17 Stads TV kan maandag uitzenden Filmpremière op billboard Peper kritiseert overspannen privacybescherming 0tI»Epen0metriSt «v, Voorwaarden voor ton steun aangescherpt; binnen maand toekomstplan WAO-gat in de haven voorlopig gedicht, vooruitlopend op een definitieve regeling Naam nieuwe provincie: 'Stadsregio Rotterdam' Ziekenhuis improviseert heli-haven "Provincie eist tram of bus naar Parkstad Ruigrok-prijs '93 voor Internationale meeting Citroën-club Rijnmond Startplaatsen Fietsdag in Schiedam en Rotterdam «Belangstelling voor jDordtse GFT-proef Marine Cargo Services op de vingers getikt Dagboek voor basisscholen 'Uitspraak van gemeenteraad over toekomst drugsopvang' Revisie gevraagd bij Hoge Raad in incestzaak Katje in de duinen gegooia Mishandeld en beroofd Dode koe gestolen Rotterdams Dagblad Vrijdag 16 april 1993 Ui RW RV RZ De ooit door de gemeente Rotterdam bi] het vijftigjarig bestaan van het Zuiderziekenhuis beloofde heli-haven werd gisteren no de genjiist. Bij de spoedopname van een meisje uit Vlissïngen met ernstige brandwonden moest het brandwondencentrum van hetziekenhuis speciale maatregelen nemen om een tijdelij ke landingsplaats in te richten op het grasveld naast het zieken huis. Dankzij medewerking van Rijksluchtvaartdienst, politie en brandweer lukte hetom de speciale Belgische helikopter binnen te loodsen. Directeur medische zaken E. van de Baat zou het ca deau van de gemeente alsnog graag ontvangen. Vlucht en lan dingverliepen weliswaar vlekkeloos, maar een eigen heli-haven zou veel improviseren kunnen voorkomen. Fotojohnde Pater .Rotterdam - De provincie Zuid-Holland gaat ak- -koord met de bouw van een Delfts/Pijnackerse wijk van 2200 huizen langs de noordkant van rijksweg A13 bij Delfgamv. Voorwaarde is wel dat er in die •richting een tramlijn of anders minimaal een vrije ^.busbaan moet liggen, op het moment dat de eerste ^woningen klaar zijn, Provinciale Staten gaven gister enmiddag hun fiat. tijdens een debat over de nieuwste =Kversie van 'Parkstad', het verstedelijkingsplan voor "Tthet gehele gebied tussen Den Haag, Zoetermeer, - Rotterdam en Delft. Het bouwproject nabij de Pauw- .Wlen in Delfgauw wordt een gezamenlijk project van de gemeenten Pijnacker en Delft. Er hoort ook 'rzestig hectare bedrijfsterrein bij. De gemeenteraad van Deift buigt zich er binnenkort nog over. Het CDA diende een motie in om het aantal huizen in het hele Parkstad-gebied, inclusief de 'Haagse' en "'Rotterdamse' zijvleugels van Ypenburg/Nootdorp x'en de Berkelse regio, vast te pinnen op hooguit 25.000 tot 30.000. Dat idee werd met grote meerder- "heid verworpen door de andere Staten-fracties. Die wilden een hoger getal (40.000 werd het meest ge noemd) of ziclvnög niet vastleggen. -adtottendarw^SeiKoMafïdsche Maatschappij derWö^iA tenscft£$per¥'iftfftaaïrêft] heeft de jaarlijkse Johan nes Cornelis Ruigrok Prijs 1993 toegekend aan dr. ;Ph. Franses in Rotterdam. Hij krijgt de prijs ter grootte van 25.000 gulden voor zijn onderzoek op het gebied van modelkeuze, seizoenpatronen en voor- spelmodellen. Franses is als onderzoeker verbonden aan 'de' vakgroep Econometrie van het Econome trisch Instituut van de Erasmus Universiteit. Rotterdam - Voor alle Citroënbezitters houdt Ci- -troen Club Rijnmond deze maand haar tiende inter nationale meeting. Van vrijdag 23 toten met zondag —'25 april zijn de bezitters van een Citroen welkom op "•{Rotterdam Airport. Zij krijgen daar een rondleiding en kunnen een demonstratie bijwonen van de lucht- ^ravenbrandweer. Er wordt een vlooienmarkt gehou- 5den met auto-onderdelen en souveniers van Citroén en er is een speciale bijeenkomst voor leden van het Citroen HY-team en bestuurders van Mehari-jeeps. De toegangsprijs tot dit jaarlijkse evenement bestaat uit een vrijwillige bijdrage. Rotterdam - In het kader van de Landelijke Fietsdag heeft de ANWB een route van 32 kilometer uitgezet met opstapplaatsen in Rotterdam en Schiedam. Deelnemers kunnen zaterdag 8 mei starten