Politici Rijnmond-regio bereiden zich voor op nieuwe bestuursvorm Eerste brandweerofficier niet bang voor mannenwereld Tommies wens even werkelijkheid Burgemeester slaat Ketelbinkiepenning Agenten willen zekerheid Ook Den Haag stopt "met adresproever Harder optreden tegen overtredingen op water AGENTSCHAP VAN HET MINISTERIE VAN FINANCIËN Rotterdams Dagblad Zaterdag 8 mei 1993 ^Utrecht - In het bijzijn van een ketelbink in histori sche kledij heeft burgemeester Peper gisteren bij 's rRijks Munt in Utrecht de eerste Ketelbinkiepenning "geslagen. De penning, een ontwerp van juwelier Pe ter de Knecht uit Rotterdam-Delfshaven, wordt in een eerste oplage van vijfduizend stuks geslagen ter wijl ook vijfhonderd genummerde proefslagen wor den uitgegeven. Het kleinood gaat vijf gulden kos ten en kan als betaalmiddel worden gebruikt bij een .aantal zaken in Rotterdam. Een deel van de op brengst gaat naar het nieuw te bouwen ouderhuis van het Sophia Kinderziekenhuis. Spijkenïsse Er moet snel duidelijkheid komen over de functies die politiemensen krijgen binnen het nieuwe regionale korps Rotterdam-Rijnmond. Vooruitschuiven van de finale beslissing, zoals deze wefdt weer is gebeurd, mag niet meer voorkomen, dschap kreeg een delegatie van PvdA-Twee- nerleden gisteren mee tijdens een werkbe zoek aan het politiebureau van Spijkcnisse. „Het personeel raakt ongemotiveerd, haakt af als ze als maar niets horen," zei politieman Hans Meijboom, voorzitter van de platformcommissie. Vooral de aan houdende onzekerheid over de nieuwe positie in de organisatie, is veel agenten een doorn in het oog. „Het ligt heel gevoelig," hield politieman Bas Seg- boer de Kamerleden voor. „Veel mensen vragen zich af waarom het nu weer uitgesteld moet worden. Wij moeten vaak heel snel zijn. Op maandag horen we dat we vrijdag iets klaar moeten hebben. Dat lukt ons, maar aan de andere kant, waarover korpschef Hessing de verantwoordelijkheid draagt, gaat het langzaam. Daar schijnt niets te lukken." Co Reints van de vakbond voor middelbaar en hoger politiepersoneel en chef van de basiseenheid Putten meende dat het uiteindelijke plan.dg toets, der kri tiek niet kon doorstaan. „Het huis\^ijk'moèst wor den overgemaakt. Anders hadden rpepsorUaehteraf ;d, hoe heb je dat ooit kunnen doem" rest Met een te vreden glimlach op zijn gezicht toont bur gemeester Peper de eerste Ke telbinkie penning. Naast hem een 'echt' Rotter dams ketel binkie. Foto WifTt Hendriks Rotterdam - Ook de HTM, het openbaar-vervoerbe drijf van Den Haag stopt met het gebruik van de zo geheten adresproever, waarmee kan worden, gecon troleerd of een zwartrijder in bus, tram, of metro een vals adres opgeeft. Eerder staakte de Rotterdamse RET de proef met de draagbare computer. Het Am sterdamse GVB gaat voorlopig gewoon door. Een woordvoerder van het GVB in Amsterdam wijst erop dat het experiment met de adresproevers, dat begin april begon, een halfjaar duurt. Daarna volgt een gezamenlijke evaluatie met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Amsterdam heeft op dit mo ment achttien adresproevers en Den Haag en Rotter dam zestien. „Als Rotterdam problemen heeft, moeten ze dat ons melden," zo stelt de Amsterdamse GVB-woordvoer- der, die vindt dat Rotterdam en Den Haag hiervan te voortijdig melding hebben gemaakt. De RET gaat de komende tijd bekijken of het draag bare computertje voor verbetering vatbaar is. De controleurs vonden hem te zwaar en dus te onhan dig, Het apparaatje, op basis van CD-rom met schijf, vertoonde bovendien veel technische mankemen- „ten. Verder is de programmatuur ervan te beperkt. De controleurs van de RET hebben het net een maand uitgehouden met 'het ding'. De Haagse con troleurs denken er hetzelfde over als hun Rotter- 'fdamse collega's. Rotterdam - Het Hoogheemraadschap Delfland gaat harder optreden tegen