Waterweg 13 Recordverlies bij woningbedrijf Emmastraat onder water Het Landkaartje is terug Anderhalf jaar cel geëist voor beroving Maatregelen nodig nu negatief vermogen is opgelopen naar 55 miljoen Schoonmaakbeurt slaat aan bij wijkbewoners Grote belangstelling voor afscheidscadeau mgr. Bar Ongeluk zorgt voor vertraging treinen Boze bewoners bezetten wijkgebouw Spangen Schotse 'grasmaaiers' in park Hoogvliet Oogartsen voelen zich kind van de rekening ÈiS*?3 Man met mes bedreigd Autokraken Compressor gestolen Vergeefs protest tegen revisie vergunning Gemeentesecretaris neemt afscheid Rotterdams Dagblad Dinsdag 22 juni 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardmgen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De bekendmaking dat er een afscheids cadeau zal worden gegeven aan ex-bisschop Bar van Rotterdam heeft enorm veel reacties losgemaakt. Uit Rotterdam en omgeving alleen heeft initiatiefnemer ing. F. Mooren al enkele honderden telefoontjes ge had van mensen die geld willen overmaken. Hij noemt de reacties 'buiten verwachting'. Het af scheidscadeau voor mgr. Bar zal gegeven worden op diens vijfenzestigste verjaardag op 29 juli. De onlangs als bisschop van Rotterdam afgetreden Bar, die nog steeds verblijft in een klooster in het Belgische Chevetogne, zal vrijelijk over het ingeza melde geldbedrag kunnen beschikken. Wat initia tiefnemer Mooren betreft, gaat het bij het afscheids cadeau strikt om een gebaar van vriendschap en schuilen er verder geen 'politieke bedoelingen' ach ter. Dordrecht - Een ongeluk bij de spoorwegovergang aan de Zuidendijk in Dordrecht, waarbij een 22-jari- ge fietser uit Wijngaarden om het leven kwam, heeft vanochtend voor enorme vertraging van het trein verkeer richting Roosendaal gezorgd. Het ongeluk gebeurde om half acht, waarna een half uur lang geen treinverkeer mogelijk was op de lijn Rotterdam-Breda/Roosendaal. Vanaf acht uur was één spoor beschikbaar en konden treinen in beperk te mate weer rijden. De gehele stremming was om half negen verholpen. De NS heeft bussen ingezet om gedupeerde treinreizigers gedurende de strem ming te vervoeren. Rotterdam - Boze bewoners van Spangen houden sinds vanmorgen het wijkgebouw Spangen aan het P. C. Hooftplein bezet. De vijf werknemers is de toe gang ontzegd. De bezetters eisen een gesprek met burgemeester Peper of wethouder Vermeulen én de terugkeer van twee weggestuurde welzijnswerkers. „De maat is vol," zegt woordvoerder Aad van der Winden van de Bewoners Vereniging Spangen, de tegenhanger van de Bewoners Organisatie Spangen, „Wij blijven het gebouw bezet houden tot onze eisen zijn ingewilligd." In Spangen botert het al geruime tijd niet tussen de twee organisaties. De bewonersvereniging staat een hardere lijn voor dan de bewonersorganisatie. Ook is het verwijt dat de bewonersorganisatie zich onvol doende inspant voor de wijk en beslissingen neemt zonder inspraak te verlenen. Door het gemeentebestuur is een bemiddelaar aan gesteld. Deze moet het klimaat tussen de verschil lende organisaties weer gezond maken. Van der Win den heeft problemen met de functionaris, die hij op voorhand al partijdigheid aanrekent. Rotterdam - Vijf Schotse Hooglanders grazen sinds gisteren in het Oudelandsepark in Hoogvliet. 2e zijn 'geleased' van de firma Ecoplan uit Groningen, die deze 'grasmaaiers' exploiteert. De Rotterdamse dienst Gemeentewerken heeft voor deze oplossing gekozen, omdat de eet- en leefgewoonten van de die ren voor een natuurlijke variatie binnen het gebied zorgen. Dit resultaat kan niet worden bereikt door het ter rein te bewerken met een maaimachine. De beesten zijn van nature rustig en niet schuw. Daarom kan het park gewoon toegankelijk blijven voor het publiek. Wandelaars moeten - om in het begraasde gedeelte te komen - klaphekjes of veeroosters passeren. Hoogvliet is niet de eer ste die ge bruik maakt van Schot se hoogian- ders als grasmaai er Archieffoto Robert Vos/John de Pater Rotterdam - Het is niet voor niets, dat