Waterweg 11 Elf Atochem onder de loep Dodenherdenking voor bloemisten geen topdag Bewoners Laan van Bol'es in actie tegen sioopplannen Stroomleverancier ONS even zonder spanning Werkgroep presenteert nota ouderenbeleid nd voor Zalmhaven per vrachtauto aangevoerd Claims Steendijkpolder zouden zijn verjaard Klopjacht op pauw Inbrekers rijden met auto bij juwelier binnen Dodelijk ongeval Onderzoeksteam moet rapport volgende maand al klaar hebben College: 'Wij informeerden ieder netjes' Echtpaar viert 65ste trouwdag Voorbijganger blust brandje Naaimachines gestolen Zakkenroller slaat slag Verdacht tafelzilver Bromfiets weg Auto's gestolen Rotterdams Dagblad Dinsdag 4 mei 1993 RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 I 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Met het storten van zand onder Stokkenbrug is een begin gemaakt met de laatste fase van de demping van de Zalmhaven. Tot vorige week Is 46.000 kubieke meter zand met lichters aan gevoerd, nadat eerst het verontreinigde slib uit de haven is gebaggerd. Nu kunnen de lichters de oude haven niet meer binnenvaren en wordt 133.000 kuub zand met vrachtwagens aange voerd. De vrachtwagens zuil en via de Maas bou- levaard naar de Stokkenbrug rijden, daar hun vracht lossen en vervolgens wegrijden over de Scheepstimmermanslaan naar de West- zeedijk.Demping van de Zalmhaven is noodza kelijk om met het oeverwerk van de nieuwe Erasmusbrugte kunnen beginnen. Op het ge dempte Zalmhaven-terreinzal onder meer een woontoren worden gebouwd voor bewoners van de flats aan het Willemsplein, die moet wij ken voor de toerit naar de nieuwe brug. Foto CorVos Maassluis - Het gros van de schadeclaims die voor malige bewoners van de Steendijkpolder, de groot ste gifwijk van Nederland, bij de gemeente Maas sluis hebben ingediend, zou zijn veijaard. Een groot aantal ex-SteendijkpoIderbewoners heeft eind vori ge week een brief ontvangen waarin de gemeente meldt dat zij op grond van de door haar advocaat vastgestelde verjaring geen schadevergoeding wil betaling voor de waardevermindering van de huizen. Van de ongeveer tweehonderd bewoners die inder tijd hun huis voor een prijs onder de marktwaarde moesten verkopen omdat er ernstige bodemveront reiniging was geconstateerd, komen er nu nog maar zo'n twintig voor een schadevergoeding in aanmer king. Voor de gemeente betekent dit dat zij in plaats vanemtode^iiMS^^nijpenen guldens waarschijn^ lijk.slpc^^^^^^ö^dnizenden guldens hoeft krijgen geen ver- goeding omdat He wijk wordt gesaneerd. In oktober vorig jaar zag het er nog naar uit dat de gemeente diepin de biddelzou moeten tasten om de voormalige bewoners schadeloos te stellen. De Hoge Raad bepaalde toen dat de gemeente aansprakelijk was voor de wa^Mevgtfnhjdering van de huizen. De ze uitspraak vbtgi^ha'een jarenlange juridische,^^#^* strijd tussen bewoners en gemeente. Pas onlangs r heeft gemeentelijk advocaat mr. Duijsens ontdekt dat de meeste bewoners hun schadeclaim niet vol gens de juiste procedure zouden hebben ingediend. „Eigenlijk tot onze eigen verrassing was dat de uit slag van een juridisch onderzoek, dat vooraf ging aan het bepalen hoeveel van de 180 tot 190 claims er voor honorering in aanmerking kwamen" zegt bur gemeester J. Sterkenburg van Maassluis. De burge meester zegt zich de teleurstelling van veel bewo ners te kunnen voorstellen, maar volgens haar is de gemeentelijk jurist niet over één nacht ijs gegaan. Over het feit dat de gemeente er nu financieel zeer voordelig uitspringt