15 Lobby voor herstel van visbank Een emmer brandewijn voor de baby Schoonmakers speuren naar asbestresten 'Duik in nieuw zwembad kost circa vijf gulden' V jteewoon boerenbedrog Goud voor directeur Scholen vieren fusie Op zoek naar insekten Vrijwilligers gezocht Bert Visser in orgeiïoods Bakker centraal in Streekmuseum Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam polst gemeente en bedrijfsleven Bouwfonds komt Maasland tegemoet KINDEROPVANG IN EEN GASTGEZIN Rode Kruis oefent in stadhuis Woningbouw op Nijman-térrein Parkeergarage kost half miljoen meer [Rotterdams Dagblad Woensdag 30 juni 1993 -VSg rs "Recht pratend wat krom is en zich in allerlei bochten wringend: zo verdedigen de Vlaardingse woningbouwverenigingen hun kolderie ke plan om woningen in de Broekpolder te bouwen. Ze leuteren een. advertentie van twee pagina's in Groot Vlaardingen vol met een ver zameling drogredenen, waar de gehaaidste politicus jaloers op zou worden. Als je zoveel ruimte nodig hebt om je eigen gelijk te bewij zen, heb je blijkbaar iets te verbergen. De verenigingen maken zich 'ernstig zorgen' over de toekomst van de volkshuisvesting in Vlaardingen. „Deze mening wordt gedeeld door andere volkshuisvestingsdeskundigen binnen en buiten Vlaar dingen." Het klinkt imposant, maar het is lucht. Want wie zijn die 'deskundi gen' en hoe 'deskundig' zijn ze? Dat lees ik niet, dat moet ik maar ge loven. Het woordje 'andere' suggereert trouwens dat de verenigin gen zichzelf ook als 'deskundig' beschouwen. Maar dat waag ik toch te betwijfelen na lezing van hun agressieve reclame. Voor het plan is onderzoek gedaan door 'landelijke specialisten'. Niet door een of andere Vlaardingse boerenkinkel, maar door... ja, door wie eigenlijk? Opnieuw moet ik gissen. Opnieuw hebben de 'deskundige' woningbouwverenigingen anonieme, gezaghebbende buitenstaanders nodig om hun schaamteloze verkooppraatjes een 'serieus tintje te geven. (,Er komen nieuwe parken en bosgebieden bij." Dat is knap: je kapt bomen, bouwt huizen en er komt groen bij. Rara, hoe kan dat? Wor den die 'parken en bosgebieden' soms bovenop de nieuwe woningen aangelegd? Er komt ook een 'parkbos'. Niet een park of een bos, maar een kruising daarvan. Het klinkt alsof je een stier een merrie laat bevruchten met als resultaat een wangedroehtelijk koepaard. „In de polder is in vroeger jaren baggerspecie gestort." Beste stand werkers, zullen we het beestje maar eens bij de naam noemen? In de polder ligt een tot vijf meter ingeklonken dikke laag cadmium, hexachloorbenzeen, isodrin, telodnn, endrin en dieldrin. Hoe durft u dan te schrijven: „De ruim vierduizend woningen hebben één ken merk gemeen: ze liggen allemaal in een groene omgeving." Nee, grootmeesters van het boerenbedrog: ze hebben één kenmerk gemeen: ze staan allemaal op een dikke laag kankerzooi. DICK VAN DER LÜGT Bij zijn afscheid van Pompfontijne BV heeft Huib Schrijver, directeur van het bedrijf, een koninklijke onderscheiding ontvangen. De 66-jarige Schiedam mer kreeg de gouden ere-medaille verbonden aan de prde van Oranje Nassau voor zijn ruim 40-jarig dienstverband bij Pompfontijne. De medaille werd gistermiddag in het stadskantoor door burgemeester Scheeres opgespeld. Met het onthullen van de nieuwe naam wordt vrijdag de fusie van de basisscholen Groenoord en de Ouver ture gevierd. De scholen gaan officieel op 1 augustus verder onder de naam De Troubadour en zullen ge huisvest zijn in twee gebouwen. Op het Bachplein bevindt zich het hoofdgebouw en aan de Peter van Anrooylaan is de dependence