Rotterdam 13 'Snel duidelijkheid over vliegveld' Opknapbeurt voor poorten Arts schildert leed uit praktijk van zich af In 't Veld is in OOR voorlopig uitgespeeld Man bekent ontucht, buurt boos op politie Nieuwe verdeelsleutel stadsvernieuwingsgelden Onrust over risico van proefpersonen 'onterecht' Besluiten vliegveld en flitstrein-tracé bepalend voor verdere onderhandelingen Van idealistische beweging tot serieuze onderhandelaar Werknemers bij ECT vrezen plannen NS 'Niet crossen in broedgebied' Onderscheiding voor L. Wigmore Sugba eist nu 'hoofd' van Kok Ook acties in bouwnijverheid Brand in disco Rotterdams Dagblad Zaterdag 12 juni 1993 |B> Rotterdam - Met de benoeming tot staats secretaris van Onder wijs is de rol van prof. dr. Roei in 't Veld in het Overleg Orgaan Rijnmond (OOR! voorlopig uitgespeeld, 't Veld, als be- In stuurskundige ver bonden aan de Eras mus Universiteit Rot terdam. is als extern- deskundige van het begin af nauw betrok ken geweest bij de totstandkoming van het OOR. Overigens betekent dit volgens woordvoerder Wil lem Nettinga niet dat de OOR-plannen worden door kruist of zelfs vertraagd. In 't Veld heeft zich de afge lopen tijd veel bemoeid met het ontwikkelen van een aantal toekomstscenario's. Dat gaat over mogelijk heden hoe de verhoudingen tussen gemeenten en regiobestuur er in het begin van de volgende eeuw uit zouden kunnen zien, Nettinga: „Dit project is zo goed als afgerond en de taken van In 't Veld worden binnen de universiteit opgevangen. Wellicht geeft hij op de achtergrond nog wat adviezen, maar in zijn nieuwe functie zal hij daarvoor weinig tijd hebben." Schiedam - De 5Ö-jarige Schiedammer die begin de ze week is aangehouden voor ontucht met kinderen, heeft in twee gevallen bekend. Een negenjarige jon gen is meerdere malen in de woning van de man, ge durende een periode van enkele maanden, aan zijn geslachtsdeel betast. De man liet ook bij zichzelf sek suele handelingen verrichten. In ruil hiervoor kreeg de jongen snoep en geld. Eén keer is een even jong vriendje van de jongen meegegaan naar de woning van de man, waarna met beide knapen ontucht plaatsvond. Er is aangifte gedaan pp 26 mei en 8 juni. Op de laatste dag is de man gearresteerd. Hy is giste ren aan de officier van Justitie voorgeleid. In de buurt vindt men dat het veel te lang heeft ge duurd voor de politie optrad. Daar is uit protest een handtekeningenactie tegen de politie gestart. Den Haag De stadsvernieuwingsgelden worden op nieuw verdeeld. Als gevolg hiervan zal Schiedam minder geld krijgen en zal Vlaardingen weer recht streeks geld omvangen uit het stadsvernieuwings fonds. Enkele steden krijgen minder en andere plaatsen krijgen meer geld, omdat in enkele plaat sen een betere inkomensontwikkeling is gewest dan verwacht. Dit schrijft staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting in een brief aan de Tweede Ka mer. Overigens noemt hy alleen de steden die recht streeks geld voor stadsvernieuwing van het rijk krij gen. Andere gemeenten krijgen dat via de provincie. In de nieuwe verdeelseutel wordt uitgegaan van het gemiddelde inkomen per gemeente in 1989. Voor heen was 1984 het uitgangspunt. Gemeenten waar het gemiddelde inkomen is ge daald krijgen extra geld uit het stadsvernieuwings fonds. Andere gemeentes juist minder. Het totaal be schikbare bedrag is ongeveer een miljard gulden in 1994, Tussen 1984 en 1989 zijn de regionale inko mensverschillen groter geworden. De inkomens- groei is met name in het noorden en oosten van het land en in Zeeland achtergebleven bij de landelijke ontwikkeling. De berekeningen leiden vooral voor gemeenten in die regio's tot een hoger aandeel. Het aandeel van andere gemeenten - in het bijzonder Schiedam, Apeldoorn, Amersfoort, Hilversum, Haar lem, Breda en Maastricht - komt als gevolg van een relatief sterkere inkomensgroei lager uit. Voor sommige gemeenten betekent dc actualisering van het gemiddeld inkomen dat zij weer recht streeks, dus niet via de provincie, geld uit het stads vernieuwingsfonds ontvangen. Het