Waterweg 15 'Een stroomstoring is geen ramp De Hoekstee krijgt een 'zorgvleugel' Steeds meer auto's op Kethelplein uit de bocht Concept-nota sociale vernieuwing, oftewel wie lust er nog peultjes? Schade kan niet worden verhaald op de gemeente Winkeliers boos over hoger afvaltarief Broekpolder kolder; Sportdag als afscheid Voor wat hoort wat Boeken in de computer Barij slaan afgesloten Wandelen in het Delfland Rotterdams Dagblad Wojksdag 23 juni 1993 De Broekpolder. Regelmatig schetsen domkoppen. een somber toe komstscenario als er niet wordt gebouwd. Vlaardingen' 20ti afsteve- nen op een kruising tussen Calcutta en, Staphorst Weizouden over enkele jaren voor het dichtstbijzijnde, jdekenhuis naar Rotterdam moeten, voor het dichtstbijzijnde theater naar Schiedam en voor boodschappen die deifien-in-een-dozijrfte bóverngaah naar de Ko- ningshoek in Maassluis. Want, klinkt het dreigend: ^Vlaardingen dreigt zijn draagvlak te verliezen/' Nu weer de twee Vïaardingse woningbouwverenigingen. Die Nero's van de volkshuisvesting hebben op eigen initiatief een onderzoek la ten doen naar de haalbaarheid van huissies bouwen in Vlaardings ^griezelkabinet. Blijkbaar zijn deze boekhouders nog niet tevreden met hun bedrijfsreserves, die uit acht cijfers bestaan, maar moet ook hun kasboek uit de band springen. 1 Weten deze huisjesmelkers nu nog niet dat die polder met Rotter- i dams havenbagger is volgeplempt tot eenwijf meteridlk Handboek 1 van de Chemie? Wat een ziekelijke drang om ^heipalen1 door cadmi- um, hecachloorbenzeen, isodrin, telodrfri/éficlnen enldildrien te wil- 5 len jagen. Welke chemische verbindingiieeft' hun zenuwstelsel ei genlijk aangetast? V Pm hun gedroom een deskundologisch.tirftje,te geven hebben deze megalomanen een team met 'landelijk bekende specialisten op het gebied van milieu, ecologie, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, stedebouw en landschapsarchitectuur', ihgéhuürd. Deze 'specialis ten' zijn tot de conclusie gekomen dat de „Broekpoldeijgoed is te be bouwen". xt V-, En wie zijn dan die 'landelijk bekende specialisten'? -Bijklussende hoogleraren? Ik weet het niet, want de resiilfatën van liet onderzoek worden pas vanavond bekendgemaakt tijdens een presentatie in Tri angel Maar directeur Nico Nieuwstraten waSafnenwerking'77 /..glundert al bij voorbaat, meldt Groot Vlaardingen^ voorheen Uw /Thuiskrant, doorgaans de papegaai van'Het gemeentebestuur en de- zé maal His Master's Voice van de wonirigbduwërëriigmgen. 1 Het imponeert me allemaal niet, dit 'geglunderd die 'specialisten', dat 'onderzoek', Wijlen gemeentesecretarisDuinkerkenjzei het al bij i zijn afscheid: je kunt in Nederland tegen een 'bepaald[honorarium 1 elk onderzoeksbureau inhuren om de-, eigen hooggespannen ver wachtingen van een deskundig en wetenschappelijk sausje te laten voorzien. j 1J' DICK-VAN DER LUGT Schiedam Ruim driehonderd leerlingen van het basis- en spe ciaal onderwijs maken na de zomervakantie de grote overstap naar het voortgezet onderwijs. Bij wijze van afscheid krijgen ze donderdag 24 juni door de Dienst Educatie een sportdag aangeboden. Het evenement, inmiddels uitgegroeid tot een traditie, vindt plaats in zowel de Margriethal als het Sportfondsenbad. Op beide locaties zijn twaalf spelen uitgezet. De leer lingen zijn in twee grote groepen ondergebracht die 's middags van plek wisselen. De sportdag wordt ge houden van 9.00 tot 15.00 uur. Tussen 12.00 en 13.00 uur verkassen de scholieren. Het Anjerfonds "beeft'voorafgaande aan de week .WarinJdfi-jaarlijksê Jinjé-collecte plaatsvindt de Rijnmondfcanri" ecrr 'aanzienlijke financiële steun töégezegd oïri het tamboer- én trompetterkorps in staat te stellen nieuwe uniformen aan te schaffen. Als dankbetuiging verzorgt de Rijnmondband tij dens de collecte, die deze week wordt gehouden, morgen tijdens kookavond in het centrum een optre- den. TT*' Vlaardingen Bij wijze van proef kan de catalogus van de Vïaar dingse bibliotheek sinds kort door computergebrui kers op afstand worden geraadpleegd. Met een paar drukken op de knop kunnen, zij thuis vaststellen of- de bieb een bepaald boek in de collectie heeft; Van de nieuwe service kunnen voorlopig alleen de Vïaardingse scholen en culturele instellingen ge bruik maken. Als de proef aanslaat wil de biblio theek de 'elektronische' catalogus ook openstellen voor abonnementhouders. Gebruikers moeten wel beschikken over een modem. 