Waterweg 15 Torenflats aan Laan van Bol'Es Oorsprong stad Vlaardingen blootgelegd VW bekritiseert gemeenteraad Spectaculaire overvallen in Schiedam Woningen en winkels maken plaats voor 'nieuw gezicht' Politie vindt moordwapen met elektromagneet Buró Slachtofferhulp gaat regionaal door Zeventiende overval op postkantoor Goeree-Overflakkee kan kiezen uit drie provincies Inbraak in apotheek Met 125 km per uur door de stad Vernieling bij De Kangoeroe Infocentrum stadshart dicht Auto gestolen Raad heeft 't verbruid bij deel Steendijkpolderbewoners Rotterdams Dagblad Vrijdag 9 april 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 De Rotterdamse politie heeft gistermiddag j de Brahmslaan in Delft het vuurwapen opgevist ;^dat vermoedelijk is gebruikt bij de schietpartij in de ïSaftlevenstraat in Rotterdam, in in de nacht van 29 Fjfg 30 maart. Een 25-jarige illegale Marokkaan wordt iervan verdacht dat hij een 30-jarige landgenoot om 'phet leven gebracht. Met behulp van een 3280 kilogram wegende elektro magneet die was vastgebonden aan een torenhoge kraan heeft de politie het vuurwapen uit de Delftse sloot gevist De verdachte is op vrijdag 2 april aangehouden en heeft al bekend. Maar het bewijs is pas heider als de politie het moordwapen in handen heeft. De techni sche recherche onderzoekt nu of dit zo is. „En die kans is vrij groot omdat we niet verwachten dat er op "dezelfde plaats een tweede vuurwapen in de sloot jgëk" aldus de woordvoerder. Volgens de recherche fjipeft de elektromagneet nuttige informatie naar bo- <veh-gehaald, waardoor de 'stukken van de puzzel 1 dangzaam maar zeker in elkaar passen'. Vermoedelijk heeft de 25-jarige Marokkaan zijn landgenoot in de woning aan de Saftlevenstraat van het leven beroofd omdat het tweetal ruzie had gekre gen over een som geld. Waarom de verdachte het vuurwapen in een sloot aan de Delftse Brahmslaan heeft gegooid, is nog onduidelijk. Het was de eerste keer dat de politie met behulp van een elektromagneet met een doorsnede van 1,40 me ter een dergelijke actie op touw 2ette. „Vroeger moesten we de vijver of sloot droogpompen als dui kers niets konden vinden. Het gebruik van deze elektromagneet is dan wel een kostbare zaak, maar omdat we de locatie wisten hadden we voldoende ze-' kerheid dat we ook daadwerkelijk het vuurwapen zouden vinden." Politiemen sen zoekei depmgevfng af nqar spo ren na overval/op een geïdloper bij deyVBS- banlwaaftde Schlédai Lange Niei straat. Foto Dijkstra Rotterdam - Het Buro Slachtofferhulp gaat zich met ingang van volgende week op het gehele Rijnmond gebied richten. Burgemeester Peper is volgende week vrijdag aanwezig bjjdg officiële oprichting varr1^ het Buro SlachtofferhulpBajnmand. T Het werkgebied van de nieuwe instelling omvat naast Rotterdam ook de gemeenten Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Capelle aan den IJssel, Krimpen aan den IJssel, Ridderkerk, Bleiswijk, Bergschenhoek en Berkel en Rodenrijs. Rotterdam - Het postkantoor aan de Burgemeester Roosstraat in het Oude Noorden is gisteren door twee gewapende mannen overvallen. Daarbij is ge schoten, maar niemand raakte gewond. De overval lers gingen er vandoor met een nog onbekend geld bedrag. Volgens de beheerder is het kantoor al ze ventien keer het doelwit geweest van een gewapende overval. De man handelde het voorval dan ook routi neus af: terwijl de politie bezig was met sporen-on derzoek, hing de beheerder een voorgedrukt briefte aan de buitendeur; wegens omstandigheden geslo ten. Rotterdam/Middelburg - Dijkgraaf H.L. van Kampen hout van het waterschap Goeree-Overflakkee bracht de discussie enkele weken geleden opnieuw op gang. Het agrarisch-reereatief Goeree-Overflakkee met zijn