Waterweg 15 'Centrum in weekeinde autovrij' ^^01 KORTING ajja Maatje en Bertus Boeren op handen gedragen 'Laat de Broekpolder met rust' ZOJUIERMODE GroenLinks wil verkeer ook op koopavond uit Schiedamse binnenstad Woonwagens Ouderen op schooltuinen Muziek op Aadere Markt Songfestival kinderen Wethouder Van Kleef thuis CAI-Westland denkt over aankoop kabel Maassluis Tijdens Havendagen aandacht voor vrije tijd VOOROPRUIMING Rotterdams Dagblad j Dinsdag 22 juni 1 Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. Kort geleden zag het Schiedamse gemeentebestuur ineens de noodzaak om de bewoners van de Schiekade een briefte sturen over het veelbesproken decon- centratïebeleid van woonwagens. De mededeling luidde dat het kamp aan de Schiekade vermoedelijk in afgeslankte vorm open kan blijven. Goed nieuws voor de resterende mensen, want die gingen er tot op dat moment vanuit dat zij in 1995 naar een andere plek zouden moeten verkassen. Met een plotselinge oprisping van openheid had de brief niets van doen. Maandenlang was de gemeente de zaak in het geheim aan het bekokstoven en dat hadden ze graag nog even zo villen houden. Pas toen het Rotterdams Dagblad aan een ambtenaar vragen over de opvallende ontwikkeling ging stellen, werd men actief. Als de wiede- weerga stuurde wethouder De Leede een brief naar de Schiekade. Eet schrijven meldt dat de gemeente het 'onjuist' had gevonden als 1 de bewoners deze belangrijke ontwikkeling uit de krant hadden - moeten vernemen. 1 .Vreemd, want het zou vanzelfsprekend moeten zijn dat de gemeente bewoners ook op de hoogte houdt als er geen krant in de buurt is. De inhoud van het schrijven is dubieuzer. De gemeente zegt de medede lingen te doen 'ter voorkoming van geruchten, halve waarheden en -zelfs onjuiste verhalen'. Wat een misplaatst wantrouwen in de krant! jflad De Leede op het verschijnen gewacht, dan had hij kunnen zien "dat de gemeentelijke motieven voor het openhouden van de Schie kade adequaat in de krant zijn verwoord. De vraag die resteert is of niet juist de gemeentelijke brief voor mis- -verstanden zorgt. Het zij de wethouder nog vergeven dat hij onver- - meld laat dat de gemeente heeft gepoogd om publicatie van het krante-artikel te voorkomen. De Leede schrijft dat de Schiekade open blijft omdat de bewoners dat willen. Dat de gemeente in de eer ste plaats aanhikt tegen de hoge kosten van de verplaatsing, wordt de bewoners echter niet verteld. Tot slot de rol van de provincie. Volgens de gemeente is het Schieka- de-plan openbaar geworden omdat Zuid-Holland 'enigszins onzorg vuldig met het voorstel is omgesprongen. Dat is niet waar, want de provincie liet het plan bewust in apenbare stukken terecht komen. In tegenstelling tot Schiedam huldigt de provincie gewoon de gezon- '.de gedachte, dat burgers en buitenlui best mogen weten wat de over heid voor hen bekokstooft. CAREL VAN DER VELDEN Schiedam i^prmaliter zijn alleen de kinderen welkom op de sëlooltuinen van de complexen Vijfsluizen en Park fSïthel, maar woensdag 23 juni zijn ook hun ouders en andere belangstellenden toegestaan. Ze mogen die dag van 18,00 tot 20.00 uur kijken naar het moes tuintje van hun kind(eren). Ze zien niet alleen wat de kinderen zoal verbouwen maar krijgen ook een rondleiding over het complex. Voorts wordt verteld wat milieuvriendelijk tuinieren is en is de groep Natuurontwikkeling van de ge meente aanwezig met een informatiekraan^. Vlaarcüngeti Het winkelend publiek zal zaterdag 26 juni ongetwij feld de