15 Streekmuziekschool zr t toontje lager "ilil OP PAD PIONIER Morrende geldschieters, hogere tarieven en BTW bedreigen voortbestaan Bulva stelt vragen over... zijn vragen Paulien van de Yen is Greenpeace in haar uppie Ondanks ban toch nieuwe horeca in hart Maassluis m De foute burgemeester en AA Gratis cursussen bij SRW Pleinfestijn bij Mozaïek-school Sport en Spel voor goed doel ARDENNEN- OF ALPEN-VIERDAAGSE ofVALLOISE Rotterdams Dagblad Vrijdag 11 juni 1993 •fc.v ;r ófe*. Over smaak valt niet te twisten, want smaken verschillen. De een houdt van grijs haar, de ander laat zulke haren liever bijkleuren. Meer of minder kaal is nu populair in sommige kringen, terwijl een dertigtal jaren terug de kale knikker van Yul Brinner echt uniek was. Met een of met twee a's? Hoofdbrekens kost het je op de lagere school, maar later wordt er ook nog mee geworsteld. Hij is verlaat en zij verlaten. De een in kennelijk staat en daarom de partner in alle staten. Een auto met een AA-nummerbord is niet van een lid van de Anonieme Alcoholisten. Aal is glad en ale nat. Met een of twee a's? Je hebt een naam voor je er erg in hebt. Of: Namen? Geen namen! Het mag allemaal geen naam hebben. Eigennamen vormen in de of ficiële spelling een uitzondering. Voornamen, niet voorname dan, veranderen nog weieens onder druk van de mode in een mensenle ven maar met met name achternamen komt verandering eigenlijk alleen voor bij vrouwen. Hoewel, de wet kent tegenwoordig een (wel iswaar omslachtige) methode om bij een huwelijk eigen namen, ook wel de meisjesnaam genoemd, te behouden. Met een of twee a's? Die vraag krijg ik zelf regelmatig voorgelegd. Van allerlei mensen, die mijn naam willen noteren. Hoe het komt, weet ik niet. maar steeds vaker willen ze hem verkeerd schrijven. Sinds het bestaan van onze fusiekrant moet ik collega's zelfs regelmati g corrigeren. Ais het gaat vervelen wijs ik naar de meest gebruikte naam in het tele foonboek en naar de met een ambachtelijke schoenlapper adverte rende landelijk bekende schoenenhandelaar, met wiens 'Pom,Pom' jonge familieleden op schooi soms werden aangesproken. Maar wat overkomt mij nu? Zoekend naar antwoorden op vragen over oude voorvaders krijg ik van het Streekarchivariaat Tiel-Buren- Cuiemborg ondermeer een geboorte-acte toegestuurd, waaruit blijkt dat de oudsten van ons geslacht toch Van Haaren heetten. Met dub bel a dus. President-burgemeester Coenraad Michxel Wijnen schrijft in een moderne bui wel in de Burgerlijke Stand, dat Dirk jansz van Haren is geboren op 7 maart 1817, Maar zijn vader Johannes en ge tuige oom Hendrik ondertekenen de acte gewoon met Van Haaren, zoals zij en hun ouders, grootouders en verdere voorouders ook gere gistreerd waren. De burgemeester ging dus in de fout door niet te vragen: „Met een of twee a's?" Ik zal me dus maar niet langer storen aan mensen die-het mij vragen en laat iedereen voortaan zelf kiezen. BENVANHA(A)REN Werkzoekende? Migrant? Herintredende vrouw? Voor al die mensen met een lage. afgebroken of ver ouderde opleiding heeft de Sehiedamse afdeling van de SRW (Scholing/Werk Rotterdam Werkt) een ruim aanbod van gratis te volgen cursussen. De opleidin gen kunnen met behoud van van ABW- of RWW-uit- kering worden gevolgd. Mensen met een WW-uitke- ring moeten echter toestemming vragen bij de be drijfsvereniging en de cursisten dienen ingeschre ven te staan bij het Arbeidsbureau. Op het program ma staan opleidingen in de administratieve en dien stverlenende sektoren op computergebied. Voor het complete cursusaanbod en aanmeldingen kan wor den gebeld naar 4261555. Vlaardingen