gevestigd. De onthul ling van De Troubadour gebeurt op feestelijke wijze en wordt verricht door wethouder Wiegman. Fladderende vlinders, zoemende hommels en zwe vende libelles. Ze zijn volop te vinden in de heem- tuin. Welke soorten vlinders er zoal zijn, wat de ver schillende insekten doen en welke kleine fladde- raars er nog meer zijn te vinden, wordt verteld tij dens de heemtuinexcursie die zondagmiddag in het Beatrixpark wordt gehouden. De wandeling begint om twee uur bij de ingang van de heemtuin en wordt begeleid door een afvaardiging van de insekten- lyerkgroep van de KNNV. Buurthuis Nieuwland is naarstig op zoek naar vrij willigers die in het nieuwe seizoen een handje willen helpen. Het gaat om begeleiding tijdens de doe-mid- dag, sport-mstuif, computercursus en tal van ander activiteiten. Geïnteresseerden kunnen contact opne men met jeugdwerker Guy Demol, telefoon (010) 4738671, of even in het buurthuis langskomen. Vlaardingen ^ven ten noorden van de bebouwde kom van Vlaar- llingen houdt J. van den Ende regelmatig orgelcon certen. Zaterdag 10 juli is het weer zo ver. De uit 's- ,/öravenzande afkomstige organist Bert Visser speelt -.ie avond vanaf 20.00 uurwerken G.F. Handel en an dere componisten. Cornettist Theun Sehuppers ver zorgt medewerking aan het concert. De orgelloods bevindt zich aan de Willemsoordseweg 3 in Schiplui den. De entree is 5 gulden, de koffie is gratis. 'B is de bakker, die bakt voor ons brood' is de titel van de tentoonstelling die momenteel in Streekmu seum Jan Anderson aan de Kethelweg 50 valt te be zichtigen. De expositie vertelt de geschiedenis van de Vlaardingse bakkers en toont diverse gebruiks voorwerpen, waaronder een ijzerkoekjesijzer, die in de bakkers-branche werden gebruikt. Verder wordt op zaterdag- en zondagmiddag een film gedraaid over de optocht van oude motoren en auto's die in vroegere jaren op 30 april door de stad trokken. Door Peter de Lange Schiedam - Er is een tyd geweest dat Schiedammers al in het uur van hun geboorte kennis maak ten met het produkt dat meestal ook de rest van hun leven zou be palen: drank. Meer dan eens kwam het voor dat vroedvrouwen bij een bevalling iemand naar de dichtst bijzij nde distilleerderij stuurden om een emmer warm water én een emmer brandewijn. Het water was bestemd om de kraamkamer schoon te boenen, de brandewijn om de pasgebore ne in te wassen. Journaliste Nathalie Lans vertelt over dit gebruik in 'Wereldwijd verbreid, de jeneverindustrie in Schiedam 1860-1993', een boek dat als leidraad dient bij de gelijk- namige tentoonstelling in het Stedelijk Museum in Schiedam. Boek en tentoonstelling laten zien dat de jenever honderden ja ren een zwaar stempel heeft ge drukt op de stad en zijn inwoners. Dat feit op zich is weinig meer dan een open deur. Plaatselijk zijn de verhalen over de schrij nende armoede en de ellendige arbeids- en levensomstandighe den in het beroete en naar drank stinkende Schiedam inmiddels overbekend, om niet te zeggen uitgekauwd. In dat opzicht zijn boek en expositie niet opzienba rend. Wel bijzonder is dat Schiedam voor de allereerste keer openlijk en zonder gêne de mis standen uit een lang verdrongen tijdperk aan de orde stelt Tot voor kort was dat volstrekt taboe. Het Stedelijk heeft het jenever- tijdperk' met al zijn zwarte kan ten zelfs uitgeroepen tot dé pu bliekstrekker van deze zomer. Di recteur Pieter Tjabbes prees de expositie bij de opening aan als een voor toeristen interessant evenement. Museumbezoekers die niet zo vertrouwd zijn met Schiedams verleden zullen