Waterweg 13 Huurders 'asbestflats' ontevreden Ot en Sien moeten even wennen Actie-vuur brandt nog volop bij bosplanters Politie: 'Meer blauw op straat' Woningstichting Maassluis legt klachten naast zich neer 'Verzet vakantie voor raadsverkiezingen' Ouderwets handwerk Strandseizoen feestelijk open Wolf vervanger Stolker 'Meer geld nodig voor de infrastructuur' Parkeren in binnenstad wordt een stuk duurder iWSHBaaflBH Spoorbaan voor Driemaasstede Samenwerking tussen GGD's Waterweg en Delft Heggesnoeier blijkt dief Controle op roodrijders Drie helers aangehouden Caravan voor jarige EHBO 'Aanhangers ook uit straatbeeld' Oorlogsinsigne voor Tieman i Rotterdams Dagblad Dinsdag 11 mei 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Terwijl de pony van het groene gras langs de Groene Kruisweg smikkelt raaktzijn wagentje langzaam vol methetmetzeïsen riek gewonnen hooi. Een wintervoorraadje waaraan geen landbouwmachine te pas komt. Gewoon ouderwets hand werk. Foto Robert Vos/John de Pater Hoek van Holland - Op Hemelvaartsdag (20 mei) zal het Hoekse strand weer feestelijk worden geopend. Op de Badweg zal opnieuw een braderie worden neergezet met 150 kramen. Strandexploitanten, ver enigingen en Recreatie Rotterdam zorgen voor het nodige spektakel langs de kustlijn. Windsurfing Hoek van Holland houdt wedstrijden, evenals de Hoekse Watersportvereniging, met cata marans en visboten. Het clubhuis van de watersport vereniging is op deze dag ook toegankelijk voor niet- leden omdat er een fototentoonstelling en een vide opresentatie worden gehouden. Buiten wordt er vis gebakken en kan men verse gar nalen eten. Voor de kinderen is er een luchtkussen aanwezig, De visclub van kampeervereniging 'Poort van Europa' houdt een strandhengeleoncours. De strandwacht verzorgt een aantal demonstraties en ook hier wordt 'Open Huis' gehouden in de cen trale post met een tentoonstelling van materiaal en foto's. Voor de liefhebbers rijdt langs het strand een huif kar van manege Hoek van Holland tussen de strand wacht en het plateau aan de Badweg. Rotterdam - De PvdA in Zuid-Holland heeft de an dere partijen gisteren voorgesteld om het uit Rotter dam afkomstige Statenlid Jaap Wolf te benoemen tot tijdelijk gedeputeerde. Hy zal de vervanger worden van provinciebestuurder Loudi Stolker-Nanninga, die door ziekte vermoedelijk nog geruime tijd afwe zig zal zijn; Het is de bedoeling dat Wolf deze maand al namens de provincie het woord voert in de discus sie met het rijk en de regio's Rijnmond en Haaglan den over de financiering van grote nieuwe bouwloca ties (Smitshoek, Noordrand, Achtkamp en Hoeksche Waard). Rotterdam - Als Nederland zijn positie van Euro pees marktleider op het gebied van distributie van goederen wil handhaven, zal er veel meer in infra structuur (wegen, spoorlijnen, telematica en derge lijke) moeten worden geïnvesteerd dan nu gebeurt. Tot het jaar 2015 moet er op basis van een 'inhaal- plan' 55 miljard gulden aan worden besteed. Mevrouw drs. N. Kroes zei dit vanochtend als voor zitter van de Stichting Nederland Distributieland bij de opening van de in het Ahoy'-complex te houden (tweejaarlijkse) vakbeurs voor logistiek en transport, Freight Show Rotterdam '93. Over de. voor het groot ste deel in de komende tien jaar uit te voeren, nood zakelijke infrastructurele werkzaamheden zei ze: „Indien dit inhaalplan niet wordt uitgevoerd, dreigt Nederland 180.000 arbeidsplaatsen te verliezen." Mevrouw Kroes merkte op dat ons land met investe ringen in de infrastructuur achterblijft bij landen als Duitsland, Engeland en Frankrijk. De Fransen in vesteren de komende