'DéTarijslaan in Vlaardingen is donderdag 24 juni vanaf zeven uur 's morgens voor onbepaald^ tijd af gesloten voor alle verkeer. Dat gebeurt in vérband met de werkzaamheden aan de busbaan. Het oude -asfalt wordt vervangen donr nieuw Alleen fietsers en bromfietsers kunnen nog gebruik maken van de route. AI het overige verkeer, ook de RET-bussen 52 en 56, wordt omgeleid. Omdat de werkzaamheden afhankelijk zijn van het weer is niet aan te geven wanneer de Parijslaan weer in gebruik kan worden genomen. Het verkeer moet rekening houden met vertragin gen of omleidingen op de Amsterdamlaan, Holysin- gel en Marathonweg (noordelijke afrit Rijksweg 20 enWestlandseweg). Maassluis Valt er tegenwoordig nog in de Randstad van natuur te' genieten? Wandelsportvereniging Verto-Mars (VTM) vindt van wel- En dat willen de 'tippelaars' za terdag 26 juni bewijzen. Voor die dag zijn wandelrou tes, in lengte variërend van vijf tot vijftig kilometer, uitgestippeld. Natuurliefhebbers die van een (stevige) wandeling houden, kunnen zich zaterdag vanaf 8.00 uur bij gymzaal Margriet aan de Monseigneur Bekkerslaan melden. De deelnemers moeten ƒ4,50 inschrijfgeld betalen en krijgen bij terugkomst een heriaaerings- medaille uitgereikt. Schiedam woensdag 23 juni Kokavond by school- en kindertuinen, Vijfsluizen en Park Ke- Lhel. 38 00-20 00 uur. donderdag 24 juni Sportdag schoolverlaters basisonderwijs, Sporthal Margriet en Sportfondsenbad, 9 00-15 00 uur. Tentoonstelling werkstukken van de borduurgroep, KJuphuis Oost, Cal ïlej straat 86.9.00-13 00 uur Vlaardingen woensdag 23 juni Canllonconceri met torenbekümming, Grote Kerk, 19 30 uur. donderdag 24 juni Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk. 12 45-13.15 uur. Maassluis donderdag 24 juni Zomerbndge, Koningshof. 39 45 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - Bij de stroomstoring van tl mei in Schiedam- Noord zijn de volksgezondheid en de openbare orde niet in ge vaar geweest. Dat hebben burgemeester en wethouders van Schiedam geantwoord op schriftelijke vragen van PvdA-raads- lid Yvonne Siljee. De gehele stadswijk ten noorden van de rijksweg A2Q moest het die avond vanaf negen uur ruim drie uur zonder licht en elektriciteit stellen. Het oplossen'van de sto ring in het schakelstation in Noord werd vertraagd door de verandering van de boogspan- ningsvoeding vanuit de GEB-Io- katie te Rotterdam. Tijdens die werkzaamheden rukte de brand weer uit om uit twee liften een aantal mensen te bevrijden. De politie moest extra surveilleren omdat de beveiligingssystemen in veel winkels en woningen het af lieten weten. Bij een schoolge bouw en een winkel in het Hof van Spaland werden ruiten inge gooid. Siljee vindt dat Schiedam-Noord als gevolg van de stroomstoring in één grote, 'enge' plek verander de en deponeerde daarop de vraag of op het stadskantoor plan nen klaar liggen voor een calami teit van dergelijke omvang. Voorts vroeg ze waarom de bevol king van de getroffen wijk niet door middel van geluidswagens op de hoogte is gebracht van de aard en omvang van de storing en of de door de burgers geleden schade kan worden vergoed. B en W antwoorden dat er al jaren een rampenplan is voor calamitei ten van grote en ernstige vorm, maar dat de bewuste stroomsto ring 'in die zin geen ramp ge noemd kan worden'. Daarom ook is niet gekozen voor geluidswa gens om de betrokkenen van de situatie op de hoogte te brengen. „Dit middel wordt alleen bij grootschalige rampen gebruikt en zou een psychologisch