Waterweg 17 'Heyermansflat is een groot fiasco' Schrappen vuilstort in Lickebaert spaart polderlandschap Abtswoude wmuwÊmmmm Bewonersvereniging voelt zich door GWB aan het lijntje gehouden Wijkonderhoudsploeg doet zijn intrede Is Agues gek geworden? Introductie 'bike-boat' Concert in orgelioods Sexy dansfeest Ondernemersklimaat - Inp m IIIIPIWII Middelvliet afgesloten Geen Arabisch op kabel-TV Steun voor liften NAÜTIK WATERSPORT Rotterdams Dagblad Woensdag 26 mei 1993 £Is Agnes van Ardenne gek geworden? In één en dezelfde krant ver- - klaart onze nijvere wethouder van economische zaken, recreatie en nog wat dingetjes dat ze een voorstander is van woningbouw in de Broekpolder en het zogeheten voiksbos in de Lickebaertpolder wil sparen. .Kan iemand, die toch redelijk intelligent overkomt, deze twee tegen gestelde standpunten huldigen? Ja, dat kan, want mevrouw Van Ar- denne is politica en dat gedegenereerde mensenras spreekt met twee tongen, waait met de heersende wind mee en lijdt aan geheu genverlies. |Laat ik eens drie duiken doen in het recente verleden. ^1. Enkele jaren geleden kakelden die mevrouw en collega-wethou- der Van der Steen in koor dat Vlaardingen beslist geen stmkstad ■twas. Dat idee zou verouderd zijn, ze beschouwden het als gehits van de media, want Vlaardingers zouden allang niet meer ontevreden zijn over het lokale ongezonde milieu. Inmiddels weten we beter. In december 1992 plantten duizenden -verontruste stadsgenoten vijftienduizend bomen in de lickebaert- polder als protest tegen de plannen van de provincie om er een vuil- fktort aan te leggen. En nog steeds is dit zogenoemde voiksbos aan ^'het uitdijen. Conclusie 1: Vlaardingers maken zich nog steeds en masse zorgen over het milieu. Conclusie 2: het duo Van Ardenne en Van der Steen kletste uit zijn nek, 2. Jarenlang heeft het Vlaardingse gemeentebestuur de stortplan- nen gedoogd, in december durfde geen enkele wethouder een spade in de grond te steken, in januari mocht de Lickebaert actiegroep een bescheiden subsidie alleen voor postzegels gebruiken en niet voor et, boom aanplant, maar thans - zo lees ik in de krant - zijn B&W zelfs ^bereid mee te betalen aan het onderhoud van het voiksbos. "3. Ooit noemde die mevrouw het Broekpolderbos 'het mooiste bos van Zuid-Holland'. Thans is ze die, overigens belachelijke, uitspraak - blijkbaar vergeten, want om haar achterban van kruideniers te gerie ven wil ze woningen bouwen voor hun klanten. En waar kan dat snel ler dan in een maagdelijke polder, want konijnen kunnen geen be zwaarschrift indienen? Even wat populieren kappen en huppekee heien maar. Al dit gekontdraai heet politiek. En daarom gaapt er nu een diepe kloof tussen politiek en burgerij. DICK VAN DER LUGT Schiedam Aan de open waterrecreatiedag die zaterdag 29 mei in het hele land wordt gehouden, doen ook de Schiedamse watersportverenigingen mee. Zij teke nen in de Brandersstad voor tal van activiteiten. Op het programma staan onder meer een vaartocht naar en door het centrum, een botenshow, demon straties van de Schiedamse Reddingsbrigade en mo- dèijachtvereniging De Viking en sjoffeliopen over het water. Nieuw in het programma is de demonstra tie met de zogenoemde 'bike-boat'. Dat is een nieuwe variant op de waterfiets die zaterdag aan het publiek .wordt gepresenteerd. In de orgelioods van J. van de Ende aan de Willem- oordseweg net over de grens tussen Vlaardingen en Schipluiden, wordt maandag 31 mei weer een orgel concert gegeven. De Delftenaar Wim Hazeu bespeelt het orgel, zijn stadsgenoot Arjen Leistra neemt plaats aan de piano en er is gelegenheid tot samenzang. Een toegangs kaartje kost vijf gulden, de koffie is gratis. Doordat de onderhandelingen met de manager stroef verlopen, is de komst van Willy Batenburg naar het Groot Sexy Maddox Feest van Bert van Zan- ten in zaal Triangel plotseling onzeker geworden. Hetzelfde geldt voor de act van de 75-jange Moya. Van Zanten had gehoopt of de immens populaire be jaarde banjospeler uit Rotterdam ('Dubbele buiten banden') te contracteren of de eveneens al op hoge Jeeftijd verkerende zangeres-in-badpak naar Vlaar dingen te halen. Het ziet er nu naar uit dat 'alleen' de Amazing Stroopwafels en de rock 'n roll-formatie de Mazola's ■hun opwachting zullen maken op Van Zantens chari tatieve afscheidsfeest van muziekcafé annex galerie Maddox. 