bij het vclkstuineneomplex Eigen Hof aan de Overschiese Kleiweg of voor café Pleinzicht tegenover NS-station Schiedam-Rotterdam West. Omdat deze twintigste fietsdag samenvalt met de Nationale Molendag, kunnen de fietsers bij een aan tal molens een uitstapje maken. Ze kunnen ook het "Schiedatr.se Natuurvriendencentrum bezoeken, een wandeling over volkstuinen maken er een kijkje ne men op manege De Prinsenstad in Delft. Verder "houdt wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam t open huis. Routebeschrijvingen kunnen zaterdag 8 mei tussen 9.00 en 13.00 uur voor drie gulden worden gekocht bij de twee startpunten. In de voorverkoop zijn ze af te haten bij de Rotterdamse en Sehiedamse ANWB-ves- i-tigingcn en het VW-kantoor in Schiedam. Den Haag - De manier waarop de gemeente Dor drecht groente-, fruit- en tuinafval tGFT-afval) van flatwoningen gescheiden inzamelt heeft de belang stelling gewekt van de provincie Zuid-Holland. Het provinciebestuur heeft inmiddels by Dordt informa tie opgevraagd over de proef, die de gemeente heeft .gehouden samen met kringloopcentrum De Schil- -jenwacht. In plaats van een verzamelcontainer buiten, kregen 'alle bewoners bij het experiment in Dordrecht een Tjigen emmertje. Vrijwilligers van De Schillenwacht baalden wekelijks deur aan deur het GFT-afVa! in emmers op en gooiden dii in een verzameiconlamer m de lift. Deze container werd geleegd in een vuilnis kar. De resultaten van de proef waren positief in ver gelijking met de inzameling van GFT-afval van flat woningen in andere grote steden. Het provinciebestuur zal de resultaten van het -Dordtse initiatief onder de aandacht brengen van de -gemeenten Rotterdam en Den Haag. Rotterdam - De uitzendingen van Stads TVkunnen maandag weer beginnen. Hervatting is mogelijk nu de leden van de raadscommissie Kunstzaken gisteren moeizaam en extra voor waarden stellendakkoord zij n gegaan met het voorstel van bur gemeester en wethouders van Rotterdam om alsnog hon derdduizend gulden per maand bij te dragen in de kosten van Stads TV. Het gemeentebestuur had al voorwaarden verbon den aan het verder steunen van de lokale omroep, maar die zijn vooral op verzoek van D66 aangescherpt. Op voorstel van commissie-lid T. Het college van burgemeester en wethouders wilde de financiële steun alleen geven als de bijdrage van honderdduizend gulden van maand tot maand zou worden be zien. De hulp zou verder alleen worden verstrekt als echt wordt uitgezonden en de toezegging zou tot uiterlijk 1 januari 1994 lopen. Bovendien moest er van B en W voor die datum een duidelijk voorstel liggen over de boedei- scheiding tussen Stichting Loka le Omroep Rotterdam {de zendge machtigde) en het Omroep Be drijf Rotterdam, dat als facilitair bedrijf Stads TV produceert. Scherpenzeel (D66) is hier nu als voorwaarde aan toegevoegd dat cr een duidelijk stappenplan komt voor de ontvlechting van Slor en OBR én voor toekomstige samen werking tussen de Slor en Radio Rijnmond. Radio Rijnmond gaat na de vorming van de provincie Rotterdam/Rijnmond de geweste lijke zendmachtiging krijgen voor publieke omroep. De ton per maand zal wat de commissie be treft alleen gegeven worden als de stappen in het plan ook echt worden gezet. Wethouder Y. de Rijk liet gisteren merken geen zin meer te hebben in nog meer uitstel en stuurde aan op een duidelijk besluit. In de commissie stemden behalve de D66-ieden Scherpenzeel en Den Oudendammer ook Buijs (CDA) en Ter Kuile (WD) in met de steun voor Stads TV. Van der Vos (GroenLinks) en Kok (PvdA) stemden tegen omdat volgens hen de maat al tijden vol is en de financiële basis voor alle plannen te onzeker is. Interim-manager W. Boon van Stads TV zegde toe dal er op 15 mei een stappenplan ligt waarin duidelijk wordt hoe het OBR, de Slor en Radio Rijnmond tot boe delscheiding en later samenwer king zullen overgaan. Als dat plan er dan met ligt of als blijkt dat het niet werkt, dan zet de gemeente de steun aan Stads TV stop en moeten de