aandacht gevestigd krijgen op de Andere Markt die op het liesveld wordt gehouden. Daar brengt een Braziliaans gezelschap muziek en zang ten gehore om de activiteit van de Wereldwinkel meer kleur te geven. Het thema van de Andere Markt is pottenbakken en dat betekent dat er volop keramiek uit Peru en Mexi co wordt getoond. Een echte pottenbakker laat ver schillende facetten van het oude ambacht zien en kinderen kunnen zich amuseren met kleien. Voorde deelnemertjes ligt een verrassing klaar. De Andere Markt wordt gehouden van 12.00 tot 16.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Hoek van Holland Ook deze zomer organiseert de Vara weer Kinder- songfestivals. De deelnemers zingen door de Vara geselecteerde Kinderen voor Kinderen-liedjes, bege leid door een orkestband. De zangtalenten kunnen kiezen voor een solo-optreden of voor optreden met een achtergrondkoortje. Het regio-kampioenschap wordt gehouden op 23 ju ni in Nootdorp. Hieruit komen vijftien kandidaten die^ich plaatsen voor het Zuidhollands kampioen schap. Dat zal plaatsvinden op zaterdag 3 juli tijdens dé 'Hoekse Havendagen'. A?ch t kinderen gaan vervolgens door naar de finale in Delft op 28 augustus en de winnaar daarvan plaatst zich voor de landelijke finale op 23 en 24 oktober. Schiedam dinsdag 22 juni Orgelconcert Jaap Zwart jrGrote Kerk, 20 15 uur Jamsessie, Podium, 2100 uur woensdag 23 juni PJeutfeest basisschool De Klinker. Warmoezenierstraal 38,13 30- 17.00 uur Zomerbingo, dienstencentrum De4Molens. 13 30 16 00 uur Opening expositie over coöperatie De Volharding. Nationaal Coö peratie Museum, Lange Haven 84,16 00 uur Kokavond hts school- en kindertuinen, Vijfsluizen en Park Ke- thel, 18 00-20 00 uur. Vlaardingen woensdag 23 juni Cardlonconcert met torenbekiimmmg. Grote Kerk, 16 30 uur. Maassluis dingdag 22 juni Bingo, Koningshof, 20 00 uur. In uw krant van 10-06-1993 stond een artikel van Jan Booister onder de kop 'Wethouder zit thuis, PvdA heeft geen oplossing'. Deze kop is een juiste weergave var. de situatie in Schiedam, evenals het feit dat de betreffende wethouder al bijna twee jaar met in de raad is verschenen. Tegen het eind van het artikel wordt opgemerkt dat de ge meenteraad van Schiedam niets aan deze situatie doet. Formeel is dat waar. Maar een vollediger berichtgeving zou moeten luiden dat juist de coalitie met betrekking tot deze kwestie achterover leunt. De Schiedamse CDA-fractie heeft meermalen, zowel in de gemeenteraads vergadering als in commissievergaderingen, haar afkeuring van het voortduren van deze situatie verwoord. Bij de algemene beschouwingen van november 1Ö92 heeft het CDA nog een motie ingediend om een waarnemend vijfde wethouder te benoe men opdat de collegetaken beter dan tot dan toe door de vier nog zitten de wethouders zouden worden uitgevoerd. Geen van de andere fracties steunde de CDA-motie. Daarom is er formeel geen besluit genomen om vanuit de raad verandering te brengen in de bestaande en - naar het zich laat aanzien - voorlopig nog voortdurende situatie. Maar het is niet zo dat memand in de gemeenteraad iets onderneemt. De CDA-fractie vindt het wel bijzonder treurig dat de overige 24 raadsle den de zaak maar blauw-blauw laten. Wat het CDA betreft is er nog steeds behoefte asn vijf wethouders in Schiedam. Daan Baart, fractievoorzitter CDA Schiedam Schiedam - Bouw parkeergarages aan de rand van de stad, maak de hele binnenstad tijdens koopavonden en op zaterda gen autovrij en stel speciale bus- en tramlijnen in voor