Vernieuwing Nieuwland kan starten Moskee wellicht naar Laan van Bol'es MS-patiënte start eigen bedrijf PvdA-wethouders en raadsleden maken voorbehoud op beheerplan 'Ouderen betalen teveel parkeergeld' Particulier plan voor sporthal in Holy Wandelroutes met gagel zonder hardhout Tele- kids de straat op Bedreiging met pistool Vier inbrekers opgepakt Met gestolen cheques gekocht Autodieven gearresteerd Autokraken Stofzuiger weg na inbraak Vlaardingen De bewoners van de onderenflat op de hoek van de Afrol en de Gedempte Biersloot betalen teveel parkeergeld vooreen plaatsje in de Afrol-gara- ge. Ze moeten 67 gulden per maand betalen terwijl een abonnement 45 gulden kost, zo beeft het WD- raadslid Jan Bulva het college van burgemeester en wethouders voorgerekend. By de ingebruiknemingvan de garage is de eigenaar van de ouderenwoningen. Patrimoniums Wo ningstichting, door de gemeente gedwongen ge weest 63 parkeerplaatsen af te nemen Patrimonium heeft vervolgens de huurprijs op 67 gulden gezet Sinds emd vong jaar is het abonnementsgeld voor 'normale' gebruikers verlaagd naar 45 gulden om de meestal grotendeels leegstaande garage wat beter bezet te krijgen. De verlaging is door Patrimonium evenwel niet doorgevoerd m haar taneven Bulva bestrijdt niet alleen het uitblijven van de ta riefsverlaging voor de bewoners van de ouderenflat, hij vindt ook dat Patrimonium is gedwongen teveel parkeerplaatsen 'over te nemen' In schriftelijke vragen aan het college wijst hij erop dat de gemiddelde norm voor het autobezit per wo ning met van toepassing mag worden verklaard op ouderen. De WD'er houdt B enW voor dat er in de ouderenflats maar tien autobezitters wonen. Hij vraagt het college wat aan deze situatie te doen Vlaardingen - In Holy is de Initiatiefgroep Stichting Sporthal Holy o. in het leven geroepen met als doel een sporthal van de grond te krijgen aan de Ekster- laan/Korhoenlaan. Daar ligt nu een trainingsveld van de voetbalvereniging Zwaluwen dat m verband met bodemvervuiling met hekken is afgezet De gangmaker achter de initiatiefgroep is de Vlaar- dmger D. P. A. J. van Haren jr. Hij heeft de eerste te keningen voor de hal bij de gemeente ingediend. De welstandscommissie heeft zich er deze week over ge- Bogen, overigens kort nadat vanuit de sportraad het advies was ingediend om de derde sporthal voor ■Vlaardingen te bouwen op het complex van VFC aan de Sportlaan, De hal van genoemde initiatiefgroep moet bijna tien meter hoog worden en zowel 51 meter breed als diep De gemeente heeft zich alweer enkele jaren geleden op het standpunt gesteld dat de bouw en exploitatie door particulieren moet worden ontwikkeld. Ooit waren er plannen om de hal te bouwen by het winkelcentrum De Loper, maar daar was de grond te duur. Door Nathalie Lans Schiedam - „Wat is nou gagel? Waar groeit gagel?" vroeg een wandelaar zaterdagmiddag steeds aan de gids die met een groep mensen een stukje van de Ga gelroute, een van de drie nieuwe wandelroutes m het Prmses Beatrixpark, liep Nadat burgemeester Rei- nier Scheeres het laatste paaltje van de Gagelroute officieel de grond ingeslagen had, werden zo'n veer tig wandelaars verdeeld in twee groepen en bekeken ze onder begeleiding van gidsen van de gemeente een stukje van de Fluitekniidroute en de eerder ge noemde Gagelroute. Dc meneer die zo graag gagel wilde zien, werd met teleurgesteld. Hij mocht het ruiken en voelen en maakte er tot slot een foto van. Tijdens de wandeling was er nog veel meer te zien. De gids het de wande laars ruiken aan het zogenaamde look-zonder-look en liet zien dat op de plek van een omgevallen berk allerlei 'mim-milieutjes' ontstaan Door de open plek die de berk hier geeft, krijg je meer licht en groeien er op dit stukje opeens hele an dere planten. Ook zie je dat de wortels van de berk nog gebruikt worden, hier zit bijvoorbeeld een nestje van een winterkoninkje De gids wist ook te vertellen dat het