Waterweg 15 Gemeentepolitie toont historie van 180 jaar 'Hasj? Ik vind een sigaret al smerig9 Parfumfanaat Aloys Scholten verzamelt zonder dollartekens - f&K P W Nog geen sponsors voor buurtfeest Expositie geeft een boeiend beeld van Vlaardingens politiekorps Jij gaat zondag toch ook in 't nieuw naar je moeder?! Scoutinggroep jubileert Trefpunt voor bewoners van Delflandseweg De Erker zoekt mensen voor achter de bar Buurthuis viert jubileum Hulpverlening voor migrantenvrouwen Molen houdt open huis Verzamelaars 129.D0 98.00 59,30 59." 98,c New fashion 59 19.90 59.50 BBggaaaa pp NAUTIR WATERSPORT Rotterdams Dagblad Donderdag 6 mei 1993 Schiedam De scoutinggroep Sint Franciscus houdt zaterdag 15 mei een receptie voor leden, oud-leden en andere be trokkenen. De groep werd in 1933 in het pand aan de Lange Haven 11 opgericht en viert die dag het GO-ja- rig jubileum. Nog altijd wordt het onderkomen aan de haven gebruikt als troephuis en daarom is beslo ten daar ook de receptie, van 13.30 tot 15.30 uur. te la ten plaatsvinden. De St. Franeiseusgroep roept belangstellenden op zich bijtijds aan te melden zodat de feestelijke bij eenkomst in goede banen kunnen worden geleid. Voor aanmeldingen of informatie kan men bellen met H. Gunneweg (4270607) of P. Ars (4269159). De Bewonersvereniging Delflandseweg gaat binnen kort gebruik maken van een trefpunt voor de wijkbe woners. Sinds 1 maart huurt de bewonersvereniging een woning tussen de flats aan de Delflandseweg. Die woning is inmiddels omgebouwd tot buurtge- bouw. Dat onderkomen gaat niet alleen dienst doen als ver gaderruimte maar wordt ook gebruikt voor het uitle nen van boeken, het geven van voorlichting vanuit het Kruiswerk, koffie-inloopoehtendcn en het hou den van de Open Tafel, waarbij bewoners voor een la ge prijs een maaltijd kunnen nuttigen. Het pronkstuk van de bewonersvereniging wordt donderdagmiddag 13 mei om 15.00 uur officieel ge opend door de wethouders Bart de Leede (Welzijns voorzieningen en Ouderenwerk) en Adri Reijnhout (Wonen, Wijk- en Buurtbeheer). Vrijdag 14 mei wordt in het trefpunt van 10.00 tot 17.00 uur open huis ge houden voor de buurtbewoners. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardirtgen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 ïr. wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennes- straat zit men dringend verlegen om mensen die bar dienst willen draaien. Geïnteresseerden kunnen zelf bepalen of ze in de ochtend, middag of avond willen helpen. Het streven is dat iedere medewerker één of twee bardiensten per week doet. Overigens kan De Erker ook vrijwilligers gebruiken die bij verschillende activiteiten willen assisteren. Ervaring is niet vereist. Informatie bij het wijkcen trum (0104267767). Vragen naar Theo Kemna. Viaardingen De toekomst van buurthuis Dc Haven is nog onzeker maar dat het 40'jarig jubileum wordt gevierd, staat als'eempaal bovenwater. Dat gebeurt op vrijdag 28 en zaterdag 29 mei. Hoe de feestdagen er uit komen te zien, wordt grotendeels geheim gehouden maar enkele programmaonderdelen wil de organisatie wel prijsgeven. Op vrijdag 28 mei is er vanaf 19.30 uur een feestelijke avond- voor- vrijwilligers, oud-medewerkers, cen trumbewoners én andere belangstellenden. Diezelf de avond wordt de.tentoonstelling waarin de ge: schiedenis van het buurthuis in beeld wordt ge bracht, geopend. De volgende dag is er op het Weeshuisplein vanaf 11.00 uur van alles te doen voor de kinderen. Ze krij gen een brunch-show, een clownsoptreden en aller lei activiteiten voorgeschoteld. In het stadhuis van Maassluis wordt maandag 10 mei een studiemiddag gehouden over hulpverlening voor migrantenvrouwen. De bedoeling is dat politici, ambtenaren en mensen uit de hulpverleningssector komen luisteren en dicussiéren over de problema tiek waar de allochtone vrouwen vaak mee te kam pen hebben. Die hebben volgens de Stichting Sa