plattelandsmentaliteit zou naar zijn mening beter af zijn als de-el van Zeeland dan als aanhangsel onder de verstedelijkte, geïndustrialiseerde toekom stige provincie Rijnmond. Deze week schaarden de Zeeuwse waterschappen zich achter die opvatting. De gemeentebesturen op het Zuidhollandse schier eiland zijn nog verdeeld over de keuzemogelijkhe den op te gaan in een provincie Rijnmond, een pro vincie Zuid-Holland zonder het Rijnmondgebied of Zeeland. Deze week besloten ze eerst de plussen en minnen van de verschillende opties eens op een rij tje te zetten. „We willen die notitie zo spoedig moge - lijk afronden," zegt burgemeester Van Velzen van Goedenreede, tevens voorzitter van het overlegor gaan Goeree-Overtlakkee. Zeeland hield bij eerdere toenaderingspogingen ruim tien jaar geleden de boot af. „Om niet de indruk van landje-pik te wekken," aldus de Zeeuwse gede puteerde J. Dijkwel Nu staat het dagelijks bestuur van Zeeland positief tegenover samenvoeging. „Bij de vorming van Rijnmond zou Goeree-Overflakkee er als een vreemd stuk, een rare afsplitsing bijhan gen," verklaart Dijkwel de veranderde opvatting. „Wat betreft structuur lijkt het gebied ook vreselijk veel op de andere Zeeuwse eilanden, het lijkt erbij te horen." De houding van Zeeland is momenteel nog afwachtend. .Maar als het zover is zijn wij in voor een gesprek. Er zullen wel een heleboel duidelijke afspraken gemaakt moeten worden," aldus Dijkwel. Zuid-Holland zelf zit er overigens niet om te sprin gen haar meest zuidelijke grondgebied aan Zeeland af te staan. Maar als de gemeenten dit voorstaan valt er wei over te praten, reageert gedupeerde I. Gün- ther. ,.We willen Goeree-Overflakkee graag houden, maar staan open voor goede argumenten." Het schiereiland hoeft niet bang te zijn in aanslui ting op Rijnmond volgebouwd te worden, verzekert ze. „We willen het houden zoals het is. We zijn mo menteel ook met Goeree-Overflajckee in overleg om de agrarische problemen in het gebied te bestude ren, Er is geen enkele reden afstand te doen van het gebied. Het staat alleen een beetje raar op de kaart." Schiedam - De winkelpanden en ouderenwoningen aan de Laan van BoFEs in Schiedam moeten volgend jaar tegen de vlakte om de bouw van drie torenflats te kunnen realiseren. De Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) heeft het plan opge vat om het winkelgedeelte aan de verbindingsweg tussen Schiedam en Ylaardingen een flinke opknapbeurt te geven. Daarvan zijn gisteravond de betrokken bewoners en eerder de ze week de winkeliers op de hoogte gesteld. Voor de 'face-lift' van dit deel van Groenoord moeten de zeven win kels en de vierentwintig daarach ter gelegen ouderenwoningen wijken. De winkeliers mogen zich later vestigen in een centraal mi ni-winkelcentrum dat tussen de Johan Wagenaarsiraat en de Die- penbrockstraat wordt opgetrok ken. De zelfstandige ouderen die hun huis uit moeten, krijgen voorrang bij de keuze van een woning in de middelste van de drie flats die aan de voet van het winkelplein komt te liggen. De drie flats zul len ruim tweehonderd drieka merwoningen in verschillende prijsklassen bevatten. Vanaf de balkons wordt uitgekeken op de Laan van Bol'es. De torenflats worden qua hoogte van het kaliber van de verderop gelegen Van Beethovenflat maar zullen aanzienlijk smaller zijn. Volgens Pieter van der HuÜe. hoofd technische dienst van de WBS, ondervinden de bewoners van de flatgebouwen aan de Wil lem Pijper-, Johan Wagenaar-, Diepenbrock- en Valeriusstraat geen hinder van de hoogbouw. De torenflats nemen volgens de bere keningen nauwelijks zonlicht weg. Nieuw elan Van derHulle: „Financiële aspec ten spelen niet de belangrijkste rol. We willen de woonomgeving