'Zijn veelbesproken onderneming aan de Kor n Wilhelminahaven is opeen jammerlijke mislukking uitgelopen en inmiddels in andere handen overge gaan, maar swingende feestjes organiseren kan Bert van Zanten toch niet laten. Aan zijn 'groot gala dans feest m Triangel zaterdag 29 mei heelt hij echtereen goed doel verbonden: de opbrengst is bestemd voor het Aidsfonds en voor Buro Slachtofferhulp. De party in Triangel begint om acht uur. De toe gangsprijs In \tagt 35 gulden, maar wordt verlaagd als Wüly BbU nburg of Moya definitief uit het pro gramma verdwijnen. Voor het feest is slechts een be perkt aantal plaatsen beschikbaar. Hoe is het gesteld met het ondernemersklimaat in Maassluis? Dat is de vraag waarop tijdens een fo rumavond op dinsdag 1 juni, georganiseerd door de VVD, antwoord moet komen Tijdens de forumavond komt de enquête aan de orde die onder driehonderd in Maassluis gevestigde on dernemingen is gehouden en worden de resultaten van het onderzoek bekendgemaakt. Aan de avond wordt meegewerkt door fractiespecialisten voor Eco nomische Zaken van de inde Maassluise gemeente raad vertegenwoordigde politieke partijen. De bij eenkomst in theater De Schuurkerk is toegankelijk voor iedere belangstellende, begint om 20.00 uur en biedt gelegenheid tot discussies. Schiedam woensdag 26 mei Start bndge-instuif. clubhuis Excelsior 20 I!1 -15 uur donderdag 27 mei Kleding- en speelgoedbeurs Klubhuis Zuid Dwarsstraat 10 30 14 00 uur ♦"Lezing over vrouwen m Europa. Christenvrouwenbond, gebouw De Ark, Hargplein 101,19 45 uur Jamsessie Podium. 2100 uur Vlaardingen woensv'ag 26 mei Canllt-icon eert mei torenbeklunming Grote Kerk 19 30-20 3D ■uur. donderda'27mei Dag met diverse films voor mensen die weriten met ouderen, kerkcentru n Holy. Retgeriaan 47 9 30 uur Orgelconcert Aaö Zoutendijk. Grote Kerk, 12 45 uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Caret van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac- tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Sander Sonnemans Schiedam - „Hier verloopt niets vlekkeloos. De Heyermansflat wordt een serviceflat ge noemd, maar de hulp die hier verleend wordt is verre van voldoende. De flat wordt geplaagd door technische mankementen en voorzienin gen worden niet aangepast. En dat terwijl de bewoners al jaren te veel servicekosten moe ten betalen. Nee, de Heyermansflat is een groot fiasco. Alleen het uitzicht dat ik vanuit mijn huiskamer heb, kan mij bekoren." De 79-jange Jan Teeuw neemt geen blad voor zijn mond. Hij en zijn medebestuursleden van de bewonersvereniging Recht Voor Ouderen (RVO) Jan van Loenen. Karei van der Haar en Marie van Rooy zijn de wantoestanden meer dan zat Jarenlang hebben ze ge tracht tal van oneffenheden glad te strijken en de dienst Gemeen telijk Wonmgbeheer (GWB) orde op zaken te laten stellen. Maar na de stroomstoring van II mei, die geheel Groenoord in het donker zette en waarbij zelfs het noodag- gregaat van de Heyermansflat het liet afweten, heeft het bestuur van de bewonersvereniging be sloten het over een andere boeg te gooien. Als het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks, me nen de bestuurders. „Daarom zoeken we nu de publiciteit." „We krijgen geen antwoord op on ze vragen en worden ai jaren door Gemeentelijk Woningbeheer aan het lijntje gehouden," zegt Teeuw, de coordinator van de be- wonersvereniging. „We zijn al oud en gaan straks de pijp uit. Voor het zo ver is willen we /el de belangen van onze leden hebben behartigd. Daarom hebben we bij het GWB, wethouder Reijnhout en