Waterweg 13 PvdA wil nieuwbouw beter beveiligen A aha Molensteen van Enny smaakt naar meer mr - «si üs saaai® 1 m ©gm Raadslid Cor Huijken: 'Goed hang- en sluitwerk moet dwingende eis worden' iff Kunstenaars te gast in Stedelijk Museum Stadswandeling nu met torenbeklimming Vlaardingse Groendag met fietstocht Computermuziek in wijkcentrum Woningstichting houdt actie voor goed doel Nieuwe dirigent voor harmonie Schiedam maakt eigen koekje van Schots deeg WPOOR AFSLANK-SER VICÉ'AAN HUIS ELEKTRONISCH AFSLANKEN VOEDINGS ADVIEZEN ^PERSONAL FITNESS BEL VRIJBLIJVEND VOOR DESKUNDIG ADVIES 010 - 4299802 KOM NAAR HET SCHIEDAMS HAVENMUZIEK ENMOLENFESIjVAl Rotterdams Dagblad Donderdag 13 mei 1993 In het Stedelijk Museum is zaterdag de eerste van een reeks tentoonstellingen te zien, die onderdo titel 'Op uitnodiging' wordt gehouden. Deze serie is een vervolg op de exposities Konfrontatietentoonstellin- gen en Schiedamse Ateliers. Eik jaar krijgen twee Schiedamse kunstenaars de gelegenheid in het museum een expositie samen te stellen van hun eigen werk. gecombineerd met werk van een door hen gekozen gastkunstenaar. De serie 'Op uitnodiging' gaat van start met de Schiedammers Henny van Leeuwen en Jacques Tange (beiden beeldend kunstenaar). Zij hebben respectievelijk de Rotterdamse aquarellist Guus de RuiteT en de Haarlemse beeldhouwster Mary Rose Vink uitgenodigd. De tentoonstelling wordt zaterdag geopend en duurt tot en met zondag 20 juni. Vlaardingen Ook dit zomerseizoen organiseert de VW weer stadswandelingen langs de mooiste plekjes van Vlaardingen. Morgen is de eerste wandeling en die wordt als vanouds door een deskundige gids van het VW Service-team geleid. Aan het eind van de wandelingen, die om 19.15 uur bij het VW-kantoor aan de Markt begint, kunnen de 'deelnemers met nog genoeg puf dit jaar de de toren van de Grote Kerk beklimmen. Kaartjes voor de eerste wandeling zijn verkrijgbaar bij de VW en kosten 2,50 gulden. De Dienst Milieu, de VW en het Recreatieschap Midden Delfland houden zondag de jaarlijkse Groendag. Op een aantal plekken in en om Vlaardin gen vinden talloze activiteiten plaats die iets laten zien van de recreatieve en sportieve mogelijkheden in de stad. Als groene draad is een fietstocht gemaakt die de ac tiviteiten met elkaar verbindt. De route voert onder andere langs 't Hof, de surfplas, paviljoen De Krab- beplas dat die dag officieel wordt geopend en de boerderij aan de Zuidbuurt. Op voornoemde plekjes valt die dag van alles te beleven. Ter gelegenheid van de Groendag is bij een groot aantal bloemisten zaterdag een speciaal Vlaardings boeketje te koop. Bij de aankoop van zo'n bos ruikers ontvangt men een gratis deelnamebewijs voor de fietstocht. Drie leden van Computer Club Holy geven zondag in wijkcentrum De Deel een demonstratie van muziek die met behulp van computers wordt gemaakt. Tij dens de demonstratie die van 14.00 tot 16.00 uur plaatsvindt, worden meerdere computers gebruikt in combinatie met synthesizers en andere elektroni sche apparatuur. De bezoekers krijgen onder andere uitgelegd hoe met de computer muziek gecomponeerd kan wor den. Enkele composities worden, volledig gespeeld door computers, ten gehore gebracht. Wijkcentrum De Deel vindt men aan de Baarnhoeve en de toegang is er zondag gratis. In de kantine van de Woning Stichting Maassluis aan de P. J. Troelstraweg 6 worden zaterdag tussen tien en twee uur door het personeel allerlei spullen verkocht. Dat wordt niet gedaan om er zelf een zak centje aan over te houden want de opbrengst is voor de stichting Orion. Die stichting houdt zich bezig met het lot van zieken en gehandicapten