Wat si w®g 17 Ylaardinger in de ban van oud papier Zittend leven? I! Bram van IJperen: 'De kwaliteit van boeken is onvergankelijk' EDEN Sapvastenkuur BETAALBAAR DE LANGE REEK Andere huisdieren In de Middellandstraat is nu DUBBEL GELUK TE KOOP EDEN f Zilver voor jubilaris Sloop in Gorzen JEZUS LEEFT! RANA 16 FiSK NAUTIK WATERSPORT Piet van Klaveren 010-4774211 VAN KLAVEREN LAAT DE PRIJZEN DAVEREN!! Sigaren Speciaalzaak Piet van Klaveren LITERS NATUUR, KILO'S ERAF!! het waaigat £5 hi 3: I ft n STOKKE iedere dag TE KOOP HOLY ZUID WONINGINRICHTEN Hard- soft-side waterbedden Vakkundige plaatsing Betaalbare prijzen I Rotterdams Dagblad Vrijdag 9 april 1993 Welke huisdieren ik heb meegemaakt in mijn jeugd, was een vraag die ik na mijn column van vorige week kon verwachten, In de afgelo- pen veertig a vijftig jaar is, zo constateerde ik immers terloops, heel wat veranderd. Andere huisdieren kwamen en traditionele huisdie ren werden opgewaardeerd tot levenspartners. Paarden en pony's verloren hun functie van lastdier toen ijzeren honden en andere pk's de voorkeur kregen van groente-, melk- en rolieboeren. De viervoeters kregen een nieuwe, luxere taak, net als i -voor honden het waken en voor poezen het vangen of verjagen van muizen een bijzaak werd. De omstandigheden zijn in al die jaren f V-aanzienlijk veranderd, voor mens en dier. Mijn eerste eigen huisdier was een stekelbaarsje. De eerste vis die ik ikzelf heb gevangen, mocht in een jampotje in de vensterbank rcnd- zwemmen. Het was vlak na de oorlog, toen mijn vader in de tuin hok- ken had met konijnen en kippen om het schaarse aanbod van levens- middelen enige aanvulling te geven, De kippen hebben we het langst gehad omdat het meer om de eieren - dan om hun vlees te doen was. Het oudst is volgens mij de kip gewor- ,5. den, die pa Piet eigenhandig verloste van verstikkingsgevaar door &;haar volle krop open te snijden met zijn oude zeemansmes en de S^wond vervolgens dicht te naaien met ijzergaien. Zij is tot aan haar '•'dood herkenbaar gebleven aan de zwarte draadjes tussen de witte '^|eren. jtjHoe we later zijn gekomen aan Moortje weet ik niet. Deze slimme, '^zwarte poes sloop vanuit de Antonie Heinsiusstraat achter me aan ^als ik richting Hoogstraat liep. Pas na honderden meters en een paar X keer vergeefs terugsturen ter hoogte van de Tulpstraat was ze bereid ha enig miauwend protest huiswaarts te keren. De meest bijzondere ervaring met haar vind ik dat 2e voor mijn ogen op zolder tussen, in een oude theekist opgeslagen, hakboutjes een veel te vroeg geboren jong zat op te peuzelen, Als klein jochie vond ik dat maar een vreemde gewaarwording. Verder was er nog de duif die ik mee naar huis bracht van een reis met de logger VL 29, waarop mijn oom schipper was. De vogel was uit de koers geraakt op de Noordzee en had zich, onder de Engelse kust, bij het invallen van de duisternis, volkomen uitgeput aan boord van het op Gaardingen terugvarende schip genesteld. De bemanning schonk deze ranke (of was het vermagerde?) gevleugelde vriend roy aal aan het opstappertje. Na een paar dagen is de duif niet meer bij ons zolderraam terugge keerd, Mijn vader en moeder troostten me door me ervan te overtui- gen dat het geringde dier zich met ons voer had gesterkt om weer op zoek te gaan naar zijn broers en zussen. BEN VAN HAREN De Maassluizer Jacobus Bos heeft gistermiddag uit handen van burgemeester Sterkenburg de ereme daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, opgespeld gekregen omdat hij veertig jaar in dienst is bij Vecom BV, De jubilaris begon in 1953 bij het bedrijf als uitzend kracht en werkte zich op tot productiechef. Sinds 1981 is hij chef afvalwaterverwerking. Voorts verte- gemvoordigde hij jarenlang in de ondernemingsraad de belangen van de werknemers in het bedrijf. Bos kreeg-de onderscheiding overhandigd tijdens een receptie in het bedrijfspand. Schiedam vrij das 9 april JeufiddiscA. buurthuis Niruwland, 20 00-23 30 uur Maarten Wansmk en Justus van Oei. Passagethealer. 