de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk een lijvig rapport afgegeven en de pers op de hoog te gesteld. Zo kan het niet lan ger." Druppel De druppel die de emmer deed overlopen was het incident dat zich tijdens de stroomstoring voordeed. Het noodaggregaat had automatisch moeten starten, maar dat gebeurde niet omdat de accu's leeg waren. Achterstallig onderhoud bleek de oorzaak van hetmankement De hallen en de vluchttrap bleven donker, de lift liet het afweten. Op dat moment kreeg een bewoon ster op de elfde etage een hartin farct en moest met spoed naar het ziekenhuis worden gebracht. De ziekenbroeders waren genood zaakt de vrouw per brancard 22 trappen af te zeulen. „Het schandalige is," kan Karei van der Haar (79) zich er nog over opwinden, „dat de bewoners tesa- men jaarlijks duizend gulden bij het GWB moeten ophoesten voor het onderhoud aan het noodag gregaat. Dat ding moet elke twee maanden een onderhoudsbeurt hebben maar dat is het afgelopen jaar niet gebeurd. De huismeester heeft herhaaldelijk gewaar schuwd, maar er is geen aandacht aan geschonken. We vragen ons dan ook af wat er met die duizend gulden is gedaan. Je moet er trou wens niet aan denken dat de *.touw die hartaanval in de lift had gekregen op het moment dat de stroom uitviel." Gebreken Volgens het rapport klopt er nog meer niet in de Heyermansflat en toont het gebouw talloze gebre ken. In 140 van de 160 woningen zijn de keukens m het midden ge bouwd, zodat daar overdag kunst licht is vereist. Het waterafvoer- De bestuurs leden van be wonersver eniging Recht Voor Ouderen Jan van Loe nen, Jan Teeuw en Ka- rel van der Haar (vlnr) voor 'hun' Heyermans flat. 'Die flat is een archi tectonische mislukking.' meent het drietal. Foto Ellen den Ouden/ Roel Dijkstra systeem van het toilet en de bad- ruimte is verkeerd aangelegd. Daardoor ontstaat, als iemand het toilet doortrekt, in de afvoer van omringende woningen een vacu um waardoor zich een riooliucht verspreidt. Voorts wordt geconcludeerd dat de ventilatiemogelijkheden -in elke kamer een klein klapraam dat uoor oude en gehandicapte mensen nauwelijks te openen is omdat het te hoog zit - in de wo ningen onvoldoende is. Er is ove rigens wel ventilatie, wordt cy nisch gesteld, want er zijn kieren genoeg in dc deur- cn raamkozij nen. De liften laten ook te wensen over. De flat beschikt over twee liften -één voor de even en één voor de oneven etages - waardoor bij het veelvuldig optreden van mankementen onaanvaardbare problemen ontstaan. Mensen die kortademig of slecht ter been zyn. zitten dan opgesloten op hun etage. Bovendien, meldt het rap- port, ontbreekt in de liften een alarmtelefoon en is nergens een brandmelder te bekennen. Mislukking „De flat is een architectonische mislukking, onveilig en heeft ve le gebreken. Het is niet zo gek dat de flat na de bouw anderhalfjaar leeg heeft gestaan," vindt Jan van Luenen (88), de voorzitter van de bewonersvereniging. „Dat heeft aan derving van huur en subsi dies een schadepost opgeleverd van anderhalf miljoen gulden. Omdat er geen huurders op de flat afkwamen heeft men er uit pure nood maar een serviceflat met zogenoemde woontussen- voorzieningen van gemaakt. Maar het verlies probeert het GWB nu nog steeds over de rug gen van dc bewoners ongedaan te maken." Volgens de berekeningen van het verenigingsbestuur heeft het GWB vanaf het begin van de ex ploitatie een teveel aan percenta ges huurverhoging berekend. Tot 1986 is aan de bewoners geen huurovereenkomst verstrekt en ook met de servicekosten werd het niet zo nauw genomen. Een voorbeeld uit het rapport wordt door Jan Teeuw aangehaald. „Aan de huurders is in de beginja ren meegedeeld dat zij een extra bedrag van 44,55 gulden aan ser vicekosten moesten betalen. Dat bedrag was bestemd voor de in richting van de recreatiezaal en de ruimten in de onderbouw. Er is 80.000 gulden aan besteed maar er is door de jaren heen een totaal bedrag van 102.000 gulden be taald. Een aantal huurders heeft daar tegen geageerd en kreeg het te veel betaalde geld terug. Vol gens ons," draait Teeuw er niet omheen, „is dat een poging van het GWB geweest om een .