angst- effect kunnen veroorzaken waar door het ongemak makkelijk tot oneigenlijke proporties kan wor den opgeblazen." schrijven B en W. Vervolgens geven B on W te ken nen dat de schade veroorzaakt door de storing niet verhaald kan worden op het Openbaar Nutsbe drijf Schiedam (ONS), de stroom- leverancier. De indruk bestaat dat de storing geen of weinig schade heeft veroorzaakt. „Het bederf van etenswaren in koel- of vrieskasten is tol een minimum te beperken als de kast goed af sluitbaar is, zeker gezien de be perkte tjjdsduur van de stroom storing. Het gemeentebestuur is dan ook niet van mening dat een uitzon dering dient te worden gemaakt op de leveringsvoorwaarden van het ONS," schrijven B en W aan Yvonne Siljee. Ook deze chauffeurkon zijn wagen niethoudenm de bocht van het Kethel plein. Foto Dijkstra Schiedam - Op verkeersknoop punt het Kethelplein vliegen steeds meer auto's uit de bocht In de afgelopen elf maanden raak ten er minimaal 27 auto's van de weg. De stijging wordt in verband gebracht met een verandering van de verkeersregels op deze plek. Vroeger gold op het Kethel plein een maximumsnelheid van 70 kilometer per uur, tegenwoor dig wordt chauffeurs middels een bord geadviseerd niet harder dan 80 kilometer per uur te rijden. Volgens de politie is het aantal werkelijke uit-de-bocht-vliegers vermoedelijk groter. Niet alle ge vallen worden gemeld. De politie beschikt over het verdere verle den niet over exacte gegevens met betrekking tot het aantal on gelukken, maar de stijging in het afgelopen jaar is volgens het korps opvallend te noemen. Het gevaarlijke punt op het ver keersplein is de ruime bocht die automobilisten moeten nemen als zij vanuit Schiedam in de rich ting van de Beneluxtunnel willen rijden. De bocht is tamelijk flauw, maar met name op regenachtige dagen gaan veel automobilisten erin de fout. Veel chauffeurs hou den zich niet aan de adviessnel heid. De Schiedamse politie zegt de kwestie aangekaart te hebben bij Rijkswaterstaat, die verantwoor delijk is voor de gang van zaken op de rijksweg. In eerste instantie zou de rijksinstelling gevraagd zijn de oude borden met een maximumsnelheid van 70 kilo meter terug te plaatsen. Dat ge beurt niet omdat op de rijkswe gen. afgezien van de maximum- sneïheidsborden van 100 kilome terper uur, alleen nog met advies snelheden wordt gewerkt. Hoofd H. Molenaar van de diénst- kring Delft van Rijkswaterstaat, bij wie alle verzoeken voor veran deringen aan rijkswegen in dit district moeten worden inge diend, zegt niet benaderd te zijn door de Schiedamse politie. „Mij zijn geen verzoeken bekend voor maatregelen daar," is zijn korte reactie. De politie zegt ook Rijks waterstaat te hebben verzocht om andere maatregelen te nemen, maar ook daarvan is niets bekend bij Molenaar. Geopperd zou zijn er vangrails (Rijkswaterstaat spreekt van geleideiails) te plaat sen. Nu komen auto's regelmatig in de sloot terecht. Een andere re medie zou het zogenoemde 'opdu wen' van de weg kunnen vormen. Als dat is gebeurd, loopt het re genwater sneller weg. De kans op ongelukken is dan kleiner. Hoek van Holland - Wijkgebouw De Hoekstee in Hoek van Hol land krijgt een aparte 'zorgvleu gel'. Na de verbouwing die vorig jaar werd uitgevoerd, verhuisde het dienstencentrum naar de noordkant van het wijkgebouw. Door de bouw van de sporthal was de bestaande zaal niet langer bruikbaar als dienstencentrum. In de twee lokalen die nu ter be schikking zijn hebben de biljar ters een aparte ruimte gekregen. Het kantoor van de functionaris bleef echter gevestigd in een hoek van de oude ruimte aan de zuidkant en dat leidde de afgelo pen tijd tot problemen. Bezoe kers van het dienstencentrum wisten niet meer waar zij terecht moesten en bovendien werkte het storend op de nieuwe gebrui kers van de oude zaal van het dienstencentrum. Daarom zul len de huidige zalen 1 en 2 wor den omgebouwd tot diverse klei ne ruimten, waarin de functiona ris van het