13 'Zand erover en Broekpolder wordt woonpark Hoogland' Wij zoeken: 7 enthousiaste leden voor een nieuw te vormen bestuur van de Woning Stichting Maassluis. Renovatie zwembad klaar Open dag Artoteek Zeephelling in surfplas Feest in Thorbeckestraat Brandweer zoekt hulp Siuipverkeer Café moet 's nachts dicht Pand Vismarkt opgeknapt Steun voor Hoevenbuurt Functieprofiel: betrokkenheid bij de volkshuisvesting en bij voorkeur deskundig en ervaren op één of meerdere van de onderstaande terreinen: - financieel-economisch - bouwkundig - juridisch - besturen - bewonersparticipatie De WSM is: Doelstelling: Rotterdams Dagblad Donderdag 24 juni 1993 Schiedam Derenovatie van het Zwembad Zuid is klaar. Het ge reedkomen van de serre was de laatste activiteit in dat kader. De opknapbeurt betekende tevens dat sauna, waterzuivering en klimaatbchandeling zijn vervangen. Ook het uiterlijk, zowel de binnen- als de buitenkant, van het zwembad is verbeterd. De Artoteek houdt zaterdag 26 juni een open dag om Schiedammers die nog nooit m de kunstuitleen zijn geweest eens te laten zien wat er allemaal in de aan bieding is. Daarom wordt ditmaal niet vanaf dia's ge werkt, maar worden de kunstwerken rechtstreeks uit de rekken gehaald. De Artoteek is hiervoor drie uur langer open dan nor maal het geval is. De openingstijd is nu van 10.00 tot 16.00 uur. Elke tiende nieuwe lener krijgt een werk van de kunstenaar R. van Unnik. Vlaardingen Rondom de Krabbeplas wordt zaterdagmiddag door het CJV het seizoen voor de 8- tot en met 12-jarigen afgesloten. Dat gebeurt met flink wat activiteiten op en rond het water. Vorig jaar was een kabelbaan de grote trekker, Dit jaar wordt dat waarschijnlijk een storm-/zeephe!ling van vier meter hoogte en acht meter lengte. Er zijn ook waterschoenen, kruiptun- nels en ander spelmateriaal beschikbaar. Dit alles is te vinden aan de kant van de Zuidbuurtseweg, nabij het free golf-terrein. De start is om 12.15 uur en na 16jOlO uur is het afgelopen met de pret. Meedoen kost f2;50. CJV-leden betalen twee kwartjes minder. In de Thorbeckestraat wordt zaterdag feest gevierd omdat de straat het 65-jarig bestaan kan herdenken. Alle 31 huisnummers doen eraan mee, meldt de or ganisatie trots. 's Morgens wordt de straat versierd en om 14.00 uur begint het feest met draaiorgelmuziek en het opla ten van ongeveer honderd ballonnen. Er zijn verder oud-Hollandse kinderspelen en er wordt haring ver kocht. Na afloop is er een barbecue. Als het weer slecht is, wordt het feest verschoven naar 3 juli. Hóek van Holland De vrijwilligers van de brandweer in Hoek van Hol land combineren zaterdag 26 juni een open dag met wervingsactiviteiten. Dat gebeurt in de kazerne aan de Rietdijkstraat en aan de Hoekse Brink tussen 10.00 en 16.00 uur. Het publiek kan demonstraties bijwonen, materieel bezichtigen en informatiemateriaal lezen. Voor kin deren zijn er ook activiteiten georganiseerd. Ze kun nen onder meer spuiten. De brandweer kan nog wel wat vrijwilligers gebruiken.