Waterweg 13 Paintball-centrum sluit deuren Sportclubs willen velden anders indelen 'Robinia-bos is niet rendabel' Visbank in ere hersteld Nieuw verblijf in Blijdorp voor Amoerpanters open BS /AWÈSmëêÊË Bezwaren tegen Turks centrum 'niet-ontvankelijk' verklaard Vermaakscentrum verruilt Vlaardingen voor Zevenhuizen 'Ranshuijsen moet zijn mond houden' Arrestant ontsnapt Reageerbuis kan ook onvruchtbare man helpen Barendrechter Brüning in hoofdbestuur CNV Bevrijdingsfestival in hartje Rotterdam Getuigen schietpartij Infiltratie bij boeven loont Aanhouding na bankoverval Telefoon uit schuur gestolen Autokraken Toch renovatie van stadhuis I Rotterdams Dagblad Dinsdag 27 april 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 De Amoerpanters van Diergaarde BUJdorp hebben hurt nieuwe verblijf betrokken. Het is een klein stukje zo natuurlijk moge lijk gebied, compleet met bomen, een watertje en een rots partij, waarin de nachtverblijven verborgen liggen. Het hele verblijf is omgeven door een stalen net, dat de dieren van het publiek moet schelden zonder de Indruk te wekken dat ze in een kooi zitten. Twee grote glazen ruiten maken het mogelijk een goed zicht op de Amoerpanters te hebben.' Blijdorp heeft momenteel vijf amoerpanters, een mannetje en een vrouwtje met drie Inmiddels flink uit de kluiten gewas sen jongen. Het nieuwe verblijf is zaterdagmiddag tijdens de traditionele Vriendendag met jaarvergaderingen diner geopend door Lex Noordermeer, voorzitter van de Vereniging Vrienden van Blijdorp. De Vrienden' hebben drie ton voor het verblijf bijeen gebracht. De rest, een aanmerkelijk forser bedrag dan was begroot, is door Blijdorp zelf geïnvesteerd. Morgenmiddag gaat ook de tentoonstelling Mammoetland in de Rivierahal van Blijdorp open. Het landschap met dieren uit onze IJstijd zal tot eind van het Jaar te zien blijven, terwijl si multaan in het Museon in Den Haag een expositie over de ont wikkeling van flora en fauna vanaf de ijstijd tot nu is te zien. Foto Ronald Goud berg/Cor Vos Rotterdam - Een 21-jarige man, gisterochtend in Rotterdam-Zuid aangehouden op verdenking van woninginbraken, is er in de loop van de dag in ge slaagd politiebureau Groot-IJsselmonde te ontvluch ten. Hij wist enkele houten latjes langs de ramen van het arrestantenverblijf los te peuteren, naar buiten te klimmen.en via een bovenlicht in een kamer het politiebureau te verlaten. Sindsdien is hij spoorloos. Rotterdam - Ook voor mannen kan reageerbuisbe vruchting een uitkomst bieden. Dat concludeert Sjef van de Leur in zijn proefschrift 'Mannelijke fertili teit en in-vitro-fertilisatie', waarop hij.morgen .pro moveert aan de Erasmus' Universiteit Rotterdam. Tot nu toe wordt regaeerbuisbevruchting vooral in verband gebracht met de behandeling van onvrucht baarheid bij vrouwen. Bij veel paren ligt de oorzaak van de onvruchtbaarheid echter niet bij de vrouw, maar vormt de kwaliteit van het sperma het grote struikelblok. Voor mannelijke onvruchtbaarheid was tot op heden vaak geen adequate therapie moge lijk. Uit het onderzoek van Van de Leur blijkt dat in die gevallen de kans op bevruchting met behulp van de in-vitro-fertilisatiemethode tussen de dertig en zeventig procent ligt Na bevruchting van de eicellen in een kweekbakje en terugplaatsing van deze em bryo's in de baarmoeder van de vrouw werd twintig procent daadwerkelijk zwanger. Het bevruchtingspercentage bij mannelijke on vruchtbaarheid ligt wel lager dan bij paren die om een andere reden overgaan tot de reageerbuismetho de. Dan is de kans op bevruchting in het kweekbakje tachtig tot negentig. Barendrecht - De verbondsraad van het CNV heeft de in Barendrecht woonachtige Hans Brüning (35) gekozen tot hoofdbestuurder van deze vakcentrale. Hij volgt Peter Cammaert op, die tot burgemeester van Simpelveid is benoemd. Brüning is sinds 1986 algemeen secretaris van de CFO, de CNV-bond voor onder meer de ambtenaren en werknemers in de zorgsectoren. Voor die tijd werkte hij driejaar voor dezelfde bond als districtsbestuurder in Rotterdam, Rotterdam - Het derde bevrijdingsfestival in ons land wordt dit jaar in Rotterdam gehouden. Het is een muzikaal