Waterweg 13 El Furkan wil ook naar Vlaardingen Arbeidsbureau vernieuwt ondanks recessie Onverbeterlijke inbreker wijst rechtbank de weg Islamitische basisschool heeft uitbreidingsplan voor dependance Autowrak in de boeien geslagen NS-werknen ers onwel op rangeerterrein Kijfhoek Woning vaak niet op het nachtslot Alcoholcontrole bij Freightshow Dodelijke steekpartij veroorzaakt door drank Blinde vermoedelijk slachtoffer misdrijf Vlaardingse winkeliers voor lastige keuze Actie SP tegen verkoop van huurwoningen Grote brand in industriegebied Winkeldievegge verspreekt zich Autokraker opgepakt Rotterdams Dagbiad Vrijdag 7 mei 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Zwijndrecht - Drie werknemers van de NS zijn vannacht onwel geraakt op het rangeerterrein Kijf hoek tussen Zwijndrecht eh Heerjansdam. Het drie tal is met vergiftigingsverschijnselen opgenomen in het Drechtstedenziekenhuis in Zwijndrecht. De mannen zijn waarschijnlijk in aanraking gekomen met de zeer giftige en brandbare vloeistof aeiylonit- ril. Omtreeks kwart voor tien gisteravond werd een van de mannen, een 25-jarige Rotterdammer, bij een wagon aangetroffen met hartklachten. Gedacht werd aan een hartinfarct. Maar toen anderhalf uur la ter op het rangeerterrein nog twee mannen onwel raakten en dezelfde verschijnselen vertoonden, sloeg de politie groot alarm. De omgeving van Kijf hoek werd afgezet en alle brandweerkorpsen uit de regio werden gewaarschuwd. Het was inmiddels duidelijk geworden dat de laatste twee slachtoffers, een 25-jarige en een 36-jarige Zwijndrechtenaar, nadat hun collega naar het zie kenhuis was vervoerd een wagon geladen met acty- ioniotril hadden onderzocht op lekkage. De oudste van het tweetal was gekleed in een gaspak de wagon opgeklommen. Toen hij onwel raakte, trok zijn maat hem weg van de wagon. In verband met mogelijke lekkage verrichtte de re gionale brandweer metingen in de wijde omgeving. In verband met de windrichting werden ook in Maas dam en Puttershoek in de Hoeksche Waard meet- ploegen ingezet. Maar nergens werden concentraties van de gevaarlijke stof geconstateerd. Ook metingen bij de wagon zelf leverden niets op. Er kon niet wor den vastgesteld of de wagon heeft gelekt. De jongste twee van de drie slachtoffers mochten het zieken huis vannacht al weer verlaten. De 36-jarige Zwijn drechtenaar moest voor onderzoek vandaag nog biy- Met speciale apparatuur hebben brandweer mannen vannacht metingen verricht. Nergens werden concentra ties van de gevaarlijke stof gecon stateerd. Foto Buslnk Rotterdam - Een onderzoek, gedaan door recher cheurs van het Woninginbrakenteam van de Rotter damse politie heeft uitgewezen dat bij ongeveer tachtig procent van de woninginbraken de bewoners hun deur niet op het nachtslot hadden gedraaid. Het onderzoek is verricht in de wijken die vallen onder de politiebureaus Groot-IJsselmonde, Sandeling- plein, Maashaven en Beverwaard, bij de politie be kend als district 9, Maandelijks worden in dat dis trict gemiddeld 150 inbraken gepleegd. Rotterdam - De Rotterdamse politie zal op één van de beursdagen van de Freightshow, die van 11 tot en met 14 mei in Ahoy' wordt gehouden, een alcohol controle houden. Volgens de politie is het bekend dat op de internationale beurs voor verladers en trans porteurs zowel door deelnemers als bezoekers nogal wat alcohol wordt gedronken waarna velen toch in de auto stappen. Om dat terug te dringen wordt op één van de beursdagen in de buurt van het Ahoy'-com- plex een controle gehouden. Bovendien heeft de politie van de Ahoy'-direetie een standplaats op de beurs gekregen waar voorlichting wordt gegeven in het kader van de alcoholpreventie. In samenwerking met Veilig Verkeer Nederland en het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) zal op de beurs een alcohol-simulator en door de poli tie bediende ademanalyse-apparatuur worden ge plaatst. Rotterdam - De 58-jarige Rotterdammer A.S. die op 25 september vorig jaar in café 't Peukie aan de de Dordtsestraatweg een stamgast heeft neergestoken, was op dat moment dronken