Waterweg 15' Nieuwbouw in De Gorzen stopgezet D66 geïrriteerd over 'insinuaties' Bakker 'Uitslag onderzoek oppepper voor gemeente' Gepasseerde aannemer eist schadevergoeding, kort geding dreigt Oude boerderij wordt gezinsvervangend tehuis 1 Geen carwash maar wringer Margriet en Pieter bij koopvaardij-kapiteins 'Eetpiraat' moet vier maanden achter tralies Rotterdam krijgt snel een immigratiebureau AI 75.000 gulden voor St. Clara Kinderbos Knotwilgen langs Trekkade bedreigd Elders proef vrachtwagens GSD voor een ton opgelicht Drukspuiten gestolen Vier brommers voldoen niet Vandalisme leidt tot feest Valse sticker Winkeldieven aangehouden Rotterdams Dagblad Woensdag 7 april 1993 RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Daar komt geen car-wash aan te pas. Nee, deze trotse automobilist In het Oude Westen poetst zijn auto nog ambachtelijk, met spons en zeem. Echt mooi glimmend krijg je de wagen natuur lijk pas als de zeem goed droog Is. Is zo'n no stalgische wringer uit grootmoeders tijd dan geen mooie oplossing? Foto Jaap Rozema/potterdams Rotterdam - Prinses Margriet en mr. Pieter van Vol- lenhoveh zullen op 13 mei in het World Trade Center in Rotterdam de jubileumbijeenkomst bijwonen van de Nederlandse Vereniging van Kapiteins ter Koop vaardij. De vereniging is 50 jaar geleden in oorlogs- tijd opgericht om de belangen te behartigen van de koopvaardij en de Nederlandse koopvaardijkapi teins. Apeldoorn - De 56-jarige Rotterdammer, die regel matig in dure restaurants eet zonder de rekening te betalen, zal vier madfi^lang ger.oegen moeten ne? 1 men. met (ook gratis)'.gevangenisvoedsel. De man moet die straf uitzitten, omdat hjj meer dan honderd lieer 'gratis' de kostbare maaltijden verorberde. De Apeldoomse politie hield de man, die volgens de politiewoordvoerder 'een. plaag voor de horeca' is, gisteren weer aan. Hij had in een Chinees restaurant een maaltijd van 85 gulden verorberd zonder te beta len. Omdat de 'eetpiraat' twee weken geleden door de Zutphense rechtbank tot vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf is veroordeeld voor hetzelf de feit, is hij gisteren meteen ingesloten. Volgens de woordvoerder van de Apeldoomse politie heeft de man alleen in.de regio Apeldoorn al ruim honderd keer gratis gegeten. Ook elders in het land laat hij 2ich maaltijden voorzetten.Als de politie hem oppakt en na een proces-verbaal ergens heen brengt, stapt hij het dichtstbijzijnde restaurant bin nen om opnieuw gratis te eten," aldus de zegsman van de politie. Gisteren veroordeelde de Utrechtse politierechter de man bij verstek tot drie weken ceL Officier van Justi tie mevrouw mr. P. van der Molen had hetzelfde ge- eist omdat de man in de omgeving van Utrecht weer vier keêr.;zijn slag hééft geslagen. „Als ik zie hoe vaak hij. heeft vastgezeten, dan eet hij bijna altijd gratis. Ofwel iri de cel, ofwel in een restaurant. Ik wil hem nu weer trakteren op een etentje." Rotterdam - Als onderdeel van het een kleine twee jaar geleden gestarte Project Integratie Nieuwko mers (PIN) kan binnenkort de instelling van een im migratiebureau worden verwacht Burgemeester en wethouders van Rotterdam kondi gen dit aanjnde rapportage minderhedenbeleid, die morgen in de gemeenteraad wordt besproken. Vol-, gens het college staat of valt dit met een goed georga niseerde preventieve aanpak van het immigratiebe leid. De komst van een speciaal bureau zou daarom nog slechts een kwestie van tijd zijn. Burgemeester