Waterweg 13 Sportclubs zijn vandalen beu Roep om actie na inbraken en brand in Harga Bestuur PvdA behoudt invloed op kieslijst Raadslid bivakkeert in telefonistenkamer 'Hogere huren in Vlaardingen ongewenst' Vlaardingers schenken haardsteen aan gemeente Ondernemers pleiten weer voor verplaatsen markt Uitgezette Marokkanen hebben 'vliegangst' 'Hulp aan junks beter dan dwangverpleging' Mammoettand in Diergaarde Blijdorp. Zoiets heb je de laatste 10.000 jaar niet meer gezien. Straat smeekt om drempels Jacht op gereedschap Aanhoudingen in Schiedam Geen hulp bij beroving Zorgsector werkt samen Rotterdams Dagblad Vrijdag 4 juni 1993 RW Begio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Eén van de nieuwste trucjes van illega le Marokkanen om het terugsturen naar eigen land te voorkomen is vliegangst, „Ze wenden dat voor, als ze op Schiphol aankomen," zegt plaatsvervangend hoofd van de Rotterdamse Vreemdelingendienst K, van der Leest „Dat ze niet durven vliegen. Die zijn gaan varen, zes dagen lang, terng naar Marokko." De Rotterdamse politie is -zoals dat netjes heet- 'niet ontevreden' met het resultaat tot dusver. Vooral sinds het bezoekje van een Nederlandse delegatie aan Marokko, eind april, gaat het steeds beter met het uitzetten van illegaal in ons land verblijvende Marokkanen. Het is dat de Vreemdelingendienst krap in de mensen én cellen zit, anders had het ge middelde aantal uitzettingen van zo'n tien Marokka nen per week beduidend hoger gelegen. Van der Leest schat dat één-derde van de door de dis tricten 'afgeleverde' illegalen daardoor werkelijk te ruggaat naar Marokko. De meestal jonge Marokka nen komen eerst terecht in het cellenblok van de Vreemdelingendienst, moeten vervolgens worden voorgeschoteld aan het Marokkaanse consulaat waarna - na een kort onderzoek - een zogenoemd 'laissez-passez' wordt verstrekt. Pas dén kan een vlucht worden geboekt. Van der Leest „We moeten noodgedwongen selecte ren. In het algemeen geeft de ernst van het misdrijf, waarvan een persoon wordt verdacht, de doorslag. Iemand die bij wijze van spreken voorde tiende keer hier binnenkomt vanwege vrij onnozele feiten, heeft eerder kans dat hij weer mag gaan." De Vreemdelingendienst in Rotterdam denkt op de ze mhnier dit jaar aan zo'n driehonderd uitzettingen -te komen. Vorig jaar waren dat er nog 120 130, het "jaar ervoor slechts enkele tientallen. Het vermoeden -—is dat het huidige gemiddelde van tien uizettingen f per week voorlopig niet kan worden opgevoerd, ""Na het be2oek aan Marokko heeft het consulaat meer mogelijkheden gekregen om zélf te bepalen of iemand wel af niet uit Marokko komt. In sommige gevallen wordt in Marokko onderzoek gedaan en stuurt de Vreemdelingendienst het benodigde mate riaal op. Tevens wordt aan de grens strenger gecon troleerd of net uitgezette Marokkanen weer niet met een de terugreis aanvaarden. Rotterdam - Het" is zinvoller drugs verslaafden met'( psychiatrische problemen in de; eigen omgeving te helpen dan ze in (dure) bedden te stoppen in een psychiatrische in richting. In Rot terdam maakt.de', Gezondheids- dienst (GGD) sa- -r men met instellin- geri "voor "drug hulpverlening een plan om dit idee van ambulante hulpverlening handen en voeten te geven. De Rotterdamse wethouder P. Hoogendoorn (Versla vingszaken) gaat proberen staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) ervan te overtuigen het voor dwangverpleging van 'psychiatrisch' verslaafden be schikbare geld niet alleen aan bedden te besteden. Simons zegde de Tweede Kamer onlangs toe de ko mende jaren 1160 extra plaatsen