünie één door naar Dachau, samen met Sietsma. „Hij is 72 jaar en hij wilde het kamp nog eenmaal zien," aldus de secreta- Rotterdam - Als staatssecretaris Kosto (Justitie) ak koord gaat, wil het Leger des Heüs in september ook in Rotterdam een dagtrainingscentrum voor crimi nele jongeren openen, naar Eindhovens voorbeeld. De voorbereidingen worden al getroffen. De afdeling reclassering van het Leger des Heils heeft Kosto verzocht om op negen plaatsen in Neder land dergelijke centra te mogen opzetten. Kosto zal eind april beslissen, nadat het onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoeks- en Documentatie centrum (WODC) naar de resultaten van de alterna tieve aanpak is afgrond. In Eindhoven werd de afge lopen driejaar, na overleg tussen officier van justitie, rechter-commissaris en reclassering aan 136 jonge ren tussen de 17 en 25 jaar een intensief trainings programma van het Leger des Heils aangeboden. Het ging om jongeren die in voorlopige hechtenis za ten voor delicten, waarop minder dan een half jaar gevangenisstraf staat, zoals inbraken, overvallen, geweldpleging en bedreiging. De gedachte achter het programma was, dat de jon geren altijd slechter uit een gevangenis komen dan ze erin gaan. Een alternatief voor gevangenisstraf zou de kans op herhaling moeten verkleinen en de jongeren een nieuwe kans moeten geven. Via een dertien weken durend strak 40-uurs week- programma met gele en rode kaarten, wordt de jon geren regelmaat en discipline aangeleerd. Drie da gen per week werken ze of volgen ze een opleiding, twee dagen krijgen ze begeleiding in het dagtrai ningscentrum. Iets minder dan de helft van de deel nemers in Eindhoven hield het strakke programma niet vol en moest alsnog de cel in. Verzuim en drug gebruik waren veelal de oorzaak. Maar de jongeren die de training wel afmaakten doen het in 'de vrije wereld' beter dan degenen die in de gevangenis heb ben gezeten. Na een half jaar heeft 45 procent van hen werk en gaat 13 procent weer naar school. Van dergelijk hoge percentages is bij jongeren die uit de cel komen volgens de reclassering geen sprake. Vlaardingen - Een recent door minister Alders (Milieu) geno men 'stortbesluit', waarin nadere regels worden gesteld voor het storten van vuil, wordt regel voor regel nageplozen op het stadhuis. Dat gebeurt in de hoop aanleiding te vinden voor nieu we stappen richting Raad van State in de strijd om een vuilstort in het Lickebaertgebied te voorkomen. De Vlaardingse milieuwethouder drs. Kees van der Win^t heeft de raadscommissie Milieu verzekerd dat de Raad van State-reehter we derom zal worden ingeschakeld als daartoe ook maar even aanlei ding is. Gehoopt wordt zo de plan nen voor een afvalberging verder te kunnen vertragen. Commissieleden hadden de wet houder op het stortbesluit van Al ders gewezen, zoals dat eerder al de werkgroepen Vlaardingen, Schiedam en Maassluis van de Consumentenbond hadden ge daan. Ook actievoerder Niko Kof- feman van de Initiatiefgroep te gen Afvalberging deed dat. Zoals bekend heeft de gemeente raad van Vlaardingen besloten zelf een bestemmingsplan te ma ken toen de Kroon (lees minister Alders) had uitgesproken dat de vuilstort er moest komen. Vlaar dingen had zich een aantal jaren verzet tegen de afvalberg, maar werd door de nieuwe situatie voor de keuze geplaatst zelf een be stemmingsplan te maken waarin de vuilstort voorkomt of dit over te laten aan de provincie Zuid- Holland. Door voor het eerste te kiezen kon de gemeente allerlei extra onwel kome ontwikkelingen tegenhou den, zo werd op het stadhuis gere deneerd. Volgens de gemeente is een voorbeeld hiervan de bepa ling dat er slechts tien jaar mag