en verminderd toereke ningsvatbaar. Tot die conclusie komt de psycholoog die de verdachte heeft onderzocht. De verdachte en zijn slachtoffer Frans van Es kregen ruzie. De aanleiding was een ruzie tussen S. en zijn vrouw, waarmee het slachtoffer zich bemoeide. Zes weken later overleed het slachtoffer. De vrouw van S. en de verdachte zelf liepen ook messteken op. De rechtbank heeft het psychologisch rapport in ja nuari opgevraagd. „De vraag was hoe het mogelijk is dat een persoon, die een normaal en rustig leven leidt, tot zo'n daad kan komen," zei officier van Justi tie mevrouw mr. L. Bonsel. Uit het rapport blijkt dat S. zoveel had gedronken dat hij de controle over zijn agressie voor een moment heeft verloren. De officier heeft vier jaar celstraf geëist tegen de man. De rechtbank doet op 19 mei uitspraak. Rotterdam - De Rotterdamse recherche is er zo goed als zeker van dat een 69-jarige blinde Rotterdammer door misdrijf om het leven is gekomen. De man werd vorige week donderdagavond levenloos in het water van de Delfshavense Sehie ter hoogte van de Span- gensekade aangetroffen. De precieze doodsoorzaak is overigens ook na sectie niet duidelijk geworden. De recherche denkt aan een misdrijf omdat de man dagelijks lange wandelingen maakte maar nooit in de buurt van de Delfshavense Schie. Ook blijkt een aantal bezittingen van de man, die hij altijd bij zich had, spoorloos. Zijn blindenstok, een etui met daarin een geleidekaart en een bos sleutels zijn niet terug gevonden. Het onderzoek wordt daarom voortgezet. Schiedam/Vlaardingen - De islamitische basisschool El Furkan uit Schiedam wil in Vlaardingen een dependance beginnen. Het schoolbestuur heeft daartoe een verzoek ingediend bij bur gemeester en wethouders. Vlaardingen staat voorlopig afwij zend tegenover het verzoek. „Het gaat om een Schiedamse school. Als die er lokalen bij wil hebben, is Schiedam de eerst aangewezen gemeente daarvoor," stelt de afdeling onderwijs op het Vlaardingse stadhuis. „Pas als daar niets te vinden is, kunnen wij misschien iets betekenen." Het Vlaardingse gemeentebe- uit Schiedam een beetje voorba- stuur heeft dit standpunt inmid- rig aandoet. Volgens een ambte- dels aan El Furkan laten weten, naar kon de schoolleiding ook Onderwijs meent dat het verzoek niet hard maken hoeveel leerlin gen zij in Vlaardingen denkt te willen onderbrengen. „Er werden wel aantallen genoemd, maar meer op basis van impulshandte keningen van ouders, dan op grond van harde cijfers. Wij heb ben gevraagd de werkelijke in schrijvingen te overleggen." EI Furkan motiveert het verzoek met de redenering dat het voor veel leerlingen uit Vlaardingen een probleem is om dagelijks heen en weer naar Schiedam te reizen. Een dependance in Vlaar dingen zou aan dit probleem een einde maken. Het schoolbestuur heeft al een pand op het oog: een geheel of gedeeltelijk leegstaan de school in de Westwijk. De les sen zouden daar al aan het begin van het nieuwe schooljaar 1993/ 1994 van start kunnen gaan. El Furkan werd enkele jaren gele den gesticht door islamieten die zich niet kunnen verenigen met bepaalde gewoonten in het Ne derlandse onderwijs, zoals ge mengd schoolzwemmen en va kanties op typisch christelijke feestdagen. De leerlingen van de school zijn afkomstig uit de wijde omtrek. Op 13 mei discussiëren moslims 's avonds in de aula van de Vlaar dingse Openbare Scholenge meenschap aan de Claudius Civi- lislaan over de vestiging van een islamitische school in Vlaardin gen. Ook zouden er plannen be staan voor een dependance in Maassluis. De discussie staat on der leiding van Mahir Engin, een Schiedams PvdA-raadslid van Turkse afkomst. Vlaardingen - Winkeliers uit de Vlaardingse binnenstad moeten op 11 mei kiezen wat zij belangrij ker vinden: de gemeentelijke in spraakavond over het bestem mingsplan Stadshart of de lezing die wethouder Agnes van Arden- ne op verzoek van de OVO (Orga nisatie van Vlaardingse Onderne mers) 's avonds houdt over suc cesvol ondernemen in Vlaardin gen in de toekomst. Dat beide bijeenkomsten op de zelfde avond zijn