nieuwe brugge tje in de moerastuin en de paaltjes langs de wandel routes van robima-hout zijn gemaakt „Deze hout soort uit Hongarije is een uitstekende vervanger voor tropisch hardhoutEn over de verschillende planten die langs de wandelroutes te vinden zijn gaf hij nog wat wetenswaardigheden „Dit is speen kruid Deze plant heeft zijn naam te danken aan de vorm van de knollen, deze lyken namelijk precies op koeienuiers Voor de herkomst van de naam maagdenpalm gaf hij meerdere mogelijkheden „Het verhaal gaat dat deze giftige plant vruchtafdrijvend werkt Wanneer vrou wen zwanger raakten aten zij, natuurlijk m beperkte mate, anders gingen zij dood, de bladeren van dit plantje om de zwangerschap af te breken Een ander verhaal is dat dames van de paarse bloemetjes een kransje maakten en dat op hun hoofd zetten als zij uitgingen." Geïnteresseerden die de Fluitekruid-, Kalmoes- en/ of Gagelroute willen lopen, kunnen dat zelfstandig of onder begeleiding van een gids doen Iedere eer ste zondag van de maand is er een gids aanwezig m het park. De borden, folder en robinia-houten paaltjes wijzen dc weg echter ook. Dc folder, die aangeeft waarlangs de verschillende routes leiden en hoelang de2e zijn, verkrijgbaar bij de hoofdafdeling Groenvoorzie ning en Natuur van de gemeente, by de VW en de bibliotheken. Schiedam - Ondanks diepe ver deeldheid in het Schiedamse col lege van B en W wordt het Be heerplan Nieuwland waarschijn- lyk integraal tot uitvoenng ge bracht De raadscommissie voor Wijk- en Buurtbeheer heeft inge stemd met de ingrijpende ver nieuwingsoperatie van de wyk met 12 000 woningen De opknap beurt gaat 250 miljoen gulden kosten In Nieuwland worden de komen de jaren 900 nieuwe woningen ge bouwd Het gaat met name om eengezinswoningen en duurdere appartementen De nieuwbouw is bedoeld om het eenzijdige karak ter van de wijk te doorbreken In de goedkope portiekwoningen wonen relatief veel ouderen, werklozen en allochtonen Het beheerplan is mede bedoeld om de eenzijdige sociale structuur van de wijk te doorDreken Nieu we groenvoorzieningen en een impuls aan het welzijnswerk moeten eveneens bijdragen aan een vergroting van de leefbaar heid in de wijk In het college is men het tot dus ver nog niet eens kunnen worden over het beheerplan De PvdA- wethouders Aad Wiegman en Chris Zijdeveld hebben hun goedkeuring aan het plan onthou den In grote lijnen stemmen zy met de uitgangspunten m, maar met enkele belangryke onderde len van het verbeterplan hebben zy grote moeite In totaal willen de plannenmakers de komende tien jaar 521 portiekwoningen in de wijk slopen De sociaal-demo craten beschouwen dit als een te grote aanslag op de goedkope wo ningvoorraad m Schiedam Zonder het gebruikelijke positie ve advies van het college was de raadscommissie op dc PvdA na unaniem positief over het voor stel van wethouder Adn Reyn- hout Vooruitlopend op de be sluitvorming is een aantal ont wikkelingen reeds in gang gezet Na de aankoop van een door scho lengemeenschap Brandersstad afgestoten gebouw bereidt de ge meente nu sloop en nieuwbouw op de hoek van de Parkweg en de Mgr Nolenslaan voor Naast wo ningen verryst hier onder meer een welzynscentrum Verschillende raadsleden hebben hun ergenis geuit over de ver deeldheid in het college „Na ja ren gaan we de neerwaartse spi raal m Nieuwland emdelyk om buigen," meent CDA'er Jo Prms „Het xs onbegrijpelijk dat we met kunnen discussieren aan de hand van een college-besluit. We mer ken verdorie nu weer dat er ver traging optreedt." Prins doelt op het feit dat het Be heerplan Nieuwland met stond geagendeerd voor de raadscom missie van Chris Zydeveld. Dit heeft tot gevolg dat het voorstel deze maand met kan worden be handeld in de gemeenteraad Een definitief fiat kan nu op zijn vroegst tijdens de raadsvergade ring van 1 juni worden gegeven Sommige raadsleden hebben er boze opzet van Zijdeveld in ge zien Maar wethouder Reijnhout