Waterweg 13 Maassluis wil jachthaven erbij a Museumkraan kan ook in de haven Ambtenaren met onderen naar De Loper Vlaardingse brandstichter opgepakt Bestaande economische activiteiten hoeven niet in de knel te komen Provincie oordeelt over toekomst geheel centrum Vlaardingen 'Wonderkind' (8) doet examen informatica Consumentenraad bij energiebedrijven Bezetting wijkgebouw Spangen duurt voort Chaos na aanrijding Verdachte van moord op Rotterdamse opgepakt Disco Tomorrowland vanavond onder de hamer Vlaardingen steunt Missions Man dreigt: ik spring Fiets terug na achtjaar Politie pakt fietsendief Autokraken Inbraak bij onderneming Rotterdams Dagblad Woensdag 23 juni 1993 Regio Waterweg Westhavenptaats 22 313lBTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Spijkenisse - Op je achtste meedoen aan een staats examen informatica: deze uitdaging ging Stephanie de Waard uit Spijkenisse gisteren aan. In de Jaar beurs in Utrecht zat zij tussen de volwassenen te zwoegen op de schriftelijke MBO-test. De leerlinge uit groep 4 van de Spijkenisser Paus Johannesschooi had nog nooit een computer aangeraakt, voordat zij een informaticacursus ging volgen. Maar na vijf les sen was voor 'het computergenie' de vuurdoop al aangebroken. De moeder van het 'wonderkind'heeft toch wel haar twijfels of haar dochter voor de test zal slagen. „Stephanie vond het examen erg moeilijk. Het was natuurlijk ook heel spannend voor haar," verklaarde de trotse ouder. Voor het proefexamen, dat tijdens de cursus werd gemaakt, haalde Stepha nie maar liefs een zeven. Of zij deze keer ook zo hoog heeft gescoord blijft nog even de vraag, want de fa milie De Waard zal nog tot eind juli op de uitslag moeten wachten. Rotterdam - Het geprivatiseerde Rotterdamse Ener giebedrijf (GEB) wil weten welke wensen en klach ten er leven onder de klanten. In de zes regio's wor den daarom consumentenraden opgericht die kun nen adviseren over de werkwijze en het beleid van het GEB Rotterdam. De regio Charlois/Albrands- waard/Hoogvliet is het eerst aan de beurt. Morgen begint daar een campagne voor de werving van le den van de consumentenraad. Pehdeeljgemecnte krijgen twee leden zitting in de raad: één particulier en één vertegenwoordiger van een maatschappelijke organisatie. De raad vergadert minstens vier maal per jaar en kan gevraagd en on gevraagd advies uitbrengen aan de de bedrijfsmana- ger. Naar verwachting zullen de zes energiebedrij ven waaruit het GEB bestaat nog voor het eind van het jaar allemaal een eigen consumentenraad heb ben. Rotterdam - De 'bewoners van Spangen' dreigen met het bezetten van meer gebouwen in hun wijk. „Als ze niet naar ons luisteren, dan zijn er nog meer gebouwen in Spangen," zegt woordvoerder Aad van der Linden van de bezetters van het wijkgebouw Spiekman. Hij blijft bij zijn eis met de wethouders Vermeulen en Van der Schalk te willen praten. Door de deelgemeente Delfshaven in oprichting is een commissie van goede diensten in het leven ge roepen. Deze staat onder voorzitterschap van de se cretaris Henna van Heemst. Zij heeft contact met de bezetters. Haar is het onduidelijk wie er in gebouw Spiekman zitten. Volgens Van Heemst onderteken den de bezetters aanvankelijk met dc bewonersver eniging in oprichting. In een later verzonden fax on dertekenden zij met 'de bewoners van Spangen'. Aan de bezetters heeft zij duidelijk gemaakt, dat zij allereerst moeten gaan praten met de directie van hét instituut bewonersondersteuning. Wethouder Vermeulen heeft toegezegd pas met de bezetters te willen gaan praten, wanneer zij met commissie van goede diensten en de directie een gesprek hebben gehad. Rotterdam - Een aanrijding waarbij twee personen auto's waren