Om geld bij een te krijgen voor de aanschaf van ma teriaal waarmee de leerlingen buiten kunnen spelen, houdt basisschool Het Mozaïek zaterdag 12 juni een groot feest op het schoolplein. Voor jong en oud is op het plein aan de Sneeuwbalstraat van alles te doen. Er is een rommelmarkt waar onder andere oude schoolplaten worden verkocht, een restaurant, een rad van avontuur en nog veel meer. De kinderen kunnen zich vermaken met de meest uiteenlopende spelletjes. Ze kunnen zelfs een rondje rijden op een paard. De Vlaardingers Martin Eden en Rita Young verzorgen tussen 12.00 en 13.00 uur een muzikaal op treden en verrichten de trekking van de loterij. De feestelijke dag begint cm 10.00 uur. Tot 16.00 uur is iedereen welkom. Maasland 'Maasland gaat er weer tegenaan om Plony en Peter bij te kunnen staan', is dit jaar het thema van de Sport en Speldagen, die morgen worden afgesloten. De opbrengst van Sport en Spel 1993 wordt gebruikt om het werk van de ontwikkelingswerkers en oud- Maaslanders Plony van Ufielen (Bangui in Centraal Afrika) en Peter van der Drift (Gov Valadares in Bra zilië) te ondersteuen. De kindermiddag en het kla- veij as toernooi zijn a! geweest. Vanavond is er voor de jeugd vanaf 15 jaar een discoshow. Zaterdag loopt liet u\ ervulle piugi ainina meUaiiuze activiteiten van 9.00 uur tot 's-avonds laat. De evenementen hebben plaats in en rond de grote feesttent op het parkeer terrein van voetbalvereniging MW'27 aan de Docl- straat. Agenda Schiedam wijdag-II juni 4 Jongeien-dibCu buut thuis Nieuwland. 20 00-23 30 uur Adam's nb (film). Filmhuis. Kieuwuiraat. 2130 uur. zaterdag 12 juni Rommel en curiosamarkl Orpheus. Museumplein. 10 00 uur 'Idve-concertThe Scarlets, wielerbaan Schiedam, Olympiaweg 45, 21 00 Uur Judith Catarme Company, Podium. 22 30 uur. zondag 13juni Rommelmarkt, wijkcentrum De Erker. 12 00-16 00 uur Concert Selmer Saxofoon Kwartet. Stedelijk Museum, 14 30 uur Partners, Podium. 2130 uur maandag 14 juni Thema-avond CDA (veiligheid en criminaliteitsbestrijding), zaal Dc Rank, 20.00 uur Informatieavond voor a s ouders. Magnolia Peikerk. 20 00 uur Vlaardingen vrijdag li juni Stadswandeling VVV, start. Stadhuis op de Markt. 1915 uur Opening tentoonstelling docenten Vrije Academie. Hollandiage- bouw. Oosthavenkade 42.20 00 uur. Dia-lezing over het leven in hel Engelse landhuis Rollandiage- bouw. Oosthavenkade 42.20 00 uur. zaterdag 12 juni Open huis rioolwaterzuiveringsinstallatie De Gumt Maassl u issed ijk 10 00-18 00 uur 4 Vlooienmarkt. LijnbaanhalJen, 10.00-17 00 uur. Antiek-, kunst- en curiosamaiit. Liesveld, 10 00-17 00 uur Rommelmarkt, wijkcentrum de Te id er. 10 00-15 00 uur Problem child (filmt. Ichtuskerk, 13.00 uur en Vredeskerk. 1030 en 14 00 uur Wandelconcert. GrCteKerk. 15 00-l".00uur V'jikdansfeest Vlavnc,Triangel. 20 00 uur zondag 13 juni Boeken- en kaartenbeurs. Lynbaanhalien, 16 0Ö-17 ÖG uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Lucht. Maassluis zaterdag 12 juni Posizegelrtiilbeurs, Koningshof. 13 00 uur Optreden EUyen Rjkkert. Koningshof. 19 30uui maandag 14 juni Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof. 14 00 uur. Door Peter de Lange Vlaardingen - De vrolijke klanken binnen de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg-Noord beginnen gaandeweg te ver stommen. Na twaalf en een half jaar vallen er steeds meer som bere tonen te beluisteren. De begroting staat onder zware druk, de geldschieters (de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis) beginnen te morren. Volgens het Vlaardingse ge meenteraadslid Leny van Halteren is er reden tot zorg. „Zit