Waterweg 13 Schiedam verst met onderwijsfusies mi Schiedammer wil oude pakhuizen in Madurodam emmfM Openbare scholen kunnen nog steeds leerkrachten gebruiken Tinnen drinkgerei voor Verhulsdonk J olie Hakkert kwaad over handel wij ze WB S I 6e U l Kortste weg is niet altijd de snelste weg Vrouw gegijzeld bij bankoverval Schiedam Jongerenpool Rotterdam wil de 'markt' op Smokkelaars opgepakt Beukenhof wordt Klinker Hulp gezocht voor Somaliërs Vertraging op rijksweg Explosie nog steeds raadsel Diefstal met bedreiging Vergeefse controle Geen steigers voor vissers Schuifladder buit bij kraak Rotterdams Dagblad Dinsdag 20 april 1993 j RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Daar sta je dan met je goede gedrag- Blijkt de kortste weg niet altijd de snelste weg te zijn. Zeker niet in het Kralingse Bos, waar het de laatste dagen toch óók flink heeft geregend. Dan is er voor een busje van de politie ook geen redden aan: muurvast in de modder. Een takel wagen heeft met een lange sleepkabel het bus je weer op het droge getrokken. Foto M. Hartman Schiedam - Bij een overval op de OVS-bank op de hoek van de Groenelaan en de Leliestraat in Be Gor zen te Schiedam is gistermiddag één van de perso neelsleden korte tijd door de overvaller in gijzeling genomen. Nadat de gewapende man een geldbedrag overhandigd had gekregen, nam hij de vrouw mee naar buiten en liet haar aan de nauwelijks honderd meter verder gelegen Westerkade weer gaan. De overval, de derde binnen korte tyd in Schiedam, vond plaats omstreeks half vier en werd uitgevoerd door één man die volgens getuigen rond de 30 jaar moest zijn. Hij was gewapend met een vuistvuurwa pen en bedreigde daarmee de vrouw die met hem mee naar buiten moest lopen. Aan de Westerkade liet hij haar vrij en rende naar zijn vluchtauto. Vol gens een getuige 2ette een automobiliste die onraad rook, de achtervolging in. Niet veel later werd aan de Parkweg een 29-jarige Schiedammer aangehouden die ervan wordt verdacht de overval te hebben ge pleegd. Hij heeft nog niet bekend. Later zijn in een woning aan de Fabristraat nog een 29-jarige Schiedamse en een2l-jarige Schiedammer aangehouden. Zij werden later vrijgelaten omdat uit niets bleek dat zij met de overval te maken hadden. De woning werd wel doorzocht, waarbij een alarmpistool werd gevonden. Een getuige van de overval: „De overvaller heeft te gen één van de medewerksters gezegd dat ze te voor- schdn£noes%omerf omdat hij anders op de vrouw aan hewoket zóu schieten. Daarna heeft hij de mede- werkSt^njee,^^^bdt|n genomen waarbij hij zijn wapen droeg. Volgens mij heeft hij niet vgefgpff^^gekregen" Over een eventuele buit meldt politie niets. Rotterdam - De Jongerenpool Rotterdam Werkt, de uitvoerder van de Jeugdwerkgarantiewet voor werk loze jongeren, wil dolgraag aan de slag in de markt sector, Uitbreiding van het werkterrein zou, meent projectleider mevrouw T. Dijkstra, niet alleen meer banen kunnen opleveren. Ook de nu nogal eenzijdi ge oriëntatie- en beroepsmogelijkheden in de non profit sector (overheid en gesubsidieerde instellin gen) voor een steeds groter wordende groep jonge ren zouden aanzienlijk kunnen worden verbreed. De noodkreet ten aanzien van de acquisitie van ba nen is te vinden in het jaarverslag 1993 van de Jonge renpool Rotterdam Werkt, waar vorig jaar 834 jonge ren een 'garantiebaan' hebben vervuld. Inmiddels hebben 319 jongeren de pool weer verlaten. Ruimde helft heeft werk gevonden of gaat weer naar school. Tachtig deelnemers zijn ontslagen, óf wegens ge brek aan