betrokken heeft gistermiddag voor een verkeerschaos in de binnenstad gezorgd. De twee au to's botsten op dc heek Middcüandstraatrs-Graven- dijkwal waarna één van de twee over de rijbaan schoof en vervolgens drie stilstaande auto's ramde. Daarbij viel een aantal licht gewonden en liepen de betrokken auto's flinke schade op. Omdat door het ongeval vier rijbanen waren gestremd ontstond een verkeerschaos, die na ruim een uur pas was opgelost. Staphanie de Waard zat gisteren wat onwen nig in de Marijkehal van het Utrechtse Jaarbeurs- complex. Temidden van vele volwasse nen nam het 8-jarige meisje uit Spijkenisse deel aan het MBO- staatsexa- men Infor matica. Foto Bert Wieringa Rotterdam - De politie heeft een 37-jarige man uit Gorinchem aangehouden op verdenking van betrok kenheid bij de moord op een 21-jarige vrouw uit Rot terdam, De verdachte is een oom van het slachtoffer. De vrouw werd op 14 mei van dst jaar op het parkeer terrein van het Academisch Ziekenhuis Utrecht doodgeschoten door haar 29-jarige broer uit Utrecht. Deze liet zich na de moord direct arresteren. Het slachtoffer was op weg naar de EHBO-post van het ziekenhuis voor een controlebezoek. De politie vermoedt dat het motief voor de moord te maken heeft met de partner van het slachtoffer. De ze zou niet bij dc broer in de smaak gevallen zijn. De politie sluit niet uit dat zij in deze zaak nog meer ar restaties zal verrichten. Wat precies de rol van de Go- rinchemmer in de moord is is nog ondim'. lijk. Rotterdam - De al enkele maanden gesloten Rotter- damse discotheek Tomorrowland gaat vanavond 'on- der de hamer'. Voor de discotheek bij het NS-station Rotterdam-Alexander hebben zich de afgelopen maanden geen kopers gemeld. Bij Vendu Notaris huis aan de Kipstraat in Rotterdam wordt de disco theek nu geveild. Vanavond (vanaf zeven uur) kan alleen worden ingezet, volgende week woensdag is de afslag. Vlaardingen - Een 19-jarige Vlaar- dinger heeft tegenover de politie zes gevallen van brandstichting bekend. De man werd maandag ochtend opgepakt kort nadat hij in een kelder aan de Van Beetho- vensingel een koelkast in brand had gestoken. Bij deze brand liepen de bewo ners direct gevaar. Doordat de te lefoon- en elektriciteitskabels wa- ren verbrand en er een dichte rook in het trappenhuis hing. konden de bewoners de brand weer niet bellen en ook hun huis niet verlaten. Een bewoner, die gewekt was door verdachte gelui den, sprong door het raam om de brandweer vanuit een telefooncel te waarschuwen. De brandweer moest de ruit van het trappenhuis inslaan om naar binnen te kun nen De dader zegt verantwoordelijk te zijn voor nog vijf branden in de Vettenoordsepolder. Op 18 fe bruari stak hij aan de Parallelweg enkele fietsen m brand, op l maan stichtte hij brand in een schuur in de Pieter Karei Dros- saertstraat en een kelder van de Chopin straat en op 29 mei keerde hij terug naar de Parallelweg om daar op verschillende plaatsen de brand te jagen m een paar fietsen en een party hout. Het kenmer kende van al deze branden was volgens de politie dat zich telkens een dichte rookontwikkeling voordeed. Het motief van de dader is niet bekend De Vlaardingse politie raamt de totale schade op onge veer honderdduizend gulden. De man zou deze week worden voor geleid aan de officier van Justitie Maassluis - OmdeMaasslui- se haven ook op de langere termijn een toekomst te ge ven heeft het gemeentebe stuur besloten de haalbaar heid van een recreatieve be stemming te laten onderzoe ken. Het Nederlands Re search Instituut voor Recre atie en Toerisme heeft op dracht gekregen uitte zoeken of er kansen zijn voor een jacht- en recreatiehaven. Het gemeentebestuur denkt dat Maassluis door zijn