Rotterdam 13 Reddingsplan voor stads vernieuwing Waar is al die vis gebleven? Veel te weinig banen voor 'medelanders' B en W woedend over sabotage-actie brugwachters Politie controleert bijna 400 bestuurders 'Bombardement is helaas nog actueel onderwerp' Judoka Angelique Seriese 'En nu goud in Atlanta' PvdA 'ontdekt' fonds bij overheid en wil ook geld gaan lenen Personeel De Schie geschokt na aanhouding van bewakers v?" ï&fr J? Motorschip lek geslagen j Rotterdams Dagblad Zaterdag 15 mei 1993 Brielle - Bij een grootscheepse verkeerscontrole in de bu urt van VierpoMers, op Voome-Putten, zijn gis termiddag en -avond bijna vierhonderd bestuurders gecontroleerd. Volgens de politie is het opmerkelijk dat daarbij slechts één beroepschauffeur werd be trapt op overtreding van de rjjtydenwet; bij voor gaande, vergelijkbare controles maakten veel meer chauffeurs zich daaraan schuldig. De verkeerscon trole, die in totaal zes uur duurde, werd uitgevoerd door meer dan dertig medewerkers van verschillen de instanties; de coördinatie was in handen van de politie uit Brielle. Rotterdam - Precies een jaar na zijn 14 mei-lezing, waarin mr. Manuel Kneepkens de onrechtmatigheid van het Duitse bombardement op Rotterdam be wees, is een uitgewerkte versie van zijn 'vonnis' bij uitgeverij Ad. Donker in boekvorm verschenen. Gis teren was de presentatie in sociëteit De Illusie aan de Westerkade, 53 jaar na het bombardement. Een fraai gebonden boek met goudopdruk, voor schrijver en uitgever iets om trots op te zijn, maar te gelijk een alarmerend boek, dat er niet was geweest ais het bombardement na de Tweede Wereldoorlog niet door 'deskundigen' was vergoelijkt. Kneepkens begon er halverwege de jaren tachtig aan te werken. Een Amsterdamse journalist had hem gevraagd, na afloop van een debat over oorlogsrecht, of het bom bardement op Rotterdam eigenlijk volgens de recht spraak was. Toen Kneepkens hoorde dat het bom bardement gezien werd als iets dat nu eenmaal bij de oorlog hoort, en dat het een 'ongelukje' was, en toen hij ook nog vernam dat er bij de Landmacht niets be zwaarlijks in werd gezien, toen dacht hij; „Dat ga ik tot op de bodem uitzoeken." Zijn onderzoek, waarin hij door studenten werd bij gestaan, leerde hem dat de Duitsers wel degelijk in strijd met het oorlogsrecht hadden gehandeld. En hierover handelde zijn 14 mei-lezing van vorig jaar. Een artikel hierover in het Rotterdams Dagblad werd ook geplaatst in het Limburgs Dagblad, waar luitenant-kolonel b.d. £,H. Brongers te Heerlen er kennis van nam. Brongers beide prompt, want hij kon nog nuttig materiaal aandragen. Ex-officier Meindert Stelling, bekend geworden als atoompaci fist en thans vooratter van de Vereniging van Juris ten voor de Vrede, las het manuscript door op oor- logsrechtelijke interpretaties. Beiden, Brongers en Stelling, kregen gisteren de eerste twee exemplaren van Kneepkens' boek. De titel luidt; 'In het rijk van de demonen'. Het zeventig pagina's tellende boek bevat onder meer een gedicht van Herman Romer, 'Zwarte lente', en is verkrijgbaar via Oosterboekhan del Amesz in KraBngen voor 24,95 gulden. „Het is helaas een actueel onderwerp," zei mr. Stel ling over het bombardement. Hij legde een link tus sen het illegale karakter van de bommen op Rotter dam en het, naar zijn mening, eveneens onrechtma tige bezit van nucleaire wapens in alle landen die de ze wapens hebben. Volgens Stelling leert het oor logsrecht, dat aan de burgerbevolking „geen dispro portionele schade" mag worden toegebracht. En omdat het gebruik van kernwapens onvermijdelijk tot massale vernietiging zal leiden, is zelfs het bezit hiervan al een inbreuk op de internationale rechtsor de. Stelling wil de Nederlandse politiek een uit spraak ontlokken, zo nodig om minister Kooijimns (Buitenlandse Zaken) onder druk te zetten teneinde hierover een oordeel te kunnen vragen aan het Inter nationaal Gerechtshof. Rotterdam - Zeven keer deed judoka Angelique Se riese mee aan de Europese kampioenschappen en niet eenmaal kwam ze met lege handen naar huis. Ze eindigde