iterweg 11' Sportbezuinigingen van de baan m I Key Kramer studeert op bestemming terrein Herschikking van Vlaardingse sportvelden voorlopig uitgesteld Hakkende inbrekers verbazen kledingverkoper GroenLinks/D66 zetten rem op kosten Stadserf Verolme Botlek dit jaar volgeboekt Zuid-Holland koerst aan op half 'oerbos' Onderzoek naar gevolgen ontstoken alvleesklier Erasmus viert jubileum met grafiek-expositie Personeel Hoogerwerf wil bedrijf voortzetten Deel van woonwagen bewoners weigert huur te betalen Vijver flink verontreinigd Bereikbaarheid lijkt overbodig Inbreker aangehouden Bromfiets niet verzekerd Nieuwe PJ-brug 18 juli open De Goede weg uit Oostwijk Rotterdams Dagblad I Dinsdag 29 juni 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De Rotterdamse reparatiewerf Verolme Botlek heeft haar orderportefeuille gespekt met 65 miljoen gulden aan opdrachten voor de verbouw van drie booreilanden. De werf zegt daardoor tot eind 1S93 een goede werkbezetting te hebben. Voor Sedco Forex Offshore International gaat Verolme twee half afzinkbare booreilanden ombouwen tot hulpvaartui gen voor produktieplatforms. Daarvoor moeten on der meer een verbindingsbrug. een leidingsysteem en tanks worden geïnstalleerd. Een van de boorei landen, de Sedneth 701, ligt al in het mammoetdok van Verolme. De Sedco 700 arriveert na de zomer. In juli zal bet Noorse boorplatform West Omikron aan meren voor een grondige ombouwbeurt. Verolme maakt het geschikt als waterinjectie-pompstation, dat zal worden ingezet om de verzakking van het Noorse olie- en gasveld een halt toe te roepen. Den Haag - Tussen Waddinxveen/Gouda en Zoeter- meer moet ten noorden van rijksweg 12 {Den Haag- Utrecht) wel een fiks bosgebied komen, maar niet zo'n groot 'oerbos' als in een schets staat, dat sinds enige maanden circuleert Dat politieke oordeel binnen het Zuidhollandse pro vinciebestuur tekende zich gistermiddag af in de commissie ruimtelijke ordening van Provinciale Staten, tijdens een eerste discussie over nieuwe be leidslijnen voor het Groene Hart. PvdA, D66, Groen links en GPV/RPF bleken bereid om uiteindelijk zo'n 2.100 hectare akkergebied op te offeren in het gebied ten oosten van Zoetermeer. Daar zou dan het Bentwoud, het grootste nieuwe woud van Neder land, moeten komen. De Sedneth 701 ligt alin mammoet- dok van Verolme, Foto Voets van Leeuwen Rotterdam - Het academisch ziekenhuis Dijkzigt is op zoek naar mensen die een ernstige ontsteking aan de alvleesklier hebben overleefd. De afdeling chirur gie van Dijkzigt wil nagaan in hoeverre de ontste king de functie van de alvleesklier heeft aangetast. In het onderzoek zal de groep personen die een ont steking heeft doorgemaakt worden vergeleken met gezonde proefpersonen. De alvleesklier speelt een belangrijke rol bij de voed- selvertering. Zodra het voedsel voorbij de maag is en in de dunne darm komt, produceert de klier en zymen die de vetten, eiwitten en koolhydraten afbre ken. Deze enzymen liggen op een speciale manier in de alvleesklier opgeslagen, zodat ze geen schade kunnen toebrengen aan het orgaan. By een ontsteking aan de alvleesklier komen deze enzymen door een tot nu toe onbekende oorzaak te vroeg vrij en tasten daardoor de klier zelf aan. Pati ënten kunnen bier-ernstig ziek van worden. Omdat- het hart en de bloedsomloop, leveren nieren kunnen worden aangetast, kan een levensbedreigende situ atie ontstaan. Mensen die mee willen doen aan het onderzoek moe ten tussen de 30 en 65 jaar oud zijn. Zij ondergaan meerdere testen die niet belastend zijn. Voor aanvul lende informatie: arts-assistent chirurgie