iterweg 9 Nieuw plan voor Maassluissedijk Haven- en Molenfestival trekt veel bekijks Kort geding tegen vernietiging 'volksbos' 'Invoering leengeld geen fiasco' .m 'Schiedam hoofdstad nieuwe provincie' Protest tegen onderhoudskosten Onderzoek naar kinderopvang Vlaardingse balletschool komt goed uit de verf HVV-plan de Nieuwe Tuinen kent geen kaalslag en bevat veel meer woningen Opbrengst boelhuis is voor waterpomp Gemeente is te streng voor Manometer- fabriek Aangifte voor poging doodslag Kinderen vast in lift Bejaarde meters meegesleurd Kinderen volgen winkeldievegge Tuinmeubels gestolen Inbrekers aangehouden Parkeerbonnen Rotterdams Dagblad Maandag 17 mei 1993 Schiedam - Het'provinciekantoor'van het toekom stige regiobestuur hoort niet aart de Coolsingel in Rotterdam, maar achter het station Schiedam/Rot terdam-West. Dat schrijft Theo B. Schoenmakers in 'Facetten', het blad \'an het CDA in Schiedam. Schiedam heeft, meent Schoenmakers, de beste pa pieren voor huisvesting van het bestuur van de stadsprovincie. Van alle aan het OOR (Overlegor gaan Rijnmondgemeenten)dee!neniendesteden ligt Schiedam het centraalst in het gebied. En de plek achter het station is een toplokatie. „Beter dan de Kop var» Zuid of enig ander beschikbaar terrein in de regio." Schoenmakers zou daar „een markant gebouw dat tot de verbeelding spreekt" willen neerzetten, een gebouw dat meteen opvalt aan de vele treinreizigers die Schiedam dagelijks passeren. Het gebied achter het station is op papier weliswaar al ingevuld, maar dat hoeft geen bezwaar te zijn, meent de CDA er. De plannen voor deze lokatie - kantorenbouw - zijn in de ogen van Schoenmakers weinig spectaculair. Bovendien is de realisatie ervan lang niet zeker. Een gebouw van standing, zoals een 'provinciehuis' zou de belangstelling van andere be drijven voor het gebied trouwens sterk doen toene men, voorspelt Schoenmakers. Te hoog gegrepen vindt hij zijn idee zeker niet: „Schiedam hoort toch minstens in het rijtje van Haarlem. Zwolle, Den Bosch, Leeuwarden en al die andere provinciehoofdsteden?" Vlaardingen - De bewonersgroep Babberspolder blijft erbij dat de huurders van de 140 Brederowonin- gen teveel onderhoudskosten moeten betalen aan Gemeentelijk Woning Beheer. Het GWB berekent bepaalde kosten door aan de huurders terwijl dat volgens de Huurprijzenwet niet mag, schrijft de be wonersgroep in een open brief aan het Vlaardingse gemeentebestuur. De huurders van de Brederowoningen betalen sinds 1988 jaarlijks 160 gulden voor het onderhoud van groen. Huurders van andere sociale verhuurders in Vlaardingen betalen meestal niet meer dan 25 gul den per jaar, beweert de bewonersgroep. Die scheve verhouding zou veroorzaakt worden doordat het GWB aan de huurders de kosten doorberekent die het zelf moet betalen aan Gemeentewerken voor za ken als bestrating, grondophoging en rioolonder- houd. Volgens de bewonersgroep komen deze vormen van onderhoud eigenlijk voor rekening van de gemeente Vlaardingen. Maar die heeft het GWB met de kosten opgezadeld. In de wijk, waar een groot deel van de bewoners leeft van een uitkering, wordt het ontoe laatbaar geacht dat mensen met lage inkomens moe ten opdraaien voor kosten die uit de algemene mid delen behoren tewbrdênbéiaald. Schiedam - Eind vorige week is in Sehiedam-Noord een groot onderzoek naar de behoefte aan kinderop vang gestart. De gemeente en de georganiseerde kinderopvang willen daarmee peilen hoe groot de belangstelling is voor buitenschoolse opvang. Dat is de zorg voor kinderen voor en na schooltijd en in de vakanties. Het onderzoek, dat zevenduizend gulden kost, wordt gehouden door middel van vragenformulieren die aan alle leerlingen van de basisscholen in Schiedam- Noord werden meegegeven. In totaal werden twee duizend formulieren uitgedeeld. De uitslag van het onderzoek wordt in juni verwacht. Tot nu toe heeft de gemeente in Noord vooral ge werkt aan verbetering van de opvangmogelijkheden van kinderen tot vier jaar. Meer opvang van schoolgaande kinderen is daarop een logisch ver volg. De gemeente vermoedt dat de behoefte daar aan groot