ver moedelijk diep getroffen worden door de verhalen over de kinder arbeid in de branderijen, het eer tijds wijdverbreide alcoholisme. en dc open riolen die door armza lige woonwijken hepen. Die sociale misère komt overi gens maar marginaal aan bod. en dat geldt eigenlijk voor alle on derwerpen die de samenstellers van boek en tentoonstelling heb ben aangeroerd. De geschiedenis van het gedistilleerd is zo uitge breid. en er valt zoveel over te ver tellen, dat een boekje van zestig pagina's niet anders dan opper vlakkig Kan zijn. een schets in vo gelvlucht van meerdere eeuwen. Hetzelfde geldt natuurlijk voor een expositie die met meer dan twee zaaltjes in beslag neemt. Dat vil echter niet zeggen dat het museum zich er met een Jantje van Leiden vanaf heeft gemaakt. Er is ontegenzeggelijk veel werk in zowel het boek als de expositie gestoken. Maar waarschijnlijk hebben de samenstellers zich la ten leiden door de gedachte dat een diepgravende geschiedschrij ving eerder de taak is van het Na tionaal Gedistilleerd Museum, dat in 1995 zijn deuren opent. De aandacht die nu aan Schiedam en zijn drankindustrie wordt be steed, is niet meer dan een voor proefje van het échte werk dat er aan zit te komen. Ondertussen geeft 'Wereldwijd verbreid' wel een aanzet voor the ma's die het waard zijn eens gron-' dig uitgediept te worden door bet? toekomstige jenevermuseum. Zoals de invloed die de distilla teurs hadden op de plaatselijke politiek (de gemeenteraad be-, stond voor de helft uit drankba ronnen), het ontstaan van de ne-, vemndustrieen (kuipers, glasbla-- zers, drukkers) en de architectuur van de talloze gebouwen en mo numenten die de welvarende bo-' venklasse aan de stad heeft nagen laten. De tentoonstelling 'Wereldwijd verbreid' in het Stedelijk Mij-* seum aan de Hoogstraat is te zien tot 12 september. Het gelijk namige boek, samengesteld door Nathalie Lans, is aan de balie të koop voor 19,50. Door Peter de Lange Schiedam - Geef de Vismarkt in Schiedam zijn oude glorie te rug. Onder dat motto is de stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam een lobby gestartbij het bedrijfsleven en de gemeen te. De SBSS streeft naar de wederopbouw van de visbank die op deze plaats heeft gestaan en die eind jaren veertig werd afgebro ken. Redactie Waterweg: Jan Booïster Ben van Huren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven- plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De kosten - enkele honderddui zenden guldens - zouden door sponsors uit het bedrijfsleven moeten worden betaald. De ge meente zou het project kunnen steunen door de Vismarkt auto vrij te maken. Momenteel wordt het historische pleintje tegenover de Appelmarktbrug gebruikt als parkeerplaats. Het is niet de eerste keer dat in Schiedam stemmen opgaan voor herstel van de visbank. In het ver leden is al eens gepraat over vesti ging van een snackbar of een ga lerie op de Vismarkt in een repli ca van het gebouwtje waar tot in de jaren twintig van deze eeuw vis bij afslag werd verkocht. Tot uit voering van die ideeën kwam het nooit. De SBSS denkt met zijn plan meer kans van slagen te hebben. De stichting heeft de reconstrue- Ue van de visbank gekoppeld aan de restauratie van een voormalig woonhuis op de hoek van de Vis markt en de Walvisstraat. Maan dag werd daarvoor het startsein gegeven door wethouder Reijn- hout. Als dit uitgebrande en sterk verpauperde pand, dat vijftien jaar heeft leeggestaan, eenmaal is opgeknapt, is dat een ideale gele genheid ook het pleintje zijn oude slee-: terug te geven, meent de