Rotterdam 13 Miljard openbaar vervoer is aï op weggeg Politie zit in de maag met gestolen Franse autootjes Roteb wiï niet terug naar oude afvaltoestand Regio Rotterdam én provincie leggen fiks eisenpakket bij kabinet Geen spijt van dodelijke steekpartij Bezetting Spiekman opgeheven Postkantoor Binnenhof overvallen Bromfiets in brand na aanrijding Prijzen voor veilig verkeer Rotterdams Lastencomité naar Den Haag Rotterdams Dagblad Zaterdag 26 juni 1993 Kabinet Iaat onzekerheid over vliegveld bestaan Rotterdam - Het blijft wachten op een uitspraak van het kabinet_ over het aanleggen van een nieuwe luchthaven in de Rotterdamse Noordrand. Hoewel minister Alders (Vrom) eerder aankondigde dat deze week knopen zouden worden doorgehakt, kwam het er gisteren opnieuw niet van. De reden was het ver blijf van een regeringsdelegatie, onder wie premier Lubbers, op de Nederlandse Antillen. Politie: aanpak van auto sloperijen sorteert effect Rotterdam - Autosloperijen in Rotterdam houden zich beter aan de milieuvoorschriften, sinds de poli tie er de laatste maanden gericht op controleert. In maart bleken de bedrijfjes de regels nog massaal aan hun laars te lappen. Drie maanden later is daar zicht baar verbetering in gekomen, stelt de politie van Rotterdam-Rijnmond tevreden vas Bij de eerste grootscheepse controles troffen politie en de Milieudienst Rijnmond diverse autowrakken aan, waarvan de motorolie en de koelvloeistof niet waren afgetapt. Accu's en vaten met afgewerkte olie lagen niet op de juiste plek. Ook trof de politie toen her en der verspreid liggende LPG-tanks ?.an en stuitte zij op illegale verkoop van benzine, olie en koelvloeistof. Negentien bedrijfjes kregen een som matie om snel verbetering aan te brengen. Het totaal aantal overtredingen beliep 129. In mei en juni daalde het aantal overtredingen naar 71 en gingen negen aangetekende aanschrijvingen de deur uit. Vooral het complex sloperijen aan de Hoofdweg betert zijn leven. In andere gebieden zoals rond de Gilze-Rijenstraat gaat het moeizamer. De poiitie dreigt daar met dwangsommen. In de toe komst zal de politie alle sloperijen in de regio Rijn mond structureel controleren Parade met een Plus Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Ze maakten een hoop mooie herrie en ze zagen er uit alsof ze zo uit de binnenlanden van Oezbekistan af komstig waren: de Dogtroep, die gisteravond vlak voor hun eigen voorstelling op Plein 1940 even de opening van De Parade aan het Leuvehoofd kwamen opwarmen. Jan Laan, voorzitter van de vereniging Waterstad, opende het tiendaagse theaterspektakel 'Rotterdam Waterstad Parade Plus' en beloofde dat het leuk zou worden. „Het winterseizoen is voorbij, de theaters met die hoge drempels zijn dicht, nu ruim baan voor het theater van de straat." De Parade is vandaag en morgen vanaf één uur 's middags ge opend en blijft het publiek verrassen tot en met zon dag 4 juli. Zie pagina 35 Eén op de honderd gehandicapt Rotterdam - ïn bedrijven m de Rijnmond werkt er op elke honderd werknemers één met een handicap (0,9 procent). Landelijk zal dit cijfer hoogstens rond de 1,5 procent schommelen. Woordvoerder E. Tasma van de landelijke Gehandicaptenraad noemt de Rijnmond-cijfers 'schokkend laag'. Hij is bang dat de gehandicapte over het algemeen weinig kans maakt op een baan. Het onderzoek in Rotterdam strekte zich uit over 277 bedrijven. Inde periode 1987-1988 is landelijk onder zoek gepleegd dat percentages opleverde van tussen de 1,5 en 2 procent. Tasma gaat ervan uit dat die ge tallen de afgelopen tijd eerder zijn gedaald. Gemid deld wordt een bedrijf geacht tussen de 3 en 7 pro cent gehandicapten in dienst te hebben. De in 1986 ingevoerde wet Arbeid Gehandicapte Werknemers lag