lokale omroep en de Slor het verder zelf uitzoeken. Duidelijkheid Zoals de afgelopen maanden bij alle problemen rond Stads TV het geval is geweest, houdt ook de gisteren bereikte duidelijkheid niet in dat er sprake is van echte duidelijkheid. De verstandhou ding tussen de betrokken partijen is slecht. De huidige gemeentelij ke steun is er pas gekomen nadat in een arbeidsgeschil voor het kantongerecht werd aangestuurd op een onverwacht compromis. Verder is het de vraag of het ge- eiste stappenplan werkelijk bin nen vier weken kan worden ge presenteerd en ook kan worden gerealiseerd. Bovendien zijn dan nog niet alle financiële gaten bij de Slor en het OBR gedicht. Hoofdredacteur/directeur Nico Haasbroek van Radio Rijnmond verklaarde na afloop van de com missievergadering van gisteren geen vier weken de tijd nodig te hebben om een eigen plan te pre senteren. Uitgangspunt daarvoor is de gewestelijke zendmachti ging van Radio Rijnmond, dat aanvankelijk waarschijnlijk slechts eenmaal per week regio nale televisie zal presenteren en later mogelijk vaker. Binnen het gewestelijke raamwerk kunnen Stads TV en andere plaatselijke omroepen in de regio dan eventu eel voor dagelijkse lokale invul ling zorgen. Volgens Haasbroek is er na opheffing van de gemeente Rotterdam geen ruimte meer voor Stads Radio Rotterdam. De uitspraak van de commissie houdt in dat Stads TV in principe komende maandag weer kan uit zenden. Voor hot zover is zal nog gesleuteld moeten worden aan de verstoorde verhoudingen tussen de redactie van Stads TV en het personeel van het OBR. Bij het omroepbedrijf hebben alle pro blemen ook een persoonlijke tol geeist. Presentator Peter Schui ten is met hartklachten in het zie kenhuis opgenomen en de ver wachting is dat directeur Henk Tiesma de eerste maanden niet terug zal komen van ziekteverlof. Overdag hangt er een affiche van een auto merk. Maar 's avonds, als de duisternis in valt, lijken er geheimzinnige dingen te ge beuren op dit billboard in hartje Rotter dam. Eerst verdwijnt de affiche om plaats te ma ken vooreen smetteloze, witte onder grond, En als het dan echt donker is blijkt het billboard plotseling dienst te doen ais projectie scherm voorb een film. De" première speelde zich gisteravond af op het Schouwburg plein in Rotter dam. Het is de jongste ont wikkeling In wat reclame bureaus be denken om nieuwe dimen sies aan bui tenreclame te geven. Want, defilmgingna- tuurlijk wel over dat ene automerk. Hoe het werkt? Heel eenvoudig eigenlijk: de projectorsnort in een nabijge- parkeerde auto van het recla mebureau. Foto Ronald GoudbergfCar Vos Rotterdam - Het Rotterdamse ha venbedrijf Marine Cargo Services heeft zijn kort geding tegen de Vervoersbond FNV verloren. Het bedrijf eiste dat het in de 'Actie Stofkam' tegen zwart en grijs werken in de Rotterdamse haven door de bond moest worden ont zien. Marine Cargo Services leverde re gelmatig personeel aan het over slagbedrijf Deka. Maar de Ver voersbond FNV beriep zich met succes op de haven-CAO, waarin staat dat havenbedrijven in eerste instantie personeel van de ar beidspool SHB moeten inzetten. Rechtbankpresident mr. C. H. B Boot zegt in zijn vonnis dat ha venbedrijven weliswaar perso neel van elkaar kunnen lenen, maar dat het dan beperkt moet blyven tot een enkele voorko mende klus. Het kan volgens Boot niet dat Deka zijn incidente le tekort aan mankracht structu reel laat opvangen door Marine Cargo Services. Rotterdam - Rotterdamse haven werknemers die in de WAO te recht komen zijn voorlopig verze kerd. Dat zijn de IIa\ enwei kge- versvcremging SVZ en de Ver- voersbonden FNV en CNV giste ren overeengekomen. Het gaat om een voorlopige rege ling. vooruitlopend op een defini tieve versie. De verplichte over bruggingsregeling geldt voor alle havenwerkers. De regeling wordt opgenomen in de centrale haven- CAO. waarin voor de gehele ha ven een aantal basisafspraken wordt gemaakt. Verdere invulling van de collectieve arbeidsover eenkomsten gebeurt