iter weg 17 Bewoners balen van Bastion-zand Vuilstort-bewoners starten ook proces 'Verzamel je barbies? Je ziet er zo gewoon uit!' r Groen is kale, bevuilde vlakte geworden Schiedam: dom maar creatief Paaseieren in park CJV-jeugd naar duinen Laatste 'Ken uw stad' Conflict WBS en Adrie Reijnhout Verzamelaars Renovatie eerste Bachplein- woningen bijna klaar Ook burgers mogen over Vlaardingen meepraten Rotterdams Dagblad Woensdag 7 april 1993 Denken ze in de domste stad van Nederland dat mensen die in een duur huis wonen, meer huisvuil produceren dan mensen met een goedkope woning? Zetten in Schiedam tante Truus en ome Jan. (flat je) wekelijks één zak buiten, vervolgens Raymond en Geneviève (twee onder één kap) twee en Willem-Jan en Beatrijs (drive-in wo- nxng) zelfs drie? Het lijkt er wel op, want de onroerend-zaakbelasting (OZB) is in mijn vroegere woonplaats dit jaar flink verhoogd om de afvalstoffenhef fing (beter bekend als huisvuilbelasting) minder sterk te laten stij gen. Zijn ze in Schiedam nu zo dom om te denken dat de hoeveelheid huisvuil recht evenredig is met de waarde van de woning? Nee, dat denken ze niet, want ze zijn daar wel dom, maar niet gek. Ze deden het voor de mensen met een kleine beurs. Om redenen, die er hier niet toe doen, dreigde een forse stijging van de afvalstoffen heffing. Die heffing is voor iedereen gelijk, maar de OZB is gerela teerd aan de waarde van de woning: hoe duurder de woning, hoe ho ger het tarief. Omdat mensen als tante Truus en ome Jan doorgaans in een goedkope woning wonen en weinig of helemaal geen OZB be- talen, worden ze op deze manier een beetje ontzien. Willem-Jan en Beatrijs betalen dus niet meer omdat ze meer vuil produceren, maar ze betalen voortaan mee aan het vuil van tante Truus en ome Jan. Dat is misschien zuur voor die twee yuppen, maar ach, ze kunnen het best missen. Is dit toegestaan? Nee. Gemeenten mogen niet via hun tarieven stie kem aan inkomenspolitiek doen. Dat alleenrecht heeft in Nederland de centrale overheid. Bovendien moeten tarieven kostendekkend zijn. De Algemene Rekenkamer wees daar een week geleden nog op, nadat ze had geconstateerd dat het tarief voor een paspoort vijf keer de kostprijs bedraagt. Ofschoon verboden, dit Schiedamse staaltje van solidariteit opent wel ongekende perspectieven. Laten we als voorbeeld nemen het openbaar vervoer en de gasprijs, twee pittige kostenposten voor tan te Truus en ome Jan. Jn beide gevallen kan de overheid de prijzen verlagen en de vermin derde opbrengst compenseren met een extra verhoging van de OZB. En het kan nog mooier: als openbaar vervoer en gas gratis zijn, zijn we het probleem van zwartrijden en het gevaarlijke gerommel met gasmeters helemaal kwijt. Kassa! Ja, soms bedenken domme mensen creatieve oplossingen. DICK VAN DER LUGT In het Beatrixpark worden komend weekeinde door de VW drie 'paaltjeswandelingen' geïntroduceerd. Aan de hand van verschillend gemerkte paaltjes kunnen wandelaars in het park zelf hun route kie zen. Ter introductie van de paaltjeswandelingen wordt Eerste Paasdag langs de 3.5 kilometer lange Fluitekruidroute een wedstrijd paaseieren zoeken gehouden voor kinderen tot dertien jaar. Deelne mers moeten tussen 10.00 en 11.00 uur bij de VW- stand op de parkeerplaats een deelnameformulier afhalen. -,- Door Sander Sonnemans Schiedam - De bewoners van het appartementengebouw tussen de Schie en de 's Gra- velandseweg willen dat de ge meenteraad duidelijkheid verschaft over het braaklig gende zandlichaam bij