-k Agenda Schiedam donderdag 24juni Jamsessie, Podium, 21.00 uur. vrijdag 25 juni Kleding- en speelgoedbeurs, buurthuis Nieuwland, AJbardastraat 65,10,00-13 00 uur Presentatie Popschool, Podium, 21.30 uur. Vlaardingen zaterdag 26 juni Andere Markt met pottenbakken. Liesveld, 12 00-16.00 uur Straatfeest, Thorbeckestraat, 14.00-24 00 uur Wandelconcert, Grote Kerk, 15.00*17 00 uur. Maassluis donderdag 24 juni Zomerbndge, Koningshof, 19 45 uur vrijdag 25 juni Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14 00 uur. Cardlonconeert, Grote Kerk, 19.30-20.30 uur Brieven Naar aanleiding van uw artikel 'Maatregelen tegen siuipverkeer' in de krant van 17 juni het volgende. Graag wil ik u ervan op de hoogte brengen dat er sinds begin jaren '80 nogal iets veranderd is. Het siuipverkeer heeft zo'n omvang aangenomen dat de bewoners van de polderwegen tussen Schiedam en Delft het initiatief hebben genomen een enquête te houden, waaruit duidelijk is gebleken dat maar twee acceptabele oplossingen voor de enorme overlast te bedenken zijn. Afsluiting van de polderwegen, be halve voor bestemmingsverkeer, en als goede twee de: afsluiting van de polderwegen tijdens de spits uren, behalve voot bestemmingsverkeer. Beide op lossingen al dan niet in combinatie met snelheidsbe perkingen. Deze enquête is twee jaar geleden gehouden en sinds die tijd worden wij (het actiecomité) van het kastje naar de muur gestuurd. Zowel de gemeente Schiedam, de deelgemeente Overschie als ook de ge meente Delft zeggen voor afsluiting te zijn, maar ge beuren doet er niets. Nu echter moeten wij uit uw artikel opmaken dat er alleen gediscussieerd wordt over de meest onuit voerbare oplossingen. Bussluizen, slagbomen en een pasjessysteem zijn ronduit belachelijke oplossingen. Ten eerste is dit de duurste manier en ten tweede worden de bedrijven die aan de polderwegen geves tigd zijn zwaar gedupeerd zodra hun klanten hen niet meer kunnen bereiken. Aanwonenden kunnen geen bezoekers meer ontvangen. Uitgesloten dus! W?aror doen de gemeenten zo moeilijk terwijl het snel en goedkoop geregeld kan worden meteen paar verkeersbordjes: 'Afsluiting, behalve bestemmings verkeer' of 'Afsluiting tijdens de speuren, behalve bestemmingsverkeer'. Natuurlijk weten we dat er dan politici hun stok paardje zullen beklimmen en roepen: 'En de contro le daarop? We hebben niet genoeg politiefunctiona rissen' Maar de swcte vnrig jaar afgesloten Polder weg is het levende bewijs van de effectiviteit van de ze door de bewoners voorgestelde maatregel. Is het nu niet eindelijk eens tijd dat de gemeenten ophouden met moeilijke, dure en uitvoerbare 'oplos singen' te bedenken en gaan luisteren naar wat de betrokkenen er van vinden? Namens het actiecomité, Marijke Habekotté, Schiedam Een art-impression van het in de Broekpolder ingepaste Woonpark Hoogland. Rechts de Vlaardingse Vaart en onderin de rijksweg met de op de op- en afritten aansluitende toegangswegnaar de nieuwe wijk, die verdeeld wordt ineen Vaartkwartier (langs de Water sportweg), een lanenkwartier (langs en op de sportvelden) en een boskwartier in de noordelijke punt Repro Roei Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen - „Het is geen ei gen belang. Het gaat om het behoud van de voorzieningen in de stad en om sloop op an dere plaatsen te voorkomen." Willem Kwakkelstein zei het gisteravond als voorzitter van het bestuur van Patrimoni ums Woningen. Hij was, ge stoken in een keurig donker kostuum en met stropdas, duidelijk als zodanig her kenbaar. De gymnastiekleraar, die in het verleden ook als gemeenteraads lid van PPR (later PvdA) zich overal in spijkerpakken en vlotte shirts vertoonde, heeft voor deze gelegenheid zijn kleding aange past. Net dus als zijn mening over de Broekpolder. Twintig jaar geleden bepleitte hij nog zeer vurig de bebossing van die polder. Om tegenwicht te bie den aan de voortdurend uit het zuid-westen naar Vlaardingen waaiende