in onder an der Ghana. Het totale bedrag van de verkoop wordt aangewend voor de renovatie van een ziekenhuis in Ghana. Bij de kraampjes zijn huishoudelijke artikelen, meu belen, boeken, langspeelplaten, blikken verf en tal van andere artikelen te koop. De toegang is gratis maar voor de versnaperingen moet wel worden be taald. De Maaslandse Harmonie die volgend jaar haar 75- jarige bestaan viert, heeft weer een nieuwe vaste di rigent. Bijna unaniem stemden de muzikanten tij dens een extra ledenvergadering in met het be stuursvoorstel om Jacob Jansen te benoemen. Hij is opvolger van dirigent Van Oosten, die zijn functie onverwachts per 1 maart opzegde. De nieuwe dirigent is voor de Maaslandse Harmonie inmiddels geen onbekende meer, want hij verrichtte al enkele invalbeurten. Die verliepen tot tevreden heid van de vereniging, waarop de ingezette sollici tatieprocedure kon worden beëindigd. Jansen heeft a] een lange staat van dienst ais diri gent en is bevoegd docent koperblaasinstrumenten. Agenda Schiedam donderdag i3 mei Thema-avond over dromen, spirituele vereniging Hartnonia, Dr. Wibautplein. 20.00 uur. Jamsessie, podium, 21.00 uur. vrijdag 14 mei Bridge, dienstencentrum De 4MoIens. 13.00 uur. Vlaardingen vrijdag 14 mei Le2ing kunsthistorica Sylvia Hagers. Vrije Academie. 20.00 uur. Hohe Mpsse met konr Magister Cantat. Grote Kerk. ZO.ftfi uur. Opening expositie cursisten Vrije Academie, verzorgingstehuis Vaartland. 20.30 uur. Maassluis donderdag 13 wei Bridge. Koningshof, 19.45 uur. vrijdag 14mei rl<.. Spreekuur Ziekenfonds. Koningshof. -4.UQ uur. Door Peter de Lange Schiedam - Bij nieuwbouw-en renovatieplannen zou, bij wijze van inbraakpreventie, meer aandacht geschonken moeten wor den aan het hang- en sluitwerk. Dat is niet alleen een taak voor de Woningbouwvereniging Schiedam, die al regelmatig met de politie over goede beveiliging van deuren en ramen overlegt, maar ook voor Gemeentelijk Woningbeheer en aannemers die sociale woningen bouwen. Desnoods zou de gemeenteraad die eis dwingend moeten voorschrijven. Dit idco is afkomstig van PvdA- gemecnteraadslid Cor Huijken. Hij kwam er mee op de proppen tijdens een openbaar debat over veiligheid met de Schiedamse be volking dat zijn partij eind vorige week had georganiseerd. De be volking liet het echter massaal af weten, zodat Huijken en andere PvdA'ers volop gelegenheid kre gen zelf wat ideeën aan te dragen. De meest bruikbare gedachten zullen worden verwoord in het programma waarmee de partij de gemeenteraadsverkiezingen van 1994 in gaat. Want veiligheid en openbare orde zijn items waar mee flink kan worden gescoord. Grensverleggend Huijkens idee is in elk geval bij de Schiedamse politie in goede aarde gevallen. Het aantal wo ninginbraken in de stad ligt nog steeds onrustbarend hoog, en ie der middel om daar iets aan te doen is welkom. Maar die impuls zal dan wel van de gemeenteraad moeten uitgaan, maakte adjudant Erik Kortland op de bijeenkomst duidelijk. De politie kan niet op eigen houtje voorschriften rich ting verhuurders uitvaardigen. Daarnaast waarschuwde Kort land dat betere sloten op wonin gen bepaald niet het wondermid del zijn waardoor de criminaliteit volledig zal worden uitgebannen. Veel woninginbraken worden ge pleegd door junks, en als een ver slaafde in de toekomst veel hin derlijke sloten op zijn weg vindt, zal hij zijn 'werkterrein' verleg gen van woninginbraken naar een andere vorm van roof of dief stal. „Met junks ben je altijd grensver leggend bezig,'' vatte Kortland het probleem samen. Kortom, als je woningen beter beveiligt, moet je ook op andere fronten maatre gelen nemen om