heeft op dit punt zijn collega in bescherming genomen. „De stuk ken waren niet op tijd beschik baar voor deze vergadering Wet houder Zijdeveld kan daar niks aandoen Jolie Hakkert (GroenLinks) noemt het onbegrijpelijk dat de PvdA nog immer geen definitief standpunt over het beheerplan heeft ingenomen „Ik neem het deze party kwalijk dat ze na meer dan een jaar discussieren nog geen standpunt heeft bepaald" Volgens PvdA'er Ane van Loenen is dat niet zo gek „Het gaat te ver om in een keer dit voorstel te om armen We bekijken liever stap voor stap de verschillende voor stellen Volgens Jo Prms doet het voorbe houd van het PvdA er niet zo toe „Er is een ruime raadsmeerder- heid voor het voorstel te vinden Dan moet het maar zonder de steun van het college en de PvdA" Kinderen in het vAaa»-- dingse winkel centrum De Loper dringen om zo dicht mogelijk bij de televisiebe kendheid Ire ne Moors te komen. De presentatrice van het RTL- kinderpro- gramma Tele- kids trekt re gelmatig door het land en dat hebben ze paaszaterdag in het winkel centrum gewe ten ook. Hon derden kinde ren verzame?- den zich op het plein van het winkelhartje van Holy om mee te doen aan de dans en schminkwed- strijden en alle andere spelle tjes die Irene voor hen in petto had. Tussendoor maakte ze ook nogeen prijswinnaar bekend. Het winkelend publiek heeft de af gelopen weken het beste personeelslid aan mogen wijzen. Dat werd Brigitte de Jong, verkoopster bij slagerij Wapenaar. Ze werd door Moors op passende wijze in het zonnetje gezet. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Door Carel van der Velden Schiedam - De Turkse islamiti sche gemeenschap beslist over twee weken over de verplaatsing van de moskee aan het Raam in de binnenstad naar een meuw- bouwlocatie aan de Laan van Bo l'es in Groenoord Ruimtegebrek m het huidige onderkomen noopt de gelovigen om een nieuwe ge bedsruimte te buuwen De nieuwe moskee moet ongeveer vierdui zend vierkante meter groot wor den Het nieuwe islamitische centrum staat voorlopig gepland op een groenstrook tussen het Geweste lijk Aibeidsbureau en de Valen- usstraat Volgens de gemeente is het centrum goed bereikbaar per openbaar vervoer terwijl er ook voldoende parkeergelegenheid in de buurt voorhanden is Vertegenwoordigers van de Turk se moskee klopten enige tijd gele den bij de gemeente aan met het verzoek te mogen verhuizen Door het toenemende aantal gelo vigen is het huidige centrum in de binnenstad te klein geworden De gemeente werd gevraagd mee te helpen zoeken naar een nieuwe plaats Omdat er veel Turken in Nieuwland wonen, heeft het be stuur van de Turks Islamitische Kerk een voorkeur voor deze wijk uitgesproken De gemeente heeft de door de Turken geuite wens in eerste in stantie als een particuliere aange legenheid beschouwd Omdat de huidige stek aan het Raam als minder wenselijk wordt gezien, is de gemeente de gelovigen actief gaan helpen by hun speurtocht naar een nieuwe stek De plaats aan het Raam is moeilijk bereik baar en de godsdienstige activi teiten leiden in de omgeving soms tot grote parkeeroverlast Op ae gewenste vernuizmg naar Nieuwland is de gemeente niet ingegaan „Nieuwbouw pleeg je met het oog op de wat langere ter mijn." verklaart ambtenaar Jules Peppelaar „Op dit moment wo nen veel gelovigen in Nieuwland, maar de verwachting is dat dit over tien jaar anders zal zijn De gelovigen gaan zich verder over de stad spreiden In de toekomst zullen er meer Turken in Groen oord wonen De Laan van Bol'es is dan een heel centrale plek Het grootste obstakel vormt op dit moment de visie van de gelovi gen zelf Nog met bekend is oi zy met de gemeentelijke redenering kunnen instemmen Mocht dit het geval zijn, dan is er een zoge noemde artikel 19-procedure no dig om de bouw van de moskee mogelijk te maken Op het door de gemeente uitgezochte terrein rust nu de bestemming 'groen voorziening' Een belangrijke hobbel \oor de