doet de burgemeester uiterst bescheiden. „Ach, prettig, dat woord wil ik niet ge bruiken, het is nu eenmaal zo dat een juridische uit spraak nu eens gunstig uitpakt voor de een en dan weer voor de ander." Welk bedrag de gemeente be spaart wil de burgemeester niet zeggen. „Maar een bedrag van 20 miljoen gulden aan claims is door ons nooit genoemd." Van bewonerszijde was vanmorgen niemand voor commentaar bereikbaar. Rotterdam - Agenten en medewerkers van de die renambulance hebben gisteravond in de buurt van de Zuiderparkweg een klopjacht uitgevoerd om een pauw te vangen. Het dier was ontsnapt uit een nabij gelegen kinderboerderij en hinderde het verkeer. Nadat hij was teruggebracht waagde de pauw op nieuw een ontsnappingspoging. Daarop is het dier gekortwiekt, Rotterdam - Zelfs een houten balk van tien centime ter dik was niet bestand tegen het brute geweld van dè inbrekers, die de juwelierszaak De Knecht aan de Havenstraat in Rotterdam als doelwit hadden uitge kozen. Met hun rode 'VW Golf ramden ze maandag ochtend de achterdeur van de winkel, waarna het een koud kunstje was om hun slag te slaan. „Ze heb bendie vernielde balk nog gebruikt om de vitrines te vernielen," zegt medewerker Bob van Wort. De inbrekers moeten vreselijk tekeer zijn gegaan, want twee buren belden in paniek de 06-11. „Sommi ge dachten dat het een explosie was, zoveel kabaal was het," zegt Van Wort De politie was tien minuten later ter plekke en had de inbrekers bijna te pakken. Die reden in op de politiewagen en wisten met de buitgemaakte juwelen te ontsnappen. Delft - Een 20-jarige Rotterdammer is gisteren na een val van de achtste etage van een in aanbouw zijn de flat in Delft om het leven gekomen. Het slachtof fer was op de etage aan het werk in opdracht van een Kottei dams schoonmaakbedrijf. Met een kruiwagen verzamelde hij het afval van de woningen en reed"dit naar een stortkoker aan de galerijkant. De man is tij dens zijn werkzaamheden achterover van de flat ge vallen. De galerij was over de hele lengte voorzien van een noodbalustrade. Alleen op hel stukje waar het slachtoffer viel, ontbrak dit Vlaardingen/Schiedam - De Vlaardingse wethouders drs. Kees van der Windt juicht het toe dat een onderzoeksteam gaat snuf felen bij bet bedrijf Elf Atoehem. Dit team zal bestaan uit verte genwoordigers van de Arbeidsinspectie, de DCMR Milieu dienst Rijnmond, de Dienst voor het Stoomwezen, de brand weer Rotterdam en werknemers van het chemische bedrijf Elf Atochem zelf. Elf Atochem veroorzaakte vorig jaar in juli, augustus en septem ber stankgoiven, die vooral Vlaar- dingen en Schiedam troffen. De wethouders van milieu vanVlaar- dingen, Schiedam en Maassluis verzochten de milieugedeputeer de van de provincie Zuid-Holland toen het bedrijf eens onder de loep te nemen Daar bestond ^.nvankelijk wat huiver voor. ook bij de DCMR. Maar uiteindelijk is toch besloten een onderzoeksteam te formeren. De milieudienst heeft beloofd de betrokken gemeenten van de vor deringen op de hoogte te houden. Van der Windt is blij dat er toch een onderzoek komt. „Daar is ook reden toe,"' verzekert hij. „Want er valt het nodige te bekijken bij Elf Atochem." Van der Windt weet dat er com municatiestoornissen zijn ge weest tijdens het blussen van de brand bij Elf Atochem tussen de Rotterdamse brandweer en die van enkele omliggende bedrij ven. „Dat zou ook moeten worden bekeken," aldus de wethouder. Dat gebeurt overigens niet, omdat justitie met dat aspect be zig is. Het openbaar ministerie