in psychiatrische ziekenhuizen en beschermde woonvormen beschik baar te stellen voor het afkicken en begeleiden van drugsverslaafden. De hulpverlening, zoals bijvoorbeeld de Riaggs, zien verslaving als contra-indicatie. Simpel gezegd bete kent dat: eerst afkicken, dan pas hulp, Maar Hoogen doorn zou het liefst zien dat ook de Riaggs meedoen in hulpverlening aan verslaafden. Hoogendoorn baseert zich onder meer op de manier van werken bij de stichting Odyssee in Rotterdam. Bij één methadonprogramma, Odyssee Noord, wordt niet alleen methadon verstrekt. De hulpverlening gaat daar veel verde*" ^stig cliënten worden ook geholpen bij hun psychiatrische problemen. Projectleider David Itaar van Odyssee Noord: „De psychiatrische hulpverlening is niet toegerust om druggebruikers adequaat op te vangen. Aan de ande re kant weet de drughulpverlening zich vaak geen raad met psychiatrische problemen van de cliënten." Bij deze methadonpost kunnen verslaafden des noods zeven dagen per week terecht. Zij worden bij gestaan door een arts, een verpleegkundige, vijf maatschappelijk werkers, een sociaal-psychiatrisch verpleegkundige en nu en dan een psychiater. Itaar onderscheidt ruwweg twee types cliënten. Met de ene groep is een therapeutisch trajectaf te leggen. Zo kragen zij inzicht in hun persoonlijkheid en om standigheden, Als het goed is leren ze weer dat er keuzes zijn te maken in hun leven, dat ze niet zijn veroordeeld uitsluitend de weg van verslaving te gaan. De tweede groep is* alleen gedragstherapeu tisch te benaderen. Dat zijn de mensen die patronen blijven herhalen. Wethouder Hoogen doorn: hulp in eigen omgevlngis zinvoller. Archieffoto Jaap Rozema/ Rotterdams 't Is wel even wennen, voor onze 'gewone' dieren. jWW Maar ja. gelukkig blijven de mammoeten en andere Re$teraam prehistorische reuzen maar t/m 31 oktober in de MlOQ Rivièrahal, in Diergaarde Blijdorp. Vlaardingen - Het raadslid Arnold van Wezel moet zijn fractiewerk voortaan doen in de telefonistenkamer van het Vlaardingse stadhuis. Zijn frac tiekamer is in beslag genomen door de SGP/GFV/RPF-eombina- tie. Van Wezel, die in zijn eentje de fractie Burger Belangen Vlaar dingen vormt, heeft over de ge- dwongen verhuizing een boze brief geschreven aan het college van burgemeester en wethouders. Dat hij en de vierkoppige confes sionele combinatie moesten ver kassen in verband met de reorga nisatie van het ambtelijk appa raat was hem bekend. Maar vol gens afspraak zou dat pas op 20 juni gebeuren. Op 23 mei bleek zijn kamer echter al op eigen houtje in bezit te zijn genomen door de raadsleden van SGP/ GPV/RPF. Tot overmaat van ramp was een aantal van Van We zels stukken zoekgeraakt. In schriftelijke vragen aan B en W vraagt het raadslid waar zijn pa pieren zijn gebleven. Van Wezel voelt zich aangetast in zijn eer als lid van de gemeenteraad en vraagt zich af of hij nog wel be schouwd wordt als volwaardig volksvertegenwoordiger. Dat hij wordt 'weggemoffeld' in de telefo nistenkamer zit hem ook niet lek ker. Hij wil dat B en W hun ex cuses maken voor de gang van za ken. Van Wezel meldt tenslotte dat er in het verleden, toen hij nog deel uitmaakte van de Socialistische Partij, ook al eens op duistere wij ze stukken van hem zijn zoekge raakt. Door Sander Sonnemans Schiedam - De sportclubs in de Schiedamse sportparken Harga en Thurlede wiUen dat er iets wordt gedaan tegen het toenemend aantal inbraken en het vandalisme op en rond de sportcomplexen. In een spoedvergadering is woens dagavond zelfs het idee geop perd in sportpark Harga te gaan surveilleren. De verga