georganiseerd, blijkt een coordinatiefout tussen het stadhuis en de OVO. OVO-se- eretaris Aad Ouwendijk sugge reert dat de fout nog wel voorko men had kunnen worden. Dat de OVO een thema-avond zou orga niseren over de toekomst van de Vlaardingse detailhandel is al een tijdje bekend, ook op het stad huis. Behalve wethouder Van Ar- denne is ook haar collega Ton van der Steen (ruimtelijke ordening) indertijd voor de bijeenkomst uit genodigd. Maar Van der Steen moest afzeggen omdat hij al een afspraak had. „Achteraf gezien zal dat de inspraakavond wel zijn geweest," meent Ouwendijk. De OVO legt zich er maai bij neer dat een deel van de middenstan ders de voorkeur zal geven aan de inspraakavond. De inspraakavond in de Burger zaal van het stadhuis onder lei ding van Van der Steen begint om acht uur (op 13 mei volgt nog een avond voor binnenstadsbewoners over hetzelfde onderwerp). De le zing bij de OVO door Van Arden* ne begint rond negen uur in zaai Triangel aan de Fransenstraat. Aan auto's voor de deur zijn de bewoners van de Nieuwstraat in het Centrum van Schiedam wel gewend. Vooral op marktdagen, en als er iets te beleven valt in het naburige theater De Teerstoof staat het blik bumper aan bumper. Maar een wrak in de straat, dat werd toch te gortig. De buurt neemt wraak: van de auto blijft steeds minder over. De motor is er al uitgesloopt, een deel van de voorkant is weggezaagd en de voorruit is één grote ster. De Schiedam - Bedompt is het niet meer in het Schiedamse arbeids bureau. Door enkele wanden weg te breken en lichte verf en vloer bedekking aan tc brengen is een kleurig en ruim informatiecen trum ontstaan. Maar met het ei genlijke werk van het arbeidsbu reau, werklozen aan een baan hel pen, wil het nog steeds niet erg vlotten. Vestigingsmanager Koos Kamps is de eerste om toe te geven dat de situatie voor haanlozen in zijn werkgebied (Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis en Hoek van Hol land) niet rooskleurig is. Van de 11.098 ingeschreven werkzoeken den vonden er door bemiddeling van het arbeidsbureau in het eer ste kwartaal van dit jaar slechts 286 een baan. Het aantal vacatu res bedroeg totaal 837, en veel daarvan zijn moeilijk bemiddel baar. Gegadigden vinden voor de 260 openstaande plaatsen bij het onderwijs is bijvoorbeeld nage noeg onmogelijk. Er is een schrij nend tekort aan leerkrachten. De resultaten elders in Nederland zijn door de recessie nauwelijks beter. Het arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg Noord, sinds 1 januari dit jaar omgedoopt tot arbeidsbureau Schiedam, heeft door het afstoten van taken aan de centrale Ar beidsvoorziening Organisatie Rijnmond in Rotterdam, eigen lijk meer tijd gekregen om te be middelen. Anders dan vroeger kunnen werkzoekenden er nu ook de hele dag terecht. Maar het is nog wennen aan de nieuwe for mule, heeft Kamps gemerkt. Moeilijk vervulbare vacatures vergen veel tijd, en bovendien geeft het arbeidsbureau voorrang aan groepen voor wie het lastig bemiddelen is, zoals vrouwen, mi granten, ouderen en jongeren. Kamps steekt niet onder stoelen of banken dat zijn 'omzet' vrij be scheiden is. „Het heeft geen zin om met een vork te turven. Je kunt de cijfers wel overdrijven en zodoende leuk scoren voor de bui tenwacht, maar wat heeft dat voor zin?'" De vestigingsmanager steekt zijn energie liever in het verbeteren van zijn 'produkt'. Kamps wil meer werkgevers over de vloer krijgen, want zij zijn een onmisbare partner. „Tot nu toe is het bezoek van werkgevers aan dit bureau minimaal. Daar moet vernadering inkomen." Overigens hebben de gezamenlij ke arbeidsbureau^ in het Rijn- w.ond maar gedeeltelijk greep op Vestigingsmanager Koos Kamps is trots op het vernieuwde informatiecentrum in het arbeidsbu reau Schiedam. Hij hoopt in de toekomst niet alleen werkzoekenden, maar ook werkgevers te ont vangen. Foto Dick Sluijter. de arbeidsmarkt. Van de 60.000 vacatures die er jaarlijks zijn, wordt slechts een derde deel door de arbeidsbureau's vervuld. De rest van de bemiddelingen komt tot stand door relaties, adverten ties en uitzendbureau's. Het vernieuwde Schiedamse ar beidsbureau, dat tegelijkertijd het oudste is van Nederland (het werd in 1902 geopend), wordt op 14 mei officieel opnieuw in ge bruik genomen. De verbouwings- kosten bedroegen ongeveer 250.009 gulden. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Geen straf, maar een behandeling in een psychiatrische inrichting. Daar draaide het op uit voor de 26- jarige Schiedammer die gisteren wegens een groot aantal inbraken en diefstallen voor de rechtbank moest verschijnen. De oplossing was door de man zelf aangedra gen en zijn voorzet werd na kort intern overleg tot zijn opluchting door de rechtbank ingekopt. Het was niet de eerste maal dat de inmiddels afgekickte drugsver slaafde zich voor zijn (mis)daden voor de rechtbank moest verant woorden. De zaak kwam al diver se malen voor en werd in maart van dit jaar wederom aangehou den om te bekijken of er plaats was in Groot Batelaar, de inrich ting in Lunteren waar de Schiedammer wil worden behan deld. „Mijn cliënt ziet m dat het zo niet verder kan en wil definitief afre kenen met zijn verleden. Daarom is hij zelf met het voorstel geko men om hem op te laten nemen, zodat hij na afloop van de behan deling een nieuw leven kan be ginnen," legde raadsman R.J Baumgardt uit. De Schiedammer draaide er niet om heen en bekende ruim veertig inbraken en diefstallen te hebben gepleegd om aan voldoende fi nanciële middelen te komen voor zijn geidverslindende verslaving Zijn 'werkterrein' lag hoofdzake lijk in Schiedam, maar ook buiten zijn woonplaats maakte hij slacht offers. Met de insluipingen, in braken en diefstallen maakte hij tussen mei en augustus van het vorig jaar geld cn goederen buit ter waarde van enkele duizenden guldens. Als doelwit koos hij be drijven, sportkantines en een wo ning. ..Een ander zou zoveel mogelijk feiten ontkennen om een lichte straf te krijgen," hield advocaat mr. Baumgardt de rechtbank voor. „Deze man draait er niet omheen en bekent alles. Hij speelt open kaart om aan te geven dat hij werkelijk geholpen wil worden." Erg standvastig heeft de Schiedammer nooit in de maat schappij gestaan. Sinds hij op zijn veertiende een jongen die zijp zus wilde aanranden met een steen op het hoofd sloeg, vertoefde hij in tehuizen voor moeilijk opvoedba re kinderen. Daar eenmaal uitge komen raakte hij aan de drugs en begon hij zijn weinig rooskleurige carrière. Meerdere malen kwam hij in aanraking met Justitie. Met de behandeling in Groot Ba telaar moet daar definitief een eind aan komen. Zowel recht bankpresident mevrouw mr. As- scheman-Versluis als officier van Justitie mr. W. F. H. Hendriks er. advocaat mr. Baumgardt lieten weten wel iets voor opname in de inrichting te voelen. De president opperde echter wel de zaak aan te houden gedurende de achttien maanden durende behandeling. Maar weer stuurde de inbreker de rechtbank in de richting waar hij haar hebben wilde. „Ik wü weten waar ik aan toe ben. Straks zit als ik de behandeling achter de rug heb. hier misschien een andere officier die met het verkeerde been uit bed is gestapt en hangt mij alsnog een straf bo ven het hoofd." reageerde hij. „Ik weet ook niet in hoeverre die ge dachte tijdens mijn verblijf in Lunteren door mijn hoofd blijft spoken en een nadelige invloed op mij kan uitoefenen." Na enig beraad besloot de recht bank het zwaard van Damocles boven zijn hoofd weg te nemen en beloofde hem dat bij zich zonder het uitzicht op ook nog eens een straf, de behandeling kan laten ondergaan. „U wordt zo spoedig mogelijk op genomen in Groot Batelaar en zo dra dat het geval is wordt uw voor lopige hechtenis geschorst. Maar in oktober beleggen we weer een zitting om het voorlopige rapport van de behandeling te bespreken. U dient zich natuurlijk wel te la ten behandelen tot het moment dat de directie van de inrichting vindt dat u weg mag," gaf de rechtbank de verdachte tenslotte schrootbak wordt weliswaar s+eeds kleiner maar het oog wil na tuurlijk ook wat. Daarom werd uiteindelijk de politie gebeld. Op geruimd staat netjes, toch