motivatie óf omdat zij zich niet aan de spel regels van de Jeugdwerkgarantiewet hielden. Naar de oorzaken van deze 'zorgelijke uitval' wordt een onderzoek ingesteld. Het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening (RBA) Rijnmond heeft tot nu toe geen toestemming willen geven voor een uitbreiding van de pool tot de markt sector of een experiment daarmee, omdat het in mei met een door de vakbanden en werkgeversorganisa ties gesteund plan wil komen. Het RBA Rijnmond en de gemeente Rotterdam kwamen onlangs over dit onderwerp in aanvaring met elkaar. Rotterdam kwam zonder overleg met een plan voor de markt sector ten behoeve van volwassen langdurig werklo zen, terwijl was afgesproken dat zulke initiatieven aan het RBA werden overgelaten. Het Rotterdamse plan is inmiddels weer ingetrokken. Van de 605 jongeren die in 1992 bij de pool aanklop ten (voor hun wettelijk recht op een inkomen uit ar beid) kregen er vorig jaar 531 mensen een dienstver band aangeboden. Het aantal garantiebanen steeg van 346 tot 549. Deze stijging is te gering gezien het aantal jongeren dat voor een garantiebaan in aan merking komt. De Jongerenpool streeft dit jaar voor al naar een kleinere uitval van jongeren plus ver meerdering van het aantal deelnemers dat een baan of passende scholing vindt Rotterdam - De politie van Rotterdam-Rijnmond heeft drie Brazilianen en een Nederlandse aange houden op verdenking van cocaïnesmokkel. De ar restaties werden verricht naar aanleiding van de vondst van dertien kilo cocaïne met een straatwaar de van ongeveer één miljoen gulden in een huurauto waarin de Brazilianen zaten. De politie en de douane waren op 1 april een onder zoek begonnen naar smokkel van een partij cocaine. De drugs zouden zijn verstopt aan boord van het Bra ziliaanse zeeschip 'Ana Luisa', dat in de Rotterdamse haven lag. De 35-jarige M.S., een van de drie Brazili aanse arrestanten, was opvarende V2n het schip. Hij wordt er van verdacht de partij cocaine m Brazilië in ontvangst te hebben genomen. Ziin twee landgenoten, de 36-jarige F.T. en de35-jari- ge C-.S., organiseerden volgens de politie de smok kel. Bij hun aanhouding hadden zij elk ongeveer 11.000 Amerikaanse dollars op zak. De vierde ver dachte is een 26-jange vrouw uit Amsterdam die de auto waarin de cocaïne werd gevonden had gehuurd. Schiedam - Met het samengaan van de basisscholen De Ouver ture en Groenoord heeft de gemeente Schiedam de door het mi nisterie van Onderwijs afgedwongen schaalvergroting in het basisonderwijs afgerond. Onder de naam De Troubadour gaat de school met ingang van het nieuwe schooljaar van start. De lessen vinden plaats in de bestaande gebouwen aan de Peter van Anrooylaan en het Bachplein. Onderwijs-ambtenaar Lex Tigges is blij dat de fusie-operatie in het openbaar onderwijs klaar is. „Door al die perikelen dreig je weieens te vergeten dat we met onderwijs bezig zijn. De formele regelgeving, de fmanciën en het personeelsbeleid hebben ontzet tend veel energie gekost. ïk prijs my gelukkig dat we de zaken goed hebben kunnen regelen en dat we ons nu weer met meer aan dacht met onze eigenlijke taak kunnen bezighouden." Met de gisteren door de gemeen teraad goedgekeurde fusie van De Ouverture en Groenoord mee gerekend zijn er in Schiedam zes openbare scholen gefuseerd. In West gingen de Goeman Borgesi- usschool en de Erasmusschool op in ae Annie M. G. Schmidtsehooi. Ook de scholen Harlekino en De Kameleon vormen sinds enige tijd een eenheid. In Schiedam moeten scholen me dio 1995 minimaal 187 leerlingen