2015 uur Sweet Emma (film). Filmhuis. 2130 uur Popproperlv (folk en blues;. Podium. 22 00 uur zaterdag-10 april Indianer.tentoonsteliinfi. bibliotheek Bachplein. l/ir- -1 mei Poppentheater Enea Burgeijon, De Teerstoof, 14 00 uur Foto-expositie, kerkgebouw NPB. Wets vest 90,14 00 uur. Brngo-dansant, dienstencentrum de 4Molens 19 00 22 30 uur Passie-paaszangavond. Grote Kerk, 20 00 uur Hans Dorrestij n (cabaret). Passage-theater. 2015 uur Peter de Vries all star band. Podium. 22 30 uur zondag 11 april Ruilbeurs, dienstencentrum de 4 Molens 13 30 u ur Jamblers(muziek uit 60-erjaretn Podium 2130 uur maandag 12 april •Vlooienmarkt Margnethal, 10 00-1800uur Paasbrunche, dienstencentrum de Woudhoek. 10 30 uur Carla Bog.iards en Sander Hoving (muziek en gedichten) Film huis 14 00 uur Vlaardingen zaterdag 10 april Vogelteurs, wijk gebouw De Indische Buurt. 1100-15 00 uur Sammy's Super t-shirl (film). Triangel. 13 30 uur en Leger des Heils. 14 30 uur Wayne s world ifijm). Triangel 19 30 uur zondag II april Greenpeace-voetbaltoernooi, terrein VFC, 12 00 uur maandag 13 april Streekmuseum extra open Kethelweg 50.14 00-10 00 uur Paaszang Grote Kerk, 2100 uur dinsdag 13 april jnfo-avond voor aanstaande ouders, Emmauskerk, 20 00 uur woensdag 14 april Lady en de vagebond (tekenfilm). Stadsgehoorzaal. H 00 uur Maassluis zaterdag 10 april Speel o-lheek. Koningshof. 1000 uur Pbstzegelruilbeurs, Koningshof, 13 00 uur maandag 12 april Paaseoncert Jaap Kroonenburg. Grote Kerk. 20 15 uur dinsdag 13 april Speel o-theek. Koningshof. 13 30 uur. Spreekuur Ziekenfonds Koningshof, 14 00 uur Bingo. Koningshof, 20 00 uur. De Bewonersvereniging Schiedam-Zuid is in de pen geklommen naar aanleiding van een passage m een arlikel in het Rotterdams Dagblad, waarin ik een verband zou hebben gelegd tussen de opstelling van wet houder Reijnhout over de sloopplannen van de WBS in Schiedam-Zuid en zijn relaties met het BVSZ en D66-bestuurs!id André Marbus. Wie het artikel rustig terugleest zal opmerken dat de bewuste passage niet tussen aanhalingstekens staat. Het is dan ook geen citaat van mij, maar een eigen bijdrage van de journalist. De boodschap van mijn verhaal luidde dat de wethouder mijns inziens een plan moet opstellen over het aantal woningen met een lage huur dat er in Schiedam als geheel nodig is om de Schiedammers met de laagste inkomens de komende jaren in eigen stad te kunnen huisvesten. Het streven naar een meer gemengde bevolkingsopbouw is best, maar de eerste zorg moet zijn het huisvesten van de eigen bevolking. Als zou blijken dat de behoefte aan goedkope woningen groter is dan het aan bod, komt de sloop van woningen in een heel ander daglicht te staan. Zolang daar nog geen duidelijkheid over is, dreigen discussies over af zonderlijke sloopplannetjes (of het nu in Zuid of in Nieuwland is) te worden beheerst door tamelijk willekeurige argumenten en invloeden, zoals of een wijkje aardig oogt (In wiens ogen eigenlijk? Van de politici? Of mogen de bewoners van de door sloop bedreigde blokken in Nieuw land dat straks ook zelf bepalen?) en bijvoorbeeld wie er in de bewo nersvereniging van de onderhavige wijk actief is. Dit laatste slaat niet alleen op Zuid en evenmin alleen op D66 en ik heb het dan ook niet over personen gehad. Gelukkig hebben inderdaad ook vele politici ervaring in een bewonersvereniging en zijn PvdA'ers in de ze clubs actief. Dat dat ook van invloed is op de stellmgname van poli tieke partijen en hun vertegenwoordigers behoort tot de natuurlijke gang van zaken en is zelfs gezond, mits althans de discussie in de eerste plaats op inhoudelijke gronden wordt