luchtverontreiniging. Het was een protest tegen de on gebreidelde na-oorlogse expan sie-drift, die tot smog-alarmen leidde. Kwakkelstein maakte namelijk aan het begin van de jaren zeven tig deel uit van de groep progres sieve PvdA- en PPR-politici die de nota 'Broekpolder Bos' schreef op een moment, dat Zuidhollands Inspecteur voor de Volksgezond heid Krul nog niet het verbod had uitgevaardigd om daar volkstui nen aan te leggen. Pas ruim een jaar na Kwakkelsteins toetreding tot de gemeenteraad en die van zijn partijgenoot Bovenberg tot aan de collegetafel van burge meester Heusdens, pas toen werd duidelijk de ernst van de veront reiniging van het havenslib, dat onder meer van uit de Eerste Pe troleumhaven in de Broekpolder was gestort met de bedoeling la ter dienst te doen als goedkope bouwgrond. De uitbreiding van Vlaardingen tot een stad met meer dan hon derdduizend inwoners kon, zo hadden Heusdens en de legenda risch PvdA-wethouder Teun de Bruijn berekend, op die manier eenvoudig tot stand komen. Het aanstormende spijkerpakken- volk van die tijd. stak daar al een stokje voor toen het gifgevaar van de Shell-drins 2ich zelfs nog niet had geopenbaard. Bouwen moet Nu, 22 juni 1993, staat Willem Kwakkelstein dus in voorzitters kostuum in Triangel om de met veel geheimzinnigheid aange kondigde en door een ruime groep genodigden bezochte infor matie-avond van zijn PW, Wo ningbouwvereniging Samenwer- king'77 en Bouwfonds Woning bouw BV over hun bouwplannen voor de Broekpolder te openen. Hij zet de toon: Bouwen moet. De rest van de avond komen an deren aan het woord. De deskun digen. De belangrijkste is Sjaak van Dorp, een ras-Vlaardinger die twintig jaar geleden nog werkte bij Patrimoniums Woningen maar inmiddels al jaren als pro jectontwikkelaar actief is voor Bouwfonds Woningbouw BV. Hij is de grote motor achter het plan om 4.I0Ö woningen in de Broek polder te bouwen. Onder zijn lei ding hebben vijf deskundigen van Bouwfonds, een ingehuurde technicus van Grontmij, twee aangetrokken stedebouwkundi gen en de directeuren van de Vlaardingse woningbouwvereni gingen in drie maanden tijd net bouwplan 'Woonpark Hoogland, groen wonen in de stad' uitge werkt. In de met prachtig kleurendruk- werk uitgevoerde brochure con cluderen zij, dat in de Broekpol der een prachtige groene woon wijk uit de grond gestampt kan worden als je de verontreinigde grond met twee meter schone grond ophoogt en over de Vaart twee bruggen naar Holy neerlegt. Het is in alle opzichten een verbe tering voor Vlaardingen, stellen zij. Een dubbel gedraineerde leeflaag van voornamelijk zand zal het ernstig verontreinigde havenslib afdekken en daarmee onbereik baar maken. „Het vervuilde slib zal geen gevaar meer opleveren voor de volksgezondheid. Het verontreinigde grondwater kan niet meer in contact komen met het schone polderwater." Van Dorp stelt vast, dat de voor stellen van het gemeentebestuur m de binnenkort te verschijnen Structuurschets voor woning bouw in de bestaande woongebie den onvoldoende zal zijn om in Vlaardingen 75.000 inwoners te houden. Hij hanteert de (oude) cijfers uit de vorig jaar versche nen omstreden rapportage van Companen over de ontwikkeling van de volkshuisvesting in Vlaar dingen tot 2010, Woningbouw in de Broekpolder is dus zonder meer nodig, redeneert hij, en door de hogere overheden nu al een kant en klaar plan voor ruim 4.QÖ0 veel gevraagde woningen op die plek aan te bieden zal Vlaardin gen voorop