er nog wel muziek in de Streekmuziekschool?'1 vroeg zij zich on langs afin een artikel in het partijblad van de WD. Directeur Hans Mulder van de Streekmuziekschool (meer dan 2000 leerlingen) blijft optimis tisch. Hij verwacht niet dat de aangekondigde verhoging van het lesgeld komend seizoen een drasttsche leegloop zal veroorza ken. Hooguit zal een aantal leer lingen een goedkopere cursus gaan volgen. Voorzitter Trudy van den Akker heeft minder ver trouwen in de toekomst. „Vol gend jaar moet de muziekschool ook nog eens 17,5 procent BTW gaan berekenen. Dan zullen er ze ker leerlingen weglopen," voor spelt zij. Tot voor enkele jaren was er geen vuiltje aan de lucht. Vlaardingen. Schiedam en Maassluis betaal den trouw de afgesproken bijdra ge. Volgens de verdeelsleutel 2:2: 1 komt dat neer op jaarlijkse be dragen van circa 750.000 gulden voor Schiedam en Vlaardingen en ongeveer 375.000 gulden voor Maassluis. Verhogingen van de lesgelden waren volstrekt taboe. Dat zou een drempel opwerpen voor leerlingen uit de lagere inko mensgroepen, Moest er geld bij. dan betaalden de gemeenten dat zonder problemen te maken. Wachtgeld Een paar jaar geleden werd dat dogma doorbroken. Kostenstij gingen zouden voortaan voor een deel door de school zelf moeten worden terugverdiend. De oor zaak van die koerswijziging lag in de bezuinigingen die de gemeen ten van het rijk kregen opgelegd. Er was gewoon minder geld te verdelen, en dus moest ook de Streekmuziekschool inleveren. Vorig jaar was Vlaardingen de eerste gemeente die vraagtekens zette bij het grote bedrag dat jaar lijks aan muziekonderwijs wordt uitgegeven. Kon dat geld niet eens aan andere doelen worden besteed? Dit jaar dreigde de Maassluise gemeenteraad een fikse korting door le voeren. Het gekrakeel tussen de drie part ners werd op het nippertje gesust, maar of het financiële geharrewar de volgende keer ook met een sis ser zal aflopen blijft de vraag. De dreiging dat één van de partners zijn bijdrage vermindert, waar door automatisch de subsidies van de overige twee gemeenten omlaag gaan, blijft als een zwarte wolk boven de muziekschool han gen. Een geringere bijdrage zou de school voor grote problemen stel len. Veel te snijden in de begro ting valt er niet. 92 Procent van die begroting gaat op aan perso neelslasten en huisvesting. Do centen ontslaan biedt geen soe laas. Dat kost de school alleen maar geld. want aan een muziek docent die op straat komt te staan moet vijf jaar lang wachtgeld wor- Leny van Halteren: 'Zit er nog wel muziek in?' Archieffoto Rotterdams Dagblad Trudy van den Akkerr'Huisvestingblijft een pro bleem Archieffoto Rotterdams Dagblad den betaald terwijl ook nog eens de inkomsten (minder lesgelden) teruglopen. Privélessen De enige post waarop gemeenten en school invloed kunnen uitoefe nen is huisvesting. De muziek school moet dan trachten dure leslokalen te verwisselen voor goedkopere accommodatie. In Vlaardingen is dat al voor een deel gelukt, in Maassluis wordt nog naar goedkopere accommo datie gezocht. Maar echt veel zo den aan de dijk zet zo'n operatie ook niet. Zoals voorzitter Trudy van den Akker zegt: ..Huisvesting blijft een probleem, want de school is verspreid over drie ge meenten en heeft dus gewoon veel vestigingen." Dit jaar had het nogal wat voeten in de aarde voordat er een voor de geldschieters acceptabele begro ting op tafel lag. De financiële problemen zijn er duidelijk in af tc lezen. Behalve een verhoging van het lesgeld met rijf procent voor het nieuwe seizoen wordt ook voor W95 een tariefsverho ging aangekondigd. De invoering van de BTW zit