het win kelend publiek. Dit stelt GroenLinks voor in de notitie 'Papie ren beleid voor verkeer en de binnenstad?' Het terugdringen van het auto verkeer in de Schiedamse bin nenstad is volgens GroenLinks tot nu toe te veel blijven steken in papieren voornemens. Het ge meentebestuur heeft er stapels nota's over geproduceerd, zonder ook maar één concrete maatregel te treffen. Dat komt doordat vol gens GroenLinks een samenhan gende visie op het probleem ont breekt. GroenLinks tracht 20'n visie te formuleren. De partij vreest dat de huidige ontwikkelingen in het centrum van Schiedam alleen maar tot nog meer autoverkeer zullen leiden, alle mooie voorne mens van de politiek ten spijt. Ais na de bouw van drie parkeergara ges (op het ABC-complex aan de Lange Kerkstraat, bij het Imelda- winkelcentrum aan het Broers- veld en bij de nieuwe woningen en winkels op het Stadserf) niet gelijktijdig elders in de stad par keerplaatsen worden opgeheven, zal de autodruk sterk toenemen. GroenLinks is met blij met de ge plande garages in het centrum. Garages horen volgens de partij thuis aan de rand van de stad, bij knooppunten van het openbaar vervoer, zoals bij de NS-stations Nieuwland en Schiedam/Rotter- dam-west en bedrijventerrein Vijfsluizen, dat straks een metro halte krijgt. Vanaf deze punten zou het winkelend publiek met het openbaar vervoer (en eventu eel een aanvullende express-pen- deidienst) naar de binnenstad moeten worden gebracht. Slagbomen In de notitie wordt (overeenkom stig het voornemen van burge meester en wethouders, waarvan GroenLinks overigens 2elf ook deel uitmaakt) voorgesteld een belanghebbendenregeling in te voeren voor binnenstadbewo- ners. Slag omen moeten andere automobilisten uit het centrum houden. Verder wil GroenLinks minimaal één zijde van de Lange Haven en Korte Haven autovrij maken en een voetgangerszone instellen in de Lange Kerkstraat. Voor fiet sers en voetgangers zouden er bruggetjes moeten komen over de Schie tussen Overschiese- straat en Delflandseweg en tus sen de 's-Gravelandseweg en de voormalige Brandersbuurt, De notitie van GroenLinks is vooral een theoretisch stuk. Er worden geen cijfers gegeven over het aantal verkeersbewegingen of de gewenste capaciteit van par keergarages. Ook kostenschattin gen ontbreken. Vlaardingen - „Ik was een jaar of achttien. Hij was mijn buurman en we kwamen veel bij elkaar. Zo doende zijn we aan elkaar ge klampt," vertelt de 78-jarige Maatje Boeren-Klein over het hu welijk met haar nu 86-jarige man Bertus. De moeders van het echtpaar wa ren blij dat zij elkaar gevonden hadden. „Wij komen allebei uit een groot huishouden. Het was natuurlijk fijn dat wij voor ons zelf konden zorgen, dat scheelde weer in de kost en we konden de moeders steunen. Maar het was wel altijd gezellig thuis. We waren bij ons thuis met twaalf kinderen en maakten allemaal muziek. Ik jo delde altijd een beetje mee." Bertus werkte zijn hele leven als kolensjouwer. Maatje legt uit dat het een slecht betaalde baan was. „Het is geen lekker baantje ge weest. Hij verdiende weinig met dat werk, maar kreeg per jaar wel tien mud kolen voor thuis. Van zijn schrale loontje konden wij niet leven. Zelfs toen hij 65 jaar was, kreeg hij nog maar 22,50 gul den per week. Wij hebben daar een schotje achter gestoken. Wij namen maar vier kinderen zodat wij van het geld konden rondko men. Maar ik heb er wel altijd bij gediend." Hoewel er vaak armoede was, heeft het stel altijd een prima hu welijk gehad. Maatje heeft