gunstige ligging aan de Nieuwe Water weg een goede uitvalsbasis kan worden voor verschillen de groepen watersporters. De jachthaven zou aangelegd moeten worden tussen de Koe- Paardbrug en de Noorddijk. De bedrijven die van dit deel van de haven gebruik maken, zouden niet hoeven te verdwijnen. Eco nomische activiteiten kunnen volgens het gemeentebestuur best samengaan met recreatie. Maassluis kan een nieuwe gebrui kersgroep van de haven heel goed gebruiken. Voor de havengebon den bedrijven worden vooral de milieu-eisen steeds strenger (aan de haven grenzen verschillende woonwijken), waardoor de bedrij vigheid op de langere termijn dreigt terug te lopen. Dat kan ver lies aan inkomsten betekenen. En inkomsten zijn juist hard nodig, want er wordt een hoop geld in ge ïnvesteerd. De kades langs het Schanseiland worden opgeknapt, en de binnenhaven zal worden uitgebaggerd. Tot dusverre tonen de waterspor ters weinig belangstelling voor een ligplaats in Maassluis. Dure pleziervaartuigen worden er zel den of nooit gesignaleerd. Toch kan dat in de toekomst verande ren, denkt het stadsbestuur. De Nieuwe Waterweg biedt een goe de verbinding met de open zee en de recreatiewateren rond de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den, en voor de kleinere plezier vaartuigen ligt Maassluis gunstig ten opzichte van de plassen en vlieten in Midden-Delfland. Om dat laatste gebied voor scheepjes bereikbaar te maken, zou Maassluis wel zijn verbindin gen moeten opknappen. De Mon- stersesluis en de Lijndraaiers- brug vormen twee ernstige obsta kels. De sluis tussen de haven kom en de Noordvliet is al jaren buiten gebruik. Het Hoogheem raadschap van Midden-Delfland heeft de sluis gesloten om te voor komen dat er kwelwater uit de ha ven in het zoetwatergebied te rechtkomt. De sluis zou dus moe ten worden hersteld, wat een niet geringe investering betekent. Problemen zijn er ook rond de Lijndraaiersbrug over de Noord- vliet. Aanvankelijk had de ge meente plannen de oude ophaal brug te vervangen door een ver brede vaste brug. Gaat het plan voor de jachthaven door, dan ver valt de optie van een vaste brug, omdat anders de pleziervaart niet door de Noordvliet kan. Een con sequentie is dat de gemeente dan zijn verkeersplannen voor de P.C. Hooftlaan, waar de Lijn draaiersbrug deel van uitmaakt, moet herzien. In september weet de gemeente Maassluis in hoeverre het idee voor een jacht- en recreatiehaven reëel is. Tegen die tijd wordt het rapport van het NRIT verwacht. De kosten van het onderzoek, 29.000 gulden, worden voor de helft door de gemeente betaald. De andere helft betaalt het Pro jectbureau Renaval Rijndelta. j V.. jgRf LM SL V„v 'H Actievoerders maakten in het winkelcentrum De Loper duidelijk waarom ze met de ouderen op stap waren gegaan Foto Roei Dijkstra Door Sander Sonnemans Vlaardingen - „Het is een gewel dige dag. Leuke muziek, meezin gen met het VissersvTouwenkoor en kijken naar het volksdansen. Als ik kon deed ik mee, maar ja, die rolstoel hè. Maar het meest heb ik genoten van een grote zak patat met een flinke kledder mayonaise. Dat eet je niet zo gauw in een verpleegtehuis. Man. het is misschien wel driejaar ge leden dat ik voor het laatst een frietje heb gegeten. Heerlijk! Wat een zalig feest!" Niets dan lof voor de organisato ren van de seniorendag die giste ren voor de ouderen in het Vlaar dingse winkelcentrum De Loper werd gehouden. Het initiatief was afkomstig van het Zonnehuis. Daar werd elk jaar de zomer ver welkomd met een feest in de tuin van het verpleegtehuis. Dit keer wilde men het echter groots aan pakken. Het oog viel op De Loper, de winkeliersvereniging zag het idee wel zitten en besloot een deel van dc