festival met als thema de bevrijding en de democratie. Dit jaar is het motto: 'Als je niet kiest, wordt er voor je gekozen'. Het festival is georgani seerd door World Productions en wordt op 5 mei op het Schouwburgplein gehouden van twee uur 's mid dags tot negen uur 's avonds. De presentatie is in handen van Henk Kooien. Rotterdam - De Rotterdamse politie zoekt getuigen van de schietpartij die zaterdagnacht voor Bar Chiq op de Aeibrechtskade plaatsvond. Daarbij vuurde een nog onbekende man met een riot-gun op de ra men en toegangsdeur van het pand, waarin zich op dat moment zo'n zeventig bezoekers en enkele per soneelsleden bevonden. Eén persoon raakte licht ge wond door rondvliegend glas. Volgens de politie is de schutter er na de schietpartij lopend vandoor gegaan. Via de Mathenesserbrug liep hij in de richting van Spangen. Hü had het wa pen toen nog in de hand. Het signalement van de verdachte luidt: een Marokkaan, tussen de 25 en 30 jaar, 1 meter 70 lang met kort, zwart haar. Hij was ge kleed in een zwarte, leren jas en een blauwe spijker broek. Wie meer inlichtingen over de schietpartij of de schutter heeft, kan zich melden bij politiebureau Marconiplein, telefoon (010) 4243525. De tip die leidt tot de aanhouding van de schutter wordt beloond met vijfduizend gulden. Den Haag - De afdeling bestuurs- geschillen van de Raad van State heeft beroepschriften van 29 om wonenden van het Turkse so ciaal-cultureel centrum annex koffieshop Erkam in Schiedam buiten behandeling gelaten. Dat blijkt uit gisteren bekend ge maakte uitspraken van de afde ling. In juridische termen heet het dat de bezwaarmakers 'met-ontvan kelijk' zijn verklaard. Zij hebben, staat in de uitspraken, niet bin nen de wettelijke termijn de ver eiste griffiekosten (150 gulden) betaald. Op 5 augustus vorig jaar verleen de de gemeente Schiedam ver gunning voor het sociaal-cultu reel centrum Erkam in de Cartesi- usstraat. De vergunning heeft een geldigheidsduur van één jaar. Om tien uur 's avonds moet het dicht. Bijna dertig omwonenden dienden bij de Raad van State een beroepschrift in en deden tegelij kertijd een verzoek om schorsing van de vergunning. Zij verzuim den echter de griffiekosten te be talen. Tegen de uitspraak, die zonder zitting is afgedaan, kun nen de bewoners verzet aanteke- Een woordvoerster van de ge meente Schiedam iiet weten dat één omwonende wel in beroep is ontvangen. De bezwaren waren onder meer gericht tegen geluids overlast. Het door deze bewoner ingediende verzoek om schorsing van de vergunning werd afgewe zen, aldu" de woordvoerster. Vlaardingen - Het paintball-centrum aan de Oosterstraat in Vlaardingen gaat weg. Het heeft nieuw onderdak gevonden, naar verluidt in Zevenhuizen, waar het zowel binnen- als bui tenactiviteiten zou kunnen ontplooien. In Vlaardingen had de gemeente al opdracht gegeven de activitei ten stop te zetten. Het college van burgemeester en wethouders had daarvoor de nodige procedures gestart. Er waren onder meer par keerproblemen. Volgens de gemeente opende het vermaakscentrum de deuren in strijd met het bestemmingsplan. Dat schrijft industriële doelein den voor. Namens het paintball- centrum is indertijd om een tijde lijke vrijstelling van het bestem mingsplan gevraagd, maar dat is door het college afgewezen. Daarna is, begin maart, het be drijf meegedeeld dat de deuren dicht moesten. Tegen dat besluit is een bezwaarschrift ingediend door het paintball-centrum, het enige overdekte in Nederland. De commissie voor de bezwaarschrif ten heeft zich daar vorige week over gebogen. Men wil nog niet zeggen wat de uitspraak is, maar aangenomen mag worden dat die negatief is voor het centrum. In ieder geval waren de verhuisplan nen al zover gevorderd dat de ad vocaat van de exploitanten van het paintball-centrum niet meer op de bijeenkomst van de com missie verscheen. Bij omwonenden was ondertus sen de indruk ontstaan dat in het centrum rechts extremistische groepen oefenden. Ook het raads lid Arnold van Wezel (Burger Be langen Vlaardingen) had die ge luiden gehoord en stelde er vra gen over in de raadscommissie Milieu, Volksgezondheid, Sport en Recreatie. Daarna