en wethouders verwachten dat zo'n instelling regio naal een buitengewoon nuttige functie vervult. In het binnenkort verschijnende PIN-jaarverslag zul len gerichte aanbevelingen worden gedaan. Overi- gens blijft hetuitgangspunt van PIN om in 1996 alle nieuwkomers scholing aan te kunnen bieden. Teneinde meer inzicht te krijgen in het aanbod van diverse voorzieningen voor migranten, en op welke wijze daar gebruik van wordt gemaakt, zal een aantal bestaande registratiesystemen kritisch worden be schouwd. Volgens het college is het duidelijk dat sys temen binnen de (semi-) overheden nogal wat ver schillen vertonen. Dit maakt vergelijking van gege vens bijzonder moeilyk. Voorgesteld wordt daarom om binnen de gebieden 'weten, wonen en werken' tot -een uniforme rapportagesystematiek te komen. Rotterdam, - De fondsenwerving voor het St. .Clara Kinderbos is reeds opgelopen tot ƒ75.000. Dit is on der meer te danken aan de bezetting van de zogehe ten sponsortafeis, afgelopen maandagavond in het ZuiderparkhoteL Daarnaast leverde ook de veiling van diverse persoonlijke goederen op dezegala- avond het nodige op. Bovendien kon de tussenstand van de puzzelactie in deze krant bij het beschikbaar gekomen bedrag worden opgeteld. Door Sander Sonnemans Schiedam - Nog voordat de rook van de rel over de sloopplan- nen in De Gorzen is opgetrokken wordt in de wijk al weer een nieuw conflict uitgevochten. De Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) heeft de bouw van nieuwe woningen op de hoek van de Lek- en Rijnstraat voor onbepaalde tijd stop moe ten zetten. Een door de Woningbouwvereniging opzij gescho ven aannemer eist namelijk een schadevergoeding en laat nie mand op het terrein toe. De boze aannemer, Arbouw uit Leiderdorp, heeft zelfs een bevei ligingsbedrijf ingeschakeld om er voor te zorgen dat de WBS haar gang niet kan gaan en er dus niet kan worden gebouwd. Dag en nacht wordt het terrein door be veiligingsagenten in de gaten ge houden. Afgelopen vrijdag ver scheen de nieuwe aannemer, Des- sing uit Rotterdam, met een hei installatie in Zuid maar moest on- verrichterzake terugkeren. De eerste paal ging niet de grond in. Aanvankelijk was het de bedoe ling om de woningen aan de Lek en Rijnstraat te renoveren maar toen bleek dat funderingen verrot waren, werd besloten nieuwbouw te plegen. Voor de 48 woningen die gesloopt werden, moeten er nu 34 in de plaats komen. Die plannen waren in september van het afgelopen jaar concreet en Ar bouw, de aannemer die de reno vatie zou uitvoeren, tekende voor de nieuwbouw. Arbouw liet een maand later we ten in financiële moeilijkheden te verkeren," legt Pieter van der Hulle van de WBS uit. „Ons kon niet worden gegarandeerd dat het bedrijf tot het eind van het project financieel gezond zou zijn. Daar om zijn we op zoek gegaan naar een andere aannemer." Na talloze onderhandelingen werd het Rotterdamse bedrijf Dessing de rechthebbende aan nemer en startten de werkvoorbe reidingen. De hekken van Ar bouw werden verwijderd en Des sing wilde gaan heien. Arbouw meent volgens Van der Hulle ech- ter recht te hebben op een schade vergoeding omdat de opdracht naar een ander is doorgespeeld en stak een stokje voor de werk zaamheden van de concurrent. Daardoor wordt er voorlopig niet gebouwd. Van der Hulle weer: „Arbouw heeft gemeend beslag te moeten leggen op de bouwplaats. In feite hoeft de beveiliging voor ons geen enkele stremming te zijn om Dessing aan het werk te