organisatie op zich te ne men. Alle moeite is niet voor niets ge weest. Want ondanks het dreigen de wolkendek bleef het droog en amuseerden de ouderen zich kos telijk. De hele dag reden de rol stoelen af en aan. Van het Vissers vrouwenkoor in het overdekte ge deelte naar het orkest op het grote plein dat tot één groot terras was omgetoverd. En tussendoor na tuurlijk ook winkel in en winkel uit. „We hebben eerst lekker koffie met gebak genomen en zijn daar na gaan winkelen," zegt een vrouw die met haar 92-jarige moe der op sjouw is. „Ze is slecht ter been en dus komt ze niet zo vaak in een winkelcentrum. Nu rusten we even uit en genieten van de optredens die we krijgen voorge schoteld." „Het is een geweldig initiatief," vindt de opgetogen moeder. „Ik heb in het Zonnehuis niets te klagen. Daar wordt echt van alles voor ons gedaan. Maar dit is magnifiek. Als ik 29 was ge weest zou ik je ten dans vragen. Hoe dan ook, ze mogen dit van mij gerust vaker doen." Een aantal ambtenaren greep de mogelijkheid aan om op ludieke wijze actie te voeren. Een groep van ongeveer dertig man toog naar verzorgingstehuis Drieen- Huysen om daar aan een rolstoel gekluisterde bewoners op te ha len en mee te nemen naar het feest. Helemaal in goede aarde viel dat trouwens niet. De leider van een muziekband riep nadat één van de actievoerders zich op de dans vloer had begeven, geïrriteerd door een megafoon dat de ruimte vrijgemaakt moest worden voor de ouderen. Nadat actieleider Wim Oomen de toehoorders had toegeroepen liever een dag zinvol werk in plaats van ondergewaar deerd werk te doen, verheten de ambtenaren onder applaus het festiviteitenplein. Een stuk ver derop zongen ze niet veel later uit volle borst mee met het koor dat een optreden verzorgde. De ouderen beperkten zich niet alleen tot het bijwonen van de ac tiviteiten en optredens. Veel van hen lieten zich door de winkels rijden en bezochten de super markt om inkopen te doen." „Het leuke van hel winkelen is dat je bekenden van vroeger te genkomt," concludeert een 89-ja- rige vrouw die nog wel op zichzelf woont maar niet meer alleen op straat komt. „En als er niets te beleven zou zijn geweest, was ik hier ook nooit terecht gekomen. Dit is voor her haling vatbaar. Als het aan mij ligt om de dag." Vlaardingen - De houten kraan die het Visserij museum in Vlaar dingen naar een historisch model wil laten nabouwen, komt moge lijk niet op de Westhavenkade te staan, maar op een speciale con structie in de haven. Directeur Frits Loomeijer laat die mogelijk heid onderzoeken op de financië le en bouwtechnische kanten. Reden om naar een alternatieve plaats te zoeken is de weerstand die bedrijven langs de Westha venkade en bewoners van de Vet tenoordsepolder hebben tegen een kraan op de kade direct te genover het museum. Zij vrezen dat hel gevaarte een obstakel zal vormen voor het verkeer en te veel parkeerruimte in beslag zal nemen. Het Visserij museum bekijkt ook in hoeverre de hijskraan gecom bineerd kan worden met de bouw van een restaurant aan de West havenkade. Volgens de oorspron kelijke plannen zou dit restau rant, bekroond met de kap van een oude vuurtoren die al jaren op een bestemming wacht, bij de nieuwe Prinses Juhanabrug ko men, Door de wijziging in de plannen voor de hijskraan is ook de plaats van het restaurant op losse schroeven komen te staan. Loomeijer kan nog weinig con creets melden over het toekom stig uiterlijk van de Westhaven kade tussen het museum en de PJ-brug. Hij wil slechts kwijt dat 't het museum te doen is om het realiseren van een 'maximale mu- seumkade'. Loomeijer is niet op voorhand tegen een combinatie van kraan, restaurant en vuurto ren, maar hij wil wel waken voor 