overtredingen op het water in het gebied. De afgelopen weken zijn er al vele tien tallen waarschuwingen uitgedeeld en in zo'n 25 ge- 'vallen, waren de overtredingen dusdanig dat er is be- jjkeurd. De meeste overtredingen betreffen varen zonder geldige papieren of te hard varen. (De bestuurders van motorboten moeten tenminste ✓zestien jaar oud zijn. Voor snelle motorboten (20 kilo- ^nieter per uur of harder) moet de bestuurder min istens achttien jaar zijn. Binnen het gebied van Delf- fiand mag slechts gevaren worden met een snelheid 'i.jvan zes kilometer per uur. Deze regel is^ingevoerd Som het milieu te beschermen en de afkalving van oe vers tegen te gaan. Alle boten in het gebied moeten een vergunning van •diet Hoogheemraadschap hebben. Snelle motorboten moeten bovendien op naam van de eigenaar geregis treerd staan. Het registratiebewijs kan worden aan gevraagd bij het postkantoor en moet tijdens het va- ■>en aan boord zijn. De vergunning van Delfland kost voor een heel jaar twintig gulden en voor zes (zomer- weken tien gulden. 'Verder is er sinds ruim een jaar een wettelijke ver- oplichting voor een vaarbewijs dat onder meer geldt voor pleziervaartuigen langer dan vijftien meter, bo ten voor vervoer van twaalf personen of meer en voor •motorvoertuigen korter dan vijftien meter die een "snelheid van meer dan twintig kilometer per uur kunnen bereiken. Schippers die geen geldige papieren hebben kunnen worden bestraft met een geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden of hechtenis van een week. Bo vendien riskeren overtreders inbeslagname van hun boot. Door John Bunte en Jan Rozendaal Rotterdam - Al twintig jaar hebben de lokale politici er de mond vol van: de wijken in, contact met de burger zoeken. De Partij van de Arbeid, die op het moment het meest te maken heeft met een tanende aanhang, heeft het zelfs als speerpunt verheven in de strijd om de kiezer. Maar deze partij is niet de enige, blijkt uit een enquête die in op dracht van het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten is gehou den onder de 606 raadsleden en wethouders van de OOR-gemeen- ten, inclusief raadsleden en leden van het dagelijks bestuur van de Rotterdamse deelgemeenten. In de vandaag gepresenteerde resul taten staat dat ongeveer de helft van de raadsleden en wethouders verwacht in de toekomst meer tijd te gaan besteden aan het on derhouden van contacten met in dividuele burgers. Goede voornemens, nog steeds. Want uit diezelfde raadsenquête valt op te maken dat de helft van de (deel) gemeenteraadsleden nü minder dan tien procent van de tijd besteedt aan contacten met burgers, twee procent houdt zich er een derde of meer van de tijd mee bezig. De rest schommelt daartussenin. Prof.dr. Roel in 't Veld, de be stuurskundige die als extern ad viseur optreedt voor OOR, noemt de veldtocht naar de wijken 'een begrijpelijke neiging'. „Maar," zegt hij,je moet je afvragen of het de functionaliteit van de volksvertegenwoordiger ten goe de komt als je dingen doet die an deren ook kunnen doen. Ik denk weieens dat raadsleden het als een alibi gebruiken, dat ze zo druk zijn met het als een soort ombudsman bemiddelen tussen dagelijks bestuur en bevolking. Die ombudsmanfunctie kun je ook aan professionelen overlaten. Dat is beter, want het verdringt de andere, belangrijke dingen. Raadsleden moeten streven naar hoofdlijnen van beleid en vervol gens controleren wat ervan te recht komt." Die controle staat nu nog laag op de prioriteitenlijst, blijkt uit het onderzoek. „En dat is toch hoogst opvallend." Warm In 't Veld constateert nu een ten dens. dat ambtenaren zich met de hoofdlijnen willen bezighouden en de raadsleden warm maken voor het 'straatwerk'. „Dat is niet zonder gevaar," aldus de extern adviseur, die zich wei kan voor stellen dat politici graag naar de kiezers toe gaan. „Maar het