stichting. En de SBSS gokt erop dat in het toekomstige verkeers plan voor de Schiedamse binnen stad een bepaling van kracht wordt die parkeren op de Vis markt onmogelijk maakt. Voorzitter prof.ir. G. Chr. Meeuse van de SBSS heeft nog geen scherp omlijnd plan voor de func tie die de herbouwde visbank moet krijgen. Gedacht wordt aan een boekenbeurs of een bloemen handel met een frequentie van bijvoorbeeld eens per veertien da gen. Volgens Meeuse moet er wel regelmatig iets in de visbank ge beuren, want 'het mag beslist geen leeg monumentje worden'. Over de authentieke visbank die op deze plaats heeft gestaan, is betrekkelijk weinig bekend. De precieze data van de ingebruikna me en de uiteindelijke sloop kan Aart de Voogd van der Straaten van het gemeente-archief niet verschaffen. Wei weet hij te ver tellen dat het ging om een min of meer ovalen gebouwtje dat er uit zag als 'een platgeslagen kiosk'. Het v/as aan alle kanten open. Het middelpunt werd gevormd door een toonbank van hardsteen waarop de vis werd verhandeld. In 1937 of 1938 gebeurde dat voor het laatst, zij het bij wijze van fol klore, tijdens de viering van het huwelijk van prinses Juliana óf de feestelijkheden rond de ge boorte van prinses Beatrix. Uit de gegevens van het archief blijkt dat Schiedam in het verle den op meerdere plaatsen een vis bank had. In de Brede Marksteeg is ook een tijdlang vis bij afslag verkocht. En op een oude kaart uit 1598 staat een vismarkt gete kend bij de sluis in de Lange Ha ven ter noogte van de Dam. Vol gens de Voogd van der Straaten waren er in Schiedam verschil lende markten voor zeevis en vis uit de binnenwateren. a joofteeFitW 5 <VüA73!4i8AAJa «91 i -ife-tfïH' 'nsS losrJff" abrmM fi hjc u fj Werknemers van een schoonmaakbedrijf speuren zelfs naar de kleinste restjes van wat een schoorsteen(pijp) is geweest aan de Van Maerlantlaan in de Vlaardingse Zuidwijk. Nadat de schoorsteen er weken had gelegen en kinderen er bij gespeeld hadden, bleek pas kort geleden dat er asbest in was verwerkten dat het dusgevaarlijk was voor de volksgezondheid. Waarna gis teren verwijdering volgde, met de bekende 'maanpakken' en met wegafzettingen. Die laatste blokkade haalde overigens voor een aantal kinderen weinig uit. Foto Roel Dijkstra Maasland - Inwoners van Maastenji krijgen toch de eer- i '3ste'kail$om in aanmerking te :Sb'rhen Voor een woning in het nieuwbouwproject aan de Kerkweg, Ondanks het al gete kende contract, met Bouw fonds .Woningbouw komt de pr^ectohfcwikkela ar toch aan $e,1$qgjwaarde van de ge meente tegemoet. Het Bouw fonds houdt met die inwilli ging het beleid van Maasland overeind dat de woningbouw projecten in het dorp als eerste voor de eigen ingezetenen zyn bestemd. In het contract zat echter een dusdanig storende fout dat de projectontwikke laar die voorwaarde naast zich neer had kunnen leggen. „We hebben een goed gesprek ge had met het Bouwfonds," stelt burgemeester M. Kokxhoorn aan de vooravond van haar va kantie. Ze zegt het niet uit zichzelf, maar erkent dat het gemeentebestuur door de me dewerking van het Bouwfonds wel opgelucht is. Er ontstond bij de behandeling van het contract in de gemeenteraad immers zoveel commotie dat de portefeuille van verant woordelijk wethouder van ruimtelijke ordening F. de Vos op de tocht kwam te staan. De coalitiepartners van CDA en Open Groepering wensten aan de gemaakte fouten echter geen consequenties voor de portefeuillehouder te verbin den. De PvdA had wel aange drongen op het vertrek van de wethouder. Er worden tien huizen gebouwd aan