dering werd mede gehouden naar aanleiding van de recen te brand die het onderkomen van SVDPW in de as legde. Diverse verenigingen waren be reid afgevaardigden in samen werking met de politie 's nachts een oogje in het zeil te laten hou den. Dat voornemen is gisteroch tend echter door de recherche, die zich bezighoudt met de ontwikke lingen op Harga, afgeblazen. Inbraken in sportkantines zijn vooral in Harga de laatste tijd schering en inslag. Recentelijk is meerdere malen ingebroken bij Hermes DVS, SW en HBSS, Bij de twee laatstgenoemde clubs werd volgens Frans van Krugten, voorzitter van de Schiedamse Sportraad, een poging tot brand stichting geconstateerd. „De clubs accepteren het niet lan ger dat vandalen en inbrekers vrij spel hebben in de sportparken," zegt Van Krugten. „Statistisch gezier is elke week wel een club het slachtoffer. We zijn het spuug zat. Er moet een einde aan alle el lende komen. Wat vrijwilligers opbouwen wordt (door een stel halve zolen weer nét zo makkelijk vernield." „Daarom hadden we het voorne men een groot beveiligingsappa- raat op te zetten. In elk geval pro beren we alle clubs ertoe te bewe gen dat ze een alarminstallatie Sportraad-voorzitter Frans van Krugten bij de restanten van de SVDPW-kantine na de brand. Aangestoken of niet? „In elk geval wü men In Harga dat aan de inbraken een halt wordt toegeroepen." Foto Roei Dijkstra aanleggen en de boel goed verze keren. Als een inbraak wordt ge pleegd of er is brand, wordt het vaak niet snel genoeg opgemerkt omdat de complexen buiten een woonwijk liggen. Een alarmin stallatie kan wellicht voorkomen dat een clubgebouw afbrandt," zegt Van Krugten. De politie is inmiddels druk doen de met onderzoeken naar het ont staan van de branden die de afge lopen vijf maanden in Schiedam een piek hebben bereikt. Er zou den dit jaar al zo'n veertig grote en kleine branden in Schiedam hebben gewoed. Of verband ge legd kan worden tussen de fikken is niet bekend. De '.wee grootste branden woed den vorige maand in de 's-Grave- landsepolder en sportpark Harga, Daar gingen respectievelijk de paiietgroothandel M. Bremer en Zn. en het clubgebouw van de voetbalvereniging SVDPW in vlammen op. Nog altijd is niet be kend hoe de branden zijn ont staan, Of bij SVDPW sprake was van brandstichting kan de recher che niet zeggen. Er zijn enkele grondmonsters opgestuurd naar het gerechtelijk laboratorium. „In het industriegebied is bij enkele bedrijven getracht brand te stich ten," zegt Van Krugten, zelf direc teur van het bedrijf Nicoverken. „Ook bij ons na een inbraak." Aan de Parkweg is het regelmatig raak. Daar zijn aan de achterkant van een winkelrij de afgelopen weken een aantal kleine fikken gestookt. In het recente weekein de moest de brandweer wederom uitrukken om een hoop vuil, ge plaatst tegen de achterdeur van een winkelpand, te blussen. De bewoners van de flats boven de winkels zijn verontrust. Ze vre zen dat het een keer fout gaat en de brand overslaat naar het flat gebouw. Vlaardingen - Omdat Vlaardin gen reeds tot de duurdere ge meenten in de Rijnmond behoort, is het ongewenst dat de woning bouwcorporaties en het Gemeen telijk Woningbedrijf (GWB) de huren dit jaar verhogen. Dat vindt de Socialistische Partij, die vragen over de huurkwestie aan het college van B en W heeft ge steld. De verhuurders verhogen de huren per 1 juli met 4,75 tot 6 procent. De huiseigenaren hebben dit jaar meer vrijheid bij het bepalen van de huurverhoging, maar door het afschaffen van objectsubsidies van het Rijk voelen zij zich ge dwongen de huren op den duur Verwerpelijk