laten gaan, maar we willen de zaak niet forceren. Er is overleg tussen de advocaten van beide partijen en als er geen oplossing wordt ge vonden, volgt er eind deze week een kort geding voor de Haagse rechtbank." Arbouw-projectleider W. Oort wil niets over de kwestie kwijt „Waar heb je al die wijsheid vandaan?" is zijn eerste commentaar. „We hebben security (veiligheid -red.) ingeschakeld om ons in te lichten als er op of rond het bouwterrein nieuwe ontwikkelingen gaande zijn. Maar om nu te zeggen dat de zaak wordt bewaakt zodat een an der er niet op kan, gaat een beetje ver. Meer wil ik er niet over kwijt Als de zaak is afgesloten, kan ik er meer over vertellea Nu niet," Vlaardingen - De knotwilgen langs de Trekkade tussen Vlaar dingen en Schipluiden worden bedreigd, vindt de Vereniging te gen Milieubederf. De gemeente raad van Vlaardingen is gevraagd te voorkomen dat de bomen langs de kade verloren gaan. De vereniging erkent dat de Trek kade op veel plaatsen in een slechte staat verkeert en hier en daar water doorlaat. Het Hoog heemraadschap Delfland heeft mede hierom besloten de kade op te knappen en er onderlangs een weg aan te leggen voor fietsers én voor mensen die langs de kade wonen. Die moeten nu met een fiets of een boot op pad. Het eerste deel van het plan is al uitgevoerd, direct ten noorden van de wijk Holy. Alle knotwilgen zijn hier verwijderd. „Deze aanpak doet het ergste vre zen voor de rest van de Trekka de," schrijft de vereniging aan de Vlaardingse gemeenteraad. De vrijwilligers die de wilgen elk jaar knotten hebben hun activi teiten gestaakt Volgens de Ver eniging tegen Milieubederf wordt daarmee schade toegebracht aan „een van de mooiste knotwilgka- des vari Züid-Hölland"' De vereniging heeft de Vlaar dingse raad gevraagd zich op te stellen zoals de Maaslandse ge meenteraad dat deed bij de plan nen voor de Kwakelweg. Dankzij een nieuw plan bleven veel oude bomen behouden. Worden toch bomen verwijderd, vindt de vereniging, dan moeten er evenveel weer worden aange plant. De welstandscommissie van Vlaardingen heeft zich gisteren over deze maquette van de te verbouwen boerderij gebogen. Over ruim een jaar kunnen verstandelijk gehandicapten er hun intrek in nemen Foto Roei Dijkstra Het duurt nog een ruim een jaar voordat de verstandelijk gehandi capten er hun intrek kunnen ne men. maar met het voorbeeld op kleinere schaal kunnen ze nu al vast een klein beetje wennen aan hun toekomstige behuizing. De oude boerdery aan de Zuidbuurt 91 wordt omgebouwd tot gezins vervangend tehuis voor gehandi capten die er gaan wonen en wer ken. In de vervallen wagenschuur die momenteel een opknapbeurt on dergaat, wordt het dagcentrum gevestigd. Daar komen twaalf personen te werken die ook nog eens in hun eigen winkeltje de handgemaakte produkten aan de man gaan brengen. Verder wordt ook alles dat de kleine veestapel en de moestuin voortbrengen, verkocht op de boerderij. Het woongedeelte dat plaats moet gaan bieden aan acht permanente bewoners en hun begeleiders, wordt later in gebruik genomen. Dat kan volgens de verwachtin gen pas de volgende zomer haar deuren openen. Het buitenpro ject heeft de naam 'Nooit Ge dacht' gekregen. Schiedam - D66-fractievoorzitter Marcel Houtkamp gaat zijn coali tiegenoot Hans Bakker (PvdA) om opheldering vragen over uitla tingen, die de sociaal-democraat maandag in het Rotterdams Dag blad over het sloop-confiict in De Gorzen heeft gedaan. Volgens Bakker roept