H. C. J. L. Buscher, telefoonnummer 010-4639222. Rotterdam - De Erasmus Universiteit in Rotterdam bestaat tachtig jaar. Dat wordt onder meer gevierd met een tentoonstelling van hoogwaardige grafiek. De universiteit verzamelt al eigentijdse grafiek sinds 1963. De tentoonstelling in museum Boymans- van Beuningen omvat zeker vijftig stukken. De sa menstellers hebben de keuze uit ruim duizend wer ken, waaronder stukken van Baselitz, Christo, Hock- r.ey, Lichtenstein, Warhol en Westerik. Toen de universiteit in 1963 besloot een moderne grafiekcollectie te vormen, ging de voorkeur uit naar een breed verzamelbeleid. Er is pure grafiek in de collectie, zoals werk van Escher, maar ook de Nieuwe - Wilden zijn binnen de muren van de Erasmus te vin- :den. De jubileumtentoonstelling gaat van 5 september tot en met 28 november duren. Alblasserdam - Het personeel van het failliete Hoo- gerwerf Staalkabel in Alblasserdam, onderdeel van LLhet in moeilijkheden verkerende Verto-concern, wil het bedrijf overnemen en voortzetten. De vakbon- den en de ondernemingsraad hebben daarover van- morgen een gesprek gehad met curator Houthoff SSyan de in uitstel van betaling verkerende Verto Hol- 77 ding. De houdstermaatschappij heeft vorige week het fail- lissement van Verto Staalkabel (onder meer Ridder- fkerk) en Hoogerwerf aangevraagd. Daarbij staan 234 banen op het spel. De concurrentie zou zó moordend zijn, dat het niet meer lonend is staalkabels te fabri ceren in Nederland. Hoogerwerf (44 werknemers) is volgens de bewind voerder failliet verklaard, omdat dat bedrijf voor zijn toelevering afhankelijk is van Verto Staalkabel. Maar de werknemers zien genoeg mogelijkheden om het bedrijf voort te zetten. Door Jan Booister Vlaardingen - De bezuinigingen op deVlaardingse sportvelden gaan voorlopig niet door. De bezwaren vanuit de sportwereld zijn zo groot dat de raadscommissie Sporten Recreatiewethou- der Agnes van Ardenne-van der Hoeven (Sport en Recreatie) niet meer onder druk durft te zetten om het bezuinigingsbe drag van 238.000 gulden alsnog binnen te halen. De raadscommissie heeft gister avond in meerderheid besloten de verenigingen die zich bezig houden met veldsporten voorlo pig met rust te laten. D66 ver woordde dat nog het duidelijkst, via het raadslid Leo den Hoedt. „Is de bezuinigingstaak niet te hoog geweest," vroeg hij zich hardop af. „Moeten B en W dat niet nogeens bekijken?" De gemeenteraad sprak een paar jaar geleden uit dat er op de sport velden flink moest worden bezui nigd. Omdat dit niet direct ge beurde, werd een commissie be noemd die moest aangeven hoe dit wel kon kon worden gereali seerd. Die commissie rapporteer de hoe de sportvelden opnieuw over de verenigingen konden worden verdeeld, maar vulde niet het gehele bezuinigingsbedrag Het rapport van de commissie werd bovendien door flink wat sportverenigingen onder vuur ge nomen, met name door de voet balclub VFC die het meeste de du pe was in de voorstellen. WC zou een fraai complex aan de Sport- laan moeten verruilen voor een bijrol op de velden van Deltasport in de Broekpolder. Eigen plan Gisteren moest de raadscommis sie Sport en Recreatie een oordeel over alle plannen geven, want de voetbalvereniging Fortuna is in middels met een eigen plan geko men. Tot een afgerond oordeel kwam de commissie niet. Het PvdA-raadslid Leo ten Have hield nog wel vast aan de bezuini ging van 238.000 gulden voor de veldsporten. Hij vindt dat Van Ar- denne die gewoon moet invullen, zoals de gemeenteraad heeft be sloten. Maar de wethouder is dat niet van plan. ,.Dit bedrag hele maal in de boeken voor 1994 ver werken