juist de oog artsen zich als eerste groep specialisten in de regio Rotterdam teweer stellen tegen de plannen van staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) om te korten op specialistische hulp. Juist in hun vakge bied dreigen de klappen te vallen. „We voelen ons het kind van de rekening," zegt oogarts E. Peper kamp in het Oogziekenhuis in Rotterdam. Peperkamp spreekt liever over 'reactie' dan 'actie' als hij het heeft over het besluit van de ongeveer der tig oogartsen in de Rijnmond om op vrijdagen alleen nog maar spoedgevallen te behandelen. „Het is een rigoureuze maatregel," erkent hij. „Maar om nog voor het einde van dit jaar te bereiken dat we op het uitgavenniveau van 1989 uitkomen, zit er niets an ders op dan de werkweek met een dag in te korten." Terug naar het kostenniveau van 1989, is de bood schap van de staatssecretaris aan de specialisten. Voor de oogheelkunde betekent dat nogal wat, want de zorg in deze sector is de laatste jaren juist sterk uitgebreid. Zo ging het aantal operaties aan ogen m Nederland omhoog van 44.000 in 1989 naar bijna 51.000 in 1991. Die toename is voor een groot deel veroorzaakt, door dat er meer oogartsen zijn bijgekomen. De behoefte aan oogheelkundige zorg is de laatste jaren, vooral door de vergrijzing, enorm gegroeid. De maatschap pij stelt daarnaast hogere eisen. „Mensen willen tot op hoge leeftijd auto rijden en de krant lezen. Verder zijn in de oogheelkunde de technische mogelijkhe den de laatste tijd behoorlijk uitgebreid." Schiedam - In 1992 heeft het Gemeentelijk Woningbeheer een recordverlies van 30,5 miljoen gulden moeten incas seren, Het negatief vermogen van het bedrijf is als gevolg van de tegenvaller opgelopen tot 55,5 miljoen gulden. Volgens directeur Ton Verdoes zijn er de komende tijd ingrijpen de maatregelen nodig om orde op zaken te stellen. Er wordt onder meer gestudeerd op het beheer sen van de uitgaven, die dit jaar ongeveer 70 miljoen gulden be dragen. De grote verliespost wordt veroor zaakt door de onderhoudsver plichtingen, die het GWB in de komende jaren op zich af ziet ko men. Voor het verbeteren van zijn woningbezit in de wijk Nieuw- land heeft het GWB een voorzie ning getroffen van 24,6 miljoen gulden. Dit bedrag wordt in één klap verwerkt omdat er in de toe komst geen inkomstenstijging te genover staat. Het GWB mag de huur alleen bij woningverbete ring verhogen. Is er sprake van (achterstallig) onderhoud, dan blijven de huren gelijk. Voor het verbeterplan van Groen- oord wordt een vergelijkbare re servering getroffen. Hier worden m de komende tien jaar 1092 wo ningen opgeknapt. De voor deze operatie getroffen voorziening bedraagt 22 miljoen gulden. Het GWB wil de operaties gaan uit voeren als verzelfstandigd be drijf. De privatisering staat ge pland voor het voorjaar van 1994. Volgens Ton Verdoes geven de getroffen voorzieningen een ver tekend beeld van de winst- en ver liesrekening voor het jaar 1992. „Maar het ministerie van VROM heeft verordonneerd dat toekom stige verliezen voor een periode van vijf jaar in één keer moeten worden afgeboekt. De lasten van deze investeringen drukken daar door de komende jaren niet op de begroting. Dat betekent dat we de komende jaren exploitatiewin sten kunnen boeken," De problemen worden deels ver oorzaakt door het schrappen van de rijkssubsidies voor naoorlogse woningen. De meeste van de 11.381 woningen zijn in deze pe riode gebouwd. De kosten voor het groot-onderhoud moet het GWB zelf ophoesten. Verder ver liest het GWB op het reguliere on derhoud. Volgens de rijksnorm mag er 800 gulden per woning per jaar aan onderhoud worden uitge geven. Volgens het woningbedrijf dekt dit bedrag bij lange na niet de werkelijke kosten. Moet het GWB grote voorzienin gen treffen voor groot-onderhoud aan in de jaren vijftig en zestig ge bouwde woningen, enkele veel nieuwere projecten drukken het bedrijf eveneens fors in de rode cijfers. Het gaat om door wethou der Zijdeveld bedachte projecten als de minimum-energie (ME)- woningen m Woudhoek en een eveneens energetisch project in de Stationsstraat. Na aanhouden de klachten moesten in Woud- hoek nieuwe CV-installaties wor den aangebracht en de Stations straat een aangepast ventilatie systeem. Het verbeteren van de exploitatie hoopt het GWB de komende jaren ook te bereiken door de huren verder te verhogen. Vanaf 1990 bedraagt de jaarlijkse huurverho ging 5,5 procent en de verwach ting is dat die trend zich de ko mende jaren voortzet. Ten op zichte van 1991 nam de geïnde huursom verleden jaar met 4,5 miljoen gulden toe. De extra in komsten dienen om de hogere on- derhoudslasten te dekken. Grote schrik gisteravond bij enkele bewo ners van de Emmastraat in Vlaardingen. Rond acht uur sprong daar een waterlei ding. Het opborrelende water steeg tot aanzienlijke hoogte en zette de straat ge deeltelijk onder water. Maar omdat het water enkele huizen dreigde binnen te lo pen werd de brandweer ingeschakeld. Die schepte de rioolputten leeg zodat de afvoer van het overtollige water werd be spoedigd. Nadat de waterleiding nietveei later door mensen van het Nutsbedrijf werd afgesloten, bleek deoverlastzichte beperken tot het straatgedeelte. De won- ingen bleven droog. Een jongeman uit de buurt greep de gelegenheid aan om een lekker op zijn fiets door de nattigheid te 'crossen'. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Nog even en heel Schiedam-Oost ligt er als een zon netje bij. Geen onkruid meer in de groenperkjes, geen zwerfvuil op straat en geen oneffenheid in het trottoir. Een legertje mede werkers van het Openbaar Nuts bedrijf Schiedam (ONS) en de af delingen Civiele Werken en Na tuur en Groen van de gemeente trekt gewapend met allerlei reim- gingsapparatuur al twee weken door de wijk. Vrijdag wordt het karwei afgerond en moet de buurt 'zomerfris' zijn. Niet alleen de werklieden zijn verantwoordelijk voor de grote schoonmaak. Het gaat immers om een samenwerkingsproject waarbij het de bedoeling is dat de bewoners meehelpen en meeden ken. Het project genaamd Buurt Centraal, een initiatief van de werkgroep Wijkbeheer Oost, is twee weken geleden gestart nabij het station Schiedam/Rotterdam- West. De resultaten zijn tot dus verre zeer bevredigend, vindt ook Arno Mol, coordinator van het wijk- en buurtbeheer in Oost. „Je ziet in straten waar de reini- gingsploeg actief is, dat de bewo ners zelf ook het een en ander gaan doen." zegt hij. „Ze boenen hun stoepje, halen het onkruid voor de deur weg en pakken pa piertjes van de straat. We hebben al ruim tweehonderd reacties ont vangen. De mensen denken daad werkelijk mee, komen met aller lei ideeen voor de dag en vragen om oplossingen." Soms moeten Mol en de zijnen er zelfs hun koffiepauze aan opoffe ren als iemand met een vraag naar de mobiele buurtkeet komt. Een bewoner, om maar een voor- Ook de leerlingen van de Julianaschool zien het nut van het samenwerkingsproject in. Gewapend met bezems werd het schoolplein aangeveegd. Daarna gingen ze ook in de omgeving aan de stag. Foto Roel Dijkstra beeld te noemen, die vindt dat er bij de snackbar bij hem op de hoek van de straat een grotere vuilnisbak geplaatst moeten wor den, wordt keurig te woord ge staan. Zijn verzoek, zo krijgt hij te horen, wordt in behandeling ge nomen. Kortom, de grote schoonmaak van Oost wordt met open armen ontvangen. Straat voor straat wordt onder handen genomen. Het trottoir en rijgedeelte worden gereinigd met een machine die het onkruid loshaalt. Een speciaal toestel blaast He troep naar de stoeprand waar alles vervolgens door een veegmachine wordt ver wijderd. Eventuele oneffenheden in het wegdek en de stoep worden hersteld. Intussen wordt ook het groen in de buurt 'bijgewerkt'. Ook het gebruik van de honde- poepzuiger is niet onopgemerkt gebleven. „Eindelijk kunnen we weer normaal over straat zonder op te moeten letten niet in een hondedrol te stappen," was de eerste week een veel gehoorde kreet bij de werkgroep. Nu de ROM, He eigenaar van dc zoge noemde