het op geld be luste drugsgebruikers moeilijk te maken. Op donkere plekken is dan bijvoorbeeld een goede ver lichting nodig, zodat overvallers zich wel twee keer zullen beden ken voordat zij daar hun slag slaan. Ander bezwaar Aan beter - en dus duurder - hang en sluitwerk in nieuwbouwwo ningen kleeft trouwens nog een ander bezwaar. Momenteel zijn, zo viel op de bijeenkomst te be luisteren, sloten op deuren en ra men vaak een sluitpost in het be stek. Wordt er betere kwaliteit verlangd, dan moet de begroting omhoog met een bedrag van naar schatting tenminste vierhonderd gulden. Bij vrije sectorwoningen za At vermoedelijk niet zoveel pr .e- men opleveren, maar in de sociale woningbouw met zijn doorgaans krappe budgetten is zo'n kosten verhoging niet gemakkelijk te realiseren. GA. Stolwijk, een manager van de Nederlandse Veiligheids dienst, voorspelde dat Schiedam zo nu en dan een aardig robbertje zal moeten vechten, ais de ge meenteraad inderdaad overgaat tot het stellen van zwaardere ei sen aan de woningbouwvereni ging en Woningbeheer. Stolwijk, ook technisch adviseur inzake be veiligingen in woningen, haalde een voorbeeld aan uit Lisse. een gemeente waar goed hang- en sluitwerk hoog op de prioriteiten lijst staat. De wethouder voor wo ningbouw kreeg daarover een harde aanvaring met een aanne mer die weigerde financieel op te draaien voor dit beleid. Ondertussen kan de bevolking zelf ook simpele maatregelen ne men om inbrekers buiten de deur te houden. Vaak is het gewoon een kwestie van de deur op het nachtslot doen. Plaatsvervan gend korpschef Bruinsma uit Rijswijk verhaalde hoe agenten op een avond een 'inbraakvrien- delyk' woonblok onderhanden namen. Agenten in burger konden in veel huizen ongehinderd langs de ach tertuin en de niet afgesloten keu kendeur naar binnen komen en de video of andere kostbare appa ratuur stelen. Als zij vervolgens met de buit verdwenen, om het huis heenliepen en by de voor deur aanbelden om de spullen te rug te geven, reageerden de be woners verbijsterd. „Inbrekers? Niets van gemerkt!" In Schiedam zou een dergelijke actie in bepaalde wijken moeite loos met hetzelfde resultaat kun nen worden herhaald, denkt adju dant Kortland. „Geloof het of niet, er zijn nog legio mensen bij wie een touwtje uit de brievenbus hangt." Schiedam - Als leverancier van drank is Schiedam over de gehele wereld wel bekend, maar in tegenstel ling tot allerlei andere plaatsen had de Jeneverstad geen eigen koekje. Daaraan komt zaterdag een ein de. Bij gelegenheid van de opening van de museummo len De Nieuwe Palmboom brengen de bakkers Kees Hollander. Vincent van de Bosch en Maison van Wijk het koekje Schots Brood op de markt. Het gaat om een terugkeer, want bakker Krommenhoek verkocht ze vroeger al in zijn winkels aan de Singel en de Hoogstraat. De oorsprong van het recept, dat nazaten van de ook van zijn speculaas-varkens bekende bakker Krom menhoek beschikbaar hebben gesteld, is moeilijk te achterhalen. De veronderstelling is dat het verband houdt met de vestiging van Schotten en Engelsen in Schiedam. Een van de soldaten uit het Engelse leger, die hier bleven wonen was de Schot James Green. Hij verdiende een goede boterham met het maken van pijpen en bezat in 1650 zelfs drie huisjes aan de Kerkstraat. Tot aan de sloop ten behoeve van het ABC-warenhuis droeg die plek de naam Schotse Poort. Behalve met pijpen maken hield men zich in Schiedam ook bezig met het vervaardigen van snuif in de molen De Morgen Zon, waar de snuiftabak werd gemalen. In 1791 krijgen de eigenarer van de snuifmolen toestemming van de vroedschap om van hun eigendom een brandersmolen