menlevingsopbouw Maassluis (SSM) veelal speci fieke problemen als eenzaamheid, heimwee, aanpas sing en weten amper wat de Nederlandse hulpverle ning hen kan bieden. De regionale studiemiddag wordt georganiseerd door de GGD Nieuwe Waterweg Noord, Noodopvang- eentrum Vlaardingen, de SSM en do Vlaardingse stichting Coerke. Het doel van de middag is het in formeren van de hulpverlening over de problemen van do migrantenvrouwen zodat de instellingen hierop hun beleid kunnen afstemmen. Alle geïnteresseerde instellingen zijn welkom maar moeten wel 25 gulden entree betalen. De middag be gint om 13.00 uur. In verband met de Nationale Molendag die samen valt met de Nationale Fietsdag, is molen De Hoop za terdag van 10.00 tot 17.00 uur vrij te bezichtigen. Naast het interieur en de werking van de molen kan ook een expositie worden bekeken. De molenaars hebben voor deze bijzondere dag in sa menwerking met het Gemeentemuseum een foto tentoonstelling samengesteld. De foto's tonen De Hoop van binnen en van buiten en de omgeving van de molen. Agenda Schiedam donderdag 6 mei Concert Harpe Da\ ids. Huize Spaland. 19 30 uur Jamsessie. Podium, 2100 uur vrijdag 7 mei The hand that rocks the cradle (film) Filmhub 2130 uur Volksdansen, dienstencentrum Dl- 4 Molens. 10 30 uur Bridgen dienstencentrum De4Molens>. 13 Ou uur Vollemaansfeest. Podium, 20 00 uur Jubileumconcert Groenoord koor. Dorpskerk Kethel. 20 00 uur Vlaardingen donderdagö mei Johnny Stecchino (film), Stadsgehoorzaal -0 30 uur vrijdag", mei u i, Theatergroep Schmieren met Weekend. Stadsgehoorzaal. 19 30 Maassluis donderdag 6 mei Bndge. Koningshof. 19 45 uur Pauls Jazzcafé, theater de Schuurkerk20 30 uur Door Ben van Haren vitrine in de hal van het politiebu reau aan de Delftseveerweg als onderdeel van de tentoonstelling die een beeld geeft van het 180-ja- rig bestaan van het volgend jaar officieel op te heffen gemeente- Vlaardingen - In 1849 trokken drie agenten van de Vlaardingse gemeentepolitie de stoute schoe nen aan en schreven een brief aart burgemeester en wethouders, waarin ze om uniformen vroegen. 'Met de schamele bur gerkleding waar in we ons werk in de stad doen, ma ken we weinig indruk op de bevolking,' voerden de agenten aan. Het duurde twee jaar. maar in 1851 kregen de agen ten toch eindelijk uniforme kle ding. De met kroontjespen in zwarte inkt geschreven brief ligt in een lijk politiekorps. Het regionale politiekorps voor Rotterdam- Rijnmond wordt inmiddels al ge vormd, maar krijgt formeel pas in 1994 gestalte. Er is behalve het verzoekschrift van de agenten meer van historische waarde te zien. Zoals bijvoorbeeld oude boeien, sabels en kneveltouwen en de oudste, overgebleven Vlaar dingse poütiehelm naast een ver zameling emblemen en hoofd deksels van andere Nederlandse gemeentekorp sen. Ook zijn een oude vlag en offi ciële papieren uitgestald en staat er een eta lagepop als mo derne ME'er aan gekleed. Foto's tonen de ontwikkeling van de huisvesting van het korps. Van onder de trap pen van het stadhuis, via een na oorlogse uitbreiding aan de Markt, de eerste nieuwbouw aan de Delftseveerweg en een aantal wijkbureaus tot het pas weer op nieuw uitgebreide, nog geen vijf jaar oude bureau langs de Vaart. Maar ook komen we plaatjes te gen van dienders met een nieuwe dienstfiets of poserend'op de trap pen van het stadhuis, evenals van de speciaal aangetrokken chauf feur J. van de Akker naast de eer ste politie-auto van 1932, Fransenjacht De tentoonstelling is samenge steld door Leon Buinsters, de voormalige wijkagent met veel gevoel voor historie, die ook een publicatie voorbereidt over de 180 jaar gemeentepolitie in Vlaardin gen. Over het ontstaan van hel plaatselijke korps schrijft hij in het recente korpsblad. De verjaging van de Fransen door Russische en Pruisische legers, na de beslissende nederlaag van Napoleon, bracht de Oranjes in 1813 terug aan het bewind met steun