kwam de zaak in het college aan de orde, want daar waren die geluiden ook binnengekomen, maar er bleken geen bewijzen voor te zijn. De po litie weet helemaal nergens van, aldus een woordvoerster. Intussen wordt er in het gebouw aan de Oosterstraat gesloopt. Naar verluidt moeten er op de eer ste verdieping, dat ook deels voor paintball-activiteiten werd ge bruikt, kantoren komen. Van het paintball-centrum is nie mand bereikbaar voor commen taar. De eigenaar van het pand, de Schiedamse ondernemer George Toth, zegt dat hem niet bekend is dat er momenteel activiteiten op de eerste verdieping worden ont plooid voor de realisering van kantoren. Hij zegt dat die wijzi gingen zonder zijn instemming ook niet kunnen plaatsvinden. Toth heeft plannen het gebouw (4.000 vierkante meter vloerop pervlak) een opknapbeurt te ge ven. „We moeten het weer vier kant maken en een likje verf ge ven," omschrijft hy het werk. „En dat doen we in eigen beheer." Schiedam - Leden van het Schiedamse 'ecoteam' hebben gistermiddag het startsein gege ven voor de aanplant van het Ro binia-bos dat de gemeente over ongeveer 25 jaar hardhout op moet leveren. Met schoppen en werkhandschoenen plantten ze in het gebiedje achter tennispark Kethelhaghe in de Woudhoek een aantal jonge en zeer magere boompjes. De komende dagen gaat op de anderhalve hectare grond de rest de grond in. Het ecoteam. ontstaan vanuit het Nederlands instituut voor Volks ontwikkelingen Natuurvrienden- werk (Nivon), bestaat uit ouderen die bewust een milieuvriendelijk huishouden willen voeren om zo doende een bijdrage te leveren aan het behoud van de aarde. Ze komen regelmatig bij elkaar om bepaalde thema's te bespreken en ervaringen met het verminderen van afval uit te wisselen. Het groepje natuurliefhebbers greep dan ook de gelegenheid met bei de handen aan om in Schiedam het begin van een bos(je) aan te planten. Robiniahout is immers een goed alternatief voor tropisch hardhout. Druppel „Eigenlijk," meent Pieter Bliek, hoofd van de afdeling Groenvoor ziening en Natuur van de ge meente Schiedam, ..is het een druppel op de gloeiende plaat. Rendabel is het niet. Met de aan plant van het robinia-bos willen we meer de gedachte op gang brengen dat ook op een andere manier bardhout verkregen kan worden en de lokale overheid te gen het gebruik van tropisch hardhout is. Verder is het een proef om te zien hoe de robinia het hier doet. Dit gebied was toch verwilderd dus hebben we er nu wat meer profijt van." Op het inmiddels geëgaliseerde terrein gaan in totaal 2.250 uit Hongarije geïmporteerde robini- a's en 600 vliegdennen de grond in. Aan de rand van het gebied wordt witte klaver en een krui denvegetatie ingezaaid. De naal- bomen worden geplant om afwis seling in het bos aan te brengen. De robinia's kunnen een lengte van 25 meter bereiken en leveren duurzaam hout dat onder meer wordt gebruikt voor damwanden en de vervaardiging van speeltoe stellen, (straat)meubilair, parket en kozijnen. Voor de aanplant van het bos beeft de gemeenteraad een bedrag van 200.000 gulden beschikbaar gesteld. De gemeenteraad hoopt dat ver der wordt gezocht naar alternatie ven \Toor tropisch hardhout om de verdere ondergang van het tro pisch regenwoud tegen te gaan. Momenteel worden voor be schoeiingen van singels en vij vers inheemse houtsoorten toege past en wordt straatmeubilair steeds vaker uitgevoerd in plastic dat kan worden hergebruikt. Ook in de woningbouw wordt in Schiedam al enkele jaren geen tropisch hardhout meer gebruikt. In overeenkomsten met aanne mers wordt mei bouwers van wo ningbouwprojecten overeengeko men dat de aan te brengen kozij nen, trappen, plinten en andere woningonderdelen van alterna tieve houtsoorten zijn gemaakt. Werklieden van het Vlaardingse aannemersbedrijf Van Zanten zetten de pilaar met uiterste preci sie weer op zijn plaats. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen - Het Vlaardingse monument De Visbank staat er sinds gisteren weer pico belio bij. Geruime tijd maakte het uit 1778 daterende pand een ietwat verval len indruk nadat een zeventienja rige jongen met een 'geleende' auto in februari een van de pila ren ramde. De ongeveer vierhon derd kilo wegende granieten zuil knakte daarbij en moest tijdelijk worden vervangen door een meta len stutcon structi e. Nu, ruim twee maanden later, is het karakteristieke bouwwerk waarin bloemenkoopman Guus Rodenburg zijn winkel heeft, weer in zijn oude staat terugge bracht. De pilaar is door het Rot terdamse marmerindustriebe- drijf Boom hersteld en door de Vlaardingse aannemer Van Zan ten met een heftruck weer op zijn sokkel geplaatst. Dat vergde gis terochtend het nodige precisie werk omdat de zuil zó gemon teerd moet worden dat het dak van de Visbank niet uit balans raakt en er later misschien gebre ken kunnen optreden. Nadat het zware karwei was ge klaard werd de steenmassa voor alle zekerheid vastgelijmd en werkten de werklieden de laatste scheurtjes in devoot van de hoek- pilaar weg. Guus Rodenburg kan zijn bloemetjes weer in stijl bui ten zetten. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft veel baat bij een infil trant in de criminele wereld, zo meldt het jaarverslag over 1992. De man, organisatorisch onderge-' bracht bij de Criminele Inlichtin gendienst (CID), is vol-continu speciaal ingezet in de strijd tegen de zwaardere, georganiseerde cri minaliteit. Dankzij de informatie die hij daar verzamelt, kon er, aldus het jaar verslag, aan ongeveer vijftien gro te zaken worden gewerkt. Dit heeft geleid tot de aanhouding van zo'n 25 verdachten, de inbe slagname van goederen met een waarde van 2,5 miljoen gulden, de •inbeslagname van verdovende middelen met een straatwaarde van twintig miljoen gulden, het afnemen van vijf vuurwapens, het voorkomen van diefstal van goederen met een waarde van een miljoen gulden en het voorkomen van tenminste twee gewapende overvallen, aldus het jaarverslag. Volgens een woordvoerster heeft de politie één medewerker die ac tief is in de criminele wereld. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft zondagmiddag in een Schiedams café een 36-jarige man uit Hoogvliet aangehouden op verdenking betrokken te zijn bij de bankoverval die vorige week werd gepleegd op de hoek van de Groenelaan/Leliestraat. De aan houding is in verband met het on derzoek enige tijd stilgehouden. De man had bij zijn aanhouding een geladen vuurwapen en traan gas bij zich. Hij is opgesloten en wordt verhoord. Schiedam - Uit een schuur aan de Boterstraat in Schiedam is eind vorige week een draagbare telefoon gestolen. Gisteren werd er aangifte van gedaan. Uit een bedrijf aan de Fortunaweg is een cassettedeck uit een loods meege- Vlaardingen/Schiedam - In Schiedam is in de Fokkerstraat uit een auto allerlei apparatuur meegenomen. In Vlaardingen is een zonnébriljgestolen uiteen au to aan dé Sneeuwbalstraat. Maassluis - De buitengevel van het Maassluise stadhuis krijgt toch een grootscheepse opknap beurt. De onderhoudswerkzaam heden waren aanvankelijk ge pland voor het jaar 1991, maar werden uitgesteld omdat de fi nanciële middelen toen niet be schikbaar waren. Met de renovatie is ruim één mil joen gulden gemoeid, In de meer jarenbegroting voor het jaar 1993 was al een bedrag van 616.000 gul den opgenomen. Na overleg met de commisssie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken en de com missie Financiën, willen B en W de gemeenteraad een aanvullend krediet van 587.800 gulden vra- Door Paul van den Bosch Vlaardingen - De overgrote meer derheid van de Vlaardingse veld- sportclubs heeft het rapport van de eigen bezuinigingscommissie gisteravond zwaar bekritiseerd. Dat gebeurde tijdens een verga dering van de veldsport-sectie van de sportraad. De afwijzing van de clubs, die in brieven aan het college van B en W is neerge legd. komt nauwelijks als een ver rassing. In de rapportage van de zeven commissieleden, die op één na uit de zelfde sectie afkomstig zijn, wordt een bezuiniging van slechts een ton gerealiseerd door het aantal buitensportclubs op drie plaatsen in de stad te concen treren. Alleen die 'clustering' kon de goedkeuring van de verzamel de clubbestuurders wegdragen. Zij willen de overleggroep echter vragen een nieuwe indeling over de drie verschillende terreinen (Ambachft Nieuwelant, Broek