een keer als tweede en een keer als derde, en bij vijf gelegenheden viel haar de titel ten deel. Twee weken geleden in Athene vierde ze het lus trum. Ze werd met overmacht winnares in de open klasse (het voormalige 'alle categorieën') en dat was voor haar trainer, Chris de Korte, en haar club, Sport instituut Hoogvliet, aanleiding om haar een extra feestelijke receptie aan te bieden. Ceremoniemeester Henk van Oosten, oud-voorzit ter van de Judo Bor d Nederland, kon gisteravond in sportcentrum De Papegaai zijn opvolger, Frans Hoo- gendijk, welkom heten, Toon Harks, houder van de portefeuille Topsport, Hans Elemans, voorzitter van de deelgemeente Hoogvliet en een vertegenwoordi ger van de Stichting Hang-On - en stuk voor stuk hadden zij cadeaus, bloemen en veel complimenten meegebracht voor de kampioene. Hetis Angelique Seriese de laatste jaren niet gemak kelijk gemaakt. Het kostte haar na haar zware knie blessure - bijvoorbeeld - de grootste moeite de Judo- bond en de Olympische keuzeheren ervan ie overtui gen, dat zij in Barcelona thuishoorde. Dat lukte niet. „Dat je desondanks bent doorgegaan en in Athene opnieuw Europees kampioene bent geworden, be wijst datje een vrouw bent met het ware sporthart," prees Henk van Oosten. „Alsjeblieft, ga nog een paar jaar door en bekroon je prachtige carrière met een gouden Olympische medaille in Atlanta." Angelique beloofde het.Als er niets tussenkomt." Wat zou er dan tussen kunnen komen „Een blessure misschien. Of wie weet ben ik volgend jaar wel niet meer zo gemotiveerd." Met de JBN lijken de problemen opgelost, hoewel... Was het toeval, dat zij velen bedankte voor de steun; haar trainingspartners, het NOC, de NSF, de kle- dingsponsor, haar ouders, broer Harry en natuurlijk trainer Chris de Korte, maar niet de bond? Door John Bunte Rotterdam - De aanvankelijk tot na de eeuwwisseling uitge stelde stadsvernieuwing in een aantal oude Rotterdamse wij ken kan alsnog binnen enkele jaren worden uitgevoerd. Bin nen de PvdA wordt eenplan uitgewerkt dat voor voldoende geld daarvoor moet zorgen.. Angelique Seriese is zichtbaar ingenomen met de ca deaus van trainer Chris de Korte (links): een Japanse theekom en een zilve ren bokaal met veelbe tekenende inscriptie, foto Cor Vos Het 'ei van Columbus' hierbij moet het infrastructuurfonds van de rijksoverheid zijn waar jaar lijks, onder meer uit de aardgas baten, vijf miljard gulden in wordt gestopt. Uit dat fonds zul len in de toekomst projecten als de Betuwelijn en de Hoge Snel heidslijn worden gefinancierd. De eerste jaren is dat echter nog met het geval en kunnen gemeen ten er een beroep op doen. Voor waarden zijn wel dat het om in vesteringen gaat en de werkgele genheid erbij is gebaat. Een Tweede Kamer-delegatie van de PvdA wees de Rotterdamse af deling onlangs bü een werkbe zoek op de mogelijkheid dat fonds aan te wenden om alsnog vaart in de door diverse rijksbe- zuinigmgen stagnerende stads vernieuwing te krijgen. Formeel is dat onmogelijk omdat geld dat voor dat doel beschikbaar komt niet wordt beschouwd als investe ring, maar als subsidie. Volgens de fractievoorzitter in de Rotterdamse gemeenteraad, Pe ter Aubert, is daar echter vrij een voudig een mouw aan te passen. „We hebben tot dusverre uit het stadsvernieuwingsfonds allerlei dingen betaald, die eigenlijk hele maal niet daaruit hoefden. Neem de bodemsanering, of bijvoor beeld de aanleg van een parkje. Dat gaan we dus nu gewoon in vestering noemen en daarvoor kloppen we bij het fonds aan. Het is nog rendabel ook want na zo'n sanering kun je weer iets met die grond doen." In het reddingsplan wordt voorts de mogelijkheid geopperd om stadsvernieuwingsgelden die nu nog zijn gereserveerd als bijdra gen aan de Vinex (de vergroting van de woningdichtheid) en het monumentenfonds daaraan te onttrekken. Ai eerder werd van uit de PvdA-afdeling Delfshaven gesuggereerd om geld bij banken te gaan lenen. Wanneer duidelijk is dat de komende jaren inder daad met succes een beroep op het infrastructuurfonds kan wor den gedaan wil de PvdA dat zo snel