is onhaalbaar," zei ze. Ten Have kreeg geen medestanders voor zijn standpunt. Het CDA dat net als de overige partijen een paar jaar geleden in de raad voor het doorvoeren van de bezuinigingen was, vindt nu dat de ontwikkelingen rond de Structuurschets voor Vlaardin gen moeten worden afgewacht. Het is eigenlijk te vroeg om ver enigingen te dwingen bij elkaar te kruipen, meende CDA-raadslid Henk van den Berg. Marathonweg Het WD-raadslid Lenie van Hal- teren-Schilder stelde voor de zaak opnieuw aan de Vlaardingse sportraad voor te leggen, maar zij kreeg geen medestanders voor dit idee. De raadscommissie vindt dat nu het woord aan de politiek is. Verder meent de liberale dat een herschikking van de Vlaar dingse sportvelden pas weer aan de orde moet komen als duidelijk is wat er gebeurt met de lege ter reinen langs de Marathonweg. Daar zijn sportclubs vertrokken omdat de gemeente de grond no dig heeft voor industrieterreinen. Maar er zijn totnutoe alleen volkstuinen op gekomen. Van Ardenne beloofde dat eind dit jaar wordt aangegeven hoe ze verder wil met de problematiek. Maar ze zei de zaak niet te willen koppelen aan de begrotingsbe spreking die dan ook moet plaats vinden. Door Carel van der Velden Vlaardingen - Dieven maken het tegenwoordig steeds gekker. Maar Harry de Willigen betwijfelt of ze in alle gevallen ook slimmer worden. Een inbreker forceerde dit weekeinde zijn deur. beukte een flink gat in een muur, kroop erdoor en forceerde vervolgens een luik en nog twee deuren om binnen te komen. Van een beetje dief verwacht je dat hij zulke enorme inspannin gen alleen doet om in de kluis van een bank te komen, maar De Wil ligen is geen bankdirecteur. Hij bezit 'slechts' een schoenen- en kledingwinkel aan de Hoogstraat, een paar deuren voorbij C&A. Eenmaal binnen moeten de in dringers de scanners van de be veiliging hebben gezien, want al leen uit de onbewaakte ruimte van Threshold namen ze wat mee. De buit bleef beperkt tot twee sta pels spijkerbroeken. De inbraak werd zaterdag ont dekt, maar gisteren waren de ver kopers nog van de verbazing aan het bekomen. Met inbraak houdt elke middenstander in zijn ach terhoofd een beetje rekening. Maar dat inbrekers vijf forse ob stakels nemen om in zijn kleding zaak te komen, kan De Willigen nog niet goed begrijpen. „Ze hebben duidelijk meer kracht dan hersens," zegt hij. „De inbrekers hebben aan de achter kant een deur geforceerd. Toen hebben ze met een beitel in een dubbelsteens muur staan hakken om het afgesloten trapportaal bin nen te komen. Toen dat niet lukte hebben ze aan de zijkant van het trapgat een gat gebeukt." Ook verkoopster Sandy Noordijk steekt haar verbazing niet onder stoelen of banken. „Je vraagt je af wat ze zoeken. Een kind kan we ten dat de zaak met een alarm is beveiligd. Ze zijn waarschijnlijk op zoek geweest naar geld, maar dat is hier niet te vinden." Het enige wat de verkopers kun nen bedenken, is dat de inbrekers zich hebben vergist. Naast Thres hold bevindt zich de modezaak Balans. Daar zijn pakjes van vijf honderd gulden per stuk te vin den. „Misschien dat ze daar moes ten wezen," oppert verkoopster Sandy. Harry de Willigen heeft uit het in- Bij het gat in de muur poseren de verkoopsters Sandy Noordijk en Yvette de Willigen Foto Roti Dijkstra cident zijn conclusie getrokken. De scanners van het beveiligings systeem hebben zaterdag voorko men dat de inbrekers daadwerke lijk de winkel instapten, maar in de catacomben achter de winkel konden ze ongestoord hun gang gaan. „We hebben er direct een scanner bijgeplaatst." De Willigen beziet het verder nuchter. Uit zijn mond