jaren meer dan tweemaal zo veel; Duitsland en Engeland steken 35 procent meer geld in hun infrastructuur. Razendsnel „De Betuwelijn moet ook razendsnel worden aange legd," zei ze. „De overheid moet een besluit nemen en zorgen voor voldoende geld om de Betuweroute snel en op verantwoorde wijze aan te leggen. Aanleg van de Betuwelijn mag niet ten koste gaan van ande re projecten." Mevrouw Kroes wees ook op het belang van commu nicatie in transport en distributie: „Als logistieke dienstverleners niet in telematica investeren en daarmee een totaalpakket van logistieke diensten kunnen aanbieden, verliezen we onze vooraanstaan de positie als hét Europese distributieland." Rotterdam - De parkeertarieven in de Rotterdamse binnenstad gaan omhoog. In het centrum-begrensd door Weena, Pompenburg, Goudsesingel, Mariniers weg, Blaak, Westblaak, Mauritsweg en Kruisplein - geldt voortaan een tarief van drie gulden per uur, met een maximum parkeerduur van een uur. On langs is begonnen de parkeermeters en -automaten hiervoor aan te passen. In het gebied rond het centrum - tussen Oostplein en 's-Gravendijkwai, met de rivier als zuidgrens- kost parkeren twee gulden per uur, met een maxi mum duur van twee uur. Deze regeling geldt even eens voor het Zuidplein. Elders in de stad geldt nog het oude tarief van een gulden per uur. Volgens de gemeente is de tariefsverhoging noodza kelijk om in de pas te blijven met de kostenontwik kelingen van het parkeersysteem. Door de verho ging kan het aantal parkeereontroleurs worden uit gebreid, een belangrijke voorwaarde voor de hand having van de parkeerorde. Ook na de verhoging kent Rotterdam, van de vier grote steden in Neder land, de laagste prijzen voor parkeren. Vlaardingen - Ir. ardingse politiebureau zijn gisterochtend de hoofden van de basis- en func tionele eenheden van district 1 (Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland) van de politie 'Rot terdam-Rijnmond' geïnstalleerd. Daarmee is het district weer een stapje verder gekomen in het re organisatieproces van het politie apparaat. In zijn toespraak vertelde burge meester Bert Stam dat een enkel resultaat van de reorganisatie bij de Vlaardingse bevolking immid- dels merkbaar is. „In verschillen- de wijken wordt momenteel al meer gesurveilleerd dan voor heen. En meer politie op straat beteker t meer veiligheid." Dat is, zegt Stam, ook het uit gangspunt van de reorganisatie. „Er komt meer blauw op straat," verzekerde hoofd Functionele Eenheid Rens Korbijn vastbera den. Korbijn werd samen met zijn collega's Bram Schilders. Gerrit Laurens en Jolanda van Streek geïnstalleerd. Met meer politiemensen op straat kan de organisatie beter reageren op plaatselijke situaties teneinde de burgers een veiliger woon-, werk- en leefklimaat te bezorgen. In deze taak staat de politie niet alleen. Om het regionaal gestelde doel te verwezenlijken wordt bin nen het district gewerkt vanuit de basiseenheden. Dat zijn eenhe den die zijn belast met de uitvoe ring van de basispolitiezorg waar door de veiligheid en de (eetbaar heid in het gebied wordt bevor derd. District 1 kent de drie basiseen heden Vlaardingen-West. Vlaar- dingen-Oost en Maassluis/Hoek van Holland. Die basiseenheden worden weer ondersteund door de Functionele Eenheid. Die een heid werkt 'districts breed" onder andere aan beheersing van lokaal ernstige criminaliteit. Binnen afzienbare tijd moeten de onderdelen van de gemeentepoli tie in Vlaardingen, Hoek van Hol land en Maassluis opgaan in de nieuwe organisatie. Daarbij blij ven 'oude' functies en afdelingen als wijkagent, recherche, jeugd- en zedenzaken, bijzondere