opvijzelen. De enigszins vergrijs de buurt moet in de komende ja ren nieuw elan krijgen. Een aan tal winkeliers wil zijn pand uit breiden maar daar is in verband met de achtergelegen ouderenwo ningen amper gelegenheid voor. Bovendien zijn de ingrepen voor het verkrijgen van slechts een paar extra vierkante meters on evenredig duur. Daarbij komt dat de ouderenwoningen niet makke lijk verhuurd worden en de terrei nen waarop die woningen staan, 's avonds wat onveilig aandoen. Er is een slechte sociale controle." Omdat de winkels aan de Laan van Bol'Es een duidelijke buurt functie hebben voor met name de bewoners van huize Spaland en de Van Beethovenflat worden ze gehandhaafd, zy het in een ande re vorm. Op het middenstuk tus sen de Johan Wagenaar- en Die- penbroekstraat worden de mid denstanders samengebracht zo dat er een centraal gelegen win kelketen ontstaat. De sloop- en bouwwerkzaamhe den worden gefaseerd uitge voerd. Eerst worden de winkels en woningen op het deel tussen de Johan Wagenaar- en Diepen- brockstraat afgebroken. Daar worden dan vervolgens de eerste flat en de winkels gerealiseerd. Zodoende kunnen de bewoners van de andere nog te slopen hui zen zonder overlast hun eventu ele nieuwe onderkomen in de to renflat betrekken en het meren deel van de winkeliers kan even eens probleemloos verhuizen. Die fase zal omstreeks het voorjaar van 1994 ingaan. Later volgen het linker- en rechtergedeelte van de laan. De WBS onderzoekt momenteel nog de mogelijkheden om de ove rige flatgebouwen die vier verdie pingen tellen, mee te nemen in de opknapbeurt van de buurt. Daar bij wordt gedacht aan liften. De situatie zoals de WBS die volgers de laatste tekeningen voor ogen heeft. Aan de kant van de Laan van Bol'es verrijzen de torenflats met achter de middelste toren het winkelcentrum. Tekening WBS Waardingen - De VW heeft de gemeente Vlaardingen frontaal aangevallen op het gebrek aan aandacht voor de ontwikkeling van recreatieve voorzieningen in de stad. Voorzitter mevrouw M R. Milz van het VW-bestuur hield de gemeenteraad deze week voor „weieens erg moe" te worden van die houding. Ze deed dat na de vierde en laat ste lezing over de geschiedenis van Vlaardingen die de VW voor de raad had georganiseerd. Vol gens Milz hadden de raadsleden die informatie hard nodig. „Als Vlaardingers en als VW-be stuur zijn we al niet bijzonder ver wend, vinden we. De beperkte toeristisch attractieve onderdelen van de stad worden slecht ver zorgd, weinig steun wordt gele verd aan positieve initiatieven om onze stad een frisser, aantrekke lijker uiterlijk te geven." De VW-voorzitter zegt het ver weer te kennen: gebrek aan geld. Ze zegt daarom verbaasd te zijn dat, nu er een plan is, al noemde ze dat niet bij naam. om een toe ristische route aan te leggen van 't Hof naar 't Hoofd, er weer niets gebeurt. Zelfs nu er geld door de provincie voor beschikbaar is ge steld. „Dat plan wordt nu collec tief naar de prullenbak ge stuurd," hield ze de raad voor. Het plan voor de route is vooral gepousseerd door wethouder Ag nes van Ardenne-van der Hoeven, maar die stootte daarbij onder meer de middenstand langs de Westnavenkade dusdanig voor het hoofd dat het college besloot de plannen voorlopig in de ijskast te zetten. Tot groot verdriet weer vandeVW. Milz: „Voor ons is het onbegrijpe lijk dat u gezamenlijk aan de ope ratietafel staat en niemand in de gaten schijnt te houden hoe het hart van de patiënt functioneert tijdens de operatie! U kent toch de slogan wel: operatie geslaagd, patiënt overleden?" Ze vroeg de raad een bonzend hart te geven. „Niet alleen door een attractief winkelgebied, maar evenzeer door een recreatieve ou de Haven." Vlaardingen - Bij een inbraak