gaat bij voor beeld om Vlaardingen, Harlingen en Zierik2ee. Prof.dr.lrrt Veld zal als cretaris nauwelijks meer bij de vorming be trokken Foto Ad Molendijk Zoetermeer/Rotterdam - De 126 vrouwen uit Zoeter- meer die als proefpersoon meedoen aan een genees- middelenonderzoek.lopen geen verhoogde kans op borstkanker. De zware beschuldiging die de Zoeter- meerse huisarts P. Jonas deze week uitte berust op een 'misverstand'. Dat hebben de onderzoekers van de aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam ver bonden Stichting Romeres gisteren meegedeeld. Volgens de wetenschappers bevat een van de onder zochte geneesmiddelen (Organon nummer 32818) een dosis van het hormoon oestrogeen die volledig binnen de voor Nederland geldende richtlijnen valt. Zij ontkennen daarmee dat de dosering van dit nog niet geregistreerde medicijn 2,5 keer sterker is dan de veilig geachte dosis, zoals Jonas beweerde. De gebruikte doseringen worden ook in andere hor moonpreparaten gebruikt, die 15 tot 20 procent van de vrouwen in de overgang krijgen voorgeschreven. De proefpersonen hebben dan ook geen reden om zich ongerust te maken, aldus de onderzoekers. Het onderzoek in Zoetermeer is goedgekeurd door de Medische Ethische Commissie van de Erasmus Uni versiteit en het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. De deelnemende vrouwen ondergaan bij het experi ment een borstonderzoek. Vrouwen met een ver hoogd risico op borstkanker mogen niet meedoen. Het Romeres-onderzoek, dat in februari is gestart, bekijkt de gevolgen van hormoontoediening voor hart- en bloedvaten bij vrouwen in de menopauze. Een deel van de proefpersonen krijgt het geregis treerde middel Prempak, een ander deel het middel van Organon. Een derde deel krijgt een nepmiddel- tje. een zogenoemd placebo. De Zoetermeerse huisarts Jonas houdt echter vol dat het middel van Organon wel degelijk een verhoogde kans op borstkanker geeft. „Ik snap niet dat ze dit durven te zeggen," zo luidt zijn reactie op de bewe ringen van de Rotterdamse onderzoekers. Volgens Jonas schuilt het gevaar van het hormoonpreparaat hierin dat de stof rechtstreeks in het lichaam komt. Dit is anders dan bij het andere middel in het onder zoek (Prempak), waarbij het hormoon in het lichaam wordt gesplitst en daardoor minder gevaar oplevert. Wanneer het hormoon echter niet wordt gesplitst in het lichaam, gelden andere normen. Door John Bunte Rotterdam - Wanneer er komende vrijdag geen besluit wordt genomen over een eventuele verplaatsing van de Rotterdamse luchthaven en ook het tracé voor de hoge snelheidslijn niet wordt vastgesteld zal dat consequenties hebben voor de verste- delijksplannen van het rijk. Minister Alders wil daar op 21 juni per se concrete afspraken over maken, maar de Rijnmond-ge meenten en het provinciebestuur hebben al laten weten dat daar dan geen sprake van kan zijn. Beide punten zijn gisteren in het kabinetsberaad overigens wel aan de orde gekomen. Wal de aanleg van een nieuwe luchthaven in dc polder Schieveen betreft kwamen de ministers er niet uit. Over een deel van het traject voor de flits- lijn waren er minder problemen. Het gaat daarbij om het voor Rot terdam essentiële stuk door het Noordrand-gebied, waar niet al leen de luchthaven is gepland, maar ook enkele nieuwe woonwij ken. Premier Lubbers zei giste ren dat er binnen het kabinet een voorkeur is, 'maar dat de mate van voorkeur nog moet worden vastgesteld'. De Rotterdamse wethouder Lint horst (Ruimtelijke Ordening en Economische Ontwikkeling) zei gisteravond te hebben vernomen dat een voorkeur is uitgesproken voor het zogenaamde A-tracé, dat ten oosten van Zoetermeer loopt en via Berkel en Bergschenhoek langs de Hofpleinlijn de route vervolgt. Dat traject heeft ook de instemming van de Nederlandse Spoorwegen. Voor welke variant ten zuiden van Rotterdam wordt gekozen is nog onduidelijk. Ove rigens ontkent het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat giste ren al een voorkeur voor welk deel van het traject dan ook zou zijn vastgesteld. Geen idee