verhuizing is inmiddels geno men In de eerste gesprekken lie ten de gesprekspartners van de gemeente weten dat zij met kon den instemmen met de door de gemeente m het vooruitzicht ge stelde erfpachtcontract De Koran schrijft voor dat bezit tingen met mogen worden ver worven doormiddel van een le ning Het aanbod van de gemeen te om jaarlijks een bedrag te beta len voor het gebruik van de grond deed de Turken in eerste instan tie sterk denken aan het afsluiten van een lening Dit oordeel is door de gelovigen inmiddels genuanceerd Schiedam biedt het moskee-be stuur ook de mogelijkheid de erf pachtcanon in een klap af te ko pen Voigens een interpretatie van een door dc Turken geraad pleegde deskundige zou een der gelijke transactie niet indruisen tegen de wetten van de Koran De voorkeur van de Turkse ge meenschap blijft echter uitgaan naar aankoop van de grond Op üit punt stuiten zy echter op een dogma van de gemeente Schiedam Sinds jaar en dag wor den gemeentelijke kavels uitslui tend in erfpacht uitgegeven Présence-eigenares Anneke van der Zande (links) tussen enkele medewerkers. Ze kunnen lachen want de werkwijze van het bureau is bij het bedrijfsleven behoorlijk aangeslagen Foto Roei Dijkstra Door Sander Sonnemans Maassluis - De Maassluise Anne ke van der Zande heeft op een met alledaagse wijze de gelegen heid gegrepen om te kunnen be wijzen dat ze als volwaardig mens in de maatschappij kan functio neren Omdat geen enkel bedrijf Anneke vanwege haar ziekte - ze lijdt aan multiple sclerose - in dienst wilde nemen, is ze maar voor zichzelf begonnen Op het moment dat de leeftijd van haar kinderen het toeliet, wilde ze weer aan het werk maai slaagde er met in een baan te vinden Elke keer als tijdens de sollicitatiege sprekken naar oren kwam dat ze aan de ziekte multiple sclerose (ziekte waarbij het zenuwstelsel woidt aangetast red lijdt, kreeg Anneke te horen dat ze met ge schikt werd geacht voor het wei k „Eet is te gek om los te lopen," schampert Van dei Zande .Ik werd nergens aangenomen omdat ik MS heb Er werd kenne lijk vergeten dat ik had verteld dat ik jaren de administratie van mijn mans aan i^'Pgsbcdnjf L eb gedaan Ik werkte soms veei- tien uur per dag Daarom heb ik de stoute schoenen aangetrokken en ben maar iets voor mezelf be gonnen Nu mijn kinderen oud genoeg zijn wil ik weer m de we reld staan Anneke nam geen halve maatre gelen Ze tikte een pand op de kop. liet het door haar man ver bouwen en opende begin dit jaai haai eigen secretanaats- en ma nagementbureau Presence De 37-jauge Van der Zande vond met haar bureau een gaatje in de markt want met de geheel nieuwe opzet van werken binnen de zake lijke dienstverlening stromen de opdrachten binnen, verzekert ze Succes Niet het plaatsen van arbeids krachten maar het aannemen van werkzaamheden staat centraal,' legt de Maassluise uit „Aan de hand van de hoeveelheid werk wordt het personeel ingezet Zo doende zijn onze klanten, de be drijven die secretariaatswerk zaamheden vaak wegens diukte uitbesteden, ei altijd van veize- kerd dat het werk op de afgespro ken tyd weer op hun bureau ligt De bedrijven zyn enthousiast over onze benadermgs- en werk wijze Het idee w erkt economisch Wy hebben voor alle werkzaam heden de benodigde apparaten staan zodat de bedrijven geen ex tra kosten hoeven te maken En door de inzetbaarheid van free lancers kan er flexibel worden ge werkt De gedachte achter het bedrijf is de maatschappu te tonen datMS- patienten als ieder normaal mens kunnen functioneren Daarom zyn onder de elf free-lancers die Anneke van der Zande in dienst heeft, drie mensen met die ziekte werkzaam. „Maar," benadrukt Van der Zande, „Presence is abso luut geen invalidenclubje of een sociale werkplaats De mensen krijgen nog steeds te snel dat idee Omdat ik weet wat MS is, schuw ik niet mensen met een handicap aan te nemen Mis schien is dat een oplossing of mo tivatie voor mensen die nu nood