heeft Elf Atochem voor de rechter gedaagd. Vlaardingen en de DCMR hadden hierom verzocht. Tijdens de eerste zitting over de ze zaak kwam naar voren dat bij het blussen zaken zouden zijn misgelopen. Het onderzoeksteam zal een ar- beids- en veiligheidsrapport over Elf Atochem maken. Daarom zit de Arbeidsinspectie, die kijkt naar de Arbo-wet (arbeidsomstan digheden), in het team. De aanbe velingen uit het rapport moeten worden overgenomen. Omdat er problemen zijn geweest met de stankgoiven is ditmaal de DCMR bij het werk betrokken, evenals de Dienst voor het Stoomwezen. Volgende maand moet het rap port klaar zijn. Schiedam - Verschillende delen van Schiedam hebben gisteren zonder stroom gezeten en kon den niets op de radio en televi sie ontvangen. Twee stroomsto ringen. één in de ochtenduren en één 's middags, lagen ten grondslag aan het ongerief. Ook het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS), de leverancier van de stroom, werd slachtoffer van de storing. De eerste stroomstoring werd veroorzaakt tijdens werkzaam heden aan het diepnool op de kruising van de Slimme Wate ring en dc Kerkweg in Spaland Daarbij werd een hoogspan ningskabel door een graafma chine geraakt. Het gevolg was dat in Schiedam-Noord van 10.55 tot 12.00 uur de stroom uit viel en in delen van Nieuwland en Oost de CAI het liet afweten, 's Middags moesten de glasfa briek aan de Buitenhavenweg en de bedrijven in het industrie gebied de 's-Graveiandsepolder het van 14.00 tot 15.00 uur zon der energie stellen. Door een hoogspanmngsstonng in het nieuwe schakelstation aan de Rotterdamse Franklinstraat viel daar de stroom uit. Ook het ONS bleef, zij het slechts enkele mi nuten, verstoken van elektrici teit Daar werd overgeschakeld op het noodstroomaggregaat. Door Peter de Lange Vlaardingen/Schiedam - Doden herdenking heeft bij de bloemis ten in de regio niet voor topdruk te gezorgd. Alleen de Vlaardinger Mar Poot, een vertrouwd adres voor organisaties van oud-verzet strijders, was gisteren en vanmor gen als elk jaar druk doende met het samenstellen van rouwtak- ken en -kransen. „Misschien loopt de verkoop iets terug omdat er minder geld te besteden is, maar veel merk ik er niet van," al dus de Vlaardingse bloemist. Voor veel collega's echter is de 4de mei allang geen topdag meer. „Nee. een merkbare omzetverho- ging heb ik niet. Ik verkoop rede lijk veel losse bossen en ik heb voor het CDA en D66 een rouwtoef opstaan. Vroeger was het toch anders, toen werden er meer bloemen gelegd," meldt Wim Poot, een andere tak van het Vlaardingse bloemistengeslacht, in zijn winkel aan de Reigerlaan. Wim Poot heeft de indruk dat de bloemenverkoop in de eerste week van mei al jaren daalt. Het aantal linten voor rouwkransen dat hij cp een speciale machine vervaardigt voor zijn collega's el ders in de stad is een perfecte graadmeter. Ook de Vlaardinger Guus Roden burg van bioemenpaviljoen De Visbank merkt aan zijn omzet dat de belangstelling voor Dodenher denking aan het verwateren is. Er zijn twee bestellingen voor een rouwkrans binnengekomen, dat is alles. Rodenburgs ervaring is dat vooral ouderen iets aan Do denherdenking doen. „Maar vaak mag het niet te veel kosten. Vijf tien jaar geleden verkocht je veel meer." In Schiedam en Maassluis klin ken dezelfde geluiden. Bloemen handel Rosa op de Hoogstraat in Schiedam had gisteren maar één krans op de bestellijst, de jaar lijkse bijdrage van de gemeente Schiedam voor de dodenherden king in de Plantage. Mevrouw C. Rietkerken van