hebben. Na de fusies voldoet de stad nu reeds aan de norm. ..Het aantal leerlingen varieert nu tus sen de 200 en ruim 400 leerlingen. Verdere fusies zijn niet meer no dig. Op alle scholen groeit op dit moment het leerlingenaantal," zegt Lex Tigges. De door de geboortegolf van de laatste jaren veroorzaakte groei van het leerlingenaantal voor komt dat er ontslagen vallen in het Schiedamse onderwijs. In theorie daalt de werkgelegenheid licht als gevolg van de samenvoe gingen. In de praktijk is er echter een omgekeerde ontwikkeling zichtbaar. „We kunnen nog steeds mensen gebruiken," zegt Lex Tigges. „Met name bij de invallers is de situatie nijpend. Vanochtend wa ren er vijf zieke leerkrachten, maar vervangers waren met voor handen. Maar ook voor vaste functies is er werk. We zitten er zelfs aan te denken om samen met het bijzonder onderwijs een werfactie te gaan houden." De besturen van het bijzonder on derwijs in Schiedam zijn minder ver met de fusies. In het christe lijk onderwijs in Kethel moeten twee scholen fuseren. In de stad worden vier scholen betrokken bij fusies. Gezien het te kleine leerlingenaantal bij een deel van de zeven katholieke basisscholen ontkomt het bestuur van deze richting ook niet aan fusies. Vlaardingen In tegenstelling tot Schiedam staat het openbaar onderwijs in Vlaardingen pas aan het begin van de fusie-operatie. De scholen De Meidoorn en De Doorloper zijn inmiddels gefuseerd tot Het Prisma. Het plan voor het samen gaan van scholen in andere wij ken werd pas enkele weken gele den gepresenteerd. Ook in Maas sluis is er in het openbaar onder wijs pas één fusie afgerond. De Neil Armstrongschool is opge gaan in de Meester Blomscbool. De Prins Willem Alexanderschool en Panta Rhei voldoen niet aan de voor Maassluis geldende norm van 192 leerlingen per school. Nog niet bekend is hoe er in Maassluis invulling wordt gege ven aan de leerlingennorm. De meeste ingrijpende operaties staan in Maassluis op step oij het bijzonder onderwijs. Van de acht christelijke scholen blijven er in de toekomst vier over. Het aantal katholieke scholen (vier) wordt eveneens gehalveerd. Door Sander Sonnemans Schiedam - „Als ik een Rotterdammer vertel over deLange Ha ven, weet hij niet waar ik het over heb. Dat bevreemdt mijwant ik kijk vanuit mijn huiskamer recht in de geschiedenis van Schiedam. Ik heb er mijn hart aan verpand. Delfshaven kan er niet aan tippen." De 30-jarige Hans Moor woont pas twee jaar in de historische bin nenstad van Schiedam, maar is zodanig in de ban geraakt van zijn woonomgeving dat hij zich in de geschiedenis ervan is gaan verdiepen. Het karakteristieke pand aan de Lange Haven dat hij bewoont, heeft zijn grootste inte resse. Omdat het volgens hem een duidelijke relatie met het Schiedamse brandersverleden heeft, hoort het pand thuis in Ma durodam, waar een Schiedamse molen is afgewezen. „Door de geschiedenis van Schiedam te bestuderen begin ik steeds meer van de geest van de stad te begrijpen. Pand Zeeland, zo heet het, is een monument dat een stukje van het oude sociale le ven in Schiedam Iaat zien," wijst de neo-Schiedammer naar het ge bouw met de klokgevels. „Het is interessant om het in Maduro dam te zetten omdat het met de panden aan weerszijden na de Vlaardingen - De openbare ba- sischool De Beukenhof in Vlaar dingen krijgt een nieuwe naam. De school gaat De Klinker heten. De naamsverandering houdt nauw verband met de nieuwbouw van de school aan de Binnensin gel. Die wordt binnenkort in ge bruik genomen en dan wordt de plaats aan de Beukestraat