«ydeel- te van de geleden schade, opgelo pen door de leegstand, terug te krijgen." „Dergelijke beweringen ontken nen we," reageert woordvoerster Tinka Hurkmans van het GWB. „Die leegstand is voor rekening vai ons. De oorzaken van alle ver hogingen op het gebied van de huur en de servicekosten zijn aan de bewoners uitgelegd. De Heyer mansflat is ook geen serviceflat in de zin van het woord en mag niet worden vergeleken met andere serviceflats. Het begrip service flat is ontstaan doordat een maat schappelijk werkster namens de Stichting Gecoördineerd Oude renwerk in het dienstencentrum onderin de flat werkzaam is. En die gebeurtenis met het falende noodaggregaat," snijdt ze een an der onderwerp aan, „wordt na tuurlijk betreurd. Maar het kan nu eenmaal een keer voorkomen. Overigens vindt in dat geval op normale wijze onderhoud plaats." Meer wil Hurkmans met over de kwestie kwijt. Bij het GWB wor den de klachten van de bewoners commissie op een rijtje gezet om zo spoedig mogelijk met een be vredigend antwoord te komen. Maasland - De Middelvliet, die natuurgebied de Vlietlanden doorsnijdt, is recent afgesloten voor bijna alle boten. De vliet is er nu voor vogels, vissen en planten. Vogelsoorten als fuut, meerkoet en kuifeend kunnen ongestoord langs de oever broeden. Dat geldt ook voor rietvogeltjes als de k. si ne karakiet, de rietgors en de riet zanger. Voor vissen als de riet voorn is er rust om te paaien. Doordat het water niet meer voortdurend in beweging is door de vaartuigen, krijgen ook moe- rasplanten als waterlelie en gele plomp kans zich uit te breiden. De provincie heeft de Middelvliet bestemd voor de natuur. De wa terrecreanten kunnen terecht op de nieuwe Foppenpias, die vorig jaar is ontstaan door het onderwa- terzetten van de Foppenpolder. Het verbod voer de vaartuigen om de Middelvliet te bevaren, is met borden aangegeven. Vertegen woordigers van de Vereniging Na tuurmonumenten, eigenaar van natuurgebied Vlietlanden, waken samen met politie en provincie over de rust in de Middelvliet. Vlaardingen - Het Arabisehtahge programma MBC van de Middle East Broadcasting Centre Ltd. te Londen komt niet op het Vlaar dingse CAI-net. Het college van B en W zegt dat er geen ruimte voor is. Eerder werden om dezelfde re den andere verzoeken voor TV- uitzendingen afgewezen. Het ver zoek om het Arabische program ma uit te zenden was gedaan door het Stedelijk Overleg Migranten. De commissie voor Etnische Min derheden ondersteunde het ver zoek. Bekeken is of een gedeelte van het Turkstalige net TRT zou kunnen worden opgeofferd, maar besloten is dat niet te doen. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen mag op 21 plaatsen bij flats liften aanbrengen voor ouderen. Het ministerie van VROM heeft hiervoor 833.431 gul den beschikbaar gesteld. Met de cubsidieregchng wil het Rijk be reiken dat woongebouwen goed toegankelijk blijven voor oude ren. In totaal is 58 miljoen gulden uitgetrokken om deze gevolgen van de vergrijzir van de bevol king op te vangen. Aan de won- mingbouwverenigingen is ge vraagd mee te denken over de plaatsen waar de liften zouden kunnen komen. uw watenportadna voor. Roel-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visboten (Rana), opblaasboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires. Door Ben van Haren Vlaardingen - Het schrappen van de geplande belt met verontrei nigd puin en mdustne-afval m het Liekebaertgebied heeft veel grotere gevolgen dan alleen het tegenhouden van een tientallen jaren durende vuilstort aan de westrand van Vlaardingen. Het heeft direct invloed op de ontwik keling van het poldergebied ten noorden van Vlaardingen, tussen Schiedam en Delft, omdat Mid den-Delfland namelijk in dat ge val ongeveer dertien miljoen gul den