er ook aan te ko men en dat zal volgens voorzitter Van den Akker de tarieven van de muziekschool dicht in de buurt van privélessen brengen. Welk bestaansrecht heeft de school clan nog? Bewuste keuze Directeur Hans Mulder ziet de zaak niet zo somber in. Over het door Van den Akker en het Vlaar dingse raadslid Leny van Hal te ren voorspelde lecrlingenverlies zegt hij: „Ik denk eerder dat de leerlingen een bewustere keuze zullen maken. Gezien de kosten, zullen ze langer wikken en wegen bij de keuze van een instrument." Ouders die twijfelen of hun kind wel voldoende capaciteiten heeft zullen, verwacht Mulder, eerder geneigd zijn hun zoon of dochter eerst een - betrekkelijk goedkope - introductiecursus te laten vol gen. Pas daarna wordt besloten of het kind hel lesgeld waard is en of er een (meestal duur) instrument wordt aangeschaft. De school probeert ook het lespakket aan de veranderde om standigheden aan te passen. Er wordt sinds enkele jaren bijvoor beeld meer les gegeven op goed kope instrumenten, zoals de blok fluit. En er wordt naar gestreefd om bepaalde zeer populaire cusussen kostendekkend tc ma ken. Kortom, de muziekschool probeert meer in te spelen op de vraag, om zich op die manier van inkomsten te verzekeren. Mulder vindt de aangekondigde tariefsverhoging met 5 procent al leszins redelijk. De kosten voor leerling-muzikanten in deze regio vallen volgens hem nog steeds mee. ..Ik heb eens uitgezocht hoe de tarieven in andere gemeenten liggen. Dan blijkt dat wy nog steeds niet tot de duurste muziek scholen behoren. Ook niet tol de goedkoopste, nee. Wy zitten wat de hoogte van dc lesgelden be treft ergens halverwege," Belasting Ondertussen blijft het bestuur zoeken naar nieuwe mogelijkhe den om het voortbestaan van dc streekschool te verzekeren. Er is een werkgroep opgericht die be kijkt in hoeverre een samenwer kingsverband binnen de toekom stige 'stadsprovincie' Rotterdam kans van slagen heeft. Trudy van den Akker, ook gemeenteraadslid voor D66 in Schiedam, zal in de politiek opnieuw pleiten voor een sociaal fonds. Ouders van mu- ziekleerlingen uit de lagere inko mensgroepen zouden daar een deel van het lesgeld kunnen de clareren. Vlaardingen en Maas sluis hebben al zo'n fonds. Het idee dc lesgelden afhankelijk le maken van het inkomen van dc ouders is inmiddels door Schiedam verworpen. Inkomens afhankelijke tan even leken een aardige optie, maar al snel bleek dat het idee volstrekt onuitvoer baar is. Van den Akker; ..Dc belas tingdienst is niet bereid gegevens tc verstrekken over de inkomens van de ouders. Dan moetje men sen dus vragen hun loonstrookje te overleggen. Maar op die manier kun je dc boel van alle kanten op lichten. Hoe kun jc controleren of er maar één ouder werkt, of alle bei?" Vlaardingen - Het Vlaardingse WD-raadslid Jan Bulva heeft het college schriftelijke wagen gesteld over... zijn schriftelijke vragen. De liberaal vindt dat burgemeester en wethouders zich bij herhaling met een Jant- je-van-Leiden van zijn vragen afmaken. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad deze week wilde Bulva daarover iets kwijt in een persoonlijk woord. Hij kreeg hier niet de ruimte voor van loco-burgemeester John Ranshuijsen, die burge meester Bert Stam verving. Ranshuijsen vond niet dat er sprake was van een persoonlijk feit. Onvoldoende Daarom stelt Bulva maar weer nieuwe schriftelijke vragen. Hij vindt dat het college te lang over de beantwoording van zijn vra gen doet, 2e onvoldoende beant woordt of niet wil toegeven dat zijn vragen nut hebben gehad. Als voorbeeld geeft hij de drie onderwerpen waarover