nooit een hekel aan schoonmaken ge had. „Ik heb altijd met plezier ge werkt. Nu doe ik ook m'n eigen huishouden nog. Tegenwoordig Loco-burge- Ranshuijsen krijgt van de diamanten bruid een stuk taart. Foto Roel Dijkstra weet je niet watje hebt. Wij zitten hier zo mooi. We hebben een heerlijk eigen huisje. De kinde ren hebben alles hier opgeknapt. Vroeger was het armoe en toen was je met een paar biezen mat ten al groos en tevree. Tegen woordig hebben we vloerbedek king en is het net een paleisje." Het 60-jarige bruidspaar zegt op handen te worden gedragen door de kinderen, kleinkinderen en zelfs achterkleinkinderen. Vorige week vierden zij met familie en vrienden hun 60-jarige huwelijk alvast in de feestzaal van bejaar dencentrum De Meerpaal. Giste ren deden zij dat op hun trouwdag nog eens dunnetjes over. „Het feest was nog maar een voor proefje. We zijn gezond, dus dan kan je toch lekker feesten? We vermaken ons wel. Toen we jong waren, waren wij altijd overal bij. Tegenwoordig trekken we er nog vaak op uit als er ergens iets te doen is. Dat is toch een hele zegen dat we dat allebei nog kunnen?" Maassluis - Het CAI-bedrijf Westland vergadert vandaag in beslotenheid over de mogelijke aankoop van het kabeltelevisie bedrijf in Maassluis. De eerste stad aan de Waterweg heeft het bedrijf in de aanbieding om de fi nanciële crisis te verlichten. De gemeente is komende tijd naar schatting 25 miljoen gulden kwijt aan milieumaatregelen in de ha ven, bodemsanering in de Steen- dijkpolder en schadeloosstellin gen in dezelfde wijk. Maassluis heeft het onafhankelij ke adviesbureau Kai in de arm ge nomen om de mogelijke verkoop te begeleiden. Vijf bedrijven is ge vraagd een bod op het gemeente lijke bedrijf uit te brengen. De bieding dient bij de gemeente te worden ingediend voor 1 juli. Maassluis wil het bedrijf niet bij voorbaat gunnen aan de hoogst biedende. De gemeenteraad heeft gezegd dat de koper aan een aan tal andere wensen tegemoet dient te komen. De belangrijkste is dat de tarieven voor de Maassluise consument in ieder geval de eer ste jaren na de transactie niet bui tensporig mogen stijgen. Op dit moment bedraagt het tarief elf gulden per maand. Naast CAI-Westland zijn onder meer de kabelbedrijven in Rotter dam en Delfland uitgenodigd een bod te doen. Ook het Nutsbedrijf Vlaardmgen/Maassluis mag over de aanschaf van het bedrijf na denken. Het Nutsbedrijf neemt wat wethouder Wustrow betreft een voorkeurspositie in. „Wij heb ben als aandeelhouder een nauwe band met dit bedrijf. Maar er moet natuurlijk sprake zijn van een reëel bod. Het gaat uiteinde lijk om de beste aanbieding." De WD in Maassluis denkt dat het Maassluise CAI-bedrijf elf rruljoen gulden kan opleveren. De Kai bekijkt voor de gemeente welke aanbieding het aantrekke lijkst is De gemeente heeft voor zichzelf een bodembedrag bepaald. Ko men de bieders niet boven dit be drag uit, dan gaat de verkoop niet door. Vlaardingen - Het onderzoek van de woningbouwverenigingen en Bouwfonds Woningbouw BV naar mogelijkheden tot bebouwing van de Broekpolder wordt behal ve door de PvdA ook door de So cialistische Partij als overbodig afgedaan. Remi Poppe heeft na mens de SP zelfs aan burgemees- teren wethouders gevraagd of Pa trimoniums Woningstichting en Samenwerking'77 hiermee niet buiten hun boekje zijn gegaan. „B en W moeten sociale verhuur ders controleren op de besteding van hun door huren en rijksbij dragen verkregen gemeen schapsgeld," geeft Poppe als ver klaring voor zijn