15 Natuurorganisaties zijn tegen tunnels LOKD 'Dinosaurussen zijn bijzondere en lieve dieren' ètfe BEK bv 'n Paard in de gang EDEN Sapvastenkuur Napoleons madeira 'voortreffelijk' fèëËlsik pi Lachen met Apollo op 1 april 'Waarom is alles saai?' Volksdansen in Oost Vrijmarkt basisschool Cursus koken 'Oranje- én Blankenburgtunnel beide slecht voor milieu' LITERS NATUUR, KILO S ERAF!! HOFLAND REFORMHUIS Broers veld 159 en HOFLAND REFORM-DELICATESSEN Verzamelaars Rotterdams Dagblad Vrijdag 2 april 1993 Huisdieren heb ik in alle soorten meegemaakt. Zelf als kind in ande re maten en vorm dan later. Als vader kreeg ik met mijn kinderen ge zelschap van guppies, schildpadjes, kanariepieten, parkieten, cavi a's, een sierkonyn en als logés tijdens schoolvakanties witte muizen en woestijnratjes. Verder, na lang verzet mijnerzijds, is een hond huis- en vakantiege- noot geworden. Terry kwam binnen als het op één pantoffel slapen de, kleine, lieve puppy, leefde met ons als éen energievol. fel keffend en wakend vullesbakkje en overleed na, meen ik, acht jaar trouwe vriendschap en een paar weken sukkelen, een verdrietige familie achterlatend, Ongenode huisdieren hebben we regelmatig sinds onze verhuizing naar de rand van Holy. Niet alleen padden, merels, lijsters, vlinders en mieren komen jaarlijks langs. Zij zijn natuurlijk net als de gan zen, waterhoentjes en eenden in de singel gewoon welkom. Er ko men echter ook minder gewenste bezoekers langs. 'n Paard in de gang is zo onvoorstelbaar, dat de nationale komiek André er een carnavalskraker van kon maken. Prompt daarna werd het een keer voorpaginanieuws toen een Haagse dame zijn lied in de praktijk bracht en ongevraagd een woning werd verbouwd. 0n2e voordeur is niet breed genoeg voor zo'n bezoeker. Maar dat wil niet zeggen, dat we geen vreemde bezoekers voor de deur hebben gehad. Wat dacht u bijvoorbeeld van een losgeslagen kudde koeien aan de rand van de tuin of een niet te vangen varken erin We hebben het echt meegemaakt de afgelopen zeventien jaar. Ja, ook voorbijsnel lende, opgejaagde paarden. Zelfs een met olie besmeurde maar nog levende meeuw kwam uit de lucht vallen, in onze struiken. De laatste tijd is het weer raak. Twee weken terug stonden er bij mijn buren onverwacht vier schapen in de achtertuin en gisteren deed in mijn voortuin een groot wit-grijs gevlekt konijn zich tegoed aan pas geplante struiken en bladeren van net ontluikende bloemen. Over de grotere dieren heeft de politie zich steeds ontfermd. Voor de losgeslagen sierkonijnen hadden zij geen belangstelling, maar was de beheerder van de kinderboerderij Holywood bereid als opvang- adres dienst te doen. Gisteren bleek, via een plakkaat op een lantaarnpaal in onze buurt, dat van ene Angeiique de konijnen Funny en Bunny op avontuur wa ren gegaan. De naam van het in onze tuin opgepakte exemplaar ken ik niet, maar ik weet wel dat mijn telefoontje naar Angelique's moe der over de nieuwe verblijfplaats een zucht van verlichting teweeg bracht. Naar het andere exemplaar waren ze nog op zoek. BEN VAN HAREN Hoe deel ik mijn leven in. wat verwachtte ik van het leven en wat komt daarvan terecht? Waarom voel ik mij zo nutteloos en vind ik alles zo saai? Voor vrouwen tussen de dertig en veertig jaar die met deze en andere vragen rondlopen, start de stich ting