Pater weg 15 Popfestiva herrijst uit as De zenuwen gieren door je keel, maar straks is alles in orde en dan is 't over Echtpaar viert 65-jarig huwelijk in ziekenhuis Huurdersvereniging biedt zwartboek aan Communicatie Folder over klachten De Gorzen milieubewust Schildercursus in Oost Milieustation gesloten Abonnementen te koop Leren lopen bij Fortuna De Haven volop actief Schiedammers willen weer Plantage-festival op Koninginnedag Aantal inwoners iets gestegen Rotterdams Dagblad Dinsdag 27 april 1993 De politie reorganiseert. De korpsen gaan in een groter verband sa menwerken om beter boeven te kunnen vangen. Dat is mooi, dat is prachtig. Het betekent ook dat er jongere krachten in de top komen en die brengen hun eigen taaltje mee. Yuppie-taal raet snelle, veelal Engel se termen. Zo ook in Schiedam. Daar is deze week het jaarverslag van de politie over 1992 versche nen. En om u mee te laten genieten, geven we u hierbij wat van die woorden mee: bottom-up-benadering, managementafspraken, korpsbeleidsplan, streefdoelen, besluitvormingsdocumenten, af kaarten, beleidsbepalingsproces en ontwikkelingstraject. Inderdaad, smullen. Tenminste, als je niet met de politie hoeft te communiceren. Omgekeerd wil de politie dat wel met anderen. Daarom staat het jaarverslag 1992 in het teken van de 'contacten'. Te hopen valt dat de gewone agent andere taal spreekt dan de korps leiding schrijft, want anders ontstaan er geheid problemen met die communicatie. JAN BQQÏSTER Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden De Ömbudscommissie van Schiedam heeft een nieu we brochure uitgegeven die aangeeft voor welke klachten men bij de commissie terecht kan, hoe de spelregels zijn bij het indienen van een klacht en hoe de behandeling verloopt. De folder is op vrijwel alle gemeentelijke balies en informatiepunten verkrijg baar. Ook kan de informatie worden aangevraagd bij de secretaris van de Ömbudscommissie {4732111 Met een milieu-show in sporthal Zuid sluit de open bare basisschool De Gorzen donderdag het project af waarmee de leerlingen de afgelopen weken zijn be zig geweest. Het milieu-project begon met een schoonmaakactie op en rond het schoolterrein waarna een excursie bij het ONS en meerdere activiteiten in de school volg den. Op de school zelf wordt ook meegewerkt aan het verkrijgen van een beter milieu. De Schilleboer komt het GFT-afval ophalen en het oud papier en le ge glaswerk wordt elders in de wijk in de daarvoor bestemde containers gedeponeerd. De milieu-show, waarin leerkrachten, scholieren en ouders optredens verzorgen, begint om 18.30 uur. Westhaver>- plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 In Klubhuis Oost aan de Galileïstraat 86 wordt elke maandag- en donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur schilderles gegeven. Voor mensen die graag eens willen kijken wat ze allemaal met de penseel kun nen, zijn nog enkele plaatsen vrij op de cursus. Er wordt geschilderd met olieverf. Het benodigde mate riaal is in het clubhuis tegen redelijke prijzen te koop. Per zes lessen betaalt men ƒ27,50. Houders van een Rotterdam-pas krijgen dertig procent korting. Voor meer informatie: Klubhuis Oost, tel: 4735435. Schiedammers die in de verbouwing zitten moeten er rekening mee houden dat ze vrijdag 30 april en woensdag 5 mei hun puin en ander afval niet kwijt kunnen bij het milieustation van het ONS. Het nuts bedrijf is Koninginnedag en de Nationale Bevrij dingsdag gesloten. Vlaardingen Bij het Kolpabad wordt alles in het werk gesteld om het buitenbad zomerklaar te maken. Het grote bas sin is gereinigd, de speelweide ligt er keurig bij en de zandbak is voorzien van nieuw zand. Het buitenbad gaat zaterdag 1 mei open en sluit op zondag 29 au gustus. Tot en met vrijdag 7 mei is het mogelijk om in de voorverkoop voor ƒ39,75 een zwemabonnement voor het Kolpa- en Holybad aan te schaffen. Daarna