worden gestort en dat de berg vuü daarna moet worden afgedekt. De provincie had langer willen stor ten. In het bestemmingsplan is verder vastgelegd dat de aanvoer van het vuil over water moet plaatsvinden. Pas als dit niet haalbaar blijkt, kan hiervoor het spoor worden gebruikt. De ge meente gaat er vanuit dat er een viaduct over de Maassluissedijk komt voor het verdere transport van het over water aangevoerde afval. De raadsleden in de com missie Milieu wezen gisteravond unaniem het plan van de gemeen te af om een verkorte inspraak procedure te volgen in verband met het bestemmingsplan West. Zij eisen volwaardige inspraak. Actievoerder Niko Koffeman vindt, zo hield hij de commissie voor, dat er eerst meer onderzoe ken moeten worden uitgevoerd, onder meer naar de gevolgen van de stort voor de beschermde dier soorten in het Lickebaertgebied. Koffeman leidde het protest te gen de stort die uitmondde tot de aanplant van 16.000 bomen op de plaats waar do afvalberging ge pland is. Verder vindt hij dat goed moet worden gekeken naar de drainage die de provincie onder de stort wil aanleggen. Die is deugdelijk voor zo'n vijftien jaar, beweert de actievoerder. „En dat is niet goed voor een eeuwige stort." Zie ook pagina 15 Schiedam/Vlaardingen - Bomen en beton verdragen elkaar niet goed. Op het stationsplein van Vlaardingen-Oost werden giste ren vijf flinke kastanjes op een dieplader getakeld, om plaats te maken voor de kantoortoren Vigi- lantis. Drie bomen werden her plant in de Adriaan Pauwstraat, één staat voortaan op de kruising van de Hoflaan en de Westlandse- weg en één begint aan een nieuw leven aan de Wilhelminasingel. In Schiedam vindt morgen een spectaculaire bomenverhuizing plaats. Daar worden een acacia en een zomereik, beide circa hon derd jaar oud, verplaatst van het Stadserf naar de keerlus van de tram, enkele tientallen meters van hun huidige standplaats. De twee bomen moeten wijken voor de nieuwbouw van onder meer een theater, een bibliotheek en woningen en winkels. Het spectaculaire van deze actie zit 'm in de verplantingstechniek. De meeste bomen kunnen aan de stam worden opgehesen, maar bij deze exemplaren is dat niet moge lijk. Door de aard van hun wortel stelsels zouden ze een stan daardoperatie niet overleven. Daarom worden de bomen met hun wortelkluiten van circa vijf by vijf meter eerst Ingepakt' en Al vol in de knop staat de kastanje die gisteren van het stationsplein bij Vlaardingen-Oost verhuisdenaar de hoekvan de Hoflaan en' de Westlandseweg. Foto Ellen den OuderVRcei Dijicstra vervolgens ieder op vijf stalen binten gelegd. Voor de bomenver huizing wordt de bovenleiding van de tram spanningsvrij ge maakt. Op het Imeldaterrein, waar projectontwikkelaar MAB binnenkort begint met de bouw van een winkelcentrum, zijn vori ge week twee bomen verplant. Vijf andore bomen moesten wor den gerooid omdat ze te zwak wa ren voor herplanting. Maassluis - De Woning Stichting Maassluis (WSM) is niet van plan van de voorgenomen huurverho gingen af te wijken. Vorige week ageerde de Huurdersraad Maas sluis (HRM) geschokt op het voor nemen en kondigde aan zich met kracht tegen de plannen te zullen verzetten. De WSM, dat de ko mende maand het voorgestelde huurbeleid voor 1993 met de huurdersraad wil bespreken, lijkt echter voet by stuk te houden. „De WSM kan het zich financieel niet permitteren minder dan 5,5 procent huurverhoging in te voe ren aangezien zij dan op de lange re termijn niet langer garant kan staan voor een goed beheer van het totale woningbezit," reageert WSM-directeur J. R. K Ploeg. „Er staan omvangrijke üftprojecten, aanpassingen voor ouderen en groot onderhoudsprojecten op