Schiedamse Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO) deze maand de cursus Vrouwen uit balans. Tij dens tien bijeenkomsten proberen de deelnemers steun en herkenning bij elkaar te vinden en gaan ze ontdekken wat ze kunnen doen om dingen zo te ver anderen dat ze meer plezier krijgen in het leven. De cursus vindt plaats in Klubhuis Zuid, deelname kost dertig gulden. Geïnteresseerden kunnen terecht bij Marianne Klop van de SVO, telefoon 4263331, of bij Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42,4267297. In Kluphuis Oost aan de Galileïstraat komt elke maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur een aantal en thousiaste volksdansers bij elkaar om op een ont spannen manier allerlei dansen te leren. Ze maken kennis met dansen uit onder andere Bulgarije, Israël en Griekenland. In de volksdansgroep is nog plaats voor enkele deelnemers, zowel mannen als vrouwen. De kosten bedragen zes gulden per maand. Belang stellenden kunnen ook eerst een keertje vrijblijvend meedoen. Vlaardingen In het kader van een inzamelingsactie voor een adoptiekind en een aantal oorlogsslachtoffers in voormalig Joegoslavië houdt de Willibrordusschool op woensdag 7 april een vrijmarkt. Vanaf 9.30 uur kunnen geïnteresseerden langskomen in de school gebouwen aan de Afrol en de Van Maeriantlaan, De Vereniging Wijkbelangen Vettenoordsepolder start dit seizoen een cursus buitenlands koken. Men sen die van exotisch eten houden kunnen vanaf maandag 19 april bij de vereniging terecht. De kos ten bedragen 75 gulden voor acht lessen. Belangstel lenden moeten zich van tevoren opgeven cn kunnen voor hun aanmelding bellen naar hel pand aan de Willem Pijperstraat, 4343841. Schiedam vrijdag 2 april La belle Noiseuse (film). Filmhuis. 20.30 uur. Bart Stuhiens (cabareti. De Teerstoof. 20.30 uur. zaterdag 3 april Pasar Malam en antiekbeurs. Mar griel tel 12.00-23.00 uur. Bridgen, dienstencentrum De 4Molens. 13.00 uur. De griezels (vertelling voor kinderen). DeTmslocif. 14.00 uur. Inloopconcert, Grote Kerk. 15.00 uur. Concert Windkracht 10 ('regionaal harmonie-orkestNieuwe W; terwegstraat 14.20.00 uur. De Types (cabaret 1. Passagethe-Ueri. 20.15 uur. Bart Stultiens (cabaret). De Teerstoof, 20.30 uur. Le petit criminal film i. Filmhuis. 21.30 uur. Strawberry Jam (funk-rockt Podium. 22.30 uur. zondag 4 april PasarMaiom en antiekbeurs. Margrietbal. 11.00-21.30 uur. Koffieconcert Sint Radboud. Passage!healur. U.30 uur. Koffieconcert St. Radboud. Passauetheater. 11.30 uur- Concert Timeless, dienstencentrum De 431niens. 13.30 uur. Natuurwandeling, start: kinderboerderij Beatrixpurk. 14.00 uur. Voorburgs Vbeaai Ensemble. Dorpskerk Ketiid. 10.00 uur. Aad van Veen (luistermuziek). Podium. 21.0(1 uur. Vlaardingen vrijdag 2 april Opening expositie Kon ja Nienhuip. Hollandia. 20.00 uur. Der Vogelhandier i.operet te), Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Night on ear Ui (film). Stadsgehoorzaal. 21.30 uur. zaterdags april f Braderie. Van Hogcnüorptean. 9.00-16.00 uur. Rommelmarkt, wijkcentrum DeTelder. lO.öO-ló.Wl ui»'. Postzegelruilbeurs. Bethelkerk 11.00-16.00 uur. Pim Jacobs en 1/tuis van Dijk. Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Night on earth (film). Stadsgehoorzaal. 20.30 uur. Marjjke Boon (literaire levensliederenHarmonie. 