'kermisachtige toestanden'. „Als die projecten samengaan, moet dat wel op een smaakvolle manier gebeuren." De bouwkosten van de hijskraan zijn begroot op 530.000 gulden. De fondsenwerving loopt goed, vol gens Loomeijer. Onlangs heeft het Anjerfonds 50.000 gulden ge schonken. Er zou nu nog onge veer een ton nodig zijn. Bezwaren In de Vettenoordespolder leven ondertussen nog steeds bezwaren tegen de herinrichting van het ge bied rond de PJ-brug. De bewo ners piekeren er niet over een be zwaarschrift. dat bij de Raad van State al een tijdje op behandeling wacht, in te trekken. Het argu ment luidt dat onduidelijk is wat er nu precies bij de herinrichting gaat gebeuren en hoe de ver keerssituatie wordt rond dc nieu we voetgangersbrug, die half juli in gebruik wordt genomen. Pas als de gemeente het verkeers- bcsluit voor dit gebied heeft ge publiceerd, wordt volgens woord voerder Pieter van Nieuwenburg het bezwaarschrift ingetrokken. Peter Kooijman van de Dienst Stadswerk vindt dal spijkers op laag water zoeken. Volgens hem is bij de herinrichting van het ge bied volop rekening gehouden met de belangen van onderne mers en bewoners. De onderne mers hebben na toezeggingen van burgemeester en wethouders hun bezwaarschrift ingetrokken. De bewoners niet, maar dat is voor de gemeente niet echt een probleem. De uitvoering zal er geen vertraging door oplopen, zegt Kooijman. „Als ze door wil len zetten bij de Raad van State, moeten ze dat maar doen." Het PvdA-raadslid Peter Roovers heeft burgemeester en wethou ders gisteren schriftelijk ge vraagd waarom het verkeersbe- sluit nog niet is gepubliceerd. Roovers wil ook weten wat er waar is van het gerucht dat de PJ- brug 25 centimeter hoger ligt dan in het bestek is aangegeven. Het raadslid is verbaasd dat dc brug nog steeds met is opgeleverd Vol gens eerdere mededelingen zou dat al op 22 juni gebeuren. Door Ben van Haren Vlaardingen - De Provinciale Pla nologische Commissie (PPC) zal zich morgen uitspreken over de toekomst van de hele Vlaardingse binnenstad. Niet alleen komt de modernisering en ui tbreiding van het Liesveld aan de orde, maar ook de bestemming van andere delen van het centrum. Het gehe le ontwerp-bestemmingsplan Stadshart staat ter discussie. De belangrijkste onderdelen van dit plan zijn de aanwijzing van het gebied rond Westhavenplaats en Biokmakersplaats voor naeht- horeca, de bouw van een parkeer garage bij het stadhuis met aan- en afvoer via Maassluissedijk en Zomerstraat, de inrichting van de Kornelis Speelmanstraat als par keer- en groengebied en de bouw van woning/winkelpanden aan Hoogstraat. Afrol en Korte Hoog straat. De PPC komt om 14.00 uur bijeen in het Haagse Provincie huis. De in de vereniging HOE (Hoog straat Overkoepelend Eigenaren- belang) georganiseerde midden stand zal morgen zijn kritiek op het plan spuien. Zij is tegen de verplichting de bovenverdieping van de oude panden aan de Hoog straat een woonbestemming te geven. De verbouwingskoslen wegen volgens de daar gevestigde winkeliers met op tegen de huuropbrengst en bij eventuele verkoop vormt bewoning een be lemmering De gemeente wil het wonen boven winkels bevorderen uit een oogpunt van sociale con trole buiten de winkeltijden Ook de wijkveremging Vetten- oordse Polder (VOP) tekent be zwaar aan tegen het ontwerpplan omdat zy vreest, dat bij dc bouw van een parkeergarage naast het stadhuis- het karakter van de Maassluissedijk wordt aan„>1 -M en de Zomerstraat overbelast raakt. Dc toetsing van het bestem mingsplan Stadshart door de PPC is van belang voor de beslissing die Gedeputeerde Staten moeten nemen over het Vlaardingse ver zoek om alvast te mogen begin nen met de uitvoering van de be staande bouwplannen