mogelijk geld wordt geleend. Iets dat recent ook officieel door de Tweede Kamer mogelijk is ge maakt. PvdA-secretaris Daan Broekhuyzen van de in oprich ting zijnde (deel)gemeenteraad Delfshaven: „Je moet dan welis waar rente betalen, maar anders zou je dat geld toch kwijt zyn aan noodzakelijk onderhoud, Dat hoeft nu niet omdat je de wonin gen echt kunt aanpakken." In de zoektocht naar geld zal tenslotte ook binnen de gemeentebegro ting nog naar extra financiële middelen worden gezocht. Buitenruimten Rotterdam heeft ruim een jaar ge leden moeten besluiten 35 pro cent van de voor de komende ja ren geplande stadsvernieuwings projecten uit te stellen tot na de eeuwwisseling. Voor de periode tot 1996 is 74 miljoen gulden be schikbaar. Daarvan is, in het on langs vastgestelde rompprogram ma, al een kleine 60 miljoen ver geven, waarvan bijna de helft voor de verbetering van de bui tenruimten. De gemeente heeft becijferd dat zeker 230 miljoen nodig is om de meest acute nood te lenigen. Zo heeft Rotterdam- West slechts 31 in plaats van de noodzakelijke 100 miljoen be schikbaar. Gevolg daarvan is dat in zo'n dertig straten in dit gebied de stadsvernieuwing niet kan worden afgerond. Aubert; „In Zuid zie je dat in wat mindere ma te ook en in Oost komt dat op be perkte schaal eveneens nog voor. Steeds een paar blokken in een straat waar nog niets mee is ge beurd. Je houdt daardoor een ver loederd beeld. Daar moeten we vanaf. Zolang een a Laat niet af is zou je niet aan nieuwe projecten horen te beginnen." De bedoeling van de PvdA is nu met dat extra beschikbaar ko mende geld al die 'overgebleven' panden en blokken op te knap pen. Aubert: „En dat moet binnen een paar jaar kunnen lukken." Ook verantwoordelijk wethouder, en partijgenoot, Pim Vermeulen (Stadsvernieuwing en Volkshuis vesting) is optimistisch. Volgens hem is op die manier mogelijk a 90 procent van alle aanvullende wensen op korte termijn uit te voeren. Rotterdam - Het plan 60.000 al lochtonen vóór 1995 aan een vaste baan te helpen is vrijwel zeker gedoemd te mislukken. In de eerste plaats lukt het niet vol doende banen te vinden, in de tweede plaats blijken 'medelan ders' die wel aan de slag zijn ge komen er bij reorganisaties als eerste weer uit te vliegen. Het 6D.Ö0Ü-banen plan voor allochto nen is in 1990 tot stand geko men na een akkoord tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid. De uitwerking ervan verloopt in middels niet zo stroef als in de eerste jaren, maar mede door de economische recessie gaat het nog lang niet snel genoeg, Volgens de speciale bedrijfsad viseurs Minderheden van de Re gionale Bureaus Arbeidsvoor ziening (RBA's) zijn sinds 1990 16.500 allochtonen aan een baan geholpen. Om het afgesproken aantal tc halen was tenminste het dubbele nodig geweest. „Wij zullen 90.000 mensen met suc ces moeten bemiddelen om over ruim twee jaar het gewenste re sultaat te boeken," zegtbedrijfs- sadviseur minderheden drs. S.A, Ramkheiawan van het RBA Rijnmond. De bedrijfsadviseurs minderhe den hebben inmiddels 350 be drijven in het Rijnmondgebied benaderd over de uitvoering van het akkoord. Ongeveer twintig procent van de ondernemingen blijkt 2elfs geen belangstelling te hebbe n voor een gesprek over dit onderwerp. Slechts zeven be drijven in Rijnmond hebben met arbeidsvoorziening een meerjarenplan opgesteld, waar in zij vastleggen hoeveel alloch tonen zij zullen aannemen. Zie ook pagina 21 Rotterdam - Het personeel van het Rotterdamse Huis van Bewa ring De Schie heeft 'geschokt en teleurgesteld' gereageerd op de arrestatie van twee bewakers van de penitentiaire inrichting. De beide verdachten hebben bekend betrokken te zijn geweest bij ont snappingen uit de Schie op 19 fe bruari en 30 maart, waarbij drie gedetineerden de benen namen. De 27 en 30 jaar oude bewakers kochten de bij de ontsnappingen gebruikte wapens, gaven die aan de gevangenen en lieten zich tij dens de ontsnappingen gijzelen. „Het personeel is geschokt door de arrestaties," zegt een woord voerder van het ministerie van Justitie, „maar aan de