van begin af aan onder schot. Werkgevers en werknemers ruzieden over het al dan niet verplicht stellen van aantallen gehandicapten per bedryf. Uiteindelijk gingen de werkgevers akkoord met een bonus-malus systeem: een boete voor bedrijven waarvan te veel werknemers in de WAO verdwenen, gekoppeld aan een premie bij het in dienst nemen van gehadicapten. Maar Tasma had liever een quota gezien. Het bonus malus systeem werkt eerder averechts. „Er wordt al leen gekeken naar de WAO-toetreding. Een bedrijf kijkt dan wel uit om een werknemer met een ziekte verleden aan te nemen. Laat staan iemand die uit de WAO komt."- Containerbedrijf hoeft niet dicht 's-Gravendeel - Het 's-Gravendeelse containerbe drijf Naatra mag open blijven. De gemeente ziet geen gronden meer om het bedrijf te sluiten. In maart nog kondigde 's-Gravendeel aan tot sluiting van Naatra over te gaan, omdat het bedrijf na waar schuwingen nog steeds overlast voor omwonenden zou veroorzaken en zonder de vereiste hinderwet vergunning werkte. De Raad van State stelde de ge meente in het gelijk, toen Naatra de sluiting aan vocht. Tot sluiting is het echter niet gekomen. Op advies van zijn advocaat heeft Naatra-eigenaar F. Naaktge boren gebruik gemaakt van de mogelijkheden, die de wet hem daartoe bood. Hij heeft zijn vestiging aan de Mijlweg overgedaan aan de firma Marine Storage BV, die op naam staat van zijn vader. Bovendien is de bedrijfsvoering aangepast. Er worden alleen nog containers opgeslagen en kleine reparaties verricht. Hieivoui ia, géén landen* et vei gunning nodig, slechts een melding in het kader van het Besluit Op slag Goederen. Die melding heeft Marine Storage in maait gedaan en de gemeente 's-Gravendeel heeft deze afgelopen week aanvaard. Daarmee is de grond voor sluiting van Naatra komen te vervallen, schrij ven B en W aan Marine Storage-directeur H. Naakt geboren. Door John Bunte Rotterdam - Minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteravond aangegeven waar haar prioriteiten liggen voor het openbaar vervoer in de Rotterdamse regio. Het beschikbare miljard zou in eerste instantie moeten worden besteed aan een nieuw metrosta tion op de Kop van Zuid. het door trekken van de lijn vanuit Schiedam door de Beneluxtunnel naar Hoogvliet en de eerste aan zet voor een traject naar de Noordrand door middel van een boog tussen het Centraal Station en het Hofplein. Het gaat hierbij om tracés voor metro danwel tram-plus. Daarmee is het geld, dat in de uit werking van de Vierde Nota op de Ruimtelijke Ordening Extra (Vin- ex) voor nieuw openbaar vervoer in Rotterdam en omgeving be- Rotterdam - Haagse Peter stond op Perron Nul bekend als iemand, die niet met zich laat sollen. Een drugsverslaafde vechtersbaas. Toch was de potige Roy T., in de scene bekend als Flint, op 24 maart niet bang voor de heetgeba kerde Hagenees, die net zeven balletjes cocaïne had ingeslagen. Haagse Peter hield de kostbare narcoticakorrels in zijn hand en bekeek zyn bezit aandachtig. Lang zou hij er niet van genieten, want plotseling sloeg Flint tegen Peters hand. De cocamekorrels rolden over de grond „De junks vlogen er als aasgieren op af," vertelde Peter M. gisteren aan rechtbankpresident mevrouw mr. J. C.M. Middendorp. De opvlie gende Hagenaar wat. des duivels. Hij was niet alleen zijn drugs kwijt, maar ook een o rietje van honderd gulden was uit zijn han den gewaaid. „Ik was razend," zei Peter. „Hy moet met zijn vuile po ten van mijn dope afblijven, waar ik een hele dag voor gehosseld heb." Eerst probeerde de drugsverslaaf de Hagenaar de politie erbij te ha len, maar helaas, het politiepostje bij Perron Nul was dicht. Ook ver haal halen bij dominee Visser hielp niet. Toen besloot de weer bare Hagenees de