Waterweg 13 Winkeliers tevreden over straffen Ooievaarsnest komt er toch Speedboot in brand gestoken 'Voorjaar '94 eerste paal nieuw zwembad' Te snel opgetrokken Wagenbewoners verbaasd over openhouden kamp Schiekade Uitgebrande tanker naar Botlek gesleept Werkzaamheden van Halt leiden tot snellere aangifte diefstal Winnaar Japanse prijs blijkt Vlaardingse Rotterdamse specialisten massaal naar Utrecht Van Heemst: 'Boete voor DSM was niet te hoog' 5^S33«^ïUi 120 kilometer palen in grond Vrouw beroofd Inval in snackbar Dieven gesnapt Autodief maakt amok Vrouw gewond Wandelaar breekt been Rotterdams Dagblad Vrijdag 11 juni 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 De vorige week donderdag uitgebrande benzi netanker 'British Trent' is gisteren door vier sleepboten van het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak naar Tanker Cleaning Rotterdam (TCR) in de Botlek gesleept. Het schip is vol gens het bergingsbedrijf volledig stabiel en door de havenautoriteiten veilig verklaard. Bij TCR wordt de tanker gereinigd. Wat er daarna met het schip zal gebeuren is nog nietduïdelijk, maar sloop ligt voor de hand. Woensdagmiddag hebben de bergers de laat ste restanten benzine uit het schip overge pompt in een andere tanker. In totaal kon nog twintigduizend ton benzine uit de tanks van de 'British Trent" worden gewonnen. Deze lading is verscheept naar Antwerpen. De 'British Trent' vloog vorige week donderdag in brand na een aanvaring voor de Belgische kust nabij Oostende. Zeven bemanningsleden kwamen in de vlammen om. Twee worden nog vermist. Foto Roet Dijkstra Rotterdam - De Vlaardingse Carly O'Neill van negen jaar blijkt de zoekgeraakte prijswinnaar te zijn van een Japanse tekenwedstrijd. Vorig jaar deed zij mee aan de kinderkunstciub van Boekte Boekie, het rei zende boekenmuseum voor de jeugd. Op de zolder van het Nationaal Onderwijsmuseum in Rotterdam maakte zij een van de ruim 41.000 inzendingen voor The 7th Kanagawa Biennal World Children's Art Ex hibition in Japan. „We kregen uit Japan te horen dat Carly O'Neill een gouden medaille had gekregen," vertelt directeur Jet Manrho van Boekie Boekie. „Haar adres wasech ter onbekend. Onze speurtocht leverde pas deze week succes op. Gelukkig belde haar moeder op, zo dat we volgende week zaterdag tijdens het kinder programma van Poetry International alsnog de me daille kunnen uitreiken." Rotterdam - In diverse ziekenhuizen in de regio Rotterdam zijn maandag de gevolgen voelbaar van de landelijke actievergadering van specialisten in Utrecht Vanuit het Zuiderziekenhuis reizen onder aanvoering van longarts dr. M. Heijsteeg. voorzitter van het actiecomité, ongeveer twintig specialisten af. Volgens directeur D. Roza is de steun van de spe cialisten in het Capeise IJssellandziekenhuis 'mas saal'. In het Sint Franciscus Gasthuis worden maandag al leen spoedoperaties uitgevoerd. De spreekuren gaan voor een deel door. In het IJssellandziekenhuis zijn alle spreekuren afgezegd. Alleen spoedgevallen wor den behandeld. ..De patiënten met afspraken heb ben allemaal een brief gekregen met een verkla ring," zegt directeur Roza. Ook het Zuiderzieken huis heeft bij de planning van afspraken voor spreekuren en operaties al rekening gehouden met de demonstratieve vergadering van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV). In het Havenziekenhuis gaat alles in principe ge woon door. zegt directeur/geneesheer D. W. Stol. „De directie heeft daarvoor garanties gekregen van de specialisten." Ook patiënten van het academisch zie kenhuis Dijkzigt en het kinderziekenhuis Sophia zullen niets merken. De specialisten daar zijn in dienstverband en hebben daardoor weinig te maken met de gewraakte voornemens van staatssecretaris Simons (Volksgezondheid). De staatssecretaris heeft aangekondigd de tarieven voor 1993 en 1994 te verla gen. omdat de specialisten hun budgetten hebben overschreden. In de regio Gorinchem en Drechtstreek behandelen twintig chirurgen vanaf maandag een week lang al leen spoedgevallen. Volgende week donderdag ko men de Rijnmond-specialisten.bijeen in Rotterdam. Rotterdam - PvdA-Kamerlid