gevoerd. Vandaar mijn pleidooi voor een plan dat die zakelijke discussie mogelijk maakt. Zolang dat er niet is moeten we zuinig zijn op onze goedkope woningvoorraad. Hans Bakker, fractievoorzitter PvdA-Schiedam Door Ben van Haren Vlaardingen - 'Saus familie' is het beroemdste boek van de Franse schrijver Hector Maiot. In Neder land kennen we het als 'Alleen op de wereld'. Van deze, in 1907 over leden, auteur bezit de Gaardin- ger Bram van IJperen een Frans origineel uit de vorige eeuw en bovendien het hier onbekende vervolg 'En familie'. Prachtige boeken, rijk geïllustreerd met haarscherpe houtgravures. Het zijn overigens niet de oudste exemplaren in de indrukwekken de verzameling van de leraar Frans aan het MaascoUege in Maassluis. Dat is een filosofisch werk van Voltaire uit 1784. Heel bijzonder vinden Van IJpe ren en zijn vrouw Loes het boek 'De Avonden' van SIMON van het Reve, dat ze in de kast hebben staan. Het is niet gedateerd maar waarschijnlijk een eerste uitgave uit 1947 van deze allereerste ro man van de later als Gerard Kor- nelis van het Reve en nu als Ge rard Reve geadoreerde Neder landse auteur. Rotterdamsch Dagblad „Ik verzamel graag oud papier." bagatelliseert de 46-jarige Gaar- dinger zijn hobby. Hij kwam on langs met een 'Rotterdamsch Dagblad. Volksblad voor Neder land' van 3 juli 1897 op ons redac tiekantoor langs. Dit oudste tot nog toe gevonden Rotterdamsch Dagblad (in de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag liggen ook exemplaren van de derde jaar gang maar pas vanaf november 1897, BvH) was hij tegengekomen op de bodem'van een kistje, dat het echtpaar Van IJperen-Jans- sen 23 jaar geleden bij zijn trou wen had gekregen. „Het is een onbelangrijk kistje, afkomstig van mijn grootouders van moeders kant. Van Blitters- wijk uit Rotterdam. Daarin be waarde ik mijn boeken," ver klaart Loes de-herkom st. Oude kranten is met echt het pa pier dat Bram van IJperen in de ban heeft. Zijn belangstelling gaat meer uit naar steviger druk werken vooral als het goed geïllu streerd is. Zo'n 25 jaar geleden be gon hij het te verzamelen. Loes: „Eigenlijk zijn mijn boeken het begin van de verzameling. Ik las als kind al erg veel. Ik kreeg ook veel boeken en heb die altijd bewaard. Alle boeken bijvoor beeld uit series van de Arbei derspers, waarmee de bezorger van Het Vrije Volk tussen 1945 en 1950 langs de deur kwam. Bram heeft gevoel voor mooie dingen en zo heeft hij de verzameling steeds verder ontwikkeld. Hij stu- Paassamenkomst voor iedereen 1e Paasdag 10 uur HAVEN-KERK Lange Haven 70 SCHIEDAM uw waters partadres voor. roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visboten (Rana), opblaasboten (Bombard/ Zodiac) Verkoop en reparatie wo Mercury B.8.-roo(oren Div ski's en onderdelen Trailers en div accessoires Bram van IJ peren, tussen zijn verzame ling'oud-pa pier', opkij kend uit het spannende jeugdboek 'De geheim zinnige Chi nees .dat zich afspeelt meen nog be staande villa in Vlaardin gen. Foto Roel Dijkstra deerde Frans en kocht van lie verlee steeds meer oude Franse kinderboeken. Al in onze verke ringstij d gingen we naar markten in Frankrijk." Bram zelf herinnert zich nog zijn eerste aankoop op de boeken markt in de schaduw van de Lau- renstoren in Rotterdam. „Ik kocht bij De Raaf. die altijd onderaan de trap stond. Voor hon derd gulden, en dat was heel wat in die tijd. kocht ik Franse kin derboeken. Ik geloof dat dit erbij zat," zegt hij. lopend naar een fraaie oude wandkast. .Ja. hier. NosPetitsAmis." We krijgen een bruin boek, met kleurrijk ingelegde kaft te zien. Van IJperen bladert en wijst ons op de verschijningsdatum, 1889. en op de vele scherpe zwart-wit tekeningen. „Echte houtgravu res. Zo mooi. zo haarfijn. In die tijd warm er heel veel goede illus tratoren." Bij De Raaf heeft Bram van IJpe ren