is echt een punt om over te praten. Natuurlijk voelen de lokale politi ci dat het niet goed gaat. Er gaan steeds minder mensen stemmen. Van de mensen die wel komen vinden velen dat een aantal nog raar doet ook. En dan is er nog de opkomst van de stadspartijen, die duidelijk niet getuigen van een krachtig bestel van lokale poli tiek." Ook burgemeester Harm Bruins Slot van Ridderkerk, binnen het dagelijks bestuur van OOR ver antwoordelijk voor de 'vitale ge meenten' van de toekomst, ziet geen heil in een eenzijdige lokroep aan de raadsleden 'Ga de straat op'. „Natuurlijk is het goed dat raadsleden en wethouders we ten wat er buiten aan de hand is, maar dat hoeft niet altijd in indi viduele gesprekken om zo de wensenlijstjes van de burgers te inventariseren. Informatie kan worden ingewonnen bij bewo nersverenigingen, bedrijfsleven, plattelandsvrouwen en andere maatschappelijke organisaties. Bovendien voeren raadsleden en wethouders in hun vrije tijd ook gesprekken." En in die contacten moet vooral het nog uit te stippelen beleid aan de orde komen. Bruins Slot: „Lo kale politici moeten de burger veel meer uitleggen waar ze mee bezig zijn. Uitleggen hoe de keu ze over een bepaald onderwerp valt, maar vooral waarom die zo valt. Nu is het nog te vaak zo dat besluiten binnen het college wor den genomen als men weet dat er een meerderheid in de raad voor is. Dan zijn we er, wordt gerede neerd. Ik ben geen voorstander van een referendum, maar ik voel wel veel voor het Amerikaanse systeem waar de burgemeester en zijn staf erop uitgaan om daad werkelijke steun te krijgen voor een bepaalde uitgave of project. En by allerlei vertegenwoordi gende groeperingen uit gaan leg gen waarom ze dat willen." Daarmee creëer je een draagvlak voor een besluit, is het uitgangs punt van Bruins Slot. En met een beetje geiuk wordt zo de burger ook weer bij de lokale politiek be trokken. Maar het raadslid in de nieuwe, vitale gemeente houdt zich wat Bruins Slot betreft bezig met hoofdlijnen van beleid. Al moeten ze wel oog houden voor de kleine dingen. „Maar niet te veel details, want daarin verzuip je," zegt de burgemeester. Raadsleden moeten veel meer de positie innemen van controleren de politici. Niet zeuren over de centrale verwarming in een zie kenhuis, maar dat delegeren aan het dagelijks bestuur en die ver volgens beoordelen op het totale gezondheidsbeleid. Dan mag wat Bruins Slot betreft meteen de on derlinge strijd wel wat feller wor den en de raad het college eens wat eerder naar huis sturen. Teleurstellend Er is nog heel veel voor te lichten over de nieuwe stadsregio. Aan de burgers, maar ook aan de politici. Zij blijken namelijk ook met echt goed op de hoogte. Het is voor Bruins Slot dan ook teleurstel lend dat ongeveer de helft van al le volksvertegenwoordigers zich voor het congres van vandaag heeft aangemeld. In 't Veld haalt als voorbeeld van de geringe ken nis het onderzoek naar de tijdsbe steding van de (deel)raadsleden en bestuurders erbij. Slechts veertig procent denkt in de toe komst meer tijd te besteden aan overleg met andere overheden. „In plaats van met een halfdood provinciebestuur krijgen ze dan te maken met een heel dyna misch bestuur, waar volop over leg mee zal zijn. Dat besef blijkt absoluut niet. De raadsleden heb ben er veel moeite mee om zich een voorstelling van hoe ze met het nieuwe regiobestuur om moe ten gaan." Bruins Slot: „Er kwam laatst een raadslid naar me toe. Hij vertelde me heel verontwaardigd dat hij in het winkelcentrum was aange sproken door iemand die wilde weten hoe het met het OOR stond. Wat hij daar nou mee aan moest? Maar dat is toch juist fan tastisch! Daaruit blijkt dat de mensen weten dat er iets aan de hand is. Het is vervolgens aan ons om uit te leggen wat dat precies is. Dat is het probleem wat we nu op moeten gaan lossen. Raadsle