is. Er bestaan plannen om al in augustus te starten met een groep kinderen in het gebouw van de openbare basisschool De Ouverture aan het Bach- plein. Bij verdere uitbreiding wordt gedacht aan de openbare basisschool De Woudhoek aan het Nijhoff- plein. Enkele stuk ken van de Vlaardingse balletschool maakten een professione Ie indruk. Foto Infirid van Beek/ Jonn de Pater Door Nathalie Lans Vlaardingen - De Vlaardingse Balletschool van Annabel Judels trad af gelopen weekend twee keer op in de Stadsgehoorzaal en boeide de vele toeschouwers met een bijna drie uur durend programma. Meer dan tweehonderd leerlingen brachten een afwisselend ballet waarbij de na druk op de klassieke dans lag. Annabel Judels. die zelf het merendeel van de choreografie op zich nam, schreef de dansen op het lijf van de ballerina's. De passen voor de danseressen en vooral ook voor de danser zorgden ervoor dat zij op het toneel goed uit de verf kwamen. Enkele pas de deux en stukken ge danst op spitsen kwamen soms bijna professioneel over. Kritisch bekeken kunnen er enkele kanttekeningen bij het ballet ge plaatst worden. De techniek liet soms te wensen over en de dansers maakten hun bewegingen niet altijd even vloeiend, maar staecato-aeh- tig. Maar dat was een kleinigheid op het geheel. De show zat goed in elkaar. Gehuld in prachtige kostuums brachten de leerlingen een afwis selend ballet. Klassiek, modern, spaans en caractre waren de stijlen die de revue passeerden. Serieuze stukken werden afgewisseld met grappige balletten. Van het laatste was de Disney Medley er één. Tientallen kleine Mickey's en Min nies wisselden de dieren uit de jungle, schoorsteenvegers en bijvoor beeld cowboys af np hpt podium Een koddig gezicht om de kleine muis jes waarvan sommige nog maar net uit de luiers waren, te zien huppelen op het toneel. Het klapstuk van de avond was Cinderella. Assepoester werd heel tradi tioneel gedanst met een prachtig decor op de achtergrond. De Vlaar dingse balletschool had het professioneel aangepakt en bezorgde het publiek een leuk cultureel avondje uit. Door Ben van Haren Vlaardingen - De Historische Vereniging Vlaardingen (HW) wil voorkomen dat de langs de noordzijde van de Maassluisse dijk bestaande bebouwing volledig gesloopt wordt ten behoeve van nieuwbouw. De commissie Stad en Monument van de HW heeft daarom een alternatief bouwplan voor het gebied Sclaavenburg aan het gemeentebestuur gestuurd. Merkwaar dig genoeg bevat het tientallen woningen meer dan het meest recente gemeenteplan. In het HVV-plan behouden het woningblokje Nunquam Perfec tum, de oude dijkwoningen en de vooroorlogse hoogbouw langs de historische dijk hun plaats naast ruim honderd nieuwe woningen en een parkeergarage met 307 plaatsen. Bij elkaar betekent dat in de laatste lege plek van het ou de centrum 121 tot 144 woningen komen. Dat is veel meer dan in het plan, dat momenteel bij de Dienst Stadswerk in ontwikkeling is. Daarin wordt uitgegaan van nieuwbouw van slechts 86 wonin gen en een parkeergarage in het gebied tussen Dijksteeg, Maas sluissedijk en Westnieuwland en sloop van alle bestaande bebou wing, nieuwbouw van slechts 86 woningen en een parkeergarage voor tweehonderd auto's. Enkele jaren geleden ging de gemeente nog uit van zestig tot honderd wo ningen naast een gebouw met zestig verzorgings- en dertig ver- pleegpiaatsen, een dienstencen trum en een parkeergarage. Oude naam De Nieuwe Tuinen hebben de ma kers het plan van HW genoemd. Daarin laten zij, historisch be wust, de naam terugkeren die het voormalige tuinengebied in het verleden had. Ze gaan ervan uit dat in het uit kalkzandsteen opge trokken woningblokje Nunquam Perfectum ruimte is voor drie wo ningen. Het op de plek van de vroegere herberg Romein in de jaren dertig neergezette complex van twaalf flatwoningen heeft geen historische waarde, maar kan gehandhaafd blijven omdat de woningen populair en van be hoorlijke kwaliteit zijn, redene ren de planmakers. De ernaast liggende, wel historisch waarde volle dijkhuisjes tellen vier wo ningen en aan de westzijde van Nunquam Perfectum zijn twee vrijstaande