Wanneer inderdaad voor het A- tracé is gekozen dan komt de flitslein langs de plek in het Noordrand-gebied waar het nieu we Rotterdam Airport zou moeten komen. Linthorst durft echter niet te zeggen of dit de kansen op verplaatsing van de luchthaven vergroot of juist niet. „Ik weet het werkelijk niet, zoals ik er ook geen idee van heb waarom er nu weer geen besluit is gevallen. Het schijnt nu volgende week te ge beuren. Daar moeten wc dan maar op hopen." Spijkerhard Minister Alders wil over ruim een week met de Rijnmond-gemeen ten een spijkerhard contract op stellen over de bouw van grote nieuwe wijken in de periode 1995- 2005. Rijnmond, de provincie en de ministers Alders en Maij-Weg- gen sloten ruim een jaar geleden een eerste onderhandelingsronde af, op basis van de door de Twee de Kamer goedgekeurde Vinex'- strategie (vierde nota extra voor de ruimtelijke ordening) over de toekomst van de grote steden in de Randstad. Daarin werd over Rijnmond afgesproken dat zou worden gestudeerd op de komst van ongeveer 45.000 nieuwe hui zen in de jaren tot aan 2005. Een aanzienlijk aantal daarvan zou in het Noordrand-gebied moeten ko men, dat daarvoor ruimte krijgt omdat de nu nog 'in de weg lig gende' luchthaven Zestienhoven een eind opschuift. Als het kabinet volgende week in derdaad een besluit neemt, maar nee zegt tegen een verplaatsing van het vliegveld wordt het voor Rotterdam daarom eveneens bij zonder moeilijk afspraken met Alders te maken. Volgens wet houder Linthorst is tot dusverre namelijk uitgegaan van een Inte graal Plan Noordrand Rotterdam, waarin nieuwe luchthaven en woonwijken onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. De poorten van de hut zenrij aan de Pelgrimstraat in Schiemond zien er sinds gisteren een stuk fleuriger uit. Kinderen vandec ubuit buurthuis Schiemond hebben onder het toeziend oog van kun stenaar Ron Sinoo verpot en kwast ter OA hand geno men om de onderdoor gangen aan trekkelijker te maken. De bewonersor hoopt dat de opknapbeurt er ook toe leidt dat de pi laren van de poorten met langer wor den gebruikt om er allerlei aankondigin gen aan te plakken. Foto Arenda □omen,' Rotterdams □agblad Door Yvonne Keunen Rotterdam - Begonnen als ide alistische beweging die in de be ginjaren door werkgevers werd ondermijnd, heeft de grafische bond Druk en Papier FNV zich weten op tc werken tot een serieu ze onderhandelaar. Vandaag viert de afdeling Rotterdam van de oudste werknemersorganisatie in Nederland haar 125-jarig bestaan. In hot kader van dit jubileum zal vanmiddag in het Rotterdamse partycentrum New Palace oen ex positie over de geschiedenis van de vakvereniging te zien zijn. Doordat veel historisch materiaal door verhuizingen verloren is ge gaan, zitten echter grote gaten in dat historisch overzicht. Voorloper van Druk en Papier FNV is de Algemene Nederlandse Typografen Bond (ANTB) die in 1866 werd opgericht. Een aparte afdeling in Rotterdam volgde twee jaar later. De zogenaamde typografen veren igingen -die tot dan toe de belangen van zetters, drukkers en boekbinders behar tigden - bleven ondanks dc komst van de grafische vakbewe ging tot ver in de twintigste eeuw actief. Vooral in Rotterdam ble ven de lokale verenigingen nog lange tijd een belangrijke rol spe len. Gevolg was dat de invloed van de bond bij grafische patroons - zo als werkgevers toen werden ge noemd- erg klein was. Onder handelingen werden met de plaatselijke verenigingen ge voerd. De bond werd gewoonweg genegeerd. Een sprekend voor beeld hiervan zijn de lokale loononderhandelingen van 1906. De ANTB bood de patroons een nieuwe loonregeling aan die door zowel de Kamer van Arbeid als de Rotterdamse typografenvereni- gingen werden gesteund. De pa troons vonden de gestelde loonei sen echter tc hoog. Zij beloofden de verenigingen geldelijk te on dersteunen als zij met een klei nere loonsverhoging zouden in stemmen. Dat g.beurde. Gevolg was dat de bond met lege handen bleef staan. Desondanks was dat jaar een keerpunt in het bestaan van de Rotterdamse afdeling van de