den moeten het vanzelfsprekend gaan vinden dat ze worden aange sproken door burgers en vervol gens in staat zijn om daar een goed antwoord op te vinden." De Ridderkerkse burgemeester realiseert zich echter dat de stads regio voor veruit de meeste men sen een 'ver van mijn bed-show' is en vermoedelijk ook zal blijven. Hij tilt daar ook niet zo zwaar aan. „Je mag het een burger gunnen dat hij zegt: 'het zal allemaal wel'. Er wordt wel steeds gesproken over de betrokkenheid van de burger, maar wij maken daar veel meer een nummer van dan zijzelf. Ik denk weieens dat wij daar wat overspannen op reageren. Wij zij n immers in de eerste plaats bezig een bestuurlijk-organisatorisch probleem van onszelf op te los sen." „Het is veel belangrijker dat je ze uitlegt waarom een beslissing tot stand is gekomen en dat ze weten bij wie ze moeten zijn als er iets fout is gegaan. Normaal is alles al tijd heel vanzelfsprekend. Verge lijk het met dat voetbalveld waar ieder weekeinde de netten in het doel hangen. Tot die ene keer, dat Bruins Slot FotoCees Kuiper/ Rotterdams Dagblad In 't Veld Foto Ad Molendijk ze er opeens niet zijn. Dan willen ze weten wie hun dat heeft ge flikt." De voorlichting over de nieuwe stadsregio staat echter wei hoog op de agenda, stelt Bruins Slot na drukkelijk. „In dat stadium ko men we nu en het zullen vooral de voorspelbare dingen zijn die ze willen weten. 'Waar moet ik straks daarvoor naartoe en moet ik daar dan meer voor betalen'. Logisch, dat gaat hen direct aan." Annemarie van Daalen: 'Ik lig er niet zo wakker van als een collega zegt dat ik een lekker kontje heb.' Foto Ronald Gondberg'Cor Vos Door Edwin van Rooyen Rotterdam - Ze laat uitdrukkelijk weten geen voorvechtster te zijn van vrouwen bij de Rotterdamse brandweer. Dat die in het korps slecht vertegenwoordigd zijn, is voor haar nog geen reden te plei ten voor het aanstellen van meer vrouwelijke collega's. „Brand weerlieden moeten het vak in gaan omdat ze dat leuk vinden en er de capaciteiten voor hebben. Hun geslacht doet er niet toe," vindt Annemarie van Daalen, Rotterdams eerste vrouwelijke brandweerofficier. Nederland telt ongeveer tweedui zend brandweerofficieren, van wie vijfhonderd in beroepsdienst zjjn. Onder die professionals be vinden zich slechts iets meer dan tien vrouwen. Sinds afgelopen maandag is deze groep uitgebreid met de 28-jarige Annemarie, die na de HTS een opleiding aan de Rijksbrandweeracademie volgde. In Rotterdam zal zij zich gaan be zighouden met de veiligheid van het industriegebied Europoort- Botlek. Tien jaar geleden werden binnen het Rotterdamse korps al hevige discussies gevoerd over het bin nenhalen van vrouwelijke brand weerlieden, herinnert Gerard Staalduinen zich. Staalduinen, Voor Tommie leverde het bezoek aan de bereden brigade van de Rotterdamse politie een immens 'euke dag op. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dogblad Rotterdam - De 9-jarige Tommie uit Den Haag heeft net als andere kinderen van zijn leeftijd zijn ge dachten over wat hij later wil wor den. Tommie wil bijvoorbeeld bij de bereden politie. Anders dan die andere kinderen heeft het jon getje echter era levensbedreigen de ziekte. Hij lijdt aan adrenoleu- codystrofie (ALD), de ziekte die ook het onderwerp is van de on langs uitgebrachte film 'Loren zo's Oil'. Tommie mocht deze week bij de Rotterdamse politie uitproberen hoe het voelt om 'po litie te paard' te zijn, maar ook op de motor vond hij geüniformeerd en wel een plekje. Tommies ver langen is werkelijkheid geworden door de inzet van de 'Doe een Wens Stichting'. Deze organisatie laat wensen van kinderen met een levensbedreigende ziekte in vervulling gaan. In het geval van Tommie betekende dit dat hij een bezoek mocht brengen aan de manege van de bereden brigade aan de Voorwateringsweg. 