20.30 uur. maandag 5 april Expositie cursisten Vrije Academie, wijkcentrum H"-y. v'ro 2' april. Opening expositie Ellen van Toer, VSB Bank. Sehiedamsewcg J7.3Ü uur. Ander Vlaardingen. Gr.^an Frinsletvi Maassluis maandag 5 april Senioren bridge. Koningshof. 13 .30 u Bridge. Koningshot'. 19.45 uur. raat 91, 20.00 tl ui'. Door Nico van "Vliet Vlaardingen - De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en de stichting Het Zuidhol lands Landschap keren zich tegen de aanleg van de Blankenburgtunnel, omdat dit project zeer ernstige gevolgen zal hebben voor het natuurreservaat Aalkeetbuitenpolder nabij Vlaardingen. Wanneer het Blankenburg-tracé afvalt en de keuze op de Oranjetunnel valt, dan houdt dat weer een bedreiging van het Staelduinse Bos bij 's-Gravezande in. Volgens beide organisaties is dit overheid ingestelde harde grens het enige goed ontwikkelde oude bos in de gehele regio. Volgens dc natuurbeschermers levert een tunnel plus weg naast verstoring en vervuiling een onaanvaardba re doorsnijding van essentiële ecologische verbindingen op. Ook de uitbreiding van de Maas vlakte met zo'n duizend hectare in zuidwestelijke richting vormt een ernstige bedreiging voor de natuurgebieden in dc Rijnmond. Dus niet alleen voor de natuur in de duinen van Voome. De open verbinding van Voorno met de zee zal namelijk vrijwel geheel verdwijnen, waardoor van een dynamisch zeemilieu geen sprake meer is. Gevolg: het ge bied groeit dicht en vele soorten zeldzame planten en dieren ster ven uit of zullen, zoals de meeste vogels, een andere verblijfplaats zoeken. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en de stich ting Het Zuidhollands Landschap stellen dit alles nadrukkelijk in een gezamenlijke reactie op het plan van aanpak over de toekom stige ontwikkeling van de main- port Rotterdam, kortweg ROM- Rijnmond genoemd. Zij menen dat de demarcatielijn, een door de tussen natuur en industrie met als doel de open ligging van Voor- ne aan zee te garanderen, niet ge schonden mag worden. Een twee de Maasvlakte zou daarom in noordwestelijke richting tot ont wikkeling moeten komen. Volgens beide organisaties zijn de plannen van ROM (Ruimtelijke Ordening en Milieu) Rijnmond niet alleen, eenzijdig, tegenstrij dig en misleidend, maar ook in strijd met het nationale milieube- Ieid en derhalve volledig onaan vaardbaar. „Van een goede afwe ging lussen de ecologische en de economische belangen is geen sprake. Natuur en milieu zijn zwaar onderbedeeld. Het plan van aanpak is bovendien versto ken van ook maar enige visie op de natuur." beklemtoont ir. Jan Willem van Rijn van Alkemade van Natuurmonumenten. Beide organisaties voeren verder aan dat het plan van aanpak de in druk wekt. dat de natuur voor een groot deel wordt gespaard. Zij achten dit zonder meer mislei dend. Dit plan voorziet onder meer, als een soort compensatie, in de aanleg van 1750 hectare nieuw gebied voor natuur en re creatie. Volgens beide organisa- Acfvertemies Design; G-uesign Royale, komfortabele fauteuil. Voor Iedere situatie. LORD heeft een hoge en aangename rugleuning, die perfekte steun biedt aan het gehele lichaam. Soepele lijnen, met echt handwerk vormgegeven en vakkundig gestoffeerd. De beste kwaliteit leer in verschillende kleuren. Instelbaar op uw lichaamsgewicht en verkrijg baar in verschillende zithoogten. Waai eens