hij in het afgelopen jaar schriftelijke vra gen stelde. Parkeerabonnementen Die betroffen de parkeerabon- nementen voor de Afrol-flat, de omgeving van de Prinses Julia- nabrug en de inspraak rond het nieuwe winkelcentrum Lies veld. Bulva heeft de indruk dat B en W een 'ontmoedigingsbeleid' voeren ten aanzien van schrifte lijke vragen. De VVD-er: „Ze worden gemak zuchtig en slecht beantwoord, heel vaak ook helemaal niet. Het college stelt zich minach tend op tegenover de raad." En: „Er worden nietszeggende for muleringen gegeven." Bulva hoopt op 2ijn nieuwe vra gen duidelijker antwoorden te krygen. U vindt bij ons dag-en tourrugzakken in alle volumematen o.a. Karrimor, Lowe, Nomad, Active Komfortabele berg- en wandelschoenen o.a. Meindl, Lowa, Duchstein Slaapzakken en matrasjes Bij aankoop vanaf f200.-op onze Outdoor-afdeling een paar Falke Walking-sokken kado. 700 m2 sport Ruime parkeergelegenheid IJSSELDIJK 355.2922 BK Krimpen a/d IJssei Tel 01S07-12000. Fax: 50083 Vrijdag koopavond, maandag gesloten Schiedam - Vroeger praatte ie dereen over haar. Haar naam en portret stonden in de krant, en ook buiten de kolommen van de dagbladen deed ze van zich spre ken. Bijvoorbeeld door m de ka- boutertijd op straat papaverzaad jes uit te delen aan voorbijgan gers. In die tijd was zij een gezien en geliefd stadgenoot. De laatste jaren twijfelt ze steeds meer aan zichzelf. Zou er nog iemand in Schiedam zijn die Paulien van de Ven kent? Die haar werk waar deert? Paulien van de Ven grondvestte in 1982 een nieuw kunstrichting in Schiedam. Het inter-isme. Zij richtte de blik naar binnen en beeldde uit wat met het blote oog niet waarneembaar is. Zo ontston den warme, wat psychedelisch aandoende aquarellen en schilde rijen. Die bezetenheid met de in nerlijke wereld lijkt zich nu tegen haar te keren. „Maak je tegenwoordig New Age?" vragen sommigen, als zij haar werk laat zien. „Terwijl ik niet eens weet wat dat is, New Age," zegt Paulien gewond. Ook de overheid beschouwt haar als een rariteit. Dat zit haar nog 't meeste dwars. Erkenning als be roepskunstenares wordt haar ont houden. Want het kan wel eens zijn dat zij „vanuit een ziekte" schildert. Zo formuleerde een ambtenaar van de Sociale Dienst het, toen Paulien informeerde waarom haar aanvraag voor ondersteu ning als kunstenares was afgewe zen. Dat gebeurde vorig jaar. Bij een eerste aanvraag in 1991 had de commissie die over de vergoe ding aan kunstenaars beslist al la ten weten dat zij „onvoldoende professionele activiteiten" aan de dag legde om voor ondersteuning in aanmerking te komen. De her haalde afwijzing was een klap in haar gezicht. Zij was net hersteld van een jarenlange psychische in zinking en wilde dolgraag weer aan de slag. Zij had vast gerekend op een posi tieve beslissing, want zij twijfelt geen moment aan haar roeping als kunstenaar. En zij ging er van uit dat de gemeente Schiedam er net zo over dacht. Tenslotte had 'A'-'ririVf 'Ik zou wel weer eens een muurschildering willen maken.' mijmert Paulien van de Ven, die bij de gemeente erkenning zoekt van haar kunstenaarsschap. Foto Roei Dijkstra. Paulien in 1978 in opdracht van de gemeente een muurschilde ring gemaakt in de Stations straat. Sindsdien was zij in de cor respondentie met de plaatselijke overheid aangeduid als 'ontwerp ster', wat haar sterkte in dc over tuiging dat zij serieus werd geno- men...Nietdus. „Terwijl ik toch al mijn hele leven teken en schilder. Ik heb nog les gehad van Pierre Jansen, toen hij directeur was van het Stedelijk Museum," roept de Sehiedamse verontwaardigd. „En hoe kan de Sociale Dienst