van het driemanschap Van Hogendorp, Van der Duyn van Maasdam en Van Limburg Sti- rum, die direct maatregelen na men om achtergebleven, rond zwervende en plunderende Fran se militairen te kunnen aanhou den en berechten, Overal werden commissarissen van politie aan gesteld. Op de dag dat erfprins Willem Frederik (later bekend als Willem i) bij Seheveningen voet aan wal zette (30 november 1813), werd L. P. de Couilleboeuf tot commissaris voor Vlaardingen en Maassluis benoemd. Burgemeester Van Linden van den Heuvell ergerde zich hier ma teloos aan omdat De Couilleboeuf (letterlijk uit het Frans vertaald 'koeiekloot') al in de Franse tijd in Vlaardingen hoord van de Staats politie was geweest Het is nooit goed gekomen tussen die twee. Pesterijen en tegenwer king over en weer gingen door tot in 1816 de commissaris, op ver zoek van zijn echtgenote, ontslag nam. De agenten Pieter Lega. Corneiis van Zwieten en Paulus Straver bleven (voorlopig in bur gerkleding) hun werk doen. Op de tentoonstelling, tot en met 27 mei te zien in de hal van het po litiebureau, wordt ook dc procla matie'getoond waarmee Koning Willem in 1813 het Vlaardingse volk tot verdrijving van dc Fran sen opriep en van zijn verdere voornemens op de hoogte bracht De spullen zijn van het Stadsar chief. het Streekmuseum Jan An derson en andere musea geleend Door Nathalie Lans Schiedam - Wanneer je bij Aloys Scholten de huiskamer binnen stapt lijkt het even alsof je je in een luxe parfumerie ergens in Parijs bevindt. Maar de verzame laar blijft gewoon Nederlands spreken en vertelt dat hij zo'n 1000 miniaturen en 1500 grote fla cons, gevuld met parfum, in zijn bezit heeft. De vitrinekasten die bijna alle wanden van de kamer beslaan maakte hij zelf. Het is on voorstelbaar dat iemand die tien jaar verzamelt zoveel moois bij elkaar heeft weten te vinden. Terwijl we naar een draaiende vi trinekast kijken en de flessen in de stofvrije kasten staan te glim men, vertelt Aloys Schoiten hoe hij erop kwam de flesjes, die voor namelijk gevuld zijn met geurtjes voor vrouwen, te gaan verzame len. „Ik kocht een klein vitrinekast}e. Ik vond het een mooi kastje, maar eigenlijk wist ik niet wat ik ermee moest Toen bedacht ik dat het leuk zou zijn er een paar mmia- tuurparfumflesjes in te zetten. Dat deed ik en het stond mooi. Mijn vrouw zei: 'Joh, waarom ga je geen grote flessen verzamelen? Ik besloot dat inderdaad te doen. Ik Vind het design van de flessen mooi en ook de bijbehorende re clames. Ik begon dus flacons te verzamelen. Achteraf tot grote spijt van m'n vrouw, want zoals je ziet kwam het hele huis vol te staan." De verzameling is nog lang niet compleet en zal dat. volgens de parfumfanaat, nooit worden ook. In Nederland alleen komen er per jaar al honderd nieuwe geuren uit. Bovendien is het moeilijk om aan oude flessen te komen. Er worden zeer hoge prijzen ge vraagd voor exclusieve of oude flessen. „Mijn verzameling is nog maar een fractie van wat er is. Je krijgt het niet voor elkaar om alle flessen in je bezit te krijgen." Baccarat De verzameling is dus verre van volledig, maar dat neemt niet weg dat er bijzondere exemplaren staan te pronken in de kast. Een flesje uit 1870, schitterende par fumverstuivers, een armband met parfum erin, een enorme fles van het merk Harley Davidson, een fles Amun met echt goud op de fles. een origineel uit 1949 met de nagemaakte versie uit 1992 van Christian Dior. flessen van baccarat kristal... De Schiedammer heeft veel kost bare exemplaren in zijn bezit. Maar hij zou ze voor geen goud wegdoen. „De laatste tijd is het verzamelen van parfumflacons erg in. Er zijn dan altijd mensen die dollartekens in hun ogen krij gen. Maar ja, je verzamelt omdat je de flessen wilt hebben en met om ze weer door te verkopen. Laatst kwam er iemand die zag dat ik een mooie uitvoering van Marguay had. Kijk, in dit boek staan de drie bij elkaar behorende flesjes