heel wat weggehaald ..Hij ontving mij altijd allerhartelijkst, maar ik hoorde hem ook wel brommen. Ik sta hier vooi niks, de mensen kopen liever warme worsten, kon hij soms klagen.'' Maar ook elders ging de Gaardin- gcr op zoek. Zoals in Frankrijk of bij De Slegte. „Bij de Siegte in Rotterdam heb ik mijn oudste boek vandaan gehaald Die Vol taire uit 1784. Ik heb het uit een brandschade gekocht, zoals nog te zien is. Het was goedkoop en ik vond het aardig om te hebben. Het is nog heel goed te lezen en goud op snee. Er zat bovendien een envelopje in met allerlei aar dige dingen, die als bladlegger waren gebruikt. Krantekmpsels en een handgeschreven briefje uit een periode tussen 1789 en 1800. Dat is te zien aan de dagaan duiding. die erin voorkomt. Het gaat over de twaalfde messidor. een tijdtelling op de Frans Repu blikeinse kalender." Naaktfoto Een sigarenkistje van het eigen merk Keurmeesters van Brams voorvaderen, die ooit drie siga renzaken in Vlaardingen hadden, voorzien van een kleurenplaat naar een schilderij van een ande re Van IJperen. ligt vol met aller lei soorten uit oude boeken te voorschijn gekomen bladleggers. Oude tramkaartjes van RET en HTM, knipsels, papiertjes met aantekeningen, het wikkel van een Victoriareep, poëzieplaatjes, wenskaartjes, bidprentjes en zelfs eigen gemaakte naaktfoto's zitten ertussen. Naast illustratie, leeftijd en ver dere vormgeving heeft Bram van IJperen ook belangstelling voor de inhoud van de boeken. En ze ker met alleen de anekdotische inhoud, die in het sigarenkistje terecht is gekomen. Ook de tekst heeft hij geanalyseerd, maar be kent de maatschappelijk kriti sche Vlaardinger, die werkelijke inhoud is met bepalend of hij een boek van de hand zal doen. „Museum voor de Jeugd is mijn oudste Nederlandse kinderboek. Het is uit 1852, van E. T. M. van Leeuwen. Heeft prachtige kleu renplaten maar is heel moralis tisch. Aan 'Eigen Haard, verhalen en versjes' hecht ik meer om de inhoud. Het laat kinderen in hun eigen waarde." vertelt de leraar en vader van twee zoons van 14 en 11 jaar. De kwaliteit van boeken is onvergankelijk, vindt hij. „Ik heb heel wat voorgelezen voor mijn kinderen toen ze tussen de zes en tien jaar waren. Uit mijn verzame ling oude boeken. Als het dc moeite waard was, luisterden ze gespannen. In andere gevallen stopte ik snel omdat het ook niet viel voor te lezen. Een goed kin derboek, hoe oud ook. leest mak kelijk voor en boeit nu nog. Kijk naar die boeken van Hector Malot. Hij schreef rond de laatste eeuwwisseling over kinderarbeid en armoede, terwijl bijna al die oude Franse boeken moralistisch, vertellend waren en het nationaal gevoelsleven ophemelde." Spreekwoorden Vol lof spreekt hij over een Neder landse illustrator als Tjeerd Bot- tema en over schrijvers die spreekwoorden en gezegden in hun zinnen verwerkt hebben. „Prachtig zoals hier gras'zoden aan de dijk' worden gezet en hoe 'boeren met kiespijn' worden op gevoerd. In Dik Trom kom je zul ke taalkunsten ook tegen, bij voorbeeld hoe de poes zyn jonge katjes 'in de doofpot' heeft ge stopt. Ik kan daar echt van genie ten." Hoeveel boeken hij inmiddels verzameld heeft, weet Bram van IJperen niet. „Zo'n driehonderd." schat hij, staande voor een grote wandboekenkast, die bij globale telling al zo'n duizend boeken en boekjes bevat. Nog wekelijks struint hij tweedehandsboekhan delaren af of rommelmarkten en beurzen in de hoop een ontbre kend exemplaar aan te treffen. „Wat mijn allermooiste onderdeel van de verzameling is? Ik zou het eigenlijk met weten Ik heb zo veel. Of hier misschien, mijn complete serie plaatjesalbums van alle Nederlandse provincies: 'Zwerftochten door ons land' van Koek- en Biscuitfabriek HiIIe uit Zaandam." Het staat tussen zondagsschool boekjes en series, die hij om hun inhoud meer waardeert maar die niet