minder kan besteden aan re- construetiewerkzaamheden in het dee!plan Abtswoude De relatie tussen de vuilstort, waartegen de gemeente Vlaardin gen zich verzet en waartegen eind vorig jaar in een bliksemactie een 16.000 bomen tellend Voiksbos werd geplant, en de inrichting van de Holierhoeksc Polder en omgeving dateert van jaren gele den Bij de ontwikkeling van de Struciuurschets Midden-Delf land. vijftien jaar geleden, en de uitwerking van de verschillende deelplannen daarna is uitgegaan van geldinkomsten uit verschil lende bronnen. Naast grote rijks bijdragen. provinciale en ge meentelijke donaties, is ook gere kend met opbrengsten uit verko pen en grondexploitatie. In die berekeningen is steeds uit gegaan van een opbrengst aan stortgelden voor het volgens de oorspronkelijke plannen langs de Maassluissedyk tien jaar lang de poneren van bouw- cn sloopafval. Toen van de kant van de provin cie de duur van de stort en de om schrijving van het soort afval sterk werden verruimd, is Vlaar dingen hiertegen <n verzet geko men. En met succes, maar tot gro te ergernis van velen werd de Raad van State door een bestuur lijke aanwijzing van minister Al ders overtroefd. De reactie hierop was liet massale volksverzet, dat tot de boomplantdag leidde. Ondertussen was het Bureau van Uitvoering van de Reconstructie Midden-Delfland al zeer ver ge vorderd met zijn planning en uit voering van werkzaamheden in het Liekebaertgebied en het twee de deelpian Gaag Alleen de in richting van het deelpian Abts woude, aan de noordrand van Vlaardingen. moest nog in ont wikkeling komen. Dat vormt dus de sluitpost, waarop de tekorten van de andeie gebieden m minde ring worden gebracht. Eerst kreeg de Reconstructiecom- missie te maken met ingrijpende njksbezuimgingen, waardoor voorgenomen recreatievoorzie ningen in Abtswoude moesten worden geschrapt. De aanleg van een surfplas verdween van tafel en voorstanders voor zo mm mo gelijk ingrepen in het landschap, waaronder de gemeente Vlaardin gen, wonnen terrein. Als eventueel ook de miljoenen aan stortgeld uitblijven is een ver dere versobering van het inrich tingsplan te verwachten. Op het Vlaardingse gemeentehuis leeft de hoop, dat hiervan het gewenste behoud van landschappelijke ka rakter van de Holierhoekse Pol der een resultaat zal zijn. Vandaag wordt in Delft het ont- werp-innchtingsplan Abtswoude gepresenteerd. De Vlaardingse ambtenaar Waling van de Ham men verwacht dat daarin geen massa's trekkende recreatievoor zieningen. oen vermindering van het aantal agrariërs en commer cialisering van enkele onderdelen te zien zijn. Maassluis - Veel wijkbewoners kennen Willem Gordijn en Hei- ko Groenendaai al. Samen vormen ze de wijkonderhouds ploeg voor de Bioemenbuurt, de Nederlandse componisten- buurt, het Sparrendal en de speeltuinen aan het Dennendal. Ze trachten er voor te zorgen dat de wijken er wat schoner uit zien. Vanaf donderdag krijgen hun werkzaamheden een offici eel tintje. De wijkonderhouds ploeg (WOP) wordt dan door de wethouders Timmermans en Wesenhagen geïnstalleerd. De wijkonderhoudsploeg houdt zich bezig met het wegwerken van klein achterstallig onder houd. Ook worden kleine defec ten aan de bestratii g door het duo verholpen. Verder houden Gordijn en Groenendaal zich be zig met het vegen van de straat na de vuilnisronde, het verza melen van zwerfvuil en het con troleren van buitenverlichting in de flats. De wijkonderhoudsploeg is voortgekomen uit een project sociale vernieuwing. Wijkge- bouw de Groene Stip aan de Ole anderstraat vormt de stand plaats voor het duo. Naast on derhoudstaken heeft de wijkon derhoudsploeg ook sociale ta ken. De mannen onderhouden con tacten met individuele bewo ners, de wflkverciging, ge meentelijke (flensten en de ver huurders in de wijk. De WOP poogt problemen en klachten van bewoners sneller te verhel pen en de wijken een schoner en gezelliger aanzien te geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1