hen voor de deur. Het terrein werd bouwrijp gemaakt omdat er het Bastion-hotel zou verrij zen. Gedeputeerde Staten staken daar twee jaar geleden echter een een stokje voor en sindsdien kampen de flatbe woners met de overlast van het zandterrein. ..De overlast bestaat niet alleen uit het stuiven van het zand bij harde wind." vertelt W. P. Vedder, bestuurslid van de Vereniging van Eigenaren en bewoners van het appartementengebouw. „De plek wordt ook nog eens door wijkbewoners als hondentoilet gebruikt. Zodoende maakt het geheel een enorme slordige in druk. Eén van de bewoners maakt dagelijks een ronde om de flat en over het terrein om de rommel op te ruimen. Dat zou toch eigenlijk niet nodig moeten zijn." Waar de bewoners vanaf de galerij vroeger op een stuk groen keken, hebben ze nu uitzicht op een kale. bevuilde vlakte. De bomen en kleinere bebossing hadden ach teraf gezien niet verwijderd te hoeven worden. Vedder: „Al voor de gemeente rond was met Gedeputeerde Sta ten werd er begonnen met hak ken. Er is destijds al meer uit de grond gehaald dan noodzakelijk. De werklui maakten zich er niet druk om. Ook een deel van de rio leringswerkzaamheden was al verricht. De boei is tenslotte vrij slordig achtergelaten." Volgens Vedder kan de gemeente met de 'rotte' plek niets aanvan gen omdat het zand dat er twee jaar geleden is gestort, var. de Bastion-hotelketen is en dus niet weggehaald mag worden. Uit de contacten die de Schiedammer met Bastion heeft, blijkt dat het concern nog steeds hoopt op een vestigingsplaats in Schiedam, zo dat het zand naar de nieuwe loka- tie kan worden verplaatst. Vedder weer: „Het merendeel van de bewoners stond positief tegen over de komst van het hotel omdat we dan eindelijk van de donkere hoek tussen het station en onze flat verlost zouden zijn. Er worden namelijk nogal wat au to's opengebroken en gestolen. Ook dumpen mensen er hun grof vuil ondanks dat het milieusta tion van het ONS in dc buurt ligt." Dc Vereniging van Eigenaren en bewoners heeft de gemeenteraad verzocht te bevorderen dat er zo snel mogelijk een beslissing ge nomen kan worden omtrent de realisatie van het Bastion-hotel in Schiedam. ..Door die lege plek zou het ook wel eens moeilijker kunnen wor den om je huis te verkopen." al dus Vedder. ..Want de nieuwe be woners willen toch weten wat ze voO]' hun deur krijgen." Zowel burgemeester Scheer es als de Bastion-directie zijn nog altijd voor de vest iging van de vestiging van het 'low-budget-hotel' en on derhandelen over een andere plaats. In hoeverre dc besprekin gen zich hebben ontwikkeld en waar de Bastion-vestiging moet komen is niet bekend. Voor wat betreft de bestemming van het braakliggende terrein wordt ge dacht aan een kantorengebouw. Vlaardingen De Christelijke Jeugdvereniging (CJV) Vlaardingen organiseert op Tweede Paasdag, maandag 12 april, dé jaarlijkse jeugddag voor kinderen tussen de 8 en 14 jaar. Die dag vindt plaats in de Drunense duinen waar allerlei spelletjes worden gedaan. Bij terug komst wordt in de Triangel een film gedraaid. Deel name aan de jeugddag die tot 19.30 uur duurt kost 20 gulden. Info: familie Stolk, tel.: 4744745. Vanavond wordt de gemeenteraadsvergadering voor de laatste keer geschorst voor een aflevering van de cursus 'Ken uw stad* voor raadsleden. Jan Anderson vertelt in de laatste aflevering tussen 21.00 en 21.30 uur over de recente geschiedenis van Vlaardingen. Geïnteresseerden kunnen de vergadering bijwonen of de lezing beluisteren via Omroep Vlaardingen. Agenda Schiedam woensdag 7 april Soos-avond met bingo, dienstencentrum de 4Molens. 