dienstencentrum, de schoolarts, maatschappelijk wer kers en muziekschool een plekje 2ullen krijgen. Het oude dien stencentrum wordt dan. gebruikt voor de normale verhuringen van De Hoekstee, zodat in feite een ruimteruil tot stand komt. PvdA-deelraadslid Adri Bras beeft tegen het voorstel gestemd, omdat het de laatste tijd te vaak voorkomt dat plannen door com missies en raad worden gesjord' in een veel te korte termijn. Hij staat niet alleen in die kritiek. Bras zette daarmee zijn eigen portefeuillehouder Jan van Bel kom voor een moeilijk probleem. Donderdagavond komt het voor stel aan de orde in de deelraads vergadering. Er zal dan in ieder geval een meer gedetailleerd voorstel op tafel liggen, dat wel licht ook de goedkeuring van Bras kan krijgen. Schiedam - Schiedamse winke liers hebben verrast en tegelijker tijd boos gereageerd op de tarief- verhoging voor de vuilafvoer die het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) volgende maand wil doorvoeren. In sommige ge vallen is de prijs die de midden standers moeten betalen om van hun afval af te komen met hon- derd procent verhoogd. Zowel winkeliers die gebruik ma ken van een container als mid denstanders die vuilniszakken op de stoep zetten menen een onaan vaardbaar bedrag neer te moeten leggen. Niet alleen de verhogin gen, maar ook de wijze waarop die betrokkenen zijn ingelicht, heb ben bij de ondernemers kwaad bloed gezet. Eind mei kregen ruim 1600 mid denstanders in alle delen van de stad een brief met de mededeling dat ze meer moeten betalen. A. J. Hertog, hoofd van de sector Mi lieu Beheer van het ONS, legt in het schrijven uit dat de afval- verwerking de laatste jaren duur^k der is geworden en dat steédsl-* strengere eisen worden gesteld" aan de wijze van afvalverwerking. De prijsstijgingen worden vqUo gens Hertog doorgevoerd, omdat» het vanzelfsprekend is dat het nutsbedrijf de inzameling van be drijfsafval kostendekkend wil houden. Daarom is het ONS ge noodzaakt de tarieven en leve ringsvoorwaarden te wijzigen. „Een jaarlijkse tariefverhoging kan ik accepteren," zegt li, Rietkerken, die aan de Hoog straat een bloemenzaak bestiert. „Maar deze prijsstijging is ab surd. Ik betaalde voor mijn con tainer 1200 gulden per jaar. Dat wordt straks 800 gulden meer. Zo'n groot bedrag wil ik niet beta len. De manier waarop we van de wijzigingen in kennis zijn gesteld bevalt me ook niet. We zijn vooraf niet op de hoogte gesteld en er is ook geen overleg geweest." Chris Coppens, eveneens Hoog- straat-winkelier, heeft ook weinig,, goede woorden over voor de han-' delwijze van het ONS. Hij neemt het aangeboden vuilaJvoercon/- tract dat bij de brief is gevoegd nauwelijks serieus en is voorals nog niet van plan er op in te gaan. Coppens wordt tot zijn verras- sing, net als een groot aantal col lega's. aangeslagen voor acht ex tra vuilniszakken per'weck/In het vervolg moet hij 360 gulden per jaar betalen. Naar zijn zeggen is er sprake van een verhoging van 100 procent. „Zonder overleg wordt domweg geconstateerd dat de winkeliers acht vuilniszakken per week meer op de stoep gaan zetten. Een rare manier van han-/ delen," meent Coppens. t Ook bij het Koninklijk Neder lands Ondernemersvcrbond (KNOV) is verbaasd gereageerd en men heeft de indruk dat de kosten onevenredig zwaar op de kleinere bedrijven drukken. De organisatie heeft het ONS ver zocht nader onderzoek te doen naar de specifieke afvalstromen binnen de verschillende bedrij ven. Bij het ONS zijn inmiddels uit-, eenlopende schriftelijke reacties, zo'n 250 in getal, binnengeko men. „Momenteel is de vuildf-, voer nog kostendekkend omdat, we met goedkope verwerkings- kosten te maken hebben," legt ONS-voorlichter Mari Dingen- outs uit. „Maar als het contract met het provinciaal afvalbedrijf Proav in 1994 afloopt stijgen de kosten en dat gaat iedereen mer ken. In vergelijking met andere gemeenten springt Schiedam er niet eens zo slecht uit. Dankzij de gunstige verwerkingskosten