aan..,. Tel OIO - H3H 36 S3 Markt 37 Vlaardingen De beproefde zeven dagen kuur Win aan gezondheid en verlies overgewicht 4 a 6 kilo zonder honger met de vitaminerijke De vaak beproefde, graag geproefde SLANKDRANK, Drinkt als voedzame delicatesse. Werkzaam als levenselixer. Sappen waarmee u kracht verorbert en conditie verovert. In één week. Al reinigend loost u met EDEN gelijktijdig overtollige vetten en slakken. Resultaat: perfecte stofwisseling, een jong figuur én een nieuwe ontdekking voor daadkracht m li chaam en geest. De complete EDEN-kuur voor een vitaal in nerlijk én uiterlijk is nu verpakt in handzame verpakking niet: 1 fles Zuurkoolsap, 6 Hessen Groente Coektailsap, 1 pot Allerlei Salade, 1 fles Bio- Strath Elixer (essentiële voe- ÏJJJ fL| I jjf dingsstoffen), 1 boekje "Natuur JG li Beter Sapvasten" met uitgebreide HtfP QÓC((> beschrijving, tips en recepten. wCt/t Hof van Spaland 26. Schiedam ties is het overgrote deel daarvan echter voor de recreatie bestemd. „Nieuwe natuurgebieden komen er, dankzij de Deltawerken, toch wel. De Delta biedt immers legio mogelijkheden de natuur uit tc breiden en te verbeteren. Je moet bij dit alles uitgaan van de be staande natuurgebieden en die onderling met elkaar verbinden. Het streven naar een schoon mi lieu dient daarbij dan wel voorop te staan," zo betoogde ir. Van Rijn van Alkemade. „Jammer genoeg is een schoon milieu nog ver weg. En dat. is toch wel een dwingende voorwaarde voor een goede en ge zonde natuur." Schiedam - De culinaire incrowd van Nederland bracht deze week in Schiedam een late, maar gulle toast uit op keizer Napoleon. Dankzij de Franse staatsman kon het illustere gezelschap vinologen en gastrono men, bijeen in de wijn kelders van Hosman Frè- res aan de Lange Haven, genieten van een fles Ma deira uit 1792. Hosman, naast restau ranthouder in Schiedam verzamelaar van wijnen en gedistilleerd vertelde dat de fles gebotteld was uit een vat Madeira dat door Napoleon werd be steld toen hij op Elba ge vangen zat. De keizer verliet 'zijn' eiland in 1815 en liep het bestelde vat, dat later arriveerde, mis. De madeira werd, na wat omzwervingen, in 1848 gebotteld. Het ontkurken van de door Hosman bemachtigde fles - waarde circa vierduizend gulden - was voor de kenners een spannend avontuur. Zou de wijn na tweehonderd jaar nog wel op dronk zijn? Ook de ei genaar was daar niet zeker van. Hosman: „Hij kan nog heel goed smaken, maar voor hetzelfde geld is hij kapot." Burgemeester Scheeres en 'premier conseiller' Filhol van de „Na u," zeggen burgemeester Scheeres (rechts) en zaakgelastige Fimol van de Franse ambassade als het aankomt op het ontkurken van de kostbare fles. In het midden verzamelaar Willibrord Hosman. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Franse ambassade trokken behoedzaam ieder een stukje van de kurk uit de fles. Het oordeel van de deskundigen, nadat de goudkleurige drank in glaasjes ter grootte van een vingerhoed was rond gedeeld: „Voortreffelijk!" Met deze exclusieve proeverij wilde Willibrord Hosman de aandacht vestigen op het bestaan van zijn sinds 1991 be staande wijnhal in de voormalige jeneverstokerij van Schade en Buizing. Het complex aan de lange Haven bestaat uit vijf hallen, waarvan dit jaar de tweede als wijnkelder in gebruik wordt genomen. Schiedam - „Toen ik