P. van Heemst is het niet met minister Hirsch Baliin (Justitie) eens dat de boete, die het bedrijf DSM Chemicals in de Botlek moet betalen voor de explosie die op 13 december vo rig jaar aan zeven mensen het leven heeft gekost, hoog is. De minister antwoordde gisteren op vragen van het Rotterdamse Kamerlid dat de schikking tus sen het Openbaar Ministerie en DSM 'op goede gron den is genomen'. Ook vindt de minister dat het be drag van DSM moet betalen, 292.000 gulden, 'zeer fors' is. De PvdA-Kamerfractie houdt kritiek op de wijze waarop justitie overtredingen van de Arbowet af doet. Daarover is deze week nog een 'onthutsend' on- derzoeks-rapport gepubliceerd door een instituut dat gelieerd is aan de Universiteit van Amsterdam. Het rapport schetst volgens Van Heemst een 'straf rechtelijk hapsnap-beleid' dat op geen enkele ma nier wordt aangestuurd. De PvdA wil dat de minis ters van Justitie en Sociale Zaken op het rapport rea geren. De DSM-zaak zelf beschouwt Van Heemst als afge daan. ..De afwegingen van het OM zijn voldoende in zichtelijk gemaakt," zegt hij. „En je kunt niet zeggen dat die apert onverstandig zijn. hoewel ik zelf tot een andere conclusie zou zijn gekomen." Hij noemt het een pluspunt dat uit het ambtsbericht van het OM blijkt dat het proces-verbaal ter beschikking is ge steld aan de Industriebond FNV. „Pak dat op, zou ik tegen de bond zeggen." Schiedam - De Vereniging tegen. Milieubederf (VTM) krijgt toch haar zin en plaatst binnenkort een ooievaarsnest De negen me ter lange paal met daarop een ge vlochten korf gaat zaterdagoch tend bij boerderij Poot aan de Groeneweg de grond in. De milieuvrienden wilden het onderkomen voor de vogels aan vankelijk neerzetten op een stuk weiland van een boer in de polder ten noorden van Schiedam. De verpachter van de grond, Bureau Beheer Landbouwgronden, stak daar een stokje voor. Het nest zou volgens BBL een belasting voor de grond kunnen beteke nen. Wat daarmee precies wordt bedoeld is bij de VIM niet duide lijk. Inmiddels hebben verschillende mensen de milieuvereniging te kennen gegeven een stuk eigen grond beschikbaar te stellen voor het ooievaarsnest Basisschool 't Windas in Schiedam-Noord stel de voor het nest op het schoolter rein neer te zetten en enkele Vlaardingers kwamen met de Broekpolder en 't Hof als alterna tieve lokatie. In het verre verle den zou in 't Hof al eens een ooi evaarsnest hebben gestaan. De VTM was met het ooievaarson derkomen ook welkom bij twee veehouders aan de Polderweg. Het terrein van boerderij Poot aan de Groeneweg werd als de meest ideale plek aangewezen. „Mevrouw Poot, de eigenaresse van de boerderij, stelt een be hoorlijk stuk van haar terrein be schikbaar." zegt Ed Verhaar van de VTM opgetogen. „Daar gaat niet alleen de paal de grond in, maar moet ook een stuk grond worden afgezet om de koeien bij de paal weg te houden. Ze zou den de paal om kunnen duwen." Verhaar kan op nog meer mede werking uit Kethel rekenen. Det firma Hak, verhuurbedrijf van graafmachines, heeft aangebo den het ooievaarsnest te plaat sen. Vanaf zaterdag moet het nest vanuit de omtrek op het wei land tussen de Groeneweg en Harreweg, ten noorden van het Deelpian Midden-Delfland, te zien zijn. Gezien de reakties die Ed Ver haar heeft ontvangen, is de VTM van plan met deskundigen na te gaan of het plaatsen van meer ooievaarsnesten in het gebied Midden-Delfland haalbaar en zinvol is. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de Broekpol der in Vlaardingen. Vlaardingen/Maassluis - De winkeliers in Vlaardingen en Maassluis die vorig jaar jeugdige dieven in de zaak hebben gehad zijn zeer te spreken over de wijze waarop ze zijn gestraft. Dat wordt ge concludeerd in het jaarver slag van 1992 van bureau Halt Waterweg Noord-West dat Vlaardingen en Maassluis als werkterrein heeft. Veel van de betrapte jongeren zijn door Halt in de winkels waar ze iets hebben gepikt, bij wijze van straf aan het werk gezet. In Vlaardingen werd de Vervangen de arbeid' verricht bij Albert Heyn, Bristol, de Hema, Vroom en Dreesmann en boekhandel Den Draak. In Maassluis moesten de winkeldieven bij de Plus