de Kerk weg. Bij de herziening van het contract wordt ook de niet ge noemde voorwaarde dat de koopprijs onder de 400.000 gul den moet blijven, alsnog opge nomen. De verwachting is dat de prijs rondde 385.000 gulden per woning zal bedragen. Schiedam woensdag 30 juni Presentatie Popschool, Podium, 2130 uur. donderdag L juli Afsluiting projekt 'Samenspelen', Buurthuis Nieuwland, 9 00-11.00 uur. Vlaardingen donderdag l juli Expositie (tekeningen) cursisten Jan van Dorp. Zonne huis, tot 0 augustus Vanaf de wal 1948-1993 {overzichtstentoonstelling van Leen Droppert), Vlsserymuseum, t/m 4 september. Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 1245-1315 uur. Maassluis woensdag 30 juni Ledenvergadering PvdA. Koningshof, 20.00 uur. Musicaluitvoermg basisschool De Buis. Koningshof, 20 00 uur. donderdag 1 juli 'Zomerbndge, Koningshof, 19 45 uur. STICHTING KINDEROPVANG KATJA van Ostadelaan 120, 3117 XM Schiedam. Gastouderbureau, tel.: 010-4265819 Zoekt u voor uw kind kinderopvang of wilt u bij u thuis 1 tot 4 kinderen opvangen en verzorgen? Gastouder- buro Katja brengt gastouders en vraagouders met el kaar in kontakt om kinderopvang voor kinderen van O tot 12 jaar in een gean mogelijk te maken. Het opvang- tarief voor een kind bedraagt 3.- per uur. Voor meer informatie kunt u geheel vrijblijvend kontakt opnemen met Joke Bassant van Sastouderburo Katja op dinsdag en donderdag tussen 9.00 en 10.30 uur. Adres en tele foonnummer: zie hierboven. Vlaardingen - Een duik m het zwembad dat moet worden ge bouwd nabij het voormalige VVindmill-terrein aan de West- landseweg in Vlaardingen gaat ongeveer vijf gulden kosten. Op het stadhuis wordt uitgegaan van een prijs die schommelt tussen 4,75 en 5,25. De toekomstige exploitant van het zwembad, de Rotterdamse on derneming Drijver Partners, wil overigens geen bedragen noe men. „Zover zijn we nog lang niet," aldus directeur F. Wiljouw. „De zaak moet daarvoor eerst ver der worden uitgekristalliseerd. Dan moet ook vast staan hoe het zwembad er precies komt uit te zien. wat de investeringen wor den. En daarvoor is het nu te pre matuur." In eerste opzet zou het zwembad zeventien miljoen gulden gaan kosten, maar dat vond de ge meente teveel. Dan zou namebjk de toegezegde gemeentelijke bij drage in de exploitatie van een miljoen gulden omhoog moeten. Dus is er op het stadhuis een an dere architect, het bureau Guus Westgeest BV, aangewezen om iets te ontwerpen dat uitkomt op een bedrag van 10.5 miljoen gul den. Niet betrokken Directeur Wiljouw van Drijver Partners is niet betrokken ge weest bij de aanwijzing van dat architectenbureau. Hij was daar wel graag bij geweest, omdat hij er als toekomstig exploitant de gevolgen van merkt. „Dat zou je wel zeggen, ja," aldus Wiljouw. „Maar het was een wens van de gemeente om zelf een architect aan te wijzen." De gemeentelijke bijdrage in dc exploitatie van een miljoen gul den moet overigens met drie ton worden verhoogd. Op het stad huis was men vergeten dat de kosten voor schoolzwemmen en dergelijke ook moesten worden doorberekend. Het is mogelijk dat de gemeentelijke bijdrage nog verder omhoog gaat als bij- vuurbeelu de prijs van een kubie ke meter gas omhoog gaat. „Dus ik kan geen garanties geven over de tarieven voor de komende jaren." aldus de directeur „Ener giekosten maken nou eenmaal een groot deel uit van de totale lasten bij een zwembad." Even min kan Wiljouw zeggen hoeveel mensen er in het zwembad werk vinden. Ook dat is afhankelijk van de uitvoering van het bad. Volgens wethouder Agnes van Ar- denne-van