verla ten. Het schoolteam en een aantal ou ders is al langere tijd minder ge lukkig met de naam Beukenhof, onder meer omdat er in Schiedam een crematorium is met de zelfde naam. Voor de naam Klinker is gekozen enerzijds omdat het ver wijst naar het alfabet en ander zijds omdat er op de school eer» carillon wordt aangebracht. Vlaardingen - Voor de opvang van 37 Somalische vluchtelingen in Vlaardingen zijn dringend vrr wilhgers nodig. Al het werk kwamen ook al vluchtelingen Joegoslavië) groeit Vlucht, genwerk Vlaardingen een bet i boven het hoofd De Somaliërs worden in de loop van juni in Vlaardingen verwacht. Ze komen uit een land waar moord, verkrachting en honger bekende verschijnselen zijn. Vé len raakten familieleden kwjt. De Somaliërs die naar Nederland komen, zagen ook hun vluchte lingenkamp m Somalië door brand vernield worden. Er worden vrijwilligers gezocht die zich twee dagen per week kunnen bezig houden met op vang. Maar ook mensen die twee uur per week aan hulp willen be steden zijn welkom Wie twee dagen tijd heeft, bege leidt de vluchtelingen op het maatschappelijke vlak. Dat is va riërend van hulp bij de inrichting van de toegewezen woning tot as sistentie bij de contacten met de huisarts. De Somaliërs krijgen meteen intensieve lessen m de Nederlandse taal. Wie twee tot vijf uurtjes per week tijd heeft voor hulp kan zich nut tig maken met by voorbeeld bege leiding bij sportactiviteiten of klusjes m huis. Informatie is ver krijgbaar de Vereniging Vluchte lingenwerk Vlaardingen, CaUen* burgstraat 15, telefoon 4346728. molens het belangrijkste indus triële complex in Schiedam uit de late achttiende eeuw is. Het geeft ook een goed beeld van de archi tectuur uit die tijd." Met de vaardigheid van een standwerker die zijn producten op gewiekste wijze aan de man tracht te brengen, somt Moor de redenen op die het stukje Lange Haven in het 'miniatuurwereldje' te Den Haag moeten doen belan den. Hij stelt in de brief aan de raadscommissie voor Algemene en Economische Zaken waarin hij zijn idee oppert, voor de drie naast elkaar gelegen panden Gel derland, Zeeland en Rilland teza men in het klein na te laten bouwen. „Dat complex," gaat Moor verder met zijn 'verkooppraatje', „vormt een eenheid waarin de gehele brandersgeschiedenis wordt sa mengevat door drie panden. In pand Gelderland was voorheen een pakhuis gevestigd, pand Zeeland was een pakhuis en mou terij en m pand Rilland was vroeger een branderij gevestigd. Bovendien zijn in het v-rleden subsidies toegekend aan het pand omdat het een monumentale waarde heeft voor Schiedam. Om rendement uit de subsidies te ha len lijkt het my een logische stap het pand nu ook voor promotione le doeleinden te gebruiken. Ik vind het een volwaardig alterna tiefvoor het molen-voorstel." Hans Moor is er inmiddels in elk geval wel persoonlijk van over tuigd dat het voormalige pakhuis toeristische waarde heeft. Regel matig houden wandelaars voor zijn woning stil om het gebouw geïnteresseerd in ogenschouw te nemen. Als zijn bui het toestaat spreekt hij ze aan en toont hen het interieur. „Maar," zegt hij la- enend," ze moeten natuurlijk niet m rijen voor de deur staan. Dan laai ik ze lekker buiten staan Hans Moor aan de Lange Haven voor de karakterische pakhuizen met klokgevels. 