'Doe een Wens' was daar terecht geko men omdat de nieuwe manege 'de mooiste in Nederland' is. Voor Tommie was het een immens leu ke dag. De Doe een Wens Stich ting is in 1989 opgericht. De eer ste drie jaar van haar bestaan bracht de stichting slechts enkele wensen in vervulling, maar in 1992 ging het al om 47 verzoeken en dit jaar is de stichting al 45 keer in actie gekomen. die betrokken was bij de aanstel ling van Annemarie, vertelt dat het korps toen geen enkele vrouw in dienst had. „Tot nu toe wa§ hgt ons niet gelukt een gésoiRctè vrouwelijke kandidaat te vin den," zegt hij. Vorig jaar juni,' heeft de brandweer weliswaar de eerste vrouwelijke leden aange steld, maar volgens hem kwamen die terecht bij het vrijwillige ge deelte van de uitrukdienst. „Nu is het eindelijk zover dat we kunnen bekijken hoe vrouwen in ,'aste dienst bevallen," meldt het afde lingshoofd Preventie en Prepara tie verheugd. De beste Annemarie was volgens Staaldui nen gewoon de beste van de groep sollicitanten. Opmerkelijk, vindt hij, want voor vrouwen is het vaak een probleem goed door de diver se testen te komen. „Vooral de li chamelijke vaardigheidstest blijkt vaak een te grote hindernis. Ook voor de mannen, want van hen valt negen van de tien af. De kans dat een vrouw kan worden aangenomen is dus niet zo groot," weet de brandweerchef. „Daarbij komt nog dat de groep sollicite rende dames heel klein is." De kersverse brandweerofficier heeft twee maanden regelmatig moeten trainen om te slagen voor de lichamelijke vaardigheidstest. „We moesten binnen een halfuur zes kilometer afleggen," vertelt Annemarie over één van de lastig ste onderdelen. Ook het kracht- parcours met allerlei fitnessoefe ningen en de bekende hindernis- baan waren pittige klussen ge weest. „Zeker voor vrouwen," vindt het nieuwe korpslid. „Daar om had ik me goed op die test voorbereid. Dat heeft dus prima uitgepakt," blikt ze tevreden te rug. Hoewel Annemarie nog maar een paar dagen met het korps mee draait, heeft ze de stellige indruk dat de stoere wereld van brand weermannen voltooid verleden tijd is. Vroeger was een brand nog de grote vijand van de sterke mannen, die met zware slangen tegen het grote vuur moesten vechten. „Maar als vrouwen goed getraind zyn, kunnen zij dat ook," meent zij. „Zelfs het dragen van de 40 kilo zware bepakking geeft dan nauwelijks problemen." De brandweervrouw vermoedt dat de mannelijke brandweercol lega's veranderd zijn. „Tijdens stages merkte ik bijvoorbeeld dat ze eerder over traumatische erva ringen durven te praten. Vroeger mocht daarover niet gezeurd wor den." Intimidatie Bijna alle vrouwen van politie hebben op hun werk te maken met seksuele intimdatie door mannelijke collega's, zo bleek on langs uit een onderzoek van de Erasmus Universiteit. Seksisti sche grappen, denigrerende op merkingen en seksueel gerichte aanrakingen komen daar relatief vaak voor. Annemarie zegt voor dit soort voorvallen geen moment bang tc zijn. „Op de HTS zat ik ook middenin een mannenwereld, dus ik ben al wat gewend," vindt het vrouwelij ke korpslid. Ze denkt dat de so ciale controle bij de brandweer een stuk groter is dan bij de poli tie. „Dat komt doordat we hier veel meer in groepsverband wer ken, waarbij iedereen elkaar in de gaten houdt. En mocht zoiets ge beuren, dan zal het allemaal wel meevallen. Ik lig er niet zo wak ker van als een collega zegt dat ik een lekker kontje heb." ADRESWIJZIGING Met ingang van maandag 10 mei is het Agentschap van het ministerie van Financiën gevestigd in Busitel II bij het NS station Sloterdijk. Het nieuwe bezoekadres Postadres Het (ongewijzigde) postadres Telefoon Centraal telefoonnummer Afdeling Geld- en Kapitaalmarkt Telefax Algemeen faxnummer 0RLYPLEIN32 1043 DP AMSTERDAM POSTBUS 345 10G0AH AMSTERDAM 020-5810 700 020-5810 799/789 020 - 58 1Q 701

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2