valt geen klaagverhaal op te tekenen over het morele verval en het steeds brutalere optreden van crimine len. Liever looft hij de belangstel ling van wijkagent Hans van Lo- pik, die gisteren even een kijkje kwam nemen. Reden tot klagen heeft de verko per verder ook nooit gehad. „Ik zit hier twaalf jaar en in die perio de was er nooit ingebroken. Er is in die periode slechts een keer een ruit ingegooid." Schiedam - De nieuwbouw van gemeentelijke gebouwen op het Stadserf moet soberder worden uitgevoerd als blijkt dat de kosten hoger uitpakken dan is afgespro ken. Dat vinden de college-partij- en GroenLinks en D66. Anders moet er worden afgeslankt," zegt D66'er Marcel Houtkamp. „Het is wat ons betreft ook denkbaar dat het project dan helemaal wordt afgelast." De partijen stelden dat gisteren in een gecombineerde vergadering van de commissies voor Economische Zaken en Fi nanciën. Daar werd op verzoek van de gemeenteraad gesproken over het financiële perspectief van de gemeente Schiedam. Ais eerste aanzet tot de begrotingsbe handeling in november heeft wet- houder Wiegman gesteld dat Schiedam op termijn rekening moet houden met een bezuini ging van 5,2 miljoen gulden. Zit voor 1994 alles tegen, dan moet er volgend jaar reeds 2,6 miljoen gulden aan uitgaven worden ge schrapt. De belangrijkste moge lijke tegenvaller vormt het stadserf. Voor de bouw van een theater, bibliotheek, archief en bestuurscentrum staat veertig miljoen gulden op de begroting. De kosten moeten deels worden terugverdiend door op de reste rende gemeentelijke huisvesting slasten de voordelen te boeken. „We zijn redelijk optimistisch," stelde wethouder Aad Wiegman (Financiën). Alleen als alles te genzit, valt de exploitatielast 2,3 miljoen gulden hoger uit." GroenLinks en D66 stelden nu reeds dat wat hen betreft die 2,3 miljoen gulden niet beschikbaar wordt gesteld. CDA VVD en PvdA namen de nota voor Kennis geving aan en schorten hun oor deel op tot bij de begrotingsbe handeling. „We moeten de tijd ne men om alles grondig op een rijtje te zetten," meende WD'er Luub Hafkamp. Mochten er tegenval lers zijn, dan kan het geld volgens het college worden gevonden door onder meer te schrappen op het budget van het Instituut On dersteuning Bewoners in Stads- vernieuwingswijken), het jonge renwerk, het ouderenbeleid en het Passage-theater. Deze voor stellen riepen gisteren de nodige weerstanden op. Wethouder Wiegman zat daar niet zo mee. „Deze bezuinigingen komen al leen in beeld als er tegenvallers zijn. De kritiek op de voorstellen is voorstelbaar. Het gaat tenslotte om zaken waarvan we in het ver leden in alle wijsheid hebben be sloten om ze op de rails te zetten." Schiedam - Verscheidene bewo ners van het woonwagencentrum aan de Bramengaarde in Schiedam weigeren vooralsnog huur te betalen voor hun onder komen en standplaats. Drie maanden na de verhuizing van de woonwagens van de Schiekade naar de nieuwbouwwijk Spaland hebben de bewoners nog tal van klachten over hun onderkomen en de woonomgeving. Sommigen hebben last van lekkage en de be strating is slecht, waardoor er na een regenbui wateroverlast ont staat. De betrokken bewoners vinden dat de klachten eerst naar tevre denheid moeten worden verhol pen. Pas dan is men bereid de huur te betalen. Voor een stand plaats moeten de bewoners 173 gulden per maand overmaken. Verscheidene bewoners huren een woonwagen van het Gemeen telijk Woningbeheer. Hiervoor is maandelijks een huur verschul digd van 429 gulden per maand. Met de verhuizing van vijftien woonwagens uit het centrum aan de Schiekade en de inrichting van het .nieuwe