markt, Blokker, de Hema, drogis terij Wildenburg en Jac. Hermans aan de slag. De betrokken winkeliers hebben enthousiast gereageerd op de werkwijze van Halt. Ze zeggen meer op winkeldiefstallen te let ten en sneller aangifte te doen bij de politie, omdat ze merken dat er echt iets met de aangiften wordt gedaan. Vorig jaar werden 31 jon geren in winkels en warenhuizen te werk gesteld. Vakken vullen Het rapport leert dat in beide ste den in 1992 totaal 169 jongeren voor uiteenlopende delicten door bureau Halt zijn gestraft. In Maassluis was diefstal (40x) de meest gesignaleerde overtreding. Daarna volgden vernieling (16x) en baldadigheid (13x>. Er werden twee gevallen van verboden wa penbezit vastgesteld. De Vlaar dingse jeugd 'scoorde' het hoogst met vernielingen (33 gevallen), gevolgd door diefstallen (23x) en vuurwerkovertredingen (7x). Veertienjarigen maakten zich het meest (42) schuldig aan veelvoor komende misdrijven. De betrapte jongeren zijn op ver schillende werkplekken inge deeld. De werkzaamheden vari eerden van zwerfvuil verwijderen uit parken en plantsoenen tot vakken vullen in winkels en wa renhuizen, het reinigen van ver vuilde objecten en het vegen van straten en pleinen. Halt-cliënten die schade hebben veroorzaakt moeten de daaruit voortgekomen kosten vergoeden aan de benadeelde. Bureau Halt bemiddelt tussen de dader(s) en de benadeelde(n) over het schade bedrag en de wijze van betaling. De jongeren worden in de gele genheid gesteld de schade in ter mijnen te betalen. Hierbij wordt gekeken hoeveel zakgeld ze krij gen en wat ze met een baantje verdienen. Vorig jaar werd een totaalbedrag van 5899,51 gulden door de jonge ren aan de benadeelden betaald. In 1991 was bet totale schadebe drag beduidend hoger: 12.188.06 gulden. Vlaardingen - In het voorjaar van 1994 kan, als alles volgens sche ma verloopt, de eerste paal de grond in voor het nieuwe zwem bad in Vlaardingen dat het Kol pa- bad en het Holybad zal vervan gen. Dat is vast komen te staan na overleg tussen de gemeente Vlaardingen, architectenbureau Guus Westgeest BV en Drijver en Partners, de toekomstige exploi tant. Het bad wordt gebouwd in de driehoek tussen Burgemeester Heusden slaan. Westlandseweg en Vlaardingse Vaart. De opleve ring is gepland anderhalf jaar na de start van de bouw. Volgens de laatste gegevens krijgt het bad twee grote bassins van achtereenvolgens 25 bij 15 meter en 25 bij 12 1/2 meter. Het ene is het gewone (wedstrijd)bad, het andere een instructie- en doelgroepenbad. Daarnaast ko men er twee peuterbaden (één binnen, één buiten) en een bassin met recreatieve voorzieningen zo als een "waterval, een glijbaan en een jetstream. Buiten zal plaats zijn voor minimaal 150 auto's. Het plan om bij het bad enkele squash banen le bouwen is afge blazen. In Vlaardingen zou al vol doende accommodatie voor squashers zijn. Wel wordt het bad uitgerust met zaaltjes die voor verschillende doeleinden bruik baar zijn en gehuurd kunnen wor den door bijvoorbeeld fitness- groepen of denk sporters. De gemeente Vlaardingen heeft al geruime tijd geleden besloten de exploitatie over te laten aan een particulier. Het adviesbureau Drijver en Partners uit Rotterdam is volgens de gemeente daarvoor de geschiktste kandidaat. Dit be tekent dat de gemeente geen in vloed meer kan uitoefenen op het zwem tarief. De prijs van een kaartje wordt vastgesteld door de exploitant. De gemeente beslist wel mee over de prijzen voor doel groepen (verenigingen en school- zwemmers). Het nieuwe zwembad moet een milieuvriendelijk karakter krij gen. Het gebouw zal energiezui nig, onderhoudsarm en duur zaam zijn. Architect Guus West- geest heeft als specialisme het toepassen van alternatieve ener gie. Het bureau heeft daar ai mee geexperimenteerd bij zwemba den in Sassenheim. Katwijk en Bodegraven. Bekeken wordt in hoeverre gebruik gemaakt kan wuruen van zonnecollectoren. De totale kosten zullen waar schijnlijk uitkomen op een be drag tussen de tien en vijftien miljoen gulden. Het Holybad wordt na het gereedkomen van het nieuwe zwembad gesloten. Het gebouw staat al geruime tijd te koop. maar er hebben zich nog geen