lopen. Aan 130 van de ongeveer totale 400 hectare heeft men genoeg om een wat dichtheid betreft met de Drevenbuurt in Holy-Noord ver gelijkbare volwaardige woonwijk (met supermarkt en basisschool) te realiseren. Tien- tot twaalfdui zend inwoners zijn daarvoor no dig, Het wordt dan e^n zeer con currerende grote woningbouwlo catie voor de te verwachten hui- zennood in het Rijnmondgebied, benadrukt Van Dorp. Hoe hij dat heeft berekend, zegt( hij niet. De ware cijfers weigert de projectontwikkelaar te verstrek ken „Uit strategisch oogpunt Maai- als de gemeente wil mee werken, kan ze de berekeningen morgen krijgen. Neem maar aan, dat de bouwkosten ten opzichte van andere plekken, zoals Acht- kamp en Smitshoek gunstig zijn." De gemeente moet, zo erkent hij later, dan wel een schappelijke grondprijs vragen en miljoenen uit de subsidiepotten van het rijk voor bodemsanering en grote wo- ningbouwlokaties dienen de ex- ploitatiekorten te dekken. Groene wiggen De voordelen voor Vlaardingen, dat nu geen opbrengst uit de pol der heeft, zijn ook op ander ge bied aanwezig volgens de plan nenmakers. „De waarde van de natuur- en recreatiegebieden in en om de Broekpolder zullen door de aanleg van Woonpark Hoog land toenemen," zeggen ze. Als verklaring hiervoor geven zij dat het plan zo goed past in „de waai ervormige structuur van Vlaar dingen, met haar typerende groe ne wiggen tussen de wijken rond het stadscentrum." Stedebouw- kundige Reint Geurtsen (van de gemeente Maasstrieht) en de ont werper Maurits de Hoog uit Am sterdam zien in dit plan de voort zetting van het 'prachtige' struc tuurplan van ïr. W. van Tijen van 1949 en „van het doortastende be stuurlijke duo burgemeester Heusdens en wethouder T. de Bruijn." Na de overname van de macht is het twintig jaar geleden, het ein de van het tijdperk De Bruijn, in Vlaardingen helemaal fout ge gaan met het (door brede in spraak bereikte, bvh) nieuwe Structuurplan, menen de nu in geschakelde stedebouwkundi gen. De door de tegenwoordig steeds vaker geprezen Neder landse planologie-goeroe Ashok Bhalotra ontwikkelde kwadran- tenstad, met rijksweg en Vlaar dingse Vaart als assenkruis en de onbebouwde Broekpolder als bui tengebied, vertekent de geschie denis van de stad, vinden Geurt sen en De Hoog. De 'vingerstad', die Van Tijen m de wederopbouw periode introduceerde om Vlaar dingen in omvang te laten vervijf voudigen, biedt volgens hen een beter evenwicht tussen verstede lijking en omringend landschap. Schiedam - Het bureau Algeme ne Zaken van de gemeente Schiedam heeft de nachtvergun ning van café Manhattan aan de Vlaardingerdijk ingetrokken. Er is teveel geluidsoverlast in de nachtelijke uren. Het café annex nachtbar, voor heen een discotheek, is ruim een jaar gesloten geweest maar heeft onlangs de deuren weer geopend. Naar aanleiding van een aanzien lijk aantal klachten uit de buurt kreeg de uitbater van de zaak vo rig jaar een sluitingsbevel opge legd. De aangebrachte verbete ringen zijn volgens de afdeling Bijzondere Wetten van de politie niet toereikend. De bar moet nu op doordeweekse dagen om 01.00 uur en in het weekeinde om 02.00 gesloten zijn. Schiedam - Het uitgebrande en vervallen pand op de hoek van de Vismarkt en de Walvisstraat in Schiedam dat al een jaar of vijf tien een smet werpt op de omge ving, wordt eindelijk opgeknapt. Maandag geeft wethouder Adn Reijnhout het startsein voor de renovatie. Aannemer Bijl gaat twee royale koop-appartementen met dakter