Rosa: „Wat ik daarnaast speciaal voor 4 mei ver koop weet ik niet precies, mensen zeggen maar zelden waar dat bos je bloemen voor is bestemd. Maar een verhoogde omzet? Absoluut Vlaardinger Mar Poot maakt al jaren de rouwkransen voor organisaties van oud-verzetstrijders. Hij lijkt de enige bloemist in de regio voor wie Dodenherdenking nog veel werk met zich meebrengt. Foto Roef Dijkstra niet. In Schiedam is het op 4 mei nooit overdreven met bloemen." Idem is het in het noordelijk stadsdeel, waar de eigenaar van bloemenhandel Papyrus in de Hof van Spaland zegt, niet meer te verkopen dan op andere dagen. Jan Stigter in Maassluis: „Vroeger leverde ik jaarlijks een rouwkrans aan de gemeente. Dat is over sinds de gemeente zijn kransen laat maker, door de plantsoenendienst. Verder zijn er wat particulieren die een boeketje kopen, soms met een rouwlintje. Graftakken verkoop ik bijna met. Veel mensen vinden het zonde. Het kost vijf tientjes en ze kijken er hooguit een kwartier naar." Dat hij de klandizie van de ge meente kwijt is deert Stigter hele maal niet: „Die is toch slecht van betalen. Ik moest altijd een half jaar op m'n geld wachten." Vlaardinger Mar Poot lijkt de eni ge bloemist in de omtrek voor wie Dodenherdmkmg veel werk met zich meebrengt. Hij maakt elk jaar een stuk of twaalf rouwkran sen voor onder meer Expogé, de stichting Geuzenverzet, de stich ting Vriendenkring Mauthausen en de LO/LKP, de landelijke orga nisatie van knokploegen in de Tweede Wereldoorlog. Hij erfde die vaste klantenkring van zijn vader. Alleen de vaste opdracht van de stichting Nationale Gedenkdagen is Poot kwijt. De krans, die veer tig jaar uit zijn winkel kwam, wordt nu vervaardigd door een andere Vlaardingse bloemist. „De organisatie vond het eerlijker de opdracht voortaan te laten roule ren." zegt Poot met lichte spijt. Naast kransen en takken ver koopt Mar Poot redelijk wat „een voudige boeketten, meest dood gewone witte chrysanten". Veel bloemisten wonen de Do denherdenking persoonlijk bij, soms uit eerbied voor de gevalle nen, maar vaak ook beroepshalve. Zoals Guus Rodenburg: „Ik ga al tijd kijken wat m'n collega's er van gebakken hebben. Is het niet op de avond zelf, dan de dag erop. Ik ben benieuwd of ze de krans goed hebben opgestoken. Je ziet het snel hoor, of het vakwerk is. Is dat niet het geval, dan liggen de bloemen al gauw te krimpen." Door Sander Sonnemans Schiedam - Bewoners en omwo nenden van de Laan van Bol'es in Schiedam zijn tot actie overge gaan om de voorgenomen sloop- en nieuwbouwplannen van de Woningbouwvereniging Schiedam. (WBS) te dwarsbomen. In de wijk zijn enkele honderden handtekeningen opgehaald die maandag 10 mei door het bewo nerscomité Groenoord-Zuid aan wethouder Adri Reijnhout wor den overhandigd. Niet alleen de huurders van de woningen achter en boven de winkels aan de Laan van Boles, die hun huis uit moeten voor de realisering van drie smalle toren flats en een centraal daartussen gelegen mini-winkelcentrum, protesteren. Ook de wijkbewo ners uit de flats op het Willem Landré- en het Bernard Zweers- plein hebben handtekeningen verzameld. Ze vrezen hun vrije uitzicht en privacy kwijt te raken en minder van het zonlicht te kunnen genieten. De handteke ningenlijst van de Willem Landrepiembewoners ik inmid dels bij het college van burge meester en wethouders gedepo neerd. „Alle bewoners van de 42 flatwo ningen hebben getekend tegen de nieuwbouwplannen," zegt B. P. Reijnders. „In een begelei dende brief aan B en W laten we