helemaal compleet zijn. „Van 'Voor den Kleinen' van W. G. van de Hulst, een uitgave van Callen- bach uit Nijkerk, mis ik deeltje 21 helaas. En in de spannende serie van Pim Pandoer ontbreekt mij nog nummer zes, het 'Raadsel van de Jordaan' van Carol Beke." Stereoscopie Bram van IJperen heeft zich ove rigens met tot boeken beperkt. In de loop van de tij d is er veel ander 'oud papier' bij gekomen. Op een prachtige oude houten standaard plaats hij stereofoto's van land schappen 'en straatbeelden, die bij de juiste instelling diepte als extra dimensie krijgen. Hij heeft ze ook als dia's, stereoscopieén en glunderend zegt hij: „Afgelopen week heb ik zelf een origineel ca meraatje voor deze fotografie ge kocht." In zijn verzameling zijn verder nog te vinden oude wens- en fan- tasiekaarten, keurig opgeborgen in albums uit die tijd en met zo nu en dan de beschreven kant naar boven. Ansichten van zijn geboor teplaats Gaardingen en andere steden ontbreken evenmin. Ook heeft hij inmiddels een serie oude schoolplaten in huis gehaald, maar voor zijn idee om die door het gehele woonhuis aan de wan den te hangen was de rest van het gezin niet te vinden. „Daar doe ik er dus maar weer een stel van weg," klinkt, een beetje beteu terd, de eindconclusie van 'oud- papierverzameiaaf Bram van IJ peren. 46 MIDDELLANDSTRAAT 99A Sigaren Speciaalzaak MIDDELLANDSTRAAT 99A Sigaren Speciaalzaak Deze maand biedt dc Nederlandse Staatsloterij u een extra hoofdprijs van 500.000.-. Koop nu uw lot bij de regionale gelukswinkel en maak kans op vele (hoge) prijzen, die elke trekking bij ons vallen. Uw (speciale) nummers, straatjes, blokken of gewoon een vijfje liegen altijd voor u klaar. Sportnet Lotto/Toto Staatsloterij Tram- en Abonnc- menukaarten Telefoonkaarten Officieel Commodoor Watch Dealer Balmoral en Oud Kampen Assortiment f Officieel Zippo Lighter Dealer Firma P. van Klaveren le Middellandstraat 99A 3021 BD Rotterdam Tel.: 010-4.77,42.11 Postadres: Postbus 26040 3002 EA Rotterdam De beproefde zeven dagen kuur Win aan gezondheid en verlies overgewicht 4 a 6 kilo zonder honger met de vitammenjke Do vaak beproefde, graag geproefde SLANKDRANK. Drinkt als voedzame delicatesse. Werkzaam als levenselixer Sappen waarmee u kracht verorbert en conditie verovert In één week Al reinigend loost u met EDEN gelijktijdig overtollige vetten en slakken Resultaat perfecte stofwisseling, een jong figuur en een nieuwe ontdekking voor daadkracht in li chaam en geest De complete EDEN-kuur voor een vitaal in nerlijk en uiterlijk is nu verpakt m handzame verpakking met 1 fles Zuurkoolsap, 6 flessen Groente Cocktailsap, 1 pot Allerlei Salade, 1 fles Bio- Strath Elixer (essentiële voe dingsstoffen), 1 boekje "Natuur Beter Sapvasten" met uitgebreide beschrijving, tips en recepten. IrCJt r ,DE Verkrijgbaar bij: Hoogstraat 165, Vlaardingen. De Loper 63, Vlaardingen. Hoogstraat 15, Schiedam. STOKKE stelt zitgewoontes ter discussie. Sinds jaren biedt STOKKE 'n alternatief voor het starre, traditionele zitten. Zo heeft uw STOKKE-deafer ook de GRAVITY. Deze onvergelijkbare zitligger ontsluiert het geheim van maximale ontspanning. G R A VIT Y ba I a n s*' Markt 57 Vlaardingen DESIGN: PETER OPSVIK Tel. 010 -434 36 85 Shcbling LEZEN Keizersgracht 3! 1016 EJ Am sief dam Hendrik Casimirstraat EENGEZINSWONING L-vormige woonkamer met schuifpui, keuken met inbouwapparatuur. 1e etage: 3 kamers en badkamer. 2e etage: hobby ruimte plus ruime kamer met dakkapel. Oplevering september 1994. Prijs 239.000,-, erfpacht 536.- p. jaar. Tel. inl. van 9.00 tot 17.00 uur 4701231 vloerbedekking slaapkamers gordijnen matrassen vitrages dekbedden zonwering overtrekken Showtoom en kantoor. Bettoweg 17 c Spaanse Potdei Schiedam Tel. 010 - 437 49 44 Fax 010 - 437 40 07

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1