zo'n vijfjaar was ben ik ermee begonnen. Ik had hel vaak over draken en mijn vader vertelde me dat er echt zo iets als een draak had bestaan, na melijk de dinosaurus. Ik wilde er toen al meer over weten. Kijk. toen was ik bijna zes en kon net 'pap' en 'mies' lezen. ,3$^.. nu weet ik natuurlijk heel veel over dinosaurussen, want ik verzamel ze niet alleen, ik lees heel veel over deze bijzondere dieren," ver telt de 9-jarige Benjamin Hoppe. De jonge verzamelaar heeft na vier jaar zoeken al heel wat dino saurussen weten te bemachtigen. In zijn kamer staan de 'dino's', zo als hij de reptielen noemt, per soort gerangschikt. Papieren, houten en plastic exemplaren staan achter keurige bordjes met daarop soortnamen als pachycep- halosaurus, apatosaurus en trice- ratopsaurus. Aan ieder exemplaar zit wel een verhaal vast. Benja min vertelt honderduit bij het to nen van de verschillende uitvoe ringen. „Kijk. dit is een tyrannosaurus. Deze was wel negen meter lang. Dit is een zelfgemaakte, die heb ik als surprise gekregen, omdat ik zoveel van die dieren hou. En dit is m'n allermooiste paehyeepha- losaurus. Het is eigenlijk een heel toffe. Deze had een zeer harde kop waarmee hij zich bescherm de. Die kop was zo hard dat hij er een steen mee kapot kon maken. En het mooie aan deze pachyce- phalosaurus vind ik dal deze ook echt zo'n harde kop heeft. Deze is heel goed nagemaakt en dat kan je helaas niet van alle andere exemplaren uit mijn verzameling zeggen. Maar het zijn in teres san- te dieren. Ze zijn groot, ze zien er niet uit als dieren van nu, ze heb ben kammen, lange nekken, schilden, noem maar op." Tussen de verzameling staal ook een bak met een echte salaman- der. Benjamin vindt de salaman der het mooiste stuk uit zijn ver zameling, „D;t ce^lpyqnp^dj- no. Ik ben hwHrotV'óp haar. ze heet Saldutia. Wie weet wdrdt een afstammeling van haar nog eens een echte dino. Dat moet je seri eus nemen, want ze zijn bezig de dinosaurus weer op aarde te bren gen. Dat doen onderzoekers door cellen uit botten die gevonden zijn. in te brengen bij andere rep tielen. Dus wie weel. Maar daar moet ik mee oppassen, want zo dra er echte dino's bij m'n verza meling komen, zal ik wel last krij gen met de buurt." Echt bot Naast de vele miniaturen en boe ken over het prehistorische dier. behoort ook een echt bot tot Ben jamins collectie. Trots toont de jonge verzamelaar het voorwerp, ..Dit is mijn enige dinosaurusbot. Ik heb het gekregen van ome Cees. Dat is een man die bij een scheep vaar ts bedrijf werkt en dit voor me meenam. Hij dacht dat het niets bijzonders was, maar ik uen erachter gekomen dal dit heel veel centjes waard is. Ik heb met een mesje wat van het bot ge schrapt en heb het onder mijn mi croscoop gelegd. Ik heb de cellen vergeleken met de plaatjes in de boeken en het bleek het bot van Benjamin: 'Dit is mijn enige dinosaurusbot. Ik heb het gekregen Van Ome Cees.' Foto Roel Dijkstra een deinonychus te zijn. Dat was een dinosaurus van maar negen tig centimeter lang. Maar het is iets bijzonders, deze botten zijn moeilijk te vinden. Zeker in Ne derland. want het was hier vroeger natuurlijk allemaal zee." De dinosaurussenexpert besteedt een groot deel van zijn zakgeld aan het kopen van nieuwe exem plaren. Het is niet altijd makke lijk om die te vinden. Op rommel markten kan