is het zelfs zo dat de winkeliers de afgelopen jaren gespaard zijn ge bleven voor verhoogde tarieven." Door Jan Booister De eerste zin is er al één vol feite lijke onjuistheden. Er staat 'Eind jaren '80 lanceert dc landelijke politiek het begrip sociale ver nieuwing, zonder hiervoor een duidelijke definitie te hebben'. Foutje, bedankt. Sociale vernieu wing is in Rotterdam 'uitgevon den' mét duidelijke formulering. Slordig, dus. Wie een goede formulering mist zal er zelf wel eentje geven in een eigen nota over deze materie. Zou je mogen verwachten. Nou. dank je de koekoek, niets dus. En het woord leesbaarheid is blijkbaar ook nog steeds met bij iedereen bekend. De eoncept-no- ta Sociale Vernieuwing Waar heen????. een stuk van de Vïaar dingse wethouder Aart Kool, heeft niets met de Nederlandse taal te maken. Kromme, raadsel achtige zinnen en mysterieuze omschrijvingen moeten blijkbaar de onmacht verhullen dat men er niet in slaagt zelf wat van de grond te tillen. Het is, kortom, weer huilen met de pet op. De sociale vernieuwing, zoveel leert de nota wel, kent als belang rijkste probleem de 'geringe be trokkenheid en invloed van bur gers'. Tja, dat is inderdaad even slikken. Maak dat probleem dus allereerst goed duidelijk, luidt meestal les één in de2e gevallen. Belangrijk is daarbij dat de Ne derlandse taal wordt beheerst. Wil je iets kunnen uitleggen dan zal je toch eerst goed moeten kunnen formuleren. Dat lukt niet in de nota. om het heel zachtjes uit te drukken. Wat dacht u van deze zin (even moed verzamelen): 'Evi dente randvoorwaarden zijn een analoog verlopende bestuurlijke vernieuwing en niet minder ge wichtig. een interne attitude ver nieuwing.' En: 'De nieuwe organi- Aart Kool: kromme zin nen Archieffoto Rotterdams satievorm zal een randvoorwaar de blijken te zijn extern gericht van de vernieuwing te doen blij ken.' Is het niet ontzettend beledigend voor de Vïaardingse burger om hem dit soort zinnen voor te scho telen? En is het niet ontzettend grof om dan diezelfde burger te verwijten dat hij zich weinig aan sociale vernieuwing gelegen laat liggen? Had een wethouder, Kool in dit geval, niet moeten ingrij pen? Of anders Van der Steen, die voorlichting in zijn portefeuille heeft. Is hier eigenlijk niet een wethouder Taaibewaking heel, heel erg nodig? Want welke ziel begrijpt de mens die het heeft over dominante voe dingsbronnen, afnemende bud getten. sturingsruimte op hoofd lijnen, kostenplaatsen en brede doeluitkeringen? Niemand toch? Dat is toch taal van Mars? Ja, als er geschreven staat dat een 'managementsstruetuur op socia le vernieuwing ontbreekt', dan wordt snel duidelijk wat de ver langens van de betrokkenen zijn. Meer mensen die over het pro bleem kunnen praten, natuurlijk zonder dat er wat aan gedaan wordt. Maar verder? Het is huilen met de pet op. Het gaat niet goed met de sociale vernieuwing in Vlaardin gen, zou uit de nota opgemaakt kunnen worden. Men werkt maar wat langs elkaar heen, doet maar wat, bewaakt op het stadhuis vooral de eigen eilandjes als ko ninkrijkjes, waarna als conclusie gelezen zou kunnen worden dat er meer mensen en meer geld moeten komen. Maar waarvoor en wat ermee bereikt wordt? Mis schien als het in ABN was opge schreven, dan zouden we het be grepen hebben. Maar nu? Er is onvoldoende 'pro jectorganisatie' (na driejaar dus nog steeds niet, is hier niet een wethouder verantwoordelijk?), dat is wel duidelijk en er moeten 'activiteiten worden ontplooid om sociale vernieuwing naar de bur ger te brengen'. Zou dat in het Ne derlands kunnen? En niet met 'Hierdoor kunnen de uitvoering en de implementatie van de prioriteitstelling en ver nieuwingen effectief en efficient worden bewerkstelligd, waarbij i de bewaking van het een en ander een extra dimensie krijgt'. Als ik dat soort dingen lees, en een keertje niet kwaad word, 1 denk ik meestal maar: lust er nog iemand peultjes?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1