19,00 uur. Paasbridge-drive. clubhuis Excelsior'20.20.00 uu r, Concert Toonkunstkoor. Grote Kerk. 20.00 uur. donderdag 8 april Bingo-middag, dienstencentrum de Woudhoek. 13.00 uur. Handwerken, dienstencentrum de 4Mokm 13.30-16.00 uur. Vlaardingen donderdag 8 april Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk. 12.45 uur. Maassluis woensdag 7 april Cursus buikdansen, Koningshof. 18.45 uur. J Pauls Jazzcafé, theater de Schuurkerk. 20.30 uur. -Het bestuur van de bewoners vereniging Schiedam-Zuid voelt zich ge roepen om te reageren op het artikel in het Rotterdams Dagblad van maandag 5 april, waarin PvdA-fractieleider Hans Bakker ingaat op het Conflict tussen de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) en D66- wethouder Adrie Reijnhout. Op het conflict zelf zullen we dit moment niet ingaan, al kunnen we ons op voorhand meer herkennen in de kritiek van Reijnhout op de WBS dan in het sloop- en renovatieplan van de WBS. Met een definitief standpunt wacht ons bestuur totdat lopende enquêtes onder de betrok ken bewoners meer duidelijkheid hebben gebracht. We gaan niet over -één nacht ijs. 'jWaar ons bestuur overvalt is de suggestie dat Reijnhout voor onze ver eniging meer sympathie heeft omdat één van onze twaalf bestuursle den toevallig partijgenoot en familielid van hem is. Dit soort veronder stellingen vertroebelt volgens ons waar het feitelijk om gaat. En dat is wel typisch, want Bakker heeft zelf als kritiek dat de wethouder en de WBS afdwalen van wat voor onze wijk van belang is. "Veel PvdA-gemeenteraadsleden zijn zelf in de politiek gekomen via be- -wonersverenigingen. Daar hoorde je de PvdA toen niet over. Het lijkt -ons onzuiver om, nu dat fenomeen zich ook voordoet bij andere politie ke partijen, daarover te klagen of suggestief te doen. Het grieft vooral onze bestuursleden die géén speciale band hebben met een partij, We hopen oprecht dat het onze argumenten zijn die in de Schiedamse .politiek meetellen, want van vriendjespolitiek houden we niet. Als be wijs mag gelden dat onze voorzitter Albert Bons ook actief is in Groen links maar dat de redactie van ons wijkblad zich er niet van laat weer houden kritisch te zijn over Groen Links. Zo moet het kunnen en zo „hoort het ook. Het gaat om de argumenten en niet om wie die argumen ten naar voren brengen. Kortom, als het nodig is zullen we ook Reijnhout met kritiek bestoken. Vooralsnog hebben we daar geen reden voor. Al vanaf het begin van zijn .-politieke loopbaan heeft hij zich geïnteresseerd getoond in de BVSZ en .dat was lang voordat André Marbus in ons bestuur zat. Gelukkig zijn er ook andere wethouders zuidvriendelijk, óók van de PvdA, zonder dat er familieleden in het spel zijn. We hopen dat Hans Bakker daar nota van neemt. Willem van Vessem, penningmeester BVSZ t- Redactie Waterweg Jan Boorster Ben van Haren Peter de Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen swwe •«ps.