wethouder Reijnhout (D66) de schijn op dat hij het verzet tegen een sloopplan van de woningbouwvereniging vooral steunt omdat hij nauwe connecties met de bewonersver eniging onderhoudt. „De door Bakker gedane insinuatie werpen wij ver van ons af," zegt Hout kamp. „De samenwerking met de PvdA duurt nog een jaar. Maar Bakker zal afstand van zijn uitla tingen moeten nemen, want an ders hebben we een probleem pje." Met de nauwe connecties doelde Bakker duidelijk op de rol van Andre Marbus in de discussie over de toekomst van De Gorzen. De actieve wijkbewoner zit in de werkgroep stadsvernieuwing van de BVSZ en is tevens voorzitter van de Schiedamse afdeling van D66. Sommige in de stadsvernieuwing actieve PvdA'ers vertellen boven dien al enige tijd het verhaal dat Reijnhout en Marbus familie zijn. „Dat laatste is ab-so-luut niet waar," reageert Houtkamp korze lig. Vanuit de partij kennen Marbus en Reijnhout elkaar uiteraard wel goed. Maar volgens Houtkamp hoeft dit noch voor de BVSZ, noch voor de gemeente een be lemmering te vormen om de ei gen verantwoordelijkheid te ne men. „Marbus is een partijlid dat heel actief is in de plaatselijke sa menleving. Dat valt alleen maar te prijzen. En in andere partijen komt dat natuurlijk ook voor. Die mensen kunnen hun verschillen de rollen best uit elkaar houden." In. zijn inhoudelijke oordeel over wethouder Reijnhouts opstelling in de Gorzen-zaak slaat Bakker volgens de D66-fractievoorzitter de plank volledig mis. „Bakker zegt dat Reijnhout zich op basis van gelegenheidsargumenten te gen sloop heeft gekeerd. Maar het gekke is dat de wethouder nog he lemaal geen formeel oordeel heeft uitgesproken over de plannen. „Reijnhout heeft zich alleen fel gekeerd tegen de door de woning bouwvereniging gekozen proce dure. Zonder overleg vooraf kre gen bewoners een sloop-aankon- diging in de bus. Dat heeft tot veel paniek geleid. De wethouder heeft zich daar terecht druk om gemaakt. Wij steunen hem daar in." De aangekondigde sloop van 168 woningen maakt onderdeel uit van een verbeterplan voor het ge bied tussen de Nieuwe Maas straat en de Havendijk. Ervoor in de plaats wil de WBS 240 nieuw bouwhuizen zetten. Het bestuur van de Bewonersvereniging Schiedam-Zuid meent dat het wijkje alleen al uit sociaal/histo risch odgpunt bescherming ver dient. Een definitief oordeel heeft de BVSZ echter nog niet gevormd. Belangrijkste richtsnoer gaat het oordeel van de betrokken bewo ners vormen. Een enquête moet voor het eind van de week uitwij zen hoe de huurders over de in grijpende voorstellen van de WBS denken. De PvdA is er ook nog niet uit. Bakker zou het plan van de WBS het liefst toetsen aan een stedelijk volkshuisvestingsplan. Wethouder Reijnhout heeft dit plan nog steeds niet gepresen teerd. In dat plan wil de PvdA on der meer vastgelegd zien hoeveel goedkope huizen Schiedam in de komende jaren wil behouden. Pas als je dat weet, kun je volgens Bakker een gedegen oordeel vel len over sloopvoorstellen. Marcel Houtkamp: „Ik ben het met Bakker eens dat zo'n volks huisvestingsplan er snel moet ko men. Maar voor de discussie over De Gorzen maakt het mijns in ziens niks uit. Het gaat hier om een uniek wijkje dat het behou den waard is." De pleiters voor behoud van het wijkje ontvangen inmiddels steun uit onverwachte hoek. Pim Vermeulen, wethouder Stadsver nieuwing in Rotterdam, heeft zijn Schiedamse collega Reijnhout verteld dat hij gedeeltelijke sloop van de vooroorlogse wijk 