zaak eigenhan dig op te lossen. Hij leende een mes van een medeverslaafde, stormde op Flint af en voltrok koelbloedig met één messteek diens doodvonnis. „Als je weet hoe de versiaafdenwereld in elkaar zit, dan weetje datje vecht voor alles. Ik ga liever tien jaar de bajes in dan dat ik me iaat neers teken," zei Peter strijdlustig. .Niemand zegt dat Roy met een mes op u afkwam, alle getuigen zeggen dat u opgefokt was," meent echter mr. Middendorp. Na de dodelijke steken te hebben toegebracht, ging Peter naar het opvangverblijf Havenzicht. De volgende dag werd hij gearres teerd door de politie. „Ik vind het verschrikkelijk voor de familie, maar wat hem zelf betreft, nee. Als ik dat over mijn kant moet la ten gaan in de scene, dan word ik elke dag geript. Ik ben gewoon voor mijn recht opgekomen." Zelfs drie maanden na de steek partij was Haagse Peter nog steeds zeer opgewonden. Soms schreeuwde hij als de rechters hem in het nauw dreven met hun vragen. Hij weigert ook pertinent mee te werken aan behandeling. „Is dat verplicht?" vroeg Peter woedend. „Dan trek ik nu al mijn verklaringen in. Ik heb gelogen!" De zaak wordt nu terugverwezen naar de rechter-commissaris. schikbaar is, ook meteen op. Wan neer alle verstedelijkingsplannen uit de Vinex ook daadwerkelijk worden uitgevoerd, is echter circa drie keer zo veel geld nodig. Gisteravond onderhandelden vertegenwoordigers van de pro vincie Zuid-Holland en de Rijn mondgemeenten ruim vier uur met de bewindslieden van de mi nisteries van Verkeer en Water staat en van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu: ministers Maij-Weggen en Alders en staatssecretarissen Gabor en Heerma. Met name Alders had in dit Vin- ex-overleg graag meteen concre te afspraken gemaakt over de de finitief aan te wijzen nieuwe bouwlocaties, maar provincie en gemeenten hadden op voorhand al kenbaar gemaakt daar niets voor te voelen. Eerst zou, onder meer, duidelijk moeten zijn hoe de hoge-snelheidslijn komt te lo pen en diende er meer klaarheid te zijn over de mogelijke - om streden - aanleg van een nieuwe luchthaven in de polder Schieveen ten noorden van Rot terdam. Een kabinetsbesluit over dat laat ste kwam er ook gisteren niet en dat maakte de onderhandelingen er niet eenvoudiger op. Alders kreeg een groot aantal vragen voor zich neergelegd, waarvan het de bedoeling is dat hij daar binnen een week op reageert. Naast de verlangde grotere zeker heid over luchthaven en flitstrein-tracé wilden de provin cie (met plaatsvervangend gede puteerde Wolf als woordvoerder) en de gemeenten (met de Rotter damse wethouder Linthorst als spreekbuis) voorts duidelijkheid over de omvang van de bouwloca ties en de rijksbijdragen in de grondkosten en de bodemsane ring. Van minister Maij werd een grote re bijdrage in de kosten van het openbaar vervoer en de aanleg van ontsluitingswegen verlangd. Zij kon niet verder gaan dan het aangeven van prioriteiten, waar van Beneluxtunnel en Kop van Zuid al eerder min of meer door haar van een fiat war n voorzien. De Vinex-stuurgroep in het ge west Rotterdam zal nu eerst de re actie en antwoorden van Maij- Weggen en Alders afwachten en zich dan op een 'tegenbod' bera den. Het is de bedoeling dat de partijen kort na de zomervakan tie weer rond de tafel gaan zitten. Dan ook zal waarschijnlijk meer bekend zijn over de kabinetsvoor keur wat betreft de eventuele aanleg van een nieuwe luchtha ven in de Rotterdamse Noord rand. De Roteb gaat scherp actievoeren tegen het ver keerd aanbie den van huis vuil. Foto Cees Spruijt '0 Rotterdam - Wat de Roteb betreft wordt de toestand met het huisaf val in Rotterdam nooit meer zoals die was voor de ambtenaren van de gemeentelijke reinigings dienst met hun acties begonnen. Om dat te bereiken zal de Roteb de komende weken een groot schalige campagne yoeien met als motto 'Tachtig piek: wegge gooid geld!'