wet ten en de vreemdelingendienst voortbestaan. De bedoeling is dat reorganisatie eind dit jaar volle dig is doorgevoerd. Maassluis - De Bewoners commissie Van Beethoven- laan is ontevreden over de manier waarop de Wo ningstichting Maassluis de 'asbestaffaire' in de 324 flats heeft behandeld. De commis sie vindt dat de huurders niet „open en eerlijk" zijn geïnfor meerd over gevaren en kos ten. Bij een onderzoek kwam eind vo rig jaar vast te staan dat er bij de bouw van de flats door Elemen- tum asbest was gebruikt. Het ma teriaal, dat kankerverwekkend kan zijn, zat ondermeer rondom de cv-plafonddooorvoeringen, In januari werden deze gevaarlijke plekken ingekapseld dooreen be drijf dat gespecialiseerd is in wer ken met asbest. Volgens de bewonerscommissie is door die manier van aanpak het probleem verschoven naar de toe komst. „Over enige tijd, als de cv- buizen vervangen moeten wor den, moet het asbest alsnog ver wijderd worden. Ons inziens had de Woningstichting zich de nu ge maakte kosten kunnen bespa ren," zegt D. van den Oever, woordvoerder van de bewoners. De huurders staan ook argwa nend tegenover een onderzoek van TNO, dat metingen heeft ver richt om te bepalen of er bij het inkapselen asbestvezels waren vrijgekomen. De uitslag was ne gatief, maar volgens de bewoners commissie wil dat niets zeggen: de controles werden slechts ge houden in 2 van de 324 woningen. De bewonerscommissie vindt de steekproef daarom niet represen tatief. Ook over het advies van de Wo ningstichting om de (asbesthou dende) colovinyltegels gewoon te laten liggen en te bedekken met nieuwe vloerbedekking zijn de huurders niet te spreken. „Ook dit is het probleem naar de toe komst verschuiven," meent D. van den Oever. Bovendien laat de Woningstichting op deze manier de vraag open, wie straks het ver wijderen van de tegels gaat beta len. De conslusie van de bewoners commissie: „De bewoners worden met een kluitje in het riet ge stuurd. Het asbestprobleem pro beert de WSM voor te stellen alsof er niets aan de hand is, en ont kent hierbij dus ook de verant woordelijkheid die zij als ver huurder heeft." Directeur J. R.K. Ploeg van de Woningstichting bestrijdt alle klachten. Hij vindt dat de zaak volgens de voorschriften is afge handeld. Ploeg: „TNO heeft al leen metingen verricht in wonin gen waar wat asbest betreft de slechtste omstandigheden heer sten. Ik ga uit van hun deskun digheid. Als zij niks meten, is er ook niks aan de hand. Een klare zaak. Daar valt met mij verder niet over te praten." Wat het verwijderen van de colo vinyltegels betreft, verzekert Ploeg dat de Woningstichting die te zijner tijd laat weghalen, en ook de kosten daarvan voor haar rekening zal nemen. „De mensen zelf mogen er niet eens aanzit ten." Schiedam - Mod^Ispoorwegver- eniging Schiespoor gaat voor ver pleeghuis Driemaasstede een aangepaste spoorbaan bouwen. De baan, voorzien van verschil lende niveaus en gemonteerd op een verrijdbare tafel van drie me ter by 1.75 meter, zal ook door rol stoelers bekeken en bediend kun nen worden. In het model wordt ongeveer 70 meter rails verwerkt. De vereniging denkt ongeveer twee jaar nodig te hebben voor het karwei. De kosten zijn nog onbekend, maar er ligt al een stevig financi eel fundament. Onlangs hebben dejeugdledenvande Scbiedamse reddingsbrigade 1100 gulden voor het verpleeghuis bij elkaar gezwommen. Dit geld wordt be steed aan de spoorbaan. In de toe komst zullen bij Schiespoor aller lei acties worden gehouden om nog meer geld voor de baan bij elkaar te krijgen. Een deel van het emplacement is al klaar. Begin mei is een aanvang