-wk Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 340055 Telefax 4349754 Ü.A-* Sportredac- Donald Bax Telefoon Els Koudenburg en haar man Ton Klepke tonen de barbies: 'In het begin verklaren de mensen je echt voor gek.' Foto Roei Dijkstra Door Nathalie Lans Schiedam - Als tiener speelde zij al veel met barbies. Het spelen ging er af, maar in de speelgoed winkel kon zij het nooit laten om even naar het uit Amerika afkom stige speelgoed te kijken. Toen Els Koudenburg zon drie jaar ge leden een kerstbarbie gehuld in een schitterende rode jurk zag. kon ze de verleiding niet meer weerstaan. Zij begon barbies te verzamelen en zou nu al bijna een huis kunnen inrichten met haar collectie. „In het begin verklaren de men sen je echt voor gek. Zo van 'Ver zamel jij barbies? Je ziet er zo ge woon uit!". Maar als ze de barbies zien. accepteren zij het wel. Nou ja, de mensen verklaren je niet helemaal voor gek," vertellen Els en haai' man. De partner, die zelf duizenden stripboeken en LP's bezit, is zelf ook een beetje 'besmet' door de barbie-gekte. „Ik koop veel bar bies voor haar. Het is nu zo erg met ons dat we vaste klant zijn bij een importeur in Dordrecht. Tot m'n schande moet ik bekennen dat we al voor duizenden guldens aan barbies hebben gekucht. Maar ja, we roken en drinken niet, je moet je geld toch ergens aan uitgeven...?" Gala Dc barbies van Els zijn allemaal echte. Dat betekent dat deze van het merk Mattel zijn. De bekend ste figuren zijn Barbie, zus Skip per, vriendin Marina (soms ook Midge, Theresa of Christi) en vriend Ken. De eerste barbie kwam in 1958 op de markt. Nu komt er zo'n beetje om de drie maanden een nieuwe serie uit. Het is echter niet zo dat Els orn de paar maanden naar de winkel rent om de serie te kopen. Er zijn series die zij de moeite waard vindt, maar haar voorkeur gaat uit naar Barbie in mooie ga la-jurken. Barbie in een bruidsjurk, als bal lerina, in kleding van een beken de ontwerper, Els koopt de bar bies wanneer deze gekleed zijn in prachtige jurken. Het gros van de barbies die Els in haar bezit heeft zou je niet in handen van een kind durven te geven. Massaproduktie „Ik vind het niet leuk als er geen aandacht aan de barbie wordt be steed. Kijk, dit is een mooie balle rina. Maar de ballerina die het jaar erna uitkwam hoef ik niet. De schoentjes van die pop kunnen namelijk niet uit, maar zijn ge verfd. Zoiets kan eigenlijk niet. Het is een afgeraffeld produkt dat aan massaproduktie doet denken, terwijl de barbies van Mattel juist heel gedetailleerd zijn. Let maar op de ogen, die zijn nooit hetzelf de." Rei De barbies die dansen en zelfs praten worden regelmatig door Els uitgetest. Even Iaat zij de ui tingen van de Nederlandstalige Barbie horen. ..Laten we een rok gaan passen" en „Jij bent mijn beste vriendin". Els vindt het leuk om af en toe met de poppen te 'spelen'. De pra tende Barbie is natuurlijk een van haar paradepaardjes. Het is dan ook niet vreemd dat Els meerdere pralende barbies'heeft. Barbie is er namelijk in een blan ke, zwarte, Hispanic en Aziati sche uitvoering. Els weet te vertellen dat er in Amerika een rel is ontstaan over de sprekende poppen. „Een van de barbies zei namelijk zoiets als „Ik vind wiskunde moeilijk". Nou en zoiets kan natuurlijk niet hè. in het kader van de emancipatie." De Amerikanen drijven volgens Els door. „In Amerika word je gek van de barbieverzamclaars. Daar doen verhalen en stambomen van haar de ronde. Rond de verjaar dag van Barbie zijn uiteraard ook hele toestanden. Ik vind het te overdreven, maar ik moet toege ven dat veel van mijn barbies uit Amerika komen want daar heb ben ze exemplaren die ik heel mooi vind. Toevallig krijg ik van de week ook weer een prachtige barbie uit Amerika, een porselei nen. Dat is zo'n mooie met echte kristalletjes op haar kleding..." Maassluis - In navolging van de bewoners van de baggerspe- cielokatie begint een groep bewo ners van twee flatgebouwen aan de Albert Schweitzerdreef in de Maassluise Steendijkpolder een nieuwe juridische