kost de seizoenskaart voor de baden ƒ77,-. De abonne menten zijn alleen verkrijgbaar aan de kassa van beide zwembaden. Dé atletiekvereniging Fortuna start vrijdag 7 mei met een beginnerscursus loopscholing die is bedoeld voor mensen die geen of weinig ervaring hebben met de loopsport. De cursus bestaat uit tien wekelijkse bijeenkomsten die op het complex van Fortuna aan de Marathonweg worden gehouden. Onder leiding van ervaren trainers wordt aandacht besteed aan allerlei aspecten van de loopsport en worden oefeningen in de praktijk uitgevoerd. Deel name kost 25 gulden en is verder vrijblijvend. De cursisten wordt verzocht zich zo snel mogelijk op le geven bij Jan Wielaart (4740487). Ze verplichten zich niet na de loopscholing lid te worden van Fortuna. Tijdens de komende vakantie van de Vlaardingse ba sisscholen organiseert buurthuis De Haven legio ac tiviteiten voor de kinderen. Van vrijdag 30 april tot en met vrijdag 7 mei is er onder het motto 'Geluk heb je voor een gulden per dag' van alles te doen. De grote trekpleisters van de speelweek zijn de kin derbingo en playback-show van donderdag 6 mei (van 14.00 tot 1S.00 uur) en de knutselkermis die op vrijdag 7 mei van 14.00 tot 16.00 uur wordt gehouden. Voor één piek kan de jeugd zich onder meer uitleven in de luchtballonmolen, de wasco-tent en de stof- en draad-show. Schiedam dinsdag 27 april Orgelconcert. Grote Kerk. 20.15 uur. Vlaardingen diasdag27 april Lezing over milieuvriendelijk tuinieren, Lijndraaier, caanstraat 4.20.15 uur. Rnb van Reiin (pantomime). Stadsgehoorzaal. 20 15 uur. woensdag 28 april Klusseneursus. Coerke, P-fC Drossaartstraat 65.9.30 uur. Schooikorfbal, terreinen korfbalverenigingen Oranje Nassau (Westwijk.) en Spirit (Zuidwijk). 14.00U6.30 uur. Theater Sirkel (jeugdvoorstelling). Stadsgehoorzaal. 14.00 uw. Schiedam - Klachten van buurtbewoners maakten in 1979 een einde aan een succesvolle reeks popfestivals op Koninginne dag in de muziektent in de Plantage in Schiedam. Op de Bran dersfeesten werd een paarj aar geleden gepoogd het live-gebeu ren nieuwleven in te blazen, maar het bleef bij die ene keer. Ron Jaspers pakt nu de draad weer op. „De vergunningen zijn bin nen en de begroting is rond," zegt hij. „De komende jaren willen we op Koninginnedag weer een popfestival houden." Elshof van het organiserende Mu sical Events Foundation. „Op het terrein zal het leuk te horen zijn. Maar de omgeving moet zo wei nig mogelijk overlast hebben." De bekendste band in het pro gramma is ongetwijfeld de Schiedamse vrouwenband Jam- rax. De vier dames spelen al ja renlang in het Schiedamse en re- Tussen 12 en 20 uur spelen üen, merendeels beginnende, Schiedamse bands. De in het ver leden vaak moeizame relatie met het gemeentebestuur is verbe terd, getuige het feit dat cultuur wethouder Chris Zijdeveld de ac tiviteit officieel opent. „We heb ben beloofd het geluidsniveau be schaafd te houden," zegt Hugo gionale popcircuit. Hun eigenzin nige covers van nummers van de Rolling Stones, Billy Idol en The Beatles zijn af en toe op de VPRO- radio te horen. Enkele maanden geleden trokken ze de aandacht met een toernee langs gevange nissen. Jamrax speelt om kwart over zes waarna het programma wordt af gesloten door Bedrock. Deze groep speelt harde rock roll. Eerder op de dag treden onder meer de groepen Take Their Hor ses, Threnody en Nice Nasty voor het voetlicht. Ook twee pop bands van de Regionale Muziek school vertonen op het Koningin- nefeest hun kunsten. Verschillende sponsors hebben het festival mogelijk gemaakt. De geluidsinstallatie wordt beschik baar gesteld door Muzikanten voor Muzikanten, een nieuw re- petitiehonk in de Spaanse Polder. Voor eventuele tekorten staat de gemeente Schiedam garant tot een bedrag van negenduizend gulden. De bands zijn door Ron Jaspers geselecteerd na het beluisteren van een groot aantal toegestuurde cassettebandjes. Het