'stom en hartstikke zonde' zou vinden. Zie ook pagina 17 Schiedam - De aanbevelingen die Schiedammers hebben ge daan in een grootscheeps onder zoek naar het reilen en zeilen van de gemeente moeten herkenbaar worden vertaald. Dat liet burge meester Reinier Scheeres giste ren weten bij de presentatie van de onderzoeksresultaten van de omnibus-enquête, waaraan ruim 1400 Schiedammers hebben mee gewerkt. Over de uitslag van de in decem ber vorig jaar gehouden enquête toonde Scheeres zich tevreden. De gemeentelijke dienstverle ning is volgens de geënquêteer den op verschillende onderdelen voor verbetering vatbaar, maar het door sommigen voorspelde vernietigende oordeel over het gemeentelijk functioneren is uit gebleven. Scheeres: „Het idee dat de ge meente er niks van bakt, blijkt bij Schiedammers absoluut niet te leven. Uit dit rapport komen nau welijks schokkende zaken naar voren. Dat is een mooie opsteker voor het personeel. Het geeft een goede basis om aan verdere ver beteringen te werken In de enquête hebben Schiedam mers een oordeel gevormd over verschillende gemeentelijke diensten. Het slechtst komen de bouwkundige medewerkers en de ambtenaren van het Gemeente lijk Woningbeheer en bureau Huisvesting er van af. Over de be handeling van bouwzaken toont een kwart zich ontevreden. Vijf tien procent heeft kritiek op Bu reau Huisvesting. Over de service van het GWB is maar liefst 37 pro cent niet te spreken. Uit dc cijfers kan volgens de on derzoekers drs. J.H.C. Deijl en drs, J. van der Meulen niet de con clusie worden getrokken dat op deze drie afdelingen slechte of luie ambtenaren werken. „Klach ten. bezwaren of een verzoek om een ander huis hebben een veel Wethouder Aad Wiegman: 'Kijken wat we aan de situatie kunnen doen...' Archieffoto Rotterdams Dagblad grotere kans op afwijzing dan het aanvragen van een nieuw pas poort. En afwijzingen leiden door gaans tot ontevredenheid." Wethouder Reijnhout, onder meer verantwoordelijk voor huis vesting en het Gemeentelijk Wo ningbedrijf: „In vergelijking met vroeger is het oordeel over Bu reau Huisvesting sterk verbeterd. Bij het GWB is een ingrijpend vernieuwingsproces aan de gang. De kwaliteit van de dienstverle ning zal naar mijn overtuiging stijgen." Zijn collega Aad Wiegman vindt de enquête nuttig vanwege de sig naalwerking. „Neem het huisvuil. In de hele stad is 4,5 procent onte vreden over de wijze waarop het wordt opgehaald. In Woudhoek bedraagt dat percentage echter 22 procent. Dat heeft vermoedelijk te maken met het inzamelen van GïT-afval en de andere ophaal- frequentie. In samenwerking met het nutsbedrijf ga ik kijken wat we aan die si tuatie kunnen doen." Het succes van de gisteren aange kondigde maatregelen kunnen de wethouders de komende jaren peilen. Schiedam wil het Omni- busonderzoek jaarlijks herhalen. Hierdoor kan worden bekeken of de aangekondigde verbeteringen daadwerkelijk effect hebben ge had. Verder wordt het mogelijk om actie te ondernemen als het oordeel over bepaalde gemeente lijke diensten mocht verslechte ren, Chris Zijdeveld heeft aan het on derzoek de indruk overgehouden dat hij zfjn verkeersbeleid duide lijker onder de aandacht moet brengen. De uitkomst van de en quête heeft hem in grote lijnen ucugugtuaaa, „De gemeente heeft het imago dat zij niet of traag post beant woordt. Op basis van objectieve gegevens blijkt dit mee te vallen. Enige tijd geleden zijn we vanuit de sociaie vernieuwing boven dien begonnen met een