serieuze gegadigden ge meld. Op het vrijkomende terrein van het Kolpabad zullen wonin gen worden gebouwd. Afgelopen nacht is in de Boylestraat te Schiedam een op een trailer staande boot in brand gestoken. De speedboot ging to taal verloren. De woning van de eigenaar liep brandschade op. Bij een reddingsactie raakte de gedupeerde aan zijn rug ge wond. Hij slaagde er nog wel in zijn auto van de trailer los te koppelen. Het voertuig werd licht beschadigd. De totale schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. Foto Roe» Dijkstra De bestuurster van een sportwagen heeft gisteravond rond kwart voor twaalf op de Laan van Bol'Es wat te snel opgetrokken met haar splinternieuwe auto. Ze raakte de machtover het stuur kwijt, botste frontaaltegen een wachthuisje en kwam tien meter verder tot stilstand. Van het wachthuisje was niets meer heel, van de auto evenmin. In het wachthuisje stonden geen passa- gierste wachten, mede omdat de RET staakte. De vrouw had net twee weken haar rijbewijs. Foto Roei Dijkstra Door Carel van der Velden Schiedam - De bewoners van het woonwagencentrum hebben ver heugd gereageerd op het plan om hun kamp aan de Schiekade in een kleinere vorm open te hou den. Zij hebben zich jarenlang met hand en tand verzet tegen het opdoeken van het langs de Schie gelegen complex. Reden tot jui chen is er volgens opbouwwerker Jacques Gaudelius echter nog niet. „De provincie en de gemeen te zullen eerst nog formeel ak koord moeten gaan." Gaudelius en de resterende bewo ners van het ivoonwageneentrum reageerden gisteren verbouwe reerd op de mededeling dat er vermoedelijk toch vijftien stand plaatsen op het centrum overblij ven. In maart 1992 besliste de Schiedamse gemeenteraad dat het verouderde centrum langs de Schie definitief zou worden geslo ten. De vijftig woonwagens zouden worden verspreid over nieuwe certra in Maassluis. (Holy-Noord) en twee plekken in Spaland. Deze operatie is inmid dels in een vergevorderd sta dium. De laatste vijftien bewo ners gingen er tot dusver vanuit dat zij de Schiekade in 1995 zou den moeten verlaten. Hen was een onderkomen toebedacht in het deelpian Midden-Delfland. Het juridische verzet tegen de verhuizing hebben de bewoners inmiddels opgegeven. Acht bewo ners gingen verleden jaar bij de provincie in beroep tegen de ge dwongen verhuizing van het cen trum aan de Schiekade. Zij verlo ren deze procedure. De verhui zing van een groep wagenbewo ners naar Spaland bezorgde de gemeente twee maanden geleden veel hoofdbrekens, maar van ver zet tegen de verhuizing was toen peen sprake meer. In het diepste geheim werkte de gemeente Schiedam in de tussen tijd echter aan een voorstel om te rug te komen op het besluit de Schiekade definitief te sluiten. Een verklaring voor deze vertrou welijke behandeling geeft de ge meente niet. Vermoedelijk is stil te betracht uit angst dat het plan de verhuizing naar Spaland van vijftien bewoners zou blokkeren. Deze bewoners wonen inmiddels twee maanden op hun nieuwe stek. In het verzoek de Schiekade open te houden stelt de gemeente dat Schiedam de afgelopen jaren reeds grote inspanningen heeft gedaan het landelijke deconcen- tratiebeleid van woonwagens uit te voeren. Gedeputeerde Staten staan welwillend tegenover het verzoek om het woonwagencen- trum op kleine schaal voort te zet ten. De formele beslissing over het openhouden nemen GS dinsdag. Ambtelijk coordinator Gert Mul der had de bewoners volgende week vrijdag over de plannen wil len inlichten, maar in de halfjaar lijkse voortgangsrapportage woonwagenbelcid van de provin cie Zuid-Holland is het plan open baar gemaakt. „We hebben geen verzoek gehad geheimhouding te betrachten," verklaart provincie ambtenaar Ton Metselaar. Volgens Metselaar is het verzoek van Schiedam in strijd met het beleid van staatssecretaris Ilccr- ma (volkshuisvesting!, die het centrum in het verleden twee keer heeft bezocht. ,.Er is steeds gezegd dat die handel moest wor den opgeheven. De Schiekade ligt ver van de bewoonde wereld en is daardoor een negatieve loka tie." De doctrine dat grote regionale woonwagencentra van de aardbo dem dienen te