andere kant ook opgelucht. Ze hebben nu duidelijkheid, vroegen zich toch af wanneer de volgende aan de beurt zou zijn. Wanneer ben ik de klos. bij wijze van spreken." De twee bewakers zitten m bewa ring in gevangenissen elders in het land. Beiden zijn geschoist. Bij de ontsnapping op 19 februari wist een 35-jange Italiaan te ont komen. Hij zat vast wegens ver mogens-en drugsdelicten, en wachtte in de Extra Beveiligde In richting (EBI) op uitlevering aan Italië. Hij is nog voortvluchtig. De uitbraak op 30 maart liep de mist in. Een 44-jarige Amerikaan, tot 18 jaar cel veroordeeld wegens moord, werd vlak na de ontsnap ping bij De Schie al weer ingere kend Een 50-jarige Colombiaan, in De Schie gedetineerd in ver band met een grote drugs smokkel, 'kaapte' een passerende lesauto, maar kon ook later in de kraag worden gevat. De gedetineerden betaalden de gearresteerde bewakers voor hun diensten. Ook dat is strafbaar, stelt het Openbaar Ministerie in Rotterdam, dus zal in het verdere onderzoek worden meegenomen. De woordvoerder van Justitie wijst erop dat bewakers in de hui zen van bewaring op een 'gevoeli ge post' zitten „Zc hebben de macht over gedetineerden," zegt hij, „maar de rollen kunnen ook worden omgedraaid. Er is altijd gevaar voor omkoping of afper sing. Er is een goede selectie van bewakers, en tijdens de opleiding wordt gewaarschuwd voor dit ge vaar." Volgens hem komt het zo'n vijf keer per jaar voor dat een bewa ker buiten z'n boekje gaat. Aan vullende maatregelen, die corrup tie moeten voorkomen, worden met overwogen. „De bewakers zijn zich bewust van de risico's" stelt de zegsman, „er wordt conti nu aandacht aan besteed. Zo moe ten de verhoudingen onder het gevangenispersoneel goed zijn Dat als je wordt gechanteerd, of lekker gemaakt met geld, hier over kan worden gepraat." De woordvoerder; „Kijk, je kunt die gedetineerden niet inmetse len. Er zal altijd direct contact blijven bestaan tussen een gedeti neerde en een bewaker. En zo'n gevangene kan zich heel char mant voordoen, of merken dat een bewaker op zwart zaad zit. Dan moet het zo zijn dat een per soneelslid niet met z'n schulden naar de gevangene loopt, maar naar de directie." De gisteren drooggeval len Zalmha ven: veel zand maar geluk kig weinig do de VIS. Foto Fred Ernst/Cor Vos t-Jr Rotterdam - De Zalmhaven, tot voor kort favoriete visstek bij tal van sportvissers, is voorgoed ver leden tijd. Precies om tien uur gisterochtend kwam de zanderige bodem van de haven grotendeels droog te liggen en konden de wa terpompen worden, stilgezet. De Zalmhaven moet verdwijnen ten behoeve van de nieuwe Erasmus- brug die het stadscentrum gaat verbinden met de Kop van Zuid. De aanvankelijke vrees dat in de leeggepompte binnenhaven veel dode vis zou achterblijven, werd met bewaarheid Met fuiken en visnetten is de afgelopen weken de meeste vis die met meer uit de haven kon ontsnappen, gevangen en overgezet in de aangrenzende Leuvehaven. Opvallend daarbij was dat het om betrekkelijk kleine hoeveelheden ging, voornamelijk paling Vol gens de uitvoerder van het Zalm- haven-project is veel vis tijdig, vermoedelijk tijdens de langzame verlaging van het waterpeil en het vele heen-en-weer varen met werkschepen, naar veiliger water uitgeweken. „Dat er nog zo wei nig vis in de haven zat, merkte je ook aan het feit dat echte visja- gers als meeuwen zich geen mo ment hebben laten zien." Carlo Eijkels. Kop van Zuid-voor- lichter, het gisteren weten dat, na een bijeenkomst met buurtbewo ners, extra aandacht aan mogelijk achterblijvend0 vis in de Zalm ha ven was besteed. „We wilden geen kerkhof met naar adem happende dieren," aldus Eijkels volgens wie zich in het drijfzand, in het mid den van de haven, nog vijftien tot twintig vissen bevinden die overi gens ten dode zijn opgeschreven. „Dat drijfzand is levensgevaar lijk. We durven onze mensen daar niet aan te wagen Het droogpompen van de Zalm haven, m eerdere instantie was er al gebaggerd en één meter zand opgebracht, was op maandag 3 mei van start gegaan en duurde, volgens schema, anderhalve