Benjamin maar moeilijk slagen. Gelukkig weten veel mensen van zijn verzameling af en zoeken zij met hem mee. „Ik krijg vaak dinosaurussen van familie en vrienden. Ook bellen ze mij vaak op als er ergens iets gevonden is. Nou. dan pak ik m'n schep en ga ik op onderzoek uit. Maar ik zelf heb nog nooit iets op gegraven. Natuurlijk wel andere skeletten, van varkens en vogels enzn. Maar ik blijf doorzoeken, want mijn verzameling is nog lang niet compleet. Ik wil in ieder geval nog een mooie vliegende di nosaurus. Die zijn haast nergens tc krijgen. Ik ben al lang op zoek. maar ik geef het niet op." Op jonge leeftijd heeft Benjamin in vier jaar tijd al een bijzondere collectie dinosaurussen bij elkaar gespaard. Hij is niet van plan er mee te stoppen. Hij wil zich in de toekomst steeds meer in de die ren verdiepen en er zelfs éen klein beetje zijn beroep van ma ken. ..In dc dierentuin wil ik namelijk met de familie van de dino's gaan werken. Ik bedoel met slangen, leguanen, hagedissen, schildpad den en natuurlijk krokodillen Ik zal ervoor zorgen dat dinosaurus sen voor eens en voor altijd de in teressantste dieren ter wereld zijn. En daar houd ik me aan door het verzamelen en de mensen tc vertellen wat een bijzondere cn lieve dieren dat waren." Forse straal warm water «Overal te plaatsen Gelijktijdig tappen op meerdere plaatsen zonder temperatuurverschillen Verkrijgbaar in 10 lAnlSO liter uitvoering unr urtdiue sDoalclerop Uw Daalderop installateur' Lage installatie- en onderhoudskosten Géén periodiek onderhoud noodzakelijk Zéér lang© levensduur Puur koperen ketel en binnenwerk dus zeer lange levensduur Veilig, zonder open vuur en afvoergassen Installatie' an loodgietersbedrijf Boterstraat 81 - 3111 NB Schiedam Fax 010-4261551 Telefoon 010-4268468 Door Nathalie Lans Schiedam - „Je ziet ei onmogelijk uit! Trek die slaapmuts over je oren. Van niets word je zo verkou den als stof in je oren." zegt Honnepon tegen haar Schatje. Schatje is 'de ingebeelde zieke", de hoofd persoon in het gelijknamige stuk van Molière. Hij probeert door constant tc kuchen, kreunen en kla gen ziek te zijn. Zijn omgeving twijfelt echter over zijn kwaaltjes en drijft regelmatig dc spot met Scha tje. Acht spelers van Apollo-lonee! en twee gastrol spelers maakten het publiek in de Teerstoof gister avond tijdens de première van de komedie aan het lachen. Het was jammer dat maar de helft van de stoelen in het Schiedamse theater bezet was. De groep die zich in het verleden al meer dan genoeg be wezen heeft, verdient meer aandacht. Na nog geen vier maanden gerepeteerd te hebben, beeldden de spelers de door Molière uitvergrote personages vol overgave uit Ogenschijnlijk moeiteloos voerden zij. na jarenlang voornamelijk 'zware' serieuze stukken ten tonele te hebben gebracht, deze keer een blijspel op. De regisseur Yol Hoefnagels heeft daar ook een aanzienlijke rol in gehad. Zij begeleidde het Schiedamse toneelclubje en zorgde voor de opval lende kleding in het stuk. De kostuums in felle ruiten, koeieprint, knalgroen en paars weken af van het traditionele. Ook het decor, een groot aubergine/ goudkleurig, stoeiachtig bed trok de aandacht. Voor degenen die het stuk gisteren gemist hebben, op 16 en 17 april speelt Apollo in liet Bibliotheektheater in Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1