. Voor de campagne zullen ook geluidswagens, televi siespots en advertenties worden ingezet. De actie moet de Rotterdamse be volking ervan doordringen dat de boetes op het verkeerd aanbieden van huisvuil en grof vuil zijn ver hoogd van minstens twintig gul den naar minstens tachtig gul den. Tegelijkertijd zal de reini- gingspolitie in opdracht van het college van burgemeester en wet houders ook een verscherpt handhavingsbeleid voeren: bij overtreding van de afvalverorde- ning zal er sneller worden opge treden. Gedurende de weken van de amb- tenarenacties heeft er volgens de Roteb een geweldige verandering plaatsgevonden in het aanbie- dingsgedrag van mensen in de zo genaamde 'zakkenwijken'. Het betreft hier de gebieden in Rot terdam - het gaat om 130.000 van de 280.000 woningen - waar het huisvuil in zakken wordt ingeza meld. Hoewel er geen harde cij fers over2ijn, is de stellige indruk van de mannen in de oranje pak ken. dat dat tegenwoordiger veel meer volgens de regels gebeurt. Het verschil tussen het wel en niet goed aanbieden van huisvuil - correct is onder meer in Komo- zakken, niet zwaarder dan tien ki lo, zonder glas erin en dichtge bonden met een sluitstrip zodat er een 'handvat ontstaat - valt over enkele jaren gemeten uit te drukken in aantallen WAO'ers, zo stelt woordvoerder Rein van Gis teren van de Roteb. „Wanneer er goede zakken wor den gebruikt, hoeven de mensen minder te bukken en hoeven ze de zakken ook minder ver van zich af te houden vanwege glass plinters en dergelijke. Hierdoor wordt het bewegingsapparaat minder belast en dat betekent na een aantal jaren dat er minder mensen uitvallen. Bij de reini gingsdienst vertrekken per jaar ongeveer vijftig mensen, van wie de helft op eigen verzoek. Van de andere vijfentwintig gaat weer de helft de WAO in, terwy! de andere helft om gezondheidsredenen wordt overgeplaatst." Bij het verscherpte optreden te gen overtredingen van de afval- verordeningen horen ook maatre gelen tegen het zogenaamde 'af- valtoerismc'. Inwoners van om liggende plaatsen zoals Baren- dreeht, waar dure afvalzakken met gemeente-opdruk verplicht zijn, blijken hun huisvuil m goed kope zakken net over de grens met Rotterdam te dumpen. Ook voor deze 'slimme Barendrech- ters' geldt dat ze met deze goed kope manier van afval storten de kans lopen een boete van mini maal tachtig gulden te krijgen. Door Marcel Potters Rotterdam - Als ze op zoek naar God waren geweest, hadden ze net zo goed in Frankrijk kunnen blijven. Immers, achter de Imker- ruitewisser van de witte Peugeot 206 GL prijkt een wat verregend foldertje, met daarop een keurig nette meneer, diep weggezonken in een opengeslagen b'jbel. „Puurquoi üL'oir con/tcmee en la Bible?" luidt de wervende tekst op de voorkant. De rode bon ach terop insturen naar een adres in Boulogne, en je weet alles. Echt link wordt het pas onder de rechterruitewisser. Twee groene bonnen van de Rotterdamse poli tie liefst, sowieso goed voor boe tes van zestig gulden per stuk. Wat er met de pen is opgekrab beld, is inmiddels onleesbaar. Het nog vrij nieuwe, goed onderhou den autootje is gekocht bij een ga rage in Lille, meldt de kenteken plaat. „Soms proberen we wat bij zo'n garage, elk aanknopingspunt grijpen we aan," zegt hoofdin specteur Erno van Dam. chef van de afdeling Registratie, Opslag en Beheer (ROB) van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond. Het cijfer 59. helemaal achteraan op de kentekenplaat, viert hoogtij op de geïmproviseerde parkeer plaats. recht onder de A 20. Veelal karretjes uit het arrondissement Noord in Frankrijk, met Lille