week. Rotterdam - Een motorschip heeft gistermiddag bij het laden van ijzer-afval in de Waalhaven forse schade opgelopen, toen bij het laden van het schip 5.000 kilo schroot te vroeg door een kraan werd losgelaten. Het afval viel van grote hoogte in het ruim, waardoor het vaartuig lek sloeg. De Havendienst was snel ter plekke en wist hel schip drijvende te houden. Niemand raakte gewond. Rotterdam - De 'solidariteitsac tie' van de Rotterdamse brug wachters, gisterochtend tijdens de RET-staking, is in de ogen van het college van Burgemeester en Wethouders onaanvaardbaar. Hoofddirecteur mr. W.K. Schol ten van het Gemeentelyk Haven bedrijf, de 'baas' van de brug wachters, is om opheldering ge vraagd. De bedieners van de Koninginne- brug, de Boerengatbrug en de Leuvehavenbrug zorgden er gis teren tijdens de RET-staking voor dat het wegverkeer totaal ont wricht raakte. Bijna een uur lang zetten zij de bruggen open, waar door automobilisten en een enorm aantal fietsers alsnog strandden. Dc sabotage-actie wprrt nnder'tfpund door medewer- kers van de Havendienst, die met boten onder de geopende brug gen heen en weervoeren Zowel de bonden als het Gemeen telijk Havenbedrijf spraken giste ren van een spontane actie. De spontaniteit is echter betrekke lijk, want in ieder geval wist de bond al donderdagmiddag wat er zou gaan gebeuren. Het college van B en W vindt dat met de blokkade van de bruggen een grens is overschreden. Het er gert het college vooral dat door de actie hulpdiensten letterlijk de weg is afgesneden. Delen van het centrum raakten door de ver keerschaos nagenoeg onbereik baar. Het college vindt dat de ac tie daarmee een heel ander karak ter kreeg dan de RET-staking. Bo vendien wordt de brugwachters verweten dat zij het niet van tevo ren hebben aangekondigd. Inmiddels is hoofddirecteur Scholten gevraagd een rapporta ge uit te brengen over de 'mis stap' van zijn personeel. Aan de hand daarvan zal worden bepaald of cr sancties worden genomen. Daarbij wordt gedacht m de rich ting van een waarschuwing, be risping of zelfs tot inhouding van salaris. Het Gemeentelijk Havenbedrijf is zelf niet van plan iets te doen tegen de actie rond de bruggen. „Wij hebben geen mening over het soort actie dat is gevoerd Het gaat om een conflict tussen werk nemers en de gemeente," zei een woordvoerder gistermorgen. La ter op de dag, nadat het 'dienstbe vel' van het college aan de hoofd directie bekend was, werd deze opstelling wat afgezwakt. „We zullen ons beraden over het ver zoek van B en W," aldus de woord- vuei der. De ambtenarenbonden gaan maandag de tweede week van ac tievoeren om hun looneisen kracht bu tc zetten in met demon stratieve acties en werkonderbre kingen in vooral het zuiden van het land. In Rotterdam zullen dan bij het ophalen van huisvuil en grofvuil stiptheids- en langzaam- aan-acties worden gevoerd en vol gens de bonden zullen andere rei nigingsdiensten dat voorbeeld gaan volgen. De ambtenarenbonden hebben voor dinsdag werkonderbrenkin- gen in petto m vooral gemeenten in Zuid-Holland en woensdag by onder meer deelgemeenten van Rotterdam en stadsdelen van Amsterdam. In de hoofdstad is bovendien een staking aangekon digd van de dienst parkeerbeheer op woensdag. In Friesland en Groningen kwam het gisteren tot werkonderbrekingen en manifes taties van 750 ambtenaren in Leeuwaren en ruim duizend in de Martinihal te Groningen. De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW (NCW), drs. Hans Blankert, vindt dat op klunzige wijze over de ambtenaren-CAO's wordt on derhandeld. De grote fout die de overheidswerkgevers - of eigen lijk alleen de minister van Bin nenlandse Zaken - hebben ge maakt. is volgens hem dat ze de CAO-onderwerpen uit elkaar heb ben getrokken. De minister heeft centraal (voor alle ambtenaren) onderhandeld over aanvulling van de uitkeringen wegens WAO of invaliditeitspensioen. Die buit hadden de bonden dus ai binnen voordat ze aan het gewone CAO- overleg begonnen, zei hij gisteren in Rotterdam,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3