in een apotheek aan de Schiedamse- weg in Vlaardingen is een grote hoeveelheid medicijnen meege nomen. De inbraak is gisternacht gepleegd. Via de achterkant van de apotheek is men binnengeko men. Onder de medicijnen zaten veel kalmerende middelen als ro hypnol, librium en valium. Er werden ook condooms en een kleuren-TV gestolen. Vlaardingen - Een 27-jarige Schiedammer is gistermorgen aangehouden omdat hij met 125 kilometer per uur in een auto reed over de Mr. L. A. Kesperweg tussen Schiedam en Vlaardingen. Dc man werd betrapt bij een alge mene verkeerscontrole die daar tussen tien en twaalf uur gehou den werd. Vlaardingen - Bij het bowling- en partycentrum De Kangoeroe in Vlaardingen-Holy is gisternacht even na vier uur de voordeur ver nield. Bft controle in de buurt ble ken de voordeuren van nog twee wankels kapot tc zijn gemaakt. Vlaardingen - Het Stadshart-info centrum op het Liesveld in Vlaar dingen is tot woensdag 28 april dicht. De informatrice, Beja Klui- ters, is in die tijd bezig met een hulpactie om onder meer kleding in de Oekraine te krijgen. Vlaardingen - Uit de Fuutstraat in Vlaardingen is een rode Opel Re cord (JY-55-XG) gestolen. Dat is gisternacht gebeurd. Schiedam - In Schiedam is giste ren een bank overvallen en een bankloper beroofd. In een razend snelle actie griste een overvaller op de stoep van de Lange Nieuw- straat in Schiedam een geldbe drag uit de handen van een geld* loper. De man kwam even voor half twaalf met een geldeassette uit de kelder van de VSB-bank (de vroegere Bondsspaarbank). Vanuit een auto rende de overval ler op dat moment de stoep op, sprong op een randje en bedreig de de man met een vuurwapen. Luttele secondes later scheurden de daders met de buit weg in een rode Opel Kadett. Volgens een getuige verliep de overval in een flits. „Ik keek op omdat er een portier hard werd dichtgeslagen. Toen zag ik een donkergetinte man met een snor en een petje op het muurtje bij de bank staan. De rode auto draaide om en stopte naast de geldwagen. Vervolgens reden ze weg door de Oranjestraat. Het was binnen der tig seconden gepiept." In de wijde regio keken agenten na de melding uit naar de rode Kadett. De speurtocht was ver geefs, want de overvallers bleken na enkele honderden meters van auto te zijn gewisseld. Dat ge beurde in de Prins Frederik Hen drikstraat, een zijstraat van de Nassaulaan. De auto werd een half uur na de overval aangetrof fen door een fotograaf. Twee mi nuten later was de politie ter plek ke voor een buurtonderzoek. Politiemen sen zoeken de omgeving afnaarspo ren na de overval op een geldloper bij de VBS- bank aan de Schiedamse Lange Nieuw- Straat. Foto Roei Dijkstra Verschillende mensen hebben de overvallers de straat in zien rij den. „Die auto kwam met piepen de banden de straat in," vertelt een bewoonster van de straat. „De school ging net uit. Verschillende mensen spraken er schande van dat die automobilist zo hard reed in deze kleine straatjes. Vooral omdat er net veel kinderen op straat waren." Ondanks de verschillende getui gen is de politie het spoor van dc overvallers in de Frederik Hen drikstraat kwijtgeraakt. Gister middag had de politie nog nie mand gevonden die weet hoe en in welke richting de daders hun vlucht hebben vervolgd. De poli tie vermoedt dat ze in deze straat in een andere auto zijn overge stapt. Over de omvang van de buit heeft de politie geen mededelingen ge daan. Een kenner van de bankwe reld meldt dat de grootte van de buit moeilijk te schatten is. „De geldwagens komen niet op ver zoek van de bank maar volgens een vooraf bepaald, geheim sche ma. In de cassette kan tiendui zend gulden hebben gezeten. Maar het is evengoed mogelijk dat de daders twee