te maken. Het recept van het eigen Schiedamse koekje is, heeft de stichting Schiedamse Molens uitgezocht, niet van Engelse oorsprong. Waarschijnlijk heeft een Schiedamse bakker het biscuit Schots Brood be dacht naar het voorbeeld van het traditionele Engel se 'short-bread'. Bakker Krommenhoek heeft het ja renlang als een typisch Schiedams produkt gevoerd. De bakkers Hollander, Van de Bosch en Van Wijk hebben naar het oude recept 'Schots' deeg gemaakt met bloem van De Nieuwe Palmboom. Vanaf zaterdag, als de op de oude peperbus van de oorspronkelijke Palmboom herbouwde vijfde Schiedamse molen officieel in gebruik wordt geno men, is Schots Brood voor 8,95 in speciale blikjes van 200 gram verkrijgbaar bij de bakkers, bij de VW en in het molenmuseum in De Nieuwe Palmboom. De Schiedamse Lionsclub benut die introductie om de kring van molenvrienden te vergroten. Wie zich zaterdag op het Havenmuziek Molenfestival in haar stand bij de nieuwe molen als donateur laat in schrijven, kan een blik Schots Brood krijgen voor het 'vriendenprijsje' van vier gulden. Enny van Zuiilen de keu ken. Bij toeval ontstond daar haar molen steen Foto Ellen den Ouden/Bureau Roel Dijkstra Schiedam - Ze staat graag in de keu ken en is bezeten van molens. Die combinatie heeft ertoe geleid dat En ny van Zuylen zaterdag tijdens het Haven- en Molenfestival haar eigen molenbrood gaat verkopen. Het recept van deze koek maakte zij al twee jaar geleden. „Ik moest naar de verjaardag van mijn zusje en wist niet wat ik mee moest nemen. Ik ben de keuken in gegaan en maakte een kruidenkoek met noten en vruchten. Ik vond het leuk om 'm in de vorm van een molensteen te maken omdat mijn opa vroeger een molen had. Ik heb door mijn opa eigenlijk een tik van de molen meegekregen en ook mijn zusje is gek van molens." De speeiale vorm creëerde zij door een busje nootmuskaat met daarom heen aluminiumfolie in het midden van een bakblik te plaatsen. Het bak sel viel in de smaak en Enny maakte op verzoek en bij wijze van cadeau nog veel meer molenstenen. Toen mensen baar aanspoorden om de koek op de markt te brengen, vond Enny dat wel leuk maar wachtte een tijdje voordat zij stappen ondernam. „Eigenlijk is dat niets voor mij, Ik ben wel altijd aan het frutselen in de keu ken. maar om naar buiten te treden... Maar dat molenbrood viel zo in de smaak dat ik dacht: als ik er iets mee wil doen, dan moet het nu met de ope ning van de molen de Nieuwe Palm boom." Omdat het met een kleine oven niet te doen is het molenbrood in grote hoeveelheden te produceren, ging Enny op zoek naar een bakker. In Schiedam kon zij geen bakker vinden die de koek voor haar wilde maken, maar een bakker uit Brabant zag er wel brood in. De bakker, die aangeslo ten is bij het molenaarsgilde, was zeer tevreden over het recept en bakt voor zaterdag de molenbroden. Enny ont werp kaartjes by de lekkernij en ver koopt zaterdag bij molen de Walvisch haar molenbrood. Advertenties kmionsgatenau tomaat Normale p lUBit-HJM INKUlLKOKTiNQ a OIO -412 99 19 Méént 124 - Rotterdam Centrum, (hoek Coolsingei) 01Ö-4195947 GroenoHiltodijk 244b - Botterdam-Zuid OIO - 4340075 Fransenstraat 9, Vlaardingen -■ZATEftDAö i S.'éèi'l 993 bruisend en boeiend .jSïï TÖpaktuele combinaties van bekende Europese modemerken. De bloes wordt over 'n topje en op ëen wijde bermuda gedragen. Perfecte pasvorm, prachtige motieven en zomeriuchtige stoffen Zéér aantrekkelijk! MODEHUIS tLHUIö Broersvest 109-113, Schiedam. tel. 010 - 426 03 99 CS f-)ok op maandagmiddag en donderdagavond geopend. Ruime parkeergelegenheid t.o. ons modehuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1