het nou maken om in dezelfde brief waarin ze zeggen dat ik geen professionele kunste naar ben. te schrijven dal wan neer ik inkomsten heb uit mijn vak, ik daarvan een bepaald per centage met hen moet verreke nen. Dan geven ze toch zelf toe dat ik mijn brood verdien mot schilderen? Is dat schizofreen of niet? Bij dc- soos zeggen ze, zou je niet 's gewoon gaan werken? Alsof ik hard genoeg ben voor de fabrieks- wereld. Ik zou me daar geen dag telijk weer instorten. By het ar beidsbureau sta ik ingeschreven als ontwerpster. Dat is mijn vak toch? Mijn voornaamste grief is dat de gemeente dat niet wi! in zien. Mijn psycholoog geeft me groot gelijk," voegt ze er in eén adem aan toe. „Die zegt: Paulien. als kunstenaar is het geen doen in Schiedam. Je moet hier altijd op boksen tegen al die Wiegmannen en Henderiekxen." In een zijkamer van Paulicns flat staan stapels doeken en tekenin gen tegen de muur. De meeste zonder lijst. „Want daar heb ik geen geld voor. Hooguit loop ik bij 't kringloopcentrum wel eens tegen een lijstje aan." Doordat ze zicli niet meer in de plaatselijke kunst-scene begeeft, exposeert ze zelden. Verkopen doet ze ook niet zo veel. „Het meeste geef ik weg. ik mag er van dc soos niets aan verdienen. Maar je ziet, werk ge noeg. Wat denk je, zal ik eens een tentoonstelling over milieuram pen opzetten? Zou daar vraag naai zijn','" Op du \iaag waar urn ze zich zo afzijdig houdt van haar kunstbroeders en -zusters in de stad. staart ze getroffen in dc ver te. Tenslotte antwoordt Paulien: „Omdat ik een eenling ben. Vre selijk. ik geeft 't toe. Ik ben altijd puur individualistisch bezig. Maar ik ben wel een gedreven schilderes. Ik moet mijn emoties kwijt. Dat kan ik het beste door te tekenen." Helemaal uitzichtloos is haar toekomst niet. Ze heeft een aanbieding voor een expositie in Delft en een farmaceutisch be drijf heeft haar gevraagd een pos ter te ontwerpen. „Maar 't liefst zou ik weer eens een muurschii- deringetje willen maken. Prodco, maakt me niet uit. Ik zou de keiharde realiteit graag een beet je opvrolijken met lekkere kleur tjes. Eigenlijk ben ik een Grcen- peaccje in m'n uppie. Weet je waar het m onze wereld aan ont breekt? Aan liefde. Ik zou onder ling wat meer liefde willen zien. Anders word je zo eenzaam." Maassluis - De aangekondigde bebouwing van een rotte plek in de binnenstad vormt voor het ge meentebestuur van Maassluis aanleiding om een inbreuk te doen op het beleid tot het weren van nieuwe 3 icueea bedrijven. On dernemer Rooyers heelt een bouwplan ingediend voor een ter rein op de hoek van de Lange Boonestraat en de Nieuwe Kerk straat. Naast kantoren wil hij op het terrein een restaurant vesti gen. Hel bewuste terrein ligt reeds ja ren braak. Met de ondernemer heeft de gemeente overeenstem ming bereikt over de verkoop van 250 vierkante meter grond. Van een particulier koopt Rooyers eveneens een stukje grond. De gemeente is blij dat een onderne mer het terrein wil bebouwen. Dit stcdebouwkundig belang recht vaardigt volgens het college van B en W een afwijking van het stringente horecabeleid, dat is vastgelegd in het unlwerp-be- itemmingsplan voor de binnen stad. De vestiging van kantoren boven het restaurant is eveneens in strijd met deze ruimtelijke schets. Voor de vestiging van zowel het restaurant als de kanto ren is daarom een zogenoemde artikel 19-proccdure noodzake lijk. Als de gemeenteraad met het bouwplan insteml, krijgen omwo nenden en andere belanghebben den na publicatie van de plannen dertig dagen de tijd om er tegen te protesteren. t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1