der Hoeven (Sport en Recreatie) heeft de gemeente nog wel degelijk invloed op de tarie ven van het zwembad Hel PvdA- raadslid Leo ten Have vroeg haar deze week: „Dus u denkt dat de gemeente op een reele manier, zonder geld bijpassen, invloed heeft op de tarieven?" Daarop antwoordde de wethouder: „Op de gewone kaartjes, ja!" Ten Have waagde dat te betwijfe len. Wiljouw geeft toe dat de ge meente als geldschieter natuur lijk wat te zeggen heeft over de exploitatie, maar of dat ook de hoogte van de kaartjes betreft, is voor hem nog geen wet van Me den en Perzen. „Dat is eerder een zaak van de vrije markt," aldus Wiljouw. Maassluis - Op het eerste oog bood het plein voor het stadhuis" in Maassluis gisteravond een bloederig tafereel. Brandweerlie den en medewerkers van het Ro de Kruis sleepten zo'n vijftig ge wonden uit de in het stadhuis ge vestigde Sociale Dienst, Een_om tevreden klant had een bom tot ontploffing laten brengen, Gelukkig waren de gebeurtenis sen niet aan de realiteit maar slechts aan het scenario van een gezamenlijke rampenoefening van brandweer en Rode Kruis ontleend. Bij tijd en wijle oefenen beide instellingen de onderlinge afstelling van taken in het geval van een ramp. De vrijwillige 'slachtoffers' wer-. den direct na de ontploffing ver bonden en naar de brandweerka zerne gebracht. Daar werd beke ken welke bezoekers van de So ciale Dienst er ernstig aan toe wa ren en bij voorrang in aanmer king zouden komen om naar het ziekenhuis te worden getranspor teerd. Niet alle aanwezigen in het stad huis werden bij de oefening be trokken. Ook tbeft.de t ramp ?jch had vertrokken;r vergaderde i de gemeenteraad elders in het ge bouw stoïcijns verder. Schiedam - Projektontwikkelaajr Mabon wil aan de Stadhouders- laan in Schiedam, op de plaats waar vroeger wasserij Nijman en garage Vink waren gevestigd, on geveer 60 vrije sectorwoninger. bouwen. De ontwikkelaar heeft een architect opdracht gegeven een bouwplan te ontwerpen. Het complex zal bestaan uit eenge zinswoningen en gestapelde ap partementen. De panden van Nijman en Vink zijn onlangs gesloopt. De gq- meente Schiedam ondersteunt het initiatief van Mabon, maar zegt dat het nog wel enige tijd kan duren voor de eerste paal de grond in gaat. Twee onderzoekep hebben aangetoond dat de bodem ernstig is verontreinigd. Saneririg is noodzakelijk. T Nog niet duidelijk is welke/me thode daarbij gevolgd zal worden, wat de kosten zijn en wie de Sane ring zal betalen. De Rijswijkse ontwikkelaar zou daarover nog onderhandelen met de verkoper van de grond, het Vroom en Dreesmann-concern. Volgens een gemeentewoordvoerder kan op z'n vroegst begin volgend jaar dp bouw van start gaan. Vlaardingen - De parkeergarage aan de Joubertstraat in Vlaardin gen, onderdeel van de vernieu wing van het Liesveld, wordt een half miljoen gulden duurder dan gepland. Dat geld is nodig omdat er ook nog een paar liften moeten ko men en de gevels moeten worden aangepast. Dat kost bij elkaar 430 000 gulden. Er was, in het voorlopig ontwerp voor de garage, 4.578.000 gulden gereserveerd. Overigens heeft de gemeente bij de planvorming geen rekening gehouden met de verdwijning van pai keerplaatsen door het bouwrijpmaken van de plek waar de parkeergarage moet komen. Hierdoor zijn winkeliers in de Vondelstraat gedupeerd. De mensen die daar inkopen de den. parkeerden hun auto vaak in de Joubertstraat. Zij hebben ge vraagd de geplande parkeer- eft bevoorradingsplaatsen vernoegd aan te leggen. Dit gaat gebeuren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1