kamp was in to taal 2,55 mRjoen gulden gemoeid. De gemeente legde van dit bedrag 1,2 miljoen gulden op tafel. De klachten zijn vorige week bespro ken in een overleg tussen de be woners van de Bramengaarde en wethouder Bart de Leede (Wel zijn). Afgesproken is dat de klach ten over de woonwagens door het Gemeentelij k Wo n i n gbeheer wor den verholpen, "v problemen met betrekking de bestrating worden serieus bekeken door de Dienst Gemeentewerken, beloof de De Leede. De klachten vormen volgens de wethouder echter geen rechtvaardiging om de huur niet te betalen. Voor het opbou wen van normale verhoudingen tussen de gemeente en de bewo ners is het volgens hem noodza kelijk dat beide partijen hun ver plichtingen nakomen. Op dit mo ment is het contact tussen de ge meente en de bewoners gespan nen als gevolg van de ontwikke- li ngen aan de Schiekade. Tot voor kort ging iedereen er vanuit dat dit kamp langs de Schie in 1995 zou worden gesloten. Vorige week werd echter definitief duidelijk dat dit regionale centrum in afge slankte vorm behouden zou blij ven. Bij de pas verhuisde bewoners van de Bramengaarde heeft deze ontwikkeling veel emoties opge roepen. De meesten vertrokken met pijn in het hart van hun oude stekkie. Acht bewoners van het nieuwe centrum in Spaland leg den zich pas bij de verhuizing neer toen zij een juridische proce dure om de verplaatsing tegen te houden verloren. Zij verhuisden in de stellige wetenschap dat de resterende bewoners de stek ook zouden moeten verlaten. Maassluis - Als industriestad heeft Maassluis tegenwoordig vrijwel uitsluitend een verleden. Na de sluiting van grote bedrijven als Verto en Elemenlum is het nieuws over het opheffen van Key Kramer Coatings hard aange komen in de eerste stad aan de Waterweg. Na het ontslag van 58 medewerkers werken er binnen kort nog slechts 40 mensen op de uitgebreide bedrijfsterreinen langs de Waterweg. Zij zijn in dienst bij Ruberoid, net als Key Kramer Coatings een onderdeel van Esha. Tussen NS-station Maassluis en de Nieuwe Waterweg heeft Key Kramer in totaal de beschikking over 21 hectare grond. Het bedrijf beschikt over een eigen haven, kantoorruimtes en grote produk- tiehallen. Directie-secretaris W. van Ham van Esha weet nog niet wat er met het uitgestrekte ter rein gaat gebeuren. „Het nieuws over de sluiting is ook voor ons nog heel vers. Er ligt daar een behoorlijk stuk infra structuur. Mogelijk kunnen wc enkele andere activiteiten van ons bedrijf in Maassluis concen treren. Maar daar wil ik niet op vooruitlopen. Het is niet goed om valse hoop te wekken." Het gemeentebestuur van Maas sluis betreurt de sluiting van Key Kramer ten zeerste. „Het is zeer spijtig dat er zestig arbeids plaatsen verloren gaan," zegt bur gemeester Janny Sterkenburg- Versluis. „Een belangrijk deel van het personeel bestond uit Maassluizers en het bedrijf had een zeer lange traditie in deze ge meente. Het is een goede zaak dat in elk geval de dakbedekkingstak blijft bestaan." Van de 21 hectare in gebruik zijn de grond heeft Esha 18 hectare in eigendom. Drie hectare grond werd gehuurd van de gemeente Maassluis. Op dit ter hoogte van het Lickebaertbos gelegen terrein slaat Key Kramer de met bitu men bedekte pijpen op. De ge meente weet nog niet wat het met dit terrein gaat aanvangen. Key fit Kramer Coatings moet de deuren sluiten wegens gebrek aan werk. Voor het bedrijf, dat volledig afhankelijk is van op drachten voor de Gasunie, ont breekt ieder uitzicht op nieuw werk. Twee jaar geleden vlogen reeds veertig mensen de laan uit. Volgens de Industriebond FNV had Key Kramer in het verle den in