'Volgens mij is het goedkoper daar eun miniateur van te laten maken dan van een molen.' Foto Roet Dijkstra Schiedam - De 69-jarige Gerard Verhulsdonk heeft gisteravond m laatste gemeenteraadsverga ring bijgewoond. De WD-er en nbonmaker in ruste gaat ver- .uizen naar Nijmegen, de voor malige woonplaats van zijn vrouw. Piet Roosen van het CDA neemt de plaats van de nestor van de gemeenteraad in. „Grappen en grollen vormden zijn visitekaartje," sprak burge meester Reinier Scheeres na af loop van de vergadering. „Hij was op zijn best als hij tijdens de ver gaderingen anderen inter rumperen, humoris' alt de hoek kwam en verv. z sticht te. Maar het is boven i_ a enor me prestatie om dertig jaar ais volksvertegenwoordiger te func tioneren. Hij moest elke vier jaar weer het vertrouwen zien te win nen En dat is hem gelukt." Verhulsdonk was ook ambtenaar van de burgerlijke stand. Jaren geleden haalde hij in die functie de landelijke dagbladen door op de bodem van het inmiddels ge sloopte zwembad Groenoord een huwelijk te sluiten. Op de vraag van Scheeres of dat huwelijk lan ger stand heeft gehouden dan het zwembad, antwoordde Verhuls donk dat het huwelijk vermoede lijk verwaterd is, daarmee de la chers weer op zijn hand hebbend. Omdat volgens de burgervader bij Verhulsdonks afscheid een verrassing hoort, had Scheeres niet gekozen voor een fles alcoho lisch vocht uit Schiedam, omdat hij al die dranken wel kent. Ver hulsdonk die de burgemeesters Peek, Roelfsema, Lems en 'tus senpaus' Te Loo heeft meege maakt, kreeg een setje tinnen drinknapjes met bijbehorend dienblad en schenkflacon als af scheidscadeau. Zijn humorvolle betoog sloot de WD-er af met woorden in de richting van de nieuwe raadsoudste Piet Roosen. „Piet, het zal jou best lukken, want jij leest de stukken." Voor het laatst werd in de vergaderzaal van het stadskantoor om de kleurrijke politicus gebulderd van het lachen. Hans Moor: 'Ik ben steeds meer van de stad gaan begrij pen.' Foto Hoel Dijkstra Schiedam - Met een aantal vra gen heeft Jolie Hakkert (Groen Links) gisteravond m de gemeen teraad ontstemd gereageerd op de wijze waarop de Woningbouw Vereniging Schiedam (WBS) haar huurders heeft geïnformeerd over de geplande sloop aan de Laan van Bol'es. Ze noemt de plannen van de WBS onzalig en vraagt zich af wat het college nu nog kan ondernemen om het voornemen tegen te gaan. Het voornemen van de WBS heeft dus niet alleen stof doen opwaaien in Groenoord maar ook bij Groen- Links. „Er is een enorme aanslag ge pleegd op het incasseringsvermo gen van de bewoners," stelde Hakkert vast. ,.Het is frustrerend dat we voor de tweede maal wor den geconfronteerd met vergaan de plannen zonder dat we daar van op de hoogte zijn gesteld," dnelcte ze op de manoeuvre die onlangs m Schiedam-Zuid plaats vond. „Het zijn voldongen feiten waartegen mets gedaan kan wor den." Wethouder Adri ïteijnhout ver klaarde daarop dat de WBS vorig jaar wel gemeld heeft iets aan de Laan van Bol'es te willen doen en dat destijds werd gedacht aan woon differentiatie in de vorm van een torenllatje. .Vervolgens heeft de WBS ge zegd met de dienst Gemeente werken het een en ander te willen onderzoeken, maar inhoudelijk zijn dc plannen nouit concreet ge worden. Formeel heeft het college geen kennis genomen van de meuwbouwplannen. Ook niet van de sloop," aldus Reijnhout. Op 12 mei krijgt het college de plannen voor de face-lift van de Laan van Bol'es onder ogen en worden de zaken besproken. Op de vraag of het college een me ning heeft over de manier van handelen van de WBS naar de huuiders toe en hoe dat past bin nen de functie van sociale ver huurder, klonk geen duidelijk antwoord. Wel zei Reijnhout „het verstandig te vinden dat de ge meente zo vroeg mogelijk over dergelijke plannen wordt inge licht en er overleg