meest opvallende kenmerk van de optredende groepen is dat ze geen van allen typische blues muziek spelen. Dit genre is mede als gevolg van de jarenlange mis sie-arbeid van Gorzenaar Rini van Willigen uiterst populair bij artiesten cn een deel van het pu bliek in Schiedam. Hans Hooger werf en Betty Prins: Hier moeten we ons meer aan de historie hOUden Foto Roel Dijkstra Door Nathalie Lans Schiedam - Na maanden van re petities en creatieve arbeid is het byna zover. Over twee weken brengt het Schiedams Collectief Historisch Amateur Theater (SCHAT) onder regie van Bernard Bredero weer een openluchtspek takel in de binnenstad van Schiedam. Het derde stuk dat het theatergezelschap brengt gaat over het leven van Fratjois Haver- schmidt alias Piet Paaltjens en heettWee. Veel van medewerkers aan dit stuk beginnen zenuwachtig te worden. Vooral kostuumontwerp ster Betty Prins en decorontwer per Hans Hoogerwerf hebben het tot de try-out nog even hard te verduren. Zij kunnen tijdens die laatste repetitie eigenlijk pas goed zien hoe hun inspanningen tot uiting komen in het stuk. „Tijdens de première van het eer ste stuk van SCHAT kreeg ik zo wat een appelflauwte. Je bent zo betrokken bij de groep. De zenu wen gieren werkelijk door je kgel. Het is wel zo dat, zodra de kos tuums vanuit mijn atelier naar de spelers gaan, ik een bepaalde af stand neem. Maar het is niet zo dat ik dan denk: dat was het. Aanvulling Een kostuum is een aanvulling op de acteur. De kleding maakt de rol compleet. Het moet ook lekker zitten. De spelers moeten zich goed kunnen bewegen en zich thuis voelen, niet het idee hebben dat zij voor gek lopen. Maar het blijft spannend. Wanneer ik op de tribune zit. kan ik eigenlijk pas zeggen of het resultaat geworden is wat ik in m'n hoofd had." Betty, die evenals Hans ook bij de vorige twee produkties 'n Bran dende Kwestie' en 't Spul van Joncker Franssen' meewerkte, heeft voordat zij de kostuums ontwierp veel onderzoek gedaan naar het leven van Franois van Haverschmidt. Dat de in Leeu warden geboren predikant aan de Lange Haven in Schiedam woon de en in zijn studententijd begon te schrijven onder pseudoniem Piet Paaltjens wist zij wel, maai' zij moest dieper spitten in zijn le ven om een volledig beeld te krij gen en door middel van de kle ding een goede sfeer te creëren. Preken „Niet iedereen kent hem. Ik ken de hem ook niet goed. Ik heb nu echt alles van hem gelezen. Het is zelfs zo erg dat zijn preken naast m'n bed liggen. Ik heb me in die man verdiept en ben wezenloos van'm geworden," Ook Hans Hoogerwerf heeft dat gevoel. „Het was een bijzonder ie mand. Hij ontkende voortdurend wie hij was en dat komt in het stuk ook goed tot uiting." Het bleef niet bij de geschiedenis van de in Schiedam wonende do minee. Betty sloeg er ook talloze boeken op na om de bijna vijftig kostuums zo goed mogelijk na te maken. „Er is vrij veel op het ge bied van mode, maar daar is lang niet alles bruikbaar van. De mo dellen uit de boeken zijn modieus en bizar. Je moet zoeken naar iets dat draagbaar is en door de perso nen die worden neergezet, gedra gen werd. Ik heb daarom veel schilderijen bekeken en ben bij voorbeeld bij de Stichting Fries Kostuum langs geweest." Bij die stichting kreeg de ont werpster Friese kappen mee. In een van de scènes zitten Friese vrouwen opgeprikt in 'de mooie kamer' van de dominee. De kle ding is tol in de details uitge werkt. Bctty heeft zelfs speciale instructies voor het opzetten van de kappen. Hans hoeft minder detaillistisch te werken, maar heeft wel met veel beperkingen te maken. In de eerste plaats is hij gebonden aan het 'vaste' decor. Hel decor dat voor het publiek steeds te zien zal zijn, is de driehoek Korenbeurs, huis van Haverschmidt en druk kerij Roelants. Flash-backs „Het decor is ergens in de 18de eeuw gemaakt en daar kan je niet omheen. Maar in het stuk zijn veel flash-backs