ton buit heb ben gemaakt." Getuigen De politie zoekt getuigen van de overval. Na de overval reden de daders weg in een Opel Kadett, kenteken SN-01-ZG. Verder is de politie op zoek naar mensen die de daders in de Prin. Frederik Hendrikstraat hebben gezien. Het telefoonnummer van de poli tie is 4494402. De politie zoekt ook getuigen van een overval op een bank aan het Van 't Hoffplein in Schiedam. Daar renden rond half vier twee mannen naar binnen met een vuurwapen in hun handen en eis ten geld. Toen ze dat hadden ge kregen gingen ze er vandoor in onbekende richting. De politie weet niet hoe de overvallers het hazepad kozen. De omvang van de buit wordt niet bekendge maakt. Het politie-onderzoek loopt. Door Carel van der Velden Maassluis - Burgemeester Janny Sterkenburg-Versluis sprak klare taal en de reactie van een deel van de bewoners van de Steendijkpol- der was gisteravond even kor daat. „We zitten hier vanavond niet om ons besluit te heroverwe gen," sprak de burgermoeder over het verleden week door de gemeenteraad aangenomen Plan van Aanpak voor het afhandelen van de vermogensschade in dc Steendijkpolder. „Dan stappen wij direct op," sprak bewoner Pe ter Kloet, waarop hij meteen flink aantal van zijn medestanders de daad bij het woord voegde. De fractievoorzitters waren giste ren bijeen om te doen wat zij ver leden week had verzuimd. Toen ging de gemeenteraad zonder dis cussie en motivering akkoord met een aanpak, waarin de ge meente uitsluitend aan de uit de wijk vertrukken bewoners van de vervuilde havenshbstort een aan bod wil doen voor de geleden schade. Vier inspreke s verzochten de ge meenteraad v> rieden week met klem om van c t in hun ogen heil loze plan af tt zien. Volgens hen dient de gemetnte als veroorza ker van de schadt ook de zittende bewoners en de op dc voormalige vuilstort woonachtige mensen een vergoeding te bieden. Ge schat wordt dat de woningen in de wijk als gevolg van het gif in de grond gemiddeld 30.000 gulden minder waard zijn geworden. Dat de gemeente niet tegemoet kwam aan hun smeekbede was één ding, maar de aanwezige be woners waren hels dat de raadslc- Door Ben van Haren Vlaardingen - De opgraving aan de Dijksteeg heeft stadsarcheo- loog Jeroen ter Brugge een duide lijk beeld gegeven over de ont wikkeling van Vlaardingen sinds de vroege middeleeuwen. Hij denkt dat schuin achterlangs de Schoolstraat minstens dertien eeuwen geleden, op de oeverwal van de toen tot daartoe stromende rivier, het streekcentrum Fle- rethinga is gevestigd, waarover in oude boeken wordt gesproken. Van daaruit is de stad Vlaardin gen verder uitgebouwd. Diep onder het huidige maaiveld tussen de hoek Markt/Bredesteeg en de hoek Schoolstraat/Dijk- steeg ligt waarschijnlijk de lang gerekte, door mensenhanden op gehoogde, oeverwal die de basis is van Vlaardings oudste centrum. Aan de Bredesteeg ter hoogte van het pand van Omroep Vlaardin gen had, zo heeft archiefonder zoek uitgewezen. Nederlands eer ste aartsbisschop Willibrord een huisje en in die buurt voorts „een kerk met toebehoren en een stuk onbedijkt land. waarop schapen grazen, het geheel gelegen bij de MaasmondHet is hem om streeks 725 geschonken door ene Heribald. Op de hoek van de Schoolstraat en de Dijksteeg, waar Ter Brugge de afgelopen weken met vrijwilli gers van de archeologische werk groep Helinium opgravingen deed. zijn resten aangetroffen van die oude terp en van de uit breidingen, welke in de eerste eeuwen daarna vooral in noorde lijke richting plaats vonden. Kleizoden In de middeleeuwen gebruikten de Vlaardingers kleizoden, mest en huishoudelijk afval om hun woon- en werkgebied stelselma tig omhoog te brengen om de voe ten droog te houden bij opruk kend