plaatsvindt". Later voegde hy er aan toe dat de handelwijze van de woningbouw vereniging ..beter zou kunnen". Vlaardingen/Schiedam - Het door gaand verkeer loopt deze week overdag en 's nachts vertraging door werkzaamheden op Rijks weg 20, tussen het Kethelplein en Vlaardingen-Holy. De vertraging geldt voor het verkeer in beide richtingen. Ook op Rijksweg 12 tussen Gouda en Bleiswijk wordt hard aan de weg gewerkt, maar daar alleen Vlaardingen - Het politie-onder- zoek naar de ontploffing op 2 ja nuari in de kelders van de wonin gen aan de Robert Schumanring lijkt vastgelopen. Dc Vlaardingse politie heeft na bijna vier maan den onderzoek zelfs nog geen oor zaak van de explosie kunnen vin den. „Het is heel moeilijk," bevestigt de woordvoerster van de politie. Ook rapporten van het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk heb ben de recherche nog niet veel verder kunnen brengen. De explosie verwoestte indertijd bijna tien kelderboxen. Wonin gen werden ontzet en brand woedde op de begane grond. Aan nemers hebben de situatie inmid dels weer hersteld. Nog steeds wordt aan de moge lijkheid van brandstichting ge dacht. Maar daar wil de politie niets over kwijt, evenmin als het gaat om de kansen om de zaak ooit op te lossen. „Dat is toekomst kijken, daar valt nie's over te zeg gen," is het spaarzame commen taar. Schiedam - Een 27-jarige Schiedammer is gisternacht in de Blauwesteeg te Schiedam be dreigd met een injectienaald en een mes. Twee mannen hielden de Schiedammeraan en dwongen hem zo zijn jasje af te geven. De dieven gingen er vervolgens met het gehele jasje vandoor. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermiddag geen bromfietsers kunnen betrappen op het fietspad langs de Gustav Stresemannring in Vlaardingen- Holy. Daar werd gecontroleerd omdat buurtbewoners geklaagd hadden over het regelmatig te hard rijden van bromfietsers op het Fietspad. Het pad zou ook regelmatig door automobilisten worden gebruikt, was een andere klacht, Maar ook hier heeft de politie mets van ge merkt. Dat wil met zeggen dat de bewo ners ongelijk hebben, want de po litie neemt de klachten zo serieus dat er meerdere controles zullen komen. Vlaardingen - De Hengelaars- bond Vlaardingen e.o. heeft een plan voor de aanleg van visstei- gers langs de Vlaardingse Vaart zien stranden in het college van burgemeester en wethouders. Dat heeft het plan kort geleden afge wezen. Het was de bedoeling om 104 vis- steigers aan de oostzijde van de Vlaardingse Vaart aan te leggen. Daarmee zou zo ongeveer de hele rietkant van de vaart tussen de Holyweg en het Holy-Ziekenhuis van steigers zijn voorzien. Het college vindt dót te gortig. Het baseert zich daarbij ook op de adviezen die zijn gegeven door de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie. Die meldde de realise ring van de visplaatsen land schappelijk niet mooi te vinden. Vanuit die sportraad is nog voor gesteld minder steigers aan te leggen. Daarbij is het getal vijftig genoemd. Maar voor de henge- laarsbond was het 'alles of niets', meent een woordvoerder van de gemeente. Bovendien waren er twijfels of de sportvissers de hoge precario rechten konden betalen aan het Hoogheemraadschap Delfland. Schiedam - Een schuifladder vormde de buit bij een autokraak in de B^yledestraat. Gisteren werd aangifte gedaan. Dat gebeurde ook voor het open breken van auto's aan de Singel en de Horvathweg. Daar werden onder meer gereedschap, een ra dio, sleutels en een accu uit mee genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3