ook afgebeeld. Ik had deze voor een grijpstuiver in de sport hal Margriet gekocht en zag thuis in een catalogus pas dat ik iets bij zonders gekocht had. Die man wilde me zo duizend gulden voor de flesjes geven. Maar dat doe ik dus niet. Ik vind het dan juist 20 leuk dat ik zo'n exemplaar heb." Parfumerie Het gebeurt regelmatig dat de verzamelaar op een rommel markt voor een paar gulden iets leuks koopt, maar hij is ook een graag geziene klant in parfume rieën. Wanneer er nieuwe lucht jes uitkomen of wanneer de fles een andere vorm krijgt, gaat Aloys Scholten erop af. De lucht jes verdwijnen zonder ze open te maken in een van de kasten. „De flacons zijn het meest waard in verpakking en wanneer de in houd er in 2it. Je doet echter niets tegen het verdampen. Er staan flesjes bij die nog nooit open zijn geweest en toch leger worden. De parfum verdampt door het glas heen." Hoewel Schoiten veel geld uit geeft aan de parfums, vindt hij de bedragen soms te ver gaan. „Er is nu een baccarat kristallen fles van Dior uit, Oblisque. Die kost 6800.-. Die zou ik graag willen hebben, maar dat is niet te beta len. Er zijn natuurlijk altijd fles sen die je graag nog eens zou wil len hebben. Zo wil ik deze fles van Daii ook nog eens in een gesig neerd exemplaar. Daar zijn er niet veel van, maar je weet het maar nooit Vaak denk ik dat ik iets nooit in m'n bezit zal krijgen en uiteindelijk kom je het dan soms gewoon voor een paar gulden op de rommelmarkt legen." Pil Aloys Scholten bijzijn verzameling: 'Mijn vrouwzei: 'Joh, waarom ga je geen grote flessen verzame len?' Foto Roel Dijkstra (ADVERTENTIE) COMPOSES? Two Acres' Bijpassende pantakm «9? nu JEANS o.a/News' eld ers bi] -New Bassy's Tteby' elders l49Vbij New Bassy's 'STADIUM' eiders 349^ p. stuk bij New Bassy's2 voor 00 1 e Middeliandstraat 7a, Rotterdam Telefoon Of 0-4134668 SHIRTS Prachtige viscose jeansshirts van 'Chevy', elders NI New tossy's 50 90 'News'korte mouw 4 kleuren PANTALONS 100% katoen "News' s»0 90 Wa etümSBf, bij Ifev Sassy' Perfetepasram' 'Stadton'.M9?nu En je weet dat je bij New Bassy's voor de nieuwste kostuums toch maar de halve prijs betaalt!! De 11-jarige Paul Ecfenburg schrijft op wat hij weet over drugs. 'Verdovend' en 'gevaarlijk'. Voor lichter Jaap van Duijvenbooden helpt hem een handje. Foto Eiien den Ouden/Roei Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam - „Als je er aan begint, raak je verslaafd en heb je op het laatst geen geld genoeg meer en ga je inbreken. Trouwens, ais je drugs hebt gebruikt weet je rniet meel wat-je doet. En je kan er snel dood aan gaan." De jongeman uit de groep van ruim twintig tieners die naar het buurthuis in de Schiedamse wijk Nieuwland zijn gekomen voor de informatieavond over verdovende midde len, lijkt aardig op de hoogte te zijn van de nadelen van drugsgebruik. Hij woont de avond bij om meer over alcohol en drugsverslaving te weten te komen. „Als je er niets over weet, ga je het later misschien toch een keer gebruiken omdat vrienden zeggen dat het lekker is," zegt hij op volwassen toon. „Juist," reageert voorlichter Jaap van Duyvenbooden van de Werk groep Voorlichting Verslaving uit Vlaardingen. „Hoe meer je er over weet. hoe beter je beseft welke ge varen er bij drugs- en alcoholge bruik om de hoek komen kijken." De Werkgroep Voorlichting Ver slaving is een vrijwilligersorgani satie die zich al ruim vijftien jaar in de hele provincie bezighoudt met de preventie van verslaving. Haar domicilie heeft de werk groep nog altijd in de haringstad. Met het verstrekken van aller hande informatie en het houden van lezingen worden zowel jonge ren als ouderen voorgelicht over het gebruik van middelen waar aan me" 1 "rslaafd kan raken. De werk. ieschikt ook over een mforrfi,ilil winkel aan de Schiedamseweg 49 in Vlaardin- gen waar gratis informatie over alcohol, drugs, medicijnen, gok verslaving, hulpverleningsorga nisaties