die zich elders af spelen. Op hel centrale ponton voor dc brug over de Korte Ha ven, is de slaap/studeerkamer van Haverschmidt. Op de kaden wor den steeds andere decors opge bouwd. Bijvoorbeeld een café in Leiden, een schoolklas en een kerk. Maar ik ben beperkt. Bij de andere stukken was er meer vrij heid. meer ruimte voor grapjes of moderne dingen. Hier moet ik me aan de historie houden." Hans en Betty zijn evenals de spe lers al maanden bezig met de pro- duktie. Betty noemt het 'theater maken met de grote K van kunst'. Zij zijn er allebei van overtuigd dat het openluchtspel weer een succes wordt. „Je bent van tevoren zenuwach tig, de zenuwen gieren door je keel, maar straks zijn de spelers aangekleed, geschminkt, staat het decor, liggen de pontons, is de belichting er en speelt het orkest en dan is het over." De kaartverkoop voor de voor stellingen op 13,14,15 en 16 mei is begonnen. Per avond zijn er 700 zitplaatsen op de tribune in de Korte Haven. De voorstellin gen beginnen om 22,00 uur en de toegangsprijs bedraagt f10,- en f7,50 voor pashouders. De kaar ten zijn verkrijgbaar bij het VW en het Passagetheater. Gerard en Sjaan Knegt, hier met verplegend personeel, vierden hun 65-jarig huwelijk ingetogen Foto Roei Dijkstra Vlaardingen - Gerard en Sjaan Knegt hebben hun 65-jarig huwe lijk niet in een feestzaal maar op een ziekenzaal van het Holy-Zie- kenhuis gevierd. Omdat de vrou welijke helft van het jubilerende bruidspaar daar vertoeft, toog de 89-jarige heer des huizes naar het ziekenhuis om het heugelijke feit met zijn vrouw te vieren. „Mijn vrouw heeft haar hiel ge broken, is daar inmiddels aan ge opereerd, maar ligt alles bij elkaar al zo'n veertien maanden in Ho ly." legt Gerard, nog altijd vitaal, uit. „Ze wacht tot er een plek vrij komt in het Zonnenhuis om daar te revalideren." De feestelijkhe den, logischerwijs niet al te uit bundig gevierd, vonden dus plaats op het tijdelijke adres van Sjaan Knegt-Vrijland. De 87-jari- ge Vlaardingse, evenals haar man geboren en getogen in de harings- tad, kreeg daar zaterdag bezoek van enkele familieleden die haar kamer versierden en burgemees ter Stam. „Stam," zegt Gerard oprecht, „is een fijne vent. Geen klachten over zijn voorganger Van Lier, hoor. Hij kwam vijf jaar geleden toen we zestig jaar getrouwd wa ren, op visite en toen hadden we het ook heel gezellig met koffie en gebak." Hoek van Holland - Na het groot onderhoud van een aantal hoge flats van de woningbouwvereni ging Rotterdam aan Zee in Hoek van Holland is een zwartboek sa mengesteld waarin de zaken die mis gingen bij de verbetering van de woningen op een rijtje zijn ge zet. Daartoe is een huurdersver eniging opgericht die een enquê te heeft gehouden onder de bewo ners. Daaruit werd duidelijk dat een deel van de schade nog steeds niet is afgehandeld. Verder zijn veel bewoners ontevreden omdat hun woongenot veel ernstiger verstoord werd dan was aange kondigd. Men zat een week met een open voordeur, kon in die pe riode eigenlijk het huis niet uit en men heeft twee tot drie dagen geen gebruik kunnen maken van douche en toilet. Maar vooral het weghalen van de zelf aangebrach te voorzieningen met de daaraan verbonden kosten, leidde tot veel klachten. In het zwartboek meldt de huur dersvereniging dat er alsnog een vergoeding moet komen voor ver stoord woongenot, schade en on gemakken. Voorts wil men een fi nanciële oplossing zoeken voor verbeteringen en verfraaiingen die door de bewoners zijn aange bracht en die in verband met het groot onderhoud moesten worden weggenomen. De wet is daar overigens niet dui delijk over. Enerzijds wordt ge steld dat vastgebonden zaken aan de woning eigendom worden van de verhuurder, maar er is ook een wet die de huurder later het recht geeft tot wegbreken. Verder zijn er vragen over een ei gen aangekochte en gepiaalste keuken. Daarvoor zijn bij het groot