gedwongen m de WAO lopen Het initiatief van Van der Zande lijkt behoorlijk aangeslagen te zyn Er is zat werk e»" het ziet er naar uit dat binnenkort een aan tal krachten in vaste dienst wordt genomen Bovendien is inmid dels in Hannover door een be vriende relatie een nevenvesti ging geopend waar vertalingen wuiden verzorgd „Ondanks het feit dat we werken met mensen met MS is Presence een gezond bedrijf We gaan een goede toekomst tegemoet Vlaardingen - De portier van een discotheek aan de Oosthavenka- de in Vlaardingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag bedreigd met een pistool omdat hy dne mannen de toegang weigerde Een van hen richtte het vuurwa pen en laadde het door Het wa pen raakte kennelyk defect, ver moedt de politie, waarna het drie tal er in een auto met hoge snel heid vandoor ging De politie reed het tno klem en arresteerde een 23-jange, een 22-jange en een 21- jange Vlaardtnger Vlaardingen - De Vlaardmgse po litie heeft zondagochtend een 19- jange inwoner van Vlaardingen aangehouden op verdenking van insluiping in een bejaardenflat aan de Billitonlaan De man heeft dat vaker gedaan Vandaar ook dat hy dit weekeinde werd her kend toen hy, m tegenstelling tot wat hy verwachtte, wel bewoners thuistrof Bij het bejaardenhuis Vaartland is zondagavond een 29-jarige Rot terdammer aangehouden Hy wil de er in de winkel van het bejaar denhuis inbreken De politie trof hem, na gewaarschuwd te zyn, aan m bosjes bij Vaartland waar hy zich probeerde schuil te hou den In de nacht van zaterdag op zon dag zyn een 22-jange en een 21-ja- rige Vlaardinger aangehouden omdat zij bij een restaurant in het winkelcentrum Holierhoek pro beerden in te breken Hun drank thuis was op en ze hoopten de voorraad zo te kunnen aanvullen om hun feestje wat te verlengen Ingebroken is er verder in Vlaar dingen m woningen aan de Luxemburgweg en de Wilhelm i- nasingel en ook nog m kelder boxen aan de Zwaluwenlaan en de Madndweg Vlaardingen - In het centrum van Vlaardingen zyn zaterdagmiddag twee Rotterdammers van 37 en 27 jaar aangehouden omdat ze gesto len cheques gebruikten om inko pen te doen Ze waren al in een aantalwinkels geweest Vrijdagmiddag zijn twee perso nen het slachtoffer geworden van zakkenrollerij in Vlaardingen Een 37-jange vrouw uit Maassluis en een 32-jarige inwoonster van Vlaardingen raakten m een kle dingwinkel aan de Hoogstraat hun portemonnees met daarin geld en cheques kwijt Vlaardingen - Op Rijksweg 20 zyn door de Vlaardmgse politie in de nacht van zaterdag op zondag twee Fransen, 24 en 20 jaar oud, aangehouden in verband met au todiefstal Ze reden in een Opel die eerder was gestolen in Rotter dam Aan de Castncumhoeve m Vlaar dingen is nog een witte Ford Sier ra (FZ-LP-78) gesiolen In de auto bevond zich gereedschap ter waarde van vijftigduizend gul- Vlaardingen/Schiedam - In Schiedam en Vlaardingen zyn m het Paasweekeinde weer veel au to's opengebroken Dat gebeurde in Schiedam aan de Buys Ballot- singel, Nieuwe Waterwegstraat, Nieuwslraat, Valenusstraat, Pa rallelweg en Edisonstraat In Vlaardingen werden auto's open gebroken aan de Tulpstraat, Be goniastraat en op vijf plaatsen aan de Van Hogendorplaan, Sportlaan en Kethehveg Schiedam - Een stofzuiger be hoorde tot de buit bij een inbraak, dit weekeinde, in een woning aan de Valenusstraat te Schiedam Geld en een telefoon zyn gestolen uit een bedryf aan de Burgemees ter Knappertlaan Een snackbar aan de Bettoweg leverde geld op nadat er drie gokkasten waren opengebroken Uit een garage aan de Juliana van Stolbergstraat is gereedschap ontvreemd en uit een woning aan dc Boerhaave- laan werden videobanden en kle ding gestolen Uit een woning aan het Heyermansplem verdwenen bij een inbraak sieraden, geld en video-apparatuur Een CD-wisse- laar, radio en sieraden verdwenen bij een inbraak in een woning aan de Musschenbroekstraat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1