tijdens de onderhandelingen voor de afzon derlijke havensectoren. De havenwerkgevers, die reeds met verzekeraars over een collec tieve polis hebben gesproken, vinden dat de premie van de WAO-verzekcring voor rekening van de werknemers moet komen. Werkgevers en bonden hebben nog geen afspraken gemaakt over het werkgelegenheidsbeleid voor de komende jaren. Tot nu toe zijn nog geen cijfers beschikbaar van verwachte overschotten aan per soneel. Ook het ouderenbeleid is nog met in afspraken vastgelegd. Vakbonden en werkgevers praten op 28 april verder over de centrale CAO: ook voor 11 mei is nog een onderhandelingsronde afgespro ken. Rotterdam - De basisscholen in de deelgemeente IJsseimonde hebben elk een exemplaar van het Dagboek van Anne Frank ge kregen. Dut is een initiatief van de deelraadscommissie Welzijn ter ondersteuning van de les 'Een geschiedenis met een waarschu- winig', die bij de scholen op het lesrooster staat m verband met de anti-racisme campagne. Maandagavond begint een actie. Ter ondersteuning is in de Klim mende Bever een expositie over vluchtelingen in Europa Door Fons Simons Rotterdam - Burgemeester Pe per kiest voor 'Stadsregio Rotter dam' als naam voor de toekom stige provincie. „De stad wordt niet opgeheven," zei hij gister middag bij de opening van een nieuw wijkkantoor van de wo ningstichting Onze Woning in het Nieuwe Westen in de toe komstige deelgemeente, die hij bij gelegenheid Rotterdam- Delfshaven noemde. De naam Stadsregio Rotterdam is de nieuwste in een serie. Eer- der werden namen geopperd als Regio Rotterdam-Rijndelta. Dit proefballonnetje van Peper werd door het bestuur van het Overleg Orgaan Rijnmond (OOR) des tijds met instemming ontvan gen. Andere namen die de revue passeerden waren onder meer provincie Zuid-Holland-Zuid, Groot-Rotterdam en Rotterdam- Rijnmond. „Ik verzet mij tegen bewoners, die zeggen dat hen de stad wordt afgenomen," zei Peper. „Het is belangrijk dat hel bestuur wordt gedecentraliseerd en bij de bur gers wordt gebracht. Want een stad die niet wordt bestuurd door de bewoners kan niet overleven. De overheid moet weer van de burgers worden. Dat kan niet an ders dan door de verhoudingen te veranderen. Dat vereist een aanpassing van de bestuurscul tuur. De stedelijke gebieden ne men de beslissingen." Peper stelde de bewoners van Delfshaven gerust over de finan ciën die in de toekomst beschik baar komen. Vanuit de deelge meente was de vrees geuit dat bij de verdeling van het geld een ge bied als het westen van Rotter dam met een grote achterstand veel te kort zou komen. „U hoeft daarvoor niet te vre zen," bracht de burgemeester ge ruststellend naar voren. Er wordt gezocht naar een financiële structuur, die maatwerk levert." Rotterdam - De overheid werkt nodeloos het gevoel in de hand dat de mensen niets met elkaar te maken hebben. Met die ernstige kritiek op dc 'overspannen privacybescher ming* riep burgemeester Peper gisteren de Rotterdamse politiek op meer aandacht te besteden aan het bevorderen van de onderlinge communicatie in de samenleving. Peper hecht grote waarde aan in dividualisering. dat wil zoggen in de betekenis van persoonlijke ontplooiing. Vooral in het maat schappelijk verkeer zal het nul daarvan blijken, zodat individu alisering leidt tot een verhoogde sociale cultuur. Dat is per defini tie iets anders dan egocentrisme of isolationisme en ziet Peper die begripsverwarring, helaas, om zich heen. „Het ergste is dat de overheid eraan meewerkt aan dat gevoel van afgescheidenheid." Het begint al bij loketten, waar de rij wachtenden zich achter een streep moet opstellen om de pri vacy van hun voorganger niet te schenden en het mondt uit in al lerlei vormen van vertrouwelijk heid, die de mensen het gevoel geven dat er veel geheim moet blyven. Peper vindt die cuiluui een gruwel. „Laat de politiek er alsjeblieft wat aan doen. De politiek is er om maatschappelijke verschijnselen te signaleren en te beïnvloeden. Laten we toch die hokjesgeest