Tot de verbazing van de omwonden- den werd de deerlijk gehavende vierwieler niet weggetakeld maar voorzien van een wielklem. Het restant kan in eik geval niet worden gestolen. Maar of de bewoners daar nu blij mee zijn.. Foto Dick Sluyter. Vlaardingen - De Socialistische Partij gaat actie voeren om te voorkomen dat er 'woekerwin sten' worden gemaakt bij de ver koop van huurwoningen van het Grondbedrijf aan de bewoners of derden. Huurders kunnen bij de SP inzage krijgen in de boek waarde van hun huis. Die is in verreweg de meeste gevallen veel lager dan de marktprijs waarvoor de gemeente wil verkopen. De boekwaarde - het geld dat het Grondbedrijf nog in de woning heeft zitten - is geheim, maar de SP is met van plan zich daar iets van aan te trekken. „Het gaat im mers om gemeenschapsgeld," meent SP-raadslid Joke Fousert. Door de boekwaarde te onthullen denkt de SP de huurders een goe de troef in handen te geven. Zij kunnen dan tegenspel bieden aan de makelaar die de vraagprijs vas tstelt en de huizen verkoopt in op dracht van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf. Het GWB beheert de huizen voor het Grondbedrijf. Het verschil tussen de boekwaar de en de vraagprijs is soms schrij nend, meent Joke Fousert. Zij noemt een geval van een huis met een boekwaarde van 22.000 gul den, dat de gemeente wil verko pen voor 76.000 gulden. Zulke „vreselijke verschillen'' zijn vol gens de gegevens van het raads lid geen uitzondering. De SP vindt de wijze waarop de gemeente Vlaarding.' <e huizen (in totaal 140 stuks) v i de hand wil doen „schandelijk Huurders die zelf niet in staat of bereid zijn hun huis te kopen, zitten volgens de partij straks met de gebakken peren. Want als de zittende huur der geen gebruik maakt van de mogelijkheid tot koop, wordt de woning aan buitenstaanders aan geboden. Ais die het huis vervol gens zelf wil gaan bewonen - of het wil verhuren aan een familie lid - moet de zittende huurder na drie jaar zijn boeltje pakken. De bewoners lopen dan het risico dat zij in een veel duurder huis te recht komen. De SP heeft ook bedenkingen te gen de door de gemeente beoogde transacties omdat veel huurders hun woning eigenhandig hebben opgeknapt. Moeten zij na driejaar hun huis uit, dan profiteert een ander van hun investeringen. Volgens de partij heeft de ge meente de huizen waar het om gaat meestal slecht onderhouden. Een van de beweegredenen van de gemeente om de huizen te wil len verkopen zou de hoge onder- houdslast zijn. Vlaardingen - De Drinkenwinkel, een drankwinkel, gevestigd in het voormalige restaurant De Cockpit in industriegebied De Vergulde Hand in Vlaardingen, is vannacht uitgebrand. Bjj de brand vielen geen gewonden. De schade aan het pand bedraagt tenminste enkele tonnen. Het to tale verlies is nog moeilijk vast te stellen, omdat ook omliggende bedrijven forse schade zouden hebben geleden. Niet alleen door rook en bluswater, maar ook omdat buiten opgeslagen materi alen door het vuur werden ver woest. De Vlaardingse brandweer noemt voorzichtig een bedrag van om en nabij één miljoen gulden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Schiedam - Loslippigheid is een 36-jarige winkeldievegge uit Rot terdam gisteravond duur te staan gekomen. De vrouw werd door een agent in burger en een poli- tie-stagiar gevolgd toen zijn met gestolen kleding in de tram stap te. Toen de tram de gemeente grens passeerde sprak de niets vermoedende vrouw de stagiar aan en vroeg of deze de kleding soms wilde kopen. Omdat zij even tevoren tegen een kennis in de tram had gezegd de spullen te hebben gestolen, werd zij ingere kend. Vlaardingen - In de Nijverheids straat arresteerde de Vlaardingse politie afgelopen nacht om streeks tien voor twee een man die er verdacht uitzag. Hij droeg enkele tassen en een gereed schapskoffer. Het vermoeden dat de spullen afkomstig waren van diefstal bleek gerechtvaardigd. De man, een 33-jarige Vlaardin- ger, gaf toe dat hij had ingebro ken in caravans en auto's in het industriegebied.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2