stapel. Met de verhoging van mi nimaal 5,5 procent volgt de WSM de koers die op een enkele uitzon dering na alle woningcorperaties in Nederland hebben gekozen." Ploeg zegt verbaasd te zyn over de wyze waarop de huurdersraad haar grieven bekend heeft ge maakt. Beide partijen voeren maandelijks overleg en nu ineens heeft de huurdersraad de publici teit gezocht om haar mening te ui ten. „Op zo'n manier communi ceer je niet met elkaar," vindt hij. „Nu ben ik genoodzaakt te reage ren." Naar aanleiding van het be richt in deze krant over het feit dat de huurdersraad niet te spre ken is over de geplande huurver hoging, heeft de woningstichting diverse telefoontjes gehad van huurders die opheldering wilden hebben. Ze kregen geen concreet antwoord omdat het bestuur van de WSM pas na het overleg met de huurdersraad definitief het huur beleid kan vaststellen. In mei ont vangen de 7.300 huurders een brief waarin de vastgestelde huurverhogingen bekend worden gemaakt. „De WSM moet zich houden aan de koers zoals die is uitgezet in de nota Volkshuisvesting in de jaren negentig van de staatsecretaris van Vrom," legt directeur Ploeg verder uit. „Op basis van deze no ta is de overheidsbemoeienis ver minderd en de eigen verantwoor delijkheid van de sociale huur ders toegenomen. Het betekent dat er van het rijk minder geld be schikbaar komt voor het plaatse lijke volkshuisvestingsbeleid. De veranderingen worden voelbaar bij het ontwikkelen en uitvoeren van plannen voor nieuwbouw en groot onderhoud. Ook bij de WSM. Om onze doelstelling blij vend te kunnen nakomen en te gelijkertijd de financiële risico's te kunnen dragen moeten we er voor zorgen financieel gezond te blijven. De WSM moet uitzoeken welke huurinkomsten er nodig zijn voor een gezonde financiële ontwikkeling op de lange termijn en hoe zij mensen blijven huis vesten die zelf niet kunnen voor zien in hun woningbehoefte." De woningstichting wil de huur prijzen op twee mogelijkheden aanpasssen. Ten eerste door de jaarlijkse verhoging en ten twee de door huurverhoging bij huizen die van huurder veranderen. Het uiterlijk van de blokcontai- ners wordt overigens niet door ie dereen gewaardeerd. Het PvdA- raadslid Leo ten Have vond ze zelfs afschuwelijk lelijk. Hij werd op zijn wenken bediend, want meegedeeld werd dat naar dat probleem werd gekeken. Ten Have voerde verder aan dat de gescheiden inzameling van af val niet voor iedereen eerlijk werkt. „Als je in een flat van elf hoog zit betaal je mee aan het ver werken van het tuinafval van een ander die een flinke lap groen heeft." Maar voor dit probleem is niet echt een oplossing, zo bleek. SP'er Remi Poppe wees erop dat het met de verwerking van klein chemisch afval niet goed gaat. Zijn partij is bezig daarover een rapport te schrijven. In het najaar hoopt de Stadsreini ging een veegplan te kunnen pre senteren voor regelmatiger schoonmaakacties in de stad. Daarvoor worden momenteel be rekeningen gemaakt. Vlaardingen - Er komen meer glasbakken in Vlaardingen en er komen prullenbakken naast te staan voor kurken, doppen en dergelijke, Op die manier wordt verder geborduurd op de plannen om steeds meer afval gescheiden in te zamelen. In dit verband is al een aantal blokcontainers geplaatst in Holy- Zuid en een deel van de Westwijk. Het personeel van de Stadsreini ging ervaart die aanpak als goed. „Het werk is lichter," aldus mi lieu-ambtenaar Herman Berk hout gisteravond bij de raadscom missie Milieu. Hij wilde er ook mee aangeven dat de blokcontainers niet te ver van de straatkant moeten komen. Daarmee roerde hij de enige kri tiek aan die er op de containers is: de plaatsing laat te wensen over. Berkhout verzekerde