en preventieprojecten verkrijgbaar is. Steeds meer scholen, sociëteiten, jeugdclubs en buurthuizen beleg gen bijeenkomsten om met open heid over voornoemde onderwer pen en de daarmee vaak gepaard gaande problemen, te praten. Ook buurthuis Nieuwland in Schiedam heeft zijn bezoekers kennis laten maken met de Werk groep Voorlichting Verslaving. ..Dit onderwerp smeult op de scholen en in de wijken." legt jon gerenwerker Guv Demol uit waar om hij Jaap van Duijvenbooden naar het buurtcentrum heeft ge haald. „Er wordt te veel onzin over drugs en alcohol verteld. Daarom vinden we het belangrijk dat de kinderen het naadje van de kous krijgen te weten." „Informatie." reageert de 63-jan- ge voorlichter Van Dijvenbooden, „kan geen kwaad. De kinderen worden er wel wijzer door maar als ze verkeerd zijn geïnfor meerd. kunnen ze verkeerde be slissingen nemen. Ze krijgen waardevolle informatie waar z? wat mecljun nen Van* Duijvenboodenen Demol komen tijdens dc informatieavond tn buurt huis Nieuwland tot de conclusie dat sommige van de aanwezige beneis heel gued op de hoogte zijn en anderen juist weti mets concreets over drugs en alcoholgebruik weten De dia-serie laat zien hoe bijvoorbeeld hasj wordt gemaakt en Jaap van Duijvenbooden geeft uit leg en steil vragen. De kleine Paul Edenbuig wordt naar voren gehaald om op te schrijven wat hij ovet drugs weet en blijkt aardig geïn formeerd. „Ik ga er op school een spreek beurt over houden," /egt hij „Omdat ik er veel over heb gek.-' zen weet ik hoe gevaarlijk het is Bij mij in de straat hebben jon gens wel eens gevraagd of ik wil de blowen. Natuurlijk heb ik nee, gezegd, want ik weet dat je cr ver slaafd aan kan raken „Hasj?" roept een leeftijdgenoot van de 11-jarige Paul. „ik heb wél' eens een trekkie van een sigaret genomen en dat vind ik al sffi6;1t ng." Ondanks het serieuze ondei^ werp wordt cr hartelijk om gju chen. In buurthuis Nieuwland krijgt de avond binnenkort een vervolg Guy Demol wil een ex-verslaafde uitnodigen om over zijn ervarin gen te vertellen. Maar ook voor do Werkgroep Voorlichting Versla ving is voorlopig zat werk te doen Het feit dat de Turkse gemeen schap in Vlaardingen een voor lichtingsavond wil laten houden, wordt zelfs een mijlpaal ge noemd. Schiedam - Het wil nog niet vlot ten met de sponsorwerving voor het feest waarmee de bewoners van de Ridderkerksestraat op za terdag 12 juni hun nieuwe woon omgeving willen inwijden. On danks grote inspanningen van or ganisator Ruud van Ginkei is er tot nu toe slechts een bescheiden bedrag binnengekomen. Van de benodigde 7500 gulden is nauwe lijks een derde deel ingezameld. Door het uitblijven van financiële toezeggingen begint Van Ginkei tekenen van lichte paniek te ver tonen. „Het zou zeer sneu zijn als het feest door gebrek aan geld niet door kan gaan," zegt Van Ginkei. De redenen voor het uit blijven van geldelijke toezeggin gen kent Van Ginkei niet, maar hij hoopt hoe dan ook dat bedrij ven en middenstanders in De Gorzen alsnog de hand over het hart strijken. Eigenlijk, laat Van Ginkei doorschemeren, zijn de circa 125 nieuwbouwwoningen op deze markante plaats in Schiedam-Zuid toch een aan winst voor de hele wijk. Het evenement dat Van Ginkei en zijn medebewoners voor ogen staat, moet overdag in het teken staan van spelletjes voor de jeugd. Voor volwassenen is er een Tentoonstelling over het nieuw bouwproject gepland, en 's avonds is er een barbecue. Overi gens is het feest geen initiatief van louter bewoners. De huisbaas (Woningbouwvereniging Schiedam), de Dienst Gemeente werken en de Bewonersvereni- ging Schiedam-Zuid steunen. uw watanportadro* voor: Roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visfcoten (Rana), opblaasboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van rviercury B.B. motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires. P

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1