in het cen- hjkop28juni. Op het stadhuis en bij de woning bouwvereniging Samen wer- king'77 gaat men er vanuit dat Den Haag geen bezwaar maakt te gen de start van de bouw van het nieuwe Liesveld. Vlaardingen - De Missions to Seamen in Schiedam kan voor taan rekenen op financiële steun van de gemeente Vlaardingen. Vandaag schonk wethouder Van Ardenne de Missions een bedrag van IOOOO gulden Dat gebeurde bij de opening van het gebouw aan de Admiraal Trompstraat in Schiedam door de Britse prinses Anne. beschermvrouwe van de Missions. Ieder volgend jaar krijgt de organisatie een bedrag dat overeenkomt met cén procent van de inkomsten uit de Vlaar dingse havengelden. De Missions to Seamen is een ont moetingsplaats voor zeelieden uit de hele wereld. Zij kunnen er, in de woorden van Van Arden ne, ..een brief posten, naar huis bel len en hun geloof belijden." Het welvaren van deze zeelieden, die volgens de wethouder voor een groot deel afkomstig zijn uit de Vlaardingse haven, zou 'altijd al een aandachtspunt van de ge meente Vlaardingen zijn ge weest'. Maar tn tegenstelling tot Schiedam, dat al jaren een bijdra ge betaalt, komt Vlaardingen nu voor het eerst over de brug. En het stadsbestuur heeft ook zelf een bestemming voor het geld be dacht. Bij het bestuur van de Mis sions is erop aangedrongen dat de bijdrage wordt besteed aan trans port voor de zeelui van Vlaardin gen naar het Missions-gebouw in Schiedam. Schiedam - Een 25-jarige Schiedammer heeft gistermiddag politie, brandweer en GGD bezig gehouden met het dreigement van een balkon te springen op de derde verdieping van een flat aan de Mackaystraat te Schiedam. De politie zocht hem in verband met de diefstal van een auto. De man, die aan de buitenzijde van het balkon hing, is uiteinde lijk na veel praten door vier agen ten overmeesterd. De brandweer, die klaarstond met een vangnet, en de GGD konden weer inruk ken. De man reed rond kwart voor twee op de Horvathweg in een groene Opel, die een dag eerder aan de Storkstraat was gestolen. Attente agenten hadden de wa gen opgemerkt en wilden toen meer weten. De bestuurder ging er echter als een haas vandoor en na een wilde achtervolging werd de wagen bij de Mackaystraat leeg aangetroffen. De bestuurder was volgens omstanders aanvan kelijk richting burgemeester Van Haarenlaan gevlucht maar werd later op het balkon van de flat aangetroffen. Daar sommeerde de politie hem naar beneden te komen. Zijn re actie was het dreigement dat hij naar beneden zou springen Schiedam - Een Schiedammer heeft gisteren na acht jaar zijn ge stolen flets teruggekregen. Poli tiemensen hadden de tweewieler al een tijdje onbeheerd zien staan aan de Parkweg en besloten het voertuig mee te nemen Via de on de fiets gegraveerde postcode kon de eigenaar, die indertijd aangifte van de diefstal had gedaan, wor den achterhaald. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteren een 20-jarige Schiedammer aangehouden op de Industrieweg. Hij reed daar op een gestolen fiets, die eerder op de dag bij het NS-station Vlaar dingen-West was weggenomen. De man is ingesloten. Vlaardingen/Schiedam - Op vijf plaatsen in Vlaardingen zijn au to's opengebroken, met name voor autoradio's. Dat gebeurde aan de Anthony Knottenbeltsin gel. Van Hogendorplaan,. Veer- plein, Olmendreefen Elzcndreef. Aan de Professor Rutgersstraat is een groene Ford Escort (ZL-71- XG) gestolen. In Schiedam zijn auto's openge broken aan de Overschieseweg en de Nassaulaan. Schiedam - Bij een bedrijf aan de Fortunaweg in Schiedam zijn gis teren overdag diverse goederen gestolen. Er worden een CD-spe- ler, versterker en een autoradio vermist

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2