kostendekkend te maken. Geredeneerd vanuit de verhuur ders vindt fractievoorzitter Remi Poppe dat begrijpelijk, maar toch is het volgens hem verwerpelijk, „De sociale verhuurders degrade ren zich meer en meer tot incasso bureaus van het kabinet." Volgens de SP is het beter als de verhuurders zich achter proteste rende huurders scharen. Remi Poppe wil van het college weten, hoe groot het financiële risico is dat het GWB loopt als de huren dit jaar niet verhoogd worden. Verder is de SP benieuwd, hoe veel besteedbaar inkomen de Vlaardingers moeten inleveren als de aangekondigde huurverho ging toch doorgaat. Honderd gulden Poppe kan zich voorstellen dat de sociale verhuurders de aangekon digde huurverhoging niet nodig hebben, Hij heeft berekend dat de gemiddelde huur vanaf 1 juli 1990 in Vlaardingen met honderd gulden per maand is gestegen. Met twintigduizend klanten krij gen de verhuurders straks jaar lijks 24 miljoen gulden méér huurpenningen binnen dan in 1990. Vlaardingen - De archeologi sche collectie van de gemeente Vlaardingen is onlangs uitge breid met een 16e eeuws haard- steentje. Stadsarcheoloog Je roen ter Brugge spreekt van een belangrijke aanwinst, De fraai versierde steen is een geschenk van Cor Maarleveld en Joop van Dorp, twee Vlaar dingers die ooit op het Liesveld de winkel 'De Kattenbeker' dre ven. Zij vonden het - slechts licht beschadigde - voorwerp ja ren geleden bij rioleringswerk en besloten recentelijk de vondst cadeau te doen aan de gemeente. De steen werd in vroeger eeu wen gebruikt als decoratie van de haard, Zulke voorwerpen wa ren vaak fraai versierd. Het Vlaardingse steentje toont een rond medaillon, bestaande uit blaadjes waarin een bebaard mannengezicht is uitgehakt. Het kijkt de toeschouwer recht aan. De man is wild uitgedost, met veel haar en een soort plui men op het hoofd. Aan weerszo den staat het getal 94, waarmee het jaartal 1594 bedoeld wordt. De meeste bekende haardsteen- tjes zyn op een dergelijke ma nier gedateerd, veelal aan het einde van de 16e eeuw. De schenking heeft Ter Brugge op het idee gebracht Vlaardin gers aan te sporen oudheidkun dige vondsten te melden bij de gemeente. De bedoeling van de stadsarcheoloog is niet dat de gemeente vervolgens in bezit komt van de2e voorwerpen, maar wel dat de vondst kan wor den gedocumenteerd. Deze ge gevens kunnen dan vervolgens worden gebruikt bij weten schappelijk onderzoek. De door Maarleveld en Van Dorp geschonken haardsteen kan tijdens werkdagen worden bekeken by de Dienst Stads werk in het gebouV aan de Hoflaan. Den Haag/Maassluis - Zes Maas- sluise winkeliers hebben in een schorsingsprocedure bij de Raad van State aangedrongen op het verplaatsen van de weekmarkt van het huidige terrein achter de Nieuwstraat naar de oude plek aan de Markt Raadsman J. van de Sande zei gisteren bij de Raad van State dat de winkeliers in de Maassluise binnenstad fors heb ben ingeleverd aan omzet en dat het met de gezelligheid slecht is gesteld sinds de markt werd ver plaatst. Van de Sande overlegde gisteren rechter P. Boukema naar zijn zeg gen dalende omzetcijfers. Van zijn zes cliënten, Blokker, Verka de en Jacques, Biesheuvel Sport, Gebroeders Burgwerff, Flora en De Viswinkel, zouden er vier een dalende omzet hebben als gevolg van de verplaatsing. Twee van de ze vier hadden volgens Van de Sande een accountantsverklaring overlegd. De andere twee onder nemers hadden de daling zelf be rekend. De gemeente Maassluis wilde niet ingaan op de cijfers omdat ze door Van de Sande gisteren vlak voor de zitting werden getoond. De vertegenwoordiger van de ge meente stelde dat de Federatie van Maassluise Ondernemers de bezwaren tegen de verplaatsing heeft ingetrokken. Winkeliers, publiek en marktlieden zijn allen laaiend enthousiast over de ver plaatsing van de markt, stelde de Maasiuise afgevaardigde. Fotowinkelier P. 