officiële vragen stellen). Hij zal geen gebruik ma ken van de uitnodiging voor de bijeenkomst, die de woningbouw verenigingen en Bouwfonds woensdag in Triangel hebben be legd voor de presentatie van hun bouwplan. „Ik heb echt geen tijd, want acties tegen huurverhogin gen vragen alle aandacht In een brief aan de directies van PW en Samenwerking schrijft de SP verbaasd te zijn over het on derzoek van de verenigingen. „Naar onze mening is het niet de doelstelling van een woning bouwcorporatie om milieuhygi ënische en stedebouwkundige onderzoeken te financieren met geld van huurdprs en rijkssubsi dies, dat bestemd is voor de socia- Bert Kandel; geen tijd. Foto Cees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Ie huursector. Wij hebben sterk de indruk dat u een politiek spel, door het CDA aangezet, aan hei spelen bent. Uw woningcorpora ties hebben, dat moge duidelijk zijn, enige affiniteit met het CDA, waarvoor de directeur van Sa menwerking'77 raadslid was," De SP verwijst voorts naar een rapport van DHV Raadgevend In genieursbureau BV van decem ber 1987, gemaakt in opdracht van de provincie, met als conclu sie dat woningbouw m de Broek polder uit milieuhygiënisch oog punt onmogelijk is. „Terecht heeft de meerderheid van de ge meenteraad besloten de Broek polder groen te houden. Dat moet zo blijven," redeneren Poppe en de zijnen. Een discussie over wel of niet bouwen in de polder wil hij vol gend jaar wel voeren met de kie zers. „Met u willen wij liever eens praten over het schandelijk op potten van Algemene Bedrijfs Re serves." staat in de SP-brief aan de vromngbouwverenigingen. „PW, met een bezit van 4000 wo ningen, heeft 60 miljoen en Sa- menwcrking'77 met een zelfde bezit 22 miljoen gulden." Ook de wethouders John Rans huijsen en Kees van der Windt van de PvdA zullen woensdag geen getuige zijn van de overhan diging van de eerste brochure over de Broekpolder aan hun col lega-wethouder Ton van der Steen (D66). Zij zijn evenals hun fractievoorzitter Bert Kandel we gens andere verplichtingen ver hinderd. In een gezamenlijke brief schrijven de PvdA-wethou- dors aan Bouwfonds en de bouw verenigingen, dat deze een be langrijk aspect hebben overgesla gen. „Dat is de vraag of het wen selijk is de Broekpolder (deels) te bestemmen voor de aanleg van een woonwijk. Die politieke vraag vergt een algemene belangenaf weging, welke niet aan project ontwikkelaars overgelaten be hoort te worden. Wij vinden het niet gewenst, los var de vraag of het zou kunnen." Ranshuijsen en Van der Windt schrijven ook dat Vlaardingen in een sterk verstedelijkt gebied be hoefte heeft aan een natuurge bied van formaat en dat het aantal na te streven inwoners geen over heersend en dogmatisch gegeven mag zijn. In een toelichting hier op zegt Ranshuijsen: „Cijfers zijn relatief en iedere keer weer an ders. Het gaat om de kwaliteit van de stad. Iedereen weet wat hand having van het inwonertal finan cieel voor de gemeente betekent, maar in een stad met 73.000 iitwo- iu. ra valt zeker ook riant te vertoe ven. Het gaat om de keuze de Broekpolder groen te houden." De PvdA-wethouders schrijven PW, Samenwerking en Bouw fonds: „Wij zouden het wijs vin den als u zich met alle energie richt op de drie kwadranten in on ze stad. Daar is nog zoveel voor u te doen. Laat de Broekpolder met rust. Vlaardingen is daarbij ge baat." Hoek van Holland - Vrye tijd, hobby en amusement zullen centraal staan tijdens de Hoekse Havendagen die op 2 en 3 juli worden gehouden. Het is dit jaar