hondepoep-vacuumzui- ger, in staking is, worden de drol len ouderwets opgeveegd. De Juhanaschool aan de Oostsin gel greep de gelegenheid aan om het project onder de aandacht van de leerlingen te brengen. Die op perden spontaan het idee zelf ook de bezem ter hand te nemen. Ze ontfermden zich gisteren niet al leen over het schoolplein maar gingen ook in de nabije omgeving aan de slag. Schiedam/Den Haag - Een40-jari- ge man hoorde gisteren bij het Haagse gerechthof anderhalfjaar cel tegen zich eisen, omdat hij eind '91 te Schiedam een klant van een prostituée van zeventien duizend gulden had beroofd. De verdachte is de vriend van de prostituée. Nadat het slachtoffer gebruik had gemaakt van de diensten van de prostituée, voegde de verdachte zich bjj hen, om nog even een bor rel te drinken. Thuis aangeko men hoorde het slachtoffer van de vrouw dat hij zjjn portemon nee moest afgeven. De verdachte, toendertijd verslaafd aan de hero me, zou hem daarbij bedreigd hebben met een mes. Gisteren, tijdens de behandeling van het hoger beroep door het Haagse gerechtshof, ontkende de man dat. Hij bekende nog wel dat hij de portemonnee had afgepikt. Maar de verdachte wist naar ei gen zeggen van tevoren met dat er zoveel geld in zat. Suggesties dat hij en zijn vriendin vooraf al van plan waren de klant van zijn beurs te beroven, wees de ver dachte met kracht van de hand. Eerder veroordeelde de recht bank de verdachte al tot een cel straf van achttien maanden. Zijn verdediger vroeg het hof gisteren om een lagere straf, omdat de ver dachte inmiddels van de versla ving af is en ook geen nieuwe strafbare feiten heeft begaan. Procureur-genei aal nu. J. Bo- gaards toonde weinig clementie. Zij noemde de beroving een „uit gesproken misselijk feit". Haar eis, anderhalf jaar cel, was in haar visie het minimale wat de ver dachte eigenlijk verdiende. Uitspraak over twee weken. Vlaardingen - De twee jaar gele den als pop in Vlaardingse en Schiedamse parken uitgezette vlinder het Landkaartje heeft zich definitief gevestigd in het groen van beide steden. Het Landkaartje is een in voor- en na- jaarsvorm voorkomende vlinder, die tot een paar jaar geleden voor goed verdwenen leek uit deze om geving. Vlmdercentrum Vlaardingen heeft onder de bezielende leiding van Willem Mak de natuur een beetje geholpen door in het, dankzij ecologisch groenbeheer, voor deze en andere vlinders aan trekkelijke leefgebied langs de Vlaardingse Westwijk, in de Broekpolder, wijkpark Holy- Noord en Beatrixpark verdwenen soorten uit te zetten. De vraag was of alle soorten er zich zouden handhaven. De Atalanta, de Kleine Vos. het Kleine Koolwitje, de Distelvlin- der en ook het Icarusblauwtje zijn vaste bezoekers van parken en tuinen geworden. Vorig jaar leek het experiment met het Land kaartje. dat de brandnetel als voedselplant heeft, mislukt. Er werden slechts weinig exempla ren waargenomen, maar dit jaar is deze naar de lijnen en vlekjes op de onderzijde van de vleugels ge noemde vlinder op verschillende plekken m redelijk aantal gesig naleerd. Om de verschillende vlinders en andere insecten te leren herken nen, organiseert de insecten- werkgroep van de KNNV voor dc eerste zaterdagen van juli en au gustus publiekeandehngcii. Op 3 juli en 7 augustus zijn kenners beschikbaar voor groepen, die vanaf 10.30 uur vertrekken bij de ingang van het terrein van water sportvereniging Bommeer. Op dezelfde dagen zijn 's avonds op die plek vanaf de schemering nachtvlinders te aanschouwen op een verlicht laken. De insectenwerkgroep inventari seert in de Broekpolder de soor ten nachtvlinders op hoeveelheid en m het bijzonder de volgens de Universiteit van Amsterdam als 'belangrijke soorten' aangeduide exemplaren. Begin april zijn le den van de groep hiermee begon nen en /ij hebben reeds een be paalde soort Tienuursvlinder ge vangen die alleen m vochtige streken overleeft. In wijkpark Holy-Noord is de rups van een Kuifvhnder aangetroffen. Voorts wordt ook naar andere in secten gekeken, zoals