gemaakt met het leggen van de spoortaluds en de rails. Naar ver wachting gaat de meeste tijd zit ten in het ingewikkelde elektri sche gedeelte, dat speciaal voor de patiënten uit het verpleeghuis wordt geleid naar een overzichte lijk bedieningstableau, Zaterdag 22 mei houdt Schiespoor bij de afsluiting van het seizoen de eerste actie voor Driemaasstede. Het clubhuis van de Schiedamse 'tremtjesgekken' is te vinden aan de Westerkade 21. Een grote groep Vlaardingse Otten en Sïenen moest gisteren duidelijk wennen aan de schoolbankjes. Hoewel midden in het seizoen, was het in zekere zin hun eerste schooldag. Een beetje omdat deTulpvakantie net afgelopen was, maar vooral omdatze de eerste lessen kregen in een splinternieuw gebouw. Massaal zeiden ze 's morgens het oude gebouw aan de Beu kestraat vaar wel. om vervolgens in optocht en voorafgegaan door een draai orgel naar de nieuwe school aan de Binnensingel te wandelen. Het duo Dotje en Lotje zorgde ervoor dat de leerlingen zich al snel thuisvoelden op het nieuwe adres. De Beukenhof maakte met de verhuizingeen compleet nieuwe start, want ook de naam van de school is veranderd. Omdat de oude naam sommigen te veel deed denken aan die van crematorium De Beukenhof in Schiedam, gaat de openbare basisschool voortaan als De Klin ker door het levenFoto Ellen den Ouden/Bureau Roel Dijkstra. Schiedam - In politiek Schiedam gaan stemmen op om de voor jaarsvakantie voor de scholen in 1993 te verzetten. De verkiezin gen voor de gemeenteraad op 2 maart vallen in de voorjaarsva kantie zoals die nu is ingeroos terd. In politieke kringen wordt gevreesd dat dit een nadelige in vloed heeft op de opkomst van de kiezers. Het CDA, D66, Groen Links en de WD hebben burge meester en wethouders gevraagd daar tijdig iets aan te doen. Omdat aan de - voor het hele land vastgestelde - verkiezings datum niet getornd kan worden, ligt het volgens de vier partijen voor de hand dan maar de vakan tiedata te veranderen. Tenslotte mogen B en W in overleg met de schoolbesturen de vakanties van het openbaar onderwijs zelf vast stellen. Met de besturen van de bijzondere (katholieke en protes tants-christelijke) scholen zou overleg gevoerd moeten worden of ook zij de vakantie willen ver zetten Schiedam zou menen de vier fracties, moeten proberen ook andere gemeentebesturen tot het nemen van dezelfde maatre gel te bewegen. B en W van Schiedam worden wel tot spoed gemaand, zodat er voor ouders van schoolgaande kinde ren snel duidelijkheid komt over de juiste vakantiedatum. Zij kun nen daar dan m de vakantieplan ning rekening mee houden. CDA, D66, Groen Links cn WD hebben het college ook gewaagd welke 'opkomstbevorderende maatregelen' het gemeentebe stuur denkt te kunnen nemen als blijkt dat de vakanties niet mee verzet kunnen worden. i Vlaardinger/Delft - De GGD Delft/Oostland en de GGD Nieu we-Waterweg-Noord gaan samen werken op het gebied van de be drijfsgezondheidszorg. Hiermee bereiden de diensten zich voor op toekomstige kwaliteitseisen die aan dit type zorg worden gesteld. De twee GGD's hebben gezamen lijk ruim 11.000 werknemers in zorg en behoren daarmee tot de middelgrote bedrijfsgezond heidsdiensten. De samenwerking houdt in dat de GGD's gezamen lijk specialisten in dienst nemen. Inmiddels zijn een arbeidshygi- enist/veilighcids kundige en een psycholoog op het gebied van ar- beids- er. organisatiekunde aan getrokken. Tevens is een hoofd van de afdeling aangesteld. Aan de bedrijfsgezondheidszorg worden in de toekomst hogere kwaliteitseisen gesteld. „Daarin is ook een systeem van certifice ring opgenomen Dit betekent dat een