bond. Het aantal leden groeide en de acticbereidheid nam toe. In 1907 boekte de ANTB in de Maas stad haar eerste succes nadat drukkers en zetters van het Rot- tcrdamsch Nieuwsblad het werk voor enkele uren neerlegden. De directie van de krant gaf uiteinde lijk toe aan de eisen van de bond: de Ionen werden verhoogd en het stukwerk werd afgeschaft. Had de afdeling zich tot dan toe vooral beperkt tot solidariteitsbetuigin gen aan acties en afdelingen el ders in het land, nu boekte zij voor het eerst zelf resultaat. De ANTB zag in dat meer samen werking met de plaatselijke ver enigingen maar ook met de chris telijke en katholieke bonden noodzakelijk was wilde men meer invloed kunnen uitoefenen op de grafische patroons. De afdeling moest het tot dan toe vooral heb ben van een aantal trouwe leden. Via 'propaganda' probeerden zij de grafici te mobiliseren en te strijden voor hun rechten en ide alen. Ondanks de grote tegenwer king van de patroons en zelfs van de plaatselijke verenigingen kwam de vakbond uiteindelijk als sterkste uit de strijd. De lokale or ganisaties verdwenen langzaam maar zeker waardoor de ANTB steeds meer aan invloed won. In 1946 ging de ANTB over in de Algemene Nederlandse Grafische Bond (ANGB). Tien jaar geleden ging dc algemene bond samen met de katholieke tegenhanger in de organisatie Druk en Papier. Rotterdam - „Ik hang nu wél met de billen bloot en daar krijg ik con beetje een bibberig gevoel van," geeft de Rotterdamse kunstenaar annex huisarts Aleo Carolus toe. Het is de eerste keer dat de auto didacte kunstenaar exposeert met zijn werk dat wel een zeer in tiem tintje heeft. Schilderen is voor hem een soort uitlaatklep. „Je bent als arts de hele dag met mensen en hun problemen bezig, zodat je af en toe even vergeet dat je er zelf ook nog bent." legt Caro lus uit. „Maar als ik achter de ezel sta. ben ik helemaal mezelf. Op dat moment ben ik alleen maar met mezelf bezig, met mijn eigen ge voelens. Je krijgt natuurlijk ook de nodige ellende van je patiën ten te horen waar je met niemand over kunt praten en op deze ma nier kun je dat heel goed verwer ken". vervolgt hij. „Maar ik schil der natuurlijk ook omdat ik het leuk vind. Ik had net zo goed kun nen gaan schrijven of muziek kunnen gaan maken, maar ik kan me nergens zo goed mee uitdruk ken als met de kwast." Onder de indruk De expositie in het bibliolheekfi- liaal aan het Vissersplein was niet zijn eigen idee. „Beeldend kun stenaar Ruud Noorlander en ik hadden een gemeenschappelijke vriend, die thuis schilderijen van mij had hangen. Toen Ruud die zag, was hij zo onder de indruk r'r,t hr vond dat ik er iets mee meest gaan doen. Hij heeft voor mij geregeld dat ze in de biblio theek terecht kwamen." vertelt Carolus. Vee) reacties heeft hij nog niet ge- A co Carolus: '!k kan mc nergens zo goed mee uit drukken als met de kwast. Foto Ronald Goudberg'Cor Vos kregen, naar zijn zeggen mag hij blij zijn dat er überhaupt naar zijn werk gekeken wordt. ..Ik heb ook schilderijen in de spreekkamer van mijn praktijk hangen, maar als 5 procent van de patiënten er iets van zegt. is het veel." aldus Carolus. Van. lrir.de af aan is hij al bezig met schilderen. Pas de laatste zes jaar is het serieuzer geworden. Met name de 'uitlaatklepfunctie* is daar de oorzaak van. Hij noemt het ook een goede therapie. „Als ik zo eens naar mijn patiënten kijk, zijn veel mensen bezig zich te bewijzen aan de buitenwereld. Erg belangrijk is de gedachte 'wat vindt men van mij'. Door die spanningen ontstaan maagzwe ren en hartklachten. Het zou daarom goed zijn wanneer men- Sf n wat meer met zichzelf bezig zijn in de vorm van expressievak ken als schilderen en schrijven," meent de Rotterdammer. Expressie bevat Carolus' werk ze ker. Het is vrij confronterend en abstract, zoals hij zelf zegt. De schilder maakt veel gebruik van afbeeldingen van dieren, hoofden en lichamen. Zo is de stier een veel terugkerend dier in zijn werk. „Een driftmatig levend beest, een beest dat kracht uitdrukt," zegt hij. De lichamen die hij schildert, zijn