libellen, el- ZchiicüïtjL'Jv lifAeheeisueebljei» en kniptorren Deze laatste kever soort dankt haar naam aan het vermogen om op de rug liggend een 'kmp-beweging' te maken waardoor ze tien centimeter om hoog springen en op de pootjes te recht komen. Schiedam - Een 29-jarige Schiedammer is gisteravond op de kruising Huijsmanstraat/Ma- riastraat beroofd. Hij fietste daar toen twee mannen hem aanhiel den en om een vuurtje vroegen. Opeens werd hij geschopt en ge slagen en moest hij onder bedrei ging van een mes zijn zakken leegmaken. Na een onbekend be drag aan geld te hebben weggeno men, gingen de twee mannen er vandoor in de richting Westfran- kelandsestraat. Vlaardingen/Schiedam - In Vlaar dingen zijn op drie plaatsen au to's opengebroken. Dat gebeurde in de Van Slingelandtstraat en de Olmendreef. In Schiedam zijn au to's opengebroken aan de Hor- vathweg (2x), Nieuwe Haven (2x), Wiliemskade, Boylestraat, Maas- damsestraat en Lange Haven. Schiedam - Van een bouwterrein aan de Nassau Dillenburgstraat te Schiedam is een compressor ge stolen. Het slot van het hek was verbroken om binnen te kunnen komen. Uit een woning aan de Galilei- straat zijn gistermorgen een kna- kenpijp, een vijfjespijp, tachtig CD's en een paar walkmans gesto len. Ook de sleutel van de auto en vervolgens de auto verdwenen. Den Haag/Maassluis - Ondanks protesten van omwonenden blijft de revisievergunning van beton- fabriek Westland/Keijzer uit Maassluis voorlopig in stand. Dit heeft Staatsraad mr. G. Veringa gisteren bepaald. Bewoners van de Noorddijk voch ten de vergunning vorige week aan, omdat hij voor wat betreft de geluidsvoorschriften ernstig te kort zou schieten. De fabriek maakt volgens hen „oorverdoven de herrie". Ze eisten aanscher ping van de vergunning. De omwonenden zijn vooral bang dat de revisievergunning in de toekomst voor problemen zal zorgen. Over enkele jaren zal er namelijk een saneringsonder zoek plaatsvinden op industrie terrein Kapelpolder. Wanneer uit dat onderzoek blijkt dat de fa briek en de omliggende wonin gen niet met elkaar te verenigen zijn vanwege de geluidsoverlast, bestaat er een kans dat een van beiden moet verdwijnen. Waarom mr. Veringa de eisen van de omwonenden heeft afgewezen, is nog niet bekend. Hij heeft ove rigens slechts een voorlopig oor deel gegeven. De zaak zal nog vér der worden onderzocht door de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. Een defi nitieve uitspraak kan nog wel een jaar op zich laten wachten. Maassluis - De Maassluise ge meentesecretaris Hennie Huis- kes beleeft op dit moment de laat ste dagen van zijn lange ambtelij ke carrière. Donderdag 1 juli neemt de hoogste ambtenaar van de gemeente Maassluis afscheid van het gemeentebestuur. Offici eel maakt Huiskes met ingang van 1 november gebruik van de regeling Vervroegd Vrijwillige Uittreding. Huiskes (62) werd gemeentese cretaris in het vooijaar van 1979. Zijn aantreden in de functie van secretaris viel vrijwel samen met de komst van burgemeester Van Es naar Maassluis. De burge meester ging aan het einde van het vong jaar eveneens met VUT. Huiskes, die in het verleden on der meer als ambtenaar in de ge meente Vlaardingen actief was, heeft niet de kans gekregen sa men te werken met de huidige burgemeester. In december, kort voor de benoeming van J. Ster- kenburg-Versluis, werd de ge meentesecretaris getroffen door een lichte hartaanval. Na een zwa re hartoperatie is Huiskes bezig te revalideren. Zijn herstel ver loopt volgens een gemeentelijk woordvoerder voorspoedig. De afscheidsreceptie van Huiskes begint op donderdag 1 juli om drie uur. De gemeente Maassluis is inmiddels op zoek naar een op volger. In verschillende bladen is ue vacature vorige week in een advertentie gemeld. De gemeente gaat ook een nieuwe ambtelijke topfunctionaris aantrekken. Na het vertrek van Cees den Hondt in april is Maassluis op zoek naar een nieuw hoofd voor de sector Stads- en Milieubeheer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2