't Hart bestrijdt dat er een breed draagvlak was voor de verplaatsing. Hij zag het afgelopen jaar om zich heen dat een aantal zaken het niet heeft kunnen bolwerken en dicht ging. „Tien procent van het winkelbe stand is uit de binnenstad ver dwenen." Dit alles wijt hij aan de verplaatste markt. Van "t Hart zei ook dat de huidige markt even min aan de brandveiligheidseisen voldoet. De looppaden zijn hier ook te smal, zei hij. Verplaatsing van de markt gebeurde op aan dringen van de brandweer. Rechter Boukema zou vandaag uitspraak doen. Schiedam - Het bestuur van de PvdA in Schiedam gaat de kandi- datenlij st voor de gemeenteraads verkiezingen van 1994 opstellen. De club laat zich adviseren door een onafhankelijke commissie, die in augustus rechtstreeks door de leden zal worden benoemd. De ledenvergadering van de sociaal democratische partij heeft dit door wethouder Chris Zijdeveld gedane voorstel unaniem overge nomen. De gekozen procedure vormt een compromis tussen de ideeën, die het huidige bestuur en een aantal voormalige bestuursleden als Hans van der Vlist, Jacob Wier- sma, Hans Verlinde en Maarten Reuderink hadden geopperd. De laatsten wilden de samenstelling van de lijst geheel buiten het be stuur om laten plaatsvinden. Het huidige bestuur onder leiding van Jan-Willem Mennink had voor zichzelf een belangrijke taak in dit proces bedacht. De concept-lyst wordt in novem ber aan de leden gepresenteerd. Naar verwachting wordt het drin gen op de lijst, want de aanhou dend slechte peilingen voorspel len dat de PvdA een zware verkie zingsnederlaag tegemoet gaat. Voor de verkiezingen van 1990 werd er al hard geknokt voor een plaatsje bij de verkiesbare eerste twaalf. Als de voorspellingen uit komen blijft de PvdA volgend jaar steken tussen de zes en ne gen zetels. Volgens secretaris Menno Siljée gaat het bestuur het advies van de onafhankelijke commissie als 'zwaarwegend' beschouwen. „Wij hopen dat het bestuur en de com missie met een door beide partij en gesteunde lijst naar buiten kunnen komen. Beide organen zijn rechtstreeks gekozen door de leden, dus dat zou moeten kun nen. We zoeken kandidaten die de burgers aanspreken. Maar in laatste instantie bepaalt uiteraard de ledenvergadering wie er ver kiesbaar zijn." Hard gevecht De groep Van der Vlist c.s deed haar oorspronkelijke voorstel om het bestuur buitenspel te zetten uit vrees voor nieuwe rottigheid in de partij. In 1982 en 1990 zorg de de samenstelling van de lijst voor veel tumult in de partij, In beide gevallen bleek het voorstel van de partijtop niet te stroken met de visie van de leden, waar door een hard gevecht om de ze tels ontstond. Een rechtstreekse verkiezing van de kandidaten- commissie door de leden zou deze kloof volgens deze groep op voor hand hebben kunnen dichten. Deze verkiezing komt er, zy het dat de dan benoemde commissie het bestuur slechts kan adviseren over de lijstvolgorde. Het bestuur, waar naast voorzitter Jan-Willem Mennink en Menno Siljée onder andere oud PPR- raadslid Herman Noordegraaf en voonnalig senator Jan Simons zitting in hebben, heeft nog geen idee welke PvdA'ers zich vrillen kandideren voor de raad. Tot dusverre heeft alleen be stuurslid Edwin Westenberg zich gemeld. Om belangenverstrenge ling te voorkomen bemoeit hij zich niet met de samenstelling van de lijst. Vlaardingen - Bewoners van de Tollensstraat en de Potgieter straat hebben de gemeenteraad van Vlaardingen met klem ver zocht in hun straat verkeersrem- mende maatregelen te treffen. 