als voornaamste stad. Het vertrek punt ook van menig drugstoerist, vooral op vrijdagmiddag, om een stuk noordelijker in Rotterdam wat goedkope verdovende midde len te scoren. Eén gram heroïne kost hier 50 In beslag genomen auto's van Franse drugstoeristen, aan de VeilingWeg. Foto Victor van Breukelen/CorVos gulden, en levert daar 300 gulden op. Ook wat betreft cocaine is zo'n ritje lonend: een gram 'doet' in Rotterdam 60 a 80 gulden en gaat in Noord-Frankrijk voor het zes voudige van de hand. Omdat de drugstoeristen alle poen aan de handel willen besteden, komen ze met netjes met het openbaar ver voer, maar jatten ze een auto in de buurt. Lopen ze hier tegen de lamp, dan blijft de auto achter. De parkeerplaatsen van Rotter damse politiebureaus - Groot- IJsselmonde. Oost en Mareo- niplein voorop - én van de ROB puilen uit van de in Frankrijk ge kaapte wagens. Zeker na een ac tie op drugstoeristen -en runners, zoals enkele weken geleden, is de aanvoer enorm. Punt is dat maar een klein deel van dit in beslag genomen wagenpark Rotterdam weer snel verlaat en uiteindelijk terugkeert bij de rechtmatige ei genaar. Vaker is het hopeloos spitten, opboksen tegen de muur die de Franse overheid opwerpt. Drugsbeleid De verklaring is simpel, weet hoofdagent Barend Rombout, één van de stuwende krachten achter de onlangs gehouden jacht op drugsrunners. „De verhouding tussen Frankrijk en Nederland," zegt hij, „is ronduit slecht. Ze zijn het niet eens met ons drugsbe leid, hè. Dus lopen ze niet bepaald de benen uit hun lijf. Ze leggen een verband tussen ons drugsbe leid en die gestolen auto's." Antwoord op een telex - via de CRI - laat lange tijd op zich wachten. ROB-chef Van Dam: „En je blijft afhankelijk van de politie daar. Die moet tenslotte contact leggen met de eigenaar. En het is waar, dat loopt niet zo soepel. Wat daarvan de oorzaak is? Tja, ik kan natuurlyk niet voor de Franse politie spreken." De auto's staan soms maanden in weer en wind geparkeerd, wach tend op hun baas die veelal nooit komt opdagen. „Overdekt parke ren is te duur," zegt Rombout re soluut. „Het komt wel eens voor dat, op basis van het kenteken, de eigenaar van de auto snel wordt achterhaald. Dan komt hij hier heen en haalt de auto op. Maar meestal gaat het om auto's van drie- of vierduizend gulden. En dan stuurt de verzekering in Frankrijk echt geen vent hier naartoe, om even naar zo'n auto te komen kijken." Netwerk Veel vaker nog heeft de verzeke ring allang uitbetaald en 2akt de interesse voor het gestolen, nogal eens beschadigd voertuig hele maal tot een nulpunt. „Het is in Frankrijk." gaat Rombout verder, „bovendien moeilijk na te gaan waar een auto is gestolen, simpel weg omdat dat land veel groter is dan Nederland. Als er in Gronin gen een auto wordt gestolen, is dat nog makkelijk na te trekken." Van Dam: „Wat we nog wel probe ren, is een op een Europees net werk aangesloten centraal infor matiepunt, opgericht door de ver zekeraars. Daar zijn de gegevens over gestolen auto's opgeslagen. De ervaring leert dat dit sneller werkt dan de Franse politie." Het is een trieste verzameling, de ongeveer 25 Franse auto's op de ROB-parkeerplaats aan de Vei- lingweg. Twee Renaults, een gloednieuwe Fiat Tipo, gekocht in Roubaix. De koplamp zit diep weggescholen onder de motor kap, de bumper hangt er zielig on der. „De auto's worden meestal wat ruw geparkeerd, dan krijg je dit soort schade," zegt Van Dam. Een Voikswagen, bedolven onder het stof. Deuken, vogelpoep, ruit eruit. Hier en daar valt onder het stuur een kluwen draadjes te ont waren, nodig om de motor zonder sleuteltje aan de praat te krijgen. De goedkope auto's gaan eerder weg dan de dure, die het soms wel een jaar weten uit te houden, zegt