polder, Holy) te maken. Het colle ge van B en W, de opdrachtgever van de zeven, wordt dat deze week officieel gevraagd. De enkele alternatieven, die gis teravond werden aangedragen, worden daarbij bekeken. Dit bete kent in eonereto dat ook de situ atie van de clubs, waarvoor de huidige plannen geen gevolgen hebben, opnieuw zal worden be zien. Bovendien zal het college specifiek worden gevraagd naar de nabije toekomst van de Mara- thonweg, waar Fortuna. DVO'32 en CION dienen te verdwijnen. Het huidige concept van cluste ring oogste geen enkele bijval. Een aantal clubs nam het op voor VFC, dat als eerste club van de Sportlaan dient te verhuizen naar de Broekpolder. Vooral de betrok ken verenigingen (naast VFC vooral De Hollandiaan, WIK en Vlaardingen - Voorzitter Ruud van Putten van de bezuiningscom- missie veldsport heeft zich mateloos geërgerd aan uitlatingen van John Ranshuijsen. De wethouder van financiën liet twee weken ge leden publiekelijk weten dat de commissie slecht werk had afgele verd. Dit omdat de plannen het afgesproken bezumingsbedrag van 238.000 gulden slechts voor de helft haalt. „Ik heb tegen wethouder Van Ardenne gezegd dat Ranshuijsen zijn mond eens moet houden. Wat de wethouder vindt, interesseert mij geen bal!" aldus de beledigde Van Putten, wiens commissie was ge ïnstalleerd door het college van burgemeester en wethouders. Van Putten werd bijgevallen door Deltasport-voorzitter John de Lan ge. Deze zei dat het 'wel héél onfatsoenlijk' was dat 'de wethouder bij zijn eigen commissie de poten onder de stoel wegzaagt'. Maar het verbaasde de Deltasporter allerminst, zei hij. „Ik ben 't een en ander gewend van meneer Ranshuijsen." De Lange stapte vorig jaar de monstratief uit de overleggroep nadat Ranshuijsen kritische opmer kingen had gemaakt over de sponsoring bij Deltasport. De Lange: „Maar als ik nu nog zitting had in de commissie, zou ik me behoorlijk gebruikt voelen." Spirit) trokken fel van leer tegen de plannen. Woordvoerder Krijn van der Zwan van WC noemde ze 'hoogst onfatsoenlijk'. WIK was 'zwaar geschokt' en het bestuur van het in mindere mate betrok ken RKWIK meende bij monde van voorzitter Léon F. Vlug zelfs dat Vlaardingen 'op sociale ar moede' afstevent. Dit omdat de clubs volgens het gewraakte rapport geen aan spraak meer kunnen maken op de wijkgebondenheid. Vlug stel de zelf voor sportpark 't Nieu welant uit te breiden met clubs die een andere sport (handbal, korfbal) beoefenen. Van de drie voetbalvereningen aan de Marathonweg, die ook naar de Broekpolder moeten ver huizen, maakt Fortuna de minste bezwaren. Die dub wil de over stap onder voorwaarden best ma ken, liet voorzitter Theo de Vree weten. Fortuna VI ziet veel in een nauwe samenwerking met DVO'32 in de Broekpolder, maar die zaterdagvereniging is daar ab soluut niet voor te porren. Alleen HVO, KV Vlaardingen (korfbal) en hockeyclub PoUux onderschrijven min of meer het rapport. HVO en Pollux lieten zelfs weten niet afwijzend te staan tegen verhuizen oi' samen wonen met een andere vereni ging. „Want," meldde HVO'er Ron Verweel, „HVO is in haar ge schiedenis al vier keer verhuisd en Jleen maar groter geworden." Verweel verweet zijn collega-be stuurders te veel met kritiek te strooien en te weinig naar de wer kelijkheid te kijken. „De sectie buitensport heeft altijd aangedrongen op clustering van de clubs. De commissie heeft dat juist op haar verzoek getracht te bereiken. Dat raakt sommige clubs. Maar bezuinigingen doet nu eenmaal altijd p(jn. Maar als de clubs nu niet kiezen, doet de gemeente het voor hen. En dat wordt een bikkelharde sanering, die geen enkele club kan opbren gen." Hij steunde daarmee de onafhan kelijke commissievoorzitter Ruud van Putten, die tijdens de vergadering als gastspreker na dere uitleg gaf. Van Putten, die soms zwaar onder vuur lag, noem de het teleurstellend dat veel clubs wel kritiek leverden, maar geen eigen ideeën aandroegen. Hij waarschuwde de bestuurders dat de gemeenteraad de bezuini gingen van 238.000 gulden eigen handig zal doorvoeren als de clubs het onderling niet eens wor den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2