ras in het pand onderbrengen. De koopprijzen van de woningen be dragen 260.000 en 280.000 gulden De oplevering is gepland over on geveer acht maanden. Opdrachtgever is de stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam. De SBSS heeft a! twee andere panden in het centrum opge knapt. Het eerste was een pand aan de Lange Haven, en het twee de een voormalige branderij-dis tilleerderij aan de Schie. Er is flin ke financiële steun van de ge meente. Vlaardingen - De wijkvereniging Hoevenbuurt te Vlaardingen heeft steum gekregen 'van het Platform Woonconsumenten Vlaardingen in haar strijd voor betere woonomstandigheden. Al tweemaal heeft de vereniging er bij het Gemeentelijk Woningbe drijf op aangedrongen de verpau pering m de flats een halt toe te roepen. Volgens het platform, dat nu ook een brief over deze zaak naar het woningbedrijf heeft ge stuurd, is dat zonder resultaat ge bleven. Er wordt over geklaagd dat de lift er haveloos uitziet, huisnummer borden ontbreken, de centrale hal in verval verkeert, kelderboxen slecht sluiten, kleppen van de vuilstortkokers klemmen en er rioollucht komt uit onder meer de douche. Als gevolg van deze toe stand is door een aantal huurders besloten de huurverhoging van 1 juli met te betalen. Er wordt verder gevraagd wat te doen aan de isolatie met asbest- materialen in de flat. Het plat form wijst erop dat die asbest in Maassluise flats vanwege de risi co's is verwijderd en dat daar in Schiedam ook aan wordt gewerkt. Advertentie (aj8T9 WONING STICHTING MAASSLUIS De Woning Stichting Maassluis is op X januari 1993 ontstaan na een fusie tussen het Gemeentelijk Woningbedrijf en de Algemene Woningsticht „Maassluis". De WSM is een toegelaten ins Lulling (woningcorporatie met 70 medewerkers) die op grond van de Woningwet woningen in Maassluis bouwt, beheert en onderhoudt. Het bezit bestaat uit 7030 woningen, 188 garages en 17 bedrijfspanden. Een groot deel van dit bezit is gebouwd in de periode 1965 -1975. Slechts een klein gedeelte van het totale bezit is met rijksbijdragen verbeterd. De huurprijs van de woningen ligt gemiddeld op 67% van de maximaal redelijke huur volgens het Woning- Waardering Stelsel. De WSM is georganiseerd volgens het Raad van Beheer model. De WSM heeft als taak om in snel veranderende omstandigheden vorm en inhoud te geven aan de volkshuisvesting in Maassluis. Hierbij staat centraal bijzondere aandacht schenken aan bewoners en woningzoekenden die een zwakke positie op de woningmarkt hebben. De Woning Stichting Maassluis zal zich in de komende jaren richten op het geven van antwoorden op de veranderende vragen op het terrein van de volkshuisvesting. De belangrijkste thema's die aan de orde komen zijn: - aanpassen en verbeteren van de bestaande woningcomplexen - het ontwikkelen van een huurbeleid uitgaande van: a. het optimaal bedienen van bewoners en woningzoekenden met een zwakke positie op de woningmarkt b. het creëren en in stand houden van een financieel gezonde organisatie. Aanmelden: Belangstellenden uit zowel Maassluis als naaste omgeving kunnen zich schriftelijk aanmelden bij de Raad van Toezicht van de Woning Stichting Maassluis, postbus 271, 3140 AG Maassluis tot en met 6 juli 1993, Op de envelop vermelden: bestuur WSM. Voor meer informatie over de taken, bevoegdheden en financiële vergoeding van het bestuur belt u met directeur J. R. K. Ploeg van de WSM, tel. 01899-18111.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1