water. De terp werd volgens Ter Brugge tot wel zes meter op gehoogd. In de loop van de tijd zijn de huizen ook op een steeds hoger niveau gebouwd, wat nog zichtbaar is aan de Schoolstraat. Naar het westen toe heeft men omstreeks 1300 slootjes en grep peltjes gegraven en op het na tuurlijk oppervlak enkele houten huizen gebouwd. Enkele tiental len jaren later is dat gebied weer geegaliseerd. De sloten en grep pels werden dichtgestort en on der meer afgedekt met, zoals Ter Brugge het noemt „een prachtige vlechtwerkmat van kleine paal tjes waartussen twijgen gevloch ten waren." In de eerste eeuwen daarna weid hieiop mest uitge strooid. Een twee meter dikke laag is aangetroffen. De toenemende bevolking heeft ertoe geleid, dat in de zeventien de eeuw verdere uitbreiding van de woonbebouwing tot stand kwam in de vorm van de Dijk steeg. Op twee meter lange houten heipalen kwamen even eens houten funderingen voor huizen van steen. Deze huizen zijn in de wederopbouwperiode, zo'n veertig jaar geleden, ge sloopt. Tijdens de opgraving zijn onder andere een complete kookpot uit de vijftiende eeuw aangetroffen en skeletten van een hond en een kat. De vondsten zullen in het vol gend jaar te openen archeolo gisch museum Hoogstad tentoon gesteld worden, In een tweede proefput in het verlengde van de Paterstraat hoopt Ter Brugge res ten aan te treffen van een kloos- terboerderij. den niet eens de moeite namen om hun besluit te motiveren. „Hier is sprake van minachting van burgers," schreef de vereni ging van eigenaren van de Steen dijkpolder in een gepeperde brief aan de raad. „Dit is een grove vorm van arrogantie." Geschrokken van de felle kritiek besloten dc fractievoorzitters gis teravond in een informele bijeen komst in de raadszaal alsnog een toelichting op hun besluit te ne men. „We gaan met onze knieèen door de grintbak," sprak PvdA'er Pieter Hoogenraad. „Ik bied mijn excuses aan over de gebeurtenissen," stelde Leny We- senhagen. „We hadden afgespro ken over dit onderwerp geen poli tieke heisa te maken. En toen ge beurden er dingen die we niet hadden voorzien maar die we nu allemaal betreuren." De meeste bewoners die vorige week met een kater vertrokken maakten de publieke boetedoe ning echter niet mee. Peter Kloet had reeds vooraf gesteld dat liet allemaal weinig zm had. „We mo gen komen luisteren naar iets dat al lang besloten is. Daar hebben we geen enkele behoefte aan." Toen de burgemeester zijn voor spelling bevestigde, stapte hij met 20 anderen direct op. Wat resteerde was een avondje voor belangstellenden, aan wie de raad feitelijk niet zoveel goed tc maken had. Een flink deel van de aanwezigen was vorige week niet aanwezig bij de raadsvergade ring. Zij kwamen af op de per soonlijke uitnodiging die de ge meente hen had gestuurd. Er werd langdurig gefilosofeerd over het Plan van Aanpak. In navolging van de insprekers op de raadsvergadering stelden veel aanwezigen gisteravond dat de gemeente als partij in het conflict niet op eigen houtje moet gaan proberen de schade vast te stel len. „Het is veel beter om geza menlijk een plan te maken." sprak bewoner Veen. „Een te be noemen onafhankelijk orgaan dat de schade gaat vaststellen. Straks krijgen we weer jarenlange proce dures." De voorspelling van Kloet c.s. dat er alleen zou worden nage kaart kwam uit. De fractievoorzit ters herhaalden dat dat verzoek niet zal worden gehonoreerd. In de praktijk krijgen alleen 190 ex- bewoners van de sliblokatie een schikkingsvoorstel. Als de hoogte van het bedrag de betrokkene niet aanstaat, dient hij naar de rechter te stappen. Hetzelfde geldt voor alle andere bewoners van de wijk die schade menen te hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2