verdwijnen blijkt echter toch ook bij de provincie rekbaar te zijn. „Aan de Schieka de is een proefproject van acht sloopbedrijven. Er valt wat voor te zeggen de mensen die daar hun brood verdienen ook op het cen trum te laten wonen. En wethou der De Leede en ambtenaar Mul der hebben in korte tijd inder daad veel bereikt in Schiedam. Ik neem mijn petje af voor die men sen." Mocht de Schiekade open blijven, dan betekent dit niet dat het ge plande tweede woon wagen, cen trum in Spaland komt te verval len. „We hopen nog steeds dat zo veel mogelijk mensen naar Spa land willen verhuizen," zegt Met selaar. „In hei andere geval heb ben we reservecapaciteit om vol wassen kinderen een plek aan te bieden." Schiedam - Als de palen die de komende tijd m het Schiedamse centrum de grond m gaan achter elkaar zouden worden gelegd, ko men ze voorbij de stad Antwer pen. Ambtenaar Flip Bohré maakte de vergelijking gister middag om aan te tonen dat er de komende tijd veel bouwactivitei ten in liet Schiedamse centrum zijn. De officiële start vond giste ren plaats met het slaan van een feestelijke paai voor het ABC- complex in dc Lange Kerkstraat. De bouw voor de winkel van Al- bert Heijn. Blokker en C&A gaat anderhalf jaar duren. In het na jaar start in de binnenstad de bouw voor een ander groot win kelbedrijf in het centrum. Dit overdekte Imelda-winkelcen- trum verrijst in het verlengde van de bestaande Passage, tussen het Broersveld en de Hoogstraat. Schiedam - In alle vroegte is een 22-jarige vrouw gisterochtend op de Burgemeester van Haarenlaan beroofd van haar gouden sierra den. Terwijl zij op de hoek van de Storkstraat stond te wachten, werd zij aangesproken door een onbekende. Die bedreigde haar met een mes. waarop het meisje haar halsketting en armband overhandigde. Schiedam - Na een inval heeft de Schiedamse politie gisteren voor onbepaalde tijd een snackbar aan de Lange Singelstraat gesloten. Dit gebeurde na aanhoudende klachten van buurtbewoners over overlast. Het horecabedrijf trekt veel jongeren aan. Voor de deur vinden regelmatig vechtpartijen plaats. Schiedamse agenten hebben ster ke vermoedens dat de snackbar als distributiecentrum van drugs wordt gebruikt. Bij de inval wer den echter geen verdovende mid delen aangetroffen. Schiedam - De politie heeft giste ren twee dieven kunnen aanhou den die even tevoren hadden in gebroken in een aan de Warande geparkeerde bestelbus. De eige naar zag dat de dieven er vandoor gingen met een compressor en een boormachine. Dankzij het duidelijke signalement werd het duo in de kraag gevat. In winkelcentrum Hof van Spa land arresteerde de politie gister avond een 43-jarige Rotterdam mer en een 31-jarige vrouw. Het tweetal was aan het inbreken in auto's. Zelf bleken ze zich met een gestolen auto te vervoeren. In de auto werd inbrekerswerktuig aangetroffen. Vlaardingen/Rotterdam - Het heeft de Rotterdamse politie gis teravond de grootste moeite ge kost een Vlaardingse autodief te arresteren. De 20-jarige Vlaardinger reed in een auto die vorige maand werd gestolen in de Jan van Arkel- straat. Hij werd gisteravond in Rotterdam klemgereden, maar trok zich daar niets van aan en reed een paar keer tegen de poli- tie-auto om ruim baan te maken. Daarna ging hij er opnieuw van door. De vluchteling reed tegen een agent aan en dreigde die manoeu vre te herhalen toen er meer poli tiewagens arriveerden. Een paar straten verderop werd de Vlaar dinger wederom klemgereden. Ditmaal vluchtte hij te voet. maar hij werd al snel in zijn kraag geg repen. Vlaardingen - Gistermiddag is een 55-jarige vrouw uit Gaardin gen gewond geraakt bij een aan rijding op de Brockpolder -*g. De vrouw reed op haar fiets toen zij van achteren door een brommer werd aangereden. Het slachtoffer werd met onbekend letsel naar hei Holyzi ekenhuis gebracht. Vlaardingen- Een van de circa 3000 wandelaars die gisteren de Avondvierdaagse uitliepen, heeft et-li been gebroken. Hij werd aan gereden door een fiets en kwam ongelukkig neer. De jongen werd eerste hulp verleend door de EH- BO'ers die langs de route ston den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2