de tiende keer dat de Havendagen plaatsvin den. Het evenement is in leef tijd ondergeschikt aan een aantal belangrijke jubilea in Hoek van Holland: er staan maar liefst drie eeuwfeesten op het programma. De veer dienst tussen Harwich en Hoek van Holland bestaat hon derd jaar, het is een eeuw gele,- den dat het Hoekse station'* werd gebouwd en de oude vuurtoren aan de Willem van Houtenstraat liet een eeuw ge leden voor het eerst zijn licht over de Nieuwe Waterweg schijnen. Bovendien is het in juli 25 jaar geleden dat de 'St George' als eerste rij-op-rij-af- schip een nieuw tijdperk in luidde. Enkele van die jubilea zyn tij dens de Havendagen terug te vinden. Zo zal Stena Line in een groot bassin modellen la ten varen van een drietal ferry schepen. Met die schepen kun nen wedstrijden gevaren wor den. Daarmee zijn leuke prij zen, waaronder enkele mini- trips, te winnen. De Neder-- landse Vuurtorens Verenigin| verzorgt een expositie aan de« Berghaven met modellen eir foto's van vuurtorens uit bin'-K nen- en buitenland. Het spoor weggebeuren wordt vertegen woordigd door de minitrein.: van taxibedrijf Rooney, die tij-1 dens de Havendagen een spe ciaal traject zal rijden. Rond de Berghaven is er twee dagen lang heel veel te bele ven. Het loodsenkoor DieMae- ze Sanghers verzorgt op vrij dagavond een optreden en la ter op de avond is er muziek van de MCC Big Band. Op de rondvaartboot 'Orca' geeft de deelgemeenteraad 's avonds een varende receptie en die zelfde boot verzorgt zaterdags op de hele uren een aantal rondvaarten. Op zaterdagavond kan men een avondcruise maken of nog later meevaren met een moon- lighteruise. Voor al deze rond vaarten kan men reserveren bijdeVW. Op vrijdagavond is er de Coca Cola Ski Show, maar vooral op zaterdag zijn er bij de Bergha ven tal van demonstraties met onder meer peilvaartulgen, reddingboten, loodsboten en een helikopter, die een echte beloodsing zal verzorgen. Een nieuw element bij de Haven dagen is de havenloop over vijf kilometer en tot 14 jaar over twee kilometer met start en fi nish bij het reddersmonument aan de Berghaven. Ook eed'' modeshow van speciale zee-" vaartkleding is nieuw tijdens'- de Havendagen. Zaterdagmor gen 3 juli tussen negen en elf uur staat op enorme tafels weer een 'Hoeks Ontbijt' ge» reed waar men gratis kan aan schuiven. Wie de nacht van vrijdag op zaterdag niet sla pend door wil brengen kan deelnemen aan een nachtelij ke viswedstrijd met de 'Zee arend', die tussen zeven uur 's avonds en vijf uur 's mor gens naar zee vaart. Maar voor dat evenement moet men wel vijfentwintig gulden betalen. Rond de Berghaven wordt een 'Havenmarkt' ingericht met kramen die vooral met de scheepvaart te maken hebben. Het programma, samenge steld door de WV in samen werking met Jan Drost' Inter- promotions, begint vrijdag 2 juni om een uur tot 's avonds elf uur. Zaterdags begint het ontbijt om negen uur en het programma eindigt dan met vuurwerk om elf uur en om kwart over elf bij goed weer een openluchtfilmvoorstelling op een gigantisch doek. Regenmantels, jasjes, deux-pièces. japonnen, com bi's, blouses, rokken, pantalons, bermuda's, jumpers en ves ten van bekende en hoog kwalitatieve modemerken zoals ARA - FINK - LUCIA - BASLER - YARELL - GERRY WEBER - HAMMERLE - ROBERTO SARTO - MARIO ROSELLO ENZ ENZ MODEHUIS i Broefsvest 109-1)3 Schiedam Tel OIO - 426 03 99 )KHUIS g - :n dcfidlrdogovand geopend ftulmp parkeergelegenheid t o onsnwdrliu.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1