altijd in beweging en druk ken ook bepaalde emoties uit. ,.Het ligt eraan hoe ik mijzelf voel, dat blijkt ook wel uit mijn werk. Zo is het ene schilderij druk en fel van kleur, en is het andere weer heel rustig in wazige tinten." Carolus is benieuwd naar de me ning van het publiek. Niet direct of met het mooi of lelijk vindt, maar of ze ook de inhoud van dc schilderijen begrijpen De schilderijen hangen sinds B ju ni in het filiaal Vissersplein van de Gemeentebibliotheek Rotter dam. De expositie is tot 13 juli te bezichtigen. Rotterdam - Werknemers van Europe Combined Terminals (ECT) die voor het Rail Service Centrum van de NS werken zijn ongerust over hun baan. De spoorwegen gaan het emplace ment op het terrein van ECT voor taan zelf exploiteren, maar vin den de haven-CAO te duur. De NS zou goedkoper 'expeditie-perso neel' willen inzetten. Het gaat in totaal om ongeveer 150 werknemers. De directie van ECT is niet erg gelukkig met de plannen van de spoorwegen. Be sprekingen erover zijn nog gaan de. Daardoor kon de ECT-directic de onrust gisteren niet wegne men. Over zes weken denkt de di rectie meer duidelijkheid te kun nen verschaffen. De NS is zelf aandeelhouder in ECT. Rotterdam - Medewerkers van de Vogelklas Karei Schot delen van daag op de Maasvlakte pamflet ten uit aan motorrijders en bezit ters van terreinwagens. Daarin wordt opgeroepen om er niet te crossen, omdat dat het prille le ven in het vogelbroedgebied ver stoort. „Het zit er vol met nesten." zegt Koos van Donk van de Vogelklas. ..Ik ben er deze week wezen kij ken. Visdiefjes, kieviten, kluten, noem maar op." Dc oproep zal dc komende weekeinden worden herhaald. „We kunnen niet meer doen dan vragen het vogeibroed- gebied niet in te gaan," zegt Koos van Donk. „We hopen dat ze er ge voelig voor zijn." Rotterdam - Tijdens een feest middag. ter gelegenheid van z'jn tachgtigste verjaardag, is de heer Li. Wigmore gisteren vrijdag on derscheiden met de Wolfert van Borselenpenning. Wethouder J. van der Schalk reikte het ereme taal uit in het pand van de Konin klijke Roei- cn Zeilvereniging De Maas. Het gemeentebestuur heeft de hoge Rotterdamse onderschei ding toegekend wegens de grote verdiensten van Wigmore op het terrein van de jeugdhulpverle ning en de geestelijke gezond heidszorg voor kinderen cn jeugdigen. Wigmore is onder meer mede-oprichter van de Stichting Rotterdams Medisch Paedagogiseh Instituut. Daar naast heeft hij vele andere be stuursfuncties vervuld. Rotterdam - Het was een bijna verbijsterende ervaring vorige week voor de Stichting Uitke ringsgerechtigden Sugba. "s Mid dags was er een goed gesprek met - toen nog - staatssecretaris Elske ter Veld en de volgende ochtend trad die af. Eenmaal van de verbazing bekomen probeert Sugba's actievoerder Daan Keiler de lijn voort te zetten. Hij heeft een brief geschreven aan minis ter Kok (Financiën), waarin de Sugba om een onderhoud ver zoekt. De bedoeling daarvan wordt al meteen duidelijk ge maakt: ook Kok zou daarna bin nen een etmaal zijn functie moe ten neerleggen. „Dat zou volgens ons", schrijft Keiler, ..dc positie van de uitkeringsgerechtigden én die van uw partij alleen maar ten goede komen." Rotterdam/Utrecht - Volgende week starten de bouwbonden van FNV en CNV ook in Zuid-Holland met kantine-acties en korte werk onderbrekingen onder het uitvoe rend. technisch en administratief (UTA) personeel in de bouwnij verheid (40.000 medewerkers). De bonden protesteren daarmee te gen het uitblijven van de zoge noemde UTA-cao. De bouwbon den eisen naast een loonsverho ging van 2,8 procent, een collec tieve reparatie van de verslechte ringen in de WAO via het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Rotterdam - Een uitslaande brand heeft gisteravond dc voor malige discotheek Hollywood aan de Stadienv/eg in de as gticgd. D*. brandweer werd om zeven uur ge waarschuwd en kon om negen uur het sein brand meester ge ven. Het gaat hier om een sloop- pand. dat al geruime tijd dichtge timmerd was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1