panden, die gehand haafd of herbouwd moeten wor den om de herinnering aan de ou de groenstructuur van het bene- dendijkse gebied te bewaren. Het plan van de commissie Stad en Monument is op zijn prakti sche haalbaarheid getoetst door het Vlaardingse aannemingsbe drijf Werner, dat eerder de prijs vraag voor de herbouw van Het Weeshuis won. Hoofdelementen zijn een onder- Een schets van het alternatieve bouwplan De Nieuwe Tuinen voor het gebied tussen Dijksteeg, Westnieuwland, Struyckstraat en Maassluissedijk. Tekening Historische vereniging doorgang in de Maassluissedijk Sweelinekstraat, en de Ridder- biedt hun plan volgens de makers straat. Langs Dijksteeg, West nieuwland en Struyckstraat zijn 54 woningen op en naast een half overdekte parkeergarage ge pland. Het niet volledig overdekken van de eerste parkeerlaag heeft vol gens de HVV-leden het voordeel dat het gebruik van de grond in de toekomst eenvoudig gewijzigd kan worden. Financieel voordeel naar de parkeergarage ter hoogte van de Stationsstraat met daar naast aan de Zomerstraat een blok van drie gestapelde wonin gen. een tweede middelhoog woongebouw tussen Nunquam Perfectum en de bestaande twaalf flatwoningen en een wandelstraat (Nieuwe Tuinen) tussen de be staande trap naar de Maassluisse dijk, in het verlengde van de omdat er geen tijd en geld verlo ren gaat aan procedures voor ont ruiming en onteigening van be staande woningen. Het aanbren gen van een gat in de dijk, met eventueel voor noodgevallen een eenvoudige sluis, noemen zij een voudig en zou direct na het slui ten van de Deltadijk (tussen Vul- eaanweg en Oosthavenkade) uit gevoerd kunnen worden. Schiedam - Het Haven- en Mo- lenfestival, vrijdagmiddag inge leid met de opening van het Ne derlands Malend Korenmolen Museum De Nieuwe Palmboom, heeft veel bekijks getrokken. Toen mr. Pieter van Vollenhoven vrijdag de molen door het lichten van 'de vang1 officieel in gebruik stelde, volgden veel belangstel lenden hem om een kijkje in het nieuwe museum te nemen. Ook zaterdag tijdens het festival werd de molen druk bezocht. In de Nieuwe Palmboom kon men be kijken hoe de produktieketen boer-molenaar-bakker/brander werkt. Maar ook de andere mo lens hadden veel aanloop. Op de route van de vijf grootste molens ter wereld was het gezellig druk. Mensen leerden iets van het pro- duktieproces door bijvoorbeeld naar een dorsdemonstratie en het zakkendragersgilde te kijken. Tijdens de proeverij in branderij De Tweetingh en de molenwie- kenbrunch bij molen de Noord kon men het eindresultaat proe ven. De binnenstad stond vol met kraampjes waarin oude ambach ten werden uitgebeeld. Tussen de touwslager, stoelenmatter en zeepzieder in stonden terrasjes en traden artiesten op die voor de nodige opstoppingen zorgden. Ook de boten die in de Schie en Lange Haven lagen afgemeerd, trokken veel bekijks. Met een broodje kebab in de ene hand en een biertje in de andere genoot men van het nostalgische uitzicht jn de binnenstad. Sterke trekpaarden verschenen op het molenfeest en voerden oude landbouwwerktuigen ten tonele. Even heerste in Schiedam de sfeer van 'vroeger'. Foto Ellen den Ouden/Bureau Roel Dijkstra Maasland - De opbrengst van het traditionele boelhuis in Maasland op Hemelvaartdag, blijft dit jaar dicht bij huis: de aanschaf van een antieke waterpomp op het te reconstrueren dorpspleintje bij het Tavenu. Het leek de organise rende Lions Club van het boel huis een leuke gedachte de omge ving met een pomp op te sieren. Net als altijd worden de voorwer pen voor het boelhuis weer van heinde en verre aangedragen. Maar het aantal kavels blijft toch tot driehonderd beperkt. Koper en verkoper betalen ieder tien procent aan de notaris, die de op brengst doorgeeft aan de organi satie. „Vaak gaan de mensen met een koopje naar huis. maar ook worden soms enorme bedragen neergeteld voor uiterst zeldzame artikelen," zegt Jan Kroes, die ook dit jaar weer als afslager op treedt. Het boelhuis vindt plaats op het terrein aan de Oude Vei ling naast het busstation. De arti kelen kunnen vanaf tien uur wor den bezichtigd. Om twaalf uur