weten alle wettelijke middelen aan te grijpen om ons tegen de plannen van de WBS te verzetten. Het is toch te zot dat ze een mooie, gezellige wijk helemaal vol willen bouwen. Er zijn zat alternatieven te bedenken." meent de bewoner van het Willem Landréplein. „Het braakliggende terrein naast het arbeidsbureau of het weiland tegenover het voormalige zwem bad Groe noord dat vroeger in de wintermaanden als ijsbaan werd gebruikt, bijvoorbeeld. We heb ben het college in elk geval ver zocht de nog door de BWS aan te vragen bouwvergunning niet af te geven. De brief wordt zo snel mo gelijk in de raadscommissie be sproken." Amper waardering De bewoners van de Willem Pijper-, Johan Wagenaar-, Ob- recht-, Valerius- en Diepenbrock- straat vinden het ongepast dat ze nog altijd niet door de WBS op de hoogte zijn gebracht van de plan nen. De wijze waarop de WBS in formatie verstrekt, kent in het zuidelijke deel van Groenoord amper waardering. Ook J. van Nierop. voorzitter van het bewo nerscomité, heeft er nauwelijks een goed woord voor over. „De winkeliers en direct betrok ken bewoners hebben al een in formatieavond bij kunnen wo nen, maar de overige wijkbewo ners hebben alleen maar wat uit de krant vernomen," legt hij uit. „Ze zouden een uitnodiging krij gen voor een informatie-avond. Die is er tot op heden nog niet ge weest. Ze zijn bij de WBS zo link als een looien deur door de ver schillende bewonersgroepen in fasen in te lichten. Zodoende kan men elkaar met op bepaalde ge dachten brengen. Als er een infor matie-avond komt, komen we al leen als werkelijk iedereen tege lijk welkom is." Volgens Pieter van der Hulle, hoofd technische dienst van de WBS. komt er voorlopig geen in formatiebijeenkomst. Daarente gen krijgen alle betrokkenen bin nen afzienbare tijd een boekje m de bus met alle inlichtingen over het geplande nieuwbouwproject. Van der Hulle: „Dat doen we omdat het onmogelijk is heel Groenoord-Zuid uit te nodigen "Uit het boekje kan men verne men wat we willen. Het zijn plan nen. en dat wil ik nogmaals bena drukken. die bij ons leven. Als al les en iedereen tegen die plannen is, moeten we ons herbezinnen. Maar hoe dan ook. er gaat iets ge beuren. Is het met volgens de hui dige planvorming, dan is het wel in een andere vorm. We gaan iets doen met de winkels en daarach ter gelegen woningen. Investerin gen daarin zouden zonde zijn." Maassluis - Wethouder Timmermans heeft gistermiddag in het stadhuis van Maassluis de concept-nota 'lokaal ouderenbeleid' over handigd gekregen. De ouderennota werd gepresenteerd door J. A. P. van Overbeek van de sector welzijn en tevens voorzitter van de werk groep die de nota heeft samengesteld. De concept-nota is tot stand gekomen in een samenwerkingsverband tussen de gemeente en de verschillende instellingen die zich in Maassluis bezighouden met het ouderenwerk. Vanuit de werkgroep die de nota heeft voorbereid, zijn vier zoge noemde clusters gevormd. Die hebben de onderwerpen arbeid, alge mene beeldvorming, huisvesting en zorg en arbeid in relatie tot ou deren uitvoerig behandeld. Aan de hand van de bevindingen die uit de clusters zijn voortgekomen, is de nota samengesteld. De concept nota sluit aan bij de thema's waar ook in het kader van het Europees Jaar van de Ouderen en de Solidariteit tussen Generaties 1993 de aandacht op wordt gevestigd. Nadat de concept-nota 'lokaal ouderenbeleid' in het college van bur gemeester en wethouders is behandeld, wordt het concept twee we ken ter inzage gelegd. Tijdens die