doorbreken!" zei de burgemees ter tijdens de vergadering van de raadscommissie Algemene Be stuurszaken. Eerder al pleitte hij voor het kop pelen van computerbestanden van overheidsdiensten, waarin gegevens over uitkeringen en dergelijke zijn opgeslagen. Auto matisering moet het voordeel kunnen hebben dat fraude een voudiger te bestrijden is, vindt Peper. Rotterdam - Dominee Visser van de Pauluskerk wil dat de Rotter damse gemeenteraad zich duide lijk uitspreekt over handhaving of verplaatsing van de drugsop vang Maasvlakte Rotterdam, het voormalige Perron Nul. Verder vraagt hij een soortgelijke uifi spraak over de rol van instellin gen voor drugshulpverlening en geestelijke gezondheidszorg! „Die staan niet te trappelen om een actieve bijdrage te leveren aan het project," aldus Visser. „De gemeenteraad zal moeten aandringen op een eensluidend beleid. Het particulier initiatief wordt nog vaak geconfronteerd met tegenstrijdigheden in het. be leid van stadsbestuur en politie.'1 constateert hij in een tussentijdse rapportage over de drugsopvang. Visser is er nog niet in geslaagd een nieuwe plek voor de drugsop vang te vinden. De politie ziet die liever niet in de open lucht, maai1 op een overdekte plaats. „De troefkaart is in handen van de Spoorwegen, die zich nauwelijks laat horen." Een woordvoerder liet onlangs al weten geen moge lijkheden te zien de drugsopvang op zijn terrein onder te brengen. „De overlevingskansen van dé Maasvlakte zijn sterk afhankelijk van het aantal bezoekers en de aanwezigheid van personeel en politie. Voorkomen moet wordcri dat het aantal bezoekers van dè Maasvlakte, dat toch al aan de ho: ge kant is, tegen de zomer de pari uit rijst," meent Visser. Dordrecht - Een 43-jarige Dordte-j naar heeft bij de Hoge Raad onC herziening gevraagd van een uit spraak van het Haagse gerechts-^ hof. Die veroordeelde de man in; 1991 tot 2,5 jaar gevangenisstraf wegens incest. Eerder was dc man door de rechtbank in zijn woonplaats tot drie jaar veroor deeld. De incest-zaak-zorgde miSfiiLeh 1986 voor opschudding toen de 13-jange oudste dochter van de man door de Raad voor de Kin derbescherming van school werd gehaald en op een geheim adres werd ondergebracht. De 43-jarige vadöp van dit meisje ontkent de incest en is na zijn vonnis d< >or de rechtbank in hoger beroep ge gaan bij het gerechtshof in Den Haag. Het gerechtshof bevond hem ook schuldig. De man heeft nu om revisie van de uitspraak van het gerechtshof gevraagd omdat er een nieuw feit zou zyn Tegenover een jeugdvriend zou het meisje hebben gezegd dat de mcest-verhalen onwaar zijn. De Dordtenaar heeft inmiddels zijn straf uitgezeten. Zijn advo caat, mr. G, Ris, denkt dat de kan sen gering zijn voor zijn client. „Als je kijkt naar de jurispruden tie van de Hoge Raad is revisie niet erg kansrijk." De raadsvrouw van de dochter, mr. A. van Bon- Moors, is dezelfde mening toege- Hoek van Holland - Tot verbazing van omstanders haalde een man gisteren op de Strandboulevard in Hoek van Holland een katje uit de kofferbak van zijn auto en smeet het met een ferme worp in de duinen. Vervolgens reed hij met hoge snelheid weg. Omdat getuigen het kentekennummer hebben genoteerd denkt de poli tie dc man binnenkort te kunnen bezoeken. Het katje is uit de dui nen gehaald en ondergebracht. Rotterdam - Twee mannen heb ben gisteren in de Dirk Witte straat een 59-jarige Rotterdam mer mishandeld en van zijn tas beroofd. Het slachtoffer was op weg naar huis toen écn van de twee traangas in zijn ogen spoot en de ander hem tegen de vlakte sloeg. Het duo verdween met een onbekend geldbedrag. Rotterdam - Uit een slachterii aan de Mijestraat is woensdag een dode koe gestolen. Hoe de daders het hebben klaargespeeld om het loodzware dier uit de onderzoek ruimte van het bedrijf te halen is nog onduidelijk. Overigens is de koe niets waard, omdat het dode dier nog gekeurd moest worden. Pas dan wordt de prijs b paald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1