op- schoonactie van achterstallige post. Ik denk dat dat een goede zaak is." Vlaardingen - Hei WD-raadslid Jan Bulva vindt het raar dat op de Broekweg een proef met vracht wagens wordt gehouden om te weten te komen of de versmalling van de Westhavenkade bij de Prinses Julianabrug gevaar ople vert voor het verkeer. Hij heeft daarover schriftelijke vragen ge steld aan het college van B en W. De WD'er spreekt van een „nep- proef'. Omdat die elders wordt uitgevoerd zullen de uitkomsten minder betrouwbaar zijn, vindt hij. Hij vraagt waarom voor de Broekweg is gekozen. Bulva laat weten dat hij de proef liever ge woon bij de Prinses Julianabrug gehouden wil zien. Schiedam - De sociale dienst in Schiedam is voor honderddui zend gulden opgelicht door een 28-jarige man en een 24-jarige vrouw. Zij zijn half maart aange houden door de politie op verden king van uitkeringsfraude. Het onderzoek richtte zich eerst op de verdenking dat de man ge durende de vijf jaar dat hij een uitkering kreeg regelmatig bij verdiende zonder dit te melden aan de GSD, Tijdens dat onder zoek bleek dat de man samen woonde met de vrouw, die zelf ook een uitkering ontving. De man vertelde zo te hebben ge handeld omdat hij gokverslaafd was. De vrouw gaf als reden voor het frauderen op dat er door het gokken van haar partner te wei nig geld overbleef voor de verzor ging van de kinderen. Het tweetal moet het gefraudeer de bedrag terugbetalen. De man en de vrouw zullen zich nog voor de rechter moeten verantwoor den. Schiedam - Bij een bedrijf aan de Fokkerstraat in Schiedam is gis termorgen ingebroken. Er zijn twee hogedrukspuiten gestolen. Bij een inbraak in een café aan de Singel is een gokkast opengebro ken en het aanwezige geld wegge- Schiedam - Bij een controle van bromfietsen op het Hazepad in Schiedam zijn gistermorgen tus sen half acht en acht uur vier pro- cessen-verbaal uitgereikt. Eén van de gecontroleerde brommers was dusdanig opgevoerd dat hij in beslag werd genomen. Schiedam - In de Margriethal te Schiedam wordt donderdag 29 april een project over vandalisme feestelijk afgesloten. Dat project is uitgevoerd door de politie en de basisscholen. Ongeveer 550 kin deren is daarbij inzicht gegeven in de gevolgen var. vandalisme. Bij het project hoorde een adop tieplan. Dat hield in dat iedere deelnemende groep de verant woordelijkheid voor een object had. Dat konden plantenbakken en telefooncellen zijn, maar ook schoolpleinen, brievenbussen en zitbankjes. De kinderen hielden die objecten in de gaten en konden zonodig een beroep doen op de politie. In de Margriethal komt een tentoon stelling over het project. Er zal ook een Vlaamse rockband optre den. Vlaardingen - De politie heeft gis termiddag rond zes uur een 31-ja- rige Vlaardinger aangehouden op de Billitonlaan op verdenking van het rijden met een valse APK- stieker. Dat vermoeden was ont staan omdat de auto in zeer slech te staat verkeerde. De sticker bleek inderdaad vals. De auto-ei genaar kreeg een proces-verbaal. Vlaardingen - Op diverse plaat sen in de stad heeft de Vlaar dingse politie gisteren in totaal vier winkeldieven opgepakt. Een I 29-jarige man uit Spijkemsse bleek vier tangen te hebben ge stolen, een 39-jarige Vlaardinger was er met een lamp vandoor ge gaan, een 22-jaiïge Schiedammer meende kleding zonder betalen te kunnen meenemen en een 25- jarige Maassluizer had zich on rechtmatig sokken toegeëigend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2