de commis sie dat van alle groente-, fruit- en tuinafval (GFT-afval) binnenkort meer dan twintig procent wordt opgehaald. Dat percentage wordt nu nog niet gehaald. Vlaardingen - De Vlaardingse politie heeft afgelopen nacht twee man nen aangehouden op verdenking van inbraak en diefstal. Na een in braakmelding aan de Dirk de Derdelaan pakte de politie in de omge ving een 35-jarige Rotterdammer en een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats op. De 27-jarige man zat in een auto die gestolen was in Rotterdam. De Rotterdammer, aangehouden in de Graaf van Eg- mondstraat, had vijf radio's bij zich die bij de inbraak zouden zijn gesto len. Het tweetal is voor nader onderzoek ingesloten. Schiedam - Jongerencentra werden ooit uitgevonden om de jeugd in saaie wijken te behoe den voor het rondhangen op straat en eventueel daaruit voortvloeiende overlast. In de Schiedamse wijken zijn ze de laatste jaren allemaal gesloten met als te verwachten gevolg dat tieners als vanouds op straat rondhangen. Tot ergernis van de bibliotheek vormt het voor portaal van Wijkcentrum Nieuwland inmiddels een er kende pleisterplaats. 's Avonds, maar ook op andere momenten, hangen er vaak tien tallen jongeren bij het wijkcen trum rond. Verscheidene bezoe kers van het centrum hebben in middels hun beklag gedaan over deze situatie. Met name be zoekers van de bibliotheek vin den het geen prettig idee dat zij zich door een kluwen jongeren moeten worstelen om boeken te kunnen lenen. Verschillende organisaties wa gen zich inmiddels af wat er aan de situatie kan worden gedaan, Sinds het jongerencentrum Al- ladin in Nieuwland is gesloten functioneert het jongerenwerk in Nieuwland vanuit het buurt huis aan de Albardastraat. De meeste jongeren in de wijk ko men hier echter nooit en dat geldt vooral voor de jeugd uit de omgeving van het Wibautplein. De afstand tot het buurthuis is te groot. Verschillende organisaties in de wijk hebben inmiddels de kop pen bij elkaar gestoken om het 'jongerenprobïeem' te bespre ken. Een medewerker van de bi bliotheek heeft gistermiddag een gesprek gevoerd met verte genwoordigers van het jonge renwerk, het maatschappelijk werk, een ambtenaar van de af deling Maatschappelijke Aange legenheden en opbouwwerker Maarten van Otterdijk. „Bezoekers klagen over een ge voel van onveiligheid." zegt Van Otterdijk. „Er zijn bij myn we ten geen incidenten geweest, maar we moeten natuurlijk op passen dat het niet uit de hand loopt. Ik denk dat er onvoldoen de opvangmogelijkheden zijn." De Marokkaanse Jongerenver eniging houdt zich inmiddels ook bezig met de samenscholen de jeugd op het Wibautplein. De club vindt het vervelend dat de jeugd op het plein, die een af spiegeling vormt van de gemê leerde culturele samenstelling van de bevolking in de wijk, overlast veroorzaakt. „We moe ten bekijken wat voor oplossing we kunnen bedenken," zegt Van Otterdijk. Vlaardingen - Voor mensen die eens wat anders op hun bord wil len dan de normale Hollandse pot grj daarbij tevens reker.in0 willen houden met het milieu geeft de Vereniging Tegen Milieubederf' (VTM) de cursus milieuvriende lijk koken. In drie bijeenkomsten (16,23 april en 14 mei) worden on derwerpen als energiebesparing, afvalpreventie bij het bereiden van maaltijden, de mogelijkhe den van biologische produkten, de verpakking van produkten, de afwas, de teeltwijze en de verwer king van het voedsel besproken. Elke keer wordt er een compleet menu klaargemaakt en opgege ten. De bijeenkomsten beginnen om kwart voor drie in een kooklo- kaal van de Vlaardingse Openba re Scholengemeenschap (VOS) aan de Koninginnelaan. Meedoen is niet kosteloos. Voor de cursus moet 58 gulden worden betaald. Marieke Everwijn, docente huis houdkunde, verzorgt een en an der. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de VTM, tele foon 010-1350696. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen draagt by aan het Schiedamse initiatief om werkloze buitenlandse vrou wen te gaan scholen. Daarvoor is het project Taal en gezond heidszorg allochtone vrouwen opgezet, dat 117.000 gulden kost. Dat bevat intensieve les sen Nederlands en vakgerich te lessen voor de zorgsector. Vlaardingen draagt hierin dit jaar 21.000 gulden bij en als het project succes blijkt te hebben wordt een groter bedrag gege ven, zo is al toegezegd, Den Haag/Schiedam - De hinder wetvergunning van het Turks so ciaal-cultureel centrum aan de Jacob van Lennepstraat in Schiedam voorziet onvoldoende in voorschriften om geluidover- last te voorkomen. Dat stelt de Raad van State in Den Haag in een uitspraak op het beroep van omwonenden tegen de verleende hinderwetvergunning aan de Turkse Culturele Vereniging Schiedam. De omwonenden vin den dat zij te veel geluidoverlast ondervinden van het centrum. De Raad van State stelt dat de vergunning in principe wel vol doende voorschriften aangaf om geluidhinder te beperken. Maar een voorschrift waarin de 'piekge- luiden' worden begrensd, ont brak. Een dergelijk voorschrift is bepalend voor de hinder die het centrum kan veroorzaken en daarom heeft de Raad van State de vergunning - die door de ge meente Schiedam was afgege ven-vernietigd. De vergunning.liep in principe in december 1992 af, maar deze uit spraak heeft ook invloed op de vergunning over 1993. Daar zal fk gemeente Schiedam wei maxima le geluidswaarden voor de uit schieters moeten vaststellen, omdat de vergunning anders weer kans loopt vernietigd te wor den. Dit betekent overigens niet dat het Turks cultureel centrum in de Jacob van Lennepstraat dicht moet. Schiedam - Een man die gister middag zes overhemden stal uit een winkel op de Koemarkt kwam niet ver met zijn buit. Een voor bijganger was getuige van de dief stal. Hij zette de achtervolging in en kreeg de dader in de Boyle- straat te pakken. De politie ont fermde zich over de dief, een 28- jarige Schiedammer. De gestolen hemden werden in beslag geno men. Schiedam/Vlaardingen - Van het kamp aan de Sehiekade is het af gelopen weekeinde een complete woonwagen gestolen. Dc wagen stond op een standplaats, maar was leeg. Op het woonwagen kamp vinden momenteel verhui zingen plaats naar nieuwe stand plaatsen in Spaland. Gisteravond werd een woningin braak gepleegd aan de Diepen- brockstraat. De voordeur werd ge forceerd. Het is nog niet bekend wat er werd weggenomen. Uit een wijkcentrum aan de Schoolstraat is het afgelopen weekeinde geld gestolen en uit kelderboxen aan de Parkweg en de De Savornin Lohmanlaan werden visgerei, een kinderwagen, een fiets en gereed schappen gestolen. Op het Broersveld raakte een 54- jarige vrouw uit Schiedam haar portemonnee kwijt tijdens het winkelen. De portemonnee werd uit haar tas gestolen. In de Vlaardingse Frank van Borselenstraat werd gisteravond ingebroken. Een onbekende for ceerde de voordeur, doorzocht het huis en ging er vandoor met wat geld en sieraden. Schiedam - Wethouder Adri Reijnhout overhandigt maandag 5 april het eerste exemplaar van een boek dat in opdracht van het Gemeentelijk Woningbeheer door Hans van der Sloot werd ge schreven. Het boek vormt een ju bileumuitgave, waarin óe ge schiedenis van de gemeentelijke Woningdienst wordt beschreven. Op 12 april is het 75 jaar geleden dat de toenmalige gemeenteraad besloot tot het oprichten van deze dienst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2