2y denken daarbij aan drempels en bloembakken. Aanleiding voor het verzoek is een verkeersongeval in de straat eind april, waarbij een kind was betrokken. De bewoners zijn verbaasd dat overal in hun buurt drempels zijn aangelegd, maar niet in hun straat, En dat terwijl er juist op het pleintje van de Tollens- en Potgieterstraat een kinderspeel plaats is. Het verzoek wordt ondersteund door een lange lijst handtekenin gen. Mocht de raad de vraag van de bewoners negeren, dan zal de buurt zelf maatregelen nemen en eigenhandig drempels aanleg gen, zo staat in de brief te lezen. Schiedam - Autokrakers in Schiedam hebben het steeds va ker gemunt op dure gereedschap pen. Vooral bedrijfsbusjes zijn het doelwit. Gisteren noteerde de politie vijf aangiften van auto-in braken, en in alle gevallen be stond de buit uit kostbaar gereed schap. De diefstallen werden ge pleegd in de GroeneJaan, Voorn- sestraat, St. Lidulnastraat, Maria- straat en de Burgemeester van Haarenlaan, Aan de Nieuwe Damlaan werd woensdagavond een auto gesto len, De eigenaar deed gisteren aangifte. Het gaat om een rode Opel Kadett. Schiedam - In Schiedam zijn gis teren verschillende dieven en in brekers opgepakt. In de Alphons Ariënsstraat werd een 26-jarige Fransman opgepakt nadat hij had geprobeerd een auto te stelen. Zijn handlanger, die op de uitkijk stond, wist te ontkomen. Dc ar restant zat in de auto toen de eige naar arriveerde. De Fransman wordt na verhoor over de grens gezet. Een fietsendief liep tegen de lamp in de Van Swindenstraat. waar hij bij het stelen van een rij wiel uit een lietsenzaak door het personeel werd betrapt, De dader, een 21-jarige Schiedammer, be kende op het politiebureau vier fietsendiefstallen. Bij een inbraak in een grillroom aan de Parkweg hield de politie afgelopen nacht een man en een viouwaan. De politie kwam de daders op het spoor door een telefoontje van een buurtbewoner. De daders zijn afkomstig uit Schiedam en bei den 3 5 jaar. Schiedam - Bij een beroving op de Laan van Bol'es deed het slachtoffer, een vrouw uit Schiedam, gisteren vergeefs een beroep op hulp van voorbijgan gers. Een man rukte de vrouw haar tas uit handen en ging er met de buit vandoor. Dc vrouw achtervolgde de dader en probeerde ondertus sen met hulpkreten de aandacht van voorbijgangers te trekken. Niemand reageerde. De vrouw achtervolgde haar bela ger door verschillende straten, maar moest de klopjacht tenslotte staken toen de man aan de Swee- lincksingel in een gereedstaande auto met draaiende motor sprong. De politie zoekt getuigen van de beroving. Schiedam - De organisaties op het gebied van de geestelijke ge zondheidszorg in de regio Water weg-Noord gaan nauwer samen werken, Riagg Rijnmond-Noord West, de Pameijerstichting en psychiatrisch centrum Joris heb ben een overeenkomst getekend en een regionaal overleg op direc tieniveau ingesteld. Dit moet lei den tot ondermeer een 24-uurs bereikbaarheidsdienst, één indi- catiebeleid voor psychiatrische ouderenzorg en gecoördineerde dagactiviteiten. De door Joris geplande bouw van een psychiatrisch ziekenhuis in Schiedam (op de plaats van het voormalige Noletziekenhuis, dat zal worden gesloopt) speelt in de plannen een centrale rol. Het nieuwe centrum krijgt 100 bed den en 40 dagbehandelingsplaat sen. Het moet eind 1996 gereed zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2