dienst die aan bepaalde crite ria voldoet een soort keurstempel krijgt." aldus I. Bannenberg, di recteur van de GGD Delft/Oost- land. „Op dit moment is een Alge mene Maatregel van Bestuur in voorbereiding. Wanneer dat wordt afgehandeld is nog niet be kend Wel is inmiddels duidelijk dat de bedrijfsgezondheidsdien sten tn de toekomst de naam Ar- bo-d ïenst krijgt. Door Ben van Haren Vlaardingen - De byna 11.000 bomen en 6.000 struiken, die dui zenden Vlaardingers en Maasslui- zers vijf maanden geleden in het Liekebaertgebied hebben geplant in venet tegen de aanleg van een stortplaats, zijn goed aangeslagen en lopen momenteel fraai uit. „Het is buitengewoon goed ge lukt. Al die amateurs hebben een praehtbos neergezet met bomen netjes in rij. Het is boven alle ver wachting." Hans Mielen. de plantdeskundige en ontwerper van het Volksbos, sprak gister avond in De Harmonie zeer lo vend over het resultaat van de succesvolle plantdag van decem ber 1992. „We komen niet boven het nor male uitvalpercentage van tien procent en dat is gunstiger dan ik had venvacht. Het is momenteel een genot om in het bos te zijn. Het stikt er van de hazen. Verder zijn er buizerds, sperwers, snip pen, grutto's, reigers en nog meer vogels neergestreken. Vlaardin gen kan trots zijn op z'n Volksbos. In Schiedam hebben ze nu ook de acacia ontdekt. Ik las pas dat daar de gemeente tweehonderddui zend gulden heeft uitgetrokken om een bos van anderhalve hecta re aan te leggen. Wij hebben met elkaar twintig hectare in een dag aangelegd." Het actie-vuur brandt nog volop, zo bleek gisteren op de goed be zochte informatie-avond van de stichting 'Groeiend Verzet m de Lickebaert'. Leden van de initia tiefgroep brachten de aanwezigen behalve van de ontwikkelingen van het bos ook op de hoogte van de verschillende andere inspan ningen. Tevens werd het startsein gegeven voor een massale be zwaarschriften-actie. „Tegen de nog in voorbeieiding zijnde wijziging van het bestem mingsplan willen we 30.000 be zwaarschriften indienen op de dag, dat de gemeente Vlaardin gen het plan ter visie legt," vertel de actie-leider Remi Poppe. „Het wordt een record, maar het is haalbaar." De gehele zaal gniffelde toen voorzitter Niko Koffeman van de initiatiefgroep meedeelde, dat na het binnenhalen van de Zilveren Brief voor beste direct-mailing en de normnatie voor de Meetlat als beste sales-promotionactie er ook nog wordt meegedaan aan de wedstrijd om de Milieu-Toens- meprijs van het ministerie van Economische Zaken. „Ze zitten een beetje in hun maag met ons tussen allerlei waterzuiveraars en andere ontwikkelaars van nieuwe produkten, maar we voldoen met onze boomplantactie wel aan de voorwaarden voor deze wed strijd." De huisartsen Harry de Vries en Ronald Vervoort maak ten duidelijk hoe ze zich verplicht voelen om tegen die vuils tort te ageren. „Van je woonplaats moet je houden. Onze patiënten zijn opgestaan met dc overtuiging: dit pikken we niet meer. Zo zijn ze genezen van de apathie, die hen bedreigde. Ze waren blij. dat er eindelijk iets gebeurde. We heb ben geen moment met bomen hoeven leuren," Met het recreatieschap Midden- Delfland is m de afgelopen tyd strijd geleverd over het graven van ontwateringssloten. Een plan van het schap kost de helft van al le bomen. De actieleiding vindt de sloten overbodig „omdat het een bos blijft", maar heeft toch een alternatief ontworpen waarbij slechts vijf procent van de bomen gerooid moeten worden. Rooien ts bovendien in strijd met de Boswet. hebben juristen het recreatieschap gewaarschuwd. Vrijdag moet het algemeen be stuur van Midden-Delfland over dc kwestie