start Jan Kroes met de eerste ha merslag de veiling. Pas rond een uur of vijf zullen alle driehonderd kavels onder zijn hamer zijn door gegaan en kan de Lions Club be rekenen of de antieke waterpomp kan worden aangeschaft. Vlaardingen - De stichting Groei end verzet in de Lickebaert wil met een kort geding verhinderen dat de achtduizend jonge bomen die tijdens de Vlaardingse boom- plantdag werden geplant, zullen sneuvelen als gevolg van onder houdswerkzaamheden van het re creatieschap Midden Delfland. Het algemeen bestuur van het re creatieschap heeft besloten tot het plegen van onderhoud en het uitdiepen van de greppels in het Lickebaertgebied. Daarbij zou de helft van het zogenoemde 'volks- bos' kunnen verdwijnen. De ge meente Vlaardingen en de actie groep tegen de vuilstort bestrij den dat het om regulier onder houd van het terrein gaat. Vol gens hen gaat het om voorberei dingswerkzaamheden voor de vuilstortplaats. „En dat," licht actievoerder Niko Koffeman toe, „past niet in het huidige bestemmingsplan. De in spraakprocedure voor de wijzi ging van het bestemmingsplan moet bovendien nog worden ge start. Daarom overweegt de ge meente Vlaardingen bestuurs dwang toe te passen zodra de werkzaamheden aanvangen." Het recreatieschap stuurt, vol gens de actievoerders, doelbe wust aan op een confrontatie met de burgers die bomen hebben ge plant. Dat blijkt uit het feit dat het boombesparend onderhoudsplan van de stichting terzijde is ge schoven. Volgens het 'groeiend verzet' is het recreatieschap juridisch ge zien geen eigenaar van de be dreigde bomen en valt het 'volks- bos' onder de boswet. Dat houdt in dat voor de het eventueel ver wijderen van de jonge aanplant een kap- of rooivergunning van het ministerie van Landbouw no dig is. Tijdens een openbare vergade ring van het recreatieschap heb ben enkele burgers al aangekon digd hun bomen met alle mogelij ke middelen te zullen verdedi gen. „Er zijn mensen die hebben gezegd desnoods bij hun boom te gaan liggen," aldus Koffeman. Het kort geding wordt begin deze week aangespannen bij de presi dent van de Haagse rechtbank. Vlaardingen - Het heffen van leengeld op boeken en cd's in de Vlaardingse bibliotheek is aller minst op een fiasco uitgelopen. Zowel wethouder Kees van der Windt (cultuur) als bsbliotheekdi- reeteur John Lamens ontkennen dat de bibliotheek zich met die op 1 januari vorig jaar ingevoerde heffing in de vingers heeft gesne den. Integendeel, het leengeld is volgens hen zelfs een redelijk succesvolle manier gebleken om extra geld binnen te halen. Het leengeld is abusievelijk aan gezien als de veroorzaker van een tekort bij de bibliotheek van 281.000 gulden. Maar dit in de ge meentelijke Voorjaarsnota ge noemde bedrag heeft, zo zegt di recteur Lamens. geen enkele rela tie met het leengeld. Het tekort is een gevolg van de bezuinigingen die de bibliotheek kreeg opge legd, maar die in de praktijk on haalbaar bleken. Van de begrote inkomsten die het leengeld zou opleveren heeft de bibliotheek juist een groot deel binnengehaald. Begroot was een bedrag van 125.000 gulden. Daar van wist de bibliotheek ongeveer 82.000 gulden te realiseren. De twee jaar durende proef met leen geld (drie gulden per cd en een kwartje per boek) woidt dan ook ongewijzigd voortgezet, maakte Van der Windt vorige week in de gemeenteraad duidelijk. Het heffen van leengeld heeft we] een negatieve invloed gehad op het aantal uitleningen. Er worden sinds het invoeren van de maatre gel ongeveer vijftien procent min der boeken uitgeleend. De vraag naar cd's is ook sterk gedaald, maar dat is volgens Lamens geen gevolg van het leengeld. „Ook de verkoop van cd's in de winkels is ingestort, dat is gewoon een lan delijke tendens." Lamens verwacht dat de schok die de invoering van het leengeld onder de abonnementhouders te weeg heeft gebracht, langzaam zal wegebben. Verhoging van de contributie zou volgens de direc teur een veel desastreuzer gevolg hebben voor de financiële positie van de bibliotheek. Daarom zou door de politiek besloten zijn de prijs van een abonnement slechts met kleine bedragen te