onderhoud geen nieuwe keukenblokken geplaatst. Maar het is ook niet duidelijk wat er met die keukenblokken gebeurt als dc bewoners verhuizen. Wie betaalt dan levering en plaatsing van het standaardblok? De afsluiting van de trappenhui zen vormt ook een zwaar punt in het zwartboek. Bij de bewoners bestaat de wens om de trappen huizen af te sluiten. De woning bouwvereniging hing daar een prijskaartje aan van zes gulden per maand, dat is 5*10 gulden per maand per flat. Na de huurverho ging van 5,5 procent in 1992 vindt de huurdersvereniging dit bedrag veel tc hoog en men spreekt in dat verband al van 'Gouden deuren'. De huurdersvereniging heeft de nam 'Houdt Zicht' gekregen. Het zwartboek is inmiddels aangebo den aan het bestuur van de wo ningbouwvereniging 'Rotterdam aan Zee' en aan deelraadsvoorzit ter Willie Doorn-van der Houwen. De huurdersvereniging is vorig jaar opgericht omdat individueel overleg met de woningbouwver eniging niet tot een oplossing leidde. Initiatiefnemer en nu se cretaris van de vereniging is Mar tin Dekkers. Hij hing vorig jaar in de liften van de vier hoge flats briefjes op en dat leidde op 22 sep tember 1992 tot de beslissing een vereniging op te richten. „We richten ons in eerste instan tie op de 370 bewoners van de vier hoge flats, maar het is wel de be doeling dat we uitgroeien tot een algemene belangenvereniging voor alle bewoners van de huur huizen en beheerswoningen van de woningbouwvereniging 'Rot terdam aan Zee'. Want ook daar blijken wensen en klachten te be staan," aldus Dekkers. „Als vooraf goed overleg met de bewoners was gevoerd, dan had het allemaal anders en beter ge kund. Bovendien werd al die overlast op geen enkele manier gecompenseerd." Ook het feit dat de woningbouw vereniging zelf een Bewoners Overleg Commissie (BOC) in het leven heeft geroepen, is de nieu we huurdersvereniging in het verkeerde keelgat geschoten. Het bestuur van 'Rotterdam aan Zee' voldeed weliswaar aan de voor schriften, maar men: verzuimde de BOC te informéren over de wettelijke bepalingen cn ook was er geen sprake van een korte scholing. „De mensen van de overleggroep stonden op die ma nier helemaal onvoorbereid te genover hun taak," meent Dek ker. die zich overigens bepaald niet uil afzetten tegen de Bewo ners Overlegcommissie. Het bestuur van 'Houdt Zicht' is zelfs bereid om samen te werken en eventueel te fuseren met de BOC, wanneer dat maar ten goede komt aan de bewoners. Volgens 'Houdt Zicht' zijn de ser vicekosten in het algemeen veel te hoog. Aan service- en stookkos ten betalen de huurders bijna honderdvijftig gulden per maand. Veel huurders willen dan ook dat in de woningen warmtemeters worden geplaatst, zodat de stook kosten per woning kunnen wor den berekend en niet over de vier flats totaal. In het zwartboek worden nog veel andere zaken aan de orde gesteld ten aanzien van vluchtwegen, keuring van de liften en de wacht dienst van personeel van de wo ningbouwvereniging. Het gedrag van het bestuur van de sociale wo ningbouwvereniging behoort so cialer en democratischer te wor den, wordt eraan toegevoegd. Het 'Zwartboek' is op aanvraag verkrijgbaar bij de huurdersver eniging 'Houdt Zicht', Pres. J.V. Wierdsmastraat 762» 3X51 EW Hoek van Holland. Schiedam - Met de belangstel ling voor de nog altijd groeien de nieuwbouwwijk Spaland zou men waarschijnlijk anders verwachten, maar het aantal inwoners van Schiedam is ge durende de eerste twee maan den van dit jaar slechts mond jesmaat gestegen. Eind 1992 telde de Branders- stad 71.885 inwoners. Na de tellingen in februari waren dat er 71.983. Een stijging van 22 dus, waaronder slechts één vrouw. In elk geval nadert Schiedam de 72.000 inwoners. Het vrouwelijk geslacht blijft de boventoon voeren want in Schiedam wonen meer vrou wen (36.747), 1511 om precies te zijn, dan mannen (35.236).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1