procedure te gen de gemeente. De bewoners willen schadeloos worden gesteld voor de vermogensschade die vol gens hen is ontstaan door dc ver vuiling in. de bodem. De gemeen te weigert de claims van deze be woners te erkennen. De bewoners wonen op de direct langs de Nieuwe Waterweg gele gen voormalige vuilstort van de gemeente Maassluis. In totaal zijn 178 koopappartementen op deze plek gebouwd. Net als de be woners van de havenslibstort hoorden de bewoners in 1983 dat de bodem rond de flatgebouwen sterk vervuild is. Volgens een groep bewoners is de waarde van hun woning als gevolg van de be kendmaking flink gedaald. Tot dusver hebben de bewoners van de flatgebouwen niet gepro cedeerd om de eventuele vermo gensschade vergoed te krijgen. In de langlopende procesgang werd het voortouw genomen door drie ex-bewoners en een huidige be woner van de noordelijker gele gen havenslibstort. Deze mensen zijn door de Hoge Raad in het ge lijk gesteld. Dit hoogste rechtscol lege heeft bepaald dat Maassluis voor de schade aansprakelijk is. In de praktijk betekent dit echter niet dat. Maassluis vrijwillig tot het vergoeden van alle schade overgaat. De gemeente wil slechts 190 ex-bewoners schadeloos stel len voor het ontstane waardever lies. Hoewel ook de zittende be woner zijn zaak tot in hoogste in stantie heeft gewonnen, weigert de gemeente een vrijwillige rege ling te treffen met deze categorie bewoners. Hetzelfde geldt voor de bewoners en ex-bewoners van de voormali ge vuilstort. In de interpretatie van de gemeente heeft de uil- spraak van de Hoge Raad uitslui tend betrekking op de bewoners van de havenslibstort. Voor de eventuele schade van andere be woners van de Steendijkpolder die ook op vervuilde grond wonen acht zij zich niet aansprakelijk. „Dat is een grof schandaal," zegt bewoner Gerard de Waal. „Ook hier zijn de woningen gemiddeld 40.000 gulden minder waard dan vergelijkbare huizen in andere wijken. In de zaak van de bag ger specielokatie was het eventu eel nog betwistbaar wie er verant woordelijk is voor de schade, de gemeente Rotterdam als sturter van de grond of de gemeente Maassluis als uitgever ervan. Op de voormalige vuilstort hoeft die vraag niet te worden beantwoord. Maassluis heeft dc vuilstort zelf geëxploiteerd." De bewoners willen op korte ter mijn geld inzamelen om de pro ceskosten te kunnen betalen. Dc aanstaande sanering van het ter rein kan De Waai c.s. niet van dit voornemen afbrengen. De ge meente Maassluis stelt dat de eventuele schade direct verdwijnt als de sanering is uitgevoerd. Vol gens de gemeente is de Steen dijkpolder dan weer een wijk als alle andere. Gerard de Waal meent dat deze voorspelling in ieder geval voor de vuilstort niet uit zal komen. „Er wordt helemaal niet gesa neerd," stelt hij. „Er wordt een duinwand geslagen om er voor te zorgen dat het gif van de vuilstort zich niet kan verspreiden. Er wordt geen grond afgegraven en slechts hier en daar wordt de boel een beetje opgehoogd. Als bewo ners worden we er niks wijzer van." Schiedam - Het grootonder- houdsproject voor de vijf flatge bouwen van het Baehplein ver loopt naar alle tevredenheid. Dat zeggen de woordvoerders van be wonersvereniging Baehplein. Wo- ningbouwvereniging Schiedam {WBS) en planteam Baehplein, een maand nadat de verbouwin gen zijn begonnen. Volgende week zijn de eerste negen van in- totaal 572 op te knappen wonin-* gen gereed. Aanvankelijk stond een aantal bewoners huiverig tegenover de renovatie, die zeker duurt tot hal verwege 1995. Maar