oordelen in ven open bare vergadering in de boerderij van het recreatieschap aan de Zuidbuurt 85. De actieleidtng roept alle boomplanters op vrij dagmiddag tussen twaalf cn twee deze vergadering te bezoeken om zich tegen het rooien van bomen m de Lickebaert uit te spreken. Schiedam - Een man die tuinbe- zitters aanbiedt de heg te snoeien, blijkt ook grote belangstelling te hebben voor de portemonnee van zijn klanten. Twee bewoonsters van Schiedam - Noord hebben dat inmiddels be merkt. Vrijdag werd een 79-jange vrouw aan de Koekoekslaan de dupe van de man, die na het werk binnen zijn handen waste en on gemerkt de portemonee van de vrouwstal. Gistermiddag overkwam een 53- jarige vrouw aan de Koekoek slaan hetzelfde. Zij had wegens de hitte de keukendeur open la ten staan en haar portemonee op tafel gelegd. Die werd gestolen. Vlaardingen - In Vlaardingen zijn gisteren veertien automobilisten bekeurd voor rijden door rood licht. Tijdens de ochtendspits, tussen kwart over zeven en half negen, hield de politie een controle bij het verkeerslicht op de Holysin- gel, in de buurt van een oprit naar rijksweg 20. Schiedam - Aan de Singel en op de Professor Kamerlingh Onne- slaan zijn gistermiddag door de politie drie personen aangehou den op verdenking van heling. Het drietal was even tevoren ge signaleerd toen zij bezig was op het Edisonplein een gestolen fiets te verkopen. De arrestanten zijn Schiedam mers van 20 en 28 jaar. Een van de 20-jaiigen wordt er door de politie ook van verdacht de fiets te heb ben gestolen. Schiedam - De Schiedamse afde ling van de EHBO, die in april 75 jaar bestond, krijgt dankzij een gift van de stichting Schiedam/ Gaardingen Fonds binnenkort de beschikking over een. hulpca ravan. Dit voertuig kan worden gebruikt als onderkomen op plaatsen waar de EHBO hulp ver leent. Het nieuwe uitrustingsstuk geeft extra glans aan de viering van het 75-jarig bestaan op 21 mei in boer derij Landvreugd. De leden krij gen de caravan dan voor het eerst onder ogen. De EHBO, een on misbare schakel bij evenementen als kermissen en de Branders feesten, legt bij de jubileumvie ring het accent op het werk van de vereniging en de werving van do nateurs. Overigens gaat de vereniging niet meer langs de deuren om mensen lastig te vallen met de vraag of zij donateur willen worden. De EHBO neemt tegenwoordig een wat afwaehtender houding aan. Vlaardingen - Niet alleen cara vans, ook aanhangwagens moe ten van straat tijdens de winter maanden. Dat vindt de Vlaar dingse politie, die de beleidsma kers op het stadhuis heeft geadvi seerd hiervoor de Algemene Poii- lievereordening (APV) te wijzi gen. Caravans mogen in Vlaardingen tussen I november en 1 maart niet op straat staan. Op het stad huis was de gedachte geopperd op zulks ook niet moest gelden voor aanhangwagens. Daarom werd de politie om advies gevraagd. Vlaardingen - Jan Tieman, een in 1923 in Emmen geboren Vlaar- dinger, is gisteren onderscheiden met het Draaginsigne Gewonden. Tieman kreeg de onderscheiding voor oorlogsveteranen uit handen van burgemeester Bert Stam. Jan Tieman reed in februari 1949, als bestuurder van een jeep waar in een legerpredikant en een aal moezenier zaten, op Oost-Java op een mijn. Hij liep daarbij een ge- hoorbeschadiging op. In Nederland zijn sinds de instel ling van de onderscheiding in 1990, meer dan 2300 Draaginsig- nes Gewonden uitgereikt. De on derscheiding is bedoeld voor oud militairen die onder oorlogsom standigheden of bij internationa le vredesmissies lichamelijk of geestelijk letsel hebben opgelo pen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2