verhogen. Den Haag/Schiedam - De Eerste Nederlandse Fabriek van Mano meters uit Schiedam hoeft pas in september te voldoen aan alle ei sen van de Hinderwet. Dit heeft de Raad van State bepaald. Schiedam legde het bedrijf in fe bruari een dwangsom op om er voor te zorgen dat het op korte termijn orde op zaken zou stellen. De gemeente probeert het bedrijf, aan de Nieuwpoortweg, al meer dan een jaar te dwingen om alle voorschriften uit de hinderwet vergunning na te leven. Er zou wat gedaan moeten worden aan de brandwerendheid en de opslag van afvalstoffen. Volgens de la- briek wordt inmiddels aan bijna alle eisen van de Hinderwet vol daan. Alleen moet er nog een bo demonderzoek worden uitge voerd. De fabriek zegt dat daar voor meer tijd nodig is. Maassluis - Een 32-jarige vrouw uit Maassluis heeft dït weekeinde aangifte gedaan van een poging tot doodslag. Zij meldde de politie door haar 28-jarige ex-vriend, ook uit Maassluis, in haar woning met een mes te zijn bedreigd. Relatie problemen lagen daaraan ten grondslag. De man heeft bekend. Hij is na verhoor heengezonden. Schiedam - Drie Sehiedamse kinderen van elf jaar hebben za terdagavond enkele bange mo menten doorgebracht in een lift aan de Parkweg. Zij waren daar in gaan spelen en trokken op een ze ker moment aan de noodrem waardoor ze vast kwamen te zit ten. Pas om acht uur konden ze worden bevrijd. Vlaardingen/Maassluis - Een 78- jarige vrouw uit Vlaardingen is zaterdagmiddag rond half zes op de Hoogstraat enkele meters over de grond gesleurd bij een misluk te poging van twee personen om haar tas te stelen. Het tweetal reed op een bromfiets en probeer de in het voorbijrijden de tas te roven. Bij een 77-jarige Vlaardingse vrouw lukte dat wel op de Delta weg. Daar werd, eveneens door twee personen op een bromfiets, ter hoogte van de technische school de tas van haar schouder gerukt Er zaten een paspoort en wat geld in. In Maassluis is zaterdag een 80-ja- rige vrouw op de P. C. Hooftlaan van haar tasje beroofd. Zij werd door een jongen in de rug ge duwd, waarna de tas werd gesto len. Schiedam/Vlaardingen - Drie Sehiedamse kinderen van zeven jaar hebben vrijdag het avontuur van hun leven beleefd. Ze hadden op de Hoogstraat gezien hoe een 32-jarige Sehiedamse vrouw da meskleding uit een winkel stal. Daarop volgden ze haar naar de Mathenesserstraat in Rotterdam waar ze haar een woning zagen binnengaan. Vervolgens gingen de jongens naar het politiebureau aan het Marconiplein om hun ver slag te doen. Daarna bracht de politie het drie tal naar huis. Tijdens die rit zagen de jongens de vrouw weer in een tram zitten. Zij vertelden dat waarop de vrouw werd gearres teerd. In de aangewezen woning werden de gestolen spullen ge vonden. In Vlaardingen heeft de politie dit weekeinde meerdere winkeldie ven opgepakt. De arrestanten wa ren een 32-jarige Rotterdammer, een 36-jarige man uit Spijkenisse, een 18-jarige Maassluizer en een 29-jarige en 28-jarige vrouw uit Rotterdam. Schiedam - Met de komst van de zomer stijgt de diefstal van tuin meubelen. Dit weekeinde werden ze in Schiedam gestolen uit één tuin aan de Burgemeester Stule- meijerlaan, uit drie tuinen aan de P. J. Troelstralaan en uit twee tui nen aan de Groen van Prinsterer- laan. De politie wijst op de moge lijkheid de tuinmeubelen te laten graveren met huisnummer en postcode. Schiedam - De Sehiedamse poli tie heeft zondag aan de Gerrit Verboonstraat een 22-jarige Schiedammer aangehouden in verband met een inbraak in een winkel aan de Lange Nieuwstraat. Hij had de buit, drie flessen witte wijn, nog bij zich. 's Middags werden nog een 33-ja- rige Vlaardinger en een 34-jarige Rotterdammer aangehouden in verband met een inbraak in het clubgebouw van een sportvereni ging aan de Hargalaan. 's Och tends werd nog een 21-jarige Schiedammer op heterdaad be trapt bij de diefstal van gereed schap uit een bouwkeet aan de Mackaystraat. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft vrijdagnacht zeven bonnen uitgeschreven voor fout parkeren op de Markt in het cen trum van Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1