Van Dam. Duikt er geen eigenaar op, of wordt er afstand gedaan van de gestolen wagen, dan is het voorbij. „Die auto's worden uit eindelijk per opbod verkocht, aan autohandelaren. En ja, de voertui gen waarmee niets meer is te be ginnen, rest maar één lot: de slo per." Rotterdam - De bezetting van het wijkgebouw Spiekman in Span gen is opgeheven. De actievoer ders onder leiding van Aad van der Linden zijn met de commissie van goede diensten overeengeko men, dat de door hun directies te ruggetrokken sociaal raadsman en de ouderenwerker maandag weer aan de slag gaan in de wijk. „Een directe overwinning," zo noemt Van der Linden het, die de wethouders voorlopig niet meer hoeft te spreken, omdat het ver langde doel is bereikt. „We gaan de boel in het wijkgebouw aan kant brengen en gaan weer in Spangen aan het werk." De bewoners, zich noemende de bewonersvereniging Spangen-in- oprichting, bezette deze week het wijkgebouw uit onvrede met het beleid van de door B en W er kende bewonersorganisatie Spangen (BOS) en het wegsturen van de twee deskundigen. Oor sprong van de problemen lag bij het uitbrengen van een enquête door de verontruste bewoners, die volgens de BOS aan de situatie in de wijk geen goed deed. Met na me omdat de raadsman en oude renwerker daarbij betrokken wa ren, werd er aan hun directies door de BOS het verzoek gericht ze terug te halen, tot woede van de actievoerders. Rotterdam - Een nog onbekende man heeft vanmiddag een PTT- postagentschap in het winkelcen trum Binnenhof overvallen. Hy toonde aan een medewerker van het kantoor een ansichtkaart, waarop stond geschreven dat hij een handgranaat bij zich had en geld wilde. Nadat hem enkele dui zenden guldens was toegescho ven, maakte de overvaller zich uit de voeten. Rotterdam - Een bromfietser is gisteravond in Bleiswijk zwaar gewond geraakt bij een frontale botsing met een auto. Hij kwam door nog onbekende oorzaak op de Overbuurseweg op de verkeer de weghelft terecht en bolste te gen de auto. waarbij de dop van de benzinetank van de brommer schoot. De weglekkende benzine vatte vlam en zette de auto. de brommer en de bromfietser in brand. Een voorbijganger wist de brom fietser het leven te redden door het vuur te doven met behulp van een tas. Het slachtoffer, met zwa re brandwonden en onder meer een verbrijzeld Imker been en pols, werd met spoed naar het zie kenhuis gebracht. Rotterdam - Het provinciaal or gaan Verkeersveiligheid (POV) heeft 50.000 gulden ter beschik king gekregen voor aanmoedi gingsprijzen. In aanmerking hier voor komen personen, belangen groepen en bedrijven die zich hebben ingezet voor de bestrij ding van de verkeersonveiligheid in Zuid-Holland. Dit initiatief vormt een onderdeel van de landelijke actie Min 25 Deze actie beoogt om in het jaar 2000 vijfentwintig procent min der ongevallen te bereiken ten opzichte van het peiljaar 1985. In Zuid-Holland vallen jaarlijks meer dan 10.000 doden en gewon den in het verkeer. Dit is onge veer twintig proeent van het lan delijk gemiddelde. De winnaars worden op 15 december, tijdens een symposium over snelheidsbe- heersing, bekend gemaakt. Rotterdam - De vaste kamercom missie voor de Volkshuisvesting krijgt dinsdagmiddag bezoek van het Rotterdams Woonlastencomi té. Het is de bedoeling dat Daan Keiler namens het comité aan commissievoorzitter Frits Castn- cum een kleine tienduizend handtekeningen overhandigd, die de afgelopen maanden tegen de op 1 juli van kracht wordende huurverhoging zijn ingezameld. Er gaat een speciale bus naar Den Haag, die om half drie vertrekt vanaf de buurtwinkei Afrikaan- derwijk en daarna nog een stop maakt bij het gebouw van de be wonersorganisatie Cool.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1