inmiddels be seffen de mecsten dat een op knapbeurt voor de 22 jaar oude woningen hard nodig is, meldt J. de Vries van de bewonersvereni ging. „Iedereen ziet natuurlijk nog wel op tegen zo'n verbou wing. In ieder huis wordt een maandlang gesloopt en geboord. Dat bezorgt de mensen een hoop rommel en overlast, maar ze we ten dat alles er grandioos uitziet als de aannemer straks kJaar is." Bovendien, zo zegt De Vries, stemt het de verenigingsleden te vreden dat de verbouwingskosten niet worden doorberekend in het- huurbedrag. Hoewel verhuurders in de sociale woningbouw tegen-" woordig geen subsidie meer krij gen om naoorlogse woningen te: renoveren, wil de WBS dat de" huur 'betaalbaar' blijft. „Momen teel betalen de Bachpleinbevvo- ners minder dan zeshonderd gul den per maand en het is de bedoe ling dat zo le houden," vertelt P. van der Hulle, hoofd technische dienst van de WBS. De kosten van de renovatie bedra gen ruim vijftigduizend gulden per woning en komen in totaal uit op bijna 29 miljoen gulden. Volgens de WBS-woordvoerder zou drieduizend gulden per jaar in de huur doorberekend mogen worden. „Maar dat doen we dus niet. We nemen de schuld volle dig op ons," vertelt Van der Hulle, die 'natuurlijk wel' verwacht dat de onderhoudskosten in de lm mende jaren een stuk lager zijn. Het grootonderhoudsproject be staat onder meer uit het vervan gen van de'geiser:1 ventilator en* keuken en het aanbrengen' vah4 een nieuwe centrale verwar mingsinstallatie. „De verwar ming was het meeste aan vervan ging toe," weet projectleidster C. Smit. „We kregen steeds vaker klachten van mensen die hun huis niet warm konden krijgen. Bovendien werd er door gebrek aan isolatie ondoelmatig ge stookt." Verder wordt elk flatge bouw uitgebreid met een verdie ping van elf woningen en zullen i de entrees en trappenhuizen 'een frissere uitstraling' krijgen. Vlaardingen - Nog voor de zomer vakantie wil het gemeentebe-" stuur van Vlaardingen spijkers met koppen slaan over de ruimte lijke ontwikkeling van de stad. Ideeën over het aftouwen van de stad verzamelt het gemeentebe stuur al enkele jaren, maar de laatste maanden in versterkte mate. Binnenkort wordt ook de burgerij er direct bij betrokken. Eerst hebben ingehuurde des kundigen en ambtenaren een schets van de nieuwe structuur van de stad gemaakt, in februari hebben raadsleden met techni sche experts en speciaal uitgeno digde vertegenwoordigers van be drijven en organisaties in daglan ge zittingen zich hierover gebo gen en op dinsdag 20 april krijgt de burgerij haar eerste kans om zich met de toekomst van haar stad bezig te houden. Dan vindt een manifestatie plaats in De Harmonie, gepresenteerd door de in Maassluis woonachtige parlementair journalist David van der Houwen cn opgeluisterd door een veertig jaar oude film van Jan Schaper en optredens van mime-speler Pepijn weg en pianist/lek;' - Cees Pons. Raadslede:', partijen, die als voorzr. opgetreden tijdens workannps in februari, doen dan verslag over de door hen besproken onderwerpen zoals wonen, leefomgeving, eco nomie. verkeer, recreatie en plankwaliteit. Voorts is er gele genheid tot discussiëren. Burgemeester en wethouders tui len naar aanleiding van de daar gemaakte opmerkingen een voor stel formuleren voor het nieuwe structuurplan, dal vervolgens de officiële inspraak ingaat. „Het streven is dat alles nog vóór de zo mervakantie achter de mg is," meldt het door topambtenaar Wil den Hartogh geleide planteam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1