twee weken heeft de Maassluise bevolking de gelegenheid op de nota te reageren. Na afloop van in spraaktermijn wordt de nota in de diverse raadscommissies bespro ken en vervolgens ter vaststelling aangeboden aan de gemeente- Vlaardingen - Het college van B en W van Vlaardingen vindt dat alle betrokkenen keurig zijn geïn formeerd over het besluit om de plannen te schrappen voor de aanleg van de toeristische route Van 't Hof naar *t Hoofd. Het col lege antwoordt dit op schriftelijke vragen van het VYD-raadslid Henk Royers. Die had signalen ontvangen dat het daaraan zou hebben gescho: I. Burgemeester en wethouders zeggen zich van geen kwaad be wust te zijn op dit punt Gemeld wordt dat ook de provincie is ge ïnformeerd. Die had subsidies ge- schikbaar gesteld voor het werk. Van de route wordt alleen nog de omgeving van de Prinses Juliana- brug opgeknapt. Dat gebeurt met de aanleg van een nieuwe iiets- verbindmg. Maassluis - Volgens de kalender moesten zij nog een paar dagen wachten, maar de heer en mevrouw Hartendorp-Castelijns gaven er de voorkeur aan hun 65ste trouwdag gisteren al te vie ren. Het Maassluise echtpaar, dat op 9 mei 1928 in Rotterdam in het huwelijk trad, ontving gisteren in hun woning in verzorgingscen trum De Vloot de gelukwensen van onder anderen burgemeester Jannie Sterkenburg-Versluis. Het bruidspaar, dat al jaren in de Eer ste Stad aan de Waterweg woont, is van respectabele leeftijd. De bruidegom is inmiddels 90 jaar, de bruid 85. Vlaardingen - Een 22-jarigeVlaar dinger heeft gisteravond rond ne gen uur een keukenbrandje ge blust in een woning aan de Serin genstraat in Vlaardingen. Hij pas seerde de woning, zag er rook uit komen en maakte de bewoner wakker. Die lag te slapen op een bank. De 22-jarige man besloot vervolgens ook maar de brand in de frituurpan te blussen. Vlaardingen - Van een woning aan de Van HogendorpJaan te Vlaardingen is gistermorgen een ruit ingeslagen. Vervolgens zijn er drie naaimachines gestolen. Schiedam - In een supermarkt in het Hof van Spaland is gistermid dag een zakkenroller actief ge weest. Een 59-jarige vrouw raakte tijdens het doen van boodschap pen haar portemonnee kwijt en datzelfde overkwam later ook een andere vrouw. De zakkenroller wist kennelijk niet van ophouden want hij sloeg nadien voor de der de maal toe. Ook in een supermarkt aan de 's- Gravelandseweg werd een porte monnee gerold. Een 34-jarige Sciuedamse kwam tot de ontdek king dat ze was bestolen toen ze bij de kassa haar boodschappen wilde afrekenen. Schiedam - Twee mannen van 31 en 32 jaar en een 27-jarige vrouw, allen afkomstig uit Schiedam, zijn gisteravond door de politie meegenomen naar het bureau. Ze werden omstreeks 22.00 uur aan gehouden op de Rotterdamsedijk. In hun auto werd een partij tafel zilver aangetroffen. Omdat ze geen verklaring konden afleggen over de herkomst van de goede ren moesten ze mee naar het Bij dorpplein voor nader onderzoek. Schiesdam - Een bewoner van de Berken laan moet het sinds zon dagnacht zonder zijn brommer stellen. De gemotoriseerde twee- wielcr werd uit zijn schuur gesto len. Ook in een bedrijf aan de Ca- landstraat werd ingebroken. Daarbij werden diverse goederen, waaronder een rekenmachine en pen jAirtemonnee ontvreemd. Schiedam - Aan de Ovcrschiesse- weg is vermoedelijk maandag ochtend vroeg een witte Volkswa gen-bestelbus met het kenteken VD-28-PX gestolen. Op het Schu- bertplein verdween een Opel met het kenteken RV-61-DD.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1