vernieuwing moeten in vesteren. Pijpen worden tegen woordig steeds vaker bekleed met kunststof. Bij Key Kramer gebeurde dit nog op de orthodoxe manier met teer. Vlaardingen - Eén of meerdere onbekenden hebben kort geleden een brandblusser leeggespoten in de vijver aan het Mendelssohn - plein in Vlaardingen. Die is daar door dusdanig vervuild dat er een grijze substantie op drijft, die waarschijnlijk schadelijk is voor het milieu. De politie (afdeling Bijzondere Wetten, tel. 4342355) zoekt getui gen van dit incident. Schiedam - Van de 24-uurs be reikbaarheidsdienst van het maatschappelijk werk in Schiedam wordt nauwelijks ge bruik gemaakt. Vorig jaar deden maar zo'n vijf cliënten buiten kantoortijden een beroep op de stichting Maatschappelijk Werk Schiedam. Om de dure voorzie ning in stand te houden, zoekt de SMWS nu aansluiting by de be reikbaarheidsdiensten van het maatschappelijk werk in Vlaar dingen, Maassluis en Rotterdam. De stichting heeft geen sluitende verklaring voor het geringe ge bruik van de dienst. Aan de be kendheid kan het niet liggen, want er is regelmatig campagne gevoerd, verklaart een woord voerder. Vermoed wordt dat veel cliënten die 's avonds of in het weekeinde in een noodsituatie verkeren een beroep doen op an dere hulpverleners, zoals het Riagg. Het maatschappelijk werk wil de komende tijd de dienstverlening uitbreiden met gerichte hulpver lening aan homoseksuelen en gokverslaafden. De hulp aan ho mo's is met name bedoeld voor mannen die moeite hebben hun geaardheid te accepteren. Bij gokverslaafden wordt gedacht aan mensen die veel geld verspe len in automaten en daardoor in financiële en relationele proble men komen. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteren een 25-jarige Vlaardinger aangehouden op ver denking van inbraak. Die man zou die op 19 mei hebben ge pleegd in een woning aan de Van Hogendorplaan. Er werden daar bij enkele cheques en een pasje gestolen. De arrestatie volgde nadat de che ques waren gebruikt. De man heeft de diefstal bekend. Vlaardingen - De politie heeft gis teren een bromfiets in beslag ge nomen van een 27-jarige Vlaar dinger. Het vervoermiddel bleek niet goed verzekerd te zijn. Vlaardingen - De nieuwe Prinses Julianabrag over de Vlaardingse haven gaat 18 juli open. Dat had op 22 juni al moeten gebeuren, maar omdat de brug is aangeva ren is er vertraging opgetreden. De brug zal overigens alleen nog maar door fietsers en voetgangers kunnen worden gebruikt. Het snelverkeer moet over de Delta- brug. Op het stadhuis is niets bekend van verhalen dat de brug 25 centi meter te hoog zou zijn. Het PvdA- raadslid Peter Roovers had daar over vragen gesteld. Dat deed hij ook over geruchten dat de bij het Visserijmuseum geplande histo rische stadskraan nabij de brug zou komen. Maar ook daarover weet men op het stadhuis niets, aldus wethouder Agnes van Ar denne-van der Hoeven (Verkeer). Er wordt op het stadhuis nog wel gediscussieerd over de vraag of de kraan op de kade of op een uit bouw in de haven moet komen, Vlaardingen - Het Vlaardingse bedrijf De Goede/Schilders heeft plannen om uit de Oostwijk weg te gaan. Er wordt met de gemeen te gesproken over een nieuw on derkomen aan de Marathonweg. Wethouder Agnes van Ardenne- van der Hoeven heeft dit meege deeld in de raadscommissie Eco nomische Zaken. Volgens haar wordt er met nog een ander be drijf gesproken. Daar werd geen naam van genoemd. Op genoemd terrein is plaats voor vier onder nemingen. Die moeten, zo werd in de commissie duidelijk, alle vier in een zelfde gebouw komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1